r OMGEVING RIJNSTREEK Weerbericht BIOSCOPEN TE LEIDEN VRIJDAG 5 JULI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ADonn^nyintsprys: voor Lelden II cent per week; 2.50 per kwertaaL Btf onxe «.(enten *0 cent per wvvk; &.60 per kwartaaL Franco per po»t f 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 10.04 uur. Zon op 5.26 uur. Maan op 6.52 uur Zaterdagmorgen. Maan onder 10.15 uur Zaterdagavond. HOOG WATER. Te Katwyk aan Zee op Zaterdag o juli v.m. 4.40 en nam. 5.05 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 19.5 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 20 gr. C. JlllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllilllllL Verduisteringstijden 2 Er is bepaald, dat er verduisterd 5 S moet worden tusschën zonsonder- 2 ?ang en zonsopkomst. 2 5 Deze tijden zijn voor hedenavond S en morgenochtend: E ZONSONDERGANG- 10.04 uur. ZONSOPKOMST 5.26 uur. 5 Tusschen deze beide tijden dient E er dus verduisterd te worden. E 5iiminimiiiuiiuiiiniiiiiiiifiiiiiiiiiiiiimiiir AANKOOP EN SLACHTING VAN VARKENS Het rijksbureau voor de voelselvoorzie- ning in oorlogstijd maakt het volgende be kend: Binnenkort zal worden overgegaan tot een systeem van centralen aankoop en slachting van varkens. Daartoe zal een slachtverbod voor varkens worden uitge vaardigd, waarvan door de Nederlandsche veehouderij centrale ontheffing kan worden verleend. Deze ontheffing zal uitsluitend worden verleend voor de slachting van door deze centrale beschikbaar te stellen varkens in daartoe aan te wijzen centrale slachtplaatsen en particuliere slachterijen. Ten gevolge van het in werkingtreden van het slachtverbod moeten alle voor slach ting bestemde varkens aan de genoemde centrale ter levering worden aangeboden. De handel in varkens blijft vrij. In de provincies waar de verkoop der varkens tot heden bijna uitsluitend door bemiddeling van de varkenshandelaren plaats vond (Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht en Zeeland) kunnen alleen de in geschreven varkenshandelaren varkens ter levering aan de Nederlandsche Veehouderij centrale opgeven en wel tot een voor ieder vastgesteld kwantum. In de andere provin cies kunnen ook de by één der landbouw crisis-organisaties georganiseerde boeren hun varkens aan de genoemde centrale ter levering opgeven. Een uitzondering wordt gemaakt voor de zeugen, beeren en laat gesneden beeren, welke in deze pro vincies eveneens uitsluitend door de var kenshandelaren kunnen worden opgegeven. Alle door de veehouderij centrale ingeno men varkens, onverschillig of zij recht streeks dan wel via de handelaren zijn ver kregen, worden naar geslacht, gewicht en kwaliteit aan den varkenshouder betaald. Een nadere uiteenzetting van de te vol gen regeling wordt in de vak- en land bouwbladen gepubliceeid. Voorts kunnen belanghebbenden inlichtingen verkrijgen bij de Nederlandsche veehouderij-centrale, Laan van Meerdervoort 84 te 's Graven- hage. (Herplaatst). Agenda LEIDEN De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 29 Juni 20 uur tot Zaterdag 6 Juli 8 uur waargenomen door de apo- teken Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 20502 en Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilheliminapark 8, tel. 26274. KATWIJK Tuinbouwoverzicht. In de afgeloopen week was er nogal eenige variatie. Variatie in de aanvoerregeling, variatie in de mi nim umprijsregeling. Wat de prijzen betreft was er in het afgeloopen tijdvak geen reden tot klagen. De aardappelen deden in den afgeloopen week 5.50 voor de grooten als minimumprijs en een groot kwantum kon gemakkelijk tot 6.00 soms zelfs iets daarboven halen. Drielingen gingen voor 3.20 tot 4.60 per 100 K.G. en kriel werd afgenomen tegen 2.00 on geveer per 100 K.G. Begin dezer week was wel is waar de minimumprijs verlaagd voor de groote tot 5.00 per 100 K.G. doch met een goed beschot, en dat heeft de massa dit jaar, valt de uitkomst werkelijk mee. Van de bonken draaiden er wel wat door, doch deze werden ten slotte toch voor export afgenomen. De prijs voor den grooten varieerden van 5.00 tot 5.60 per 100 K.G. en Drielingen gingen voor 3.50 tot 4.40 naar kwaliteit. Een handi cap is het echter voor de tuinders, dat men met rooien niet kan doorgaan en geen land kan worden leeggemaakt voor het planten en zaaien der navrucht. Maar men moge bedenken, dat zonder regeling en een maar raak rooien, de opbrengst onge twijfeld bedroevend laag zou zijn. Om iets goeds te bereiken zal dus een offertje moeten worden gebracht. In sla is nogal verschil van kwaliteit en dan vanzelf ook in prijs. Maar met een opbrengst van 1.40 tot 2.40 per 100 voor natuursla mag men heusch wel tevreden zijn. Ook met de bospeen liep het zeer naar genoegen. Goede bospeen werd voor het binnenland gekocht voor 6.00 tot 8.40 per 100 bos. Voor export, dat is alleen voor Duitschland, wordt in deze week gekocht voor f 5.50 per 100 bos. Al is dit dan geen hooge prijs, het is een goed middel om de prijs er op te houden. Van doordraaien in dit geval geen sprake. Dit product moet noodig weer eens een flinke bui regen hebben. Tuinboonen waren steeds goed gevraagd en de prijs stemde tot aller tevredenheid. Deze vari eerde van 5.00 tot 6.-70 per 100 K.G. in de goede kwaliteit. Summa summarum: er is tot op heden nog geen reden tot klagen ten opzichte der uitkomsten van de zomer- producten. Zeer waarschijnlijk zal dit sei zoen met het rooien van Eigenheimers pas begonnen mogen worden op 1 Augustus. Dat is 14 dagen later dan vorige jaren; het zal bevorderlijk zyn voor een redelijke prijs voor de vroege aardappelen. LEIDSCHENDAM Speldjesdag. De hier ter plaatse ge houden speldjesdag ten bate van het Wit- Gele Kruis heeft opgebracht de som van 89.92. LISSE GEMEENTERAAD. De raad dezer gemeente kwam Woens dagavond in een spoedeischende raadsver gadering bijeen, onder voorzitterssohap van den burgemeester Jhr. mr. van Rijc- kevorsel. Tegenwoordig waren alle leden. Na opening met raadsgebed werd beslo ten de notulen der vorige vergadering aan te houden. De voorzitter stelde hierop aan de orde het eenige agendapunt n.l. uitbreiding van het politiecorps. Besloten werd hierom trent in comité-generaal te vergaderen. Na ruim 3 kwartier werd de vergade ring heropend en werd met algemsene stemmen besloten om het politiecorps de zer gemeente uit te breiden en wel met 3 veldwachters. Hierop sloot de voorzitter de vergadering. Personalia. Aan de theologische school der Christelijke Gereformeerde kerk is voor het eindexamen geslaagd de heer W. de Graaf. Geboren: Maria Huberta, dochter van S. van Dijk en W. C. van Zonneveld. Georgius Franciscus, zoon van M. G. van der inden en A. M. Koppert. - Johan nes Theodorus zoon van Th. H. van den Burg en A. A. Meeuwenoord. Aleide An na Eleonore, dochter van J. Th. van Vee- nen en J. S. C. van Dorth. Overleden: Antonius Johannes van der Meer, 38 jaar. G e v e s t i g d: K. de Vries uit Wester- bork. H. A. van Dalen uit Leiden. P. J. A. Bril en gezin uit Amsterdam. P. van der Aart uit Noord wij kerhout. Vertrokken: Wed. A. Tulen geb. van den Berg en gezin naar Hillegom. W. Zintel naar Hazerswoude. P. W. Hoogkamer naar 't Zand. B. van Om- menn naar Amsterdam. H. J. van Ben ten naar Hillegom. P. A. Kerkvliet naar Anna Paulowna. L. van den Berg naar Oude Tonge. H. J. J. Suidgeest naar Haarlem. Th. J. A. Sundermann naar 's-Gravenhage. M. A. Otte en gezin naar Almelo. VOORSCHOTEN Gevestigd: D. Ippel van Voorburg H. v. d. Kwartel van Leiden P. P. Berk hout van Noordwijk P. G. v. d. Meij van Rijnsburg L. K. van Ooijen van Leiden S. P. v. d. Klein van Wassenaar A. Chr. v. d. Berg geb. Tau van Amsterdam H Velthuizen van Haarlemmermeer S. Hoekstra van 's Gravenhage A. P. H. Dieben van Arnhem. Vertrokken: W. G. H. van Herpen naar 's Gravenhage L. Fijnenbuik naar Leiden G. C. van Brunschot naar Meers- sen J. Veerman naar Edam Wed. Snippe geb. Wind naar Winterswijk. WASSENAAR VAN EEN DAK GEVALLET! Werkman ernstig gewond *>y werkzaamheden op het dak van de villa van den heer J. in „Duindigt" viel de 51-jarige T. uit den Haag van een hoogte van ongeveer 10 M. naar beneden, ten gevolge waarvan hy ernstig gekwetst werd aan rug en nek. Na eerste hulpver leening door dr. Baart de la Faille is hij overgebracht naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde te Den Haag. ZOETERMEER Overleden: Maria Willemina du Clou, oud 42 jaar, echtgenoote van Leen- dert Franciscus van Herwijnen. Getrouwd: Arnoldus Theodorus Vollebregt 34 j. en Elisabeth Maria Knep- pers 32 j. Gevestigd: J. A. van Winden en gezin van Delft A. van Rijs van den Haag C. W. Sebel en gezin van Woerden J. Q. van der.Meer van Pynacker J. J. E. M. Hortensius van Boskoop. Vertrokken C. de Groot naar Leid- schendam J. G. Hooftman naar Boskoop A. T. Vollebregt nar Reeuwijk E. J. M. Kneppers naar Reeuwijk. ALPHEN AAN DEN RIJN Aanrijding. In de Hoofdstraat kwam gisterenmiddag het 6-jarig dochtertje van dominé H. met haar rijwiel in aanraking met een uit tegenovergestelde richting komende vrachtauto. Het meisje kwam daardoor te vallen waarbij zij zich vrij ernstig aan haar been verwondde, zoodat de hulp van den dokter moest worden in geroepen. Tegen een boom gebotst. Gisteren middag omstreeks één uur is op den Steek- terweg een luxe auto uit Amsterdam, be stuurd door A. B. aldaar, vermoedelijk doordat de bestuurder onwel was gewor den, tegen een links van den Rijksweg staande boom opgereden. De bestuurder sloeg met het hoofd door de voorruit van den wagen, waardoor hij een ernstige ver wonding kreeg. Dr. Hildernisse heeft den man verbonden. Later is hy per taxi naar zijn woonplaats vervoerd. De zwaar be schadigde auto werd door een kraanwagen uit de garage Boot weggesleept. Speldjesdag. De speldjesdag ten bate van het T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" heeft ruim 165.-— opgebracht. BODEGRAVEN Polder Reeuwijk. In het der tweede helft van de maand Juni gaven wij de uit slag van de verkiezingen van den polder Reeuwijk. Aangezien er toen geen voorzit ter werd gekozen, werd Woensdag 1.1. een herstemming gehouden, waarbij in totaal 440 geldige stemmen werden uitgebracht. Hiervan kreeg de aftredende voorz., de heer Johs. Michielen 195 stemmen en de heer J. C. Hagen 245 st., zoodat laatstge noemde is benoemd. De heer Hagen heeft zijn benoeming echter niet aangenomen, zoodat er opnieuw een stemming zal moe ten plaats hebben. (Alle goede dingen in drieën). Personalia. Aan de Chr. Normaal school slaagde mej. J. Burggraaf voor de acte L. O.. Voor het eindexamen van het Kon. Gen. Mathesis Scientiarum Genitrix te Lei den slaagde de heer A. A. J. Suringa. Geboren: Hendrik z. van H. Griffioen en M. den Hartog Dirk Rudolph z. van C. Scheer en A. Kempers Antje Barbara d. van A. van Gulik en G. Helsloot. Ondertrouwd: N. J. Walraven 25 j. en W. H. Bolander 21 j. Gevestigd: C. Stam van Reeuwijk J. van Wijngaarden van Hillegom L. T. Postma van Rietveld D. Looij van Hoo- geveen P. K. Bleek van Didam J. van der Vliet van Alphen a. d. Rijn P. Boe len van Woerden P. C. Vrisekoop van Alphen a. d. Ryn J. Veerman van Nieu- werkerk a. d. IJssel. Vertrokken: D. C. Doornik naar Woerden G. J. J. Peters naar Vinkeveen. HAZERSWOUDE (Groenendijk) BOMMEN NEERGEKOMEN Donderdagmiddag te 3 uur zijn in 't wei land van de landbouwer S. H. de Jong door een vluchtende Engelsche vlieger een viertal bommen geworpen. Er werden geen personen getroffen; een koe werd gedood. HAZERSWOUDE Distributiedienst. Naar wij vernemen heeft de burgemeester, hoofd van den distributiedienst alhier, besloten op het Dorp zituren te doen houden in de wacht kamer van het Raadhuis en wel, te be ginnen met a.s. week, op Maandag- en Donderdagmiddag van 1 tot 2 uur. Daar de aangelegenheden de distributie betref fend thans als zoo vele en velerlei zijn, beteekent dit voor de dorpsbewoners on getwijfeld een groot gerief. NOORDEN Eerste plechtige H. Mis van pater R. Knaap Op Zondag 14 Juli hoopt pater R. Knaap de H. Priesterwijding te ontvangen uit handen van Z.H. Exc. Mgr. P. Hopmans. Op Zondag 21 Juli zal hij zyn eerste plechtige H. Mis opdragen in de parochie kerk van den H. Martinus te Noorden. OUD-ADE Collecte. Ten behoeve van de natio nale inzameling voor de oorlogsslachtoffers zullen Zaterdag a.s. op het dorp rondgaan de heeren H. v. d. Hulst en Jac v. d. Geest, in de omgeving de heeren H. v. d. Voort en J. H. Ponsioen. TER AAR Noordeind- en Geerpolder. Stemge rechtigde Ingelanden van den Noordeind en Geerpolder kwamen onder voorzitter schap van den heer C. de Boer in verga dering bijeen. De rekeningen der vijf afdeelingen wer den artikelsgewijze gelezen en onveran derd, als aangeboden, vastgesteld. De behandeling van de begrootingen vraagt meerderen tijd. Bij die van de „be- stuurskosten" wordt door het bestuur voor gesteld een opzichter aan te stellen, waar toe de heer v. Vliet is aangewezen, en dit, omdat de verschillende werkzaamheden zonder een deskundige niet meer kunnen worden uitgevoerd. De heer A. P. Uijttewaal heeft niets tegen den persoon die genoemd is, en als hij al meer voor den polder gewerkt heeft, vindt hij dat goed, anders had Ijij liever iemand uit eigen plaats. De voorz. antwoordt hierop, dat het be stuur niet twijfelt aan de capaciteiten der plaatselijke ambachtslieden, maar iemand, die er buiten staat, staat ook onpartijdig tegenover het uit te voeren werk. De heer P. J. van Ryn raadt aan geen vasten opzichter te nemen; je raakt hem nooit meer kwijt met die ambtenarenwet! Hy is ook niet tegen genoemden persoon. Laat het bestuur iemand nemen en dan van Vliet als ze hem noodig hebben en zoo niet, dan behoeft er niets betaald te worden. In dezen zin wordt algemeen besloten. Bij de provinciale bijdrage voor den ver beterden Geerweg geeft de secretaris de gevraagde toelichting, hoe deze bijdrage nl. is berekend. Voor onderhoudskosten is 400 geraamd krachtens reeds door Ged. Staten goedgekeurde begrooting. De begroo ting wordt vastgesteld met een omslag van 5 per H.A., een verhooging van 1 ten gevolge van de verbetering van dien weg. De begrooting voor de tweede helft t.m. vijfde afdeeling wordsn vastgesteld met een onveranderden omslag van 15, 10, 6.65 en 1.65. Voor „bemaling op Rijn lands boezem", Noordeind 3, Geer 1 en afdamming 5. De leden van de commissie van onderzoek der rekeningen in 1941 worden benoemd. Bij de rondvraag informeert de heer A. P. Uijttewaal of het geoorloofd is, dat tegen over die commissie inzage wordt gegeven van de achterstallige polderlasten. De secretaris zegt, dat dit voor goede controle noodig is, opdat de commissie kan nagaan, of het goede bedrag in de rekening is verantwoord; men mag dat zonder meer meer niet aannemen. Het is niet op zyn plaats, dat commissieleden het naar buiten uit brengen wie de zondaars zijn; het is meestal financieele onmacht en dan behoort daaraan geen ruchtbaarheid te worden ge geven. De heer A. P. Uijttewaal vestigt de aan dacht op den slechten toestand van veel slooten en zou willen zien bevorderd, dat ze in werkverschaffing werden opgeknapt. Gemeentel. Aankondiging TEXTIELDISTRIBUTIE. j Nader wordt hier nog medegedeeld, dat het den winkeliers verboden is zomerbo- venkleeding aan te maken op voorraad of te bestellen. Heeren- en jongensbroeken en jasjes, welke door kleur, stof en model kennelijk bestemd zijn om alleen in den'zomer te worden gedragen en welke in verband met deze bestemming in wit, crème, pastel of in andere zomertinten geverfd zijn, kun nen vry verkocht worden. De Burgemeester. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 5 Juli 1940. 3572 De voorz. gevoelt daarvoor alles, mits niet op kosten van den polder. De aandacht van het gemeentebestuur zal er op gevestigd worden. Inzake de kadenwacht deelt de voorzit ter mede, dat deze eerst met betaalde krach ten is uitgevoerd, later iets ingekrompen; mogelijk is alle inwonender. te verplichten, wat momenteel erg moeilijk is met het oog op de werkzaamheden. De heer A. P. Uijttewaal is tegen los- en-vast maar laten waken, een vaste wacht is beter en noodig, maar de kosten spelen een groote rol. De heer C. van Zaal merkt op, dat er velen in den polder geen eige naar zijn, die dus niet betalen en wier bezit toch beveiligd wordt. De secretaris zegt, dat een belasting op de gebouwde eigendommen hier uitkomst zou geven, of verplichting van alle in wo nenden van den polder tot waken. Besloten wordt via de Zuid-Hollandsche Waterschapsbond de aandacht op een en ander te vestigen, vooral op een mogelijke heffing op het gebouwd, en wat de bewa king zelve betreft, alles aan het bestuur over te laten en zoo noodig, in October ongeveer, weer deze zaak te behandelen. E.H.B.O.-cursus. In het parochiehuis werd de eindles gegeven van den E.H.B.O.- cursus, georganiseerd door de R. K. Ver- eeniging van Eerste Hulp bij ongelukken, onder leiding van dr. Post Uiterweer. Deze bijeenkomst was speciaal belegd om de cursisten een examen af te nemen, waaruit 'zou blijken, of de dames en heeren al of niet geschikt zijn om een diploma in ont vangst te nemen. Reeds eenige weken ge leden slaagden zij voor het éénjaars-diplo- ma, nu stond de weg open voor het offi- cieele diploma met een geldigheidsduur van drie jaar. De volgende personen leg den met goed gevolg dit examen af,-waar bij dr. Molhuizen uit Den Haag als exa minator optrad: dames: J. Hoogervorst, Tr. V. Beynen, P. Bosland, R. v. Kints en L. Hartveld; heeren: M. Kroft, A. den Haan, G. v. Kints. Vier candidaten moesten zich tevreden stellen met een éénj aars-diploma. Geboren: Theodorus Bernardus z. van L. H. Sassenden Haan. Overleden: G. van Lammeren 74 j. Gevestigd: M. Keyzer van Voorscho ten A. J. Vale van Amsterdam B. Stougie van Alphen Cl. Angenent van Leimuiden H. Versluys van Haarlem J. Tönis van Heiloo E. HulsSnoep van Amsterdam. Vertrokken: Cl. Mank naar Leiden P. A. van Eyk naar Nieuwkoop M. de Blieck naar Leiden A. v. d. Bijl naar Aalsmeer W. A. Vermeulen naar Wad- dinxveen C. Lek naar Haarlem M. C. ZevenhovenKoek en gezin naar Al phen A. Leune naar Zoeterwoude. ZEVENHOVEN Personalia. Dezer dagen slaagde de heer G. Bader alhier voor het midden standsdiploma. Overleden: Johanne v. d. Vlugt echtgen. van P. W. v. Steijn 42 j. THEATER HUUFDF1UMS INHOUD AANVANUSUbi. KEURING Lido: Mijn vrouw heeft talent (Loretta Young, Warner Baxter). Sherlock Holmes contra Prof. Mariar- ty. Komisch Detective-film ederen avond 8 uur iondag van 27 uur Voensdag en Zater- lag matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Luxor: svrp- Het privé-leven van Elisabeth en Essex. (Bette Davis, Errol Flynn). Alle hens aan dek. (Jessie Matthews). Historisch Komisch .ederen avond 8 uur iondag van 27 uui lederen dag matinée >ehalve Vrijdag. Goedgekeurd v. volwassenen Trianon: De vrouw van veer tig. (Huguette Du- flos, Jean Aumont). De duivel van de jungle (Anna May Wong). Speelfilm Sensationeel ederen avond 8 uur iondag van 27 uur Voensdag en Zater- lag matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Rex: 1 ^schen twee ocea- i a (Joel Mc. Crea, 'rances Dee). Visschersjongen (Bobby Breen). Dramatisch Speel-zang- film ederen avond 8 uur iondag van 27 uur lederen dag matinée Goedgekeurd v. volwassenen Casino: De havik der wilder- 1 nis. (Mala, Monte "'ue). Sensationeel ederen avond 8 uur iondag van 47 uur iaterdag en Woens- lag matinée 2.30 u. 1 Goedgekeurd v. volwassenen

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2