Qemen$de$e>achtm SPORT Eén voetbalbond opgericht ffiexiftnde foamiek GOSDS VSGSN VSLVAAIff ZATERDAG 27 JULI 1940 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 PER FIETS MET VACANTIE Reizen per fiets moet geleerd worden. In dit tweede vacantie- artikel, geeft de A.N.W.B, aan de nieuwbakken fietstoeristen een aantal nuttige wenken over de meest practische kleeding, de be pakking van de fiets en het bagage-probleem in het algemeen. Dezen zomer brengt de fiets voor tienduizenden Nederlanders uitkomst; per fiets zullen zij met vacantie gaan, nu auto en motor hen in den steek gelaten hebben en trein en bus hun taak slechts ten deele kunnen ver vullen. Die wijze van reizen, door velen al jarenlang met enthousiasme beoefend, is voor anderen nieuw; vandaar dat eenige wenken van practischen aard op hun plaats zijn. Ditmaal iets over de kleeding, de bepakking en het bagage-probleem. Allereerst de vraag: wat trek ik aan op de fiets? Voor de heeren kan gelden een stevige broek is hoofdzaak, de rest moet U zelf maar bepalen, dit is afhankelijk van Uw smaak en van Uw wensoh om behaag lijk warm of lekker luchtig gekleed te zijn. Voor de dames geldt hetzelfde: een stevige rok en verder naar eigen smaak. Een flink pak is op den fietstocht voldoende, wan neer U een heelen dag gereden hebt, zult U 's avonds toch weinig trek meer hebben om U om te kleeden en nog uit te gaan. Een extra stel mooi kleeren is op een fiets tocht daarom noodelooze bagage, welke veel ruimte inneemt. De ruimtekwestie is bij een zwerftocht per fiets zeer belangrijk. Men kan met een beetje handigheid zeer veel op de fiets pakken. In een paar groote fietstasschen aan weerszijden van het achterwiel kan al veel geborgen worden, terwijl, een paar balhoofdbuistasschen als tegenwicht dienst kunnen doen; deze tasschen, waar men fietsend bij kan, zijn ook gemakkelijk voor het bewaren van fruit, chocolade e.d. wel ke men onder weg noodig heeft. Koffers zijn op een fietstocht niet prac- tisoh, daar zij altijd lostrillen en scheef gaan hangen, hoe vast men de riemen ook aansjort. Wilt U toch Uw kleine spullen in een koffer meenemen, neem dan één of twee kleine koffers, welke in de fiets tasschen geborgen kunnen worden. Het inpakken van fietstasschen is voor velen een puzzle. Het is enkelen al over komen, dat ze bij een plotselinge regen bui, eerst hun heele hebben en houden uit die tasschen op den weg tentoon moesten stellen, voordat ze hun regenjas, welke ze onderin hadden gestopt, te pakken hadden! Het beste doet U door van alles rollet jes en kleine pakjes te maken. Wanneer U Uw toilet-benoodigdheden in Uw nacht goed rolt en het heele zaakje met een paar stevige elastiekjes samen snoert, heeft U steeds alles wat bij elkaar hoort bij den hand en bovendien een keurig pakje, dat zich gemakkelijk in de tasschen laat stu wen. Wanneer U reserveschoenen mee neemt, kunt U die het beste verpakken in een zakje van linnen, katoen e.d. Hoofdzaak is echter, dat U Uw fiets- tasch, eventueel Uw koffer, logisch inpakt. Reservekleeren kunt U het beste onder inpakken en de voorwerpen, welke U steeds noodig heeft bovenop. Zorg er verder voor, dat de kleppen der fiets tasschen steeds dichtkunnen anders kan alles nat worden. Zelfs bij gesloten klep pen bent U nog niet altijd zeker, dat Uw goed droog blijft, want bij een beetje tegenwind kan het water nog door de kieren tusschen tasoh en klep inwaaien. Zorg er daarom voor, dat U steeds een handdoek bij de hand hebt om Uw goed onder de klep nog eens extra af te dekken! Het klimaat in Nederland is wisselvallig. Een goede regenjas is daarom onmisbaar. Wilt U heelemaal droog blijven, dan" kunt U ook een paar regenpijpen meenemen. Bij insijpelen van regen langs Uw hals kan een groote zakdoek of een handdoek, als das gedragen, goede diensten bewijzen. Het gebruik van een rugzak durven we niet iedereen aan te bevelen. Tenzij men een wandeltocht maakt en dan wel is aan gewezen op ransel of rugzak, aangezien men geen week lang met een koffertje in de hand rondzeult! Bij een fietstocht voldoen fietstasschen in den regel echter beter dan een rugzak. Want de tneeste fietsers worden door het dragen van een rugzak spoediger moe in den rug dan in de beenen. Voor wie niet gewend is een rugzak te dragen, is zoo'n zwaar geval zeer lastig om mee te torsen. Neemt U echter toch een rugzak, bepak hem dan goed. Zorg er voor, dat de kant welke op den rug rust, plat is, zoodat geen schoenteenen of een hoek van een foto toestel een dag lang in Uw rug porren. En tenslotte: de fiets, welke U door ons mooie land moet voeren. Laat Uw karretje voor het vertrek terdege door Uw rijwiel hersteller nakijken, schoonmaken en door- smeeren. Blijkt dan, dat één der banden verschillende slechte plekken heeft, laat er dan een nieuwe inleggen. Want niets is vervelender dan een een zamen weg bandenpech te krijgen. Vooral als het al laat is en men dien dag een flink stuk heeft afgelegd. De afgekeurde band kunt U later weer om Uw fiets laten leg gen en bij het dagelij ksch gebruik voor Uw werk afrijden. Laat ook even controleeren, of Uw zadel nog wat bijgespannen moet worden, want een slap zadel geeft spoedig zadelpijn. Wordt men tijdens den fietstocht moe, clan doet men het beste een eindje te loo- pen. Het meest komt spierkramp in de kui- WIELRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN. Toen de heer G. L. van Lanschot Hu- brecht, wonende aan de Socrateslaan te Zeist, per rijwiel den oprit van de uit spanning „Het Jagershuis" aldaar afreed, werd hij op den Jagersingel door een auto gegrepen en over den weg geslingerd. Zwaar gewond werd de heer van Lan schot Hubrecht naar het Zeister Zieken huis vervoerd, alwaar schedelbasisfractuur werd geconstateerd. WEDEROM EEN LIJK OP TEXEL AANGESPOELD Donderdagnacht half drie is aan het Westerslag aan het Noordzee-strand van Texel het lijk van een Franschman aan gespoeld. Uit de op het lijk gevonden pa pieren leidt men af, dat het een vlieger betreft. Het stoffelijk overschot is op de Algemeene Begraafplaats te Den Burg ter aarde besteld. MEISJE VERMIST. De burgemeester van Pijnacker verzoekt namens de ouders opsporing en terugbren ging van de minderjarige Rolina Regina Sanders, gewoond hebben te 's-Gravenha- ge, doch sedert kort te Pijnacker, die sinds Vrijdag 12 Juli niet meer in de ouderlijke woning is teruggekeerd. Signalement bijna achttien jaar oud, lang 1 65 M., tenger, donkere oogen, matte ge laatskleur, ovaal, glaat, gaaf gebit, don ker golvend op zij gekamd haar, bloots hoofds. Zij is vermoedelijk gekleed in licht beige mantel (swaggermodel) of reebrui ne gabardine regenjas, donkerblauwe rok en blauwe linnen sportblouse of paarse katoenen jurk met wit bloemenmotief, don kerblauwe molières (maat 38). Zij is in het bezit van een Fongers rij wiel, waarop gezondheidszadel met blauw zadeldek je en zwart rundleeren fietstasch. Bij aantreffen telefonisch bericht aan den burgemeester (tel. 98). Kosten worden ver goed. POGING TOT DOODSLAG? Eenige weken geleden kreeg een der gas ten van een pension te Amsterdam-Zuid ongenoegen met een in dat pension dienst- doenden huisknecht. De huisknecht maakte zich kwaad en bedreigde den gast met een mes. Huisgenooten bemoeiden zich met het geschil en slaagden er in het verschil van meening in gemoede te beslechten. Het schijnt, dat bij den huisknecht een wrok tegen den pensiongast is blijven be staan. Gisteravond bedreigde hij hem we derom met een broodmes en die bedrei ging klonk wel zoo ernstig, dat de gast zich verontrust nagr de politie spoedde om aan gifte te doen. De 30-jarige huisknecht is aangehouden en voorloopig opgesloten in het politiebu reau. INBRAAK OP KLAARLICHTEN DAG. Op klaarlichte dag hebben brutale inbre kers te Amsterdam zich via een aangren zend trapportaal toegang verschaft tot een winkel van „D eUnie' in de Jan Evertsen- straat. In den tijd, dat het winkelpersoneel was koffiedrinken, moeten de ongenode gas ten zich toegang hebben verschaft tot het trapportaal van het aangrenzende boven huis. Daar hebben zij een luik opgelicht om een gat in de tusschenmuur te berei ken. Zonder zich zorgen te maken over het lawaai, dat zij daarbij veroorzaakten, heb ben zij dit gat grooter gemaakt door eenige steenen weg te breken. Onder den winkel vloer vonden zij een tweede luik en een maal binnen stalen zij het geld uit de win kelkassa. Verder namen zij nog een voor raad suiker en thee alsmede een paar blik ken groenten mee. Vermoedelijk zijn de daders met hun be zit langs denzelfden weg teruggegaan, als z\j gekomen waren. Bultenlandsche Berichten OVERSTROOMINGEN IN CHILL In het 'bergland van Toco Pilla en in het achterland van Iquique (Chili) zijn door wolkbreuken overstroomingen ontstaan, welke groote vernielingen hebben aange richt. Honderden menschen zijn dakloos. Het aantal dooden wordt op vijftig ge raamd. AANSLAGEN IN ZUID-AFRIKA. Volgens een bericht uit Johannesburg in Zuid-Afrika, hebben zich in het Transvaal- sche gouddistrict Witwatersrand verschei dene bomontploffingen voorgedaan. Over de gevolgen van deze aanslagen is nog niets naders bekend ten voor, welke men kan doen ophouden door een tijdje, als men tenminste niet wil wandelen, de fietspedalen in de holte van de voet te houden. De kuitspieren doen dan geen werk meer en rusten uit. Maar anders steeds de pendalen onder den bal van de voeten! Dan wordt U niet zoo gauw vermoeid en kunt U het urenlang op Uw stalen ros volhouden! Goede reis en veel plezier! Opheffiing bestaande organisaties De Nationale stichting tot bevorde ring van de Lichamelijke Opvoeding deelt het volgende mede: De besprekingen met de navolgende voetbalorganisaties K. N. V. B., Federa tie van R.-K. Voetbalbonden, de Chr. Ned.. Voetbalbond, de Ned. Arb. Sport bond afdeeling voetbal en de Ned. Voetbalfederatie, hebben tot resultaat gehad, dat unaniem is besloten tot het oprichten van den Nederlandschen Voetbalbond met opheffing van de thans bestaande bonden. Clubnieuws der Kath. Sportvereenlgingen A. V. V.: Morgen zal Meerburg de gast zijn van A. V. V. en zullen drie elftallen van beide vereenigingen elkaar voor de nederlaagwedstrijden bekampen. Het programma luidt: 12 uur: A.V.V. bMeerburg b. 1.15 uur: A.V.V. 2Meerburg 2. 3 uur A.V.V. IMeerburg I. Het belooft een mooie sportdag te wor den, waarop enkele interssante wedstrij den zullen gespeeld worden, zoodat er voor voetballiefhebbers vel te genieten zal zijn. Meerburg: Morgen zijn er drie elftallen uitgenoodigd voor nederlaag wedstrijden door de R.-K. S. V. „A. V. V.", te Leid- schendam. Meerburg I speelt tegen A.V.V. I om 3 uur. Meerburg 2 tegen A.V.V. 2 om 1.15 uur. Meerburg b tegen A.V.V. b om 12 uur op het A.V.V.-terrein te Leidschendam. Het bestuur vertrouwt, dat de leden die voor deze wedstrijden zijn aangeschreven, op tijd aanwezig zullen zijn. Leider voor de junioren is C. Heemskerk, vertrek om 10.30 uur van 't Patronaat. Meerburg 2 vertrek om 11.45 uur en Meerburg I om 1.30 uur. DOSR: Voor de vereenigingsbesturen wordt bekend gemaakt, dat het secretari aat is geworden: M. v. d. Veer B 189, Roe- lofarendsveen tel. 54 en penn.-secretariaat: N. v. d. Klugt B 390 tel. ook 54. De jun. c. vertrekken morgen naar Was senaar: zie raambiljet. Jun. b.: zie ook raambiljetten. ATHLETIEK R.K. SPORTVER. „DOCOS" Zondag a.s. worden te Haarlem de Dioc. Athletiek kampioenschappen verwerkt. Op deze wedstrijden komen een 10-tal van onze athleten op de diverse nummers uit. Het gedeelte, dat per fiets vertrekt wordt verzocht Zondagochtend om kwart vóór elf te zijn hoek Haarlemmervaart en Maresingel. ZWEMMEN WISSELSLAG-ESTAFETTERECORDS ERKEND. De record-commissie van de K. N. Z. B. heeft de twee volgende record erkend: 3 x 50 meter wisselslagestafette heeren, geves tigd op 17 Maart j.l. door „Manggarai" te Batavia R. Hampel, G. Bakker en W. Ar- daseer), tijd 1 min. 32.6 sec.; 3 x 50 M. wisselslagestafette dames, gevesitgd op 28 April j.l. door „De Meeuwen" te Amster dam (I. van Feggelen, A. Stijl en B. van Schaik), tijd 1 min. 41.4 sec. WATERPOLO WEDSTRIJDEN A.Z.C. Het polo programma in Alphens zwembad is vastgesteld op Maandagavond met de volgende zeventallen. A.Z.C. IIPoelmeer II; A.Z.C. TV Bodegraven II; Dames, A.Z.C.Boskoop. WIELRENNEN. NATIONALE GRASBAANWEDSTRIJD OP HET SPORTTERREIN HAAGWEG. Uitgeschreven door de Swift-Combinatie. Morgenmiddag zullen op het R. K. Sport terrein Haagweg nationale grasbaan wie lerwedstrijden worden gehouden, georga niseerd door de Leidsche Ren- en Toerist- vereeniging „Swift-Combinatie'. De ba ten van deze wedstrijden komen ten goede aan de slachtoffers van Valkenburg. Het programma vermeldt: sprintwed strijd over 2 ronden, wedstrijd in 4 series, waarvan de drie eerstaankomenden in de demi-finale geplaatst worden. De volgende wedstrijd is een afvalwed- strijd, waarvan na elke ronde de laatste deelnemer afvalt. De drie overgebleven renners rijden een sprint om de drie prij zen. Verder worden nog verreden een junio renwedstrijd over 10 ronden, een persoon lijke wedstrijd over 40 ronden en een 1 uurskopn-dwedstrijd met om het kwartier imti ooAloq en dtihi&utie DERDE ZANG. Niet slechts de aerde, schoon en groot, Nu geeft ons ook de broodbon brood. Nu geeft het goudgeel graen geen witte sneden broods meer, Wat leven in zich draegt heeft nu de kleur des doods weer De rogg' is in dit brood zeer kundig meegemaeld, Toch is daerdoor het brood in waerde niet gedaeld, 't Siet enkel maer wat graeuw, zooals zoo veler leven, Maer blauwe lucht en zon en regen syn gebleven, Sy syn in overvloed, van distributie vry, Sy staen niet op de bon en daervan krygen wy. Zoo staet oock 't gele graen te wassen op de velden, Het wuyft al met het hooft, als wilde het ons melden. „De oogst is ryp, komaen, en siet ons hier nu staen, Laet sikkel en laet zeys nu door het koren gaen. En laedt het hoog en zwaer al boven op den waegen, Laet al dit levend goud in wyde schuren draegen. En dorsch het op den vloer, alwaer het nederleyt Geslaegen en gedorscht, maer uyt den halm bevryt. Laet dan de korrelen tot 't fynste meel vermaelen En^straks kunt gy uw broodje by den bakker haelen". Zoo schynt het wel te syn, maer heden is 't niet zoo. Men krygt toch zonder geit zoo'n broodje niet cadeau En zelfs mèt geit al gaet je geltzak ook wyt open Kan men vandaeg den dag nog maer geen broodjes koopen, Zooals ik het beschreef, zoo doen de dichters het. Want al dat levend gout is nou wel mooy en net Maar 't is geen tyt om tyt voor poëzie te vinden, Men moet beginnen met syn broekriem dicht te binden En hael 'em maer goed aen, want drie ons brood per dag Dat is het wat men van dat goudgraen eten magh. Wie dat ineens zou doen, die handelt onbezonnen Men dient te letten op de kwantiteit der bonnen, Want wie één dag meer eet dan syn rantsoen hem spelt Die wordt den dag daernae van honger neergevelt. Het gaet er dus maer om den voorraet goed te meten, En niet wat 's Zondags geldt op Saturdag te eten, En 't is nu eensklaps zoo, dat geit alleen niet geeft Wat men aen onderhoud voor 't leven noodig heeft. Zoo was het vroeger wel, toen was het geit voldoende Voor wat men hebben wou en iegelyk die toen de Ryksdaelders maer bezat of 't ritselend papier Had wat syn hert begeerd' of 't boter was of bier. Nu vraegt men oock naer geit, maer er wordt niets begonner. Als men een zak vol heeft, maer mist de boterbonnen, De bonnen voor een hemd, voor sokken of voor vet Dan wordt men met syn geit gauw aen den kant gezet. 't Is nu niet geit alleen; een trits van documenten Dient nu het eerst getoond, van meer belang dan centen, 't Is nu als men voorheen by 't autoryden had Geen ryder ging er zonder syn triptiek op pad. En zoo is het oock nu, wanneer men brood wil haelen, 't Is niet voldoende dat met centen te betaelen. Eerst staet men op een dag een uurtje in de ry In regen of in zon, met een agent erby, Men laet syn stamkaert zien óf 't stamhoofd óf een ander Dan vergelyckt een man die dingen met elkander En als het alles klopt dat is een eerste eisch Verkoopt de bakker brood, maer voor den vollen prys. Daer ligt het op den disch, het grauw gebakken koren. Dat goud stond op het veld en dat nu is herboren Tot voedsel voor den mensch, drie onzen op een dag, Daer hy in matigheyt zich niet verslicken mag. Ai, laet ons blyde syn dat men nog brood kan haelen En dat het gouden graen zich oock nog laet vermaelen Tot and're stof dan brood en méér tot ons pleizier Men maeckt van graen wel brood, maer oock genever hie". De distributie daervan is nog niet begonnen, Genever is nog vry, dat kan nog zonder bonnen En zonder aerdsche last en gul gedroncken syn Als brouwsel van het graen, dat is als medicyn. Daer komt oock dit nog by ten vreugde van de dikken. Die zich aen vet en brood wellicht niet meer verslicken, Voor hun gesontheyt toch sal het nu beter syn, Zij zullen jeugdig syn in hun weer slancken lyn, Wanneer de omvang van hun lichaam sal vermind'ren En een te ronde buik hen niet meer sal verhind'ren Te zien wat er omlaag al aen hun voet geschiedt In vette jaeren immers konden sy dit niet. Al staen wy op den bon het magh hoe 't wil dan heeten Maer laet ons 't goede van dat stelsel niet vergeten, Nae vette jaeren komen maeg're jaeren aen, Van deeg'lijk vasten is nooyt yemand dood gegaen. NAZANG. Wy staen nu allen in de ry Een brood- of vetbon krygen wy Wy syn ontwaeckt uyt schoonen droom 't Is nu geen boter tot den boom. Wy krygen boter op den disch, Maer 't is nóg: boter by de visch Zoo is 't met brood en ryst en vet, Wy syn weer op de bon gezet. De macaroni gaet per ons, Wie geen bon heeft, die krygt de bons. Niet slechts de aerde, schoon en groot, Nu geeft ons oock de broodbon brood. Wy krygen alles, maer alleen Een beetje minder dan voorheen. TROUDABOUR. i

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 11