DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OPBOUWDIENST WORDT INGESCHAKELD BIJ DE LUCHTBESCHERMING VRIJDAG 26 JULI 1940 31ste Jaargang No. 9703 S)e Gctd^oKe(Boii^ant Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus lO V Groote belangstelling. Het Nederlandsche appél van ihet drie manschap der Nederlandsche Unie heeft In de harten van tal van vaderlanders weerklank gevonden. De pers juicht over het algemeen den „Oproep" van 'harte toe. Er zijn enkele 'bladen, van wie we niet anders hadden verwacht, die niets anders er voor over hebben, dan afbrekende cri- tiek. Er zy'n echter ook enkele andere bladen, van wie we wèl een andere houding had den verwacht, die, naar onze besliste over tuiging, ongemotiveerd sceptisch staan tegenover deze nieuwe beweging. Zoo lezen we in een onzer katholieke dagbladen: „De „Oproep", hoe aantrekkelijk ook door zijn beknoptheid, verliest aan suggestieve kracht door vaagheid. Hij ontleent zijn waarde thans nog slechts aan een „triumviraat", aan het gezag, dat de namen van dit driemanschap in den lande hebben. Daarmede kan niet worden volstaan. Wil de Nederlandsche Unie inderdaad aan haar doel beantwoorden, dan zal zij tevens haar doelstelling moeten neerleggen in een concreet plan van actie dat ons een beeld geeft van de wijze waarop zij haar taak denkt te verrichten." Wij herhalen: laten we nu 'ns beginnen met te schenken ons vertrouwen in de drie mannen, die ontegenzeggelijk, vertrouwen waard zijn. Hebben wij misschien in het verleden niet te veel waarde geschonken en te veel aandacht gewijd aan programma's? Als 'het driemanschap een program of een „concreet plan van actie" zou puibli- ceeren, zou zulks aanleiding geven voor breede uitvoerige beschouwingen en be oordeelingen. Die beschouwingen en beoordeelingen zijn echter beter op hun plaats, als er da den door het driemanschap zullen worden gesteld daden, waarop wij, ongetwijfeld, onze ernstige, waardige, opbouwende cri- tiek zullen mogen geven. Op die daden worde gewacht! 'De omstandigheden zijn zeker nu zoo, dat wij den weg van vertrouwen moe ten bewandelen. Etn, gezien de personen, die dat vertrou wen van ons vragen, zullen wij ook dien weg gaarne willen opgaan. De oproep van het driemanschap is bo vendien lang niet zoo vaag als in het hier boven geciteerde wordt gezegd. Volkomen eens zijn wij met wat een ander katholieke blad de „Volkskrant" erover schrijft; „Het zijn leuzen, inderdaad, maar die tevens de richtlijnen aangeven, waarlangs het opbouw- en herstelwerk moet worden verricht. Het is een kloek woord, dat tot de breede massa van ons volk spreekt en van een vaderlandsche zin getuigt, die in alle klassen en rangen instemming zal vinden. Geen weifeling of aarzeling, maar de vastberadenheid en kordaatheid, die de 'bezettende overheid zal overtuigen dat een sterke wil de initiatiefnemers schraagt en zij diezelfde sterke wil bij ons volk aanwezig achten. Aan dit program zal het Nederland sche volk iijn fiat verleenen. Zóó ziet 'het zijn toekomst en zóó wil het die verwezenlijken. De Unie van Utrecht heeft na drie en een halve eeuw een Nederlandsche naamgenoote gekregen, wier streven met grooter succes moge worden be kroond." 't Is onze besliste overtuiging, dat wij, als wij het belang van het Vaderland wil len dienen, de Nationale Unie in haar zoo noodzakelijk en zoo sympathiek streven moeten steunen, moeten beginnen met wij herhalen het aan het driemanschap het, voor een goede vervulling van zijn taak onmisbare, vertrouwen te schenken. PETROLEUMBRAND OP TRINIDAD. LONDEN, 26 Juli. (D. N. B.). Naar de Londensche radio meldt, zijn op het eiland Trinidad groote voorraden petroleum ont ploft en in brand geraakt. Bijzonderheden ziin nog niet bekend gemaakt. VASTE KERNEN WORDEN GEVORMD. Aan een brief, welken de secretaris-ge neraal, waarnemend hoofd van het depar tement van Binnenlandsche Zaken, betref fende een reorganisatie van den luchtbe schermingsdienst heeft gezonden aan de burgemeesters der onderscheidene gemeen ten,'wordt het volgende ontleend: De practijk van de laatste maanden heeft geleerd, dat het vrijwilligerssysteem, waarop de organisatie van den luchtbe schermingsdienst te onzent is gebaseerd, in meer dan één opzicht te kort schiet, zoodra .gelijk thans het geval is van het personeel voor langeren tijd diensten gevraagd moeten worden. Ten gevolge daarvan doen zich in vrij wel alle gemeenten in mindere of meerde re mate moeilijkheden gevoelen met be trekking tot de bezetting van de noodza kelijk geachte luchtbeschermingsposten, terwijl anderzijds de voortdurende wisse ling in bezetting van deze posten de vor ming van voldoende geschoold personeel in den weg staat. In verband hiermede is een reorganisa tie van de luchtbeschermingsdiensten hier te lande in overweging genomen, waarbij als einddoel een regeling voor oogen staat, waarbij de thans als gevolg van de bij zondere omstandigheden noodzakelijke continu-dienst wordt verricht door perso nen. die uitsluitend voor deze werkzaam heden zijn aangesteld en voortdurend ter beschikking staan en als zoodanig de kern van de luchtbeschermingsorganisatie vor men. De uitvoering van dit voornemen wordt vergemakkelijkt, doordat voor het vormen van deze kernen gebruik kan worden ge maakt van de door de demobilisatie der Nederlandsche weermacht vrijkomende krachten. Besprekingen met den comman dant van den Opbouwdienst hebben er toe geleid, dat deze zich in beginsel bereid verklaard heeft, het personeel van dezen dienst tot een nader te bepalen aantal ge ëncadreerd, beschikbaar te stellen voor de luchtbeschermingsdiensten der daarvoor in 'aanmerking komende gemeenten. Daarbij dienen o.m. de volgende punten in acht te worden genomen: 1. de minimum-bezetting van een kern bedraagt in kleinere gemeenten zes man (twee groepen van drie, waarvan elke groep om beurten nachtdienst verricht, en wel twee man voor de surveillance en één voor de bezetting van den commandopost, met onderlinge aflossing). De Opbouwdienst kan echter geen klei nere verbanden beschikbaar stellen dan groepen van ongeveer 40 man. De com mandant van den Opbouwdienst stelt zich evenwel op het standpunt, dat het ver band in een groep behouden blijft, indien de ploegen van de groep geen grootèren wegafstand dan ongeveer 15 K.M. behoe ven af te leggen, ten einde het oefencen trum te bereiken voor de lichamelijke oefening, welke voor de manschappen van den dienst verplicht is gesteld. In verband hiermede zullen door de Rijksinspectie, voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen uit de daarvoor in aanmerking komende, niet te ver uit elkaar liggende kleiner gemeenten in overleg met de burgemeesters, „rayons" worden gevormd, waarbij aan de vorenbe doelde voorwaarde voldaan wordt. Voor de grootere gemeenten zal de be schikbaarstelling beperkt moeten blijven tot ten hoogste twee afdeelingen, elk ter sterkte van vier groepen van pl.m. 40 man; gelijk ook reeds te Amsterdam met be trekking tot de brandweer is geschied, zul len in laatstbedoelde gemeenten de man schappen gekazerneerd worden. Door den Opbouwdienst zal er naar wor den gestreefd, dat zooveel mogelijk perso neel, woonachtig in, of afkomstig van de betreffende gemeente, voor die gemeente beschikbaar zal worden gesteld. Het Rijk betaalt de personeelskosten, met diens verstande, dat de kosten van legering en voeding ten laste der gemeen ten komen. Bij de normale diensten draagt het per soneel de kleeding en uitrusting, welke voor den Opbouwdienst zijn voorgeschre ven. Voor het verrichten van brandweer-, gas- en andere bijzondere diensten ver strekken de gemeentebesturen de hiervoor vereischte kleeding en uitrusting. De inschakeling van het personeel van den Opbouwdienst li ij de gemeentelijke luchtbeschermingsdiensten zal niet eerder kunnen plaats vinden dan eind Juli. Het wil mij voorkomen, dat op de hier boven aangegeven wijze een bevredigende en voor de gemeenten tevens financieel weinig bezwaarlijke reorganisatie van de luchtbeschermingsdiensten kan worden verkregen. Vanwege den. commandant van den Op bouwdienst is daarbij het vertrouwen uit gesproken, dat de gemeentebesturen zich bjj wijze van contra-prestatie moreel ver plicht zullen gevoelen, om het in hun ge meente voor den luchtbeschermingsdienst beschikbaar gestelde personeel van zijn dienst in de eerste plaats in aanmerking te doen brengen voor het vervullen van vacante gemeentelijke dienstbetrekkingen, waarvoor zij in aanmerking kunnen ko men, en zich tevens zullen beijveren om dit personeel bij de werkgevers in de ge meente aan te bevelen. Ik stel er prijs op, aldus besluit de brief van den secretaris-generaal, dit laatste met den meesten nadruk te onderstrepen". Vredes-poging van Nederland. uit NEDERLANDSCH COMTTé TER TOT STANDKOMING EENER INTERNATIO NALE VREDESCONFERENTIE. Het Nederlandsche comité ter totstand koming eener internationale vredesconfe rentie in Den Haag heeft het volgende te legram aan president Roosevelt gezonden: „Wij doen een beroep op u om gedach- tenwisseling voor eervolle vrede tusschen Engeland en Duitschland tot stand te brengen. Wij bidden u alles te doen om een vernietiging van een der twee broe dervolken te voorkomen in naam der men schel ijkheid." WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN AANPAKKEN! Het Katholieke dagblad De Nieuwe Dag schrijft naar aanleiding van de tot standkoming van de Nationale Unie o.m.: „Door het optreden van dit drieman schap der Nationale Unie naar buiten en het publiceeren van zijn oproep tot alle goedwillende landgenooten blijkt, dat de Duitsche bezettingsautoriteiten tegen dit Nederlandsch initiatief geen bezwaar heb ben. Uit de toeliohting, welke Mr. Lint horst Homan aan het A.N.P. heeft ge geven, blijkt, dat hier gelukkig geen sprake meer is van een gecamouflerd blok van die vroegere politieke partijen, die ofwel jammerlijk gefaald hebben ofwel ernstig in gebreke zijn gebleven, toen de nood voor ons, door te velerlei leiding, die soms zelfs tot misleiding ontaardde, ver deelde en verwarde volk het hoogst was gestegen. Mogen de talrijke sympathie betuigingen, die het thans gevormde Drie manschap der Nederlandsche Unie reeds bij voorbaat van allerlei kanten mocht ont vangen binnen den kortst mogelijken tijd verhonderdduizendvoudigen, opdat deze beweging in den waren en besten zin des woords een Nederlandsche volksbeweging worde met de noodige kracht en het noo- dige gezag om de hoogste volksbelangen te behartigen binnen de door de macht hebbende overheid gestelde grenzen. Om dit te bereiken zal een concreet en positief program moeten worden opgesteld, dat, zooals wij reeds vroeger met nadruk be toog hebben, zal dienen te wijzen in de richting van een autoritairen Christelijken corporatieven rechtsstaat. Het is thans geen tijd meer voor kleine persoonlijke eigengereidheid j es en piet- lutterige bedenkingen en aarzelingen. De tijd is daarvoor te groot en te zwaar. Nu heet het „Aanpakken" met man en maoht, met moed en vertrouwen tot heil vein volk en land." DE KJ.M.V. IN OORLOGSTIJD. In H e t K. J. M. V.-C o n t a c t, maand blad van het Nationaal Verbond der Kath. Jonge-Middenstandsvereenigingen, wordt omtrent het werk in de oorlogsdagen het volgende medegedeeld: Uit de overvloedig binnengekomen oor logsrapporten blijkt, dat van onze vijf dui zend leden er duizend in militairen dienst en minstens twee en een half duizend in burgerdiensten het vaderland geholpen hebben en nog helpen. Evenals bij bedoeld jongerenwerk is dit werk van vaderlandslievend hulpbetoon ingeweven geweest in het K.J.M.V. werk zelf en hebben zeer vele leden juist in die allermoeilijkste omstandigheden de «gele genheid benut om „karakter en daad" te toonen. Daarvoor hebben onze jongens een com pliment verdiend evenals over hun spon taan op peil houden en nog op hooger peil brengen van het gewone vereenigingswerk. Ik wil maar zeggen, dat ik best tevreden ben over wat mij bekend is van onze leden in den tijd van den oorlog en na den oor log; maar ook wil ik zeggen, dat men maar niet te vlug een ietwat eenzijdige uitleg voor honderd procent moet nemen; en ten slotte zeg ik nog tot de onzen, ga door met je echt nationale, vaderlandslievende hulp vaardigheid. Groote animo voor di Nederlandsche Unie PERSONEEL KWAM HANDEN TE KORT Welken weerklank het edit Nederland sche appèl van het driemanschap der Ne derlandsche Urne gehad heeft in de har ten van tal van goede vaderlanders, is Donderdag gebleken op het voorloopige kantor der Unie aan de Alexanderstraat 20 te 's-Gravenhage, waar de lijsten ter adhaesiebetuiging gereed liggen. In den ochtend was de toeloop zoo groot, dat zich voor het gebouw een file vormde. Het nog geringe personeel kwam handen te kort om de groote stapels met aanmeldingen en bewijzen van instemming uit het geheele land te ordenen. VOORLOOPIGE LEIDING IN LIMBURG In aansluiting aan den oproep van het leidend driemanschap der Nederlandsche Unie, mr. L. Einthoven, mr. J. Linthorst Homan en prof dr. J. E. de Quay, zijn Donderdag besprekingen gehouden betref fende de actie in Limburg, als gevolg waar van de heeren ir. W. J. de Dewez, Rijks- landbouwconsulent te Roermond, mr. R. Höppener, advocaat te Roermond, ir. A. Paulen, mijnbouwkundig ingenieur te Treebeek, C. Receveur, te Venlo en ir. F. C. M. Wijffels, mijnbouwkundig ingenieur, te Brunssum, van de leiding der Neder landsche Unie de opdracht hebben ont vangen de voorloopige leiding in Limburg ter hand te nemen. Nu ook de Academie van Beeldende Kunsten vacantie heeft, trekken de leerlingen er op uit en ontdekken de mooiste plekjes van Nederland. De drie molens van Stompwijk als studie-object BOMMEN OP GRONINGEN. TWEE DOODEN. In den afgeloopen nacht zijn bij een bombardement door Engelsche vliegers bommen neergekomen op een dichtbevolk te woonwijk van Groningen, waarbij twin tig huizen deel zwaar deels licht zijn be schadigd. In de Jansenstraat is door twee voltreffers aanzienlijke schade aangericht, waarbij één man is gedood. Een derde bom viel in de Rozenstein- laan, waarbij een kind van 11 jaar om het leven kwam en een ander kind zwaar ge wond is. Een bom, die op een weide terecht kwam, veroorzaakte door luchtdruk scha de aan negen huizen in de nabije Rozen- steinlaan. In de omgeving van de stad zyn een aantal niet-ontplofte projectielen neerge komen. Daar men niet weet of men met tijdbommen te doen heeft, is de omgeving afgezet. Eenige lichte branden konden in korten tijd worden gebluscht. Ook op andere plaatsen van het land zijn Engelsche bommen neergekomen. De schade beperkt zich daar tot eenige ge- doode koeien, gebroken vensterruiten en dakpannen. ZESTIG-DAGKAARTEN VOOR AUTO'S. Daar teruggave van de motorrijtuigenbe lasting aan houders van motorvoertuigen, aan wie slechts voor een beperkt aantal malen, resp. dagen, vergunning tot het rij den op den openbaren weg werd verleend, volgens de sedert 1 Juli geldende regeling niet wel mogelijk is gebleken, heeft het wnd. hoofd van het departement van Fi nanciën op instigatie van den Bond van automobielhandelaren en garagehouders B. O. V. A. G. de mogelijkheid geopend tot het verstrekken van z.g. zestig-dag kaarten. Voorheen kon slechts de motor- rij tuigenhandel van deze kaarten gebruik maken. Te beginnen met 1 Augustus a.s. kun nen houders van een vergunning tot het gebruiken van motorbrandstof eerr zestig- dagenkaart op het belastingkantoor ont vangen, zonder dat een waarborgsom be hoeft te worden gestort. In afwachting van 'een nadere regeling is de geldigheidsduur op één jaar vastgesteld. Teruggaaf van de voor deze kaart betaalde belasting kan niet plaats hebben. Aan hen, die op 1 Augustus in het be zit zijn van een gewone motorrijtuigenbe- lastingkaart, waarvan de geldigheidsduur nog niet is verstreken en die zich een zes- tig-dagenkaart willen aanschaffen, kan restitutie over de resteerende maand(en) worden verleend. Bovendien kan dan te gelijkertijd teruggave plaats hebben over de dagen, waarop de houder in de maan den Juni en Juli niet heeft kunnen rijden.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1