ZONDAGMIDDAG-OVERPEINZING. Correspondentie Anonyme, Leiden. Ik dank u wel, voor dit hartelijk schrijven. Als ik u een raad zou mogen geven, dan zou ik niet aan „versjes-maken" zooveel tijd besteden. Ik zei het vaker: „versjes maken is een kwestie van aanleg; dat moet men kennen''. Dat is zoo maar niet één, twee drie te lee- ren. Lees maar eens met aandacht de ver zen van „Troubadour" en in ons blaadje (om nu maar een onzer medewerkers en medewerksters te noemen) An toon Roels. Kijk, dat zijn verzen! Dat is poëzie. Dat zijn geen rijmpjes, zooals ik vaker schreef, maar dat is heusch werk. dat gemaakt is naar vaste regels en waarin gedachten lig gen van dieperen inhoud en fijnere ge voelsuitingen, dan in een gewoon rijm. Ik tou je willen zeggen, maak eens een lang verhaal voor ons. Als het waard is ge plaatst te worden in onze rubriek, dan zal ik het een plaatsje afstaan. Dag Anonyme! Met hand en groet en mijn dank! Ans van Diest, Sassenheim. Hartelijk dank voor gezellig briefje en wenschen. Wat jammer, dat onze goeie Cor maar niet wil gezond worden. Leuk dat poesje, zeg. Ja, zoo'n „Kennisfluitje" in huis, kan heel wat gezelligheid brengen en is voor Cor zeker een goede afleiding, als ie zich vervelen zou. Ik vond het heerlijk te hooren, dat jullie allen „genoten" hebt van de ..Bijnamen". Dat de Sassenheimers ..aschpotten" genoemd worden, wist ik niet. Had ik dat geweten, dan had ik n.t. dien bijnaam ook genoteerd en ingelascht. En nu Ansje, wensch ik je veel plezier op school en in de huishouding en moeder veel plezier van haar. groote dochter en Cor een volledige gezondheid, waarvoor ik eens een speciaal Onze Vadertje bidden zal. Dag Ans! Dag Cor! Veel groetjes aan Moeder! De gelukkigen van de St. The re s i a s c h o o 1. Ik hoor van Juffrouw Beenakker dat de zes gelukkigen dol blij waren met den ontvangen prijs. Dat wist ik wel. Alle prijzen waren inderdaad mooi en practisch. Wat wil men meer! Jammer is, dat nog niet meer prijzen aan de St. Theresiaschool vielen. Als heele klassen of de heele school meedingt, is de kans niet groot. Ja. bij den volgenden wedstrijd bij leven en welzijn zullen we maar er bij voegen zie ik de heele school weer terug en dank ik bij voorbaat reeds mej. Beenakker en de andere dames der school voor haar hulp en steun! Dag meisjes! Tot ziens in A non. Leiden. Zooals je ziet, heb ik met een kleine verandering het versje een plaatsje gegeven. Ik vind het fijn, dat het boek zoo goed in den smaak viel. Ik dacht het wel. Het is een mooi werk. Een spannend verhaal en juist geschikt voor jouw leeftijd. Dat is een tref geweest, om dat ik niet wist, hoe oud je was. Je zult er wel komen, daar ben ik niets van voor. Het mondeling zal nog beter gaan. en dan zal jij met een mooi cijfer slagen. Wedden? Dag Nichtje! Maak eens een verhaal met eenige „vervolgen". Tot later dan! Succes, veel succes wensch ik je in Augustus. Hierbij zullen we het laten. Tot de volgende week! Wie- een brief schrijft, krijgt een ant woord terug. Oom WIM. DE DROOGTE HOUDT AAN. door Oom Wim. Al dagen en weken heeft 't niet meer geregend: De aarde ligt loom en amechtig ter neer. De landman vooral speurt aanhoudend nauwlettend. Of nergens een wolk aan den einder komt Wat moet er gebeuren met 't zaad in de voren, Met 't jonge gewas, 't opschietende graan? Zie slechts de tuinen en velden en akkers. Hoe alles verlept en verflenst reeds gaat staan! Waar blijft dan de vrucht van zijn moeizamen arbeid; Van nachtelijk peinzen en zorg van den dag? Zoo denkt ie een wijle, maar dan bidt hij verder: De landman vertrouwt op zijn God met ontzag. En daarom gelooft ie, verwacht hij den regen. Die drenken zal planten en dieren en zaad. Hij weet. dat de redding 't zekerst nabij is. Als 's menschen kortzichtig verstand weel geen raad. En zoo als hij hoopte, gebeurde ook eind'lijk, De regen viel neer als bij stroomen ter deeg En denkte en laafde de dorstige aarde. Die weldra heur glans en heur schoonheid herkreeg, ATTENTIE. De vele Neefjes en Nichtjes, die mijn verjaardag op 25 Juni niet ongemerkt lie ten voorbijgaan, maar me hun wenschen toestuurden per ansicht, kaart, vers of brief, breng ik mijn hartelijken dank. Het is me onmogelijk onder „Correspondentie" allen persoonlijk te bedanken, daarvoor zijn er teveel geweest. Ook de ouders be dank ik voor hun attentie. Oom WIM. Wie zijn jarig Van 7 tot en met 13 Juli. Op 7 Juli. Victor Sommers, Oude Varkensmarkt 6. Adri Ammerlaan, Dr. Noortstr. 11, Stomw. Dominicus de Roo, Schoolstraat 6. Marietje v. d. Veer, Atjehstraat 5a. Theo Pont, Sophiastraat 15. Bouw v. d. Meer. R'veen B 96. Corrie v. Velzen, Weip. 6 Zoeterwoude. Wim v. d. Berg, St. Jacobssgracht 2. Op 8 Juli. Theo Uljee v. Hoogendorpstraat 13. Cor van Schie, Kraaierstraat 34c. Anny Hartwijk, Burchtsteeg 4. Anna v. d. Meer, Oud-Ade. Jan v. Steijn, Groenstr. 16. Annie Slingerland, Geer A 25. Nellie v. d. Kragt, Verl. Dorpsstraat 195, Warmond. Op 9 Juli. Clasina Koot, Groenendijk, H'woude. Kees de Jong, A 87. Groenend. H'woude. Rudi v. d. Voort, Duinzichtstr. 44 Oegstg. Arnold Spliethof, Roodb.str. 24. Cors en Adriaan Rotteveel Geenp. 6 Z'w. Nelly Hensing, Waardstraat 26. Sjaantje de Jong, Reeuwijk D 5 Kerkweg. Op 10 Juli. Wim Hoogeboom, Hoogmade B 328. Mien te Wiel, Heerenweg A 71 Warmond Frans van Zijp, Wald. Pyrmontstr. 70. Bep Kluiver, Pr. Hendrikstraat 42. Wim v. Wetten, B 47 Koudekerk. Lenie Bakker, Celebesstraat 21. Harrie Bontje, Langeraar A 22. Cornells v. d. Berg, St. Jacobsgracht 10. Agnes v. d. Top, Heerensingel 2a. Lenie Hofman, Geverstr. 22 Oegstgeest. Op 11 Juli. Koos en Arie Mooyman, Vliet E 1 Z'woude. Jantje Lagerberg, Bronkhorststraat 33a. Op 12 Juli. Eugène Plouvier, Lorentzkade 24. Marietje Droogh, Langeraar 5. Kees v. Gerven, Schenkelw. C 80, Z'woude Wim en Joseph Berbée, Kaisserstraat 28 Jopie Klein, Langegracht 198a. Cathrina v. Amsterdam A 186 H'woude. Petrus Hartman, Levendaal 35a. Co'ba Verplancken Rijndijkstraat 63. Mimi Vosters, Haarl.str. 237a. Stien v. Haarlem, Resedastraat 37. Adri Bierman, v. d. Bergh v. Heemstweg 3 Voorhout. Hubert Reekers, Breestraat 87. Trientje de Groot, Groenoordstr. 13 Sina Vaneman, Rijpwetering D 73. Jaap v. Eij'k, C 63a Ter Aar. Coba v. d. Geest. Warmond a. d. Zijl D 22. Op 13 Juli. Treesje Rijkelijkhuizen, P. K. Koorsteeg 20 Marietje v. d. Aart, v. d. Veldestr. 5 Lisse Loek de- Jong, A 87 Groenend. H'woude. Jan v. d. Steen, Maresingel 11. Annie v. d. Boog, Frans v. Mierisstr. 4. Bert v. Bemmelen. Schenkelw. C 75a Zoe terwoude. Siena Maai'seveen. Noorden. Cornelis v. d. Meer, A 6 Oude Wetering. Tonny Bakker, St. Aagtenstraat, 14. Cor van Klink, B 114, R'veen. Treesje Peeters, Haarl.straat 46a. Kees v. d. Post, Vliet E 7. Zoeterwoude. Wim Gerse, VinkenI. 16, Wassenaar. Antonia Pieters, St. Caeciliastraat 29. Bep Berenfinger, N. Beestenmarkt 9. Lenie Rijsdijk 12a, Bijdorpstr. Voorschoten. Ik feliciteer de jarigen. Wie zijn of haar naam in deze lijst wil opgenomen zien, schrijve minstens 14 da gen vóór den verjaardag. Zoo ook wie bij het verlaten der school van de lijst wil af gevoerd worden, alsmede wie verandert van plaats, straat of huisnummer. Zoo ook wie in de lijst een fout ontdekt. OOM WIM. IJ vraagt 1. Hoe groot is Borneo? 2. Aan welke orde is het beheer van den Olijfberg opgedragen? 3. Ik las in de krant het woord „perio diek." Wat is dat? 4. Ik hoor zoo dikwijls „pardon" zeggen. Hoe komt men aan dat woord? 5. Vader vraagt wat O.S.V.I.A. bet.? 6. Wat is eigenlijk „bombardement"? Wij antwoorden 1. Borneo is 23 X zoo groot als Neder land, is behalve langs de kust een ondoor dringbaar, moerassig oerwoud, waar de ri vieren de wegen, en de uitgeholde boom stammen de eenige vervoermiddelen zijn en waar zoo hier en daar enkele menschen worden gevonden en in wat krotten op hooge palen aan den kant der rivier wonen. Je kunt hieruit zien, hoe armzalig dit hei- densche land nog is. Gelukkig zijn onze paters ook daar in 1926 begonnen en zullen in de toekomst wel betere toestanden ko men ook. 2. De Britsche overheid, die den Olijf berg aangekocht heeft, heeft het bestuur van dit heiligdom opgedragen aan de Pa ters Franciscanen. Deze orde heeft nu meer dan 70 kleinere en grootere heilig dommen in haar bezit. 3. Dat bet. regelmatig terug- of weder keerend Dit zegt men van tijdsohrfiften en werkjes, die bij tusschenpozen verschij nen. 4. Dat is Fransch! Zooals jij het hoort op straat of in de tram beteekent het „neem mij niet kwalijk". Het bet. ook vergiffenis, genade; kwijtschelding van straf. 5. Dit is opleidingsschool voor Indische Ambtenaren. 6. Beschieting met granaten. NOG EEN RIJMPJE VAN GONNIE. DE TROTSCHË BEGONIA. Er was eens een Begonia, fors en groot! Die woonde in een pot, de kleur was rood. Hij stond op 't kozijn, in de zon, in 't lioht, En groeide, en bloeide, dat was zijn plicht! De Begonia had 't goed, en was zeer tevrêe Eens, het was alweer een heele tijd geleê Kreeg hij op een tentoonstelling de eerste prijs! Maar nu woonde hij in 't huis van mevrouw de Grijs Daar was hij verbazend verwaand en in top Ja 't is de waarheid, ik vertel u geen mop! Hij was erg verwend, en was graag ook alleen Op een morgen toen hij wakker werd, zag hij een Andere bloem, die naast 'm op de vensterbank stond. En die hij verbazend vreemd, en leelijk ook vond! Zij prijkte in een groene pot, en de bloem was ook groen Opeens vroeg de Begonia: wat kom jij 'hier doen? Ik geloof, dat jij aan een plantziekte lijdt, 't Was heelemaal geen fijngevoeligheid, Om zoo te spreken tegen die nieuwe plant Ik wed. dat u het ook niet aardig vind van diei. klant. Maar de groene plant had er geen erg in, Hij had 't hier in huis wel naar den zin. En werd dus niet boos, maar anwoordde blij Ja, ik weet, dat ik leelijk ben, leelijker dan jij! Wordt vervolgd. OORLOG door Anon. In drommen gaan daar de soldaten Door onze stille straten. Forsch en krachtig is hun stap, Fiksch zwaaien ze d' armen; rap En kwiek gaan ze voort. Al maar voort, Fier trekken ze op naar 't front. Waar de kanonnen buld'ren, rond De hoofden der lieden. Die weerstand bieden Aan den machtigen vijand. Ze leggen de hand Aan 't geweer En schieten keer op keer. Daar vallen stakkers. Getroffen door rakkers Der andere partij. En bloeden uit hoofd en zij'. Zóó vallen millioenen ter aard' En thuis bij de koude haard Zitten eenzaam de vrouwen en.... rouwen. Hun mannen zijn heen Voor eeuwig!.... Dan richten ,i vurige beên, Tot God En vragen Kracht, om heur lot Geduldig te dragen. En de Heer troost en schenkt Zijn zegen, Aan haar, die zoo leden: En spreekt van 't weerzien Daar boven en 't geluk dat wacht, In den hemel, waar de gesneuvelde lacht. door Ans van Diest, Sassenheim. Voor het raam van mijn kamertje sta ik tr genieten van de heerlijke natuur over het vrije veld; de natuur die hier altijd zoo eender, maar toch ook altijd weer zoo an ders is. Bollenvelden, waar nu geen bloe men meer te bekennen zijn, en weiland, zoo ver het oog maar strekt; geflankeerd met kerktoi'ens, die haar spitsen hoog in de lucht steken, huisjes en schuurtjes. Gemeu bileerd met koeien, paarden en schaapjes! De regen' probeert me door het open raam te besproeien met haar droppels; ze deren me niet! Even geleden was de lucht zoo donker en zwaar geladen, alsof er een reuze onweersbui op komst was. Er vielen ook dikke druppels, maar de bui schijnt afge dreven; nu stroomt er slechts nog een malsch zomerbuitje. Beneden is alles stil en half-donker; onze zieke slaapt en mag niet gestoord worden. Aan den slootkant laat een eenzaam geitje haar klagend geluid hooren; zeker last van den regen'! In de verte zie ik een boer aankomen, die luid zijn „hei-hop" door het weiland laat galmen. Hij gaat de koeien bij elkaar roe pen: 't is melktijd. Zie, nu gaat hij weer terug; nu de koeien voor zich uitdrijvend, 't Hei-hop moet de logge dieren, die ons het kostelijk nat verschaffen, zeker in toom houden! Achter elkaar loopen die beesten gedwee voor hun drijver uit; een heele koppel en daarachter de kalveren! Kijk, een paard loopt ook mee; die geeft toch zeker geen melk! Nooit van gehoord, ten minste! In de verte klinkt het vroolijk: „bè" of „mé" van de schapen. Leuk darte len daar ook de lammetjes. Is 't wonder, dat het landschap, dat altijd eender, toch ook altijd weer zoo geheel anders is? Een trein spoedt zich met haast dwars door de velden heen. Daar begint ergens een kerkklok te luiden en laat met sonore stem haar bron zen tonen over het landschap schallen. Ik word het niet moe om de heerlijke natuur té bekijken en bewonderen; ik geniet met volle teugen! Wat is God toch goed en Zijn almacht groot, waardoor God dit alles regelt en bestuurt. Hoe is 't mogelijk, dat ondanks dit alles de oorlog verder woedt, waardoor de schoonheid ondermijnd en verwoest wordt? Moge God toch geven dat spoedig de vrede over de wereld moge terugkeeren! 't Is ondertusschen weer droog gewor den. Ik ga beneden thee drinken (waar we nu zooveel meer van genieten dan als er volop thee is!!!) en dan ga ik een eind fiet sen om van de buitenlucht te genieten! DE BRIEF VAN BEP VAN DER GEEST als voorbeeld. Beste Oom Wim. Daar ik op het ogenblik niet weet, wat ik doen zal, of liever nergens zin in heb, zal ik u maar een brief schrijven, dan heb ik meteen nog een kans voor de wedstrijd ook, tenminste als ik twee kantjes vol krijg. Ze zijn bij ons vanavond al weer druk aan 't kaarten, pandoeren. Ik ben met moeder en twee zusjes nog aan 't kruisjas sen geweest, maar ik kon het niet winnen, hoewel ik nog een krul gehaald heb. Maar mijn jongste zusje is nu naar bed en moe der is nu ook druk aan 't pennen. Ik heb nog een versje ook gemaakt, maar 't viel lang niet mee. Ook nog eigen raadsels en de raadsels van de krant, zodat ik nu wel vier kansen krijg. Ik hoop dit keer ook wat te winnen en gaat het niet dan maar weer een volgende keer geprobeerd. Ik ben nu van school af, want ik heb twee broers in dienst. Een in Weert en één in Amsterdam. Ik was op de U.L.O. op de Haarlemmerstraat, maar nu moet ik thuis op de boerderij helpen. Ik vind het wel jammer, want ik was graag op school, maar er is nu eenmaal niets aan te doen. Als we nog maar buiten de oorlog blijven mo gen we O. L. Heer nog wel bedanken. Een week voor de grote vacantie. was mijn vriendinnetje -een keer bij mij. We liepen samen door het land een bal te schoppen. Ik schopte hem over de sloot in de wei van onze buren. Daar ik geen zin had om om te lopen wilde ik over de sloot springen, maar ik had geen polsstok bij me. Toen sprong ik in de sloot inplaats van er over en tot overmaat van ramp had ik nog een duim gekneusd en een bloeduitstorting er bij. Eerst kreeg ik brommen van moe der omdat ik in de sloot gesprongen was en toen moest ik nog naar d§ dokter ook. Veertien dagen heb ik met mijn hand op gebonden gelopen en nog vier weken zo in een doek. Het heeft toen nog wel een maand geduurd voor ik weer wat kracht in die duim had. Nu zal ik me eerst nog wel eens bedenken voor ik weer slootje zal springen. Twee maanden heb ik kunnen nadenken over mijn ondoordachte daad. Maar laat ik daar niet meer aan denken en u liever wat van mijn vacantie vertel len. Ik ben zoals altijd weer een week in Beverwijk geweest. Daarvandaan zijn wij naar Bergen wezen fietsen, naar het bloe door Greet Krol. Het land ligt rustig, eenzaam en verlaten De vogels slapen in struik en boom; De paarden, koeien, varkens rusten De mensen liggen ook in droom. Opeens daar brullen de kanonnen, Vliegtuigen scheren over 't land, Het mitrailleurgetik verscheurt de stilte: De dooden vallen ten allen kant. De oorlog is ook hier gekomen, Uit is het met de rustig-stille tijd, De mensen zitten angstig bij elkander, Bang, dat een bom hun huis straks splijt. Ach oorlog, wat brengt gij toch ellende! Oh, ga toch spoedig van ons heen! Wij willen u zo gaarne missen Wij houden van de Vrede slechts alleen.. NIEUWE RAADSELS ingestuurd door Sisca Homan. I. Verborgen vruchten. Rie, raap die speld op, eer je er met den voet op trapt! Jan, laat die beker staan, je zult die nog breken! Miep, ruim vlug de tafel leeg; want 'n bende! 't Lijkt hier wel een uitdragerij. Ga maar naar vader in den boomgaard, Bé! Is je huiswerk af? II. Uit welke glazen kan men niet drin ken? III. Mijn broertjes alle negen, Hebben er heusch niets op tegen. Dat ik met hen mee wil gaan. Want ga ik by elk van hun achteraan 't Moge vreemd lijken, maar waar is het gewis, Dat ieder van hen in aanzien gestegen is. Wie ben ik? IV. Een dier van twee letters, welbekend, Met r ervoor word ik gemend. Met v ga ik op roof meest' uit, En wordt menig kippetje mijn buit. Wie ben ik? V. Een mooie bloem wordt zonder hoofd een hemellichaam. Welke bloem wordt hier be doeld? De opl. niet opsturen. Deze geeft Sisca de volgende week zelf. Oom WIM. DE OPLOSSINGEN der raadsels van verleden week waren: 1. Rome. 2. Parijs. 3. Londen. 4. Berlijn. 5. Kopenhagen. 6. Goedzakken. 7. Dwingeland. o. Burgemeester. 9. Saucijs. 10. Dordrecht. 11. Roermond. 12. Rome. 13. Je adem. 14. Omdat zij steeds een kam bij zich draagt. 15. Een naald. 16. Zijn tanden. 17. Een klomp. 18. Geen, ze gaan niet, maar worden er in gelegd. 19. Het licht. 20. De brieflak. mencorso kijken. Het was er maar wat mooi. Wij zijn er ook nog'in 't klooster der Zusters Ursilinen geweest. Daar is een zus van mij. Een prachtige tuin is daar. Je kan er gewoon wel in verdwalen. Ik had er graag een paar nachtjes gebleven. Maar dat ging niet. Er is ook een prachtige Ma- riagrot en zo'n mooie kapel. Er was juist een fancy-fair. Ik heb er nog een mooi boek gewonnen, juist iets voor mij. Ik ben gewoon dol op lezen, vooral een spannend boek. Verder hebben we in de vacantie nog kermis hier in 't dorp gehad voor 't'mobi lisatie was. Toen was mijn broer uit Weert ook weer thuis. Juist nog even voor de mo bilisatie, want de andere week mocht hij niet meer. Nu ik eindig, want het is bijna elf uur en ik moet naar bed. De hartelijke groeten van alle huisge noten. Uw nichtje, Bep v. d. Geest. Sedert Bep dit briefje schreef, zijn heel wat stormen over ons goeie vaderland heengegaan en is heel wat gebeurd, waar niemand den 5 November, noch aan ge dacht, noch van gedroomd had. Zoo zie je Bep, dat op een half jaar ruim heel wat veranderen kan. Oom WIM.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 10