Onophoudelijke lucht aanvallen Se evacuatie aan tngchche kindeken Aanslag op Eden Uit het Oostzee gebied Volkenbonds- schemer Uit het Verre Oosten Roemeensche mi nisters op Berghol BIOSCOPEN TE LEIDEN ZATERDAG 27 JULI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 sovjet- ru55iscne f21l£!£ADAGQ IDE ALAND'S EILANDEN) maar ook aan den Nederlandschen koop man en zeeman, zeer veel bieden zal, n.l. de medewerking aan de constructie van een groote Europeesche ruimte, die door de afmetingen en het evenwicht van haar deelen waarborg biedt tegen crises van wel ken aard ook. Maar niet de materieele dingen moeten thans op den voorgrond gesteld worden, zooals bijv. het feit, dat de knapste koppen op economisch gebied zich inspannen een plan uit te werken, op welke wijze en bin nen welken tijd de Nederlandsche econo mie op de nieuwe economische organisatie van Europa kan worden ingesteld en daar in kan worden ingepast, op dat zooveel mo gelijk krachtenen waarden behouden en nieuwe kunnen worden verkregen. Het voornaamste is de juiste politieke idee, want deze geeft ook betrouwbare leiding in economische dingen. DE WERKLOOSHEID. Het is voor een nationaal-socialist eigen lijk ontzettend het groote aantal werkloo- zen in dit land te zien. Niet zoozeer daarom, omdat deze werkloozen niet over een vol arbeidsloon beschikken. De rijkdom, die toch geen onvergankelijke waarde bezit, maakte het mogelijk den werkloozen altijd nog den noodruftigsten levensstandaard te verzekeren. Maar dat zoo'n ongelooflijk groot gedeelte der volksgenooten niet werkt maar ondersteund wordt en dat daardoor de arbeid vernederd wordt tot een zuiver ma terieel goed, waartegen geld alleen kan opwegen, dat is ontzettend. Daaruit vloeit te makkelijk een gedrags lijn voort, welke sociale politiek wordt ge noemd, doch in werkelijkheid slechts een ka'meeringsmiddel der bezitters tegenover de niet-bezittenden is met een politieke achtergrond. Volkomen echter gaat het be wustzijn verloren, dat de arbeider een volksgenoot met gelyke rechten maar ook met gelijke plichten is als ieder ander, dat primair het recht op arbeid tegelijk als een plicht tot arbeid bestaat en niet het recht op ondersteuning, kort gezegd, dat het be grip van de eer en waardigheid van den arbeid verloren gaat. Bij deze opvatting behoort dan ook de be sliste noodzakelijkheid en het door niets in te toornen streven aan alle volksgenooten op een of andere wijze arbeid mogelijk te maken. Dan zullen zij de innerlijke ver sterking en vernieuwing bespeuren, die het resultaat is, als een volk arbeid heeft, on verschillig waar en in welken arbeid voor eerst ieder afzonderlijk te werk wordt ge steld. De bekwaamheid van ieder afzonderlijk zal dan de vereischte selectie mogelijk ma ken. LANDBOUW EN HANDEL. En wat den landbouw aangaat, zoo meen ik te kunnen zeggen, dat een boer, die minder van de opbrengst van de door hem bebouwden grond dan van de aanvullende premies van den staat afhankelijk is, niet het gevoel van den vryen boer op het vrije land kan hebben, ook dan als hy in een formeel democratisch l^nd leeft. De boer die voor de producten van zijn arbeid den zekeren afzet in een groot achterland en een overeenkomstige marktordening ge waarborgd weet, die dus een zekeren en rechtvaardigen prijs voor zijn werken ont vangt, zal een geheel, ander bewustzijn van zijn beteekenis, maar ook een geheel an dere bestaanszekerheid hebben. Ik heb ook van de zeelieden en van de kooplieden gesproken. De Nederdandsche en Hollandsche zeelieden en kooplieden be schikken over een buitengewone schat aan ervaringen en wetenschap en op dit ge bied ook over harden ondernemingszin. Zij zullen een niet slechts welkome, doch zelfs onontkoombare noodzakelijke en daardoor een dienovereenkomstig gewaardeerde aan vulling en een waardevol bestanddeel zijn van het nieuwe in vorming zijnde groot- Europeesche economische gebied. NEDERLANDSCH-INDIë. Van deze beschouwing leidt slechts een kleine stap naar dat deel van het Neder landsche rijk, dat buiten Europa is gele gen, vooral Nederlandsch-Indië. De lei ding van het Groot-Duitsche Rijk laat met de militaire bezetting van Nederland even min een aanspraak gelden op een of an der deel van het Nedenandsche Rijk bui ten Europa als zij een opheffing van de zelfstandige Nederlanden op het oog heeft. Ik kan u veeleer de verzekering ge ven, dat uit het herhaaldelijk genoem de verantwoordelijkheidsgevoel en uit het bewustzijn van een gemeenschap pelijk lot Nederland die ondersteuning zal kunnen verkrijgen, welke er toe leidt en welke op een of andere wijze er toe kan bijdragen, dat het Neder landsche rijk in zijn geheel onverkleind blijft. Menschen met inzicht zullen thans reeds erkennen, dat het niet het gewicht van de bezettende macht is, dat hier het gevaar van een breuk aantrekt. Engeland heeft den Führer van het Groot Duitsche rijk niet begrepen of niet willen begrijpen. Na de glorierijkste overwin ning, welke de wereldgeschiedenis kent, heeft de Führer in het volle besef van de verantwoordelijkheid voor dit continent Engeland de vredeshand toegestoken en niets anders verlangd, dan de erkenning van de levensrechten van het Duitsche volk en zijn wereldbeteekenis. Deze hand is niet aangenomen. Juist het lot van Nederland is een be wijs voor de denkwijze en de houding van Engeland. Het is waarschijnlijk goed, dat het tot dezen strijd komt, want de Engel- schen moet klaarblijkelijk door zeer dras tische middelen en ervaringen leeren, dat zij niet meer onaantastbaar en onbereik- DUITSCHE LEGERBERICHT. Het Duitsche legerbericht van gisteren luidt als volgt: De luchtmacht heeft Britsche vliegvel den in Midden-Engeland en het radiosta tion te Dover aangevallen. Onze gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers hebben, zooals reeds is mede gedeeld, in weerwil van het slechte weer een aanzienlijk sucoes in het Kanaal be haald. Van een convooi, dat krachtig door zee- en luchtstrijdkrachten beveiligd was, konden 11 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 43.000 br. reg. ton, tot zinken gebracht worden. Drie an dere koopvaardijschepen, met een geza menlijken inhoud van 12.000 br. reg. ton zijn in brand gebombardeerd, of zoo zwaar beschadigd, dat zij als geheel verloren moeten worden beschouwd. Bovendien ge lukte het een torpedojager in brand te bombardeeren en een tweede ernstig te beschadigen. Ten Zuiden van het eiland Wight is ver der een koopvaardijschip van 8.000 br. reg. ton tot zinken gebracht, zoodat men kan aannemen, dat op een enkelen dag uitslui tend door aanvallen der luchtmacht die vyand 63.000 br. reg. ton heeft verloren. Bij deze aanvallen op de Engelsche scheepvaart is het verschillende malen tot hevige luchtgevechten gekomen. In het Kanaal heeft een numeriek sterkere Brit sche formatie jagers onze vliegtuigen aan gevallen en daarbij 8 toestellen verloren, terwijl slechts twee Duitsche vliegtuigen werden neergeschoten. De Britsche luchtmacht heeft ook in den nacht van 25 op 26 Juli haar vluchten bo ven Noord-, West- en Midden-Duitschland voortgezet. Schade van militaire beteekenis werd niet aangericht. Ook de materieele schade aan niet-militaire objecten is on- beteekend. In den loop van den nacht zijn vier vijandelijke vliegtuigen door lucht doelgeschut neergehaald, een machine werd neergeschoten door nacht jagers. In totaal heeft de vijand gisteren 23 vliegtui gen verloren, waarvan 19 in luchtgevech ten en de rest door luchtdoelgeschut werd neergehaald. Negen Duitsche vliegtuigen worden vermist. DE UITWERKING DER BOMBARDE MENTEN. De Londensche correspondent van de „Chicago Daily New" meldt, dat de Duit sche luchtaanvallen op Engeland, die thans op ongekend groote schaal worden onder nomen, groote sschade aanrichten. Het zou kinderlijk zijn te beweren, dat deze aan vallen niet van ernstigen aard zijn, aldus de Amerikaansche journalist. Terwijl En gelsche officieele kringen voorgeven, dat Engeland met het oog op zijn geweldige scheepstonnage, tempo en doorzettingsver mogen de bomaanvallen kan uithouden, be staat er in werkelijkheid geen twijfel, dat voortdurende aanvallen, zooals bijvoor beeld die van Donderdag tenslotte op de een of andere wijze gevolgen zullen heb ben. Volgens berichten, die een neutrale di plomaat te New-York heeft ontvangen, zijn alle haven- en dokwerken van Sou thampton en belangrijke militaire objecten in het gebied van Southampton door vlieg tuigbommen zoo goed als geheel verwoest. baar zijn, zy moeten juist door deze dras tische maatregelen tot een gemeenschap pelijk verantwoordelijkheidsbewustzijn worden teruggebracht. Het is zonder twijfel voor de toekomsti ge beteekenis óp welke wijze den Neder landers in dezen de eeuw beheerschende strijd positie kiezen en hoe zij zich verhou den. Er zijn zeker thans vele Nederlanders, die het betreuren, dat de Nederlanders in dezen strijd niet als strijdgenooten en als kameraden aan de zijde van Groot-Duitsch- land staan om in het oogenblik der hoogste beslissingen die kameraadschap te betoo- nen, welke dan geslachten en eeuwen door den band van onoplosbare en onzelfzuch tige vriendschap vormt, welke het nat. soc. Duitschland met het fascistische Italië voor altijd zal verbinden. Dit verzuim komt op het konto der voor heen in dit land verantwoordelijke mannén. In dit oogenblik is de meest nauwgezette opvolging van de bevelen van d^n opper bevelhebber der weermacht een vanzelf sprekend gebod. Elke, ook maar geringste ondersteuning van den vijand, wordt met den dood ge straft. Meer echter zal het Duitsche volk nu nauwkeurig in oogenschouw nemen welke houding het Nederlandsche volk thans aanneemt. Hiervan zal het wezenlijk afhangen, welke plaats en welke beteeke nis het lot in de toekomst aan Nederland inruimen zal. De Rijkscommissaris besloot zijn rede met de woorden: „Wy allen staan geheel ach ter den Führer; geheel achter den Führer te staan beteekent de zekerheid der over winning. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat bet Engelsche wachtschip „Fleming" tij dens een Duitschen luchtaanval op het scheepvaartverkeer in het Kanaal door vol treffers tot zinken is gebracht. Niettegenstaande de in de nabijheid kruisende Engelsche schepen onmiddellijk te hulp kwamen, kon van de bemanning niemand gered worden. DUITSCH SUCCES AAN DE ENGELSCHE KUST. Bij een nieuwen aanval van Duitsche motortorpedobooten bij de Engelsche Zuidkust zijn in de nabijheid van Brigh ton de volgende successen behaald: drie gewapende vijandelijke handelsschepen van 10.000, 7.000 en 5.000 br. reg ton zijn tot zinken gebracht en een gewapend vij andelijk handelsschip van 2000 br. reg. ton is in brand geschoten. Het verzet van den vyand, die onmiddellijk poogde zich te doen gelden, bleef zonder resultaat. De Duitsche motortorpedobooten zijn onbe schadigd teruggekeerd. DE AMERIKAANSCHE VLIEGTUIG - LEVERANTIES AAN ENGELAND. Naar aanleiding van desbetreffende vra gen heeft president Roosevelt in de giste ren gehouden persconferentie verklaard, dat hij in het geheel niet kon zeggen, wan neer de eerste der door Engeland ge- wenschte 3.000 vliegtuigen per maand ge leverd zouden kunnen worden. ENGELAND HOUDT ROEMEENSCHE SCHEPEN VAST. In een officieele Roemeensche publica tie wordt medegedeeld, dat de Engelsche autoriteiten in Port Said drie Roemeen sche schepen hebben vastgehouden, n.l. het vrachtschip „Sucegi", dat met Stukgoed op weg was naar Roemenie, alsmede de beide petroleumtankschepen „Oltena" en „Steaua", die ongeladen naar Roemenië wilden terugkeeren. De Roemeensche autoriteiten hebben .als' represaille acht tien, onder Engelsche vlag varende, Donau- sleepbooten in beslag genomen. HET LOT VAN BRETAGNE. Uit Parijs wordt vernomen, dat de na tionale uitvoerende Bretonsche raad heeft besloten, dat Bretagne op het oogenblik, dat daartoe geschikt is, een nationale staat zal worden. MISLUKTE AANSLAG OP EDEN. De Engelsche minister van oorlog Eden, die Dinsdag en Woensdag troepen en ver dedigingswerken in Noord-Ierland bezich tigd heeft, is bijna het slachtoffer van de Ira geworden. Na zijn aankomst te Bel fast was een waarschuwing van de zijde van clericale kringen aanleiding voor hem, de inspectiereis niet, zooals oorspronkelijk het plan was, per spoor, doch per auto aan te vangen. Bij een onderzoek van de spoor lijn tusschen Belfast en Dublin, dat op grond van de zeer concrete aanwijzingen in de waarschuwing ondernomen werd, ontdekt men nabij het station Portadown, daar waar de spoorlijn een rivier kruist, de sporen van een poging tot een aanslag. Even voor het viaduct was onder de rails een gat gegraven, blijkbaar om daar een springlading aan te brengen. Een aanslag op deze plaats zou tengevolge hébben ge had, dat de trein in den afgrond zou zijn gestort. In verband hiermede zijn te Du blin huiszoekingen verricht. AMERIKAANSCHE SCHEPEN VOOR KINDERTRANSPORTEN. De buitenlandsche commissie van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft met algemeene stemmen het wets ontwerp aangenomen, op grond waarvan het Amerikaanschen schepen is toegestaan, geëvacueerde kinderen uit de Europeesche oorlogszones af te halen. Op beide zijden vann de tot dit doel gebruikte schepen moet duidelijk de Amerikaansche vlag geschil derd zijn, alsmede de aanduiding, dat het schip bestemd is voor het vervoer van ge vluchte kinderen. Bovendien bepaalt de wet, dat door alle oorlogvoerende naties een vrijgeleide gegarandeerd moet zijn. DINSDAG A.S. GEHEIME ZITTING VAN HET LAGERHUIS. Attlee heeft in het Lagerhuis medege deeld, dat a.s. Dinsdag een geheime zitting van het Lagerhuis zal worden gehouden. Op de agenda staat het bespreken van de buitenlandsche politiek. Attlee voegde hieraan toe, dat het groot ste gedeelte der afgevaardigden van mee ning was, dat een debat over dit vraag stuk in een geheime zitting moest worden gehouden en fay dus aan den algemeenen wensch van het Lagerhuis tegemoet is ge komen. DE AALANDSEILANDEN WORDEN GEDEMILITARISEERD Ten aanzien van de jongste overeenkom sten tusschen de Finsche en Sowjet-Russi- sche regeering verneemt het D.N.B. thans van goedingeliohte zijde te Moskou het volgende: Tusschen den chef der regeering en mi nister van buitenlandsche zaken, Molotow en den Finsohen gezant te Moskou, Paasi- kivi is dezer dagen een overeenkomst on derteekend, die, voor zoover thans bekend, drie verschillende complexen van proble men omvat. 1. Met betrekking tot het regime over de Aalandseilanden is overeengekomen, dat deze eilandengroep gedemilitariseerd zal blijven. De verdedigingswerken, waarvan tijdens den Finsch-Russisohen oorlog ge bruik gemaakt is, zullen gesloopt worden. Van Finsche zijde is verder de toezeg ging gegeven, dat de Aalandseilanden niet aan een derde mogendheid worden afge staan. Bovendien krijgt de Sowjet-Unie het recht, zich regelmatig door een gevolmach tigde te overtuigen van den stand van den militairen toestand op de Aalandseilanden- groep. Naar verluidt, heeft de Sow jet-Russische regeering voor de oplossing van dit vraag stuk twee varianten voorgesteld: Of de Aalandseilanden worden gedemilitariseerd en de in aanleg zijnde verdedigingswerken worden gesloopt, of de verdedigings werken kunnen worden voltooid, doch dan met actieve deelneming der Sowjet-unie. De Finsche regeering heeft den eersten va riant gekozen. 2. Het tweede vraagstuk der Sowjet- Russische-Finsche overeenkomsten betreft den vrijen doortocht van een beperkt aan tal Sow jet-Russische troepen, alsmede de militaire uitrusting en verzorging door de Sowjet-Unie over land via Finland naar de Sowjet-Russisohe marinebasis Hangö. Voor den doortocht over land moest een rege ling worden gevonden, daar de Finsche zeeboezem tijdens den winter maanden lang dichtgevroren ligt en de verbinding AVENOL AFGETREDEN. De secretaris-generaal van den Volken bond, Avenol, heeft tegen 31 Augustus zijn ontslag gevraagd. De leiding van het se cretariaat zal, naar men verneemt, worden overgenomen door drie hooge ambtenaren van den Volkenbond, die daartoe een com missie zullen vormen. In het schrijven, waarmede hij zijn ont slag neemt, heeft Avenol o.a. verklaard: Daar de Volkenbondslichamen onder de huidige omstandigheden niet bijeen kun nen komen, is in werkelijkheid aan de be voegdheden van het secretariaat een einde gekomen. Het bestuur van een kleine groep ambtenaren en de leiding van de fi- nancieele diensten van den Volkenbond rechtvaardigen niet langer de instand houding van een politieke leiding, daar zulks met de feitelijke omstandigheden niet overeenkomtt. tusschen SowjetRussisch gebied en Hangö via de zee gedurende dezen tijd niet mo gelijk is. 3. Ten slotte is nog een overeenkomst ge troffen over de teruggave van die machi nerieën, apparaten en fabrieksinstallaties aan de Sowjet-Unie, die na het beëindigen van den Russisch-Finschen oorlog uit de door de Sowjet-Unie bezette gebieden in strijd met de bepalingen van het vredes verdrag zijn weggehaald. ESTLANDSCHE DELEGATIE UIT MOSKOU TERUGGEKEERD Een Estlandsche delegatie, onder leiding van den minister ven economische zaken Nihtig, is na een verblijf van twee weken te Moskou te Reval teruggekeerd. In een radiorede over de resultaten der besprekingen verklaarde de minister, dat de Estlandsche industrie weder binnen de grenzen der productiecapaciteit zou krij gen, in de eerste plaats de textiel- en de metaalnijverheid. Voorts zouden uit Rus land de benoodigde hoeveelheden grond stoffen komen. De minister kondigde voort aan, dat de verhouding tusschen den Sovjet-Roebel en de Estlandsche Kroon wettelijk geregeld zou worden, met in achtneming van de koopkracht der beide betaalmiddelen. GEHEIME OVEREENKOMST TUSSCHEN ENGELAND EN TSJOENGKING? Tusschen Engeland en de Tsjoengking- regeering zou, naar Domei meldt, een ge heime overeenkomst zijn gesloten. In de overeenkomst zou de nieuwe weg van Indië naar Tsjoenkking via Hassa, Tibet en de Chineesche provincie Siikiang voor het transport van munitie en verdere ra- vitailleeringsbenoodigdheden naar Tsjoeng- king zijn vastgelegd. De Engelschen zou den door deze geheime overeenkomst de stemming in Tsjoengking willen verbete ren. Deze stemming was sedert het sluiten van den weg door Burma sterk anti- Britsch geworden. VANDAAG TE ROME u£- van semi-officieele, goed ingelichte zijde wórdt bekend gemaakt, heeft Rijks kanselier Hitier Vrijdagmiddag om 4 uur den Roemeenschen minister-president Gigoertoe en den Roemeenschen minister van Buitenlandsche Zaken, Manoilescoe, ontvangen. De besprekingen, die, naar men ver neemt, in den geest van de tusschen Duitschland en Roemenië bestaande vriend schappelijke betrekkingen zijn gevoerd, hebben ongeveer twee en een half uur geduurd. Naar de Italiaansche avondbladen mel den, zouden de Roemeensche minister president Gigoertoe en de minister van Buitenlandsche Zaken Manoilescoe Zater dag om 11.40 uur in de Italiaansche hoofd stad aankomen. Nadat de besprekingen gehouden zijn, zullen zij vanavond nog naar Boekarest terugkeeren. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSULi. KEURING Lido: Mazurka (Pola Ne gri). De Amateur Jockey (Heinz Rühmann). Speelfilm Komisch lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Woensdag en Zater dag matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Trianon: Shanghai (Charles Boyer, Loretta Young). Ju-ju (Maria Ander- gast). Speelfilm Speelfilm lederen avond 8 uur Zondag van ^27 uur Woensdag en Zater dag matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Casino: Lichte cavalerie (Marika Rökk, en Fritz Kampers). Donogos Tonka (An- ny Ondra, Victor Staal), Vroolijke circusfilm Komisch lederen avond 8 uur Zondag van 47 uur Zaterdag en Woens dag matinée 2.30 u. Goedgekeurd v. volwassenen

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6