DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WELKE BONS? Bekendmaking van den bevelhebber der weermacht in de Nederlanden Weer Britsche bomaanvallen ZATERDAG 6 JULI 1940 31ste Jaargang No. 9686 Ste Gcki^elve(2oii^<Mit Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer beslaat uil vlfl bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. V De Liturgie. Morgen achtste Zondag na Pinksteren geeft ons de Kerk in de wisselende ge beden der heilige Mis een model van gebed In de Collecta: „Schenk ons, zoo smeeken wij U, Heer, den waren geest bij ons denken en handelen, opdat wij, die zonder Uw wil niet kunnen bestaan, tenminste naar Uw wil vermogen te leven". „Een model van gebed" noemt Deken de Korte dit gebed in zijn „Levenswijding door de Zondagmis". Een model van gebed, speciaal voor dezen tijd zouden wij het kunnen noe men. Speciaal voor dezen lijd, omdat wü spe ciaal in dezen tijd aan God moeten weten te vragen het ééne noodzakelijke, welks bezit ons maakt zooals ons morgen het Epistel leert kinderen van God, erf genamen van God en mede-erfgenamen van Christus; welks bewust bezit ons s t er k t tegen de bekoring van gebrek aan vertrouwen in Gods Voorzienigheid en ons blij maakt te midden van zooveel zorgen eri zooveel ellenden Men leze vandaag reeds met open geest het Epistel, dat is ontleend aan Paulus' Brief aan de Romeinen (8:12-17): Broeders, we zijn niet aan het vleesch verplicht, naar het vleesch te leven. Want zoo ge leeft naar het vleesch, zult ge sterven; maar, zoo gè door den Geest de werken van het lichaam doodt, zult ge leven. Allen toch, die door Gods Geest worden geleid, zijn kinderen Gods. Want ge hebt geen geest van slavernij ontvangen, om terug te vallen in de vrees, maar den geest van kind schap, waardoor we roepen: „Abba, Va der!" De Geest zelf getuigt met onzen geest, dat we kinderen zijn van God. Zijn we kinderen, dan zijn we erfge namen tevens; erfgenamen van God, en mede-erfgenamen van Christus. Op nog andere zeer schoone gebeden in de Zondagsmis van morgen willen we even de aandacht richten. In het Offertorium zingt de Kerk woor den van koning David. Lees deze aanma ning tot nederigheid, mediteerend en toe passend: „De nederigen komt Gij te hulp en menschen met een trotschen blik ver nedert Gij: want niemand is God, be halve Gij, o Heer". Zóó vierde de groote oorlogsman, koning David een serie overwinningen.... En in de Secreta wordt er wéér aan her innerd, wat is het ééne noodzakelijke, waar om wij moeten vragen: „Wij bidden U, Heer, neem deze ga ven aan, die wij U opdragen uit den overvloed der goederen, die Gij ons ge schonken hebt, opdat deze heilige ge heimen door de kracht Uwer genade ons heiligen in dit leven en ons brengen tot de eeuwige vreugde". In de Communio zingt de Kei'k een zang, die wij willen meedragen voor héél den Zondag, omdat zij is zoo waar en tegelijkertijd zoo zonnig-blij, glanzend en stralen naar alle kanten: „Smaakt en ziet, hoe de Heer is. Geluk kig de mensch, die zijn vertrouwen stelt op Hem!" V De krant en de lezers Wij wezen gisteren met een enkel woord op de onderscheiding tusschen 'beginselen eenerzijds en toepassingen, uitdrukkingen, 'belichamingen van beginselen anderzijds. Op dit, onder de huidige omstandighe den, belangrijke onderwerp hopen wij spoedig uitvoeriger en concreter terug te komen. Onze beginselen moeten en zul len wij ook onder alle omstandigheden handhaven. Natuurlijk. En 't "zal in de toekomst, evenzeer als in het verleden, de taak der katholieke pers zijn, de dingen en feiten te zien en te be- oordeelen in het licht der beginselen! Wij willen dank brengen aan onze la zers, die hun katholiek dagblad „De Leid- sche Courant" in den oorlogstijd en in den overgangstijd, welke wij nu doormaken, trouw zijn gebleven. Zij hebben getoond, begrip te hebben voor de moeilijkheden in verscheiden vorm, welke deze tijd uiteraard in zich houdt en met zich brengt. De band tusschen „De Leidsohe Cou rant" en de lezers is, gelukkig, stevig ge bleken. Van de verplichtingen, ons opgelegd door de sympathieke houding onzer lezers, zijn wij ons wel bewust en wjj hopen die ook te vervullen! V Naar eenheid „Gescheiden optrekken en vereenigd overwinnen". Onder deze leuze of dit devies zijn er in het vérleden te veel scheidingen in ons volk gemaakt. Dat moet worden erkend. En in die erkenning moet liggen de vaste wil, om in het heden en voor ce toekomst daarin wijziging en verbetering te- brengen. Dit stéllen wij met overtuiging voorop. Maar daarnaast wijzen wij er op, dat die oude leuze niet als totaal en radicaal verouderd mag worden op zij ge schoven- Om een in eenheid krachtig volk te vormen, dat vereenigd overwint, mag en behoeft niet te worden opgeheven de, naar confessioneele overtuiging, gescheiden opvoedig der kinderen op de lagere school. Deze principieele vrijheid, dit in de natuur geankerde recht van de ouders moet ge handhaafd blijven. Er is trouwens geen enkele aan wijziging, dat de autoriteiten, die nu hef bewind in handen hebben, aan die vrijheid en dat recht willen raken. Gevaar daarvoor is in het verleden vaak veel grooter en acuut geweest. Óm een in eenheid krachtig volk te vormen, dat vereenigd overwint in een vreedzamen strijd voor vredesdoeleinden! mag en behoeft niet de georganiseerde godsdienstige, de waarlijk principieele vor ming der oudere jeugd te worden prijsge geven. Op terreinen, als de hier bij wijze van voorbeeld aangeduide, geldt het, dat het gescheiden optrekken niet schaadt, maar juist ten goede komt aan het ver eenigd overwinnen. In het streven naar eenheid van ons volk wordt vereischt een redelijke kracht dadigheid een redelijke kracht dadigheid! BROOD. Bons 41 tot en met 50 Lroodbonboek je) Geldig tot en met 7 Juli (eventueel tot en met 11 Juli) recht gevende op totaal 2000 gram brood. THEE OF KOFFIE. Bon 85 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 2 Aug. rechtge- vende op half pond koffie of half ons thee. (Bon 69 blijft ook geldig tot en niet 2 Augustus): BLOEM OF BAKMEEL. Bon 75 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 12 Juli, recht- gevende op 2 XA ons tarwebloem of 2H ons zelfrijzend bakmeel. SUIKER. Bon 80 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 25 Juli, rechtge- vende op één k.g. suiker. PETROLEUM. Petroleumzegel „Periode II". voor hen, die over geen andere kookgelegenheid beschikken dan petroleum. Geldig tot en met 14 Juli, rechtgevende op 2 liter. De Bevelhebber van de Weermacht in de Nederlanden, generaal der vliegers Fr. Christiansen, maakt bekend: Er is misbruik gemaakt van de in de geschiedenis zonder voorbeeld zijnde lankmoedigheid en grootmoedigheid, waarmede de Fuehrer de soldaten van een vijandelijke weermacht vrije beweging heeft toegestaan en de demobilisatie ten uitvoer liet brengen, in plaats van lien in' gevangenschap te laten wegvoeren. Indien krijgsgevangene Nederlandsche militairen niet in staat zijn, de hun toegestane vrijheid te waardeeren, dan ligt daarin een smakeloos gebrek aan dis cipline jegens de bezettingsmogendheid, die het Nederlandsche leger weinig eer aan doet. Generaal Winkelman heeft nagelaten hiertegen op te treden en daardoor be wezen, dat hij zijn positie en den toestand niet zoo heeft opgevat, als ieder, die nuchter denkt, moest verwachten. Hij is daarom, zooals reeds is medegedeeld, ontheven uit zijn functie als op perbevelhebber der zich in demobilisatie bevindende Nederlandsche land- en zeemacht en in krijgsgevangenschap gebracht. Bovendien hebben de voorvallen van den laatstcn tijd en in het bijzonder de gebeurtenissen der laatste dagen mij aangetoond, dat talrijke Nederlanders niet meer weten, of ook niet willen weten, in welke ondubbelzinnige situatie zij zicli bevinden na de Kcutralitetsscliennis door hun vroegere regeering en de overwin ning der Duitsche wapenen. Ik beperk mij er toe, deze houding te kénteekenen door enkele voorbeelden, die hier volgen, om eens en vooral grove en gevaarlijke vergissingen onmogelijk te maken: 1. Uit het karakter van talrijke Engelsche bombardementen kan onomstoo- telijk worden opgemaakt, dat zij berusten op inlichtingen van Nederlandsche zijde. Ik wensch er geen twijfel over te laten bestaan, dat een dergelijke handel wijze met alle middelen, waarover de Duitsche organen 'beschikken, zal worden opgehelderd en volgens de Duitsche landsverraadwetten, welke voor den oorlog verscherpt zijn, zal worden gestraft. Deze wetten treffen ook degenen, die een dergelijke handelwijze opzettelijk niet aangeven of daarbij zelfs hulp verleenen. Dat geldt ook voor hardelingen tegen de belangen der Duitsche weermacht als zoodanig en tegen instellingen van verkeer, bedrijf en industrie. Verder moeten de Nederlanders van het volgende nota nemen: Wie een mo gendheid, die met Duitschland in oorlog is, in eenigen vorm voordeelen verschaft, berichten doet toekomen of op andere wijze bevoordeelt, brengt tegelijkertijd het leven en den eigendom van zijn eigen volksgenooten in gevaar en benadeelt het. 2. Tot de dwaze menschen van deze soort behoort ook hij, die uiting geeft aan een gezindheid, welke de gerechtvaardigde trots van den Duitschen soldaat en van den Duitschen mensch kwetst. Als bevelhebber der weermacht in de Ne derlanden beschouw ik een dergelijke houding als een teeken, dat de Duitsche maatregelen tot beveiliging van en het bewaren van de rust in de Nederlanden niet begrepen zijn of dat men ze niet wil begrijpen. Als dergelijke gevallen noemt ik onder anderen de volgende: a. De veelvuldige overtreding van den bevolen groetplicht tegenover leden van de Duitsche weermacht door geüniformeerde leden van de zich in demobili satie bevindende Nederlandsche land- en zeemacht. Ik herinner eraan, dat de bevrijding uit de krijgsgevangenschap, die berust op de voorzorgen en de wel willendheid van den Fuehrer, door mij op ieder oogenblik ongedaan kan worden gemaakt en ongedaan zal worden gemaakt voor ieder, die zich in het vervolg aar. zijn groetplicht onttrekt of zich van dien plicht slordig kwijt. Voor het bren- gen van den groet wordt de Duitsche maatstaf aangelegd, die er van uit gaat, dat hij, die de discipline overtreedt, ook niet verdient een goed strijder te worden genoemd b. Hij, die of hij soldaat of burger is het aanzien van Duitsche soldaten of gezagsdragers schaadt, of tekort schiet in zijn achting voor de Duitsche sym bolen, zal voortaan streng ter verantwoerding worden geroepen. Handtastelijkheden tegen leden der Duitsche weermacht worden even tueel met den dood gestraft. Ik waarschuw verder voor elke demonstratie voor de vroegere Nederland sche tegeering of leden daarvan. De Duitsche weermacht heeft Nederland moeten bezetten, omdat de vroegere Nederlandsche regccring neutraliteitsschennis heeft begaan. Ik wensch, dat dit niet wordt vergeten. De bevelhebber der weermacht in de Nederlanden, CHRISTIANSEN, generaal der vliegers. Den Haag, 6 Juli 1940. GEEN KANS BOVEN AMSTERDAM. In den afgeloopen nacht heeft een Engelsch vliegtuig vergeefs getracht een aanval op Amsterdam te doen. Toen het verscheen, schoten tal van stralenbundels der zoeklichten omhoog en weldra was het toestel in het licht gevangen. Het luchtafweergeschut werkte hevig. Tot ver in den omtrek waren de zware knallen te hooren. De Engelschman kreeg geen kans aan te vallen en nam, vermoedelijk getroffen, snel de vlucht. Op verschillende plaatsen der stad zijn granaatscherven neergekomen, voornamelijk in het Westen. Het publiek heeft zich over het al gemeen goed aan de dezer dagen ge geven waarschuwing, om zich niet op straat te begeven gehouden. Nader blijkt, dat er toch nog een slach- offer onder de burgerbevolking is. Het was een jongeman, die ziel) toevallig op straat bevond en door een granaatscherf in het gelaat is getroffen. Na 'verbonden te zijn in het zittingslokaal van den G.G. en G.D. aan de Hendrik de Keyserstraat kon hij naar huis terugkeeren. BRANDEND VLIEGTUIG VALT OP HAARLEMSCHE HUISJES. Ook Haarlem heeft weer te lijden gehad van de gevolgen der Engelsche bomaan vallen op ons land. In den afgeloopen nacht omstreeks half vier verscheen boven de omgeving van Haarlem een Engelsch bombardements vliegtuig, dat door luchtdoelgeschut onder vuur werd genomen. Een granaat trof doel met het gevolg dat het toestel in brand vloog en in een buitenwijk van de stad op een landweg neerstortte. De voorkant van het vliegtuig botste tegen eenige klei o buisjes langs dien weg, die daardoor even eens in brand geraakten. Gelukkig waren te voren de bewoners door het gedreun van het afweergeschut wakker ge.worden. Tot hun groote ontstel tenis zagen zij het brandende vliegtuig recht op hun huizen afkomen, °n hals over kop namen zij in nachtgewaad dt vlucht naar het achter de woningen gelagen wei land, waarbij zij genoodzaakt waren door een breede sloot te waden. Aller wisten zich echter in veiligheid te stellen. Zeven •huizen werden door het vuur aangetast. De Haarlemsche brandweer, die met zeer veel materiaal ter plaatse was, wierp enorme watermassa's in de vlammenzee, doch kon niet verhinderen, dat deze wo ningen totaal u randden. Het duurde eenigen tijd, voordat het brandende vlieg tuig gebluscht was. Men moest daarbij met groote voorzichtigheid te werk gaan, Streng radio-luisterverbod In het heden uitgegeven Verordeningen blad (no. 9) is afgekondigd een verorde ning van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied ter bescher ming van de Nederlandsche bevolking tpgen onjuiste berichten. De verordening luidt: Paragraaf 1. Door middel van de radio mogen slechts uitzendingen beluisterd worden, die uitgezonden worden: 1) Door zenders binnen het door de Duitsche weermacht bezette Nederlandsche gebied; 2) Door zenders binnen het Groot- Duitsche Rijk met inbegrip van het Pro tectoraat Bohemen en Moravië, alsmede van het gouvernement generaal voor het bezette Poolsche gebied; 3) Door zenders', die aangesloten zijn op een van de onder nummers 1 en 2 ge noemde zenders. (1) Hij, die een anderen, dan de in pa ragraaf 1 opgesomde zenders opzettelijk beluistert, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste 2 jaar en met geld boete van ten hoogste 100.000 gulden of met een van deze straffen. In bijzonder ernstige gevallen kan gevangenisstraf van ten hoogste 10 jaar en een geldboete van onbeperkte hoogte of een van deze straf fen uilgesproken worden. (2) De gebezigde ontvangtoestellen moe ten in elk geval verbeurdverklaard wor den. (3) Hij, die berichten, die hij, direct of indirect, door een, ingevolge alinea 1, ver boden handeling verkregen heeft, opzette lijk verspreidt, valt eveneens onder de strafbepalingen van aliea 1. (4) Handelingen, in alinea 1 of 3 ge noemd, worden als misdrijf beschouwd. Paragraaf 3. (1) De strafvervolging op grond van pa ragraaf 2 vindt slechts plaats op bevel van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied. (2) Het bevel ingevolge alinea 1 is aan geen termijn gebonden; het kan zich be palen tot bepaalde personen. Paragraaf 4. Deze verordening treedt in werking op den dag'van afkondiging (dus 6 Juli). daar telkens de zich in het toestel bevin dende lichtkogeLs en munitie ontploften. .Men meldt uit Barneveld: In den afge loopen nacht heeft een Engelsch vliegtuig een dertigtal bommen geworpen. Vijf daar van kwamen in de onmiddellijke nabijheid van een boerderij terecht en sloegen groote kraters in den weg en in het weiland. Een sloeg vlak voor de deur van de wo ning in den grond, doch ontplofte geluk kig niet. De boerderij werd beschadigd. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Tal van brandbommen kwamen in het open veld terecht, waar zij uitbrandden, zonder schade aan te richten. De politie heeft de omgeving afgezet. In de onmiddellijke omgeving bevinden zich geen militaire objecten. Men bericht uit Deventer: Een Engelsch vliegtuig heeft hedenmorgen van groote hoogte een aantal bommen op Deventer geworpen. Een der bommen kwam terecht in de buurt van eenige schepen, waarvan er een licht werd beschadigd. Een tweede richtte weinig schade aan, een derde vernielde den achtergevel en een deel van het dak van een klein niet-militair bedrijf. Van de hier aanwezige arbeiders werden er zes gewond. Vier arbeiders moesten in het ziekenhuis worden opgenomen: In de om geving werd verder nog een dak van een woning beschadigd en moesten een aan tal ruiten het ontgelden. EEN LANDBOUWER EN ZIJN PAARD GETROFFEN EN GEDOOD. Vanochtend zijn in de omgeving van Rijnsburg door een Engelsch vliegtuig een vijftal bommen geworpen. Een daar van kwam op een weiland tot ontploffing, tengevolge waarvan een landbouwer, de 30-jarige N. van Egmond, die ter plaatse aan het werk was en een paard werden gedood.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1