bi) honk Toerisme DINSDAG 23 JULI 1940 31ste Jaargang No. 9700 S)e Ccklóeli^Soti/fccmt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Heroriëntatie Onder bovenstaanden titel schrijft mr. P. J. Witteman in de „Tijd" van gisteravond een artikeltje heel beknopt, maar 't spijt ons, het te moeten constateeren niet heel duidelijk. Hiermede willen wij echter geenszins zeg gen, dat dit artikeltje niet heel veel goeds kan doen; integendeel. Hoewel dr. Witteman niet heel duidelijk is in de beantwoording van de vraag: in welke richting behoort de heroriëntatie, de nieuwe oriëntatie te gaan, is hij wèl duide lijk, waar hij verklaart, dat de R.-K. Staats partij met volle handhaving harer „begin selen" zal kunnen blijven werken. Eenerzijds dus behoud der R.-K. Staats partij, dus behoud van partijen, die willen mee-werken aan een opbouw van een nieu we Staatsorde. Anderzijds: een nieuwe Staatsorde. Methetbehoudvan politie ke partijen schijnt de schrijver ver- eenigbaar te achten een ander poli tiek stelsel, dan wat hij noemt de parle mentaire democratie". Hij schrijft namelijk o.m.: Een gezonde volksinvloed moet be houden blijven, maar niet langs den weg van individueel kiesrecht, maar langs dien der beroeps- en bedrijfsge- meenschappen. In deze richting zoeke de R.-K. Staatspartij naar her-oriën- teering. Behoeft zij daarvoor afstand te doen van één harer diepere beginselen? Parlementaire democratie is nooit een beginsel onzer partij geweest, wel een richtlijn. Werkelijke beginselen als vrijheid van godsdienst, eerbiediging van het gezin e.d. zijn met een autori- tairen staatsvorm zeer goed vereenig- baar. De grond-gedachte in het hier geciteer de moet heel ernstig worden overwogen. Onder „autoritairen staatsvorm" kan heel veel verschillends wórden Verstaaft, evenzeer als onder „democratischen staats vorm". Mr. Witteman bedoelt met autoritairen staatsvorm klaarblijkelijk een staatsvorm met sterker autoriteit dan het gezag onder een democratischen staatsvorm; maar zon der een politieke gelijkschakeling. Een sterker gezag en een gezonder volks invloed dit is het tweeledig streven, dat dezen tijd bezielt en dat ook óns devies moet zijn. De leiders mogen in hun streven ter ver wezenlijking van deze gedachte wel zeer ernstig overwegen de grond-gedachte in het artikel van mr. Witteman. De leiders, wien wij vooral in dezen tijd moeten toe-bidden de verlichting van den Heiligen Geest! DE NEDERLANDSCHE POLITIE. Vervult haar taak In vollen omvang. Van bevoegde zijde wordt het navolgen de onder de aandacht gebracht. Bij een deel van het publiek en vermoe delijk tengevolge daarvan ook bij eenige politie-funtionarissen heeft zij het ook tot heden in geringe mate de meening post gevat, dat de Nederlandche politie grootendeels zou zijn uitgeschakeld. Niets is minder juist. Nog steeds vervult de Nederlandsche rijks- en gemeentepolitie in vollen omvang haar taak. De haar oorspronkelijke opge dragen wettelijke bevoegdheden zijn door de Duitsche bezetting eerder toe- dan af genomen. Het gedeelte van de bevolking, hetwelk geloof schenkt aan die onjuiste opvatting en hieruit meent te kunnen concludeeren, dat aan verstoring van de openbare orde, rust en veiligheid thans minder gevaar verbonden is, wordt er met nadruk op ge wezen, dat de Nederlandsche politie de haar opgedragen taak tot handhaving der rust, orde en veiligheid met alle haar ten dienste staande middelen en met den steun van de hier aanwezige Duitsche autoritei ten met alle kracht en op de meest gron dige wijze zal uitoefenen. AANVRAGEN OM MOTORBRANDSTOF. De inspecteur-generaal van het ver keer maakt bekend, dat aanvragen om motorbrandstof voor de maand Augus tus 26 dezer door de rijksinspecteurs van het verkeer moeten zijn ontvangen om tijdig behandeld te kunnen worden. Een waarachtig christe lijk leven De Bisschop van Roermond heeft een Herderlijk Schrijven gericht tot zijn pries ters en geloovigen, waarin Hij een spe ciale viering van het Maria-feest op 15 Augustus a.s. voorschrijft. De Bisschop wekt in het Schrijven op tot geloof en vertrouwen. Sterk geloof en onwankelbaar vertrouwen veronderstellen echter, aldus de Bisschop, een waarachtig christelijk leven. En velen beseffen niet voldoende, dat zij niet uit eigen kracht dat waarachtig christelijk leven kunnen lei den. De Bisschop gaat dan verder: „Helaas, velen zouden dat wel willen doen, maar zien niet voldoende in, dat zij dat uit eigen kracht toch nooit kunnen. Zelfs in deze ernstige tijden beseffen ve len dat nog niet voldoende. Wij hebben vanaf het begin van Ons Bisschopsambt niet opgehouden te verkondigen, dat dit bovennatuurlijk, dit goddelijk leven niet mogelijk is zonder de goddelijke kracht der genade. Een kracht, die wij ons kunnen en moeten vragen in het gebed, en die wij met volle stroomen kunnen putten in de H. Eucharistie. Wij hebben steeds weer verkondigd, dat wij als kinderen tot Haar moesten gaan, die de „Moeder is van de goddelijke genade" en die ons in dat gees telijk leven als een moeder wil verzorgen en leiden. Wanneer ooit, dan is het nu noodig, dat wij aan de hand van die Moe der tot Jezus gaan, tot onzen Jezus Eucha- risticus. en „door Hem en met Hem en in Hem" de kracht vinden om als echte kin deren Gods te leven. Daarom blijven Wij ook steeds aandringen, dat U, vooral in dezen tijd, zooveel mogelijk de H. Mis bij woont en de H. Communie ontvangt. Blijft ook trouw de avondoefeningen bijwonen, voor zoover u dat mogelijk is, en vereenigt U daar in gebed met de geestelijkheid op dat de goede God ons weldra vrede en uitkomst moge geven". Mgr vervolgt dan: „U weet, D. G., dat Wij steeds als een herder en vader over Uw zielen hebben gewaakt. Meer dan ooit willen Wij nu een „goede herder" voor U zijn, die alles over heeft voor zijn schapen en die ook bereid is voor hen zijn leven te offeren, zooals geschreven staat „een goede herder geeft zijn leven voor zijn schapen"." WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE POLITIEK VAN DEZEN TIJD. In een beschouwing over het feit, dat het initiatief van Linthorst Homan en de Quay inzake een politieke concentratie of de vorming van een nationale unie mis- lukt'of althans nog niet geslaagd is, schrijft Max v. Poll in de Utrechtsche Cou rant o.m.: „Wat die toekomst zal brengen is een raadsel. Daarom is het volstrekt verkeerd in een program of een proclamatie aan ons volk een stelling op te nemen, in welken zin en in welke richting dan ook, die vooruitloopt op de positie, welke ons volk en onze dynastie zullen innemen, als een maal de vrede tot stand zal zijn gekomen. Door hierover in een proclamatie aan het volk te spreken, hetzij in de eene, hetzij in de andere richting, brengt men dat gene wat men wenscht, geen stap dichter bij zijne vervulling in de werkelijkheid. Men bereikt er alleen mede, dat men een samenwerking, welke in het belang van ons volk thans dringend noodig is, onmo gelijk maakt en dat wellicht straks de re presentatie van ons volk bij de bezetten de macht zal worden toevertrouwd aan groepen en personen, waaraan juist onze politici met de groote meerderheid van het Nederlandsche Volk haar niet toever trouwd zouden wenschen te zien. Laat men dan alzijdig uit de misluk king, waarvoor men zich thans ziet ge stelde, deze les trekken: dat niet vooruit geloopen behoort te worden op de toe komst, welke na den vrede zal ontstaan en waarvan wij allen tezamen eigenlijk niets weten en ook niets kunnen weten; omdat het nog volstrekt niet vaststaat, dat de omwentelende gebeurtenissen, waarvan wij getuigen zijn, niet mondiale afmetin gen zullen aannemen, en omdat de toe komstige status van geheel Europa, wel licht niet alleen ons land doch ook tal van andere landen in een dermate gewijzigde positie zal brengen, dat wij hiervan thans nog geen vermoeden hebben. Daarom is thans het eerst en het eenig-noodige zich bij het pogen, om het Nederlandsche Volk te representeeren bij de vertegenwoordigers der Duitsche be zettingsmacht, te beperken tot de behoef ten en de eischen van den huidigen toe stand, den toestand dus van de bezetting van het Europeesche deel van het Konink rijk der Nederlanden door Duitschland, BLOEMBOLLEN-EXPORT NAAR DUITSCHLAND De Bond van Bloembollerrhandèlaren te Haarlem heeft medegedeeld dat het con tingent voor Bloembollen in te voeren in Groot-Duitsohland op 8 millioén Rijks mark is bepaald. De autoriteiten wenschen een lager prijs niveau dan de vastgestelde buitenlandsche minimumprijzen. Op de beurs te Haarlem werd deze export-mogelijkheid, alsmede de export mogelijkheid naar Zweden druk besproken. Officieele mededeelingen omtrent de prijs waren niet te bekomen. waaruit de feitelijke noodzakelijkheid voortvloeit, om, zoolang die toestand duurt, op bepaalde punten met die Duit sche bezettingsmacht samen te werken tot heil van ons volk, wat ook nu de hoogste wet is. Omdat nóch de eene, nóch de andere partij kan weten, hoe de toestand van en in ons land zal zijn na deze bezettings periode is het, juist voor wie zich volko men op den grondslag der feiten wil stel len, een eisch van logica en gezond ver stand zich thans tot de eischen van den huidigen toestand te beperken". NATIONAAL FRONT OVER RADIO REDE VAN MR. ROST VAN TON NINGEN. Over de, onzen lezer bekende, radiore de van mr. Rost van Tonningen schrijft het blad van Arnold Meyer, het Neder- landsch Dagblad o.m.: „We hebben nu zijn radiorede gehoord en zij is ons tegelijkertijd mee- en tegen gevallen. Ze is ons meegevallen, wijl daar voor ons stond te spreken een man, die zich wist te beperken en die geen smaad dén ge vallen S. D. A. P.-leiders achterna zond. Ze is ons echter tegengevallen omdat mr. Rost zich als te sterk bij zijn gehoor heeft aangepast. Hij deed dit zoo sterk, dat zijn luisteraars zich onwillekeurig moeten heb ben afgevraagd, waartoe het noodig was, dat dé oudé leiders werden vervangen door Mr. Rost van Tonningen. De spreker heeft over de ontzaggelijke offers, die „in het verleden gebracht wer den ter verwezenlijking van die idealen, welke belichaamd werden in de herinne- ïing aan P eter Jelle Troelstra". ,,Het ideaal, de verwezenlijking van een socialis tische gemeenschap, werd niet bereikt. Al leen karakterloozen kunnen verwachten, dat een socialist zijn socialistisch ideaal zou kunnen prijsgeven". Na betoogd te heb ben, dat de oude leiding van de S. D. A. P. in dezen tijd de noodige stuwkracht miste en dat nieuwe leiders naar voren moeten komen, zegt spreker: „Deze nieuwe leiders hoeven slechts aan te knoopen bij de oor spronkelijke idealen van Nederlandsche socialisten; kunnen zij deze in vervulling brengen, dan zal het heele Nederlandsche volk hun dank weten". De woorden „socialisme" en „socialisten" zijn woorden met een variabelen inhoud. Vandaar dat mr. Rost van Tonningen het de eene keer over „socialisme" zonder meer heeft, een ander maal over nieuw-socialis- me„ een derde keer over „volksch-socialis- me", echter nimmer over nationaal socia lisme of nationaal-socialisme, wat wijs was, want hij sprak daar niet als Nederlandsch nationaal-socialist. Hij sprak daar als lei der van de S. D. A. P. op zoek naar een nieuwe leiding, die uit de rijen van de S. D. A. P. naar voren moet komen. De vraag mag echter gesteld worden, of het dan doel matig is het voor te stellen, alsof de be doeling blijft voorzitten de idealen van Pie- ter Jelle Troelstra te verwezenlijken, een socialistische gemeenschap te verwezenlij ken, het socialistisch ideaal te handhaven, te streven naar datgene wat de oorspron kelijke idealen uitmaakte van Nederland sche socialisten? Van Pieter Jelle Troelstra wordt nu wel de in 1914 gedane uiting geci teerd, dat „de nationale gedachte de natio nale geschillen moet overheerschen", maar hoe spoedig heeft Troelstra deze gedachte laten varen en aan de geschillen boven de eenheid den voorrang hergeven. Socialisti sche gemeenschap? Socialistische idealen? Maar weet mr. Rost van Tonnin'gen dan niet, dat het ideaal eener socialistische ge meenschap voor zijn toehoorders bestond en bestaat in het collectief bezit .van alle productiemiddelen? En dit ideaal zouden zijn socialistische toehoorders niet moeten opgeven? Ondanks zijn gebleken ondoel matigheid (zie Rusland)? Ondanks het feit, dat het een uitsluitend materialistisch ideaal is? Een ideaal, dat geestelijke waar den miskent? Een ideaal, dat de volksge meenschap miskent? Natuurlijk weet mr. Rost van Tonningen dat even goed als wij. Hij heeft het echter niet wenschelijk geacht dit te zeggen. Hij heeft het willen voorstellen, alsof zijn so ciaal ideaal in rechten lijn een voortzetting is van de idealen .van oude Nederlandsche socialisten, van Domela en Troelstra. Wij verschillen van meening omtrent de doelmatigheid van de door den heer Rost gevolgde tactiek." XXIX. ORGELMUZIEK IN EEN VERDWENEN KLOOSTER Het behoort tot de kwesties, die wel nooit naar ieders genoegen zullen worden opge lost, of de Blauwpoortsbrug, wanneer ze open is open is of dicht. Deze brug, een zeer belangrijke loop plank in deze stad, wordt gewoonlijk open genoemd, wanneer ze door hekwerken is afgesloten, en dicht, als de hekken weer zijn opengedraaid, „De brug is open" zeggen verade mend de passagiers zich vervelend in een lange stoet geduldige trams. De conduc teurs drukken en bloc op de schellen, en de trams kruipen knarsetandend en jan kend, een voor een over de gesloten brug. Op dit thema zijn nog meerdere variaties in omloop, al naar gelang men het vraag stuk bekijkt vanaf de vaste wal of aairt boord van de tergend-luie Rijnaken. Intusschen, voor de gesloten open brug wachtend, hadden wij allen tijd te erva ren, dat wij op 't punt waren de binnen stad vaarwel te zeggen, om ons te begeven naar de voorstad Lopsen. Vóór de Blauwpoortsbrug stond in vroe ger eeuwen de Blauwe Poort, en wat buiten de Blauwe Poort uitstak, lag, tot aan de groote stadsuitbreiding van 1610, buiten de Vallen. Na als bewaker van de stad te zijn ge demobiliseerd, werd het poortgebouw aan vankelijk in beslag genomen door een rede rijkerskamer en vervolgens bestemd tot clubgebouw van de apothekers. Op een houten bord stond boven den doorgang ge schilderd: COLLEGIUM PHARMACEUTICUM. Vergadering der Artsenij-bereideren. De heeren hebben tot 1735 hier elkaar pillen kunnen geven; toen werd het ge bouw gesloopt. Het stadsdeel, dat zich buiten de Blauw poortsbrug uitstrekte, droeg van oudsher de naam Lopsen. Dat was al zoo in den tijd van Karei de Groote - en van diens hond. De blaffert van de dom te Utrecht een goederenlijst! vermeldt een boerderij in Loppishem te zamen met een viertal hoeven in Leithon prima, secunda en tertia. Of schoon het onbetwistbaar zeker is, dat met Leithon onze goede stad en met Loppishem bedoeld werd Lopsen, is het erg onzeker wat onder dat le, 2 en 3e Leiden moet worden verstaan. Het is duidelijk, dat al was Leiden ten tijde van den grooten Karei een boeren- durp, er toch reeds iets bizonders aan de hand was. Het was maar niet een gewoon boeren-gat, en dit verwondert ons, Lei- denaren, die de glorierijke ontwikkeling van het drievoudig Leiden mogen aanschou wen, natuurlijk geenszins. De voorstad Lopsen, ofschoon buiten de wallen liggend, werd in 1403 binnen de „stadsvrijheid" getrokken, met alle voor rechten daaraan verbonden, vermoedelijk om de drie kloosters te gerieven, die zich onder de vesting-muren hadden genesteld. Deze drie vrome stichtingen waren: het klooster St. Hieronymus-dal of Lopsen, be woond door Reguliere Kanunniken, en de nonnen-kloosters van St. Aagten en St. Maria Magdalena. Van het uitgestrekte St. Hieronymus-dal, dat gelegen was in den hoek Morschstraat- Steenstraat is vrijwel niets .meer over en dezelfde belangwekkende bizonderheid kan ook verteld worden van de twee overige. Lopsen was reeds vóór de Hervorming aan lager wal seraakt, ondanks de ver maningen, die Thomas a Kempis aan zijn ordesgenooten in de „Navolging" had ach tergelaten. Het kwam in beheer bij het St. Cathrijne-gasthuis, werd ingericht als ziekenhuis, doch brandde, nauwelijks in gebruik genomen, in 1572" af. Ook het St. Aagten en St. Magdalena- klooster werden in die jaren verwoest. Het is niet uitgesloten, dat in en op de ruines nieuwe huizen werden opgebouwd. In dat geval zouden muur-resten van de oude kloosters bewaard gebleven zijn. De jacht op Friesche kloostermoppen had onzen speurzin dermate gescherpt en aangewakkerd, dat wij een poging hebben ondernomen het zoek-geraakte St. Aagten klooster terug te vinden. De plaats van het huis der vrome vrou wen, dat in de maand Mei van het jaar 1432 door een weduwe, Aechte Albarens- dochter, werd gesticht, is tamelijk nauw keurig bekend: tusschen de Beestenmarkt en de St. Aagtenstraat. Het klooster, mede toegewijd aan de H. Maagd en St. Thomas, was arm en werd bewoond door Augustinessen. In het jaar van den eersten beeldenstorm, 1566, ging het over aan de leprozenmeesteren van de stad. Zouden de zusters toen reeds een goed heenkomen hébben gezocht? - Bij het beleg, in 1593 werd het convent neergehaald, om den vijand geen gelegen heid te geven het lag immers buiten de wallen zich erin te nestelen. De uitdijende stad overwoekerde wel dra met nieuwe bebouwing de puinhoopen van het St. Agathaklooster. De jacht op restantjes is daardoor geweldig bemoei lijkt, doch een speurhond mag zich door zulke hindernissen niet laten afschrikken. We zijn zelve in het onzekere gebleven, of ons onderzoek met succes werd be kroond. Dat zouden meer bevoegden die nen uit te maken. Een schijn-succes werd toch bereikt: we ontdekten in de Schapen poort oude muur-fragmenten, waarvan de steenen zoo vermoeid zijn door het torsen der eeuwen, dat zij broos en murw zijn geworden. De geheele omgeving van de Schapenpoort werd doorsnuffeld, huis aan huis aangebeld, leege tabaks-pakhuizen en paarden-stallen geïnspecteerd en de tuin van hotel Bremmer doorwandeld de oogst was schraal en beperkte zich tot wat brokstukken. Onze laatste hoop op een éclatante zege praal bleef hangen aan een schuur in de St. Aagtenstraat, die onderdak verleende aan een draaiorgel. Na enkele vergeefsche pogingen om de concertzaal binnen te dringen de huurder, de heer Van Kuye- ren, was telkens met zijn pierement op stap gelukte het ons in den vroegen morgen, den organist bij zijn instrument te verschalken. Het archaeologisch onderzoek in de schuur was in een ommezien gebeurd; deze schuur dat moet iedereen nu maar ge- iooven oftewel op mijn gezag aannemen is een reliek van het St. Agatha-klooster. Al zou het niet te bewijzen zijn, toch slaat hier de wichelroede van het gevoel fiks en overtuigend omlaag. Om aan mijn opge kropt gemoed lucht te geven, heb ik een deuntje op het orgel gedraaid. Waarom de heer Van Kuyeren juist dat deuntje uitkoos is moeilijk te zeggen, maar het gaf ongetwijfeld de overpeinzingen weer van de laatste Augustinessessen van "Si.. Agatha, toen zij gedwongen waren de veilige schutse. van den kloosterhof te ont vlieden. „Scheiden is lijden", jammerde luidkeels het pierement in den stillen mor gen. Het weeklaagde en kreunde en grien de met ongegeneerde vrijmoedigheid (ik schaamde me stijf voor de buren) en be sloot zijn droeve zwanezang in hysterische uithalen, begeleid van tromgeroffel en fel kermisslagwerk. „Het is een mooi instrument" meende ik niet te mogen nalaten op te merken, toen het orkest uitgehuild was, en me de tranen in de oogen stonden. Het is inder daad een mooi orgel. De onbetaalde orga nist van het St. Agatha-klooster heeft tot in de puntjes uitgelegd, hoe zoo'n draai orgel in elkaar zit. De vergulde kast met het nederige landschap bergt in zich een warwinkel van kronkelende luchtpijpen. „Het lijkt wel ruzie" merkte mevrouw Van Kuyeren dienaangaande op, nadat zij, met eenige andere omwonenden de aubade aan de gevluchte kloosterzusters had bijge woond. Het is overigens een zwaar werk, dat musiceeren op een pierement; het eerlijke orgeldraaiers-zweet droppelde van ons voorhoofd. Gelukkig, dat er geen bassen een - afscheidslied bromden; volgens onze leermeester in deze nieuwe kunst, zijn bassen bizonder zwaartillend. Een centje astublieft voor dit St. Agatha- lied het pierement rijdt verder. VENATOR VAGANS. IN DUITSCHLAND GEÏNTERNEERDE NEDERLANDERS. Het Nederlandsche perskantoor meldt: „Het aantal Nederlanders, dat thans nog in Duitschland geïnterneerd is, bedraagt 432. Zij bevinden zich vrijwel allen in het kamp voor burgerlijke geïnterneerden te Neurenberg, dat als „Stalag 13" bekend staat. Zij zullen ongetwijfeld hun vrij heid herkrijgen, zoodra aan de volkomen onnoodige interneering der Duitschers in Nederlandsch-Indië een eind is gemaakt. Het aantal in Indië geïnterneerde Duit schers is overigens een veelvoud van het getal Nederlanders, dat in Duitschland ge ïnterneerd is". MENU'S IN DE RESTAURANTS WORDEN VEREENVOUDIGD. Richtlijnen zullen spoedig worden gegeven. Naar het „Handelsblad'.' verneemt, is binnen afzienbaren -tijd in hotels, restau rants en pensions een vereenvoudiging van de menu's te verwachten. Het onlangs op gerichte Rijksbureau voor het Hotel-, Ca fé-Restaurant en Pensionbedrijf koestert namelijk het voornemen op dit gebied richtlijnen te geven en zal zich ten deze door een commissie van deskundigen laten voorlichten. Vereenvoudiging van menu's bestaat reeds geruimen tijd in Duitschland en werd tijdens den oorlog o.a. ook in Fran krijk en Engeland ingevoerd. De vereen voudiging in die landen omvat gewoonlijk een beperking van het aantal beschikbare schotels en versobering van de samenstel ling daarvan. Hier te lande hoopt men dit vraagstuk in denzelfden geest op te lossen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1