Juiee Jiaaaateitanden &ezct Door Duitsche vliegers bij verrassing genomen Duitsch witboek Engeland en Syrië Boekarest wijzigt zijn poMtiek Evacuatie van Hongkong DINSDAG 2 JULI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 HET STAKEN VAN DEN STRIJD IN SYRIë. Naar de Londensche radio meedeelt, heeft de Britsche regeering een verklaring gepubliceerd, waarin zij in verband met het staken van den strijd in Syrië door ge neraal Mittelhauser meedeelt, dat zij niet kan toelaten, dat de een of andere mo gendheid Syrië of den Libanon bezet of het gebied dezer beide landen gebruikt voor aanvallen op andere landen, welke Engeland het zijn plicht acht te bescher men. Engeland heeft de vereischte maat regelen genomen om dit te beletten. Deze verklaring tast echter niet den toekomsti- gen status dezer beide landen na den oor log aan. Domei meldt uit Ankara, dat Turkije en Irak kortelings een Engelsche bezet tingsplan van Syrië hebben afgewezen. De Engelschen hadden in dit plan beloofd Irak een belangrijk deel van Syrië af te staan, terwijl Turkije een aandeel in het oliegebied van Mossoel en het gebied van Aleppa was beloofd voor zijn deelneming. TELEFOONVERBINDINGEN TUSSCHEN SYRIë EN PALESTINA VERBROKEN? Volgens berichten uit Jeruzalem zouden sedert gisterochtend vroeg de telefoonver bindingen tusschen Syrië en Palestina ge heel verbroken zijn. Italiaansche journalisten, die uit Egypte zijn teruggekeerd, hebben de „Stampa" medegedeeld, dat Engeland sterke afdee- lingen van zijn Palestijnsche troepen in Egypte concentreert, om een grooten aan val op Cyrenaica voor te bereiden. Ook zijn bombardements- en jachtvliegtuigen van het nieuwste type uit de luchthavens van het Naburige Oosten teruggetrokken en in Egypte opgesteld. Het Egyptische volk leeft in een voortdurende angst voor luchtaanvallen. De Egyptenaren willen niets van een oorlog weten, doch wagen het niet zich tegen Engeland te verzetten. Aan de Egyptisch-Lybische grens komt het herhaaldelijk tot heftige botsingen tus schen Britsche en Egyptische troepen. De Engelschen hebben drink- en waschwater in overvloed, terwijl de rantsoenen der Egyptenaren beneden het noodzakelijke liggen. GARANTIES VAN PARIJS EN LONDEN NIET MEER AANVAARD. Gistermiddag is onder voorzitterschap van minister-president Tatarescoe een mi nisterraad gehouden. Op grond van een rapport, uitgebracht door den minister van Buitenlandsche Zaken Argetoianoe, werd besloten tot wijziging der Roemeensche buitenlandsche politiek. Tevens nam de ministerraad er kennis van, dat Roemenië afziet van de garanties, die op 13 April 1939 door Engeland en Frankrijk werden verleend. Deze besluiten van den Roemeenschen ministerraad worden door de Duitsche bladen in korte commentaren een zware nederlaag genoemd van Engeland. Wanneer de Roemeensche regeering be sluit tot wijziging van haar buitenlandsche politiek, zoo schrijft de „Berliner Boersen- zeitung", dan kan dat alleen beteekenen, dat zij van nu af aan wil handelen, op buitenlandsch politiek gebied, in overeen stemming met de feitelijkheden der ruim te, gelijk zij reeds op economisch gebied gehandeld heeft door haar accoord met het Groot-Duitsche Rijk. De afstand van de Engelsch-Fransche garantie verduidelijkt zoowel de oude als de nagestreefde nieuwe lijn der Roemeensche politiek en vormt een openlijke breuk met die Westersche neigingen en invloeden, die in Boekarest zoo lang toonaangevend zijn geweest. BULGARIJE EN HONGARIJE. In verband met berichten, volgens welke zich aan de Bulgaarsch-Roemeensche grens in den nacht van Zondag op Maandag een incident zou hebben voorgedaan, consta teert het Roemeensche Nieuwsagentschap, dat van Bulgaarsche zijde niemand de grens heeft overschreden en dat geen ge weerschot is gelost. De directie der Hongaarsche staatsspoor wegen deelde mede, dat wegens „onvoor ziene technische moeilijkheden" het perso nenvervoer op alle spoorweglijnen en autobustrajecten in den nacht van Maan dag op Dinsdag aanzienlijk beperkt zou worden. De bevolking werd aangespoord ter ontlasting der verkeersmiddelen van de spoorwegen alleen in dringende geval len op reis te gaan. Voor de vier komende dagen is een algemeen tap- en verkoop verbod voor alcohol uitgevaardigd. Katholiek Comité van actie „Voor God" Als met een schild zal u Zijn trouw beschermen, in overval en onheil staat gij vrij Zijn liefde zal zich over u ont* fermen, al vallen duizenden aan uwe zij. Hij heeft u aan Zijn engelen toe* vertrouwd, opdat gij aan geen steen u stoo* ten zoudt. (Pc. 90) Fransche regeering te Vichy GUERNSEY EN JERSEY. Het Britsche Kanaaleiland Guernsye is Zondag op verrassende wijze door deelen van het luchtwapen in bezit genomen. Hier bij schoot een Duitsch verkenningsvliegtuig in een luchtgevecht twee Britsche ge vechtsvliegtuigen van het type Bristol- Bleinheim neer. Gisteren gelukte het op dezelfde manier het Britschte Kanaaleiland Jersey bij verrassing te bezetten. HET DUITSCHE FRONTBERICHT. Het frontbericht van het D. N. B. luidt als volgt: De strijd tegen Engeland werd ook Zon dag door de oorlogsmarine en het lucht wapen met groot succes verder gevoerd. De verliezen, die aan de Britsche koop vaardij door de levendige bedrijvigheid van de Duitsche duikbooten in den laatsten tijd zijn toegebracht, worden door de twee ge tallen in het legerbericht van gisteren dui delijk in het licht gesteld. In de eerste plaats moet gewezen worden op het groote aantal schepen, dat kapitein-luitenant Prien op zijn jongsten tocht vernietigd heeft. Enkele dagen geleden is gemeld, dat Prien meer dan 40.000 ton tot zinken heeft gebracht. Een nauwkeurig onderzoek van de scheepspapieren en scheepsnamen heeft aan het licht gebracht, dat dit getal met meer dan 10.000 ton tot rond 51.000 ton tot zinken gebrachte scheepsruimte is gestegen. Dit is voor een enkele duikboot een bui tengewoon resultaat. Een tweede duikboot slaagde er in tijdens een tocht 23".000 ton vijandelijke scheepsruimte te vernietigen. Het bijzondere van deze prestatie is, dat het den commandant van deze boot geluk te, uit een zwaar beveiligd convooi twee schepen te torpedeeren. Het Engelsche convooisysteem is dus evenals voorheen ondoelmatig. Er moet aan herinnerd worden, dat reeds meerdere malen in den afgeloopen tijd melding ge maakt kon worden van succesvolle aanval len op Britsche convooien. Deze zelfde duik boot gelukte het tijdens denzelfden tocht in den Atlantischen Oceaan ten Zuiden van Brest ook nog een Britschen kruiser met goed gevolg te torpedeeren. Het luchtwapen richtte zijn aanvallen op talrijke havens aan de Oost- en Westkust van het Britsche eiland. Ook de havens in Oost-Schotland werden bij deze aan- valshandelingen met goed succes betrok ken. Opmerkelijk is ten slotte de totale ne derlaag van moderne bommenwerpers, die, beschermd door Britsche jachttoestellen, een aanval deden op een vliegveld in de omgeving van Rijssel. Als gevolg van het doeltreffende vuur der luchtdoel-artillerie werd de formatie reeds bij aankomst uit elkaar geslagen, zon der dat bommen geworpen konden wor den. Duitsche jachttoestellen voltooiden daarop den afweer en deden dezen in een totale vernietigingsoverwinning verkeeren TOKIO BEGRIJPT NIET WAAROM. Te Hongkong is gisteren de evacuatie van vrouwen en kinderen begonnen. Ver scheidene honderden gezinnen van Brit sche militairen zijn op bevel der regeering naar Manilla vertrokken. In totaal is het evacuatiebevel uitgevaardigd voor 4500 Engelsche vrouwen en kinderen. Op grond van de mededeeling, dat de toestand nog meer gespannen dreigt te worden, heeft de consul-generaal der Ver- eenigde Staten de Amerikaansche burgers gewaarschuwd en bepaald, dat de „Presi dent Coolidge", die gisteren van zijn reis naar Manilla is teruggeroepen, zich voor het vervoer van de Amerikaansche vrou wen en kindéren gereed moet houden en voorloopig te Hongkong moet blijven. De te Hongkong liggende Amerikaansche oor logsschepen „Ashville" en „Tulsa" hebben opdracht gekregen eventueel steun te ver- leenen. De woordvoerder der Japansche ambas sade te Hongkong heeft verklaard, dat de Japanners voorloopig in de stad zullen blij ven, daar naar Japansche meening voor de evacuatie geen aanleiding bestaat. In de persconferentie te Tokio heeft de woordvoerder van het Japansche ministe rie van Buitenlandsche Zaken volgens Do mei verklaard, dat men niet begr.jpt, waarom te Hongkong zulk een onrust heerscht. Men begrijpt niet om welke re den het bestuur van Hongkong de evacua tie heeft bevolen van Britsche vrouwen en kinderen. De woordvoerder verklaarde, dat Japan de Britsche regeering slechts heeft verzocht aan het vervoer van oor logsmateriaal naar Tsjoenking over Hong kong en het Britsche pachtgebied Kauloen, resp. door Burma, een einde te maken. Betreffende de Britsche strijdkrachten, die in China zijn gestationneerd, heeft de woordvoerder er aan herinnerd, dat de Japansche regeering aan alle oorlogvoeren de Europeesche staten reeds den vriend- schappelijken raad heeft gegeven deze door het neerschieten van zes vliegtuigen van het Britsche gevechtskader. Van de vergezellende Engelsche jagers werden nog drie toestellen vernietigd. Het totale getal van de vijandelijke verliezen is, vergeleken met de Duitsche verliescijfers, een nieuw bewijs voor de algeh:ele supe rioriteit van Duitschland in de lucht. Later werd nog bericht dat het totale aantal der op 20 Juni neergeschoten Brit sche vliegtuigen, in het legerbericht als 18 vermeld, tot 23 is gestegen. FRANSCHE REGEERING TE VICHY. Het oponthoud van de Fransche regee ring in Clermont Ferrand en in een stad daar in de nabijheid was, volgens de „Pe tit Dauphinois" slechts van voorbij gaanden aard. De ervaring van de afgeloopen 48 uur heeft de moeilijkheden aan het licht ge bracht van een verspreiding van de niiniste- rieele diensten en van de parlementsle den. Daarom heeft de Fransche reeeering besloten naar Vichy te gaan, waar Kamer en Senaat reeds hadden besloten te verga deren. Vichy is bekend als internationale badplaats. Eiken zomer komen hier meer dan 130.000 vreemdelingen uit alle deelen van de wereld. Tijdens het seizoen is Vichy ook beroemd door zijn muziekuitvoeringen en tentoonstellingen. De groote hotels bie den voldoende plaats om de regeeringsbu- reaux op te nemen, terwijl het beroemde Casino zal dienen voor de vergaderingen van het parlement. BETOOGINGEN VOOR VREDE IN 1 UID-AFRIKA. Overal in de Unie van Zuid-Afrika wor den bijeenkomsten en betoogingen gehou den, waarin op felle wijze tegen de politiek van Smuts geprotesteerd wordt. Talrijke aanplakbiljetten, die des nachts op de mu ren worden aangebracht, eischen, dat ter stond met Duitschland en Italië vrede ge sloten wordt. Naar aanleiding hiervan achtte de Brit sche afgevaardigde Blackwell het noodig, tijdens een diner te verklaren, dat de tijd niet ver meer is, dat door afkondiging van het oorlogsrecht of andere geschikte maat regelen tegen de bedreiging van binnen uit zal worden opgetreden. Van alle naties van het Britsche wereldrijk verkeert de Unie in het grootste gevaar. Aan de neutrali- teitsbetoogingen diende met de krachtig ste middelen een eind te worden gemaakt. Zes weken lang van deze bijeenkomsten, zoo meende Blackwell, zouden ons land in den beklagenswaardigen toestand van Frankrijk brengen. Volgens het nieuwste oorlogsdecreet van Smuts hebben alle handelaren en particu lieren uiterlijk 30 Juni in hun bezit zijnde geweren van zwaarder kaliber bij de plaat selijke politie moeten inleveren. Nadat reeds direct na het uitbreken van den oor log alle buitenlandsche post van de Unie aan censuur was onderworpen, is thans de censuur ook tot de binnenlandsche post uit gebreid. troepen terug te trekken, wegens het ge vaar van incidenten en zelfs van een con flict tusschen de oorlogvoerende Europee sche mogendheden en Japan. De woord voerder heeft vervolgens verklaard, dat volgens den Engelschen gouverneur te Hongkong de staat van beleg bestaat en dat is bevolen vrouwen en kinderen te evacueeren. Dezelfde verordening, waar bij hiertoe is besloten, heeft ook betrek king op het pachtgebied Kauloen. Intusschen zijn uit Hongkong ook bin nen twee dagen in totaal 10.000 Chineezen geëvacueerd. In verband met het feit, dat de opper bevelhebber van de Britsche zeestrijd- krachten in het Verre Oosten, admiraal sir Percy Noble met zijn geheele staf Hong kong heeft verlaten en zich naar Singa pore heeft begeven, wordt verklaard, dat Engeland mogelijk in het Verre Oosten enkele posities zal moeten prijsgeven, doch dat dit prijsgeven nuttig kan zijn voor een „verzameling der krachten". Buitenlandsche Berichten HEVIGE ONTPLOFFING IN HAVENWIJK VAN BELFAST. Op hetzelfde oogenblik, dat het Engel sche passagiersschip .Dunbar Castle" met talrijke Engelsche passagiers aan boord naar New-York wilde vertrekken, weer klonk in de havenwijk van Belfast een zware ontploffing. Door deze ontploffing werd het havephoofd beschadigd en ge raakte een gedeelte der goederenopslag plaatsen in brand. Op het schip zelf werd geringe schade veroorzaakt. Tijdens de al- gemeene paniek probeerde de menigte het schip te bestormen, zoodat de bemanning van haar vuurwapens gebruik moest ma ken. Het aantal van de bij den aanslag en de daarop volgende incidenten om het le ven gekomen en gewonde personen is nog niet bekend. Ongeveer 150 verdachte per sonen zijn gearresteerd. Bovendien zijn de maatregelen tegen het Iersch republikein- sche leger verscherpt Het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn heeft thans het vijfde witboek over het vraagstuk van de schuld aan den oorlog gepubliceerd. *Wij hebben het gisteren vermeld en er de conclusies uit gepubliceerd. Wij willen er nog een en ander uit overnemen. Het document draagt tot titel „Documen ten over de politiek van de westelijke mo gendheden tot uitbreiding van den oor- lot Het handelt over de besprekingen van de generale staven van Engeland en Frankrijk met die van België en Neder land. De in het witboek opgenomen docu menten zijn een keuze uit het omvangrijke materiaal, dat den Duitschen troepen bij hun opmarsch in handen is gevallen. Uit deze documenten blijkt, dat Engeland en Frankrijk Nederland en België hadden willen gebruiken tot opmarschgebied te gen het Duitsche industriegebied aan de Ruhr, ook Luxemburg was in dit opmarsch gebied betrokken. Dit was in bijzonderhe den voorbereid in jesprekingen met de ge nerale staven van België en Nederland. De documenten omvatten een tijdruimte van November 1939 tot April 1940. Een reeks opgenomen bevelen heeft be trekking op het opvatten van de verhin gen tusschen de Britsche en Fransche troe pen aan de eene zijde en de Belgische troe pen aan de andere, terwijl ook maatrege len waren getroffen, om de Fransche ge motoriseerde eenheden van brandstof te voorzien uit de Belgische militaire en ci viele voorraden. Verder waren plannen ge maakt voor het overbrengen van Fransche troepen naar België, d" Fransche militai ren hadden tot de bevelhebbers van de kleinste onderdeelen opdracht ontvangen den opmarsch door België te bestudeeren. Zelfs hebben Fransche officieren op Bel gisch gebied een studie gemaakt van het betrekken van stellingen. Reeds voor 10 Mei bevonden zich Fransche afdeelingen op Belgisch gebied. Het Fransche leger was bekend met de operaties, welke oostelijk van de Maas volgens de plannen van den Belgischen generalen staf door het Belgi sche leger moesten worden uitgevoerd. In een Belgisch legerbevel wordt bovendien melding .gemaakt van de aanwezigheid van „bevriende troepen", hetgeen slechts be trekking kan hebben op het Fransche leger. Van Britsche zijde waren maatregelen getroffen tot samenwerking met de Bel gische politie. Uit bijgevoegde kaarten blijkt, dat de Franschen en Engelschen voornemens waren op te rukken naar Duitschland en dat de Belgische generale staf hiermede accoord ging. Speciale reeks documenten. Tenslotte wordt in een speciale reeks documenten aangetoond, dat de linker vleugel van de Franschen langs de Noord zeekust van België op zou rukken om de Nederlandsche plaatsen Vlissingen, Bre da en Tilburg te bereiken. Dit beeld wordt voltooid door het memorandum van den opperbevelhebber van de Nederlandsche weermacht aan den Nederlandschen ge zant te Brussel. Dit memorandum is niet alleen een bewijs voor het feit, dat onder handelingen zijn gevoerd tusschen Neder land en België, doch ook, dat deze onder handelingen gegrondvest waren op de sa menwerking met de generale staven van Frankrijk en Engeland. Tegelijkertijd wordt in dit document gezegd, dat de verdediging van de Grebbe-linie de mogelijkheid open liet te gelegener tijd tot den aanval over te gaan, met deze stelling als uitgangs punt. EngelschBelgische samenwerking. Onder nr. 11 is een document opgeno men, waaruit de Engelsch-Belgische sa menwerking duidelijk blijkt. Het is een bevel aan de tweede Britsche divisie, ge dateerd 19 April 1940, waarin werd mede gedeeld, dat vertegenwoordigers van de Belgische politie ter beschikking van het Britsche hoofdkwartier werden gesteld. Bovendien werden aanwijzingen gegeven over de samenwerking met de Belgische politie en werd een reeks namen van per sonen in België opgesomd, die in talrijke plaatsen in Vlaanderen, onmiddellijk na het binnenrukken van de Britsche troepen door de Belgische politie gearresteerd moesten worden. Volgende documenten omvatten kaar ten van de opmarsch wegen van het Brit sche leger in België en aanwijzingen voor het opnemen van de verbindingen tusschen het Belgische en Britsche leger. Genoemd wordt de derde Engelsche divisie, welke uit Rijssel moest oprukken over Oudenaar de en Leuven en een Belgisch hoofdkwar tier te Turnhout. Ook werd gesproken over het voeling nemen met Nederlandsche troepen, welke in de omgeving van Tilburg lagen. Nederland. Het Witboek bevat bovendien marsoh- bevelen voor Fransche afdeelingen naar Walcheren en andere Zeeuwsche eilanden. Een dezer afdeelingen moest oprukken uit Duinkerken naar Breskens. Hier zou de afdeeling overgezet worden naar Vlis- sir.gen om het vliegveld aldaar te bezetten. Een andere afdeeling moest door België, via Brugge en Antwerpen, oprukken naar Breda. Hét desbetreffende marschibevei was gedateerd op 17 April 1940. Herhaal delijk wordt in deze marschbevelen gespro ken over de samenwerking met de Belgi sche en Nederlandsche troepen. Document nr. 19. is het memorandum van den Nederlandsehen opperbevelheb ber aan den Nederlandschen gezant te Brussel, waarin dezen wordt verzocht on middellijk na ontvangst van dit memoran dum den inhoud mede te deelen aan de Eelgische regeering. In afwachting van de komst van een vertegenwoordiger van den opperbevelhebber kon de gezant de Belgische regeering meedeelen, dat het Ne derlandsche leger opdracht had den op marsch van den aanvaller zooveel moge lijk te vertragen en wel te beginnen aan de grens. De plannen hiertoe zouden door den vertegenwoordiger van den opperbe velhebber worden voorgelegd. De Nederlandsche gezant moest verder aan de Belgische regeering verklaren, dat de bovengenoemde linies en de stellingen in Zeeland zoodanig waren ingericht en bezet, dat indien de te hulp komende Fran sche en Britsche troepen snel ter plaatse zouden zijn, verbeten tegenstand mogelijk zou zijn. Zou deze hulp evenwel op zich laten wachten, dan moest de mogelijkheid overwogen worden, in verband met de lengte van de genoemde linie en den lan- geren dur van den oorlog, de Nederland sche troepen terug te trekken binnen de Vesting-Holland. De Nederlandsche opperbevelhebber heeft de regeeringen van Frankrijk en En geland er met nadruk op gewezen, dat hij dezen maatregel, zoowel van Nederlandsch- als van internationaal standpunt bezien, betreurt en hij heeft er op gewezen, dat de verdediging van de Grebbelinie de mo gelijkheid open liet te gelegener tijdi uit deze stelling tot den aanval over te gaan, terwijl de insluiting van troepen aan de Grebbe-linie meer vijandelijke kraohten zou eischen, dan de insluiting van de ves ting-Holland. Vervolgens werd gewezen op het belang van de \erdediging van Zee land. Frankrijk werd verzocht een legerkorps van vier divisies bereid te 'houden als re serve voor de verdediging van het hart des lands, de Britsche regeering werd verzocht op de eerste plaats een divisie, versterkt met luchtstrijdkrachten en luchtafweer- middelen ter beschikking te stellen voor de verdediging van Zeeland en verder luchtstrijdkrachten en afweermiddelen te gen aanvallen uit de lucht ter beschikking te stellen voor de verdediging van het hart des lands. Bovendien werd aan beide re geeringen verzocht escadrilles bombarde mentsvliegtuigen ter beschikking te stellen voor de vernietiging van de bruggen, wel ke de Duitschers over IJsel en Maas zou den slaan. Tenslotte werd den Nederlandschen ge zant te Brussel verzocht aan de Belgische regeering mede te deelen, dat indien het opperbevel van de geallieerde legers er toe zou kunnen besluiten voldoende troepen te legeren in Noqrd-Brabant, de Neder landsche opperbevelhebber zijnerzijds de mogelijkheid onder de oogen zou kunnen zien, al naar gelang de ontwikkeling van den toestand, een deel van zijn leger be noorden de Maas zijde aan zijde met het Belgische, respectievelijk Engelsche en Fransche leger, te doen aanvallen. Zoolang de gevolmachtigde vertegen woordiger van den opperbevelhebber nog niet te Brussel zou zijn aangekomen, werd deze functie opgedragen aan den militai ren attaché te Brussel. In een verzegelden enveloppe werd deze aanstelling bijge voegd. Dit document is gedateerd te 's-Graven- hage, 23 Maart 1940 en is onderteekend door generaal H: G. Winkelman. Een felle brand verwoestte te Rosmalen vier boerderijen. Hier- boven hel weinige, dat de bewoners nog wisten ie redden

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5