De Ned. Roeikampioenschappen CLcfitex de (wAAchen MAANDAG 29 JULI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. Uit het katholieke kamp R.K. Sportver. „V.V.S.B." Reeds vrij spoedig in het begin was het te zien, dat VVSB met de overwinning zou gaan strijken. Voortdurend waren ze in de meerderheid. De doelpunten lieten ech ter op zich wachten, daar de HBC-achter- hoede goed op dreef was. Pas na een half uur werd het overwicht van VVSB in een doelpunt uitgedrukt als de rechtsbinnen Beijens een fraaie kopbal in den uitersten hoek geeft (10). Met den wind in den rug blijft WSB druk op het doel der HBC'ers uitoefenen. Als uit een der aan vallen een corner ontstaat, werkt de kee per de bal onvoldoende weg en Marijnen is er als de kippen bij (20). Nog geen minuut later doelpunt dezelfde speler nogmaals als hij.uit een wirwar van spe lers de bal vrij krijgt (30). Met dezen stand gaat de rust in. Dat HBC de achterstand na de rust door het windvoordeel in zou loopen leek eerét, want vrij kort na de hervatting scoorde de HBC-midvoor bij een doelworsteling. Hier bleef het echter bij ofschoon de VVSB-achterhoede veel meer werk kreeg dan voor de rust. De voorhoede der gast- heerer. zette ook haar beste beentje voor en spoedig knalde de Reus op een keurige voorzet van rechts onhoudbaar in (41). Vlak daarna komt dezelfde speler vrij voor doel, doch met het zachte schot weet de HBC-doelman wel raad. Hij maakt echter spoedig zijn fout weer goed door met de bal de heele verdediging, den keeper in cluis, te passeeren en te doelpunten (51). Aan de andere zijde redt v. d. Berg op fraaie wijze bij een ver doch verraderlijk schot. De wedstrijd gaat nu gelijk op, maar de gasten spelen te kort samen, waardoor hun aanvallen steeds op de hechte WSB-verdediging stranden. Als in moeilijke positie Beijens de bal toege speeld krijgt, ziet hij nog kans met een goed gericht schot den vergeefs uitvallen den keeper te passeeren en de stand op 61 te brengen. Kort voor het einde pas seert de VVSB-rechtsbuiten verschillende spelers en scoort onberispelijk (71). Met dezen stand breekt ook het einde van dezen in goede verstandhouding gespeelden wedstrijd aan. R. K. Sportver. „A. V. V." Begunstigd door goed voetbal weer en onder flinke publieke belangstelling speel den gisteren drie elftallen van A. V. V. te gen Meerburg-elftallen. Om 3 uur werd gespeeld de wedstrijd A. V. V. IMeerburg 1. Onder de goede leiding van den heer Romijn onderneemt Meerburg de eerste aanvallen, welke al direct gevaar opleveren voor A. V. V., doch de verdediging weet doelpunten te voor komen. Dan begint A. V. V. zich te roeren en met succes. Binnen 5 minuten hebben twee snelle en verrassende aanvallen twee doelpunten opgeleverd (20). Meerburg is niet ontmoedigd, er. worden diverse aanvallen opgezet, doch het spel is te on samenhangend om succes te kunnen bren gen. Op schitterende wijze vergroot A. V. V. den voorsprong bij een mooien aanval. Dit wordt Meerburg te bar en vol geest drift worden diverse aanvallen opgezet, doch door het korte spel blijft succes uit, daar de A. V. V.-verdediging steeds tijdig ingrijpt. Nog voor de rust brengt A. V. V. den stand op 40. Na de rust had de wedstrijd niet veel meer om het lijf, daar beide vereenigin- gen met succes den buitenspelval opzet ten, waar beide voorhoeden herhaaldelijk inliepen, zoodat alle aanvallen een ontij dig einde hadden. Nadat A. V. V. den voorsprong tot 50 had vergroot, wist Meerburg eindelijk verdiend een tegenpunt te maken 51. terwijl kort voor het einde A. V. V. er 61 van maakte, waarmede het einde kwam van dezen minder fraaien, doch prettigen wedstrijd. A. V. V. n won met 31 van Meerburg II en het junioren elftal b met 123 van Meerburg b, zoodat de Zoeterwouders wei-- nig plezier hadden van hun uitstapje naar Leidschendam. Kon. Ned. Voetbalbond FEYENOORD DOOR BLAUW WIT MET 5—1 VERSLAGEN. Gisteren viel er in de kampioenscompe titie een verrassende uitslag, die de span ning tenminste weer eenigermate kan doen terugkeeren. Blauw Wit slaagde er n.l. in Feyenoord een 51 nederlaag toe te brengen nadat de Rotterdammers bij rust een 10 voorsprong hadden gehad. Dat de Amsterdammers het tot een zoo groote overwinning hebben weten te brengen, getuigt geenszins van het in vorm zijn van Feyenoord. Het was over hat algemeen vrij zwak spel, dat van bei de kanten werd gedemonstreerd, vooral de goede vechtlust ontbrak gedurende de eer ste helft. Blauw Wit liet zich in dit op zicht nog van de beste zijde zien, zoodat de Amsterdammers vrij gemakkelijk het initiatief konden nemen tot verschillende snelle aanyallen op het doel der gasten. Feyenoord bepaalde zich in deze eerste periode tot eenige snelle uitvallen, welke inderdaad niet geheel zonder gevaar wa den. Van deze zijde kwam dan ook, on danks eenig overwicht van Blauw Wit, het eerste doelpunt. Een goed door Zaanen voor het Blauw Wit-doel geplaatste bal, werd door de Vroet in het doel gekopt (0—1). In de tweede helft wierp Blauw Wit zich opnieuw energiek op den aanval Aanvankelijk hield men nog het spel te kort, zoodat de Feyenoord-verdediging steeds gemakkelijk kan ingrijpen, terwijl keeper Scholtens zich eveneens van zijn goede zijde liet zien. Het grootste gevaar kwam nog van den linkervleugel, waar Eergman een goede activiteit ontplooide. Uit een van zijn goede voorzetten kreeg van Deen en den bal in gunstige positie toegespeeld, die geen oogenblik talmde en den gelijkmaker scoorde (11). Bij een van de vele aanvallen van den Amster- damschen linkervleugel plaatste Bergman den bal in de nabijheid van Geluk, die zich had kunnen loswerken en nu gemakkelijk kon scoren (21). Bij een nieuwen aanval schoten achtereenvolgens van Deenen, Westphal, Bergman en van Driel op het doel, waarbij het laatste schot door v. d. Heide uit het door keeper Scholtens ver laten doel werd geslagen. De hiervoor toe gekende penalty werd door Westphal goed ingeschoten (31). Bij een nieuwen door braak van den Amsterdamschen linker vleugel stelde Bergman met een goeden voorzet Westphal in de gelegenheid den bal langs keeper Scholtens in het Rotter- damsche doel te koppen (41). De Rotter dammers speelden hierna een verloren wedstrijd, waarbij men de situatie tracht te te redden door wat forscher te gaan spelen. Di thad tot resultaat, dat enkele minuten later een overtreding van Paauwe binnen het beruchte gebied met een pe nalty werd bestraft. Opnieuw was het Westphal, die de penalty nam en met een onhoudbaar schot keeper Scholtens pas seerde (51). De ontmoeting tusschen G.V.A.V. en He racles eindigde in een 31 overwinning van Heracles. Bij de rust was de stand nog 00. gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. Feyenoord 6 4 11 1712 9 Juliana 5 2 2 1 12—14 6 Blauw Wit 6 2 2 2 15—11 6 Heracles 5 2 12 11—11 5 Ox V. A. V. 6 2 4 10—17 2 DE DUITSCHE VOETBAL KAMPIOENSCHAPPEN Voor meer dan 25.000 toeschouwers leg de Zondagmiddag in het Weensche Stadion Rapid Wien beslag op de derde plaats in de Duitsche voetbalkampioenschappen door met 52 van Waldhof Manheim te winnen. Bijde rust was de stand 41. Verleden week speelden beide ploegen voor de eerste maal tegen elkaar voor ruim 100.000 toe schouwers, waarbij, ondanks verlenging, geen beslissing kon worden verkregen en het einde kwam met een gelijk spel (44). Leidsch Verbond van Bedrijfsvoetbal. De uitslagen van de gespeelde comp.- wedstrijden luiden: E.A.B. n—T. en D. I 2—3. Amstel wint de Oude Acht, Logger de Oude Skiff Gisteren zijn de Zaterdag begonnen wed strijden om de nationale kampioenschap pen'op den Amstel te Amsterdam voort gezet. Nadat de Amstel Zaterdag protest aan- geteeikend had tegen het feit, dat Nereus niet gediskwalificeerd was wegens het verkeerd nemen van de eindpiket, besloot het bestuur van den Ned. Roeibond Nereus alsnog uit te sluiten van den eindstrijd. Deze beslissing lokte uiteraard nog al eenige critiek uit, daar zooals reeds geble ken was, de beruchte piket niet juist ge steld was. Inderdaad was deze dan ook voor de wedstrijden van Zondag eenige meters naar buiten geplaatst. Op grond hiervan had kamprechter* Peereboom Nereus niet gediskwalificeerd. Bovendien was het vanuit sportief oogpunt jammer, dat Nereus niet in den eindstrijd mocht uitkomen. Nu kwam De Hoop als snelste tweede in de plaats van Nereus en hoewel deze ploeg zich in dezen eindstrijd goed weerde, was toch de overwinning van De Amstel geen oogenblik ernstig in gevaar. Overigens was de strijd tusschen deze achten verreweg de aardigste van dezen middag. Na den start kreeg Amstel dadelijk de leiding voor de hoop en de jonge ploeg van Laga. De Delftenaren konden het tempo niet bijhouden en zakten langzamerhand tot ongeveer twee lengten af. De Hoop bood onverwachten tegenstand aan De Amstel. Steeds bleef de ploeg in de buurt van de ongetwijfeld beter roeiende Amstel-acht. Op de helft van de baan, toen het verschil ongeveer een lengte bedroeg, deed De Hoop een feilen aanval op haar tegen standers, verschillende meters van den achterstand werden ingehaald, daar Am- stel deze spurt niet tijdig genoeg beant woordde. Toen echter bij de Ceintuurbaanbrug de ploeg van de Amstel haar eindspurt in zette, bleek het, dat De Hoop te veel van haar krachten gevergd, had. Met ongeveer 3/4 lengte voorsprong won de Amstel het kampioenschap. De skiff leverde eigenlijk min of meer een verrassing op, daar Logger in de vorige wedstrijden de meerderheid van v. Bier- kom had moeten erkennen. Ditmaal had de Poseidonman het voordeel, dat hij door zijn zwaarderen lichaamsbouw minder last van den wind en het hevig deinende water had dan de veel lichtere Laga-man. Reeds direct na den start nam hij dan ook de leiding', en liep geleidelijk aan steeds meer uit.. Ook zijn sturen was beter dan van Blerkom, zoodat hij ten slotte met enkele lengten voorsprong over de eindstreep ging. De uitslagen van gisteren luiden: Oude Twee: 1. Willem III, 9 min. 25.6 sec. Stuurmanlooze vier: 1. Nereus 6 min. 2. Laga, 9 min. 49 sec.; 3. Triton. 34 sec.; 2. Triton. Skiff: 1. Poseidon (Logger) 7 min. 13 sec.; 2. Laga (van Blerkom). Achten: 1. de Amstel 7 min. 20.6 sec.;- 2. De Hoop op 3/4 lengte; 3. Laga. Bij nummers, Skiff: 1. De Amstel (L. Wieringa) 7 min. 55 sec.; 2. De Hoop (L. Steins Bisschop); 3. Willem III (C. Neu- meyer). Twee met stuurman: 1. Poseidon, 10 min. 7 sec.; 2. Het Spaarne, 10 min. 19 sec.; 3. Triton. Dames. Stijlroeien, overnaadsche skiff: 1. De Hoop 65 pnt.; 2. De Amstel 56 pnt.; 3. De Vliet (mej. L. Benedictus). Gladde skiff (stijlroeien): Willem in 63 pnt.; 2. De Hoop 61 pnt.; 3. De Amstel 53 pnt. Stijlroeien Overnaadsche vier: 1. De Hoop 63 pnt.; 2. De Viking 60 pnt. Stijlroeien aohtriemsgieken: 1. De Vliet 53 pnt. De winnende ploeg bestond uit mej. G. Lekkerkerker, mej. F. H. Berends, mej. H. Visser, mej. J. M. P. van Aalst, mej. T. Hoogslag, mej. M. Minderhoud, mej. J. C. Cleveringa, mej. E. Jonker (sl.) mej. H. van der Willigen (st.); 2. De Hoop met 41 pnt. De resultaten van Zaterdag waren: Skiff: Eerste heat, 1. Poseidon (Logger), 6 min. 46 sec.; 2. Het Spaarne (De Vries) 6 min. 58.2 sec- Tweede heat: Laga (Van Blerkom) 6 min. 56 sec. De Achten: eerste heat: 1. Laga, 6 min. 53.4 sec.; 2. De Hoop, 7 min. 1.4 sec. Tweede heat: 1. Nereus, 6 min. 48.4 sec.; 2. Amstel, 6 min. 49.4 sec. L.M.I. I—E.A.B. n 5—2. E.A.B. I— T. en D. I 10—2. Programma voor Maandag 29 Juli: V.V.Z. I—L.W.S. I, terrein N.B.L.O. Aan vang 7 uur. Programma voor Woensdag 31 Juli: L.M.I. ITer D. II, terrein L.M.I. L.M.I. I—T. en D. II, terrein L.M.I. Aan vang 7 uur. Programma voor Zaterdag 3 Aug.: T. en D.T—V.V.Z. I, terrein T. en D. L.M.I. H—E.A.B. I, terrein L.M.I. L.W.S. I—E.A.B. II, terrein E.A.B. Aan vang 3.15 uur. WIELRENNEN GRASBAANWEDSTRIJDEN OP HET R. K. SPORTPARK TE LEIDEN. Ten bate van de slachtoffers van Val kenburg organiseerde de Leidsche Ren- en Tourvereeniging „Swift-Combinatie" in samenwerking met de Haagsche Renners club „Spartaan" nationale grasbaanwed- strijden op het R. K .Sportpark aan den Haagweg te Leiden. Er was voor deze niet alledaagsche wed strijden vrij veel publiek opgekomen, die met belangstelling de verrichtingen der renners hebben gadegeslagen. Het programma vingt te 2 uur aan met een sprintwedstrijd over twee ronden. De deelname hiervoor was onverwacht groot. Het programma was ingedeeld op 4 series met in totaal 21 renners. Er werden evenwel zes series met in to taal 31 renners verreden. De winnaars hiervan waren: le serie 1. C. Mooiman, 2. C. van der Star; 2e serie: 1. G. Duquesnoy, 2. A. Schuurman; 3e serie: 1 K. van Noord, 2. F. Boske; 4e serie: 1. A. Hagendoorn, 2. P. Vogelenzang; 5e serie: J. Riethoven, 2. B. Meijer; 6e serie: 1. G. Ravenstein, 2. B. Knoester. In de demifinales plaatsten zich: le kwart finale: 1. Ravenstein,. 2. Hagendoorn; 2e. 1. van Noord, 2 Meijer; 3e.: 1. v. d. Star, 2, Dukuesnoy. De uitslag der demifinales was: le.: 1. Duquesnoy, 2. Hagendoorn; 2e: 1. Raven stein, 2. Meijer; 3e: 1. v. d. Star, 2. Van Noord. Finale: 1. C. v. d. Star, 2. G. Ravenstein, 3. G. Duquesnoy. Voor den afval wedstrijd kwamen onge veer 25 deelnemers aan den start. Na elke ronde viel de laatste renner af. Winnaar werd J. de Groot, 2. P. Vogelen zang, 3 Rovenstein. De juniorenwedstrijd, waarschijnlijk be paald op 10 ronden, werd wegens het vrij zware terrein ingekort tot 5 ronden. Winnaar werd M. v. d. Berg, 2. v. Vliet; 3. Fasel. Na de demifinales van den sprintwed- sctrijd werd een persoonlijke wedstrijd over 40 ronden gereden. Na 18 ronden wa ren er van de 30 deelnemers nog 7 in den strijd. Wim Rijsbergen, die steeds aan den kop had gelegen, had na 25 ronden de nog resteerende groep van 4 renners een ron de ingeloopen. Hij werd tenslotte gemak kelijk winnaar met ruim 1 ronde voor sprong; 2. N. de Romijn, 3. M. Segaar, 4. J. de Visser, 5. Lauwersheimer. Na de pauze volgde de groote strijd van den middag: de koppelwedstrijd. Aanvan kelijk was bepaald, dat een wedstrijd van 1 uur zou worden gereden, doch met het oog op den tijd werd er een wedstrijd over 75 ronden van gemaakt, met om de 25 ronden een klassement en daar tusschen door verschillende premies. Tien koppels verschenen voor dit num mer aan den start. De klassementen werden als volgt ge wonnen: le klas: 1. J. en R. Riethoven 5 punten, 2. J. de GrootW. Rijsbergen, 4 punten; 3. K. van NoordM. van Rijn, 3 punten; 4. M. SegaarP. Vogelenzang, 2 punten; 4. B. DaenenDuquesnok 1 punt 2e klassement: 1. M. SegaarVogelen zang, 5 punten; 2. N. de RomijnChr. van Leeuwen, 4 punten; 3. C. MooijmanC. v. d. Star. 3 punten; 4. IC v. NoordM. van Rijn 2 punten; 5. J. RiethovenR. Rietho ven 1 punt. 3e klassement: 1. J. de GrootW. Ros bergen, 5 punten; 2. C. MooijmanC. v. d. Star, 4 punten; 3. J. RiethovenR. Rietho ven 3 punten; 4. G. de JueA. van Hussen 2 punten; 5. K. van NoordM. van Rijn, 1 punt. Totaalklassement: koppels Riethoven en de Groot ieder 9 punten; koppels Segaar en Mooijman 7 punten; koppel v. Noord 6 punten, koppel de Romijn 5 punten, kop pel de Pre 2 punten, koppel Daenen 1 pnut Alle premies werden in de wacht ge sleept door het koppel J. de GrootWim Rijsbergen. J. de Groot won daarbij tevens de pre mie van 2.50 voor het koppel, dat van de 21ste ronde een ronde inliep op de overige Het eindresultaat was: 1. J. de Groot W. Rijsbergen, 2. C. MooijmanC. v. d. Star op 1 ronde, 3. N. de RomijnChr. v. Leeuwen, op 2 ronden, 4. P. Vogelenzang M. Segaar, 5. J. RiethovenR. Rietho ven. REVANCHE VAN DERKSEN OP VAN VLIET Op de Zaansche Wielerbaan nam Derk- sen gisterenmiddag uitstekend revanche op Van Vliet. Hij won van den wereldkampioen de beide sprintritten en om de overwinning nog sprekender te doen zijn sloeg hij Van Vliet ook nog in de tijdrace over een baan- ronde met vliegende start. De uitslagen luiden: Achtervolging over 50 km. (30 ronden): 1. Evers in 6 min. 28,1 sec., de sprint over 500 meter (3 baanron- den), 1. J. Derksen, tijd 10.6 sec.; 2. Van Vliet. Afvalwedstrijd voor amateurs en nieuwe lingen: 1. Verdonk, 2. J. Middelink, 3. J. Berkhout. Klassementswedstrijd voor profs over 40 ronden met 5 klassementen: 1. Chr. van Gent 11 pnt.; 2. P. Evers 9 pnt.; 3. J. Gom- mers 2 pnt. 2e sprint over 500 meter (3 baanronden): 1. J. Derksen, tijd 10 sec.; 2. Van Vliet. Achtervolging over 5 km. (30 ronden) 1. Van der Voort met 70 m. voorsprong op C. Bakker, tijd 7 min. 41 sec. 10 km. wedstrijd voor Amateurs en Nieu welingen (60 ronden): 1. L. Verdonk; 2. J. Middelink mét 1 ronde achterstand; 3. J. Berkhout op 2 ronden, tijd 10 min. 13.4 sec. Tijdrace over een baanronde met vliegen de start: 1. J. Derksen in 10,4 sec.; 2. Van Vliet in 11,8 sec. Koppelwedstijd over 50 km. (300 ronden) met 4 klassementen: 1. Van VlietVan der Voort 3 pnt.; tijd 1 uur 13 min. 20 sec.; 2. Derksen—Bakker, 16 pnt.; 3. van Amster damBraspenninx, 8 pnt; 4. Van der Hey- denVan Rooy, 7 pnt.; 5. EversKremer, 6 pnt., allen op 1 ronde. GOLF NOORDWIJKSCHE GOLFWEEK. De Noor d wij ksche Golf week geeft het volgende programma: 24 Aug.: Eykens Golf week-tropee, sing les vlaggenwedstrij d25 Aug. Helmhorst- beker, eclectic over de „oude" holes; 24 30 Aug.: iederen dag wedstrijden voor Golfbag.-Cup (.tegen bogey), Cocktail Cup (Stapleford), Approachputting-comp.; Huis ter Duin-trophee (electie)29 Aug.: v. Lim burg Stirum-beker; 18 holes medalplay voor dames, met handicap hooger dan 18; 31 Aug.: eindstrijd Golfbag-Cup; 1 Sept. Palace Hotel-beker, v. Heukelom-beker, matchplay resp. voor heeren en dames. FEUILLETON Een roman uit Siberië, door Fr ENSKAT. 31) Steeds weer laaide de woede in Michel Bessin op. En toch.... Soms dacht hij er wel eens wat rustiger over na.. Zou alles wel zoo zijn? Klopte wel alles wat Lansky beweerde? Waren er nog niet een paar duistere punten, waarin ook de Rus geen opheldering vermocht te geven? In korten tijd had Hal zijn sympathie we ten te verwerveneigenlijk zelfs veel meer dan dat. Hij had hem bijna als een zoon beschouwd. Of was dat niet zoo Maar neen! De lafaard was gevlucht, toen Lansky hem de zware beschuldigingen voor de voeten slingerde. Hij had zelfs niet de geringste pogingen gedaan om zich te verdedigen. En daarvóór had hij zich toch zoo'n alles zins bruikbare kerel getoond. Jammer! Waar hij nu wel zou zitten? Ook Kare maakte een moeilijken tijd door. Het leven in het Proesda-dal had zijn glans verloren. Haar reine onschuld kon het nog steeds niet bevatten, dat zij een on waardige in haar hart zou hebben geslo ten. Frans zou de man niet geweest zijn, dien zij in hem zag? Een bedrieger! Een moor denaar! Dat was immers alles onzin! En toch werd het door de feiten bevestigd. Waarom verzette zij er zich dan nog tegen? Zij behoefde slechts aan het gesprek te denken, dat zij toen samen hadden gehad. Wat haar destijds volkomen duister was, dat kreeg nu een diepere beteekenis een beteekenis, die haar deed huiveren. Wat kon de wereld toch leeg zijn. Dat had zij vroeger nooit geweten. Of haar vroegere vriend nog eens in haar leven zou terug keeren? Haar omgeving interesseerde haar niet meer; zij deed haar werk mechanisch. Maar desondanks verviel Kare niet in een geeste lijke traagheid. Het kinderlijk vertrouwen, dat haar vroeger kenmerkte, was haar wel iswaar ontnomen, maar dat kwam haar sterk karakter en haar wilskracht slechts ten goede. In Peter Bessin had een merkwaardige verandering plaats gegrepen. Hij verwaar- waarloosde zijn werk. Zelden hield hij zich lang in huis op. Eigenlijk zag men hem niet anders dan bij den maaltijd, dien hij in den kortst mogelijken tijd nuttigde. Herhaaldelijk maakte hij aanstalten, als of hij zijn vader iets wilde meedeelen, doch zooals Bessin tot zijn teleurstelling be merkte, volhardde de jongen ten slotte toch altijd weer in een hardnekkig stilzwijgen. Hij maakte tegenwoordig meer dan eens lange tochten in de omgeving en was daar bij ook eenige malen bij Nanglu op bezoek geweest. Het had er vel van weg, of Peter iets zocht iets dat voor de anderen ver borgen bleef. XXVIII. De zomer scheen over zijn hoogtepunt heen te zijn. 's Morgens en 's avonds was het buiten merkbaar koeler. De natuur prijkte in haar vollen tooi. In het Gordel woud vond men. uitgestrek te vlakten met boschbessen, waartusschen kostelijke wilde frambozen rijpten. Heele kudden reeën deden zich aan de sappige vruchte te goed. In dezen tijd van het jaar lieten zij zich zelfs door de menschen niet storen. Het Proeska-dal geleek een idylle. Het Ca- nadeesche koren vulde de halmen tot ber stens toe. Als de wind er doorheen streek, geleken de golvende velden tot leven te komen. Alles sprak van wasdom, welvaart en be drijvigheid. Kare was alleen thuis. Zij zat in de woon kamer en hield zich met eenig verstelwerk bezig. Bessin, Peter en Alexi waren ergens buiten aan het werk. Gura zocht in het bosch naar paddestoelen. Plotseling werd de deur geopend. Het was Lansky die geheel alleen binnentrad. Met een stomme groet ging hij bij Kare aan tafel zitten. Er werd geen woord ge sproken. Een onaangename stilte maakte de atmosfeer haast benauwend. Met een eigenaardige uitdrukking in zijn sluwe oogen staarde Lansky onafgebroken naar het meisje dat het ten slotte niet langer uit hield. „Er is verder niemand thuis". „Dat weet ik". Waarom kom je dan "hier?" „Voor jou". „Voor mij? Ik zou niet weten...." „O, toch, Kare. Je weet het heel goed." „Nee werkelijk niet!" „Nou, dan wil ik het je nog wel eens dui delijk zeggen: Ik kom je halen.... Jou Kare!" Het meisje wist zich vrij goed te beheer- schen. „Dat is onzin, Lansky. Waarom zou je mij willen halen?" „Stel toch niet zulke overbodige ragen! Waarvoor waarvoor?! J, bent toch geen klein kind meer. Waarvoor zou een man een meisje komen halen vooral als ze zoo verdraaid aardig is als jij .Kare keek verschrikt op. Hoewel ze iets dergelijks had verwacht, voelde zij zich toch onaangenaam getroffen, niet het minst door den toon, welke de Rus zich veroor loofde. De afschuw, welke duidelijk op haar gezicht was te lezen, wekte Lansky's toorn. Grijnzend bog hij over haar heen. „Nu geen gekheid Kare! Ik ben gewend mijn wil door te zettenook bij jou!" Kare trachtte op te staan, maar reeds hield Lansky haar handen in zijn beide vuisten. „Laat me los, lafaard!" Lansky zwaaide eerst zijn beenen en daarna zijn lichaam over de tafel. Nu stond hji tegenover Kare. Haar handen hield hij nog steeds in de zijne. „Je zult gehoorzamen begrepen?!" Kare probeerde zich los te rukken. Te- vergeefsch! Langzaam trok hij haar naar zich toe. Zij zag zijn walgelijk onbetrouw baar gezicht reeds vlak voor zich. Een ra zende angst maakte zich van haar meester en in een laatste poging om hem te impo- neeren beet ze hem toe: „Laat me los.... direct!" Een oogenblik keek hij met verbeten woe de haar aan Toen sloeg hij zijn beide ar men om haar lichaam, tilde haar op en droeg haar als een kind door de keuken naar buiten. Hij sprak daarbij geen woord. Ook Kare vermocht geen protest over haar lippen brengen. In Bessin-hoeve lieten de mannen zich vermoeid in een stoel aan tafel vallen. Gu- da bracht den avondmaaltaijd binnen. De oude Bessin hief het hoofd op en keek zoe kend de kamer rond. Nu wierpen ook de anderen Gura een vragende blik toe. „Ik heb de juffrouw den geheelen mid dag niet gezien. Toen ik uit het bosch te rug keerde, was zij er niet". Zwijgend nuttigden de mannen het so bere maal. Eindelijk stond Michel Bessin op. Hij voelde zich ten prooi aan een he vige onrust. ,,Kare is anders toch altijd met eten thuis. Hier moet iets niet in orde zijn. Ik zou niet weten, waar zij zich op het oogenblik nog moest ophouden. Is hier vanmiddag misschien iemand geweest? Wacht eens.... mijn hemel! Lansky! Die is hier al eens meer binnen gedrongen, zon der dat hij gevraagd was. En ook toen is er uit zijn bezoek niet veel goeds voortgeko men." Bessin's gezicht kreeg een kommervolle uitdrukking. Opgewonden liep hij met groote stappen de kamer op en neer. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8