De oorlog op zee en in de lucht fruuióch OtafiópxvUódüp, gefratnêatdeetd Uit België De Aalandseilanden Ordening op den Balkan De houding van Amerika VRIJDAG 26 JULI 1940 dE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 De vlocht uit Engeland DUITSCH LEGERBERICHT. Het Duitsche tegenbericht van gisteren luidt als volgt: Bij een aanval op de Engelsche Zuid kust iheeft een van onze motortorpedoboo- ten, ten Zuiden van Portland, met een torpedo een gewapend vijandelijk koop vaardijschip van 18.000 >br. r.t. tot zinken gebracht. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben ondanks den slechten weerstoestand het Britsche scheepvaartverkeer in het Kanaal ien aan de 'kust van Oost-Engeland aange vallen, evenals industrie-installaties in Zuid-Oost-Engeland en Schotland. Naar reeds bekend gemaakt is daarbij een konvooi van 5 koopvaarlijschepen met een totalen inhoud van 17.000 br.r.t. ver nietigd. Bovendien kregen nog 3 andere koopvaardijschepen zoo zware bom tref fers, dat zij wel als verloren kunnen wor den beschouwd. Aangevallen werden ver der o.m. de vliegtuigfabrieken van Vickers bij Weyibridge, waar op het fabrieksvlieg- veld 4 vijandelijke vliegtuigen op den grond vernield werden, verder industrie installaties bij Great Yarmouth en bij Glasgow. Bij den aanval op de Britsche konvooien kwam 'het op verschillende plaatsen tot hevige luchtgevechten tusschen onze en Britsche jachtvliegtuigen, in den loop waarvan 6 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. In den nacht van 24 op 25 Juli hebben vijandelijke vliegtuigen wederom vluchten gemaakt naar Noord-Duitschland. Schade werd door bomaanvallen niet aangericht. De totale verliezen van den tegenstander bedroegen gisteren 10 vliegtuigen, 6 daar van werden bij luchtgevechten, 4 op den ibeganen grond vernield. Zes eigen vliegtui gen worden vermist. NIEUWE SUCCESSEN VAN DUITSCHE LUCHTMACHT. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers hebben gistermiddag en gisteravond in het Kanaal wederom een belangrijk succes behaald. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werden van een door zee- en luchtstrijdkrachten krach tig beschermd Britsch konvooi van 23 sche pen, elf koopvaardijschepen, met een to tale tonnage van 43.000 b.r.t., tot zinken gebracht. Drie andere 'koopvaardijsche pen van in totaal 12.000 b.r.t. geraakten in brand of werden zoo ernstig beschadigd, dat zij als totaal verloren kunnen worden beschouwd. Bovendien gelukte het een modernen Britschen torpedojager in brand te wer pen en een andere ernstig te beschadigen. DRIE BRITSCHE KANONNEERBOOTEN VERLOREN. Officieel wordt te Londen medegedeeld, dat de Britsche kanonneeiibootén Kingston, Galena en Rodino bij een vijandelijken luchtaanval verloren zijn gegaan. FRANSCH SCHIP GETORPEDEERD. De Britschen minister van marine, Alexander, heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat een Duitsch oorlogsschip het Fransche ss. „Meknes", dat met 1.300 Fran sche officieren en soldaten op weg was van Engeland naar Frankrijk, getorpe deerd heeft. De Fransche regeering was, naar Alexander verklaarde, van het trans port in kennis gesteld, zoodat zij bij de Duitsche regeering om een vrijgeleide kon verzoeken. Het schip voerde de Fransche vlag, die ook op de zijden van het schip •was geschilderd. Dit schip was, naar Alexander zeide, identiek met het schip van 18.000 ton, waarvan in het Duitsche legerbericht gemeld werd, dat het tot zin ken was gebracht. Naar aanleiding hiervan wordt van be voegde zijde aan 'het D.N.B. medegedeeld: Het ligt in de lijn van den Engelsche tak- tiek, dit voorval als propagandamiddel te gen Duitschland te gebruiken. Het „kleine" verschil tusschen het door Duitschland tot zinken gebrachte schip van 18.000 ton en de uit elk scheepsregister blijkende tonna ge van de. „Meknes", welke slechts 6.000 ton bedraagt, speelt natuurlijk voor den heer Churchill geen rol. Het is algemeen 'bekend, dat de Britsche admiraliteit reeds voor eenigen tijd liet mededeelen, dat Engeland alle Fransche koopvaardijschepen in 'beslag zou laten nemen om ze onder Britsche vlag te laten varen. Die Fransche schepen, welker Fransche bemanning zich voor den dienst ter be schikking stelde, moesten onder Fransche vlag varen. Naar aanleiding van deze officieele me- dedeeling moest de Duitsche regeering na tuurlijk door de wapenstilstand ter ken nis van de Fransche regeering brengen, dat Duitschland onder deze omstandighe den ook de onder Fransche vlag varende koopvaardijschepen van den 23en Juli af als vijandelijke schepen moest behandelen en dat de Duitsche oorlogsschepen d'ien overeenkomstige bevelen hadden ontvan gen. Voor schepen, die in dienst of in op dracht van de wettige Fransche regeering zouden varen, was een speciale regeling getroffen. Het was in verband hiermede plicht der Britsche regeering geweest, de Fransche regeering ervan te verwittigen, dat het voornemen 'bestond, Fransche sol daten terug te transporteéren, en te wach ten op een antwoord, waaruit bleek of het gevaarlijk transport door het operatiege bied ter zee op een vrijgeleide kon reke nen. In dit verband moet uitdrukkelijk worden vastgesteld, dat de Duitsche re geering van zulk een Engelsche aanvrage nooit iets bekend geworden is. Het lijdt derhalve niet den geringsten twijfel, dat de volle verantwoordelijkheid voor deze gebeurtenis enkel en alleen der Britsche regeering zelf treft. Zij heeft weer eens den dood van Fransche soldaten, die op dit schip naar hun vaderland terug willen keeren, pp haar geweten. Want de Britsche regeering kent zeer goed het gevaar, dat het varen in de Britsche kustwateren te genwoordig met zich mee brengt. Het geval van het s.s. „Meknes" vormt derhalve de voortzetting van de snoode traditie, die met 'het geval van de „Athe- nia" begon en in Oran 'haar hoogtepunt vond. CONCENTRATIES VAN HET FRANSCHE LEVANTLEGER. Berichten uit Aleppo maken melding van troepenconcentraties van het Fransche Levantleger in den Libanon, vooral in de streek tusschen Beiroet en Tripolis. Se dert Haifa het doelwit is geworden van herhaalde succesvolle aanvallen der Ita- liaansche bombardementseskaders, ver wachten de Fransche militaire autoriteiten, dat de Engelschen zich vroeg of laat van het Syrische deel der Mossoel olieleiding, die bij Tripolis eindigt, meester willen maken. Iedere nieuwe Italiaansche lucht aanval op Haifa, zoo verklaart men in Sy rische kringen, verscherpt de positie van de Britsche vloot in het Oosten van de Middellandsche Zee en vergroot voor de Engelschen de noodzakelijkheid om zich met de ongedeerde Syrische olieleiding een aanvulling te verschaffen voor de brandende tanks van Haifa. In verband met deze berichten wordt gewezen op het recente communiqué van den Franschen minister van defensie, waarin werd ver klaard, dat het Fransche leger in den Le vant in strijd met de Britsche beweringen omtrent massa-deserties volkomen in tact is. GAAT DE ENGELSCHE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR CANADA? De „Gazzetta del Popoio" publiceert ,een artikel van 'haar correspondent te Lissa bon, waarin verklaard wordt, dat de En gelsche Koninklijke Familie reeds voorbe reidingen treft voor 'haar vertrek naar Ca nada. Deze geruchten, aldus het blad, worden daardoor bevestigd, dat de inspecteur van Scotland Yard, F. W. Cameron, de per soonlijke veiligheidsattaché van den Ko ning, op doorreis te Lissabon vertoefd heeft. Inspecteur Cameron kwam aan met een Amerikaansch schip, dat de laatste re- patrieerende Amerikaansche staatsburgers aan boord had. Ook enkele Britsche groot- industrieelen en 'bankiers uit de city be vonden zich aan boord. Cameron zou op het Britsche gezantschap te Lissabon een brief van Koning George aan den Hertog van Windsor hebben afgegeven. Het blad meldt verder, dat Koning George waar schijnlijk met Koningin Elizabeth, de Ko ningin-Moeder'en de Hertogen van Kent en Gloucester den overtocht zal maken met een Britsch oorlogsschip, dat door lichte oorlogsvaartuigen geëscorteerd wordt. Volgens Amerikaansche berichten zou 'het Koninklijk Paar zijn intrek nemen te Ottawa. Prins Felix van Bourbon-Parma en zijn zes kinderen zijn gisteren met den Ameri- kaanschen kruiser „Trenton" uit Lissabon te Annapolis (Maryland) aangekomen. Een' groep Engelsche kinderen met htm 'begeleiders, voor wie een Clippertoestel naar Amerika is gecharteerd, is gisteren te Lissabon aangekomen. Het zijn thans in hoofdzaak jeugdige verwanten van minis ter Eden'en van minister Duff Cooper. Ver der zijn er nichten en neven bij van lord Rothermere. De vlucht- gaat over de Azo- ren en New Foundland naar Amerika. Bollen naast boonen. In verband «net de beperking van de bloembollencultuur een groot gedeelte van de bollenvelden omgewerkt voor andere landbouwproducten. Boonen plukken naast een veld q'adio'en Tijdens een bomaanval van Engelsche vliegers op Amersfoort moest een dichtbevolkte woonwijk het ontgelden. Een woning werd getroffen, waarbij vijf personen om het leven kwamen DE WEDEROPBOUW VAN OOSTENDE. Voor den wederopbouw van de stad Oostende, die door den oorlog vrij zwaar geleden heeft, liggen thans verscheidene ontwerpen gereed. De wijk in de buurt van het raadhuis zal voor een deel ge sloopt worden en volgens nieuwe, ver keerstechnische en architectonische begin selen weer worden opgebouwd. Bovendien zullen deze straten opnieuw geplaveid worden. Een zeer groot deel van de te Oostende thuis hoorende visschersvloot, benevens eenige vaartuigen der Belgische marine, die in Oostende lagen, zijn door Frankrijk en Engeland weggehaald. Verscheidene schepen werden naar Fransche havens aan den Atlantischen Oceaan gebracht. Het grootste deel der treilers echter, bene vens twee patrouillebooten en twee mo- tortorpedobooten zijn wederrechtelijk naar Dartmouth gébracht. Vluchtelingen, die aan boord waren gegaan, werden van de schepen verdreven. Vele van deze in beslag genomen schepen zijn in strijd met alle overeenkomsten gebruikt als troepentransportschepen tusschen Frank rijk en Engeland. DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN. Om een overzicht te krijgen over het aantal van de nog in het niet-bezette deel van Frankrijk verblijf houdende vluchte lingen van Belgische nationaliteit, heeft de vereeniging „Het Vlaamsche Volk" aan alle Belgische gemeentebesturen verzocht een lijst op te stellen van de nog ontbre kende inwoners. Men raamt, dat zich nog ongeveer 813.000 Belgen in Frankrijk op houden. FINSCH-RUSSISCHE ONDERHANDELINGEN. Naar men in diplomatieke kringen ver neemt, heeft de Finsche gezant, Paasikivi, in den afgeloopen tijd met de Sovjet-regee ring onderhandelingen gevoerd over het regime op de Aalands-eilanden. Van Finsche zijde is in dit verband de toezegging gegeven, dat de Aalands-eilan den niet aan een derde mogendheid zui den worden afgestaan resp. niet afhanke lijk zullen worden van een derde mogend heid. Bovendien schijnt Finland aan de Sovjet-Unie het recht te hebben gegeven, zich door haar gevolmachtigden geregeld ter plaatse van den militairen toestand op de Aalands-eilanden te overtuigen. DE ONTMOETING TE SALZBURG. Onder het opschrift „De ordening van den Balkan" schrijft de „Messaggero" o.a. dat de Roemeensch-Duitsche ontmoeting te Salzburg, welke vandaag plaats heeft, en de Roemeensch-Italiaansche ontmoeting te Rome, welke onmiddellijk daarop zal volgen, van evidente beteekenis zijn. Het bijzondere karakter van die besprekingen blijkt vooral uit het feit, dat zij niet zijn ontstaan door een plotselinge verscherping van den Europeeschen toestand, doch in tegendeel werden vastgesteld als gevolg van de ontspanning, welke te wijten is aan het optreden van de as op het Balkan- schiereiland. Het gaat er dus niet om, te voorzien in dringende kwesties die in een critiek stadium zijn getreden, maar om steeds meer orde en vrede in dit delicate deel van Europa te versterken. Ook de Balkan is bestemd zich de be ginselen van gerechtigheid en samenwer king ten nutte te maken, waarop de her- zieningspolitiek gegrondvest is, welke de as Rome-Berlijn heeft ondernomen en die zal worden voortgezet tot het uiterste, in het belang van een blij venden vrede. Zoo als allen kunnen waarnemen, wordt er ge werkt aan een heilzame herziening van alle waarden, een herziening, die de wer kelijke autonomie der Balkanlanden zal inleiden, welke eindelijk bevrijd zullen worden van de noodlottige invloeden en van de onverdraagzame plutocratische in mengingen, die den Balkan gemaakt had den tot een centrum van samenzweringen en kuiperijen met medeplichtigheid van mannen, die de fatale opvattingen van Versailles waren toegedaan. De ontmoetin gen die deze dagen plaats hebben, zoo be sluit het blad, streven vooral naar het doel de organisatie van Zuidoost-Europa ook uit economisch oogpunt te bestudee- ren. REGELING VOOR DE JODEN IN ROEMENIë. De Joden, die uit Bessarabië en de Noor delijke Boekowina afkomstig zijn, hebben van de Roemeensche autoriteiten aanzeg ging gekregen het land binnen vijf dagen te verlaten. Dit bevel heeft de betrok kenen bereikt in een persoonlijk hun ter hand gesteld bevel van de politie .In Boe karest alleen richt deze maatregel zich te gen ongeveer zeshonderd personen. Voorts hebben de Roemeensche autori teiten verschilende verdachte Joden uit het Zuidelijke deel van de Boekowina, het deel, dat bij Roemenië is gebleven, samen gebracht in een concentratiekamp te Mier- curea in Zevenburgen. Tot dusver zijn hier 112 Joden binnengebracht. DE DIENSTPLICHTPLANNEN IN DE VEREENIGDE STATEN. De democratische senator Wheeler heeft zyn partij er voor gewaarschuwd, dat zij de verkiezingen van November zal verlie zen, wanneer zij het wetsontwerp tot in voering van den algemeenen dienstplicht op overijlde wijze wet wil laten worden. Ook het nationale comité tot het voorko men van oorlogen heeft zijn afkeuring uit gesproken over de „ongepaste haast", waarmede de ontwerpers de wet willen doen aannemen. De leider van de democratische fractie in den senaat, Minton, en hooge militaire kringen te Washington gelooven, dat het ontwerp zonder moeilijkheden van lang- durigen aard aangenomen zal worden* DE AMERIKAANSCHE HULP AAN ENGELAND. De Amerikaansche minister van finan ciën, Morgenthau, heeft, naar Associated Press meldt, medegedeeld, dat de regee ring der Vereenigde Staten zich verplicht heeft, Engeland op alle manieren te hel pen en het per maand 3000 militaire vlieg tuigen te verkoopen buiten de reeds vroe ger geplaatste opdrachten. Voor dit doel zullen groote fabrieken worden gebouwd. Engeland heeft beloofd de kosten van het bouwen en de productie te betalen. De En gelschen schijnen, zoo voegde Morgenthau hieraan toe, over rijkelijke geldmiddelen te beschikken, daar de hiervoor benoodig- de bedragen geweldig zijn. De Engelschen hebben een onmiddellijke actie verlangd ten einde in de jaren 1941 en 1942 per maand drie duizend vliegtuigen te krij gen. AMERIKANEN WILLEN BUITEN DEN OORLOG BLIJVEN. De republikeinsche senator Vandenburg heeft gisteren in het Congres een petitie ingediend, waarin verlangd wordt, dat de Vereenigde Staten kuiten den oorlog blij ven. De petitie is voorloopig door een mil- lioen Amerikanen onderteekend. DE HITTEGOLF IN AMERIKA. De hittegolf in de Vereenigde Staten maakt steeds meer slachtoffers. Tot dusver zijn 150 menschen aan een zonnesteek overleden. 214 Menschen zijn bij het baden verdronken. jj, l b .jjÖ* grond, welke gegraven wordt voor het in aanleg zijnde kanaal van Oud- De Noord Zuid Hollandsehe ReddingmaetaehappQ heeft met neer nieuwe motorreddingboot „President naar Kol hom wordt per kipkar-trein vervoerd, om vijf kilometer verder •teyn' te Egmond ami Zee een elerm-oefenina gehouden, waarbij eea vliegongeval op see werd ver- voor wegenaanleg gebruikt te worden ondersteld. In de branding

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5