Het werk van het regeeringscom- missariaat voor den wederopbouw OMGEVING KLEINE ANNIE "Tl RIJNSTREEK Letteren en Kunst Land- en Tuinbouw ZATERDAG 6 JULI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Het doel en de werkwijze In de dagelijksche persconferentie heeft dr. ir. J. A. Ringers, regeeringscommissaris voor den wederopbouw, een uiteenzetting gegeven van het werk van het regeerings- commissariaat voor den wederopbouw. De heer Ringers herinnerde er aan, dat het weer anderhalve maand is geleden, dat het commissariaat zijn omvangrijke werk zaamheden aanving. HET DOEL. Op 21 Mei j.l. werd het regeeringscom- missariaat voor den wederopbouw inge steld. Het doel en de bevoegdheden van het commissariaat zijn wblbekend, terwijl de omschrijving van den taak van den re geeringscommissaris luidt, dat deze belast is met: het herstel van het verkeerswezen, de drooglegging van onderwaterzettingen, en den wederopbouw van steden en dorpen en al hetgeen daarmede samenhangt. Tot den staf van toegewijde medewer kers behooren o.a. het lid van den Raad van State, oud-minister mr. J. B. Kan, als algemeen adviseur, de gep. gen.-majoor van het K.N.I.L., L. Chr. A. van de Kas- teele, die de materiaalvoorziening onder zijn hoede heeft, de hoofdingenieur van den rijkswaterstaat ir. H. W. Mouton, de inge nieur van den rijkswaterstaat dr. Z. Y. van der Meer, en de directeur van de waterlei ding-mij. „Overijssel" ir. J. C. Keiler, de inspecteur van het departement van finan ciën J. T. Verbaas, voor de leiding van de afdeeling financiën en personeel, de inspec teur van den dienst voor de werkverrui ming ir. J. A. W. M. Vetter, voor de afdee ling voortzetting werken. Dit zijn slechts enkele namen van den staf van den regee ringscommissaris, waarvan .alleen in het gebouw van de B. P. M. bijna 60 personen zijn ondergebracht. VOORZIENING IN EERSTE MOEILIJKHEDEN. De gedachten gang bij het inrichten van het commissariaat was deze: Nederland was en is een uitstekend geadministrateerd land. Op elk gebied van overheidszorg, zoowel wat het verkeerswezen als wat drooglegging, bouwwerken, enz. betreft, vindt men uitstekend geoutilleerde diensten. Wij moeten in zekeren zin dus hopen, dat het regeeringscommissariaat een kort leven heeft. In ieder geval moet het niet een nieuw apparaat scheppen, maar de bestaande outillage zoo groe- peeren en coördineeren, dat deze het werk doet. Komt eenmaal de goede tijd van rust terug, dan kunnen de be staande diensten weder hun vredes werk voortzetten. Voor de eerste opdracht, het droogleg gen van onderwaterzettingen werd dus ge bruik gemaakt van de provinciale water staatsdiensten der 3 provinciën, waarin deze gelegen waren. Voor herstel van het verkeerswezen, dat door het vernielen van talrijke bruggen, geheel in de war was, waren dadelijk twee diensten paraat: voor de spoorwegen de Nederlandsche Spoorwegen, voor de land en waterwegen de rijkswaterstaat. Men mag zeggen, dat met groote energie, die een' voorname bron vond in de vaderlandsliefde van alle mede werkers van deze diensten en in de uit muntende vredesorganisatie daarvan, het werk is uitgevoerd. Daarnaast had de rijkswaterstaat nog een andere taak, n.l. het opruimen van de vele schepen, die in de binnenwateren en in de havens om het IJsselmeer en langs de Schelde waren gezonken. Ook deze taak is met groote voortvarendheid ter hand ge nomen en wordt nu voortgezet onder lei ding van de afdeeling vaartuigen van het commissariaat, die zich bezig houdt met de regeling van het weder teruggeven aan de eigenaars van deze gezonken schepen. In het voorafgaande werd nog slechts gesproken over dat deel van den taak, dat misschien het best met „voorziening in eerste moeilijkheden" zou kunnen worden aangeduid. HET WEDEROPBOUWWERK. Daarnaast is er echter het wederopbouw- werk in eigenlijken zin: het bouwen van nieuwe steden en nieuwe dorpen, daar, waar het oorlogsgeweld zijn verwoestingen heeft aangericht. Dit wederopbouwwerk grijpt zoowel door zijn omvang als door den ander daarbij betrokken problemen diep in in het geheel van onze maatschappelijke structuur. Er zijn allerlei belangen, waarmede re kening moet worden gehouden: stedebouw- kundige belangen, havenbelangen, ver- keersbelangen, spoorwegbelangen, aesthe- tische belangen. Dit alles moet tegen elkan der worden afgewogen. De nieuwe plannen moeten met zorg worden gemaakt en niet onbekookt in elkaar worden gezet, wat wij gaan bouwen moet, naar wij hopen, voor een eeuw of langer dienst doen. Maar aan den anderen kant moet toch snel beslist worden. Wij kunnen dus niet meer wach ten tot zwaarwichtige commissies met hun rapporten klaar zouden zijn. De richtlijn, welke in het algemeen bij de vervulling van deze taak gekozen is, is, dat alle instanties, die bij de betrokken onderwerpen belang hebben en ook in nor male omstandigheden gehoord worden, hun meening moeten kunnen geven, maar zij moeten dit doen op korten termijn, en, waar zij deskundig zijn, kunnen zij dit ook. De regeeringscommissaris moet al de strijdende belangen met elkaar in overeen stemming brengen, geschillen uit den weg ruimen, beslissingen nemen, enz. kortom hij zorgt voor de groote lijn, hij is de co ordinator. Ook met den financieelen kant van de zaak heeft de regeeringscommissaris be moeienis, omdat het een belangrijk deel van zyn taak is, te zorgen, dat het niet bij plannen maken blijft, doch dat er ook wer kelijk wordt herbouwd. In beginsel zijn wij het er wel over eens, dat het niet billijk zou zijn de door oorlogsgeweld toegebrachte schade geheel ten laste te laten van hen, die meer direct door dit oorlogsgeweld ge troffen zijn. De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft zich ten aanzien van dit punt voldoende duidelijk uitgelaten. Nu is de vaststelling der tegemoetkomin gen in de schade en wat daarmede verband houdt zeker geen gemakkelijke materie. Tal van invloeden spelen hier een rol. DE ZORG VOOR DE MATERIAAL ECONOMIE. Een misschien nog belangrijker deel van het regeeringscommissariaat is de zorg voor de materiaaleconomie. Als gevolg van den oorlog zijn voor het oogenblik veel materialen uiterst schaarsch. Het is dus zaak er voor te waken, dat deze kostbare mate rialen slechts gebruikt worden voor wer kelijk belangrijke doeleinden. In de eerste plaats moet dus als het ware een bouw programma worden opgesteld, waarin al de te ondernemen werken in volgorde van be langrijkheid worden geplaatst. Hierdoor treedt „wederopbouw" noodzakelijkerwijs ver buiten het terrein van den wederop bouw in eigenlijken zin. Daarom is terecht de bepaling gemaakt, dat ook voor alle normale werken een vergunning van den regeeringscommissaris noodig is en was het ook noodig dadelijk te registreeren wat op dit oogenblik aan werken in uitvoering was, teneinde na te gaan of het gewenscht is, onder handen zijnde werken of werken, die juist waren begonnen, stop te zetten, respectievelijk te verbieden De afdeeling voortzetting werken kreeg de taak dezer registratie Naast het materiaalvraagstuk tradt dus hier ook het sociale vraagstuk op den voorgrond en daarom zal het niet verwon deren, dat van de groote hoeveelheden werken, die onderhanden waren (wij schat ten deze werken op 240.000.000.95 pet vergunning kreeg om voortgezet te wor den. Doch daarmee is ook een groot gat geslagen in de materiaalvoorraad van Ne derland. De heer Ringers is er van overtuigd, dat de bemoeienis met den materiaaleconomi- schen kant geen taak van voorbijgaanden aard is, maar dat ook in vredestijden de materiaaleconomie voorop zal moeten staan. Men houde in dit verband ook re kening met de enorme materiaalbehoefte, welke het gevolg zal zijn van de uitvoering van groote werken voor werkverschaf fingsdoeleinden. Ten slotte zijn er de vraagstukken ver band houdende met de organisatie van den arbeid. Het spreekt vanzelf, dat hier een nauw verband is gelegd met het re geeringscommissariaat voor den arbeid. Maar ook hier blijft directe bemoeienis van het regeeringscommisariaat voor den wederopbouw noodig. Onze leus zal blijven: „Met kracht aan den arbeid". KATWIJK Arbeidsbeurs. Aantal ingeschrevenen op Vrijdag 5 Juli: 479 mannen, 9 jongens, 5 meisjes, totaal 493. Stand vorig jaar: 287. OEGSTGEEST Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Maandag 8 Juli a.s., des namiddags 7 uur ten gemeentchuize. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen, in gekomen stukken en mededeelingen. 3. Aanbieding van de rekening van het grondbedrijf over het jaar 1939. 4. Voor stel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag aan mej. M. Benjamins als onderwijzeres aan de O.L. school. 5. Idem tot toekenning van subsidie aan de St. Lidwinaschool voor ^vakzinnige kinderen te Leiden. 6. Idem tot toetreding tot de Fraude-risico-onderlinge van de Vereeni- ging van Nederlandsche gemeenten. 7. Comptabiliteitsbesluiten. RIJNSBURG nogal variatie in den bloemenhandel. In 't begin der week'gaat het veelal traag, ter wijl in de tweede helft der week er meestal goede afzet was met voor verschillende va riëteiten redelijke prijzen. Lelies kwamen thans in groote partijen; de Witte Lelie ging voor 3.104.60, Lelie Regale bracht 1.502.50 per 100 op, en Umbelatum no teerde van 1.501.90 per 100. Gladiolus sen en Convili's worden in massa aange voerd. De voornaamste der Gladiolussen zijn wel: Oranje Brillant die 1.702.10 opbracht. Pierson 0.901.20, Polijs 2.50 —3.40, Edison 2.10—2.90, Halley 1.10 1.30, Sunrise 1.501.90, Copernicus 1.80—2.40. Het kwantum aangevoerde Irissen wordt kleiner. De prijs is niet slecht, van 1.903.20 per 100. Alstroemeria bracht van 11.40 op, Eremuris 3.90 5.10 per 100, Clarcia 22.50 per 100 bos, Asclepia f 1.301.70, Zinnia 1.201.80, per 100, Anemonen 1.302.20 per 100, Ra nonkels 2.103.20, Scabiosa 2040 ct., Statice 711 ct., Calla's 57.50, Lathyrus 2025 ct., Galardia 2535, Korenbloemen 510 ct., Anjers 1015 ct., Margrieten 10 13, Talma 1520, Achilea 1520 ct., Dui- zendschoonen 3.304.40 per 100 bos, Vio lieren 3.504 per 100, Delphinium 6030 ct.. Convili's 0.801.10, Riddersporen 60 75 ct., Dubbele Margrieten 4065 ct. per 100, Campanula 4050 ct. VOORSCHOTEN Geboren: Cathalina d. van J. van Maasdam en M. A. Roos Everardus Pe trus z. van J. R. van Lierop en R. Smink. Ondertrouwd: J. Correljé 24 j. en G. Bolle 25 j. Getrouwd: T. W. van Steijn 32 j. en H. van Zoelen 25 j. WARMOND Kruisvaart. Zondag, feest van Aan bidding, om 7 uur algemeene H. Commu nie; we zorgen er voor om kwart voor 7 uur in de kerk te zijn in volledig uniform. Kruisvaarders houden de wacht bij het H. Sacrament. Denk er aan jongens Jn Vorm! wees op tijd en wacht tot je wordt afgelost. Uren worden bekend gemaakt. Zondagavond processie in de tuin, even als altijd loopt het cohort mede, voorzien van hun vlaggen kwartier voor aanvang bij de burcht- Dinsdag 8 uur Willibrord- en Jeroenban Woensdag 8 uur Aspiranten. Vrijdag om 8.30 uur Rood vendel. Zemmen als gewoon behalve Zondag. Jongens voor het speel veld nog even je geduld beoefenen, ook dat is een deugd. Concert. Hedenavond (Zaterdag) zal de Warmondsche Fafare bij gunstig weer een concert geven in de gemeentelijke muziektent. /K iou ME'n nee te VEPnooen W/LLEML/cVEM ALS we p/en eemem w w: 6AM6 l/pe/P£/y,'TnffW§m^ EEn/OE KA/VS OM A P/e SCHC/ReEM TE MKMeri.^TiL kijk paap eett>! JATJf A/PET OEM, f EEWEM. /K DAOJrEKefEST )n/mt aam, a1aar rcer/ahm/e dat hoi va MP, w0et Jf /i/j haar ceaeest z'jm. je moet M/et zoo alle en komd VMM, A/iDEEi MAKEn b/e SOEUen JE VAM KAMT. MOW H/ER sa— \WEM AAM' J WERK' 1—-M ALPHEN AAN DEN RIJN Eindexamen Chr. H. B. S. Voor af deeling B: de dames Neeltje Brunt, Bode graven; Ineke E. J. v. d. Kley, Alphen a. d. Rijn; Suzanna J. E. v. Loo, Ter Aar; Neli Mul, Gouda; de heeren: F. Berg- meijer, Weerden; H. v. d. Bijl, Alphen a. d. Rijn; Th. Booij, Alphen a. d. Rijn; A. Duinker, Alphen a. d. Rijn; P. Hagen, Bos koop; P. Jongens, Alphen a. d. Rijn; H. M. Kok, Alphen a d. Rijn; L. Kruit, Al phen a. d. Rijn; S. P. Kruizinga, Gouda; D. Paul, Alphen a. d. Rijn; J. Scherpbier, Alphen a. d. Rijn; J. B. C. v. d. Vis, Bos koop; A. Vlaanderen, Koudekerk a. d. Rijn; W. Windhorst, Bodegraven. BODEGRAVEN Personalia. Voor het staatsexamen voor onderwijzers is geslaagd de heer E. Boogaart. KOUDEKERK Geboren: Neeltje d. van J. Dorrepaal en Chr. J. Kwakernaak-. LEIMUIDEN Kruisvaart Cohort St. Jan de Doo- per. Zondagmorgen onder de Vroeg mis Algemeene H. Communie van alle Kruisvaarders. We nemen plaats aan den kant van den preekstoel, zooveel mogelijk vooraan. Zondagmidddag 2 uur aspiranten- banuur. Na dit banuur kunnen nog eischen worden afgefeekend. Ieder zorge dus pa raat te zijn. Om 3.30 uur gaan we zonder uitzondering naar de Edelwacht. Maandagavond 8.30 uur St. Mi- chielsban. Jongens, jullie zult in dit ban uur mogen mee-beslissen over de verdee ling van de stcf, die de eerstvolgende we ken in de instructie gaat behandelt wor den. Zaak is, dat ieder van te voren weet wat hem 't meest interesseert. Noodzake lijk is, dat we allen aanwezig zijn, en.... met onze spullen. Woensdagavo n d vanuit het Lof Tarcisius^-ban. Bij goed weer op het sport veld. D i r e c t eu r. K. J. M. V. Dinsdagavond 8 uur .precies de gewone wekelijksche bijeen komst. Moderator. NIEUWKOOP Geboren: Marianna, dochter van A. A. Wansinck en W. Hoogerwerf Arie Nicolaas, zoon van W. G. Domburg en G. de Bruin. Overleden: Wilhelmina Vork, 33 jaar, echtgenoote van A. Vianen. Ondertrouwd: J. C. M. Wahlen, 30 jaar, won. te Nieuwer-Arnslel en C. J. M. Boon, 26 jaar. OUDE-WETERING Boerenleenbank. Gisteravond werd in hotel Van den Bosch de algemeene jaarver gadering gehouden van de Coop. Boeren leenbank, alhier. In zijn openingswoord schetste de voorzitter, tde heer W. Timmers, de tijdsomstandigheden. Vervolgens deel de de voorzitter mede, dat sedert de heer Penning de Vries niet meer als kassier in functie was, de Bank ook niet meer de be schikking had over het pand, waarin tot dan toe de Bank gevestigd was. Tijdelijk is de Bank nu gevestigd ten huize van den heer Klein. Na overleg en met goedkeu ring van de Centrale Bank te Utrecht wordt echter, met spoed gewerkt aan den bouw van een eigen gebouw, waarin een uiterst solide en moderne kluis wórdt aangebracht en waarin safe-loketten zullen worden ver huurd. Sinds 1 Jan. 1940 is tot kassier aan gesteld de heer M. R. v. d. Veld. Uit de re kening en balans blijkt, dat de tijdsom standigheden ook hier hun invloed doen ge voelen; de omzet is ongeveer 124.000 te- ruggeloopen, terwijl de winst, welke in 1939 3930.99 bedroeg is verminderd tot 3039.65. Dit bedrag wordt wederom voor de reserve dubieuse debiteuren aangewend. Aan de leden zal op verzoek van den heer P. C. Vesseur nog een specificatie van den post diverst uitgaven worden gezon den. Tot leden van den Raad van Toezicht en van het bestuur worden herkozen res pectievelijk de heeren W. Timmers en W. Roodenburg Cz. Bij de rondvraag deelt dokter van der Bijl mede, dat het adres, hetwelk aan de Centrale Bank was gezonden en dat door 225 leden was geteekend en waarin werd verzocht het ontslag aan den heer Penning de Vries ongedaan te maken niet het ge- wenschte resultaat had opgeleverd. Er werd voorlezing gedaan van de betrekke lijke correspondentie. Vervolgens werd door een der inspecteurs der Centrale Bank nog een algemeen over zicht gegeven van de situatie der Bank, waarin hij speciaal wees op het coöperatief karakter der Boerenleenbanken en op de noodzakelijkheid van samenwerking. De spaarders fourneeren de middelen, waar mede de voorschotnemers geholpen zijn, maar daartegenover behooren de laatsten ook te zorgen in samenwerking met de borgen, dat rente en aflossing prompt wor den voldaan. Hierna sluiting. ROELOFARENDSVEEN Voetbalvereeniging. Fietstocht voor de Junioren: Morgen zal een fietstocht worden gehouden naar het mooie Wassenaar, waar een voetbalwedstrijd zal worden gespeeld. Alle deelnemers komen om 9.15 uur brood halen in de St. Pancratiuszaal; dit geldt niet DEN HAAG GEEFT SUBSIDIE VOOR OPVOERING VAN „LUCIFER". De directeur der N.V. „Het Residentie- Toonetl" heeft den gemeenteraad te 's-Gravenhage medegedeeld, .dat de spelers van zijn gezelschap in de zomermaanden plegen op te treden in openluchtspelen. Doordat verscheidene openluchtspelen, zoowel in 's-Gravenhage als elders in den lande, dezen zomer niet zullen plaats vin den, heeft hij het voornemen opgevat, om in de tweede helft van Juli eenige groot opgezette voorstellingen te geven van Von- del's „Lucifer", met begeleiding van or kest. Het ligt in de 'bedoeling, in het gehel zes voorstellingen te geven, waarvan één of twee in het Kurhaus te Scheveningen en de overige in den Koninklijken Schouw burg. Zoo mogelijk zou er nog een volksvoor stelling kunnen zijn, b.vv in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Daar de uitvoering van deze plannen zonder financieelen steun niet mogelijk is, heeft de heer Verbeek voor deze voor stellingen een gemeentelijk subsidie van 4000.verzocht. B. en W. hebben dit voornemen met sym pathie begroet, niet alleen, omdat daardoor een belangrijke kunstprestatie zal worden •geleverd, maar ook, omdat de plannen, uit sociaal oogpunt bezien, de 'belangstelling van de gemeente verdienen. Dezelfde gedachte ligt ten grondslag aan het voorstel, om financieelen steun te ver leenen aan het tweede Haagsche gezel schap „De Vereenigde Haagsche Spelers". Ook dit gezelschap heeft zich ten gevolge van de tijdsomstandigheden verbintenissen •buiten de gemeente zien ontgaan. De direc teur van het gezelschap deelde mede, dat hij, om den artisten ook voor de zomer maanden een bestaan te verzekeren, gaar ne alhier voorstellingen zou willen geven. Dit zou het echter alleen mogelijk zijn, in dien de gemeente bereid zou worden ge vonden hem met een bedrag van 100,0. te steunen. B. en W. achten, met de commissie voor de Kunstsubsidies, termen aanwezig om aan de verzoeken van de N.V. „Het Resi- dentie-Tooneel" en „De Vereenigde Haag sche Spelers" te voldoen een subsidie resp. van 4000.en 1000.te verleenen, benevens 1700.aan de Italiaansche Opera. ER WORDT PRACHTIG HOOI GEWONNEN. De kwantiteit leed door de inundatie. „Prachtig weertje om te hooien", hooren wij dagelijks weer uit den mond van ver schillende boeren, als wij de hoog geladen wagens langs de wegen zien rijden en glun der lachend trekked de bezitters van het krachtige voer voor den aanstaanden win ter naar de boerderijen, waar de voeren hooi in de wachtende bergplaatsen hoog worden opgetast. Inderdaad is de weers gesteldheid wel bijzonder gunstig voor den hooioogst, want als* het hooi een paar we ken op het land moet liggen te drogen, verliest het aan smaak en kracht. Naar verschillende boeren ons verzekerd heb ben, is de kwaliteit van het nu gewonnen hooi al bijzonder mooi; zelfs zóó goed, als nog maar zelden is binnengehaald. Wat de kwantiteit betreft, is men iets minder goed te spreken. Wel worden er groote hoeveelheden hooi gewonnen, maar in het voorjaar zijn de koeien, door gebrek aan het noodige krachtvoer, het land inge stuurd op een tijdstip, waarop er eigen lijk nog niet voldoende gras stond, om den •geheelen veestapel te kunnen voeren. In zoo'n geval worden de koeien ook naar kampen gedreven, welke oorspronkelijk uitsluitend voor hooiland bestemd waren. Zoodoende is de hooioogst, hoe mooi van kwaliteit dan ook, wel iets kleiner dan an ders. Maar het ongunstigst heeft wel de inun- datie op de 'kwantiteit van het hooi ge werkt, zij het dan ook op indirecte wijze. Doordat n.l. zoovele landerijen geïnundeerd waren, moesten duizenden koeien tijdelijk bij andere boeren worden ondergebracht. Wel hebben zij op sommige boerderijen op stal gestaan en heeft men haar daar stroo gevoerd, maar verreweg het groot ste deel is op andere weilanden te gast ge weest, met het onvermijdelijke gevolg, dat de boer-gastheer ook alweer het voor hooi land 'bestede gedeelte grasland ter beschik king van de afgevoerde koeien moest stel len. Die landerijen ziullen straks wel weer als hooiland dienst kunnen doen, maar voor de eerste snee is dat deel van den hooi oogst verloren. Wat de prijzen betreft, vernamen wij, dat die hoog genoemd mogen worden; in sommige gevallen zelfs zeer hoog. De prijs varieert n.l. van 43 tot f 45 per 1000 kilo, terwijl er jaren zijn geweest, dat voor goed hooi niet meer dan 15 a 20 te 'bedingen was. voor de deelnemers uit Oud-Ade; voor hen worden de sneedjes meegebracht. Om 9.30 uur vertrok vanaf de St. Pancratius-zaal. Allen houden zich streng aan de verkeers regels en zorgen voor harde banden. Een tochtje, dat bij onze junioren zeer zeker in den smaak zal vallen; niet zoo heel ver en een goede gelegenheid om het clubver band vooral in deze zomermaanden op aan gename wijze te handhaven.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7