OMGEVING RIJNSTREEK Weerbericht WOENSDAG 24 JULI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 9.45 uur. Zon op 5.49 uur. Maan op 11.31 uur Woensdagavond. Maan onder 12.25 uur Donderdagmiddag. HOOG WATER» Te Katwijk aan Zee op Donderdag 25 Juli voorm. 8 en nam. 8.25 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 19 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 19 gr. C. BETALINGEN INZAKE HET INTER NATIONAAL REIZIGERSVERKEER. Bij besluit van 17 Juli 1940 van de se cretarissen-generaal van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart, van financiën en van koloniën zijn de bepa lingen betreffende den verplichten aan koop van een bepaald percentage clearing- marken bij de aanschaffing van reismar ken, buiten werking getreden. Met ingang van bovengenoemden datum behoeft derhalve bij den aankoop van reis- cheques, bij de betaling van passagegel den enz. .liet meer een bepaald bedrag in Reichsmark bij het Nederlai.dsch clearing- instituut te worden gestort. FONDSEN, VOOR VRIJE, NIET- OFFICIEELE NOTEERING AANGEWEZEN. De Ver. voor den Effectenhandel deelde de volgende uitbreiding mede van de lijst van fondsen, waarin gedurende drie con- troledagen koersen zijn vastgesteld en waarin gisteren vrije, niet-officieele handel mocht plaats vinden: Industrieele Ondern.: Kennecott c.v.a. Rubberóndern.: Ned.-Noorsche Plant.- aand. Suikerondern.: Javasche Cultuur aand. Spoorwegen: Illinois Central c.v.a. Prov. en Gem. Leeningen: Amsterdam 1937 tweede 3 1/2; Tilburg 1937 2e 3 1/2. Hypotheekbanken: Amsterd. Hyp. Bank 3 1/2; Arnhemsche Hyp. Bank 3 1/2; Gron. Hyp. Bank 3 1/2; Haarl. Hyp. Bank 4; Hyp. Bank v. Nederl. m. 31/2; idem q. 3 1/2; Westl. Hyp. Bank ee/ff 3 1/2; idem t/v 3 1/2. Industr. Ondern.: Werkspoor 4. Div. Cult. Ondern.: Verg. Jav. Houth. 5 1/2. Tramwegen: Oost-Java St. Tr. 5. Bank- en Cred.-Instellingen: Amsterd. Bank Aand.; Ned. Bank 1000 c.v.a. Industr. Ondern.: Ned. Scheepsb. aand.; Nijma aand.; Stork en Co. aand.; Wit's Blanket aand. Electr. etc.: Ned.-Ind. Gas nat. bez. v. a.; Am. Waterworks c.v.a. Spoorwegen: Norfolk en Western c.v.a. De hierboven medegedeelde uitbreiding van de lijst van fontfcen, die tot den vrijen niet-officieelen handel zijn toegelaten, is een nieuwe stap op den weg, die moet worden afgelegd om tot het einddoel een wederom zoo normaal mogelijken beurshandel te komen. Eveneens is een aantal staatsfondsen voor de dagelij lcsche openbare noteering aangewezen. Over de rest van de noteeringen der verhandel bare fondsen hangt nog een sluier, welke de een met meer, de ander met min der gemak zal kunnen oplichten. Wie be paald wil weten hoe het er met de notee ringen voorstaat, zal de noodige inlichtin gen ook wel kunnen krijgen, vooral hij, wiens prolongatiepositie hem aanleiding geeft, deze eens grondig te overdenken. Immers, voor 1 Augustus moet de keus worden gedaan, een nieuwe leening slui ten en de andere dus aflossen, toetreden tot de blokkade, of de zaak gewoon laten doorloopen. De keus zal voor velen niet gemakkelijk zijn, temeer omdat het de vraag is, in hoeverre de huidige „fluister- koersen" inderdaad den werkelijken toe stand weergeven. „Vaderland". DERTIG LESUREN M. O. PER WEEK. Op de middelbare scholen zal met in gang van September, wanneer de nieuwe cursus aanvangt, het aantal lesuren op ge middeld 30 worden vastgesteld, aldus ver neemt het „Handelsblad". In welke vakken minder les dan tot dusver zal worden ge geven, kon men nog niet mededeelen. Ver moedelijk zal in den loop dezer week een officieel communiqué hierover verschijnen. OPSPORING VAN VERMISTE MILITAIREN. Speciaal informatiebureau Ingesteld. Dank zij de bemoeiingen van het Roode Kruis is aan het voormalige algemeen hoofdkwartier ingesteld een algemeen in formatiebureau voor het opsporen en registreeren van vermiste militairen. Dit bureau is zoo lezen wij in het „Vader land" in wezen 'n voortzetting van het vroegere informatiebureau van het alge meen hoofdkwartier, dat voorheen tot taak had, de verwanten van gezonde mili tairen inlichtingen te verschaffen. Met den terugkeer van 22.000 Nederlandsche krijgsgevangenen uit Duitschland was de taak van dit vroegere bureau echter afge- loopen. Dezer dagen zijn echter de werk zaamheden hervat, omdat men nog steeds zit met een kern van ongeveer 2000 vermisten, van wie de verwanten nooit iets. hebben gehoord. Het bureau zal zich thans speciaal bezighouden met het opsporen en registreeren van deze 2000 mannen. De verwanten van vermisten kunnen er volledig staat op maken, dat ieder geval met de grootst mogelijke nauwgezetheid zal worden onderzocht. In verband hier mede stelt het bureau prijs op inlichtin gen over vermisten van allerlei aard in den meest uitgebreiden zin des woords. Ieder die weet, dat een vermoedelijk vermiste is gesneuveld, gevlucht, meegetrokken naar Frankrijk, of anderszins, wordt verzocht hiervan zoo spoedig mogelijk kennis te ge ven aan het bureau. Men kan dit schrifte- doen aan het adres Lange Voorhout 7, te lefonisch op no. 11880, toestel 481 of mon deling op kamer 17. EENHEID IN HET KAPPERSBEDRIJF. Gisteren vond op uitnoodiging van de Federatie van Nederlandsche Kapperspa troons-vereenigingen de eerste bijeenkomst plaats tusschen de volgende organisaties van kapperpatroons in Nederland: R.-K. Bond van Kapperspatroons „St. Francis- cus van Assisië", E. L. V. E. K. A. Kappers- vereeniging „Nederland" en de uitnoodi- gende federatie. De besprekingen over eenheid in het kappersbedrijf verliepen vlot. Daar echter de Ned. kappersbond verhinderd was, kon den nog geen vaste besluiten in deze geno men worden; de vergadering zal a.s. Dins dag worden voortgezet. NATIONAAL VERBOND VAN DANSLEERAREN. In aansluiting op het onlangs gepulbli- oeerde bericht kan thans worden medege deeld, dat het definitief bestuur van het Nationaal Verbond van Dansleeraren als volgt is samengesteld: Voorzitter H. Kwe' - keboom, Haarlem; secretaris W. J. N. van Dalen, Den Haag; penningmeester J. Don der Den Haag met resp. als 2e functiona rissen in dezelfde functies C. G. van der Zanden, Rotterdam, A. W. van Eek, Arn hem; J. L. Hovers, Den Haag. Tot commis sarissen werden benoemd H. Meunier, Rotterdam; E. Casteleyn, Leiden; Th. M. van Erp, Den Haag. Tot leden der tech nische commissie J. L. Hovers, Den Haag; J. J. Constandse, Den Haag; Th. M. van Erp, Den Haag; A. W. van Eek, Arnhem; C. G. van der Zanden, Rotterdam. FRANCISCANER KERK TE WEERT HERSTELD. De kerk der Minderbroeders-Francisca nen te Weert is nagenoeg hersteld. De lei ding had architect J. Cüypers, Roermond. A.s. Zaterdag zal de herstelde kerk in alle stilte worden ingezegend. Van Zondag af zullen de kerkelijke diensten als vóór 10 Mei zijn De herstellingen aan het klooster vorde ren goed. Men hoopt 4 October, den feest dag van St. Franciscus, het klooster weer in gebruik te kunnen nemen. GEMEENTERAAD VAN GOUDA. De gemeenteraad van Gouda besloot aan de openbare lagere school no. 7 (Eerste Schoolstraat, hoofd de heer H. J. den Uijl), ter voorziening in de vacature-mej. G. Blommendaal, mej. J. Appel te Ouderkerk a. d. LTsel te benoemen en het oude ge bouw „De Looyhallen" met enkele andere panden en pleinruimte, voor een bedrag van 45.000 te verkoQpen aan het Staats bedrijf der Posterijen, Telegrafie en Tele fonie voor der. bouw van een nieuw post kantoor op de Jeruzalemstraat. De vergadering ging accoord met de voorstellen inzake arbitrage in een geschil met de gemeente Woerden betreffende de levering van electriciteit aan die gemeente. Het crediet ad 40.000 ten behoeve van den aankoop van het voormalig stoomge maal van Rijnland, alsmede voor de finan ciering van het daaraan verbonden plan tot verbetering van verkeerswegen en tot plantsoenaanleg, aan het einde van den Fluweelensingel, werd met 10.000 ver hoogd. Tenslotte deelde de waarnemend burge meester Mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen mede, dat met het oog op de tijdsomstan digheden het Goudsche politiekorps zal worden uitgebreid met 12 agenten en 3 telefonisten. BOMMEN OP BETON EN ASPHALT EN OP EEN GRASMAT. Ervaringen op een vliegveld. Wij lezen in de „Mededeelingen" van de Mij Wegenbouw „Utrecht". Deze oorlogsdaden hebben onze kennis verrijkt ten opzichte van weerstand van wegverhardingen tegen het geweld van zware bommen uit vliegtuigen neergewor pen. Bij het bombardement van een vlieg veld hadden wij gelegenheid de uitwerking na te gaan van bommen van hetzelfde type en gewicht op de gewone grasmat, op een betonweg en op een asphaltbetonlaag op puinfundeering. De uitwerking op het grasveld was een gat met een diameter Van ongeveer 8 M. bij een diepte van 2 M. In de betonverharding werd een gat ge slagen met een diameter van ongeveer 1 M., terwijl daaronder het zand ijlings was weggeperst, hetgeen verbreking en ver zetting van de aanliggende betonplaten tengevolge had. De asphaltverharding bleek het best be stand tegen dit oorlogsgeweld. Er ontstond slechts een deuk in het dek van ruim een halven meter diep, terwijl daaronder het zand ook zijdelings was weggeperst, zoodat om de deuk over een paar meter een ver hooging van het wegdek was waar te ne men. Maar overigens geen vernieling van de verharding. HILLEGOM Bekroningen. Onze plaaatsgenoot de heer Jac. v. Leeuwen, behaalde op de groote tentoonstelling te Geldermalsen met 5 Hollander Konijnen 3 eerste prijzen, 2 tweede prijzen en 2 eere-prijzen. T.B.C.-bestrijding. De speldjesdag voor „Zonnestraal" ter bestrijding der tuberculose heeft hier opgebracht 86.89. LEIDSCHENDAM Loonen land- en tuinbouw. Mr. H. J. Reinink, arbiter in het arbeidsgeschil tus schen een 20-tal niet georganiseerde werk gevers in het tuinbouwbedrijf te L e i d- schendam en de landarbeidersbonden, heeft, uitspraak doende bepaald, dat voor de bedrijven van voormelde werkgevers in het tijdvak van 29 Januari 1940 tot en met 31 Januari 1941 zullen gelden dezelfde loonen als vastgelegd in de coll. arbeids overeenkomst, afgesloten tusschen werk gevers- en werknemers-organisaties. Het loon van de volslagen arbeiders is vast gesteld tot en met 1 Augustus op 21 per week, van 1 Augustus tot 1 November 20 per week en van 1 November tot 1 Februari 19 per week. LISSE Bouwvergunning. Burg. en Weth. de zer gemeente hebben aan de Gebr. J. en A, Moolenaar, alhier, vergunning ver leend tot het bouwen van zes woningen, gelegen langs de Prinsessestraat. Personalia. Te 's-Gravenhage slaagde voor hoofdakte gedeelte A onze plaatsge noot de heer S. Tichelaar. De volgende leerlingen der Ned. Herv. School, hoofd de heer L. Bunt, slaagden voor het examen Mulo: C. Gulde- mond, C. Smit, L. Tol, C. de Wreede, C. M. Beumer, D. J. F. Geerdes, B. Masten broek, A. van der Reijden, Alb. van der Zaal. Allen aan het examen deelgenomen candidaten slaagden. OEGSTGEEST GEMEENTE-ONTVANGER A. C. SOMMELING De gemeente-ontvanger, de heer A. C. Sommeling, heeft de benoeming tot chef van de afd. financiën (waaronder ook res sorteeren gemeente-eigendommen, per soneelszaken en onderwijs) ter gemeente secretarie van Breda aangenomen. In den heer Sommeling verliest de ge meente Oegstgeest een bekwaam ambte naar, die ruim 8 jaren zyn taak met nauw gezetheid heeft vervuld. Zijn benoeming te Breda is van deze bekwaamheid het beste getuigschrift. Het vertrouwen, dat in zijn persoon werd gesteld, had tot gevolg, dat ook in het vereenigingsleven op den heer Somme ling vaak een beroep werd gedaan om mede te werken een medewerking, die hij gloed en vrijgevig en met opoffering van veel vrijen tijd heeft verleend. In de Kath. Reclasseeringsvereeniging nam hij jarenlang de functie van penning meester waar; de geldmiddelen dezer ver- eeniging die niet altijd zeer ruim zijn heeft hij op zeer bijzondere wijze be heerd. Het laatste jaar was hem ook het secretariaat opgedragen. Het reclassee- ringswerk speelt zich achter de schermen af, en slechts ingewijden weten, welke bergen van werk in het belang van de maatschappelijk gestranden is verzet met name ook door den heer Sommeling. Voorts was de heer Sommeling secreta ris van de R.K. Vakschool evenmin een sinecure en in die hoedanigheid ook be stuurslid van de Margarita van Cortona- stichting. In het parochieele leven van Oegstgeest maakte de heer Sommeling zidh al zeer verdienstelijk: hij was penningmeester van de commissie van beheer van het Ver een igingsgebouw „St. Willibrord" en pen ningmeester van de R.K. Sportvereeniging, onder schutse van denzelfden heilige. Het is begrijpelijk, dat iemand, die zich zoo geheel en al heeft gegeven aan de ge meenschap, zonder zichzelf ook maar ooit op den voorgrond te dringen, veel vrien den heeft gemaakt en veel sympathie heeft verworven. Daarom zal zijn vertrek naar Breda op 15 September as. algemeen als een verlies worden gevoeld. Het moge hem en zijn gezin in Breda goed gaan! R.K. Wandelsportvereeniging afd. Da mes. Nu de oprichting van bovenge noemde vereeniging een feit is geworden, zal morgenavond (Donderdag) de eerste trainingsavond voor de dames worden ge houden. Op dezen eersten trainingsavond worden niet alleen verwacht de dames, die zich de vorige week hebben opgegeven, maar ook al de dames boven de veertien jaar, die het plan hebben om lid te worden en die de vorige week verhinderd waren te ko men; zij kunnen morgenavond mee wan delen. De leidster, mej. Kellenaars, verzoekt alle dames dringend (ook wanneer de weersomstandigheden niet toelaten, te gaan wandelen) tóch te komen, omdat zij dan de training zal houden in het gebouw. De afmarsch van het gebouw bij goed weer is vastgesteld op 7.30 uur. Dus, dames, morgenavond allen present! De oprichting van een heerenafdee- ling is de vorige week door te weinig be langstelling niet tot stand gekomen. (Mis schien was het mooie weer hiervan de oorzaak). Het bestuur is-echter van mee ning, dat er in Oegstgeest velen zijn, die de oprichting van een heerenafdeeling zouden toejuichen, reden waarom het nog maals een poging zal doen; alle heeren boven de veertien jaar worden verzocht, morgenavond om 8 uur in het gebouw te komen om tot oprichting hiervan te ko men. WASSENAAR „Ond-Ieerlingen". In café van der Zalm werd onder voorzitterschap van den heer G. Verlind de maandelyksche leden vergadering gehouden van de Vereeni ging van Oud-Leeringen der Tuinbouw- cursussen. Tot juryleden om het ingezondene te keuren werden benoemd de heeren Herm- sen, ter Burg en van Zetten. Het betrof hier een inzending voor het puntenstelsel van een 9-tal met diverse bloemen gevul de vazen. Aan de vazen werden diverse punten toegekend 1 x7, 4 x 8, 2 x 9 en 1 x 10 inzender was de heer G. Verlind. LEIDERDORP Politie. Door den raad is besloten het aantal politieagenten van 1 op 2 te bren gen. Geboren: Maria Catharina, d. van H. A. Blom en J. M. W. v. Rooijen Mag- thilda Adriana Hendrika, d. van G. A. v. Amsterdam en H. P. v. Doorn. Gehuwd: M. Schenkeveld en C. S. v. d. Sijs. Agenda LEIDEN De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 20 Juli 20 uur tot Zaterdag 27 J1 i 8 uur waargenomen door de apotheek C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8, teL 26274. DOODELIJK ONGELUK TE OEGSTGEEST V Meisje door een auto overreden Omstreeks 5.45 uur is gisteravond op den Rijksweg nabij „De Drie Witte Palen" te Oegstgeest de 14-jarige wiel- rijdster Nelly Boon, wonende Haagweg 94 bij het onvoorzichtig oversteken van den snelverkeersweg door een perso nenauto, komende uit de richting Haar lem en bestuurd door H. v. d. S., wo nende te 's-Gravenzande, aangereden. Hoewel de bestuurder, ziende' dat een aanrijding onvermijdelijk was, zeer krachtig remde, kon hij niet voorko men, dat het meisje, dat eerst twijfel de en daarna toch overstak, werd ge grepen. Zij werd op de motorkap ge slingerd, kwam tegen de voorruit te recht en daarna in den berm van den weg waar zij et zware verwondingen hevig bloedend bleef liggen. Door dr. Hugenholtz en dr. Leemhuis werd de eerste hulp verleend, doch kort na de aanrijding is zij aan de bekomen verwondingen bezweken. Met de zie kenauto van v. Nieuwkoop is zij naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden over gebracht. De politie heeft de auto voor onder zoek in beslag genomen. Gebleken is, dat de remmen uitstekend function- neerden. Hierop ging de vergadering over tot het opsteken van een vaas met ter vergade ring aanwezige gladiolen. De deelnemers werden gesplitst in oud-cursisten van een bindcursus en zij die hieraan nimmer deel namen. De uitslag was: oud-cursisten: 1. W. C. van Zetten, 2. G. Verlind, 3. G. ter Burg; niet-cursisten: le pr. J. Hermsen, 2de A. Donker, 3de K. Bentschap Knook. De manier van het opstellen der vazen werd nog in het kort behandeld, terwijl ook werd behandeld het door den heer Verlind in zijn vazen gebruikte mate riaal. Personalia. Geslaagd voor het Mulo diploma: J. de Klerk, M. v. d. Kruk, L. v. d. Kruk, M. Kors, C. Hoogeveen, C. Bak ker, J. Knijnenburg, J. Engles, A. v. Esch, I. Bindels, C. Zonneveld, G. Overdevest, K. de Vriend, K. te Nijenhuis, Gr. Rem- merswaal. Voor Mulo-B: C. Ruygrok, Th. Paanak ker, J. v. d. Kley, P. Buitink. Voor Duitsche Handelscorrespondentie: A. v. Brussel en C. Kokshorn. Allen leer lingen van de R.-K. Mulo-school, Kerk straat 26, Wassenaar. ZOETERWOUDE (H. R.) St. Josephsgezellen. De leden van de gymnastiekclub worden er nog eens aan herinnerd, dat Donderdagavond om 8 uur de gymnastiek begint onder leiding van den heer P. Vermeulen. Dus allen present. De secretaris. jiiiiiiiiimmifimfiiimiimnimiiiiixtiitiiii»- Verduisteringstijden a Er is bepaald, dat er verduisterd E a moet worden tusschen zonsonder- E a gang en zonsopkomst. a Deze tijden zijn voor hedenavond E a en morgenochtend: ZONSOPKOMST 5.49 uur. ZONSONDERGANG 9.45 uur. a E 5 Tusschen deze beide tijden dient a a er dus verduisterd te worden. a 5iifiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiË HAZERSWOUDE METSELAAR KWAM TE VALLEN. Door instorten van een muur. De 49-jarige metselaar IJ. H. is bij het afbreken van een achtergevel van een boerderij van een vrij groote hoogte ko men te vallen, doordat op een onvoorzien oogenblik de geheele muur instortte. H. brak een rib en werd verder inwen dig gekwetst. Dr. Ziete verleende de eer ste geneeskundige hulp. KOUDEKERK Gemeenterekening. De door Burge meester en Wethouders aangeboden ge meenterekening over, het dienstjaar 1939 sluit op den gewonen dienst met een to taal aan ontvangsten van 80.398.44 en een totaal aan uitgaven van ƒ75.728.34, alzoo een batig slot van ƒ7670.10. De kapitaaldienst toont aan ontvangsten 16.955.38 en aan uitgaven 21.343.57, al- zoo een nadeelig slot van 4388.19. De rekening voor het waterleidingbe drijf dienst 1939 sluit met een totaal aan baten en lasten op 6552.84 en met een totaal kapitaalsinkomsten- en uitgaven op ƒ7368.96. De winst bedraagt ƒ2383.78. NIEUWKOOP Speldjesdag. Dë gehouden speldjes dag ten bate van „Herwonnen Levens kracht" alhier heeft opgebracht de som van 38.Het vorig jaar bedroeg de op brengst pl.m. 10.minder. NIEUWERBRUG Inbraak in kiosk. In den nacht heb ben ongewenschte gasten een bezoek ge bracht aan de kiosk van den heer v. S. alhier, gelegen langs den Rijksstraatweg. Met behulp van een beitel of iets dergelijks is de deur der kiosk geforceerd geworden en heeft men zoodoende binnen weten te komen. Uit de kiosk zijn eenige doozen met sigaretten verdwenen. Van de(n) dader(s) ontbreekt elk spoor. Lantaarnpaal omgereden. Doordat het paard van V., hetwelk, gespannen voor een wagen langs den Stationsweg gepar keerd, eenige stappen vooruit deed, kwam de wagen tegen een aldaar staande lantaarnpaal van het electrische net aan. De kracht waarmede de wagen tegen de lantaarnpaal botste, was zoo hevig, dat de paal als een stroohalm afknapte. Later op den dag is de lantaarn door technisch per soneel der G.E.B. te Bodegraven verwij derd. Dit is thans reeds de derde maal, dat deze lantaarnpaal van zijn voetstuk werd gereden.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2