QemmycUffiexichten Radio-programma KLEINE ANNIE BIOSCOPEN TE LEIDEN Icfitea de öaóócdefi 'MAANDAG 22 JULI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 De tweede ronde. Hier moest Noordwijkerhout zich meten met Sassenheim en dit bleek voor de Noord wij kerh outers een te zware taak. Sassenheim won met 20. Daarna LisseNoordwijk. Het sterke Lis- se won met 20, hoewel met de rust de stand nog 00 was. Hierdoor kwamen in de finale Sassen heim en Lisse en toen het einde van deze spannende kamp daar was, was de stand 11. Dit werd de eerste strijd welke be slist moest worden door het nemen van drie penalty's. De eerste drie penalty's van Lisse wer den twee goals, terwijl Sassenheim het zelfde deed. Nogmaal werden drie schoten door beiden gegeven en nu was het Lisse, dat tenslotte met de overwinning, en den eersten prijs ging strijken. Sassenheim veroverde den tweeden prijs. Direct hierop werden de prijzen door den Voorzitter, kapelaan Langelaan, uitgereikt. De secretaris dankte alle acht elftallen voor hun medewerking. Op 11 Augustus zal nu zulk een tournooi voor de senioren worden georganiseerd. Hiervoor worden uitgenoodigd: Lisse I, D. O. S. R. I, S. J. C. I, Teylingen I, V. V. S. B. I, D. E. S. I, Docos I en Meerburg I. Een beker en een krans werden reeds ge schonken door particulieren. De uitnoodigingen worden reeds deze week verzonden en wij verzoeken de ver- eenigingen om een spoedig en gunstig antwoord. Clubnieuws der Kath. Sportvereenlgingen R.K. SPORTVEREEN1GING A.V.V. Op het A.V.V.-terrein werden gisteren weder een drietal nederlaagwedstrijden ge speeld, waaraan echter de sterke wind wel eenige afbreuk deed. Onder de kalme leiding van scheidsrech ter Van der Helm werd om 3 uur de wed strijd A.V.V. 1Aeolus 1 gespeeld. Er ons- wikkelt zich direct een vlugge strijd, waar bij A.V.V. ondanks den tegenwind de eer ste aanvallen onderneemt, welke al dadelijk alle aandacht vragen voor Aeolus defen sie. Succes blijft echter uit. Gesteund door den wind komt Aeolus opzetten, doch vindt de A.V.V. achterhoede op haar post. Bij een goeden A.V.V. aanval krijgt de rechtsbuiten het leder te pakken en met een hard schot scoort hij het le doelpunt 1o. Spoedig daarop weet de midvoor uit een pass met een fraai doelpunt den stand op 20 te brengen. Dit inspireert Aeolus en zij weten met een goed doelpunt den achterstand te verkleinen 21. Langen tijd gaat de strijd tegen elkaar op, tot dat de linksbuiten de Aeolus defensie weet te passeeren en den stand op 31 brengt. Dan is het rusten. Na de rust is A.V.V., gesteund door den wind vrijwel geregeld in den aanval ge weest, doch door het korte spel der voor hoede en te veel indivudueel spel, wist de Aeolus defensie steeds in te grijpen en het gelukte A.V.V. pas kort voor het einde den stand op 41 te brengen. Ondanks enkele gevaarlijke aanvallen van de Rotterdam mers, gelukte het hun niet den achter stand te verkleinen en zoo kwam het ein de van dezen prettigen wedstrijd met een verdiende 41 overwinning voor A.V.V. Het junioren alftal A speelde tegen Aeolus a, deze wedstrijd eindigde in een 22 gelijk spel. R.K.S.V. „ALPHENSCHE BOYS." Gisteren is het voor de Alph. Boys een drukke sportmiddag geweest. Oi/ze oud plaatsgenoot, kapelaan J. Rutten, adviseur der vereeniging S.V.O. uit Amsterdam, had met 2 junioren-elftallen een fietstocht naar Alphen aan den Rijn georganiseerd, waar twee voetbalwedstrijden tegen Alph. Boys A en B gespeeld werden. Door de weersomstandigheden en sterken tegen wind arriveerrden de gasten pas 1.30 uur na de afgesproken tijd, zoodat te ongeveer 2 uur de afwerking van het programma een aanvang nam met den wedstrijd Alph. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TUSSCHEN EDE EN ARNHEM. Een doode, verscheidene zwaar en licht gewonden. Zaterdagav nd omstreeks acht uur is op den Rijksweg EdeArnhem een ernstig auto-ongeluk voorgevallen. Een vierwielige vrachtauto, ten deele beladen met een verhuisboedel en op weg van Scheveningen naar Zutphen slipte nabij den Ginkel en sloeg vervolgens over den kop. In de auto zaten tien personen, allen chauffeur van beroep, t.w. drie in de cabine en zeven op de lading. Een van hen, H. H. Neervoort uit Doesburg was op slag dood. Twee anderen werden zeer zwaar gewond opgenomen, en naar het gemeente Ziekenhuis te Arnhem overge bracht, waarheen ook het lijk van N. is ge bracht. Drie minder zwaar gewonden wer den naar het Julianaziekcnhuis te Ede vervoerd en vier licht gewonden naar het R. K. Ziekenhuis te Ede. Geneeskundige hulp werd verleend door dr. Heimans en leden van de transportkolonne van het Roode Kruis te Ede. De politie van Ede regelde het verkeer onder leiding van com- m.ssaris Hulsman. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE GOOR. Op den rijksstraatweg GoorDelden is Zondagmiddag een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij de 63-jarige heer M. uit Goor het slachtoffer werd. M. kwam per rijwiel van het z.g. Gon- dersdijkje met de bedoeling naar Goor te rug te keeren. Op hetzelfde oogenblik na- BoysS.V.O. A. In dezen wedstrijd ble ken de gasten aanmerkelijk stekker en over meer routine te beschikken als de gastheeren, wat dan ook voldoende in cij fers uitgedrukt werd. Het einde werd 18. Daarna kwamen de beide B-elftallen in het veld. H::r bleken de krachten beter verdeeld te zijn, zoodat vanaf het begin et mooie gelijk opgaande strijd te zien kreeg. Na ongeveer 10 minuten spelen opende de linksbuiten van Alph. Boys de score (10), welke stand tot de rust ge handhaafd bleef. Na de rust pakten de SVO-spelers met vernieuwden moed aan en zetten eenige mooie aanvallen op, waar uit het 1—1 werd. De Alph. Boys pakten nu energiek aan en slaagden er tenslotte in de stand op 21 te brengen waarmede het einde kwam. Tenslotte kwam te 4 uur een Alph. Boys- Combinatie in 't veld tegen R.V.C. I vit Reeuwijk. Al spoedig na het begin ont wikkelde zich een vlug spel aan beide zij de, waarbij de Alph. Boys spelers produc tiever bleken te zijn. Nadat de stand op 20 gebracht was, wist RVC uit een te genaanval te scoren (21), naar nog voor de rust bracht Alph. Boys de stand op 3 1. Na de rust kwam RVC er beter in, zoodat de stand spoedig op 32 gébracht werd. Geruimen tijd gaven beide partijen elkaar niet veel toe, maar tegen het einde bracht Alph. Boys kort achter na den stand op 52, waarmede het einde kwam. Donderdag 25 Juli speelt te 8 iur een Alph. Boys-Combinatie tegen een Alph. Boys-Veteranen elftal. R. K. Sportver. „V. V. L.". Het Bestuur roept alle leden, zoowel se nioren als junioren en ook de „stille leden" op ter vergadering op Donderdagavond 8 uur. Er is veel te bespreken. ALPHEN—OUD MILITAIREN 7—2. De wedstrijd tusschen Alphen I en een Alphen's oud militairen elftal is met 72 in het voodeel van Alphen beslist. R.K. Ver. v. Kraamverzorging v. alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 30, voorheen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 24 um tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 23420. b g. g. Inlicht. K 08. Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bin nenvestgracht 30. derde uit de richting Goor een auto, waarmede M. in botsing kwam. Bij deze aanrijding bekwam het slachtoffer ernsti ge wonden aan voor- en achterhoofd. Dr. L. Kwitser uit Goor verleende ter plaatse geneeskundige hulp, terwijl pastoor A. C. H. Vossenaar uit Goor geestelijke bijstand bood. Het slachtoffer werd vervolgens per auto in hoogst ernstigen toestand naar het R.K. Ziekenhuis te Hengelo vervoerd, waar hij aan de bekomen verwondingen is over leden. PLOTSELING OVERGESTOKEN. Jongen door een auto aangereden en ernstig gewond. In de Van der Vennestraat nabij de Hont- horststraat in Den Haag, is Zondagmiddag even voor vijf uur het zeven jarige jonge tje J. S. uit de Segherstraat aangereden door een personenauto. De jongen kwam achter een tram vandaan en stak plotseling den rijweg over. Met een schedelbasisfrac- tuur werd hij overgebracht naar het Zie kenhuis Zuidwal. Zijn toestand is zorgwek kend. Den autobestuurder H. M. J. B. uit de Cederstraat treft geen schuld. Gistermiddag omstreeks 12 uur begaf het meisje L. van der Burg zich met haar broertje op het dak van haar woning in de Rijsoordstraat te Rotterdam, teneinde voor bijvliegende vliegtuigen goed te kunnen gadeslaan. Door onvoorzichtigheid is het kind van het dak gevallen. Waar bleek, dat zi; een hersenschudding had opgeloopen, is zü met een auto van den G. G. D. naar het Zuider-Ziekenhuis overgebracht, waar zij ter verpleging is opgenomen. Man door een tram aangereden en gedood. Zondagmiddag om kwart voor twee is op den Dam te Amsterdam een ongeluk gebeurd dat den 58-jarigen G. W. H. Jansen wonende in de Jordaan het leven heeft gekost. De man stak den rijweg over achter een passeerende tram om. welke naar het Cen traal Station reed. Hij lette daarbij niet op het verdere tramverkeer met het nood lottig gevolg, dat hij aangereden werd door een wagen van lijn 5. Hij werd tegen den grond geslingerd en lcreeg een sche- detlbasisfractuur. Tijdens het overbrengen door den G. G. en G. D. naar het Bin nengasthuis is de man overleden. UIT EEN BOOM GEVALLEN. Aan de gevolgen overleden. Gisteravond klom de 11-jarige Bekker op den Elfrinksweg te Enschedé in een hooge boom. Hij viel door het breken van een tak, van een hoogte van ongeveer twaalf meter omlaag en werd zoo ernstig gewond, dat hij later in het ziekenhuis aan de gevolgen is overleden. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN Gisteravond om ongeveer elf uur geraak te een 34-jarige machinist van een te Zwartsluis gelegen sleepboot van de Zuider zeewerken bij het overstappen van de eene op de andere boot te water. De man ver dronk jammerlijk. Zijn lijk is vanochtend opgehaald. DINSDAG 23 JULI 1940 JAARSVELD. 414.4 M. NCRV-Uitzen- ding. 8.00 Berichten ANP 8.10 Schrift lezing, meditatie 8.25 Gewijde muziek (gr. pl.) 8.4£ Gramooonmuziek 9.30 Quintolia en gramofoonmuziek (10.30 11.15 Gramofoonmuziek) 12.00 Berich ten 12.15 Gramofoonmuziek 12.45 Be richten ANP 1.00 Amsterdamsch Salon orkest en gramofoonmuziek 2.30 Gra mofoonmuziek 3.00 Vrouwenhalfuur 3.30 Gramofoonmuziek 3.45 Christelijke iederen (gr. pl.) 4.00 Bijbellezing 4.45 Gramofoonmuziek 5.15 Berichten ANP 5.30 NCRV-orkest 6.30 VPRO: Jeugduitzending 6.45 Gramofoonmuziek 7.00 Vragen van den dag (ANP) 7.20 Berichten 7.30 Reportage 8.00 Be richten ANP 8.15 Gramofoonmuziek 8.30 „Een gezonde geest in een gezond lichaam", lezing 8.50 Orgelconcert en zang 9.3Ó NCRV-orkest 10.00 Gramo foonmuziek, schriftlezing 10.1510.30 Berichten ANP en sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. KRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Berich ten (Engelsch) 7.30 Wij beginnen den dag 8.00 Berichten ANP 8.15 Gramo foonmuziek (9.309.45 Berichten (Vlaamsch) 11.1511.30 Berichten (Engelsch) 11.3011.45 Berichten (Vlaamsch) 12.00 John Kristel en zijn Troubadours (12.3012.45 Berichten (Duitsch) 12.451.00 Berichten ANP 1.45 Gramofoonmuziek 2.00 Berichten (Duitsch) 2.15 Rococo-octet 2.40 Gramofoonmuziek 2.45 Musiquette en soliste 3.15 Berichten (Engelsch) 3.30 Gramofoonmuziekmuziek 5.00 Berich ten (Duitsch) 5.15 Berichten ANP 5.30 KRO-Melodisten en solist 6.15 Be richten (Engelsch) 6.30 RVU: Psycholo gische lezing 7.00 Vagen van den dag (ANP) 7.20 „Bakfietsperikelen", vraag gesprek 7.35 KRO-orkest 8.00 Be richten (Duitsch) 8.15 Berichten ANP 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Be richten (Vlaamsch) 9.00 Gramofoon muziek (9.159.30 Berichten (Engelsdh) 9.40 Wij sluiten den dag 9.45 Berich ten (Vlaamsch) 10.00, Berichten (Duitsch) 10.15—10.25 Berichten ANP 10.30—10.45, 11.15—11.30 en 015—0.30 Be richten (Engelsch) 1.001.15 Berichten (Vlaamsch) 1.151.30 Berichten (Engelsch). THEATEK HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSULx. KEURING Lido: De regen kwam (Mynia Loy, Tyrone Power). Zoo de ouden zon gen. Martha Eg- gerth). Mysterie? in Eritsch-Indië Operette-zang lederen avond 8 urn- Zondag van 27 uur Woensdag en Zater dag matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Trianon: De Zwitsersche Ro binson (Thomas Mitchel, Edna Best). De schrik van Hol lywood (Kay Kyser A.dolphe Men jou). Avonturen Speelfilm Tederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Woensdag en Zater dag matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Rex: In het vreemdelin genlegioen (Laurel en Hardy). Andy Hardy wordt verliefd (Mickey Roony, Judi Gar land). Komisch Speelfilm lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Iederen dag matinée Goedgekeurd v. volwassenen Casino: Vleugels boven Èo- nolulu (Wendy Bar ry, Ray Milland). De dynamietchauf feurs. (Ward Bond, Doris Weston). Vliegsensaties Sensationeel lederen avond 8 uur Zondag van 47 uur Zaterdag en Woens dag matinée 2.30 u. Goedgekeurd v. volwassenen Luxor: Ontraden FEULLIETON Een roman uit Siberië, door Fr. ENSKAT. 25) Hal was dicht op de tafel toegetreden. Zijn gezicht zag bleek van inne. iijke opgewon denheid. Hij ging tegenover Lansky op een kruk zitten. Toen hij begon te spreke.1, Klonk zijn stem vrij rustig, maar er log een onmiskenbaar dreigende toon in. Vertel mij aens, Lansky, waarom 6peel je eigenlijk bij elke voorkomende gelegen heid den op zijn teentjes getrapten meneer? Denk je, dat je mij daarmee kunt impone.i- ren? Of je nu woedend bent of sarcastisch, nujn houding tegenover den ouden Bessin staat vast. Ik zou je dringend willen advi- seeren een anderen toon tegenover mij aati te slaan, want anders...." „Nou, wat anders?" „Anders kon ik mij op een goeden dig wel eens bedenken en ronduit de waarhe'i zeggen!" Lansky vertrok zijn gezicht tot een grijns maar zijn toon klonk toch heel wat gematigder, toen hij antwoordde: .lij zult niets zeggen absoluut niets. Denk er aan, wat je verspeelt, als je met de waarheid voor den dag zoudt komen. Als Frci.s Mertens zou je dan vooi goed hebben afgedaan. Hij kan dat volkomen koud laten. Ik zal, wanneer ik het daarop wil laten aankomen, ook zonder jou mijn doel wel bereiken, al is het dan wat gemakkelijker, als jij me een handje helpt. Maar het zal je toch wel duidelijk zijn, dat Je jezelf de das aandoet, wanneer je het in je hoofd zou ha.en te gaan praten." Hal wist maar al te goed. dat Lansky ge lijk had. De Rus wenschte nu eenmaal slechts rekening te houden met zijn mats- rieele belangen, terwijl er voor hem, Hal, in de eerste plaats een ideëeJe kant aan de zaak was. Hij dacht aan de genegenheid, wejxe de oude Bessin hein toedroeg en aan Kare Maar desondanks had Lanskv gelijk. Wanneer hij ging praten, zou hij ste.'.'Jg de achting verliezen van al die ir.en- schen, die hem lief en dierbaar waren; in hun oogen zou hij dan nog slechts een be drieger zijn. „Vertel me maar liever eens of er al ea:i nieuwe wending in de zaaic is gekomen in plaats van den gentleman te spelen!" ver volgde Lansky na een korte pauze. „Dazrom kom ik juist hier!' „Wat is er dan aan de hard?" „Vandaag heeft Michel Bessin Alexi en mij meegenomen naar het Eibirgebergtz in verband met de daar verborgen schat je weer wel!' „Aha! - En „He* is, zooals je dacht een delfstof". Lansky ceefde van opwinding. „Wel, ver draaidVertel toch op, ruan.... vlug!" „Bilun-ijzer!" „WatHoe heet dat „Bilun-ij::er:" „IJzer? Lucp naar de hel! Wat moeten we met ijzer beginnen? Daar zr de heele we reld vol mee. Heb ik daarom mijn goeie geld in deze enderneming gestopt.... voor zulken rommel?" „Een rommel, die millioenen waard is! „Ben je gek?!" „Zoover ik weet, niet. Ik zei je toch al, dat we hier met een bijzondere soort .jzer te doen hebben: met Bilun. Bilun-ijzer is een metaal van groote waarde, iets geu?ei nieuws, dat tol dusver nog onbekend ams. De afzetm-. gelijkheden zijn schier onbe grensd." Lansky jtoï zijn ingehouden adem fluitend ontglippen. Zijn gezicht klaarde op. ,,Zoo, zoo! Als dar waar is,-Hal." „Het is vsar! En opdat je daar rekening mee kunt houden- Bessin zeil gaf mij on- dracht jou en de andere mannen van een en ander op de hoogte te brengen." Hal gaf li- een uitvoerige uiteenzetting van den si-T.d van zaken. Hij vertelde, hoe men het Biiun-ijzer dacht te kunnen win nen en dat van Lansky en zijn mannen werd verwacht, dat zij in de ontginning een werkzaam aandeel zouden-nemen. „En daarom, Lansky", besloot hij op overreden- den topr, ,zou ik je dringend in overwe ging willen geven dat onverkwikkelijke plan te laten varen. Ik kan je verzekeren, dat je er niets aan te kort zult komen. Waarom zou je je nu nog met dergelijke duistere practijken inlaten? Bessin zal je ongetwijfeld een behoorlijk aandeel in de winst garendeeren, zoodat je ook zonder be driegerijen een behoorlijk kapitaal in de schoot zal vallen." „Klets!" Lansky liet opnieuw zijn vuist met kracht op de tafel neerkomen. „Je bent te veel gevoelsmensch, Hal! Rijk? Wat is rijk? Hoeveel menschen zullen er wel van dat buitenkansje moeten profitee- ren?" ,,Het is natuurlijk vanzelfsprekend, dat in de eerste plaats alle bewoners van het dal hier een gelijk aandeel in de winst krij gen. Daarna zullen stellig jij en je metge zellen aan de beurt komen." „Juist, ja. Zoo had ik mij dat ook al voor gesteld!", hoonde Lansky. „Wij zullen het vuile werk mogen opknappen en die no tabelen hier zullen ten koste van onze bot ten de millionair spelen. Nee, waarde heer, daar doe ik niet aan mee! Zoo gek is Lans ky niet. Dien tijd hebben we gehad! Ik zie niet in, waar die rijkdom dan voor mij vandaan zou moeten komen. Trouwens nu het om dat Bilun-ijzer gaat, wordt het er voor mij niet gemakkelijker op." Al die technische dingen.dat is niets voor mij. Nee, ik denk dat zaakje heel anders aan te pakken heel anders!" „Maar man, gebruik toch eens een oogen blik je verstand! Bij deze enorme ertsvoor- raden kunnen we immers allemaal schat rijk worden allemaal!" „Ach wat! Weet jij veel, wat ik onder rijkdom versta! Nee, broeder! Ik zal de zaak nog eens ernstig overwegen, natuur lijk. En voorloopig zal ik afwachten. Maar dan Hal begon zich op te winden. Lansky's woorden deden zijn laatste hoop de on waardige rol, welke hij vervulde van zich af te kunnen schudden, in rook vervliegen. Het bloed steeg hem naar het hoofd. „Zooals je wilt, Lansky. Maar ik waar schuw je in alle ernst: ga niet te ver! Het zou kunnen zijn, dat ik er op een goeien dag toch genoeg van krijg!" Maar op den zelfden dreigenden toon antwoordde Lansky: „Je zult wel wijzer zijn, mijn jongen, als je leven je lief is!" Hal stond met een ruk op en liep zwij gend naar de deur. Toen hij den knop reeds in zijn hand had, riep Lansky hem nog na: „En om eventueel misverstand te voor komen, Lome, wil ik je nu vast zeggen, dat jouw aandeel in de winst mij toekomt!" XXII. De oude Bessin had met zijn vrienden ge sproken. Zijn mededeelingen waren als een bom ingeslagen en hadden een geweldige opwinding te weeg gebracht. Vooral de jon geren verheugden zich reeds in het voor uitzicht weldra mede-eigenaars van een zeer winstgevende onderneming te zullen zijn. Geleidelijk echter keerde de kalmte terug. Michel Bessin, Hal en Alexi hadden zich in tusschen ijverig met den practischen kant van de zaak bezig gehouden. Er werden plannen gemaakt om onmiddellijk daarna weer te worden verworpen. Meeningen werden uitgewisseld en ontwerpen bestu deerd. Men zocht naar een geschikte plaats aan den oever van de Irbytsch voor den bouw van een stampwerk en deze werd ten slotte gevonden op een klein uur rijden van Bessin's hoeve. Hal Lome had het meest te doen. Zoover dat met het vrij primitieve materiaal, waarover men beschikte, mogelijk was, vervaardigde hij de noodige schetsen en teekeningen. Het lag in de bedoeling het smalle pad, dat van den Bilun-ketel naar het dal liep, van een soort glijbaan uit boomstammen te voorzien, waarlangs men dan het gesteente omlaag zou kunnen laten rollen. Vandaar zou het met wagens ver der naar het stampwerk kunnen worden vervoerd. Zoo had men ten slotte in ruwe trekken een volledig plan. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8