WELKE BONS? DIETSCH. ZATERDAG 27 JULI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Veranderde lengte- groei der kinderen Worden de menschen langer? In het jaarverslag over 1939 schrijft de districtsschoolarts van het district „Kat wijk en Omstreken", dr. Vermet, het vol gende: „Het geregeld langer worden der kin deren bij gelijken leeftijd ten opzichte van vroeger, heeft tot gevolg, dat over de ge- heele lijn behoefte is ontstaan aan ban ken van grooter model en vooral in de laagste en hoogste klasse." Het kan zijn nut hebben op dit verschijn sel in meer breeden kring de aandacht te vestigen. We vinden n.l. in allerlei boeken en brochures tabellen voor de gemiddelde lengte en gewicht bij een bepaalde leef tijd. Wanneer we echter hiermede onze huidige kinderen vergelijken zien we tot onze verrassing, dat de gegeven maten, vooral de lengtematen, niet meer kloppen. De oorzaak kan dan liggen aan de tabel len, maar ook aan de kinderen. De tabellen en de daaruit samengestelde grafieken zijn voor een deel in het buiten land samengesteld, en zeer zeker met de meeste zorg. Zoo is de meest bekende die, welke tientallen jaren geleden werd gepu bliceerd door den bekenden Oostenrijk- schen kinderarts Prof. Von Pirquet. Hiermede komen thans de lengtematen onzer kinderen geenszins overeen; onze Nederlandse he kinderen zijn gemiddeld langer. Nu kan dat zijn verklaring vinden in een rasverschil, en dat is zeer aanne melijk. Want met die factor hebben we zelfs te m-':en in eigen land, hetgeen en kele jaren geleden bleek b\j een onder zoek naar den voedingstoestand der Neder- landsche kinderen, en waarbij tabelen ge bruikt werden, welke naar Maastrichtsche kinderen waren samengesteld. In verschil lende deelen van ons land, en ook hier in de kuststreek, bleken de kinderen langer dan het gemiddelde Limburgsche kind. Anderzijds echter is toch ook c -idelijk geworden, dat de kinderen de laatste twin tig jaar gemiddeld langer geworden zijn. Dit kon worden nagegaan bij schoolkinder- onderzoe. in de groote volkscentra, zooals b.v. te Amsterdam, waar men de beschik king had over gegevens van vroegere ja ren. Reeds in 1935 waren de Amsterdam- sche kinderen van alle schoolleeftijden na genoeg 5 centimeter langer dan in de ja ren 1916 en 17, En reeds in 1917 werd het langer worden der Utrechtsche kinderen geconstateerd na een vergelijking met 1905. Ook in Duitschland werd, o.a. te Leip zig, hetzelfde geconstateerd. Bij het ver laten der L. Sch. is de lichaamslengte daar 11 cM. langer dan 20 jaar geleden, en het gewicht 11 K.G. zwaarder! Nu kan men de vraag stellen of deze toename van lengte en gewicht ook al bij de volwassenen tot uiting komt. Vergele ken met de jaren voor 1917 zijn de zoo juist genoemde Leipziger kinderen 1, 5 a 2 jaar vooruit wat hun lengte betreft,- maar dat behoeft niet te beteeker.en dat ze ook later grooter zullen zijn in dezelfde ver houding. Een afdoend antwoord op deze vraag kan pas gegeven worden als de schoolkinderen van 1935 volwassen zul len zijn. h--:r toch is langs een andere weg alreeds vastgesteld, dat de volwasse nen gemiddeld langer worden. In ons eigen land is een onderzoek inge steld naar het aantal z.g. „langen", dat zijn zij, die langer zijn dan 169 cM. Ook hierbij kwam een rasverschil voor den dag; in 1927 waren er in Limburg 41 pet. „langen" en in Friesland 67 pet. Over geheel Ne derland was dit percentage 57,9. Wanneer we nu het percentage „langen" uit ver schillende jaren van geheel Nederland be zien, dan is er zeer duidelijk een toename. In 1865 waren er 24,6 pet. „langen." 1900 „39 1920 52 1935 65,7 Uit dit staatje blijkt dus al duidelijk een toename van de gemiddelde lengte, ook bij volwassenen. Een absoluut zekere oorzaak voor dit verschijnsel is niet aan te geven, maar het ligt voor de hard, dat mei., voor wat be treft de versnelde groei van de jeugd, ge neigd is deze toe te schrijven aan de ver beterde algemeene hygiëne: betere woning, meer blootstellen aan zonlicht en het op zettelijke meer gebruik van vitamines, goede zuigelingenzorg, bestrijding der En- gelsche ziekte, sportbeoefening enz. Of voorts met de versnelde lichamelijke groei ook de algemeene intelligentie toeneemt is een thans nog niet te beantwoorden vraag. Zeer zeker zal bij massaonderzoek ook daar de aandacht o-p gevestigd worden, maar een dergelijk onderzoek "s buitenge woon tijdroovend. Wellicht kunnen op den duur de onderzoekingen naar de verstan delijke ontwikkeling bij recruten, de serie- legertests, hierover licht verschaffen. Een gevolg echter van deze verhaaste groei der jeugd is, dat op de meeste scho len de banken te klein zijn; en daar mag wel degelijk aandacht aan geschonken worden, zoowel door de schoolautoriteiten als door de fabrikanten van schoolmeube- len. Dit klemt temeer, nu uit de onderzoe kingen der schoolartsen blijkt, dat een ont stellend aantal kinderen behept is met een zeer slechte lichaamshouding en rugge- graatsverkromming. In verschillende stre ken van ons land' worden voor de hoogere klassen getallen tot ruim 20 pet gemeld. En het is zeker niet te gewaagd te veron derstellen, dat bij de vermelde lengtegroei de spierontwikkeling ten achter blijft, en dus de houding slecht wordt. Voor zoover dit euvel belangrijk zou kunnen worden verbeterd komen een paar maatregelen in aanmerking: voor ell kind BROOD. Bons 81 tot en met 90. (Lroodbonboekje). Geldig van 29 Juli tot en met 4 Augustus a.s. (niet gebruikte tot en met 8 Augustus) rechtgevende op 2500 giam roggebrood of 2000 gram ander brood. THEE OF KOFFIE. Bon 85 (algemeen distribntieboekje) Geldig tot en met 2 Aug. rechtge vende op hall pond koffie of half ons thee. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 90 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 9 A.ug., recht gevende op 2 A ons tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel of zelf rijzend bakmeel. SUIKER. Bon 66 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 23 Aug., rechtge vende op één k.g. suiker. PETROLEUM. Petroleumzegel „Periode III" voor hen, die over geen andere kookgelegenheid beschikken dan petroleum. Geldig tot en met 11 Augustus rechtgevende op 2 liter. BOTER OF VET Bon 67 en 68 (algemeen distrib utieboek je Geldig tot en met 28 Juli, recht gevende elk op Vi pond boter of margarine of vet. RIJST OF RIJSTEMEEL. Bon 95 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 11 Augustus, rechtgevende op half pond rijst of rijstemeel. HAVERMOUT, ENZ. Bon 100 (algem. distributieboekje). Geldig tot en met 11 Augustus, rechtgevende op half pond haver mout of havervlokken of gort of grutten. MAÏZENA, ENZ. Bon 105 (algem. distributieboekje). Geldig tot en met 11 September, recht gevende op 1 ons maizena of griesmeel of puddingpoeder. MACARONI, ENZ. Bon 110 (algem. distributieboekje). Geldig tot en met 11 September, rechtgevende op 1 ons macaroni of vermicelli. een hem passende bank, en voorts véél meer lichamelijke oefening. Dat „véél meer" klinkt wel erg veeleischend, maar wanneer we zien, dat op vele scholen niets geschiedt, dan is de stap van niets tot iets al een bevredigende. Op vele scholen wordt inderdaad niets aan de lichamelijke opvoeding gedaan. In het jaarverslag 1939 van ons schoolartsen district „Hillegom en Omstreken" heb ik hierover een en ander meegedeeld. Van de 53 scholen Jtunnen we de 16 kleuterscho len buiten beschouwing laten. Op de 8 Ulo-scholen heeft er slechts één uur gym nastiek per week; de overige 7 niets. Van de 29 .lagere scholen is er op 14, dus de helft, in 't geheel geen gymnasiekonder- wijs, op 8 scholen hebben enkele klassen gymnasiek en op 7 scholen alle dassen. Splitsen we dit klasgewijze, dan zijn er op die 29 scholen 203 klassen. Hiervan hebben er 121 géén gymnastiek, 20 klassen hebben 1/2 uur per week, 34 klassen 3/4 uur en 28 klassen 1 uur per week. Blijkens de jaarverslagen der L.O. Inspecties is het in de overige gebieden van ons land niet beter. De lichamelijke opvoeding is dus over de geheele lijn wel buitengewoon ver waarloosd. Het verwondert ens^ dan ook niet meer, dat bij de keuringen voor de militie circa 30 pet. der jongelingen moet worden afgekeurd; een belangrijk deel hiervan heeft een onvoldoende lichame lijke ontwikkeling. Dit alles schreeuwt om verbetering. De wet, die de scholen de verplichting oplegt, het vak lich. oefening in te voeren, is al jaren lang klaar. Het is zeer te hopen, dat per 1 Januari 1941 eindelijk dit onderwijs wordt verplichtend gesteld, temeer waar ons onderwijs overigens op een zoo hoog peil staat. Wanneer dan de lichamelijke opvoeding ook verbeterd wordt, zullen we kunnen spreken van een ..armonieuze geestelijke en lichamelijke opvoeding. Op dit laatste, de lichamelijke opvoeding, ho pen we spoedig terug te komen in een vol gend artikeltje. ZLJERVELD. VAN M'N BOEKENTAFEL Nederlandsche Bibliographie. Sijthof, Leiden. Het Juli-nummer van de Nederlandsche bibliographie bevat een interessant inter view met Anne de Vries, den auteur van Bart je en een artikel over Jan Mens en diens nieuwsten roman: -„In den gouden Reael", waarvan het ontstaan op boeiende wijze wordt beschreven. Verder critieken over tallooze nieuwe boeken op velerlei gebied met portretten en illustraties. Het woord: Veelvuldiger nog dan vroeger heeft men de laatste maand in de dagbladen namen' aangetroffen als. Dietschland, Dietsche be weging, e.d. Het is mij van verschillende kanten gebleken, dat de juiste beteekenis van die namen nog al eens wordt misver staan, en daarom mogen er hier enkele op merkingen over volgen. „Dietsch" is geen nieuw gemaakt woord, verzonnen om iets aan te duiden, wat vroeger niet bestond. Integendeel. In onze heele middeleeuwsche litteratuur komt het tamelijk veelvuldig voor. Het is dan een nevenvorm van „duitsch". In het eene dia lect hadden die woorden een -ie-, in de andere een -ui-. Zoo sprak en spreekt men nog in Vlaanderen van kieken, bedieden, dier, lieden, stieren, dietsch, enz., in het Noorden van kuiken, beduiden, duur, lui den, sturen, duitsch, enz. Omdat het later ontstane algemeen beschaafd Nederlandsch voornamelijk steunt op de Noordelijke dia lecten (althans niet het Vlaamsch), komen in dit algemeen beschaafd de vormen met -ie- bijna niet voor. Hier en daar is ech ter toch de Vlaamsche invloed doorgedron gen. We denken b.v. aan het woord dier baar, en ook aan een uitdrukking als: iemand iets diets maken, waarin het oude woord „dietsch" is bewaard gebleven, al is de beteekenis sterk veranderd. Het woord dietsch beteekent oorspronke lijk: volksch. De dietsche schrijvers waren in de middeleeuwen zij, die schreven in de volkstaal, in tegenstelling tot het Latijn, de taal der geleerden en het Fransch, de officieele taal van diverse kanselarijen. Het woord duitsch had oorspronkelijk na tuurlijk dezelfde beteekenis, omdat het van dietsch slechts door een dialectische klank- eigeraardigheid verschilde. Duitsch, Duitschland. e.d. zooals wij die namen tegenwoordig kennen en gebruiken allo in betrekking tot den staat aan onzen Oostkant, hebben dus in den loop van den tijd hun beteekenis veranderd, liever ge zegd beperkt. Want terwijl een woord als dietsch oorspronkelijk het volksche kan aanduiden in onverschillig welk land, kan dit woord heden ten dage nog slechts ge bruikt worden in betrekking op één be paald land. Dat dit oorspronkelijk anders is geweest in het heele Germaansche en dus ook in het Nederlandsch wordt vol doende geïllustreerd met deze twee voor beelden: dat tegenwoordig in Nederland nog steeds bestaat de Nederduitsch Her vormde Kerk, die van zuiver Nederland - schen oorsprong is, en dat verder de En- gelschen de Nederlanders nog steeds the Dutch noemen. Een dergelijke geschiedenis als duitsch heeft 't woord dietsch niet meegemaakt. Het is na de middeleeuwen tamelijk wel uit het actieve woordgebruik van het Ne derlandsch verdwenen. Het eenigste nu wat de Dietschers hebben gedaan, is, dat zij dit woord tot een nieuw leven hebben gewekt. Waarom? De term Nederland achten zij minder bruikbaar. Weliswaar is er een tijd ge weest in onze geschiedenis, b.v. in heel de litteratuur van den Opstand tegen Spanje, waarin met Nederland heel het Nederland sche volk, ook de Zuid-Nederlanders, wordt bedoeld. Men depke slechts aan en kele strofen van het Wilhelmus en aan'het bekende lied: o Nederland let op uw saeck, de tijdt en stondt is daer. Maar naderhand is de term Nederland ook in beteekenis verengd, d.w.z. na den vrede van Munster werd hij enkel nog maar gebruikt om het gebied van den Noord-Nederlandschen staat aan te duiden, zoodat dus de Vlamin gen daar niet waren inbegrepen. De Diet schers nu hebben behoefte aan een naam, die niet alleen den Nederlandschen staat omvat, maar het gansche Nederlandsche volk. Zij hadden kunnen trachten het woord Nederland weer een ruimeren 'zin te geven, maar wie iets van taalweten schap af weet, dat zoo iets een lastig on dernemen is, afgezien nog de omstandig heid, dat veel misverstand wordt gewekt. En daarom kozen zij het woord dietsch. „Utrechtsche Courant". FINANCIËN EN ECONOMU» N.Z. HOLLANDSCHE TRAMWEG MIJ. Hal veering van de obligatieschuld. Nadat in de op 21 December 1939 gehou den vergadering van obligatiehouders der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Maat schappij de reorganisatie-voorstellen wer den verworpen, heeft het bestuur van de vennootschap zich tot de Vereeniging voor de Effectenhandel te Amsterdam gewend, met het verzoek een commissie van advies te willen aanwijzen, welke tot taak had de bestaande reorganisatieplannen te bestu- deeren en van advies te dienen in zake in deze plannen mogelijk aan te brengen wij zigingen. Deze commissie bestaande uit de heeren mr. A. F. van Hall, Tj. Greidanus, mr. B. H. A. van Kreel, jhr. mr. L. Ch. van Loon en mr. M. van Regteren Altena deelt met betrekking tot de onderhavige voorstellen o.a. het volgende mede: „Op grond van en zorgvuldige overwe ging vah de situatie der obligatiehouders, de verhoudingen in het geheele concern en de ons ter beschikking gestelde cijfers en verdere gegevens zijn wij tot de over tuiging gekomen, dat de noodzakelijke sa neering der Noord-Zuid-Hollandsche Tram weg Maatschappij N.V. een vermindering van de hoofdsom der obligatiën met 50 pro cent eischt. De in November 1939 ingevolge de sdiuldibriefwet aan obligatiehouders voor gelegde en door hen niet aanvaarde voor stellen voorzagen, dat voor elke N.Z.H.- T.M.-obligatie van 1000.een VA pro- oents preferent aandeel Electrische Spoor weg-Maatschappij ten bedrage van 500. zou worden uitgereikt. Deze preferente aandeden E.S.M. acht ten wij een in de gegeven verhoudingen onaantrekkelijk bezit, aangezien de N.V. Nederlandsche Spoorwegen als houdster van gewone aandeelen over de onbeperkte macht in de N.V.E.S.M. zou beschikken en preferente aandeelhouders derhalve van elke invloed op de bedrijfsvoering versto ken zouden zijn. Mede op grond hiervan zijn wij van oordeel, dat de meest aanbevelenswaardige oplossing is, dat de vorderingen der obli gatiehouders met een bedrag in contanten worden voldaan. De Nederlandsche Spoorwegen hebben zich bij dit oordeel aangesloten en hébben zich op ons voorstel bereid verklaard er toe mede te werken, dat voor elke N.Z.H.- T.M.-obligatie van 1000.een bedrag van 500. in contanten zal worden aan geboden". Tenslotte kan hieraan worden toege voegd, dat de Nederlandsche Spoorwegen zich bereid verklaard hebben aan de hou ders van obligatiën der Tweede Noordhol- landsche Tramweg-Maatschappij N.V. als nog eenzelfde aanbod te doen. Agenda NED. R.K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN. CENT. VAN DE R.K. ARBEIDSBEW. Secretariaat: Verl. Bloemistenlaan 45. Zondag: Het Gebouw is den geheelen dag gesloten. Maandag: Repetitie R.K. Gem. Zangvereeniging „Pulchri Studio", 8 uur (Zaal 6). Dag. Bestuursvergade ring R.K. Volksbond, 8 uur, (Kantoor). Kantoor Bouwvakarbeidersbond, (Zaal 10), nam. van 7.308.30 uur. Dinsdag: Rechtskundig Adviesbureau voor de leden van de Afdeeling Leiden en Omstreken, Kantoor Bondsgebouw, Steensohuur 15, nam. van 6.308.00 uur. Bestuursverga dering Slagersgezellenbond, 8 uur. Woensdag: Bestuursvergadering R.K. Transportarbeidersbond, 8 uur. Vrijdag: Bestuursvergadering Houtbewerkersbond, 8 uur. Te 7 uur uitbetaling Transport- arbeidersbond. (Zaal 12). Zaterdag: Spaarbank op het Kantoor, 78 uur. Uitbetaling door: Metaalbewerkerssbond te 9 uur v.m.; Tabaksbewerkersbond te 10.30 uur v.m.; Grafische Bond te 3 uur nam.; Bouwvakarbeidersbond te 3.30 uur nam.; Houtbewerkersbond te 3.30 uur nam. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPH'S- GEZELLENVEREENIGING Rapenburg 52 Heden Zaterdag van 89 uur Biblio theek; alleen boeken inleveren. Beurt- rooster: Heden Zaterdag: G. Bot en P. Reizevoort; Zondag: C. v. d. Meel, J. Hille- naar en D. Goosen; Maandag: A. de Gunst en A. Verhoogt; Dinsdag: C. v. d. Meyden en S. v. d. Aar; Donderdag: D. Devilée en W. v. d. Holst; Zaterdag: G. Bot en P. Reizevoort. Zondag: is de zaal geopend van 12.302.30 uur en van 69.15 uur. Van 12 uur Bibliotheek; alléén boeken inleveren. Van 11.30 uur Zitting St. Jo seph Spaarkas. Na het Lof prijsbiljarten, hoofdprijs??? Maandag: 7.309.40 uur Bijeenkomst voor de gezellen. 7.30 uur Tafeltennisclub. Dinsdag: 7.309.40 uur Bijeenkomst voor de gezellen. Woens- gda: 8.15 uur Ontwikkelingsclub. Don derdag: 7.309.40 uur Bijeenkomst voor de Gezellen. 7.30 uur Biljartclub „T.E.P." Vrijdag: 7.30 uur Repetitie Muziekgezel schap Frans Schweitzer. 7.30 uur Biljart club „T.E.P." Om 9.40 uur wordt de zaal gesloten. Zaterdag: Bijeenkomst voor de gezellen van 7.309.40 uur. 89 uur Bibliotheek; alléén boeken inleveren. 8 uur Kegelclub „De Poedelaars" Mede- deelingen: Alle Secretarissen en Penning meesters van onderafdeelingen moeten hun jaarverslagen vóór 1 Augustus a.s. inleve ren bij den eerw. Vice-Praeses. ST. ODO-KOORKNAPEN. Zondag: Lof; beurt aan St. Gregorius- Groep. Maandag: geen repetitie. Dins dag: geen repetitie. Woensdag: Lof: beurt aan St. Ambrosiusgroep. Donder dag: half zes tot zes uur: gelegenheid voor alle Groepen, het nieuwe nummer van de St. Odo-Klok te koopen aan de zij ingang der kerk in de Alexanderstraat. Vrijdag: geen repetitie voor de Cresc. groep. Lof: geheele Schola, na het Lof repetitie met de heeren. Zaterdag: Lof: Beurt aan de Pius J groep. Hallo boys! Goed de agenda lezen, hoor. Denk aan het nieuwe nummer van de St. Odo-Klok. Er staat een groite prijsvraag in, die je moo kunt oplossen in de vacan- tiedagen! Enorme prijzen-stapels gewoon! Denkt de Schola aan de verschillende beurten in het Lof!!! Verder geen repeti ties deze week, want de repetitielokalen staan nog ondersteboven en jullie geniét dus maar van de vacantie! Hallo hoor! Tot kijks! Kapelaan E. A. M. PAAP. KRUISVAART. Cohort St. Petrus. Burcht: Garenmarkt 36. Zondag: 12.15 uur Aantreden der gidsen. 2.30 uur Aantreden van alle Kruisvaar ders. Medebrengen: Fiets, belastingplaatje UIT DEN ZUIVELHOEK VOOR DE VROUW. Een goede drank voor den zomer. In verband met het warme seizoen aller eerst iets over het ontvangen en het ge bruik van gepasteuriseerde melk. Gebruikers van gepasteuriseerde melk in flesschen doen verstandig om de vol gende punten te denken: de sluiting van de flesch moet ongeschonden zijn; als er een dagstempel op de flesch staat, moet dit den datum van verkoop vermelden. Een flesch melk moet na het ontvangen direct koel worden weggezet. Beschikt en niet over een behoorlijk koude bewaar plaats, dan is het vooral bij warm weer aan te raden de flesch in een emmer water te zetten of haar te omwikkelen met een natten doek. Men wachtte met het opennen van de flesch tot het o ogenblik, waarop de melk zal worden gebruikt. Ge pasteuriseerde melk in flesschen behoeft niet te worden gekookt; wil men ze warm gébruiken, dan is het raadzaam ze niet heeter te maken dan noodig (om geen kooksmaak te krijgen). De aangebroken flesch zet men weer, met een doekje afge dekt, koel weg. Hoewel gepasteuriseerde melk als zoo danig reeds een door velen geliefde drank is, laten we hier toch ook nog een recept volgen om er een bijzonder goed smaken- den drank van te maken. Behalve met ge pasteuriseerde melk kan deze drank ook worden bereid met koude gekookte melk. Ook karnemelk is er voor te gebruiken, al wordt hiermee een eenigszins andere smaak verkregen. Melk met limonade (voor 4 of 5 glazen): 8 dl. koude melk (8 kleine kopjes). 2 dl. vruchtenlimonadesiroop (bijv. frambozen-, sinaasappel-, ananas-, citroen-, aardbeien-). Doe de melk in een kan of een pan. Voeg ér onder goed roeren de limonade siroop aan toe. Schenk den drank uit in glazen. N.B. Bij de bereiding wijke men niet van boven beschreven methode af, daar anders kans op schifting bestaat; op deze manier zal men hiervan echter geen last hebben. qn regenjas. Maandag. 8 uur St. Stepha- nusban. Woensdag: 8 uur Kard. van Faulhaberban 8 uur St. Aloysiusban. Zaterdag: 7 uur K.J.C.Mis 8.15 uur Lo de wij kban. Dienstban: Lodewijkban. St. Pancras-cohort. Burcht: Anna Paulovvnastraat. Zondag: 7.30 uur H. Mis en H. Communie (allen, ook degenen, die geïnstalleerd wor den in uniform) 's Middags 4 uur in stallatie in Maria Gijzensteeg-gebouw. Maandag. 7 uur gedialogeerde H. Mis. Van nu af komen allen in uniform. De oude ge woonte wordt weer in eere hersteld. 's Avonds 6.30 uur aspiranten 8 uur W. Doyle-ban. Dinsdag: 6.30 uur Godfried- ban Om 8 uur Roode vendel Woens dag: 8 uur Odo-ban Zaterdag: 6.30 uur afrekenen 3 ets fonds en contributie. Cohort „Aeternus Pater" Burcht: St. Antonius Clubhuis Zondag: 7.30 uur H. Mis waaronder Alg. H. Communie voor Welpen, Verkenners, Voortrekkers, Kruisvaarders en Maria Congreganisten. Maandag: 7.30 uur Willibrordus-, Bonifatiusban. Woensdag: 7.30 uur Servatius-, Paschalis-, Franciscus- en Tarcisiusban. Donderdag: 7 uur Gregorius-, Aloysiusban. OEGSTGEEST. Cohort „St. Bernardus". Zondag: 9.15 Buitendag voor Basseleers en Ignatius-ban (25 ets. en voor 1 x brood meebrengen). Elisabcthpenning: Miguel Pro-ban. 2.30 Aspiranten. Maandag: 6 uur spreekuur (mutsen halen!!) Dins dag: 2 uur Geel Vendel; 3 uur Wit Ven del; 7 uur Willibrord-ben. Woensdag: 7 uur Miguel Pro-ban. Donderdag: 8 uur ïgnatiusb-aan. Vrijdag: 6.30 Zwemmen I. Zaterdag: 2.30 Aspirantenkring. Handenarbeid A: Vacantie tot September. Kamp: 12, 13, 14 Aug. Kosten 2 .Ieder die meegaat en spaart, kijkt op zijn kaart hoeveel hij nog moet sparen in de komen de dagen. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE Parochie O.L.Vr. Hemelvaart en St. Joseph Maandag: 7—8.30 uur Marg. Sinclair- groep; 78.30 uur Liduinagroep; 8.15 9.45 uur Maria-groep. Dinsdag: 7.30 uur H. Mis en Alg. H. Communie. Donder dag: 7 uur Tooneel; 8 uur Caecilia-groep. Vrijdag: 78.30 uur Agnesgroep. 78.30 uur Theresia-groep. Aanmelden van nieu-, we leden op de Clubavonden. Clubhuis: Maria Gijzensteeg. Wie z'n omzet wil vermeeren, moet adverteeren!

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7