CZISTZT.—DAGBLAD voor leiden en omstreken Frankrijk breekt met Engeland WELKE BONS? VRIJDAG 5 JULI 1940 31ste Jaargang No. 9685 Dit nummer beslaat uit twee bladen. V Het bezit van onze beginselen Het maandiDló-d „De R.K. Staatspartij" is vandaag verschenen voor de maanden Mei en Juni, dus twee afleveringen tege- lijik als na-komertjes. Wij vinden er in artikelen over „Financieele perspectie ven," „Het landoorlogreglement," „Her stel en opbouw," „Ordening van vrije be roepen", „De stervende staking." Deze artikelen-reeks wordt geopend met een beschouwing, getiteld „Gelooven en Vertrouwen" van den voorzitter der R.K. Staatspartij, mr. Verschuur. Wij ont- leenen daaraan: Inderdaad zal, gelijk ieder verwacht, deze geweldige tijd niet aan ons land voorbijgaan zonder veel veranderin gen. Wie voor den veranderden toe stand de oogen sluit, dient zijn land niet. Vooral zij, die uit beginselen le ven, kunnen bij eiken nieuwen toe stand hun taaik opnieuw bepalen. Met leedwezen hebben wij dikwijls het verschijnsel gezien, dat men de samenleving wilde hervormen zonder rekening te houden met beginselen; maar haast nog meer is het te betreu ren, als een of ander bijkomstige vorm als beginsel wordt betiteld. Veel zal nieuw of althans grondig veranderd worden. Alleen niet onze beginselen. Deze zullen toepassing moeten vinden onder zeer veel veranderde omstan digheden. Dit zijn, van politiek standpunt bezien, de meest concrete gedachten in het artikel. Wij willen deze gedachten graag be schouwen als een zeer voorzichtig gedane aanwijzing van méér concrete daden, wel ke in een ver stadium van bereiding zijn. Intusschen zijn de in deze paar regels uitgedrukte gedachten, hoe eenvoudig en vanzelfsprekend ze ook schijnen, helaas, lang niet gemeengoed van alle katholieken. Staat 't allen klaar voor den geest, dat zij, die uit beginselen leven, hun taak ophieuw kunnen bepalen „bij eiken nieu wen toestand"? Dit wil volstrekt niet zeg gen, dat zij, als,de bladeren van de boomen met den wind, met iederen nieuwen toe stand kunnen meewaaien, maar dat zij, re delijk handelend, de consequenties, die zij uit hun ongewijzigde beginselen trek- kenn, kunnen wijzigen, als een nieuwe toestand dat noodzakelijk of gewenscht maakt, juist ter wille van die beginselen- zèlf. Met zijn beginselen-zélf laat een mensch van karakter nooit marchandeeren. Trouw aan zijn beginselen is zijn hoogste persoon lijke eer. Maar 't is een dwaling, die zeer ernstige gevolgen kan hebben, .als men een vorm, welkt onder bepaalde omstan digheden gewenscht of noodzakelijk is voor de beleving van een beginsel, met dat beginsel-zèlf verwisselt. Onze beginselen zijn dien naam waardig; zij zijn waarlijk fundamen teel; zij vormen het diepe en hechte fundament van onze handelingen. Oprecht beklagen wij, vooral onder de huidige omstandigheden, degenen, wier be ginselen eigenlijk geen beginselen, geen levensbeginselen mogen heeten, omdat zif geheel opgaan in en worden omsloten door een of ander sociaal of (en) politiek stelsel, dat uiteraard veranderlijk is en verdwijnen kan. En, als dat ver dwijnt, dan is hun leven, althans him so ciaal leven, leeg, dan zijn óók verdwenen hun sociale idealen, misschien zelfs a 1 hun idealen. Wij beklagen deze menschen. En.... wij schamen ons voor onze ondankbaar heid! Wij, wij moeten intens dankbaar zijn voor het bezit van beginselen, die aan het leven schenken, aan het h e 1 e leven, kostbaren inhoud, gezonde geestdrift, ver rukkelijke idealen. De oogenblilcken, waar in wij dat goed bedenken, kunnen zijn de beste en schoonste van ons leven, omdat wij ons dan bewust zijn van ons rijk bezit. Ten ge /olge van de vlootaanval DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN VERBROKEN. De Fransche regeering deelt officieel mede: De Donderdagmorgen onder voorzitter schap van president Lebrun bijeengeko men ministerraad heeft na kennis te heb ben genomen van den niet te rechtvaardi gen aanval, dien een machtig Engelsch es kader heeft ondernomen op een Fransch eskader bij Mers el Kebir, en nadat hij zijn waardeering tot uitdrukking had gebracht over den heldenmoed der vloot, besloten de diplomatieke betrekkingen met Enge land te verbreken. De kolenvoorziening Naar het „Vad." verneemt, ligt het in het voornemen bijzondere omstandig heden voorbehouden nog ten minste tweemaal éénvijfde van de hoeveelheid kolen, die men in het afgeloopen stook- seizoen gebruikte, toe te wijzen. Drievijfde van de hoeveelheid van vorig seizoen zal men dus ten minste kunnen ontvangen. Meer en meer begint het er naar uit te zien dat er komenden winter geen moge lijkheid zal bestaan centrale verwarmings- installaties met stookolie te stoken. Men dient er dan ook op voorbereid te zijn, dat men het met vaste brandstof zal moeten doen. Naar wij vernemen is bij de beschik baarstelling van anthraciet en cokes een regeling getroffen, die het mogelijk maakt, dat ook zij, die tot nu toe met olie stook ten, een redelijke hoeveelheid vaste brand stof kunnen krijgen. Wanneer de hoeveelheid in het afgeloo pen stookseizoen verbruikte steenkool niet bepaald kan worden, zal het toekomstige verbruik op billijke wijze geschat worden, zoodat iedereen naar evenredigheid vaste brandstof zal kunnen verkrijgen. Slachtverbod voor varkens Naar gemeld zal van Maandag 15 Juli af een slachtverbod van varkens gelden voor Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Gel derland (met uitzondering van bepaalde gemeenten). In dit gebied zal door de Nederlandsche Veehouderij centrale ontheffing van het ver bod worden verleend voor de slachting van varkens welke door deze Centrale beschik baar worden gesteld aan de daartoe aan gewezen centrale slachtplaatsen. De commissies van slagers en grossiers moeten aan die abattoirs opgave doen van wat de handel noodig heeft in de eerste week. Dit slachtverbod hebben wij reeds eer der aangekondigd. De varkens werden in bovengenoemde provincies schaarsch en waren tegen den officieelen prijs van 31 cent per pond levend bij de boeren niet meer te koop. De boeren zeggen ze daarvoor niet te kunnen leveren. Het slachtverbod houdt hier ongetwijfeld verband mee. Beteekent dit slachtverbod nu ook distri butie van varkensvleesch? Hoewel de Vee houderij Centrale nog niet bereid was ons nadere inlichtingen te verschaffen omtrent een op handen zijnde distributie van var- kensvleesch, kunnen wij van welingelichte zijde meedeelen, dat er inderdaad spoedig een distributieregeling voor varkensvleesch zal komen. De consumenten zullen echter het vleesch zonder bon kunnen verkrijgen. De distributie zal n.l. over de slagers plaats vinden, zoodat het publiek er betrekkelijk buiten staat. „Vaderland". Levensverzekering MORATORIUM THANS VOLLEDIG OPGEHEVEN Naar wij vernemen, is besloten het moratorium voor het levensverzekerings bedrijf op te heffen, nadat gebleken is, dat de schade, ten gevolge van den oorlog, aan zienlijk lager is dan men had veronder steld. Brandverzekering IN DE VRAAG NAAR NEDERLANDSCHE DEKKING MOET WORDEN VOORZIEN. Het lag voor de hand, dat er in verband met de beperkte Nederlandsche assurantie- markt maatregelen zouden worden getrof fen, die de Nederlandsche maatschappijen in staat zouden stellen veel grootere be dragen dan voorheen te accepteeren. Thans wordt de oprichting aangekondigd van de Vereenigde Assurantiebedrijven Neder land N.V. Op 26 Juni werd ten kantore van de Verzekering Maatschappijen Tiel-Utrecht te Utrecht en ten overstaan van notaris mr. Th. Snellen, aldaar de oprichtingsacte verleden van 'de Vereenigde Assurantiebe drijven Nederland N.V. In het kapitaal, groot 5 millioen (26 pet. storting) nemen de gezamenlijke Nederlandsche Brandver zekering Maatschappijen vrijwel zonder uitzondering deel. De N.V. in oprichting is op 1 Juli haar werkzaamheden op brandverzekeringsge- bied begonnen aan de beurzen te Amster dam en Rotterdam. Zij zal haar teekenca paciteit aanwenden tot het verstrekken van aanvullende dekking en zoodoende eerst in actie treden, nadat aan de Neder landsche markt gelegenheid is geboden zich op het betrokken risico te interessee ren. Tevens accepteert zij, uitsluitend op facultatieven voet, herverzekering op eigen posten van cedenten (maatschappij-posten) zoomede herverzekering op beursteekening, dit laatste echter met beperking tot vóór den oorlog gesloten posten. Zij streeft ernaar op deze wijze naar ver mogen in de sterk tqegenomen vraag naar Nederlandsche dekking te voorzien, zonder daarbij op eenigerlei wijze afbreuk te doen aan de effectiviteit van de bestaande dek kingscapaciteit van de Nederlandsche markt. Directeur is dr. B. H. de Jongh te Utrecht, commissaris jhr. mr. A. K. C. de Brauw te 's-Gravenhage. „Vaderland". WACHTTIJD IN DE NEDERLANDSCH DUITSCHE CLEARING TEN HOOGSTE ZES WEKEN De directie van het Nederlandsch Clearinginstituut deelt mede, dat in verband met de ontwikkeling van het handelsverkeer met Duitschland is te verwachten, dat in de clearing met dat land aan deze zijde weder een tekort zal ontstaan en dientengevolge een wachttermijn bij de uitbetalingen van stortingen, welke te Berlijn ten gunste van Nederlandsche crediteuren hebben plaats gevonden. Met het oog daarop zullen aan Ne derlandsche zijde maatregelen worden genomen, waardoor de wachttermijn in de clearing met Duitschland zal worden beperkt tot zes weken. Door deze maat regelen zal er dus zekerheid ontstaan, dat eenmaal tot de clearing toegelaten vorderingen, uiterlijk zes weker, na ver zending van het bericht van storting door het clearinginstituut, tot uitbeta ling zullen worden gebracht. DE TOEPASSING VAN DE DEVIEZEN- VERORDENING Sieraden, horloges, gebruiksvoorwerpen enz. van edel metaal behoeven niet te worden opgegeven Bij vele juweliers in het geheele land ko men dagelijks telefonische en mondelinge aanvragen binnen waaruit blijkt, dat de deviezen-verordening niet of niet voldoen de begrepen wordt. Het komt gewenscht voor de bepalingen hier nog eens duidelijk te herhalen: Iedereen, hetzij particulier, handelaar of bestuur van. een vennootschap is verplicht zijn voorraad goud, zilver en platina of me talen, die tot de platina-groep behooren, aan de Nederlandsche Bank aan te bieden op een formulier, dat bij de bank verkrijg baar is. Het metaal zelf wordt dus niet op gezonden, alleen de omschrijving. De be doeling is, een overzicht te verkrijgen van de aanwezige grondstoffen, waaronder ook munten gerangschikt worden; voor zoover het fabrikanten betreft, vallen ook de z.g. half-fabrikaten hiqponder. Dit is echter een vorm, die de particulieren niet ken nen. Het opgeven van sieraden, tafelzilver, ge bruiksvoorwerpen van edel-metaal of hor loges is dus niet de bedoeling; evenmin de munten, die tot sieraden verwerkt zijn. Het spreekt dus vanzelf, dat de aanschaffing van deze voorwerpen aan geen enkele be perking gebonden is; ook de stamkaart is er niet voor noodig. De sieraden, die met diamant of andere steenen bezet zijn, vallen eveneens geheel buiten de verordening en kunnen dus vrij verhandeld worden. NEDERLAND EN DUITSCHLAND Hoe de leider van Nationaal Front J er over denkt Te Arnhem heeft de leider van Nationaal i Front Arnold Meyer een rede ge houden, waar hij o.m. de vraag beant- j woordde: hoe is en hoe zal onze verhou ding ten aanzien van Duitschland zijn. Ziehier, in dezen, mijn politieke geloofs belijdenis, aldus spr. Wij hadden gehoopt uit eigen kracht de nieuwe idee in Neder land te doen winnen. Het Duitsche leger heeft Nederland bezet. Dat is een feit, waar, zoolang de oorlog nog duurt, niet aan te tormen valt. Wat wij nu van het groote, bloedverwante Duitsche volk ver wachten, is, dat het niet de hoogste goede ren, die wij bezitten, onze Nederlandsche trotsch, onze Nederlandsche taal, onze Nederlandsche cultuur, vernietigt. Wij kunnen ons dit door niemand laten ont nemen. Door niets en door niemand. En wanneer de oorlogs-noodzaak voorbij is, dan staan we op ons recht van onafhanke lijkheid voor wat onze binnenlandsche aangelegenheden betreft. Dat vragen we niet. Dat is een recht, on afhankelijk van wie ook. Dus ook van Duitschland. Beteekent dit, dat we geen nauwen band met Duitschland zouden willen? Neen. Wij willen die wel. Maar voorop staat, dat ons volk zichzelve kan zijn. En wanneer Duitschland de voorwaarden schept, waar door wij ons zelve kunnen zijn, wanneer Nederland bevrijd wordt van die stelsels en ideeën, welke de gezondheid van ons volk tientallen jaren ondermijnden en de grootheid van Nederland fnuikten, wan neer ons ideaal en ons recht: „Een volk, een staat", kortom: groot-Neder land verwerkelijkt wordt, ja dan, we zeg gen het eerlijk en rond, dan, maar dan ook alleen, willen we vrijwillig en met erken telijkheid niet meer terug zien op het ver leden, doch vanaf den dag der vervulling van het ideaal groot-Nederland, een lots- gemeenschap met Duitschland aangaan. Op deze basis van onze politieke geloofs belijdenis zullen wij het geheele Neder landsche volk winnen. Dat kan geen lan gen tijd duren. Dat moet snel. Met deze gedachten vertegenwoordigen wij de meening van het Nederlandsche volk. Het Nederlandsche volk wil samen werking met het Duitsche volk, maar het eischt eerbied voor eigen aard. Wij zijn geen slaven-volk, doch een volk van heer- schers. Wij waren ons daarvan ten allen tijde bewust. Wij willen derhalve het volk vertegenwoordigen, en wij alleen kun nen het Nederlandsche volk vertegenwoor digen. N.S.B.-ERS BETOGEN IN EEN STATENVERGADERING. „In volmaakte orde rukte de W.A. in". De Dinsdag gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Gelderland woonden, zooals reeds is meegedeeld, een aantal N.S.B.-ers op de publieke tribune bij (het Nationale Dagblad, altijd nog in oorlogsstemming, deelt mee, dat de W. A. zich een plaats op de publieke tribune had „veroverd"). Met de „pittige" rede van kameraad Koster stemde, naar hetzelfde blad bericht, de W.A. in „door krachtig applaus en Hou Zee-geroep" En verder: „De voorzitter kon dit nog steeds niet hooren en liet dan ook de tribune ontruimen". Men weet toch ook aan het Nationale Dagblad, dat de aanwezigen op de publie ke tribune van een vertegenwoordigend lichaam zich van betuigingen van instem ming of afkeuring hebben te onthouden, en dat iedere voorzitter een betoogende groep op de publieke tribune, van welke richting ze zou zijn, laat verwijderen. „In volmaakte orde.rukte de W.A. daar na in", aldus het Nationale Dagblad. Maar haar houding op de tribune was al lesbehalve in volmaakte orde. Wel is ze in overeenstemming met het woord van mr. Rost van Tonningen op een vergadering, dat wij (de N.S.B.-ers) ons aan geen enkel verbod storen. „Volkskrant". TEGEMOETKOMING VOOR AAN MILTVUUR GESTORVEN VEE. Het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt het volgende bekend: Binnenkort zal worden overgegaan tot uitbetaling van de bedragen, welke den betreffenden veehouders worden toegekend als tegemoetkoming voor van 1 December 1939 tot 1 April 1940 aan miltvuur gestor ven vee. Voor zoover het verloren gegane vee ver zekerd was, kunnen de betrokken verzeke- ringsmaatschapijen voor uitbetaling van de bedoelde tegemoetkoming in aanmer king komen, mits zij vóór 15 Juli a.s. aan het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning, Lange Voorhout 10 te 's-Gravenhage, opgave hebben verstrekt van de uitgekeer de bedragen, tijdstip van uitbetaling, naam en woonplaats van de verzekerden, als mede aantal en soort van het verzekerde vee. BROOD. Bons 41 tot en met 50 (Lroodbonboekje). Geldig tot en met 7 Juli (eventueel tot en met 11 Juli) recht gevende op totaal 2000 gram brood. THEE OF KOFFIE. Bon 85 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 2 Aug. rechtge- vende op half pond koffie of half ons thee. (Bon 69 blijft ook geldig tot en met 2 Augustus). BLOEM OF BAKMEEL. Bon 75 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 12 Juli, reoht- gevende op 2)4 ons tarwebloem of 2)4 ons zelfrijzend bakmeel. SUIKER. Bon 80 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 25 Juli, rechtge- vende op één k.g. suiker. PETROLEUM. Petroleumzegel „Periode n". voor hen, die over geen andere kookgelegenheid beschikken dan petroleum. Geldig tot en met 14 Juli, rechtgevende op 2 liter. BROODDISTRIBUTIE. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van land bouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 8 tot en met 14 Juli a.s. de met „51" tot en met „60" genummerde bonnen van het brood boekje gezamenlijk recht geven op het koopen van 2000 gram brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 100 gram brood. De bonnen, die op 14 Juli nog niet gebruikt mochten zijn, blijven voorts tot en met 18 Juli a.s. geldig. KOFFIE- EN THEEDISTRIBUTIE. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van land bouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 6 Juli tot en met 2 Augustus a.s. de met „85" ge- numerde bon van het algemeen distri butiebonboekje recht geeft op het koo pen van 2% ons koffie of y3 ons thee. GROOTE WERKEN IN NOORD-BRABANT Afsluiting van den Biesbosch, de Donge en het Oude Maasje. Naar wij vernemen zal reeds op zeer korten termijn vermoedelijk kunnen reeds volgende week de eerste werkzaam heden worden verricht worden begon nen met de uitvoering van een der groot ste werkobjecten in de provincie Noord- Brabant: de afsluiting van den Brabant- schen Biesbosch, van de Donge en van het Oude Maasje. De indijking van den Biesbosch zal ge schieden met eenige restricties, teneinde de zekerheid te scheppen tegen de hnogste stormvloeden; daartoe zullen eenige water- overlaten in de dijken worden uitgespaard. De dijkverzwaring aan de Brabantsche zijde zal bij Geertruidenberg beginnen. In hoofdzaak om wateroverlast te voor komen voor het Zuid-Hollandsche Bies- bosch-gebied, dat zou kunnen ontstaan door de indijkingen in Brabant, zal een ver zwaring van de Merwèdedijken aan den Hollandschen oever worden aangebracht, te beginnen bij Gorcum. LUCHTGEVECHT BOVEN ROZENBURG Gisterochtend is tijdens een luchtgevecht tusschen Duitsche en Engelsche vliegtui gen boven het eiland Rozenburg (Z.H.), naar het A.N.P. meldt, een negentienjarig meisje, dat zich op het veld bevond, ernstig gewond. Zij is in het ziekenhuis opgenomen. Voorts werde~ drie koeien ge dood. Dr. Jac. P. Thijsse 75 jaar Op 25 Juli a.s. viert dr. Jac. P. Thijsse te Bloemendaal zijn vijf-en-zeventigsten verjaardag. Heel natuurlievend Nederland zal op 25 Juli met dankbaarheid aan Dr. Th ij ss denken en wellicht van de dank baarheid ook blijk geven.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1