DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Oproep tot het Nederlandsche Volk De opbouwdienst Nachtelijke bomaanvallen van Engelsche vliegers BINNENLAND WOENSDAG 24 JULI 1940 31ste Jaargang No. 9701 Ste £cid&elie(3oii/fcatit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. De Nederlandsche Unie, vertegenwoordigd door een driemanschap Nationale samenwerking De reeds bij name bekende „Nederlandsche Unie", vertegenwoordigd door een driemanschap, bestaande uit de heeren mr. L. Einthoven, mr. J. Linthorst Ho- man en prof. dr. J. E. de Quay, heeft zich thans met den volgenden OPROEP tot het Nederlandsche volk gewendi Landgenooten, Uit den nood der tijden is een nieuwe taak geboren. Wij noodigen u uit, met ons deze taak op te nemen. Wij roepen u op, met eigen kracht en overeenkomstig onzen eigen Nederland- schen aard, gezamenlijk door kordaten arbeid naar een nieuwe Nederlandsche saamhoorigheid te streven. ALLEREERST IS NOODIG: Erkenning van de gewijzigde verhoudingen. Nationale samenwerking op den allerbreedsten grondslag. Harmonische economische opbouw, met samenbinding van alle arbeidskrach ten in ons volk. Sociale rechtvaardigheid, opdat er kome werk voor allen en arbeidsvreugde voor allen, voor jong en oud, voor den sterke en den zwakke. Bezieling van de jeugd in vaderlandschen zin. Dit willen wij verwezenlijken op Nederlandsche wijze, eerbiedigende de tra- ditioneele geestelijke vrijheid en verdraagzaamheid. Wij willen ons werk verrichten in contact met de Nederlandsche autoriteiten en met de bezettingsautoriteiten. Nederlanders. Geeft aan ons streven uw aller krachten. Wie zich afzijdig houdt schaadt de Nederlandsche zaak. Sluit u aan. L. EINTHOVEN, y J. LINTHORST HOMAN. J. E. DE QUAY. Het voorloopige adres van de Nederlandsche Unie is: Alexanderstraat 20, 's-Gravenhage. Naar aanleiding van dezen oproep heeft het A.N.P. zich tot den heer Linthorst Homan gewend en nog de volgende bijzonderheden vernomen. De Nederlandsche Unie wil een zelfstandige beweging zijn, die uit eigen kracht en op eigen gezag haar actie zal voeren. Ofschoon de onderteekenaars door van allerlei kanten ontvangen sympathiebetuigingen de zekerheid hebben gekre gen, dat zij op den steun van personen, uit verschillende kampen afkomstig, zullen kunnen rekenen, zullen zij zelfstandig, zonder eenig mandaat, een nieuwen weg inslaan. Zij zullen daarbij gaarne contact opnemen met anderen, die eveneens bezig zijn met pogingen tot nationale concentratie. Het driemanschap zal worden bijgestaan door een Raad van Bijstand, waarin belangrijke personen, deskundig op economisch en sociaal gebied, zitting zullen nemen. Naar wij vernemen, zal mr. J. Linthorst Homan de wordingsgeschiedenis van de Nederlandsche Unie vastleggen in een tweede brochure, welke tegen het week einde zal verschijnen. (De heer L. Einthoven is Commissaris van Politie te Rotterdam, de heer Lint horst Homan Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, de heer de Quay hoogleeraar aan de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg). V De Nationale Unie. De Oproep aan het Nederlandsche Volk zal alom instemming en sympathie wek ken. Wat in den Oproep als „allereerst noo- dig" wordt genoemd zal ook iedereen als allereeYst noodig moeten en willen be schouwen. Het Nederlandsche volk, dat met intense belangstelling de uitwerking van de plan nen van het genoemde driemanschap tege moet ziet, moet en wil beginnen met aan deze mannen te schenken zijn volle ver trouwen. Het Nederlandsche volk beseft volko men, da* er onder de huidige omstandighe den snel moet kunnen worden gehan deld- dat er bij het handelen rekening moet worden gehouden met die zoo gewijzig de omstandigheden. En het Nederlandsche volk beseft ook, dat het beginnen moet met te vertrou wen, dat bedoeld handelen niet alleen snel, maar ook goed zal geschieden goed, naar de grondbeginselen, die in den Oproep kort maar kernachtig worden genoemd. Wij willen voor vandaag besluiten met de hartelijke bede, dat God Zijn zegen schen- ke op het vaderlandslievend werk van het driemanschap. Op de persconferentie van gisteren heeft de leider van den Opbouwdienst, Majoor Breunese, een uiteenzetting gegeven. Een 55.000 dienstplichtigen, die geen werk konden vinden, zijn thans bij dezen dienst ingeschakeld. Een deel daarvan is werkloos tengevolge van de huidige toe standen, een ander deel behoorde ook reeds vóór den oorlog tot de z.g. beroeps-werk- loozen. Bij verschillenden hunner is het moreel door deze werkloosheid sterk gedaald. De Opbouwdienst wil bij al deze mannen ge meenschapszin bevorderen en hun eerbied en waardeering voor den arbeid bijbren gen. Wij achten dit van zooveel waarde, dat wij daartoe al onze kracht willen aan wenden. Orde, netheid en tucht moeten daartoe allereerst worden hersteld. De tucht zal gebaseerd moeten zijn op ver trouwen in de leiders, die uit het beroeps- personeel zijn gerecruteerd. Groote ge strengheid zal daartoe moeten worden toe gepast, opdat de man voele, dat de ge meenschap thans boven alles gaat. Zonder deze factoren zal het herstel niet mogelijk zijn. Zoodra in deze richting iets blijkt te zijn ■bereikt, zal wellicht pas half Augustus aan het werk worden begonnen. Met de objecten zijn wij in den aanvang zeer kieskeurig. Ze moeten bestaan uit ar- EEN BOM IN BERGEN NEERGEKOMEN. TWEE DOODEN. In den afgeloopen nacht is tijdens een bomaanval door Engelsche vliegers te Groet in de omgeving van Bergen nabij een noodslachtplaats een bom neergeko men in een zomerhuis, waar de familie L. haar vacantie doorbracht. De 59-jarige heer des huizes en een 25-jarige dochter wer den gedood, terwijl twee huisgênooten ern stig en een licht werd gewond. AMERSFOORT GEBOMBARDEERD. ZES DOODEN EN VELE GEWONDEN. Bij een door het nachtelijk duister be gunstigden aanval van Engelsche vliegers heeft een dichtbevolkte woonwijk van Amersfoort het moeten ontgelden. Een wo ning werd door een voltreffer getroffen. Hierbij werden vijf personen gedood. Zij allen behoorden tot het gezin van den si garenmaker E. J. D. Verder werd de leer lingmachinist der Nederlandsche Spoorwe gen M., die zich naar zijn woning begaf, door een granaatscherf getroffen en gedood. Het aantal gewonden is zeer groot. In an dere straten is een aantal woningen door brandbommen getroffen, verschillende hui zen zijn vernield. Van talrijke woningen zijn de ruiten ge sprongen en dakpannen van de daken ge rukt. In verschillende straten is een groote ravage aangericht. beid ten behoeve van de gemeenschap. Het slechten van versterkingen, het herstel van dijken en kaden en dergelijke kun nen tot de mannen spreken wegens hun gemeenschapdienend karakter. Zij gaan zich daardoor nuttig lid van de gemeen schap gevoelen. Zoo gaan we gemeen schappelijk in groote getale aan het werk ten behoeve van land en volk. Onze Hol- landsche jongens zullen daarvoor zeker gevoel hebben. Bebossching, cultuurarbeid, graven van kanalen en dergelijke, zijn andere objecten. Op deze wijze alleen kan de man weer arbeidsvreugde en levensvreugde krijgen. Zoo zal hij met een andere levensbeschou wing, in de maatschappij terugkeeren. Lichaamsoefening en sport zijn ook noodzakelijke factoren in den opbouw. 15 Juni werd het sportcentrum te Den Haag geopend. Er worden nu voor verschillen de corpsen van den opbouwdienst een 100- tal leiders opgeleid en daarna zullen meer honderdtallen volgen. We moeten nu ophouden met praten en schrijven, maar beginnen te doen. Muziek en zang worden beoefend en ge ven rhythme aan den arbeid. Verschillende mannen kennen een vak en krijgen gelegenheid, die bekwaamheid te onderhouden. Ons land staat op een Ohristelijken grondslag. Alle mannen zullen in de gelegenheid worden gesteld, op Zondag hun godsdienst plichten te vervullen, maar de werkdagen zijn voor den Opbouwdienst en voor niets anders. In bovenstaand verslag van een penscon ferentie over den Opbouwdienst, kan men lezen: „Alle mannen zullen in de gelegenheid worden gesteld, op Zondag hun godsdienst plichten te vervullen, maar de werkdagen zijn voor den Opbouwdienst en voor niets anders. (In een ander verslag, dat ons toe gezonden werd, kan men lezen: „en voor niemand anders.")" Wij zijn er van overtuigd, dat men dit moet opvatten „met een korreltje zout", met een flink korreltje zout! Natuurlijk moet ook iemand, die op Zon dag zijn „godsdienstplichten" vervult, alle andere dagen van de week de plichten van den godsdienst, van zijn godsdienstige overtuiging vervullen! Anders handelen zou zijn een karakter- looze inconsequentie. Ten overvloede waarschijnlijk, maar om iedere eventueele misvatting te voorko men, willen wij deze opmerking hierbij plaatsen. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN ZIELZORG IN DE JEUGD ORGANISATIE. Het Dagb 1. v. N.-Brabant antwoordt op de nieuwe aanval van het Natio nale Dagblad op iedere splitsing in de jeugdorganisatie naar godsdienstige overtuiging. Het N. D. had het katholieke blad een volksverrader genoemd en hetgeen het voorstaat „even krankzinnig" als katho lieke regimenten of gereformeerde batal jons bij de weermacht. In de opvoeding repliceert het Bre- dasche blad spreekt hier te lande van oudsher de godsdienst zijn woord mee. Zij is volgens de diep gewortelde over tuiging van het overgroote deel van ons volk in de eerste plaats een taak der ouders, die zij niet zullen overdragen aan anderen, wanneer niet de redelijke zekerheid bestaat, dat het geloof en de beleving van dit geloof beveiligd wor den. Een opmerking als die welke het N. D. ons toevoegt, lijkt gemaakt om de deur dicht te doen. En dat nog wel met een smak, die doet twijfelen aan de bereid heid tot verdere gedachtenwisseling over een meeningsverschil, dat raakt aan het verband tusschen het godsdienstige en het nationale, van welk verband het toch voor een groot deel van het volk zal af hangen of het bereid is zijn vertrouwen en zijn medewerking aan den opbouw der ééne volksche jeugdorganisatie van Nederland te geven. Het „Dagbl. v. N.-Brabant" gewaagt verder van de toomelooze vaart, waarmee het „Nationale Dagblad" op haar droom beeld van de eenheid der natie afrent en waarbij men zich beangst moet afvragen waar de stormloop een eind zal nemen. Want per slot van rekening kan men met hetzelfde recht, waarmee men de ge- loofsverscheidenheid uit de opvoeding der jeugd wil bannen, gaan beweren, dat alle godsdienstige verschillen in het volk uit de booze zijn, dat er dus maar één doopsel meer mag zijn of als men de gevolgtrekking nog verder trekt heel?maal geen doopsel. Als men vol strekt geen scheidslijnen wil zien, dan kan men ook het christendom wel gaan verbieden omdat er nu eenmaal ook menschen zijn, die er geen godsdienst op na houden. DE DUITSCHERS IN INDIë. Represaille-maatregelen te Berlijn. Thans is te Berlijn officieel bekend ge maakt, dat de Nederlandsche vereenigin- gen Nederland en Oranje en Hollandia tot nader order elke activiteit is verboden. De bibliotheken zijn verzegeld. In de motiveering van het besluit staat, dat de houding van de leden van die ver- eenigingen niet de minste reden heeft ge geven tot klagen. Het is te beschouwen als een zuivere represaille-maatregel in ver band met de houding tegenover het Duit- sche vereenigingsleven in Nederl. Indië. VOLKSTELLING GAAT NIET DOOR. Naar het „Handelsblad" verneemt, gaat de tienj aarlij ksche volkstelling, die aan het einde van dit jaar gehouden had moeten worden, niet door. Zij is voor onbepaal- den tijd uitgesteld. Men was voor eenigen tijd ook toen ons land nog niet in den oorlog betrokken was van meening, dat een gedeelte der cijfers, bijvoorbeeld van de bedrijfstelling te zeer „abnormale" toestanden zouden weerspiegelen om het gewone nut te heb ben en had daarom van het houden der volkstelling 1940 liever afgezien. VEILING VAN PAARDEN. Vrijdag 26 Juli, des ochtend te elf uur, zullen te 's-Gravenhage, in de Houtrust- hallen, ongeveer 35 paarden worden ge veild. Als koopers komen personen in aan merking, die bij de mobilisatie of tijdens den oorlog paarden of auto's aan de Ne derlandsche of Duitsche overheid hebben afgegeven. Een ambtelijke schriftelijke verklaring daarvan dient te worden over legd. Handelaren zijn hiervan uitgesloten. Iedere kooper van paarden moet zich ver plichten, deze minstens zes maanden in zijn bedrijf te houden. De kooper verkrijgt een door de Duit sche militaire autoriteit afgegeven eigen domsbewijs te zijnen name, dat bij latere controle als legitimatie dient. Zij, die zon der deze legitimatie in het bezit van mi litaire paarden worden bevonden, zullen worden gestraft. De paarden worden in dat geval in beslag genomen. RIJKSCOMMISSARIS RIJKSMINISTER SEYS INQUART. De Führer heeft den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied Rijksminister Seyss Inquart ter gelegen heid van zijn 48sten verjaardag Maandag telegrafisch zijn hartelijkste geluk wen - schen gezonden. Onder de vele andere te legrammen, die de Rijkscommissaris Maan dag ontving, bevond zich ook een geluk- wensch van den Rijksmaarschalk Goering. GAS-GENERATOR VERVANGT BENZINE. Proefnemingen bij de Ned. Spoorwegen. Reeds dadelijk toen er in ons land sprake was van mogelijke benzineschaarschte, heeft men by de Spoorwegen proeven ge nomen met gasgeneratoren. Aanvankelijk lag het in de bedoeling zoo noodig een deel van de AT.O.-bussen op houtgas generatoren te laten rijden, doch daar de houtprijzen met den dag stegen, legde men zich later vooral op proefnemingen met kolengeneratoren toe. Voor een groot aantal genoodigden nu is Dinsdagmorgen een demonstratie ge houden met een anthracietgasgenerator, merk „Gohin'uitgevoerd door het „Tech nische Bureau voor Nederland", gevestigd te Amsterdam. Eenige dieselmotoren uit de A.T.O.-bussen waren voor dit doel om gebouwd en na eenige proefnemingen is thans een anthracietgasgenerator vervaar digd. Eventueel kunnen alle dieselmotoren naar dit model worden omgebouwd en dan heeft men een apparaat, waarmede het grootst mogelijke nuttige effect kan wor den bereikt. Deze generator is achter den bus gemonteerd en rijdt in een tweewielig wagentje met den bus mee. Het is een vrij hoog toestel, dat even boven de kap van den bus uitsteekt en waarmede maximaal zes mud anthraciet kan worden vervoerd. Het apparaat is wit geschilderd ten behoe ve van de weggebruikers. Eenigen tijd, voordat de bus op gas kan rijden, moet, evenals dit thans bij het aanmaken van een kachel geschiedt, een houtskoolvuurtje worden aangelegd. Het duurt ongeveer een kwartier, voordat anthraciet de gewensch- te temperatuur heeft bereikt. Men moet derhalve geruimen tijd van te voren maatregelen treffen voordat de bus op gas kan starten. Naar men ons van deskundige zijde me dedeelde, is het het beste, met generatoren te rijden op groote afstanden, en dan, bij voorkeur, bij een constante drukbelasting, opdat het apparaat zoo regelmatig mogelijk voor de gasontwikkeling kan zorgen. In dien men weet, dat in plaats van eiken li ter benzine ongeveer anderhalve kilogram kolen moet worden verstookt, dan begrijpt men ,dat zulk een installatie slechts een hulpmiddel is en niet geschikt voor alge meen gebruik. Men verzekerde ons, dat, indien er geen druppel benzine meer zou zijn en men verplicht is een vervangingsmiddel te ge bruiken, een gasgenerator goede diensten zou kunnen bewijzen. De generatorautobus, waarmede te Utrecht werd gedemonstreerd zal als proef in de dienstregeling van den Gooischen tramdienst worden opgenomen. Eerst als daarvan een resultaat bekend is, waaruit zou blijken, dat het apparaat practisch nut heeft, zal men bij de Spoor wegen overgaan tot den bouw van andere generatoren. Een massaproduct zal het in ieder geval niet worden. KREDIETVERLEENING AAN NIET- INGEZETENEN. Voor onderhoud en studiekosten van hier verblijvende gezinsleden, zoomede onder steuning en pensioenen voor ingezetenen. Overeenkomstig artikel 35, derde lid, der deviezen verordening 1940 wordt, met machtiging van de secretarissen-generaal van de departementen van financiën, van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij, door het deviezen- instituut bepaald: 1. Het is aan ingezetenen zonder ver gunning van het deviezeninstituut geoor loofd ten gunste van niet-ingezetenen kre diet te verleenen, voor zoover zulks ge schiedt ter betaling van: a. kosten van onderhoud en studie van hier te lande verblijvende leden van het gezin van een niet-ingezetene; b. verplichte of vrijwillige ondersteu ning van ingezetenen; c. pensioenen, verschuldigd aan ingeze tenen. 2.. De ingezetene, die op grond van het eerste lid krediet verleent, is verplicht binnen een week na de beëindiging van ieder kwartaal aan het deviezeninstituut schriftelijke opgave te doen van alle gedu rende dat kwartaal op grond van zoodanig krediet verrichte betalingen. 3. Het deviezeninstituut kan in bijzon dere gevallen bepalen, dat kredietverle ningen, als bedoeld in het eerste lid, slechts met vergunning van dat instituut geoor loofd zyn. Deze bekendmaking is gisteren in wer king getreden.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1