Skiitóehiandó, ecananüóehe pionnen RIJKSMARK WORDT OVERISERSCHENDE VALUTA Tewerkstelling van werklooze hoofdarbeiders Uit het Verre Oosten Q&mmgdeffi&dchten VRIJDAG 26 JULI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 ENQUêTE OM MATERIAAL TE VERZAMELEN Reeds een en ander tot stand gebracht UITEENZETTING VAN MINISTER FUNK GEEN STARRE DOGMATIEK. De Duitsche minister van economische zaken, dr. Funke, die van Rijksmaarschalk Goering opdracht heeft gekregen, plannen voor te bereiden voor een herbouw van het Duitsche en Europeesche economische leven na het beëindigen van den oorlog, verklaarde gisteren voor vertegenwoordi gers van de buitenlandsche en Duitsche pers, dat „de Rijksmarkvaluta de overheer- schende valuta in Europa zal zijn". De mi nister zeide, dat men bij de vraag, hoe men zich de algemeene economische ordening in de Europeesche nieuwe orde moet voorstel len, er van moet uitgaan, dat de nationaal- socialistische economische politiek zich bij haar methoden nooit door een starre dog matiek heeft laten leiden. Die methode werd steeds toegepast, die telkens het doel matigste scheen. Men wil ook in de toe komst geen kunstmatige bouwwerk schep pen. De nieuwe Europeesche economische leven wordi op de natuurlijke voorwaarden opgebouwd. Natuurlijk, zoo ging de minis ter voort, zal de oorlog diep ingrijpende gevolgen hebben op het economische leven van de wereld. Duitschland zal met Italië zeer nauw samenwerken. Men zal de eco nomische krachten van beide landen voor den herbouw van Europa aaneensluiten. Na de zegevierende beëindiging van den oorlog, zullen die methoden worden toege past, die Duitschland de groote economi sche successen van vóór en tijdens den oorlog hebben gewaarborgd. Natuurlijk denkt men er niet aan, het vrije spel der krachten weer te laten optreden. Het valutavraagstuk. Met betrekking tot het valutavraagstuk, verklaarde de minister, dat dit vraagstuk in het kader van een verstandige arbeids- verdeeling tusschen de Europeesche volks huishouding zich vanzelf zal oplossen, om dat het dan nog slechts een vraagstuk van de juiste geldtechniek is. Natuurlijk zal de Rijksmarkvaluta de overheerschende va luta in Europa zijn. De geweldige toene ming van de macht van het Rijk zal een versteviging van de rijksmarkvaluta ten gevolge hebben, Het gebied waar de Rijks mark gangbaar is, zal voortdurend toene men. Natuurlijk moet men de Rijksmark van haar ketenen bevrijden. Verder zal men de verschillende soorten marken moe ten laten verwijnen. Het is noch de bedoe ling weer een volledig vrij geld- en devie- zenverkeer in te stellen, noch ii\ geheel Europa zooiets als een valuta-unie te vor men. hetgeen een tolunie noodzakelijk zou maken. De valutavraagstukken worden vol gens hun beginselen geregeld, n.l. volgens 't evenwicht der waardebelansen. Het tot nu toe bestaande verrekeningssysteem, het clearingsysteem, biedt de basis voor een dergelijke verbetering der valutaverhou dingen. Er zal krachtens de totnutoe ge volgde methoden van het hi'ateriale ecoio mische verkeer en de betalingsovereen komst en een andere ontwikkeling voor het bilateriale economische verkeer en een compensatie van de betaalsaldi der afzon derlijke landen komen, zoodat dus ook de verschillende landen over een clearingin- stituut onder elkaar geregelde economische betrekkingen kunnen onderhouden. Dan kan logischerwijze ook het deviezen ver keer in aanzienlijke mate van de thans be staande ketenen en belemmeringen wor den bevrijd. Geen starre autarkie. Hierna sprak de minister over het toe komstige Europeesche economische ge bied. Zekere producten zullen er niet in Europa zijn. Overtollige producten in het geheel niet. Men denkt er in het geheel niet aan een autarkisch Groot-Duitschland en een Europa in den geest van een volle dige zelfgenoegzaamheid te vormen. Men zal er waarde aan hechten, dat de Duit sche industrieproducten evenals voorheen in de wereld afgezet worden. Men zal er op bedacht zijn, dat zooveel mogelijk alle pro ducten voldoende aanwezig zijn in het door Duitschland beheerschte economische ge bied, waardoor dit gebied onafhankelijk van andere gebieden wordt. De economi sche vryheid van dit gebied moet dus ge garandeerd worden. Men zal er op moeten letten, dat het Groot-Duitsche economi sche gebied in tijd van nood niet van krach ten afhankelijk wordt, waarop Duitschland geen invloed h«-eft. Dit is geen autarkie in den zin van zelfgenoegzaamheid, doch een politieke voor het leven noodzakelijke eco nomische leerstelling, die voor den uitvoer een groot, vrij arbeidsterrein overlaat. Dit uitvoerpotentiaal zal in Groot-Duitschland na den oorlog aanzienlijk grooter worden. Vervolgens stelde de minister de vraag, welke goederenleveranties het nieuwe Europa kan verwachten van Rusland, van Noord- en Zuid-Amerika en van het Verre Oosten. Rusland zal zich nog meer ontwik kelen als leverancier van grondstoffen en als afnemer van Duitsche fabrikaten. In hoeverre Duitschland zaken zal doen met de Vereenigde Staten, zal van de Amerika nen afhangen. Als de Amerikanen er toe willen bijdragen, het economische wereld- I leven in nieuwe banen te leiden, zullen zij moeten breken met de verkeerde methode, dat zij tegelijkertijd het grootste crediteur- land en het grootste uitvoerland ter we reld willen zijn. Het goud speelt geen rol meer. De minister besprak daarop het probleem dat ontstaan is door de ophooping van het grootste gedeelte van het goud in Amerika. Als grondslag voor de Europeesche valuta's zal het goud in de toekomst geen rol spe len. Want de valuta is niet afhankelijk van de dekking, doch van de waarde, die de Staat haar geeft. De handel met Zuid-Amerika en Oost- Azië, waarmee Duitschland de beste be trekkingen onderhield, zal zich weder gun stig ontwikkelen zoodra de Engelsche zee- rooverij ophoudt. De moeilijkheden in het economische wereldleven zijn door de me thoden van Versailles ontstaan, en wel daardoor, dat de Groote Russische markt uitviel. Wanneer in China de orde is her steld, zal ook Oost Azië weder een markt worden, welke veel kan opnemen. Ik geloof niet, zoo verk'aarde Funk, dat de pogin gen, de Amerikaansche markten autarkisch te maken, succes zullen hebben. Alle eco nomische voorwaarden, om de Amerikaan sche markten van de buitenwereld af te sluiten, ontbreken. De Vereenigde Staten moeten de ge dachte, Duitschland, resp. Europa hun eco nomische voorwaarden te kunnen opleggen, laten varen. Om met Zuid-Amerika handel te drijven, hebben wij de Noord Ameri kaansche bemiddeling niet noodig. Of het Duitsch-Z.-Amerikaansche economisch ver keer geschiedt op den grondslag van vrije overeenkomsten met souvereine Zuid-Ame rikaansche landen,óf het zal in het geheel niet plaats vinden. Aan een normalisatie van de wederzydsche handelsbetrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Duitsch land staan geen technische moeilijkheden in den weg. Dit zal in de toekomst nog veel minder het geval zijn. Ten slotte dient men ook te bedenken, dat in het internationale handelsverkeer ook de kwaliteit van het goed van geen ge ringe beteekenis is. Wat de kwaliteit van de Duitsche waren betreft, zullen wij ons in de toekomst geen zorgen behoeven te maken. Van oorlogseconomie naar vredes economie. Nadat de minister nader was ingegaan op de financiering van den oorlog in Duitsch land, namelijk door den arbeid, besprak hij de kwestie, hoe de oorlogseconomie terug gebracht zal worden tot de vredesecono mie. Deze overschakeling zal beslist niet tot een groote economische crisis leiden. Men zal na den oorlog een volgorde voor de groote plannen op. economisch gebied meten aanhouden Men zal den geld- en cre- dietstroom leiden, zooals men noodig acht. Duitschland zal in de eerste plaats de be langrijkste taken uitvoeren. Resumé. De minister vatte zijn gedachten in de volgende punten samen: 1) Door het sluiten van economische verdragen op langen termijn met de Euro peesche staten moet bereikt worden, dat de Europeesche volkshuishoudingen zich bij de regeling der productie op langen ter mijn instellen op de Duitsche markt, d.w.z. op een voor jaren zekere afzetmarkt. Daar door zal het mogelijk zijn, de Europeesche productie op te voeren en de productie van nieuwe goederen ter hand te nemen. Aan den anderen kant zullen voor doe Duitsche waren betere afzetmogelijkheden op de Europeesche markten bestaan. Door het scheppen van stabiele koersverhoudingen zal een vlet functioneerend betalingssys teem voor de afwikeling van het goederen verkeer tusschen de verschillende staten verzekerd worden. 2. Er moet gestreefd worden naar ver sterking van het economische gemeen schapsgevoel onder de Europeesche volken door samenwerking op alle gebieden van de economische politiek. De economische soli dariteit zal een betere behartiging van de Europeesche economische belangen tegen over andere economische groepen in de wereldeconomie mogelijk maken. Dit ver eende Europa zal zich door geen buiten- Europeesche schepping voorwaarden van politieken of economischen aard laten voor schrijven. Het zal op den grondslag van rechtsgelijkheid met anderen handel drij ven, daarbij echter het volle economische gewicht van het continent in ed weegschaal kunnen werpen. DE JAPANSCHE NATIONALE POLITIEK De Japansche ministerraad heeft over eenstemming bereikt in zake een uit vier punten bestaand program voor de natio nale politiek, t.w.: 1. Aanvulling van de nationale verdedi- ging. 2. Vernieuwing van de buitenlandsche De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Sociale Zaken, heeft den gemeentebesturen een brief gezonden betreffende de tewerkstel ling van werklooze hoofdarbeiders. Hieraan wordt het volgende ontleend: Het behoeft tegenover u geen betoog, dat thans vele z.g. hoofdarbeiders met groote moeilijkheden te kampen hebben. Het is wenschelijk in dit probleem eenig inzicht te krijgen, weshalve het Centraal Bureau voor de Statistiek door middel van een enquête zal trachten hier materiaal te ver zamelen. Ter voorkoming van een misverstand wil ik er nadrukkelijk op wijzen, dat dit onderzoek niet in zich sluit, dat reeds maatregelen zullen worden genomen. Voorloopig gaat het uitsluitend om het ver zamelen van gegevens. In tusschen is het mogelijk, voortbou wende op wat reeds eenige jaren terzake geschiedt, ten behoeve van werklooze hoofdarbeiders, indien alsnog krachtige medewerking wordtt verleend, een en an der tot stand te brengen. Het departement van Sociale Zaken streeft er n.l, reeds eenige jaren naar, voor de hierbedoelde groep werklooze hoofd arbeiders objecten te vinden, die, waar de betrokkenen uiteraard niet geschikt zijn voor het verrichten van grondwerk, zien voor uitvoering door hen leenen. Deze hoofdarbeiders staan in het alge meen by werkloosheid voor bijzondere moeilijkheden. Zij zijn gewoonlijk gewend aan een levensstandaard, welke boven dien van de handarbeiders uitgaat waarbij inzonderheid valt te denken aan hoogere huishuur, schoolgeld e.d. waarvoor zij, indien zy aangewezen zijn op het bedrag, dat zij ingevolge de steunregeling kunnen ontvangen, het zwaar te verantwoorden hebben. Een en ander is voor mij aanleiding, de medewerking van uw college in te roepen, ten einde na te gaan, of er in uw gemeente bepaalde werkzaamheden kunnen worden geworden, waarbij hoofdarbeiders kunnen worden ingeschakeld. In de eerste plaats denk ik hier aan werkzaamheden ten be hoeve van overheidsinstellingen of instel lingen van algemeen nut, alwaar wellicht velerlei arbeid achterwege blijft, omdat de noodzakelijkheid niet direct aanwezig is en soms de middelen ontbreken om meer dan het strikt noodzakelijke te laten uit voeren. Nadrukkelijk wil ik er op wijzen, dat geen werken naar voren moeten worden gebracht, welke in wezen tot de normale moeten worden gerekend. Arbeid voor distributiekantoren enz., dat alles moet gerekend worden tot den normalen arbeid. Mjjn vraag heeft dus betrekking op bij zondere werkzaamheden, welke uitsluitend met het oog op de te verleenen hulp naar voren worden gebracht, zooals b.v.: Het instellen van een onderzoek naar de inkomens van woningwetwoningen, onder zoek naar de vestiging in en het vertrek uit de gemeente, catalogiseering van de biblio theek van het internationaal instituut van sociale geschiedenis, budget- en voedings onderzoek in de Wieringermeer, de uitwer king van de in de Wieringermeer ver zamelde gegeven betreffende de spraak, ordenen en registreeren van een verzame ling kinderliedjes, ordenen bibliotheek en archief, immigratie-onderzoekingen, onder van de Nederlandsche dialecten en volks kunde, samenstelling eener bibliographie der Nederlandsche letterkunde na 1880, het ordenen en opplakken van courantenknip sels, personalia, enz., aan het gemeente archief, migratie-onderzoekingen, onder zoek naar de misdadigheid in een gedeelte van Nederland, completeering kaarten- catalogus bibliotheek en leeszaal, ordenen stukken bureau waterschapsarchieven, ordenen doopregisters van de Waalsche kerk, inventariseeren van het oude archief, alphabetische klapper op de bevolkings registers van 18161861, het maken van kaarten betreffende stedebouwkundige ontwikkeling en teekenen van woning typen woningstichting. In beginsel heb ik er geen bezwaar tegen, wanneer ook door particulieren bedrijven werkzaamheden aan werklooze hoofdarbei ders worden opgedragen, al zal uiteraard moeten worden zorg gedragen, dat geen normale arbeid op deze wijze voor reke ning van de overheid wordt gebracht. Wat de voorwaarden betreft, waaronder de te werk stelling plaats vindt, diene het volgende: politiek. 3. Vestiging van een Oost-Aziatische economische ruimte voor zelfvoorziening. 4. Vernieuwing vhn het onderwijs vol gens de plannen van de desbetreffende na tionale commissie. Na de formeele goedkeuring hiervan in een ministerraad op 26 of 27 Juli, zal de regeering, naar men verwacht, de volgen de week haar nationale politiek uiteenzet ten. Nu de politieke toestand met de vorming van het kabinet-Konoye is gestabiliseerd, zullen de keizer en de keizerin, naar offi cieel gemeld wordt, op 31 Juli weer uit Tokio vertrekken naar hun zomerverblijf te Hayama. De werklooze hoofdarbeiders zijn dezer zijds ingedeeld in 3 groepen, t.w.: groep 1: academisch gevormden; groep 2: middelbaar gevormden; groep 3: eenvoudig administratief ge- geschoolden. De te werk stelling mag in beginsel niet langer dan een jaar duren, opdat de te werk gestelden weten, dat het hier gaat om een tijdelijken vorm van overheidshulp. Na verloop van een jaar dient ten minste een half jaar te verloopen, voordat op nieuw te werk stelling kan plaats vinden. Voor elk van bovengenoemde groepen is, in overeenstemming met de plaatselijke omstandigheden en rekening houdend met het normale werkverruimingsloon, een schaal van vergoedingen vastgesteld. Daar bij wordt mede acht geslagen op de meer dere of mindere practische ervaring van de te werk gestelden. Op dezen grondslag is de volgende loon regeling aangenomen (weekloon): Klasseder - groep 1 groep 2 groep 3 gemeente abc a b c A 29 24 23 23 21 19 20 B 28 23 22 22 20 18 19 C 27 ƒ22 21 21 19 17 18 D 26 21 20 20 18 16 17 E 26 21 20 20 18 16 16 De klasse-indeeling der gemeente houdt verband met het gewone werkverschaf fingsuurloon: A. Uurloon van 35 cents of hooger. B. Uurloon van 32, 33 en 34 cents. C. Uurloon van 27, 28, 29, 30 en 31 cents. D. Uurloon van 24, 25 en 26 cents. E. Uurloon van beneden 24 cents. Groep 1: hooger gevormden (academici), zooals juristen, ingenieurs, economen e.d., die de universitaire studie langer dan drie jaren hebben voleindigd. Bij het vaststellen van de belooning worat gemeentegewijze met de navolgende indeeling rekening gehouden: A. Gehuwden met practische ervaring. B. Gehuwden met geen of weinig prac tische ervaring. C. Ongehuwden met practische er varing en ongehuwde personen van 30 jaar of ouder. Groep 2: Middelbaar gevormden, zooals boekhoudkundigen, vakbekwame teeke naars, statistisch geschoolden e.d. Bij het vaststellen van de belooning wordt gemeentegewijze met de navolgen de indeeling rekening gehouden: A. Gehuwden met practische ervaring. B. Gehuwden met bescheiden practi sche ervaring. C. Ongehuwden van 30 jaar of ouder met practische ervaring. Groep 3: Eenvoudige krachten als kan toorbedienden, schrijvers, e.d., die gehuwd zijn en reeds practische ervaring hebben. De loonen, aan de te werk stelling ver bonden, kunnen, zoo de uit te voeren ob jecten vooraf door mij zijn goedgekeurd, op de gebruikelijke wijze voor subsidie uit het Werkloosheidssubsidiefonds in aan merking worden gebracht. Ik vertrouw, dat uw college zal mede werken om voor de werklooze hoofdarbei ders in uwe gemeente zoo mogelijk een af zonderlijke werkverschaffing te stichten. Mocht uwerzijds nadere voorlichting van wege mijn departement worden verlangd, zoo zal deze uiteraard steeds gaarne wor den verleend. U kunt zich daarvoor recht streeks tot den chef der afdeeling Werk verruiming wenden. KNAAP DoOR VRACHTAUTO OVERREDEN. Op den 's-Gravendykwal te Rotterdam, nabij de Gerrit Jan de Jongweg, is gisteren een aanrijding met doodelijken afloop ge schied. Omstreeks tien uur reed daar de tienja rige L. Uittenbroek op zijn fiets in gezel schap van eenige vriendjes. Rijdende in de richting van de Parksluizen werden zij ach terhaald door een zeswielige vrachtauto uit Beverwijk. Door tot dusver onopgehel derde oorzaak is de knaap in aanraking ge komen met de opstaande stangen van den opligger. Hij verloor het evenwicht en kwam onder de wielen terecht. Hy werd op slag gedood. VERKEERSONGELUK TE BORNE. Gisteravond had in de Groote straat te Borne een ernstig verkeersongeluk plaats. Zekere A. de B. kwam uit de Horststraat en wilde de Groote straat per fiets over steken. Op hetzelfde oogenblik kwam van de richting Hengelo een auto van een taxi- onderneming aangereden, welke een aanrij ding met den wielrijder niet meer kon voor komen. De B. werd in de flank aangereden, sloeg door de voorruit van de auto en kwam met een smak op de straat terecht. Hevig bloedend bleef het slachtoffer lig gen. Hij werd in zorgwekkenden toestand naar het R.-K. Ziekenhuis te Hengelo ver voerd. DOODELUKE VAL. Te Amsterdam is gisteren een zeer ern stig ongeluk gebeurd in den winkel, geves tigd in het perceel Kalverstraat 200. Een Radio-programma ZATERDAG 27 JULI 1940. JAARSVELD, 414,4 M. NCRV-uitzen- ding. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing, meditatie 8.25 Gewijde muziek (opn 8.45 Gramofoonmuziek 9.30 Cello, piano en gramofoonmuziek 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Mor gendienst 11.00 Gramofoonmuziek 11.15 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek 12.00 Berichten 12.15 Stichtsch salonorkest (12.451.00 Berich ten ANP.) 1.30 .Orgelspel en gramo foonmuziek 2.15 Stichtsch salonorkest 3.00 Christ, lectuur 3.30 Viool, piano en gramofoonmuziek 4.20 Gramofoon muziek 4.45 Christ, kinderkoor „Zang- lust" met pianobegeleiding en gramofoon muziek 5.15 Berichten ANP. 5.30 Voor de jeugd 6.15 Gramofoonmuziek 6.30 VPRO.: Lezing 6.45 Gramofoon muziek 7.00 Vragen van den dag (ANP.) 7.20 Berichten 7.30 Repor tage 8.00 Berichten ANP. 8.15 Christ, gemengd koor „J. S. Bach", solisten en philharmonische kapel „Mozart" (8.50 9.10 „Wat de Bijbel zelf zegt", lezing) 9.25 Trompet en orgel (opn.) 9.45 Utr. Stedelijk orkest en soliste (opn.) Hierna: Schriftlezing 10.1510.30 Berichten ANP. en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. VARA-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Berich ten (Engelsch) 7.30 Gramofoonmuziek (Om 8.00 Berichten ANP.) 9.30 Berich ten (Vlaamsch) 9.45 Fantasia 10.15 Gramoofonmuziek 10.30 Esmeralda en solist 11.15 Berichten (Engelsch) 11.30 Berichten (Vlaamsch) 11.45 Gra mofoonmuziek 12.00 Orgelspel 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Berichten ANP 1.00 Sylvia-Amusements-orkest (opn.) 1.45 Gramofoonmuziek (2.00 2.15 Berichten Duitsch. 3.153.30 Berich ten Engelsch) 4.00 Reportage 4.20 Orgelspel 5.00 Berichten (Duitsch) 5.15 Berichten ANP. 5.30 VARA-orkest (opn.) 6.15 Berichten (Engelsch) 6.30 Rosian-orkest 7.00 Vragen van den dag (ANP.) 7.20 Gramofoonmuziek 8.00 Berichten (Duitsch) 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Be richten (Vlaamsch) 9.00 Gramofoonmu ziek )9.159.30 Berichten Engelsch) 9.45 Berichten (Vlaamsch) 10.00 Berich ten (Duitsch) 10.1510.25 Berichten ANP. 10.30—10.45; 11.15—11.30 en 0.15— 0.10 Berichten (Engelsch) 1.001.15 Be richt-en (Vlaamsch) 1.151.30 Berichten (Engelsch). 55-j.irige man is van de keldertrap geval len en aaarbij zoo ongelukikg terecht geko men, dat hij een schedelbasisfractur op liep. Tijdens het vervoer naar het Binnengast huis is hij aan de gevolgen van den val overleden. JONGEN VERDRONKEN. Donderdagmiddag 1 uur is in een vroe gere hulpbasis van de militairen in De Melm onde-i de gemeente Renswoude een droevig ongeluk gebeurd. De 8-jarige Evert Mulder uit du Gortstraat was hier met zijn kameraadjes aan het sp^en Op zeker oogenblik wilde hij op een plank stappen. Hij miste echter, geraakte tc water en zonk. Na korten tijd dreggen haalde men den jon gen op. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. SCHIPPERSKNECHT VERDRONKEN. Te Lemmer is een 24-jarige schippers knecht uit Amsterdam in de Werkhaven te water geraakt en verdronken. BOERDERIJBRAND TE ROTTUM. Vermoedelijk ten gevolge van hooibroel is gisteravond brand uitgebroken in de ka pitale boerderij, bewond door de familie Bakker te Rottum, gemeente Haskerland (Friesland). De brand, welke ontstond tij dens afwezigheid der bewoners, greep zoo snel om zich heen, dat de boerderij en twee schuren spoedig een vuurzee waren en tot den grond afbrandden. Van den inboedel kon niets worden ge red, terwijl de voorraad van 100.000 kilo hooi eveneens in vlammen opging. De scha de wordt door verzekering gedekt. De motorspuiten uit Heerenveen en Joure slaagden er slechts in een varkensschuur en bijgebouwtje te behouden. Buitenlandsche Berichten HET GOUD IN DE VER. STATEN. Het Amerikaansche ministerie van fi nanciën heeft een bedrag van 1.6 millioen dollar verkregen om goud ter waarde van vijf milliard dollar van de Federal Reserve Bank te New York te laten overbrengen naar de Amerikaansche schatkamer in Fort Knox. Dit goudvervoer moet geschie den omdat de gewelven van de Federal Reserve Bank te New York door den toe voer van goud uit Europa geheel gevuld zijn. Het vervoer van het goud geschiedt in pantsertreinen, waarvan elke trein goud ter waarde van ongeveer honderd millioen dollar meeneemt. Na dit vervoer zal Fort Knox de helft van het Amerikaansche goudbezit ter waarde van 20.4 milliard dollar of 40 percent van den wereldvoor raad bevatten. DE EERSTE SNEEUW IN NOORWEGEN. In het Noord-Oosterdal in Midden-Noor- wegen is de eerste sneeuw gevallen. Ook in Zuid-Noorwegen is eenige sneeuw ge vallen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6