KING-ATLAS? Qemenyde ffi&dchten Plaatst een Telefoontje fBztifmde dwniefi ZATERDAG 13 JULI 1940 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Hoe krijgt U de nieuwe met z'n 22 provincie- en wegen kaarten, z'n uitgebreide detailkaar ten van de Veluwe, Zuid-Limburg het Gooi, Twente en de graafschap Zutphen en bovendien met overdui delijke waterkaarten van het Friese-, Hollandse-en Utrechtse merengebiedf KING-VRIENDENl Zendt 35 ct. per giro of postwissel aan Tonnema Cie, Sneek (gironummer 16115). Direct na ontvangst wordt U de nieuwe King- Atlas franco toegezonden. AUTO TEGEN BOOM GEREDEN. Een der inzittenden gedood. Op den Lochemschenweg, onder de ge- neente Markelo, is gisteravond een ernstig rerkeersongeluk gebeurd. Een auto reed met groote vaart bij de cramming van den weg tegen een boom. De gevolgen waren heel ernstig, de auto verd grootendeels vernield, een der in zittenden werd gedood. JONGEN ONDER WERK TREIN. Op de spoorbaan van het werktreintje, dat rijdt over den Ouderkerkerdijk achter den Omval te Amsterdam is gistermiddag een tragisch ongeval gebeurd. Twee jongens fietsten over de spoorlijn en letten niet voldoende op het spoorweg- keer. Een van hen kwam in een kuil en viel vlak voor een juist aanKomenden trein. Hij werd overreden, waarbij zijn linker been werd verbrijzeld. In bewusteloozen toestand werd hij door den G. G. en G. D. naar het O. L. V. Gast huis vervoerd. Vermoedelijk zal het 13-ja- rige slachtoffer het been moeten missen. FIETSERS MET STUREN VERWARD. Vader van vijf kinderen verdronken. Gisterenavond reden twee wielrijders op het fietspad langs het Merwedekanaal te Zuilen, ter hoogte van de wasscherij „De Lelie." Zij geraakten met de sturen in ei kaar verward met het gevolg, dat een van hen, de 45-jarige S. van het rijwielpad af reed en in het Merwedekanaal terecht kwam. Hoewel onmiddellijk pogingen in het werk werden gesteld, den man uit het diepe water te halen, gelukte dit eerst ha een kwartier. De levensgeesten waren in middels reeds geweken. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vijf kindreen. VERMIST KNAAPJE VERDRONKEN. Gedurende enkele dagen hebben buren en politie ijverig gezocht naar den vier jarigen P. U., wonende aan de Raasdorper- weg te Lijnden, die niet was thuisgeko men. Gisteren is het stoffelijk overschot gevonden nabij een steiger in de Ring vaart. IN TOBBE MET ZEEPSOP OMGEKOMEN Gisteren viel het 11/2-jarig zoontje van den landbouwer A. Coster te Staphorst voorover in een lobbe met heet zeepwa ter. Het knaapje overleed, nog vóór een ter stond ontboden geneesheer verscheen. BRAND IN EEN MAGAZIJN VAN WONINGINTERIEUR. Gistermiddag omstreeks 1 uur ontdekte het personeel in de magazijnen van het hoofdkantoor der firma S. E. Asscher, binnenhuisarchitecten gevestigd in het perceel Nieuwe Heerengracht 93 te Am sterdam, brand Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd en enkele oogenblikken later werd het vuur door de brandweer aangetast. Het vuur woedde in het sous-terrain gelegen magazijnen en in de toonkamers op de eerste verdieping. Bij het blusschingswerk is een der brandweer lieden licht aan de hand gewond. De ta pijten en andere stoffen en het houtwerk, dat in de magazijnen en de toonkamers stond opgesteld, smeulden nog langen tijd na. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld. MEUBELFABRIEK DOOR BRAND VERWOEST. In den afgeloopen nacht, omstreeks twee uur ontdekte een nachtwaker te Varsse- veld, gemeente Wisch, dat brand was uit gebroken in de meubelfabriek van de fir ma gebrs. Rutgers. Ijlings werd de ge meentelijke brandweer gealarmeerd, die spoedig met de motorspuit ter plaatse was, doch tegen de geweldige vuurzee zoo goed als niets kon uitrichten en derhalve moest aanzien, dat de geheele fabriek met inven taris in de vlammen opging. Men slaagde er in de belendende percee- len voor het vuur te behoeden. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets be kend. Voor zoover bekend is de fabriek verzekerd. Door dezen brand worden onge veer 45 man personeel werkloos. RIJWIELDIEFSTALLEN OPGEHELDERD. Politie legt de hand op Amsterdammer, die 19 fietsen ontvreemdde. In Breda en in verschillende ander plaat sen zijn de laatste maanden herhaaldelijk rijwieldiefstallen gepleegd, waarvan de da der tot nu toe nog niet kon worden aange houden. Thans heeft de Venlosche politie de hand gelegd op een Amsterdammer, die in het politieblad stond gesignaleerd en die be kend heeft liefst negentien rijwielen ont vreemd te hebben. Aanleiding tot deze aanhouding wtrd de ontvreemding van een rijwiel in Mei j.l: te Breda. Bij onderzoek door de Bredasche politie bleek, dat het gestolen rijwiel te Oosterhout verkocht was. In dit verband vielen vermoedens op ze keren Van der P. uit Amsterdam, wiens aanhouding door de Bredasche politie ver zocht werd. Hij werd gesignaleerd in het politieblad en daarop volgde te Venló zijn aanhouding. Ten overstaan van de Bredasche politie heeft de man thans bekend in totaal negen tien rijwieldiefstallen gepleegd te hebben, waarvan vier in Breda en vijftien in ver schillende plaatsen in ons land. GERAFFINEERDE RTJWTELDIEF GEKNIPT. Dank zij de medewerking van eenige bur gers is een politie-agent te Amsterdam er gisteren in geslaagd, een 20-jarigen los- werkman, die bekend staat als een geraffi neerd rijwieldief, te arresteeren. Burgers hadden gezien, hoe de man een damesrij wiel stal en dat zooair by deze heeren gebruikelijk is op de Egelantiersgracht tegen een lantaarnpaal zette met de bedoe ling, het eenigen tijd later weer op te ha len en inmiddels de gelegenheid te hebben, zich van eventueele vervolgens te ontdoen. Deze truc ging ditmaal echter niet op. Een agent werd gewaarschuwd en deze kon den man, toen hij de fiets weder wilde wegha len arresteeren. Het bleek een zeer goede vangst te zijn. Wegens een vorige rijwieldiefstal was de man door de politie enkele weken geleden gearresteerd, doch op verzoek van den rechtercommissaris wegens plaatsgebrek opgesloten in het politiebureau Singel. Hier uit had de man kans gezien te ontsnappen. Hij wist zich verborgen te houden. De nieuwe diefstal heeft echter een einde ge maakt aan zijn vrijheid en het zal hem wel geen tweede maal gelukken deze vroegtij dig te herkrijgen. NIJVERDAL BEZIT EEN ZINGENDE MUIS. Men herinnert zich ongetwijfeld nog, dat ongeveer twee jaar geleden een inwoner van Den Haag in het bezit was van een zingende muis. Dit diertje had toen domi cilie gekozen achter het behang. Thans bezit ook het plaatsje Nijverdal in Overijsel een zingende muis. Die bevindt zich in de bakkerij van den heer R. Beren schot aan de Grootestraat aldaar. Erg schichtig is deze ariazanger schijnbaar niet, want 's avonds als het eenigszins stil wordt, begint zij met haar gezang en anneer men het een beetje voofzichtif aanlegt kan men het diertje zien zitten. Het geluid lijkt in derdaad op gezang, want het is niet het eentoonige piepen, doch het zijn geluiden van verschillende toonaarden en trillers. PENSION AANGEBODEN UIT LEIDEN VERTROKKEN. G. Aarts, Zoetermeer, Dorpsstr. 104 V. E. A. E. Balloch, Oegstgeest, Pr. Bernhard- laan 55 C. P. P. Berg en fam., chauffeur, Fl. Schoutenstraat 13 Wed. C. W. v. d. Kraanv. d. Berg, Maartensdijk (U.), Prof. Boekemalaan 7 E. Th. M. Bemard, Koudekerk a. d. Rijn, Hondsdijk A 11 H. N. Bierman, Voorschoten, Leidscheweg 159 A. Borger en fam., Vlissingen, Hotel Brittania J. Brandon en fam., Ned. In- dië W. M. den Broeder, Leiderdorp, v. d. V. Boumanweg 40 J. Bronsgeest en fam., Arnhem, Jac. Cremerstr. 59 J. H. J. de Bruin en fam., Haarlem, Wouwer- mansstr. llzw. A. Burggraaf, Bodegra ven, Wilhelminastr. 48 L. H. Bijl, Oegst geest, Hofdijk 33 Jhr. W. J. van Citters, Maasbree, Baarlo A 225 J. H. Diephuis, den Haag, Wagenaarw. 16 H. H. Erd- brink, Noordwijk, W. de Wittstr. 2 G. J. Gassner, Velsen, Zeeweg 142 M. E. E. v. Geeien, Velsen, Wijkerstr.weg 152 Wed. H. Langeveldv. Geest, Sassenheim, Ju- lianalaan 19 F. G. P. C. Goudriaan en fam., Voorschoten, Rijndijk 268 C. J. de Graaf, Rijswijk (Z.-H.), Leeuwendaallaan 103 J. C. V. Groenestein, Monster, Em- mastraat A. Hageman, Hazerswoude, Zijde E 64 Ph. J. v. Harre veld, Oegst geest, Emmalaan 26 J. Hartzuiker en fam., Ede (Gld.), Op den Berg 8 M. H. J. v. d. Heiden en fam.. Hoorn, Keem 133 P. C. T. v. d. Hoeven en fam., Zundert, de Moeren D 102 P. Hoogland, Leeuwar den, Willemskade 3 J. A. Hunteman, Vaals, Kerkstr. 11 W. M. v. d. Hurk, den Haag, Verhulststr. 62 J. Jansen, den Haag, Damasstr. 315 A. Kleinjan en fam., Leiderdorp, Koningstr. 17 B. J. Kluit, den Haag, Speelmanstr. 66 J. v. d. Kraan en fam., Oegstgeest, de Kempenaerstr. 63 N. v. Kranenburg en fam., Boskoop, Zijde 264 B. v. Krimpen, Amsterdam, Meteorenweg 128 H. J. Laagland, Oegst geest, Wyttenbachweg 59 P. Loebis, Haarlem, Vergierdeweg 263 H. de Meel, Rotterdam, Beukelsdijk 39a J. P. Merke- lijn, den Haag, Columbusstr. 256 E. C. Merlens, Zundert, de Moeren D 102 J. F. Meijeraan Leiderdorp, Acacialaan 4 H. J. Meijers, Ermelo, Vitringalaan 21 J. Németh, Voorschoten,- .Huize ter Wadding J. Poortman, Oegstgeest, Warmonder- weg 53 J. Riethoven en fam., den Haag, Gouvemeurlaan 405 W. I. Riethoven en fam., den Haag Goevemeurlaan 405 I. de Roode, den Haag, Soesterbergstr. 172 Wed. J. M. Pickthallv. Saazen en fam., den Haag, Rijkl. v. Goenstr. 52 K. v. Santen, den Haag, St. Veerkade 2b L. C. Schalkwijk, Wageningen, Er.glaan 16 H. O. W. Schreuder, den Haag, 2e Schuytstr. 356 L. A. Schrier en fam.. Alkemade, D. 23 F. J. Simons, Vlissingen, Hendrik straat 10 boven F. Simons, Amsterdam, Dan. Willinkpl. 47 IV N. H. Slobbe, Noordwijkerhout, Dorpsstr. 35 J. A. M. Smoolenaars en fam., Amsterdam, Elcker- lycstr. 38 II W. J. F. Smorenburg, Rot terdam, Oostzeedijk 4a J. H. Sijbranda- Snel, Amsterdam, Lanseloetstr. II J. A. Staal, Oegstgeest, Pr. Hendriklaan 24 C. H. Strumphler, Hengelo (O.), Grundellaan 26 J. J. C. Terwisscha v. Scheltinga, Dokkum, Gr. Breedstr. A 36 J. Tiggel- man en fam., Groningen, Parklaan 8a S. H. J. v. Veen, Oegstgeest, Emmalaan 26 N. Th. v. d. Veer, den Haag, Stephenson- straat 67 W. A. Verbeek, Voorschoten, Leidschwg 159 G. J. Vrbij, Seaessenheim Bijdorpstr. 11 J. Verküijl, Arnhem, Schaarsbergen H. Visser, den Haag, Stadhouderspl. 45 M. W. Werkhoven, Velsen, Hoofdstr. 117 H. L. Weurman, den Haag, v. Boetzelaerlaan 97 N. Wil- lems, Alkemade, Dorpstr. 60 J. Wisman, den Haag, Gaslaan 1 M. de Wit, Oegst geest, L. de Colignylaan 6. IN LEIDEN GEVESTIGD J. Beimers, dienstbode, Rijnsb.weg 23 M. M. de Blieck, dienstbode, H. Rijn dijk 118 P. W. Boer, Terweepatk 8 C. de Boer, enfam., metaalslijper, Stad houderssin. 9 T. Bolhuis, verpleegster, Rijnsb.weg 10 A. C. Bos en fam., Melch. Treubln. 29 D. Bosman, Cronesteinkade 30 W. J. v. Duijtenen, kantoorbedien den, Janvossensteeg 73 J. P. Bijl en fam., hfd. laboratorium, Witte singel 17 - C. J. Deters, dienstbode, Haarl^tr. 218, B. J. Dolle en fam., vertegenw., de Sitterln. 44a C. Duivenvoorden en fam., wasch- knecht, Oude singel 62 N. Dusseldorp en fam., electricien, Haagweg 50 D. Eikerbout en fam., kantoorbediende, Trompstr. 38 A. Franssen, dienstbode, Haven 68 L. Fijnenbuik, dienstbode, Atjehstr. 35 M. M. v. d. Leest-Geenjaar, Heerenstg 4 A. M. Bouwman-Grunde- ken, Koningsstr. 16 J. de Haas, Heeren straat 130 P. J. v. Haasteren, electricien, Clarenstg. 30 N. M. Hamel, vol. rest. bedrijven, Breestr. 84 C. A. Hartwijk, 2e verpleegster, Burgstg. 4 W. v. d. Hoogt en fam., steensort., Transvaalh 14 A. G. v. Dijk-Huisman, Oude singel 196a P. H. Janssen, lab. bediende, Merelstr. 27 T. A. Kandau, arts, Rijnsb.weg 75a J. Klein, kermisreiziger, Oude Vest 181 J. C. Kleij, koffiejuffr., H. Rijndijk 39 A. S. H. v. Koolbergen, huishoudster, 3 Octoberstr. 63a J. Kranenburg, boe renarbeider, Rijnsbweg 51 E. Kuitert, med. Drs., Oude Rijn 4aJ. M. F. Lands meer, Lijsterstr. 6 A. O. Ledeboer, Houtlaan 19 A. Glasbergen-Looijesteijn, Marisln. 19 J. J. Lub, Stationsw. 35a C. J. W. Mol, Maredijk 165a J. W. Mul ler, Fruinln. 9 P. Naaktgeboren, Koestr. 13 C. H. Ontrop, ass. huish., Rijnsbweg. 10 A. v. Oosten, kleermaker, Rijnsb.weg 38a E. M. Oppelaar, Rijnsb.weg 46 K. Ouwerkerk, timmerman, Waardstr. 33 J. Wassink-Petit, Vliet 40 E. M. J. Pij Is, verpleegster, Mariënpoelstr. 27 C. J. Roerade, dienstbode, Hooigr. 60 Wed. J. Heertje-Sanders, Haagweg 50 Wed. M. Soomers-Schipper, Rijnsb.weg 83 M. I. Gunneweg-Schneider, Kortenaerstr. 98 V. Schütte, beambte Rijks arb. minist., Rijnsb.weg 149 A. v. Steijn en fam., Ie machinist H.A.L., de Sitterln. 104 P. D. Stijger en fam., werktuigkundige, Oude Rijn 138a Wed. G. Sibbes-v. Thiel en fam., Rijnsb.weg 39 H. F. Visser, kap per, Hoogewoerd 120 J. A. Visser, Zoe- terw-singel 85 A. de Vrind, Ceciliastr. 57 G. G. v. Vugt en fam. Wasstr. 13 P. v. Weeszenberg, Burggravenln. 11 N. de Wilde, dienstbode, Morschweg 20 Wed. A. B. P. Pijnaker-v. Wijk, de Sitterln. 39 H. G. Wijmenga, J. de Wittstr. 45. Wie z'n omzet wil verineeren, moet adverteeren! tutti o&itaq, en cUlbUfrulie Het lust m'in dezen tyd geschiedenis te schryven Van al het wel en wee, daarinne wy verblyven En niemand weet wat ons precies de toekomst brengt Of watter wyn nae 't suur ons straks het soete schenkt Geen menschenoog kan zoo ver in de toekomst kyken, Dat het de bloemen van dit zaad reeds nu siet prycken, Zoo dat het ook de geur en alle kleuren kent Nog is de harde stryt niet aan syn bloedig ent. Nog leidt ons strytgod Mars langs ongewisse paden Nog liggen schepen niet gevuld aan onze kaden. Met alles wat de Oost bezit aan leckemy Als toeback, suycker, ryst, koffie en specery. Wij moeten door den kryg nu velerley ontberen. Wie volgt de politiek, volgt ongewisse heeren, Hen volgt het noodlot steeds in 't allerlaatste spoor, Wie echter leiden wil, die volgt niet, maar gaat voor. Maar 't is niet onze taak het krijgsverloop te schryven. Dat zullen and'ren doen. De nagalm slechts zal blyven En deze spoort ons aan te groeyen met den tyd. Ons zeiven te bezien, te doen in wys beleyt. Geen oorlogsrampen dus zal ik u hier onthullen, Ik doe hier anders niet dan dichterplicht vervullen; Verhaal naar eigen trant wat nu de dagen biên En naar 't verleden niet noch verre toekomst zien. ZANG: De vraag dus !s: hoe ligt de toestand nu geschapen? Wij gaan nu 's avonds in het diepe duyster slapen En missen 't licht, dat nu niet door de kamers schynt En ai, toch is daarmee de reek'ning niet verkleind, Die ied're maand (en om twee maanden in de zomer) Ons wordt gepresenteerd als trouwe achterkomer. Bij Slotemaker's baard: hoe kan dat zijn aldus? Want gaat men op verhaal: 't klopt altijd als een bus. Wie had gedacht, dat w'ooit in zoo'n tijd zouden leven: Men brandt geen licht meer, maar de rekeningen bleven. En ligt dit somtijds aan het. allernieuwst tarief, Dat d' oppervlakte telt en niet het lichtgerief? Maar w* hebben, zooals 't hoort, naar 't nieuw bevel te lulst'ren, Dat is wanneer de zon gedaelt is, te verduyst'ren. Maar wie in vroeger tijd slechts eens verduysterd had. Die ware so wie so bij zyne kraag gevat Om voor den rechter dan na velerley te hooren, Dat hij daarmee een poos zijn vryheid had verloren. Dan boette hij zijn daad en deze straf was zwaar Somtijds voor maanden lang wel meer soms dan een jaar. Maar nu in dezen tyd verduysteren wy allen. Wij laten met de zon ook de gordynen vallen Eerst dan ontsteken wy het avondlyke licht, Dat op de tafel valt en zwak zyn taak verricht. 't Verlicht de kamer niet tot in de verste hoeken En 't stamhoofd loopt vergramd nae syn toeback te zoeken En hy en vindt ze niet die blaadjes uyt de Oost, Zoo geurigh als het brandt en dat zyn avond troost. Zoo sifcten zy byeen, terwyl het steeds meer donkert 't Is niet meer dan een ster, die aan den zolder flonkert En Moeder weygert nu de koffy en de thee, De voorraad, die zy heeft moet nog drie weken mee. Als het te donker wordt en alles zit te gapen, Gaan 't stamhoofd en de stam van arremoei maar slapen, Geen licht beschynt hun weg, dat nu niet stralen mag, 't Is donker nu des nachts en duyster overdag. Maar 's nachts in diepe slaap en als de starren blonken, Komt plots de vyand met zyn wilde vogels ronken En 't stamhoofd komt verschrikt op 't vreeselyk geluyt Zoo midden in den slaap bevreesd ten bedde uyt. 't Is donker in het huys, maar d'hemel is zoo helder Hy peynst: moet heel het huys ten slaap uyt in de kelder" Eilaas, ook in den nacht heeft men 't op hem gemunt En wordt hem zelfs de slaap van zorgen vry misgund. En als hy dan ontwaakt, vermoeid gelyk een kranke. Zoo slechts syn huys nog staet, mag hy den hemel danken. Dan valt hy hong'rig aan op 't dagelyksch rantsoen Van omtrent drie ons brood, daer mee hy het moet doen. NAZANG: Maar ach, bedenkt Gy eet en leeft, Een ander, die Nu niets meer heeft. Geen huys of saeck, Geen zoon, of man Die nu weer voor Haar werken kan. Ay, siet niet steeds Nae wat g' ontbeert, Maar sorg, dat nu De tyd U leert Meer naastenliefd' En offergeest Dat staalt den mensch En volk het meest. Een volk wordt sterk, Een volk wordt groot Als het leert off'ren In den noot. TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 10