NIEUWS Weerbericht 0 De Groot-Nederlandsche gedachte in dezen tijd RECHTZAKEN Burgerlijke Stand BIOSCOPEN TE LEIDEN WOENSDAG 31 JULI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Aöonnenymtsprjjs: toot Leiden II cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze «genten iO cent per week; lf.50 per kwartaal. Franco per povt 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaaL Losse nummers B cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regeL Ingezonden mededeelingen dubbel tariel Telefoontjes hoogstens 80 woorden, 60 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag ZONS OP- EN ONDERGANG Zan onder 9.33 uur. Zon op 6.uur. Maan onder 6.34 uur Woensdagnamiddag. Maan op 3.30 uur Donderdagnacht HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 1 Aug. voorm. 2.10 en nam. 2.35 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 18 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer": 18 gr. C. |OIIOIIOIIOflOIIOIIOIIOIIO||c Verduisteringstijden 0 U Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- 0 0 ?ang en zonsopkomst. r 0 U Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: 0 0 ZONSOPKOMST Q 6.uur. y S ZONSONDERGANG Q 9.33 uur. Q 0 Tusschen deze beide tijden dient Q n er dus verduisterd te worden. - 0110110110110110110110110110- BOMMEN OP NEDERLAND Het A.N.P. meldt: --r-r— Engelsche bommenwerpers heb ben vannacht, in tegenstelling met de voorafgaande nachten, slechts weinig aandacht aan ons land be steed. Er zijn in totaal slechts 12 bommen gevallen, welke alle op akkerland of in het water vielen en slechts weinig materieele schade hebben aangericht. Het 12-tal werd over de provincies Limburg en Zeeland verdeeld. Persoonlijk letsel is niet veroor zaakt. GEBEDSACTIE S. P. L. „Dat de organisatie der H. Kerk in Japan en Korea bijzonder door de inlandsche priesterschap moge bloeien". In de maand Augustus a.s. vraagt het Pauselijk Liefdewerk van den H. Apostel Petrus de gebeden en offers van de deel nemers aan de groote gebedenactie voor bo vengenoemde intentie. Ook in Japan en Korea bereiden zich zeer vele jongelingen in de seminaries op het heilig priesterschap voor, er zijn reeds vele inlandsche priesters en reeds zijn twee bisdommen, een apostolische prefectuur Japan en een apostolische prefectuur in Korea toevertrouwd aan de leiding en zor gen van inlandsche priesters. Bidden wij derhalve veel en vurig voor de vestiging der Kerk in Japan en Korea. Op aanvrage zijn intentieformulieren gra tis te bekomen bij Mgr. Th. M. P. Bekkers, te Voorschoten. KLOOSTERKERK TE WEERT INGEWIJD Zondagochtend werd de gerestaureerde Kloosterkerk der E.E.P.P. Minderbroeders te Weert plechtig ingewijd. De plechtighe den werden verricht door den hoogeerw. peter Prudentius van Leusden, Provinciaal der Minderbroeedrs, die daarna een stille H.. Mis opdroeg. De belangstelling van de geloovigen was groot. WIELRIJDERS, twee mogen naast elkander rijden, dus meer dan twee moet ge vermijden. Vereeniging voor Veilig Verkeer. Belangstelling voor Vlaanderen Voor mij ligt nu na de conferentie met het bestuur van de stichting Noord- NederlandVlaanderen een klein han dig hoekje, om duidelijker te zijn een zak-agenda. Dat boekje leert je de Vader- landsche geschiedenis tot in de finesses. Vandaag is het 31 Juli. Fout: vandaag is het 31 Hooimaand en daar lees ik: 1914 „Algemeene mobilisatie in Rijks-Nederland Het kan onzijdig blijven, daar de regeering zich nooit tevoren met een der partijen ingelaten had". En bovendien staan onder aan iedere pagina sohoone spreuken, die betrekking hebben op de groot-Nederlandsche, beter gezegd de Dietsche gedachte. Het zijn cita ten van schrijvers en geleerden, van voorvechters en historiek Zoo zegt daar dr. Moller: „Volk en staat één, dat is en blijft de meest ideale toe stand voor ieder volk, dat werkelijk een volk is, dat in zichzelf levenskracht en beschaving bezit om zich zelf te kunnen leiden in onafhankelijke zelfstandigheid". En Goethe schreef: „Elke poging om een vernieuwing uit den vreemde in te voeren, waartoe de behoefte niet in de die pe kern der eigen natie wortelt, is dwaas". Zoo vermeldt iedere bladzijde van dit aardige boekje een frissche gedachte, een gedachte wij moeten dit er aan toevoegen die wij, Noord-Neder landers al te zeer vergeten hebben, een ge dachte, die bfj zeer velen van ons is in geslapen. En wij denken daarbij aan een ander woord uit dit kleine boekje, een woord van prof. Daels: „Uit rijkdom wordt nooit idealisme geboren". Rijks-Nederland staat er in dat boek je, d.w.z. het rijk der Nederlanden dat wil ook zeggen, dat dit Nederland het geheele Nederland niet is. Dat er nog Vlamingen zijn, die al zooveel jaren gestreden hebben en nog strijden voor hun ideaal van de Dietsche gedachte, van groot-Nederland. Deze Vlamingen werden in hun strijd altijd gesteund door de stichting Noord- NederlandVlaanderen, waarbij Neder land van zelfsprekend dan ook Noord- Nederland wordt genoemd, ten opzidhte van zijn ligging tegenover Zuid-Neder land, dat is: Vlaanderen. En nu zegt dr. Bursch, de voorzitter der Leidsche afdeeling als wij in zijn moderne en gezellige woonkamer in het villapark te Oegstgeest bijeen zijn, nu vooral moeten wij propaganda maken. De tijd is gunstig. Ter illustratie begint hij te vertellen van de geschiedenis der Vlaam- sche Beweging en hij vertelt hoe de 17 Vereenigde Nederlanden het ideaal was van Willem de Zwijger, dat echter door om standigheden niet werd vervuld. Na den val van Napoleon kwam de afscheiding, ook toen waren de kleine staten reeds de speelbal der groote mogendheden. En na de 10-daagsche veldtocht ontstond door toedoen 'van Frankrijk een apart België, maar op dat oogenblik ontstond ook de Vlaamsche beweging, omdat aan Vlaande ren geen recht werd gedaan. Tot aan 10 Mei 1940 werd al wat Vlaamsoh voelde in België onderdrukt. De regeering probeerde de Vlaamsche bewe ging te onderdrukken en accepteerde hier Belgische gezanten, die geen woord Vlaamsch kenden. Rapporten werden in het Fransch gesteld. Maar wel vertrok de heer Beelaerts van Blokland als officieel vertegenwoordiger der Nederlandsche re geering naar Zuid-Afrika, waaruit toch bleek, dat ook Nederlanders buiten het Rijk de belangstelling der regeering had den. Vlaanderen had deze belangstelling niet of hoogstens een negatieve belangstel ling. Het orgaan „Dietsche Tydingen" werd voor militairen verboden, de stichting werd zelfs van N.S.B.-sympathieën bescnuldigd. Deze houding der regeering kan niet wor den verklaard uit de binnenlandsche poli tiek der stichting, die immers in artikel 2 van haar statuten zich ten doel stelt in Noord-Nederland belangstelling te wek ken voor het cultureel en maatschappelijk leven in Vlaanderen, voor dat doel geld middelen in te zamelen enz. Dat artikel vermeldt voorts: de Stichting is politiek en godsdienstig neutraal en onthoudt zich van elke politieke of staatkundige propa ganda. De eenige verklaring voor de houding der regeering was dus haar eigen buiten- landsche politiek, n.l. om België en Frank rijk met deze propaganda niet voor het hoofd te stooten. Alleen op cultureel en maatschappelijk gebied maakt de Stichting propaganda en vooral wil zij met grooter activiteit dan ooit Noord-Nederland voor Vlaanderen in teresseeren om Vlaanderen in het beslissen de uur bij te staan in zijn strijd voor een zelfstandig groot-Nederland. Als wij zooals de Rijkscommissaris dr. Seys Inquart heeft gezegd onze toe komst zelf zullen bepalen, dan mogen wij daarbij Vlaanderen niet vergeten. Zij zijn bij ons gekomen om onze sympathie en hulp en Nederland heeft zich van hen niets aangetrokken. Veeleer heeft het ja renlang door verkeerd gerichte belangstel ling Frankrijk gesteund in zijn geweldi ge propaganda om Vlaanderen zijn eigen aard en cultuur te ontnemen. Wij zijn in de ruim 100 jaren, nadat Vlaanderen aan Nederland ontnomen werd, ingeslapen en niet meer gewend in groot-Nederlandsche trant te denken. Wij misten de gezonde geestdrift der Vlamingen. Maar wij heb ben wel te bedenken, dat een hereenigd Nederland van ongeveer 15 millioen men- schen en met zijn koloniën een rol van importantie zou kunnen gaan spelen. Hoe die samenvoeging zou moeten zijn her stel van het Bourgondische Rijk of alleen Vlaanderen gevoegd bij Nederland is van later zorg. Daarover spreekt aldus dr. Bursoh de stichting, die on-politiek is, niet. Het gaat er slechts om, dat ten Zuiden van ons Nederlanders wonen, die harde jaren achter den rug hebben en recht hebben op onze belangstelling voor hun cultureele leven. Straks zal de groote Rubens-herdenking plaats hebben en ook bij deze gelegenheid zal de Stichting Noord-Nederland Vlaanderen vooral de cultureele banden, die ons met Vlaanderen bindéh, weer hechter trachten te maken. Voor allen, die omtrent deze Dietsche gedachte, meer willen weten, staat het Secretariaat der Leidsohe afdeeling open. Het is gevestigd Spaargarenstraat 42, Oegstgeest. En wij willen den vrijheidsstrijd der Vlamingen ondersteunen met een ander slagwoord uit die Blauwvoet-agenda van het Dietsch Jeugdverbond en wel met een woord van de Valera, die óók strijdt voor de vrijheid van zijn volk: „Wanneer de vrijheid de volledige vrijheid niet is, dan is zij geen vrijheid". Of zooals de Vlaamsche dichter René de Clercq het lot van Vlaanderen zag: „Niet op sleeptouw, niet aan band! Roeit met eigen riemen, spant uw eigen zeilen Of in rampspoed niet te peilen Stort gij, Nederland!" HAAGSCHE RECHTBANK Een gehuurde bakfiets verkocht. M. G. thans gedetineerd had by een ver- huurinrichting een bakfiets gehuurd niet om er vrachten mee te gaan vervoeren, maar om een einde te maken aan zijn geld gebrek. Nadat hij den naam van den verhuurder verwijderd had, was hij er mede naar iemand te Voorschoten gegaan, met het oogmerk hét vehikel te verkoopen. De transactie was niet doorgegaan, aangezien de kooper het zaakje niet erg vertrouwde. Het geval was bij de politie terecht geko men, die alles uitgezocht had, zoodat ver dachte zich thans te verantwoorden had wegens verduistering. De zaak leverde geen moeilijkheden op, aangezien verdachte volmondig bekende. In verband met de lange straflijst van verdachte eischte de Officier thans acht maanden gevangenisstraf. De uitspraak werd bepaald op over 14 dagen HOOG MILITAIR GERECHTSHOF. 1 Diefstal van haver. Een dienstplichtig korporaal uit Lei den was met eenige manschappen inge kwartierd geweest bij een boer. Zij hadden het daar best gehad, alleen de boer zou wel wat haver kunnen gebruiken en twee man schappen hadden met medeweten van den korporaal, de haver aan den boer ver kocht. Van de opbrengst had de korporaal 35.gekregen. De boer was destijds door de Haagsche Rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, de beide manschap pen door den krijgsraad elk tot twee maan den gevangenisstraf. De korporaal was ver oordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met degradatie tot gewoon soldaat. Allen hadden in het vonnis berust, maar ten opzichte van de straf van den korpo raal was de auditeur-militair in hooger be roep gegaan bij het Hoog Militair Gerechts hof, omdat hij de straf te licht vond aan gezien de korporaal boven de manschappen gestaan had. De eisch van den auditeur militair was geweest vijf maanden gevan genisstraf. De advocaat-fiscaal ging in hooger beroep niet met den auditeur-militair mede, aan gezien er inmiddels veël gebeurd was en de korporaal in het burgerleven weder aan het werk is. Verder heeft verdachte een blanco straf register, allemaal redenen om bevestigfng van het vonnis van den Krijgsraad te vra gen. Later zal arrest gewezen worden. Het verdwenen kippenvoer. Een dienstplichtig soldaat uit Lelden was by een boer ingekartierd geweest en had in dien tijd een partijtje kippenvoer Agenda LEIDEN De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 27 Juli 20 uur tot Zaterdag 3 A u g. 8 uur waargenomen door de apothe ken: D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24807 en „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48., tel. 21060. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, teL 26274. LEIDEN. Geboren: Willem, zoon van D. van Laar en M. de Wit Anna Wilhelmina Hendrika Catharina, dochter van P. C. Knaap en C. M. M. Diében. Margaretiha Maria, dochter van A. v. Latum en G. Pie- ters. Ondertrouwd: Th. A. Verwier, jm. 31 j. en A. G. Kok, jd. 27 j. G e h u w d: H. J. Wijteniburg, jm. en J. W. Teunissen, jd. O v e r 1 e d e n: W. F. Kuivenhoven, M., 80 jaar. A. Beij, M., 74 jaar. A. E. M. Th. Ruijpers, dochter 10 jaar. van den boer verkocht. De Krijgsraad had hem deswege veroor deeld tot vier maanden gevangenisstraf van welk vonnis verdachte in hooger beroep was gekomen bij het H. M. G. alwaar de advocaat-fiscaal het vonnis van den krijgs raad juist gewezen achtte en daarom be vestiging vroeg. De uitspraak zal later geschieden. Gemeentel. Aankondiging «jr— TEXTIELDISTRIBUTIE. Aan alle kantoren, waar op het oogens blik broodkaarten worden uitgereikt, zijn met ingang van morgen 1 Augustus aan vraagformulieren voor de textielkaart be schikbaar gesteld. Aangezien de uitreiking der textielkaan- ten op Maandag 5 Aug. a.s. zal beginnen» wordt men verzocht deze aanvraag-dormu- lieren zoo spoedig mogelijk af te halen. Men heeft er één noodig per gezinslid, dat op 5 Augustus a.s. 3 jaar is geworden of ouder is, iedere alleenwonende haalt er één. Men wordt dringend aangeraden de toe lichting op de achterzijde van het formu lier goed te lezen voordat inen tot het in vullen overgaat. De uitreiking, waarover nader bericht zal worden, zal weer plaats vinden in de alphabetische volgorde der familienamen. De adressen, waar de aanvraagformulie ren voor de textielkaart kunnen worden afgehaald, zyn de volgende: Distributiekantoor, Breestraat 117. De openbare scholen in de Paul Krugerstraat, dt Haverstraat (gymnastieklokaal), de 3 Octoberstraat, verder de ^vroegere Kweek school aan de Oude Vest, het oude station netje aan den Heerensingel en het gewe zen Distributiekantoor, Oude Rijn 132. Leiden, 31 Juli 1940. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AAN V ANGSULx. KEURING Lido: Mazurka (Pola Ne gri). De Amateur Jockey (Heinz Rühmann). Speelfilm Komisch lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Woensdag en Zater dag matinéa. Toelaatbaar v. volwassenen Trianon: Shanghai (Charles Boyer, Loretta Young). Ju-ju (Maria Ander- gast). Speelfilm Speelfilm lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Woensdag en Zater dag matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Casino: Lichte cavalerie (Marika Rökk, en Fritz Kampers). 1 Donogos Tonka (An- ny Ondra, Victor Staal). Vro olijke circusfilm Komisch lederen avond 8 uur Zondag van 47 uur Zaterdag en Woens dag matinée 2.30 u. Goedgekeurd v. volwassenen H. UUR VOOR PRIESTERSTUDENTEN Donderdagmiddag zal in de kapel van het St. Elisabeth-ziekenhuis van 34 uur het H. Uur voor priesterstudenten gehou den worden. IN DE DUISTERNIS TE WATER GEREDEN EN GERED De 34-jarige I. v. d. L., filmoperateur al hier, is hedennacht door de duisternis mis leid op de Oostdwarsgrachc met de fiets te water gereden. De heer Gertenaar, werk zaam aan de Lichtfabrieken, begaf zich ge kleed te water en kon hem met behulp van eenige omstanders, weer aan den wal brengen. Door den E. H. D. werd de dren keling naar huis gebracht. Dr. W. P. JORISSEN. Naar aanleiding van het' aftreden van dr. W. P. Jorissen als lector in de anorga nische en physische chemie aan de Rijks universiteit alhier, was een comité van 73 chemici gevormd, waarin o.«35 hoogleer- aren en oud-hoogleeraren in de.chemie (twee uit België) zitting hadden. Het uitvoerende comité heeft een bijzon- dter nummer van „Recueil des travaux chrmiques des Pays-Bas (Numéro spécial W. P. Jorissen)" uitgegeven. Van dit drie talige tijdschrift is dr. Jorissen gedurende 20 jaren tot 1 Januari j.l., de administree- rende redacteur geweest. In dit nummer, dat een omvang heeft van ruim 450 bladzijden, zijn 66 wetenschappe lijke verh.. - delingen opgenomen, voor dit doel geschreven. Hiervan zijn 13 uit het buitenland (België, Duitschland, Frankrijk, de Vereenigde Staten van Amerika en Zwitserland) afkomstig, een aantal, dat onder gunstige omstandigheden grooter zou zijn geweest. E^ri fraai gebonden exen-plaar, verge zeld van een album met ie talrijke namen van hen (personen en instellingen), die door hun bijdragen de uitgave mogelijk hébben gemaakt, is in een bijeenkomst, die een intiem karakter droeg, aan dr. G. L. Voerman, voorzitter van het uitvoerende comité, een toespraak gehouden, waarin hy o.a. het wetenschappelijke werk van den aftredenden docent heeft toegelicht. Hernieuwde aanvraag tot surséance van betaling. In café restaurant „In den Vergulden Turk" alhier werd gistermiddag te 4 uur de gewone jaarlijksche algemeene verga- dering van aandeelhouders gehouden on der presidium van den president-commis saris den heer B. C. van den Berg. Het door de directie uitgebrachte jaar verslag werd met een saldo verlies van 41.203 (vorig jaar 34.422), hetgeen het totale verlies op 423.086 bracht, goedge keurd. Door den voorzitter werd dank gebracht aan den bewindvoerder, den heer mr. G. H. E. Nord Thomson, die zijn taak weer op nauwgezette wijze vervulde en van wien de vennootschap wederom alle mede werking mocht ondervinden. De aftredende president commissaris, de heer B. C. van den Berg, werd als zoo danig herkozen. De vergadering besloot ten slotte toy de Haagsche Rechtbank verlenging aan te vragen van de surséance van toetaling, welke volgende maandi afloopt Met ingang van 5 Augustus a.s. worden de heeren A. Beukers en J. de Wilde ar beiders-telegrafist der Nederlandsche Spoorwegen aan het station alhier, als zoo danig tijdelijk overgeplaatst maar Roer mond. Die 20-jarige H. v. Barneveld fietste gis teravond te 9.15 uur op de Mare bij de Hartetorugskerk toen hy hoorde, dat iemand in het water viel. Met behulp van eenige voorbijgangers slaagde hij erin den dren keling op het droge te brengen. Het bleek, dat de man in 'beschonken toestand een rijwiel bereed, maar mede door de duister nis den weg was kwijtgeraakt. Voor het aanvullend paedagogisch exa men slaagde te Utrecht mej. L. M. A. God- dij n alhier. Voor het examen handenarbeid slaagde te Den Haag mej. H. C. de Nie, alhier. Geslaagd voor de acte Fransch L. O. de heer J. Braun en mej. A. van Halderen, op geleid door mevr. A. Spijker, alhier. De Leidsche Belasting Ophaaldienst heeft in de afgeloopen maand 9578.91 aan den Rijksontvanger afgedragen, benevens 1331.96 aan den Gemeenteontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk na ontvangst ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden in geschreven.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2