[De Liturgie der Merk dcfitm de daóócfien VOETGANGERS, £Aiuwag Z7 JULI 1940 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 R.K. DIOC. VROUWENBOND AFD. LEIDEN Officieele mededeelingen. Na een korte poos van rust zal het be stuur weer beginnen om de werkzaamhe den voor het seizoen 1940/1941 vast te stellen. Dat deze taak niet gemakkelijker geworden is, zal ieder begrijpen, en dat het ondoenlijk is een vast winterprogram- ma op te maken, zal ook allen duidelijk zijn. Wij zullen trachten ons gewone pro gramma, aan de tijden aangepast, zooveel mogelijk te volgen. De bijzonderheden worden telkens in onze rubriek bekend gemaakt. Op de volle medewerking onzer leden wordt gerekend. Met de uitreiking der lidmaatschaps kaarten en de inning der contributie zal tijdig worden aangevangen. Mogen we de leden verzoeken het bedrag der contribu tie gereed te leggen, opdat niet tevergeefs wordt aangebeld en weer teruggekomen behoeft te worden. RETRAITE SPAARFONDS „ST. THERESIA." Onderaf d. van den R.K. Vrouwenbond. Van 25 tot 28 Juni ging wederom een groot aantal leden ter retraite te Noord- wijkerhout. Deze is schitterend geslaagd. Dit spoort ons weer aan met nieuwen moed te gaan sparen. Gaarne verwachten wij nieuwe spaarsters, reeds deze week moch ten wij eenige nieuwe leden boeken. ONZE NIEUWE ACTIE. Van de etenskitjes, welke uitgereikt zijn, zijn er eenige niet teruggebracht. Verzocht wordt deze zoo spoedig mogelijk terug te brengen en ze vooral niet voor andere doeleinden dan, waarvoor ze bestemd zijn, te gebruiken. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. Huisvrouwen leest vooral uw dagblad en neemt nota van alles wat op het gebied van voeding wordt meegedeeld. Zeer belangrijk zijn de berichten van de commissie voor de voorlichting uit de Voe dingsraad. De commissie bestaat uit des kundigen, die zich vooral bezighouden met het vraagstuk voeding in moeilijke tijden. Dezer dagen hebben de dagbladen de 10 geboden der voedingsleer opgenomen, die door dezen voedingsraad aan de ge- heele Nederlandsche bevolking werden aanbevolen. Leest deze 10 geboden aandachtig en nog beter, brengt ze in uw gezin in praktijk. Wij wezen u gedurende de afgeloopen maanden in onze rubriek „Wie kookt er mee" reeds herhaaldelijk op eenige gebo den, welke onder de bovengenoemde 10 geboden vermeld zijn o.a. Eet bruin brood. Gebruikt ongeschilde geborstelde ge kookte aardappelen (vooral nu met de mieuwe aardappels beginnen). Koopt greenten van het seizoen en ge bruikt een deel rauw. Kookt aardappelen en groenten met zóó weinig water, dat dit verdampt is, /wanneer de spijzen gaar zijn. Kookt groente zoo kort mogelijk. Geeft melk, niet alleen voor de kinder voeding, maar ook aan de andere buisge- mooten. Van groot belang is ook wat de plaatse lijke commissie inzake huishoudelijke voor lichting hier in Leiden doet! De kookdemonstraties, 17 Juli 1.1. door deze commissie in het Leidsche Volkshuis georganiseerd, is door een zeer groot aan tal dames bezocht. Tal van huisvrouwen van elke rang en stand gaven zich op voor de cursussen van 4 lessen, die in Sept a.s. beginnen. De kosten zijn zoo gering, dat deze voor niemand een beletsel kunnen zijn. Na 1 Augustus zal aan onze leden een circulaire met een inteekenlijst gezonden worden, die vóór 1 September ingevuld moet teruggezonden worden aan de voor zitster van de afd. van den R.K. Vrouwen bond mevrouw J. Manders-Vermeulen, Boerhaavelaan 12, Leiden. Bij voldoende deelname zullen dan cursussen voor onze. leden in de R.K. Vakschool georganiseerd FEUILLETON Een roman uit Siberië, door Fr. ENSKAT. 30) Nu was hij ontmaskerd, uitgestooten. En een moordenaar had men hem genoemd. Dat had Lansky wel verduiveld geraffi neerd in scène gezet. Alles was tegen hem. De anderen konden immers niet weten, dat Lansky waarheid en verdichtsel handig dooreen had gevlochten juist, zooals hij dat voor zijn duistere plannen noodig had. Maar met dat al had hij Hal voor de bewoners van het Proeska-dal afgedaan. Voor altijd! BessinKare....? Hoe zouden die nu over hem denken? Lieve, kleine Kare? Hij hield van haar. Meer dan hij ooit van iemand gehouden had. Dat besefte hij eerst nu. Eigenaardig, dat deze overtuiging zich nu, op dit oogenblik, zoo onweerstaanbaar aan hem opdrong. Zou hij nu zijn tijdelijk onderbroken vlucht uit Rusland weer voortzetten? Neen neen! Lansky bevond zich nog in het Proes ka-dal. Wie weet, wat hij nog in zijn schild voerde. De bewoners van het dal vermoed den niets van zijn duistere practijken. Hal zou in de nabijheid blijven en een oog in het zeil houden. Misschien had men van daag of morgen zijn hulp noodig. Het was maar goed, dat hij hqt geweer, INTER PAROCUIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN NABESCHOUWING EN PROGRAM. Het is heusch de moeite wel waard nog even terug te komen op den voorbijen Lei dersdag, al heeft men verleden Maandag reeds een prachtig en uitvoerig verslag in deze courant gelezen. Die bijeenkomst van onze senioren en commissarissen uit ons District! Het was als 'n Congres! Deze leiders van onze afdeelingen, de uitnemendsten der gezellen waren geko men om nog betere leiders te kunnen zijn, om eens van boven af hun roeping en hun taak te bezien, om nog even méér bezield te worden met apostolisch vuur: zich ge heel en al in dienst te stellen van het Ge- zellengezin, waartoe zij behooren als juist de „oudsten" onder de broeders. Onder Gods zegen, afgesmeekt in H. Mis en Alg. H. Communie is de Leidersdag ge worden tot een gouden dag. Zulke dagen blijven lang in onze herinnering omdat ze goed en vruchtbaar zijn. En met gretigheid zijn de leerrijke in leidingen gevolgd in gespannen aandacht en eerlijke krachtige voornemens zijn ge maakt! Bijeen waren allen, immers, in echte Kolpingsstijl: eens-van-zin en goed- willen voor nu en voor de toekomst. Tegelijk ook blijkt, dat de band in het District hechter is dan ooit, de leiders houden deze band in stand: allen gezamen lijk werkend aan hetzelfde ideaal: bele ving van het Kolpingsprogram in al onze afdeelingen in alle omstandigheden: de vorming van zichzelf en van anderen tot degelijke zielen, degelijke karakters. Tot de voornemens die gemaakt zijn be hoort ook, dat we zooveel mogelijk zullen te baat nemen, wat binnen ons bereik ligt. Hernieuwing, opleving van de gezinssfeer in onze vereeniging. Meer activiteit in onze bijeenkomsten, onze clubs en onder- afdeelingen. Hoogere eischen aan de op leiding der adspiranten. Aankweeken van den geest van vriendschap tot elkander, van waardeering van elkander, van ver trouwen in elkander, van offervaardigheid voor elkander. In September a.s. komen de leiders der S.J.G.V. terug mèt hun Gezellen, op onzen D i s t r i c t s-d a g. Het wordt een nieuw congres, niet alleen voor de leiders, maar voor alle leden. En congres, dat de inzet zal zijn van het nieuwe winterpro- gram. Van dien Districts-dag zullen allen mee moeten dragen: nieuwen geest, nieuwe verdieping en nieuwe'ijver. Deze dag moet weer een gouden dag worden in onze Gezellen-werkzaamheid. De vruchten van ons Kolpingsprogram rijpen, we moeten ze zien te plukken: op rechte godsdienstzin, hechte eensgezind heid, nijvere arbeidszin en beschaafde le vensblijheid. Het is de moeite waard om het echt te Willen. H. C. A. P. VAN DRUNEN, Distr.-praeses. worden. Leest de circulaire aandachtig en geeft in de lijn waar uw inkomen gevraagd wordt, dit bedrag op, opdat uw cursusgeld daaruit bepaald kan worden. Is dit moei lijk, wil dan vermelden tot welk cursus geld-groep ge meent te behooren in de circulaire zijn deze groepen vermeld). Nog altijd is er een ingekomen vragen lijst te beantwoorden n.l.: 1. Hoeveel rijst, havermout en andere meelspijzen moet ik nemen om een goed gerecht te krijgen? 1 L. water, 300 gr. rijst. 1 L. melk, 60 gr. havermout, 60 gr. griesmeel, 125 gr. rijst, 100 gr. gort, 150 gr. grutten, 100 gr. taproca, 60 gr. bloem. 2. Is slaolie (daar het zeer duur is en momenteel niet verkrijgbaar) bij het aan maken van sla's te vervangen? Door spekvet of gesmolten boter. 3. Staat margarine in voedingswaarde bij roomboter ten achter? Zeker niet wat de hoeveelheid vet be treft, doch 's zomers bevat de roomboter meer vitaminen dan margarine, tenzij de margarine gevitaminiseerd is. toen Peter Bessin hem kwam roepen, bij Nanglu had achter gelaten. Nu bezat hij tenminste een behoorlijk wapen. Maar overigens had hij ook alles verlo ren. Was dat wel zoo? Had hij werkelijk alles verloren? Neen plotseling drong met verrassende zekerheid het besef tot hem door, dat hij toch iets had gewonnen, na melijk zich zelf! Nu was hy immers weer Hal Lorne! Een gevoel van voldoening ver dreef zijn sombere gedachten. Ja! Hij was weer zichzelf. Leugen en bedrog behoorden tot het verleden. Dat was ook wat waard en stellig niet zoo heel weinig. Toen Hal het in duister gehulde Wind- dal inreed, sloten zijn handen zich voor het eerst sinds hij van Bessinhoeve weg reed, vast om de teugels. In de verte flikkerde een klein vuur. Daar zou Nanglu wel zijn, de trouwe Os- seet. Hal had zijn zwaarmoedigheid al weer af gelegd. XXVII. Lansky stond in het midden van de ruimte, welke in de barak als conversatie zaal dienst deed. Zijn metgezellen drongen opgewonden om hem heen. Zijn ruwe stem konk echter boven alles uit. „Ik weet heel goed, wat ik doe. Dat be hoeven jullie mij niet te vertellen. Wie heeft jullie hierheen gebracht, hè! Wien zal je het te danken hebben, als. de roebels je straks in de schoot worden geworpen? Nu?!" Een oogenblik trad de stilte in. Daarop ecghter zei een van het troepje: „Ik moet die roebels eerst nog zien. N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. Gewone Pre fatie. ZONDAG 28 Juli. Elfde Zondag na Pinksteren. Mis: Deus. 2e gebed v. d. H.H. Nazarius en Gezellen, Martelaren; 3e A Cunctis (om de voorbede van de Heili gen); 4e voor den vrede. Credo. Prefatie v. d. Allerheiligste Drieëenheid. Kleur: Groen. Wat een zegen spreidden Christus' han den tijdens Zijn leven op aarde. (Evange lie). Onder ons woont en leeft Christus in Zijn heilige plaats, in Zijn Kerk. Daèr is Hij nóg, steeds zegenende en weldoende. Daar laat Hij ons, Zijn uitverkoren volk, eensgezind samenwonen, daar geeft Hij ons kracht en sterkte tegen onze vijan den. (Introitus); daar stort Hij Zijn barm hartigheid over ons uit (gebed); daar laat Hij ons beproefd hart weer opleven van vertrouwen (Graduale); daar offert Hij Zich zelf op, iederen dag met en voor ons, als een aan Zijn Hemelsche Vader aange name offerande tot ondersteuning van onze zwakheid naar ziel en lichaam. (Stilge- bed en Postcommunio). Alleluja! Onze ziel moet juichen voor onzen God. Met een zingend hart moeten wij Hem loven en verheffen, want bij het H. Doopsel heeft Hij onze ooren geopend voor het heilig Evangelie, ons door de Apostelen en hun opvolgers gepredikt (Epistel). Met vreugde over onze opname in Zijn heilige, alleenzaligmakende Kerk, ons Offer gebracht. (Offertorium). MAANDAG 29 Juli. Mis v. d. H. Martha, Maagd: Dilexisti. 2e gebed v. d. H.H. Fe lix en Gezellen, Martelaren; 3e A Cunctis; 4e voor den vrede. Kleur: Wit. Martha toonde haar groote liefde jegens den Zaligmaker door haar zorg en voor komendheid jegens Hem, wanneer Hij een bezoek bracht bij de Hem dierbare fami lie: Lazarus en zijn twee zusters Martha en Maria, Haar vertrouwen op Jesus komt heerlijk uit na den dood van haar broe der Lazarus. Vier dagen na diens dood kwam Jezus naar Bethanië. Zoodra Mar tha de komst van Jesus verneemt, gaat zij Hem tegemoet en zij zegt: „Heer, zoo Gij hier waart geweest, mijn broeder zou niet gestorven zijn. Maar ook nu weet ik, dat, al wat Gij van God vragen zult, zal Hij u geven". Haar vertrouwen wordt dan ook heerlijk beloond; Lazarus wordt dooj Christus ten leven opgewekt. In het H. Evangelie wordt verder geen melding meer gemaakt van Lazarus, Mar tha en Maria. Volgens een oude overleve ring zijn zij uit het Joodsche land verdre ven en hebben zij zich ingeschept naar Frankrijk (Marseille), waar zij een kerk hebben gebouwd, van welke Lazarus de eerste bisschop zou zijn geweest. DINSDAG 30 Juli. Mis v. d. H.H. Abdon en Sennen, Martelaren: Intret. 2e gebed A Cunctis; 3e (naar keuze v. d. priester); 4e voor den vrede. Kleur: Rood. WOENSDAG 31 Juli. Mis v. d. H. Igna tius, Belijder: In Nomine. 2e gebed voor den vrede. Kleur: Wit. Van Spaansche adel, diende Ignatius eerst aan het hof van koning Ferdinand van Arragon, later als bevelhebber in het leger van Karei V. Als zoodanig bij de belegering van de vesting Pampeluna ern stig gewond, hield hij zich onledig met het lezen van delevens der Heiligen. Dit maakte op Ignatius zulk een indruk, dat hij een verachter werd van al het we- reldsche en een streng geestelijk leven be gon te leiden. In een grot bij Manrese hield hij zijn geestelijke oefeningen, door hem opgeschreven en later de grondslag geworden van de door den Heilige gestich te Sociëteit van de Jesuielen. Na een le- van „tot meerdere eer en glorie van God" stierf de H. Ignatius in 1556. DONDERDAG 1 Augustus. Mis van St. Petrus' Banden: Nunc scio. 2e gebed v. d. Op het oogenblik ben je hard bezig de menschen hier tegen ons in het harnas te jagen. Het zal zeker niet in ons belang blij ken te zijn, als wij ons de vijandschap van den ouden Bessin op den hals halen!" „Je spreekt naar dat je verstand hebt", gromde Lansky. „Laat dat nu maar aan my over. Het komt er in de eerste plaats op aan een beetje verder te zien dan je neus lang is en de lengte van jullie neuzen is nu eenmaal wel heel abnormaal!" Het was Gregor, die zich aandiende. Zijn stem klonk luid, maar volkomen be- heerscht. „Ook mij staat je houding niet aan, Lansky. Dat grove optreden tegen Alexi was dwaas en onverstandig. En waarom moest Lorne vertrekken? Wat kan het ons schelen, of hij zich als Hal of Frans uitgeeft?" „Dacht je dat, Gregor? Laat ik je dan mogen vertellen, dat het zoo niet verder door kon gaan. Die knaap werd gevaarlijk voor ons allemaal. Bovendien ben ik er achter gekomen, dat hij Frans Mertens heeft vermoord". „Zoo Zou hij dat gedaan hebben?" „Ja! Of twijfel je daar soms aan?" Gregor gaf geen antwoord en Lansky vervolgde: „Hal Lorne moest verdwijnen. Hij stond ons maar in den weg. We mogen niet uit het oog verliezen, dat dat zaakje hier zóó niet lang meer mag voortgaan. Wij hebben nu een behoorlijke hoeveelheid BUun-ijzer geproduceerd en Mfchel Bessin zal dan ook wel reeds met plannen rondloopen om zich vandaag of morgen voor den verkoop met de buitenwereld in verbinding te stel len. Als wij dat zonder meer toelaten, zijn wij krankzinnig. Van het begin af aan is H. Paulus, Apostel; 3e v. d. heilige zeven Machabeesche Broeders, Martelaren; 4e voor den vrede. Credo. Prefatie v. d. Apos telen. Kleur: Wit. Vandaag wordt het feest gevierd van de wijding van een kerk te Rome, toegewijd aan den H. Petrus, waar de boeien, waarmee de H. Petrus geboeid is geweest te Rome en te Jeruzalem bewaard worden. VRIJDAG 2 Aug. 3Iis v. d. H. Alphonsus de Liguori, Bisschop, Belijder en Kerklee raar: Spiritus. 2e gebed v.d. H. Stepha- nus, Paus en Martelaar; 3e voor den vre de. Credo. Kleur: Wit. Te Napels geboren, werd de H. Alphon sus, na volbrachte studiën, uit gehoor zaamheid aan zijn vader, advocaat. Om de gevaren, waaraan hij zijn ziel zag bloot gesteld, onttrok hij zich aan dat beroep, werd priester en stichtte later de zoo be kende „Congregatie v. d. Allerheiligsten Verlosser" (Redemptoristen en Re- demptoristinnen). De Heilige stierf in hooge ouderdom als bisschop -i St. Agatha der Gothen. Om zijn buitegewone verdiensten voor de christelijke zeden leer verhief Paus Pius IX z.g. hem tot Kerkleeraar. v N.B. Wegens de eerste Vrijdag is geoor loofd een gezongen votiefmis v. h. H. Hart van Jesus. Mis: Cogitationes. Gloria. 2e gebed voor den vrede Credo. Prefatie v. h. H. Hart. Kleur: Wit. ZATERDAG 3 Aug. Mis v. d. vinding v. d. H. Steplianus, Martelaar: Sederunt. 2e gebed A Cunctis; 3e naar keuze v. d. priester; 4e voor den vrede. Kleur:1 Rood. Na langen tijd verborgen te zijn ge weest werden op goddelijke aanwijzing door een priester de heilige lichamen ge vonden van den H. Stephanus eerste Mar telaar en van Gamaliël, Nicodemus en Abinon. IN DE KERKEN VAN DE E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: DINSDAG. Mis v. d. Z.Z. Simon van Lypnica, Petrus van Moliano en Archan- gelus van Calataphimo, Belijders: Confi- teantus. 2e gebed v. d. H.H. Abdon en Sen nen; 3e A Cunctis; 4e voor den vrede. Kleur: Wit. VRIJDAG. Gedenkdag van de wijding van de Patriarchale Basiliek van de H. Maria ter Engelen van Portiuncula. Mis: Beatus. 2e gebed v. d. H. Alphonsus; 3e (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H. Stephanus; 4e (3e) voor den vrede. Cre do. Prefatie van Maria (invullen: En U op het feest). Kleur: Wit. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. Radio-programma ZONDAG 28 JULI 1940 JAARSVELD. 414.4 M. 8.00 NCRV. 12.00 VARA. 6.00 NCRV. 7.00 VPRO. 8.00 10.25 VARA. 8.00 Schriftlezing, medi tatie 8.15 Orgelconcert (opn.) 9.00 Arnhemsche orkestvereeniging (opn.) 9.15 Gewijde muziek (gr. pl.) 9.50 Vrij Evangelische Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (opn.) 12.00 VARA-orkest (opn.) 12.45 Berichten ANP 1.00 Esmeralda en solisten 1.50 „Voornamen en mode", causerie 2.00 „The Kilima Hawaiians" en orgelspel. 2.30 Uit Bayreuth: le acte van de opera „Die Walküre" 3.35 Tuin- bouwpraatje 4.00 De Ramblers 4.30 „Het Schildersleven", causerie 4.50 Gramofoonmuziek 5.15 Berichten ANP 5.30 Gramofoonmuziek 5.35 De Golfbrekers 5.45 Reportage 6.00 Wij dingswoord 7.00 Studiodienst 8.00 mijn streven er op gericht geweest deze winstgevende onderneming geheel in eigen handen te krijgen. Bessin en die anderen moeten uitgeschakeld worden. Reken maar eens uit, wat er dan voor ons te verdienen valt! Op een of andere manier moet de oude Bessin worden gedwongen de exploi tatie aan ons over te laten. Dan hebben wij de handen vrij en eerst dan zullen wij een behoorlijke belooning ontvangen voor de moeilijke reis, die wij ons getroost heb ben. En dat moeten we zien te bereiken vóór de oude Bessin zich met eventueele afnemers in verbinding stelt. Anders is het te laat!' „Maar dat gaat immers niet! Denk je, dat Bessin daar ooit in zal toestemmen. Geen sprake van!" „Stommelingen zijn jullie! Het moet een voudig! Ik heb een handig plannetje in el kaar gedraaid. En dat relletje met Alexi was mijn eerste zet op het schaakbord. Be grijpen jullie het nu?" „Als je je vingers maar niet brandt, Lansky! Ik zou je in ieder geval raden Hal Lorne mede in dat mooie plannetje van je te betrekken!" „Wees maar niet bang, Gregor! Ik ben waarachtig niet over een nacht ijs gegaan. Er is geen speld tusschen te krijgen! En wat Lorne betreft, ha, dien had je eens moeten zien kijken! Hij heeft zich zoo gauw mogelijk uit de voeten gemaakt en waar schijnlijk loopt hij nu op een paar honderd kilometer afstand met de vraag rond of hij zich van liefdeskommer zal ophangen of dood schieten Lome? Bah, die heeft afgedaan. Het leven in het Proeska-dal ging zijn ge wonen gang. Oogenschijnlijk zag het er schuin een kruinpunt over? Neen! Daar loopt men altijd haaks omheen. Vereeniging voor Veilig Verkeer, Berichten ANP 8.15 Revue-programma 9.15 Radiotooneel 9.45 Orgelspel 10.1510.25 Berichten ANP. KOOTWIJK. 1875 M. AVRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Be richten (Engelsoh) 7.30 Gramofoon muziek 9.00 Omroeporkest en solisten (opn.) 9.45 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 De Twilight Serenaders (opn.) 11.15 Berichten (Engelsch) 11.30 Gra mofoonmuziek 11.45 Sylvestre-Trio 12.30 Berichten (Duitsoh) 12.45 Berich ten ANP, eventueel gramofoonmuziek 1.00 AVRO-Amusements-orkest en soliste (opn.) 1.35 Puszta-orkest 2.00 Berich ten (Duitsch} 2.15 Concertgebouw orkest en solist (opn.) 3.15 Berichten (Engelsch) y— 3.30 AVRO-Tango-orkest (opn.) en AVRO-Dansorkest 4.30 „Nieuwe wegen in de lichamelijke opvoe ding" interview 4.45 Orgelspel 5.00 Berichten (Duitsoh) 5.15 Berichten ANP 5.30 AVRO-Amusementsorkest 6.15 Berichten (Engelsch) 6.30 AVRO- Amusements-orkest en solist 7.00 Gra mofoonmuziek 7.20 Weensch program ma 8.00 Berichten (Duitsch) 8.15 Be richten ANP 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Gramofoonmuziek (9.159.30 Be richten (Engelsch) 10.00 Berichten (Duitsch) 10.1510.30 Berichten ANP 10.30—10.45, 11.15—11.30, 0.15—0.30 en 1.151.30 Berichten (Engelsch). MAANDAG 29 JULI 1940 JAARSVELD. 414.4 M. VARA-Uitzen- ding. 8.00 Berichten ANP, gramofoon muziek 10.00 VPRO: Morgenwijding 10.15 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek 10.50 Declamatie 11.10 Gramofoonmuziek 11.20 Zang en orgel 12.00 Esmeralda en solist 12.45 Be richten ANP 1.00 VARA-orkest (opn.) 1.40 Gramofoonmuziek 2.00 Uit Bay reuth: le acte van de opera „Siegfried" 3.20 Declamatie 3.50 Gramofoonmuziek 4.15 Causerie over Wagner's „Siegfried" 4.20 Uit Bayreuth: 2e acte van de opera „Siegfried" 5.30 Voor de kinderen 6.00 Gramofoonmuziek 6.15 „Brabantsch beteekenis voor Neöerlandsch cultureele opbouw" 6.35 Uit Bayreuth: 3e acte van de opera „Siegfried" 8.00 Nieuwsberich ten ANP 8.15 Puzzle-uitzending 8.30 Arnhemsche orkestvereeniging (opn.) 9.25 Radiotooneel 9.55 Vragen van den dag (ANP) 10.15—10.25 Berichten ANP. KOOTWIJK. 1875 M. NCRV-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsoh) 7.15 Berich ten (Engelsch) 7.30 Gramofoonmuziek 8.00 Berichten ANP 8.10 Schriftlezing meditatie 8.25 Gewijde muziek (gr. pl.) 8.35 Gramofoonmuziek 9.45 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 10.25 Gramofoonmuziek (11.15—11.30 Berichten (Engelsch) 11.45 Pianovoor dracht en gramofoonmuziek 12.30 Be richten (Duitsoh) 12.45 Berichten ANP 1.00 Consonanten en gramofoonmuziek 2.002.15 Berichten (Duitsch) 3.15 Be richten (Engelsch) 3.30 Gramofoon muziek 4.00 Viool, orgel en gramofoon muziek 5.00 Berichten (Duitsch) 5.15 Berichten ANP 5.30 Arnhemsche or kestvereeniging 6.156.30 Berichten (Engelsch) 7.00 Vragen van den dag (ANP) 7.15 Berichten 7.30 Repor tage of muziek 8.00 Berichten (Duitsch) 8.15 Berichten ANP 8.30 Berichten (Engelsoh) 8.45 Gramofoonmuziek 9.15 Berichten (Engelsch) 9.30 Gewijde muziek (gr. pl.) 10.00 Berichten (Duitsch) 10.1510.30 Berichten ANP 10.30—10.45, 11.15—11.30, 0.15—0.30 en 1.151.30 Berichten (Engelsch). naar uit, alsof het incident met den pseudo Frans Mertens en Lansky vergeten was. In den Bilun-ketel werd naarstig ge werkt. Het stampwerk draaide van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat. Iedere man gaf zich geheel aan de taak, die hem was toevertrouwd. Slechts hij, die wat meer dan gewone aandacht schonk aan al deze bedrijvigheid, zou misschien de spanning hebben ontdekt, welke onder de opper vlakte lag. Michel Bessin en Alexi keken elkaar vaak onverwachts aan. Zij schenen op iets te wachten. Wat dat was, wisten zij zelf niet precies, maar bij beiden leefde het besef, dat het pijnlijke incident, hetwelk zich had voorgedaan, nog ander gevolgen zou heb ben. Lansky had kwasi zijn excuses aangebo den. Hij wierp de schuld geheel op Hal Lorne. Naar hij zei, had hjj Kare op dien ongeluksdag voor den pseudo Frans Mer tens willen waarschuwen en waar zijn goe de bedoelingen door Alexi zoozeer in twij fel waren getrokken, had hij zich opgewon den. Michel Bessin wilde niet meer aan den man, die zich voor zijn neef had uitgege ven, denken. Zijn vertrouwen in de men schen had een gevoeligen knak gekregen en als oprecht en waarheidlievend man kende zijn verontwaardiging over een der gelijke gemeene bedriegerij geen grenzen. Een zeldzaam geraffineerd sujet die Hal Lorne! Lansky had hem later verteld, dat dit zijn waren naam moest zijn. Hoe het hem gelukt was daarachter te komen ver zweeg hij echter en Bessin had er ook niet verder naar gevraagd. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 9