Luchtaanval op Dover De ontploffing te Gibraltar De rol van het luchtwapen Amerika en de dienstplicht Britsch-Japansche spanning Nieuwe orde op den Balkan De conferentie van Havana WOENSDAG 31 JULI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Jiiuióex tat zinken yefkacftt DUITSCH LEGERBERICHT Het Duitsche legerbericht van gisteren luidt als volgt: Duitsche duikbommenwerpers („Stuka's") hebben een aanval op de haven van Dover ondernomen. Vier aldaar liggende schepen met een gezamenlijken inhoud van 32 000 bruto re- gisterton werden zoo zwaar getroffen, dat met hun verlies moet worden gerekend. Bij deze aanvallen ontstonden hevige luchtgevechten met vijandelijke jagers, waarbij twaalf Britsche vliegtuigen van het type „Spitfire" en drie van het type „Hur ricane", alsmede drie eigen toestellen wer den neergeschoten. Tijdens de bewapende verkenningsvluch ten in het Kanaal en aan de Oostkust van Engeland -gelukte het verder een kruiser van ongeveer 10.000 ton, een koopvaardij schip van 1000 bruto registerton tot zinken te brengen en een ander koopvaardijschip zwaar te beschadigen. Britsche vliegtuigen-vlogen in den nacht van 29 op 30 Juli boven Noord- en West- Duitschland. Met hun bommen troffen zij uitsluitend niet-militaire doelen.Zoo werden te Düsseldorf vijf huizen zwaar beschadigd. Eenige zolderbrandan konden door de luchtbescherming snel worden gebluscht. Bij Offenbach am Main werden twee woonhui zen zwaar en twee andere licht bescha digd. DRAMATISCHE BIJZONDERHEDEN Aan het frontbericht van het D.N.B. is het volgende ontleend: Bij den luchtaanval op Dover, die in het legerbericht van gisteren wordt genoemd, ke acties gekomen. De Junkers-duikbom- ke acties gekomen. De junkers-duikbom- menwerpers vielen de haveninstallaties van Dover in verscheidene, op elkaar volgende, golven met groot succes aan, zoodat waar schijnlijk belangrijke deelen van de haven voor langen tijd onbruikbaar zijn. Ondanks hevig afweervuur, dat in het verdere ver loop van de aanvalshandelingen nog werd ondersteund door het optreden van sterke Engelsche jachteskaders, gelukte het den Duitschen duikbommenwerpers hun bom men goed te plaatsen. De vier in de haven getroffen schepen met een gezamenlijken inhoud van 32.000 ton kunnen niet alleen als verloren beschouwd worden, doch heb ben tevens de Engelsche kanaalhaven in hooge mate geblokkeerd. Een Duitsch gevechtsvliegtuig werd door een Britsch jachtvliegtuig geramd, doch slaagde er niettemin in zijn bommen goed gericht te plaatsen en zijn basis te bereiken. Door de botsing met het Britsche jacht- toestel, dat daarna neerstortte, werd van de duikbommenwerper het landingsgestel af- geruikt, zoodat de piloot een buiklanding moest uitvoeren, hetgeen bij de hooge lan dingssnelheid van een duikbommenwerper altijd een gevaarlijke onderneming is. Dank zij de handigheid van den piloot gelukte de buiklanding zoo goed, dat de bemanning ongedeerd bleef. Dit feit is een nieuw be wijs voor de schitterende kwaliteit van het Duitsche materiaal. De Britsche jachtvliegtuigen, die den duikaanval op Dover niet konden verhinde ren waren eveneens inferieur aan de Duit sche begeleidende jachtvliegtuigen, zooals blijkt uit het aantal neergeschoten vlieg tuigen.Tegenover een verlies van 15 En gelsche vliegtuigen van het type Spitfire en Hurricane die boven Dover zijn neerge schoten staat een verlies van slechts drie Duitsche jachtvliegtuigen. De hiervan af wijkende opgaven van den Engelschen be richtendienst zijn onjuist. DE ENGELSCHEN HEBBEN EEN HOSPITAAL VLIEGTUIG NEERGEHAALD Associated Press meldt uit Londen, dat een tweemotorig Duitsch redd ingsvliegtuig is binnengesleept in een Engelsche haven. Bij het onderzoek bleek deze machine on gewapend en te zijn ingericht voor hospi taaldoeleinden. Engelsche piloten hadden den vlieger gedwongen te landen. De Duit sche piloot heeft verklaard, dat de Duitsche Roode Kruistoestellen steeds optreden waar gevechtsmachines boven zee zijn neer geschoten. BOMMEN OP GIBRALTAR Gistermiddag hebben opnieuw twee bom menwerpers van onbekende nationaliteit Gibraltar aangevallen. Het Engelsche lucht afweergeschut trad, onmiddellijk in wer king, doch boekte geen resultaten. De neer geworpen bommen ontploften in het haven gebied. De autoriteiten van Gibraltar hebben ten strengste verboden, dat in de stad ge sproken wordt op de ontploffing van een munitiedepot. Deze ontploffing heeft zich eergisteren voorgedaan. Ondanks dit zwijg- gebod is het bekend geworden, dat het aan tal dooden ten gevolge van deze ontplof fing reeds is gestegen tot 20. De Britsche militaire autoriteiten te Gi braltar hebben gisterochtend vroeg het vol gende communiqué gepubliceerd: Tegen elf uur Maandagochtend heeft zich in de nabijheid van het radio-zendstation der marine aan het Noordelijk front een hevige ontploffing voorgedaan. Drie solda ten zijn om het leven gekomen. De oorzaak der ontploffing is nog niet bekend. INTERVIEW MET GOERING Rijksmaarschalk Goering heeft den be kenden Amerikaanschen journalist K. H. von Wiegand een interview toegestaan. Goering verklaarde in de eerste plaats, dat hij een inval in de Vereenigde Staten, zoowel van de zijde van den Atlantischen als van den Stillen Oceaan, als een mili taire onmogelijkheid beschouwde, ja, dat zulk een denkbeeld bepaald belachelijk was. Met zijn reusachtige „vestinggracht" van 3.000 tot 5.000 zeemijlen breedte, waar door het aan beide zijden omgeven is, kon Amerika, noch van de zee, noch van de lucht uit worden aangevallen. In militair opzicht was een inval volkomen onzinnig. Het tijdperk van luchtoorlogen tusschen werelddeelen, zoo vervolgde Goering, is nog niet gekomen. Ook Groenland is als basis niet bruikbaar, zooals Lindbergh zelf verklaard heeft. Zelfs voor de vreedzame transatlantische luchtdiensten heeft men het moeten laten vallen. Bij een juiste uitbrei ding van de luchtmacht kan Amerika aan elke mogendheid en aan elke combinatie I van mogendheden het hoofd bieden. De rijksmaarschalk zeide te hopen, dat het waandenkbeeld van een inval, die het Ame- rikaansche continent van Europa uit be dreigt, even snel zal verdwijnen als het ge voel van absoluut veilig te zijn op grond van voldoende bewapening en verdedigings werken moge wederkeeren. Ten aanzien van den strijd luchtmacht of zeemacht verklaarde de Rijksmaar schalk: De luchtmacht is nog zeer jong en haar toekomst nog "niet te overzien, doch op het oogenblik heeft zij nog haar gren zen. De prachtige luchtmacht van Italië heeft de Britsche vloot zware slagen toe gebracht, en de Italiaansche luchtmacht be- heerscht de Middellandsche Zee evenzeer als de Duitsche luchtmacht het Kanaal en de Noordzee. In uitgestrekte zeegebieden en op den Oceaan zal de zeemacht altijd nog een groote rol spelen. De vliegtuigmoe- derschejJen zijn te gemakkelijke doelen voor de bombardementsvliegtuigen. Men moet rekening houden met een revolutionaire wijziging in de scheepsconstructie. Over de ervaringen met het luchtwapen in dezen oorlog verklaarde Goering, dat het een beslissende factor is geweest, doch men dient in het oog te houden, dat het lucht wapen in zijn massa niet neerdalen en ver overen kan. Duitschland bezit op het vaste land de heerschappij in de luoht en zal hanr houden. De Duitsche luchtmacht is thans sterker dan op den lOden Mei en wel op grond van haar betrekkelijk geringe ver liezen en uitstekende Duitsche vliegtuig productie. De Duitsche vliegtuigproductie is altijd nog grooter dan de Engelsche, de Amerikaansche leveranties er bij gerekend. Overigens zijn sedert het begin van den oorlog meer dan 2.000 ten volle te gebrui ken vliegtuigen buitgemaakt, die echter in hoofdzaak alleen voor oefening gebruikt worden. Wat de Britsche beweringen over groote Duitsche verliezen aan vliegtuigen betreft, verklaarde Rijksmaarschalk Goering, dat de berichten hierover wel niet van de vliegers zelf afkomstig zouden zijn, doch om zuiver propagandistische redenen verspreid wor den. De waarheid zal des te onaangenamer uitvallen. Goering vertelde nog, dat Duitschland in de landen van het Westen een hoeveelheid brandstof buitgemaakt heeft, die dubbel zoo groot is als die, welke de Duitsche lucht macht sedert den lOden Mei verbruikt heeft. De Rijksmaarschalk uitte zijn veront waardiging over de Engelsche bomaanval len op niet-militaire doelen en schreef ze toe aan het ontbreken van elk systeem bij de aanvallen. Tenslotte kwam het gesprek op den ko menden strijd tegen Engeland. De Rijks maarschalk verklaarde in verband hierme de: „Mijn luchtmacht staat geheel klaar en wacht slechts op het bevel van den Führer. Ik kan u de verzekering geven, dat de vallen, welke wij tot dusver op Engeland hebben gedaan, slechts gewapende verken- ningen waren en niets anders". SCHERPE CONTROVERSE IN DEN SENAAT. Na een debat, dat als het meest verbit terde sedert jaren wordt bestempeld, heeft de militaire commissie van den Ame rikaansche senaat de stemming over de dienstplichtwet, die gisteren had moeten plaatsvinden, uitgesteld. Naar deelnemers aan de zitting hebben medegedeeld, ging de controverse voornamelijk om den eisch der republikeinen, dat president Roose velt zijn oordeel over het doel van de wet zou mededeelen. De regeeringsaanhangers verweten hierop den nepublikeiruen, dat dezen trachtten, uit een defensie-aangele genheid politieke munt te slaan. TWEE 55-JARIGE ECHTPAREN TE LEIDEN J. ROOYAKKERS en C. BOSMAN Twee echtparen, vijf jaar boven het goud, zijn er in onze stad. Johannes Rooyakkers en Catharina Bos man, wonende Pakhuisstraat 3, te Leiden, herdenken op 11 Augustus hun 55-jarige eohtvereeniging. De bruidegom is 80 jaar, de bruid 78 jaar oud. Beiden verheugen zich nog in een goede gezondheid, slechts de oogen hebben den bruidegom wat in de steek gelaten, zoodat hij zich slechts met behulp van een witte stok en heel voor zichtig op straat kan bewegen. Het echtpaar heeft 10 kinderen gehad, waarvan er nog 8 in leven zijn en heeft 33 kleinkinderen. Het andere'55-jarige bruidspaar is Fer dinand Giezen en Anna Schapes, Oranje- gracht 77a te Leiden, die respectievelijk 74 en 75 jaar oud zijn. De bruidegom is 50 jaar lang werkmeester geweest bij Cranen- burg en Heringa's fabrieken en is sinds 4 F. GIEZEN en A. SCHAPES jaar gepensioneerd. Hij werd toen onder scheiden met de zilveren medaille in de orde van Oranje Nassau. Zij vieren hun 55-jarige echtvereeniging op 12 Augustus a.s. Hier is de bruidegom nog recht van lijf en leden, terwijl de bruid het loopen lastig valt en zij zich meestal in een wagentje moet voortbewegen. Zij verheugen zich in het bezit van 6 kinderen, 28 kleinkinderen en 4 achter-kleinkinderen. WEGENS DE ARRESTATIE VAN ENGELSCHEN Van gezaghebbende zijde verluidt, dat de Britsche gezant in Tokio, Craigie, aan den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat de Britsche regeering de arrestatie van twaalf Britsche onderdanen in Japan als een ernstig inci dent beschouwt. Craigie zou den minister te verstaan ge geven hebben, dat nieuwe arrestaties poli tieke gevolgen zouden hebben, om van de technische gevolgen te zwijgen. Voorts zou de gezant de formeele verzekering hebben gegeven, dat de Britsche kolonie in Japan geen enkele politieke organisatie be schikt. De „Daily Herald".schrijft, dat de Engel sche regeering een algeheel onderzoek naar den geheimzinnigen dood van den Reuter- correspondent in Tokio zal eischen. Enge land zal verlangen, dat Japan de aanklacht over een spionnage-net duidelijk formu leert. De „Daily Telegraph" schrijft: Het Brit sche kabinet zal zich met deze aangelegen heid bezighouden. Het blad noemt de toe stand zeer ernstig. De ambtsaanvaarding van de regeering-Konoje is gevolgd door een vijandelijke handelwijze tegenover Gröot-Brittannië. Ook de „Times" legt er den nadruk op, dat de Britsche regeering den toestand als zeer ernstig beschouwt. De „Daily Express" eischt van de regee ring, dat zij geen genoegen zal noemen met een scherp protest aan Japan, doch als te genmaatregel onmiddellijk elf Japanneezen in Engeland moet arresteeren. Als verdere maatregel stelt het blad voor een embargo op den Japanschen invoer. Deze methode is in 1933 tegenover Rusland toegepast, toen Rusland twee Britsche ingenieurs tot ge vangenisstraf veroordeeld had. De „News Chronicle" is van meening, dat na alles wat men van Matsoeoka weet, een protest weinig nut zal hebben. NA DE BESPREKINGEN TE SALZBURG. De correspondentie „Dienst aus Deutsch- land" houdt zich bezig met de besprekin gen te Salzburg en constateert, dat men te Berlijn en ook te Rome met het resul taat der besprekingen volkomen tevre den is. De algemeene opvatting te Berlijn, zoo vervolgt de correspondentie, is, dat thans het terrein in Zuidoost-Europa in zooverrë geëffend is, dat de landen van Zuidoost- Europa onder elkander aan de oplossing van de hangende kwesties kunnen gaan werken. Rechtstreeksche onderhandelingen tus schen Hongarije, Bulgarije en Roemenië kunnen verwacht worden. De As beperkt zich tot vriendsChappe- lijken raad en tot het weren van invloe den, die vreemd zijn aan dit gebied en die ibij een handhaving van de Balkangeschil len belang zouden kunnen hebben. Deze practijk is niet nieuw. Ook de als voorbeeldig beschouwde verhouding tus schen Duitschland en Slowakije is uit het eigen besluit der Slowaaksohe staatsleiding gegroeid. De onvoorwaardelijke inschake ling van Slowakije in de door de as ont wikkelde ordening van Midden-Europa heeft voor het land een buitengewone ont wikkeling van 'krachten mogelijk gemaakt. BETOOGING TE PRESSBURG. Tijdens een Dinsdagavond te Pressburg gehouden groote betooging hebben de Slo- waaksche minister-president dr. Tuka de minister van binnenlandsche zaken Sa- no Mach in toespraken gewezen op de be- teekenis van de besprekingen te Salzburg, die het bestaan van het zelfstandige Slo wakije opnieuw bevestigd en zijn inschake ling in het in wording zijnde nieuwe Eu ropa voltrokken hebben. Slowakije, zoo verklaarden beide spre kers, willen het echter niet laten bij den uiterlijken vorm van de inschakeling in het nieuwe Europa, doch zijn bevolking ook de zegeningen deelachtig doen wor den, die het nationaal-socialistische ge- dachtengoed van Adolf Hitler het Duitsche volk heeft gebracht. In dit verband deelde ministerpresident dr. Tuka mede, dat de Slowaaksche staats leiding haar voornaamste taak ziet in de volgende punten: 1. Wijziging van de grondwet. 2. Vernie tiging van den Joodschen invloed in de po litiek en het economisch leven. 3. Strijd tegen de corruptie en 4 Verbetering van de sociale positie van de boeren, arbeiders en employé's. De minister van binnenlandsche zaken Sano Mach gaf in de eerste plaats uiting aan de dankbaarheid van het Slowaaksche volk jegens den Fuehrer. Hij schetste daar op in groote trekken de maatregelen, die genomen zullen worden voor de sociale pacificatie des lands en hij besloot zijn re de met een groet aan Adolf Hitler, die door de tienduizenden met groote geest drift werd overgenomen. ARISEERING VAN HET !tC EMEENSCHE AMBTENARENCORPS. Volgens een officieele mededeeling heeft de Roemeensche minister van binnenland sche zaken alle Joodsohe ambtenaren ont slagen, terwijl de verwijdering van de Jo den uit de lagere bestuursinstanties nog in vollen gang is. VRIJMETSELARIJ IN JOEGOSLAVIË VERBODEN. Volgens een officieuze mededeeling uit Belgrado, zal een verordening worden af gekondigd, waarbij aan de activiteit van de vrijmetselaarsloges in Joegoslavië een einde wordt gemaakt. DE SLOTBIJEENKOMST De tweede bijeenkomst van de Ameri kaansche ministers van buitenlandsche za ken te Havana is gisteren in een plechtige slotvergadering gesloten. Terstond daarna is de delegatie der Vereenigde Staten ver trokken. Nog wordt gemeld, dat evenals Argentinië ten aanzien van de Falkland-eilanden, zoo ook Guatemala ten aanzien van zijn con flict met Engeland betreffende Belice (Britsch Honduras) een nadrukkelijk voor behoud maakt. Van de aankondiging van Guatemala, dat het desnoods Belice bezet ten en de kwestie voor een scheidsgerecht zal brengen, werd door de conferentie zon der tegenspraak kennis genomen. Het voor stel van Uruguay, de territoriale wateren tot 25 zeemijlen uit te breiden, werd voor gelegd aan de rechtscommissie te Rio de Janeiro. Kort voor zijn vertrek verklaarde Cor- dell Huil: Amerika heeft aan de wereld zijn eenheidsfront en zijn vastberadenheid ge demonstreerd, geest en stelsel van zijn con tinentale solidariteit te bewaren. Inzake de besluiten der pan-Amerikaansche confe rentie over het vraagstuk van de Europee- sche koloniën in Amerika zeide Huil, dat daardoor de vrede op het Westelijke half rond en de belangen der bewoners van de koloniën beschermd worden. Huil sloot met een uitvoerige uiteenzetting over de nood zakelijkheid van economische samenwer king van pan-Amerika, welke hij als „eco nomische verdediging" kenmerkte. DUITSCHE PERSSTEMMEN De conferentie te Havana heeft niets an ders gebracht dan het feit, dat men aan den overkant van den Oceaan Engeland reeds voor zoo zwak houdt, dat men zich reeds zorgen begint te maken over zijn nalaten schap. Dit is de conclusie, die de Berliner Börsenzeitung trekt uit „het tot dusver be kende resultaat van de pan-Amerikaan sche conferentie in Havana". De bezittingen van Engeland zijn in de oogen van Amerika rijp voor een man daat. Dit is een feit, waarmede geen zelf bewuste Brit gemakkelijk genoegen zal kunnen nemen en dat zeker niet er toe ge schikt is het prestige van Engeland in de wereld te verhoogen. Het Engelsche dagblad in West-Indïë, Trinidad Guardian beschouwt de kwestie als volgt: West-Indië bevindt zich in de po sitie van een patiënt, die op de operatie tafel ligt en de doktoren de operatie hoort bespreken, terwijl zij weigeren den patiënt te vragen, of hij in het geheel wel geope reerd wil worden. Nog treffender kan men den toestand van Engeland als volgt kenschetsen: De patiënt ligt op zijn ziekbed. Rondom hem heen staan lieve familieleden, die hem troos ten en hulp beloven, doch in een kamer er naast gekomen, reeds de erfenis van den ouden heer verdeelen. Dat er van hem te erven is, en dat dit spoedig zal zijn, daar over zijn zij het klaarblijkelijk allen eens. Over het feit, hoe de erfenis te verdeelen, wordt nog beraadslaagd. Drie Isabella's in draf op de paardenmarkt, welke Dinsdag onder veel deskundige belangstelling te Beemstër werd gehouden.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5