Rusland stelt ultimatum aan Roemenië wil Roemenië onderhandelen Duitsche troepen bereiken Spaan sche grens VRIJDAG 28 JUNI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 (Zf ótand aan ffieödxvta&ië en een. deel dei fBaekaioina OOK DONAU-HAVENS VERLANGD De Roemeensche gezant te Moskou heeft Woensdagavond om 10 uur van Molotof een nota ontvangen, waarin de Sovjet- Unie van Roemenië teruggave van geheel Bessarabië en afstand van het geheele Noordelijke deel der Boekowina eischt. Volgens een D.N.B.-bericht uit Boekarest worden van Russische zijde ook vloot- bases te Constanza en in eenige andere Donau-havens verlangd. De Roemeensche regeering zou gister avond antwoord moeten geven aan de Sovjet-regeering. Intusschen vlogen voortdurend Russische vliegtuigen over de van Roemenië gevraag de gebieden, klaarblijkelijk om te doen begrijpen, dat de diplomatieke actie vol ledig ondersteund wordt door de Sovjet- Russische strijdkrachten. In Roemeensche politieke kringen is groote ontsteltenis gewekt. De dagbladen publiceeren geen enkel bericht hierover. KROONRAAD GEHOUDEN De Roemeensche autoriteiten hebben gisteren koortsachtig overleg gepleegd. Om halféén in den middag is in het koninklijk slot een kroonraad gehouden, zoff bericht D.N.B. Te voren had de koning den Duit- schen en daarna den Italiaanschen gezant in audiëntie ontvangen. Officieel wordt het volgende communi qué gepubliceerd. „1. Onder voorzitterschap van den koning is vandaag om halféén in het ko ninklijk slot een vergadering van den kroonraad gehouden. 2. De kroonraad heeft beraadslaagd over de gisteren om 22 uur door de regeering der Sovjet-Unie aan den Roemeenschen gezant te Moskou overhandigde nota, waarin de Sovjet-regeering het afstaan van Bessarabië en de Noordelijke Boeko wina eischt. Zij verlangde in den loop van dezen dag een antwoord van de Roemeen sche regeering. 3. In het verlangen, vreedzame betrek kingen met de Sovjet-Unie te onderhouden, heeft de kroonraad zijn goedkeuring ge hecht aan het besluit der Roemeensche regeering, tot de Sovjet-regeering het ver zoek te richten, plaats en tijdstip te be palen voor een samenkomst van vertegen woordigers van beide regeeringen, om de nota der Sovjet-regeering te bespreken. Het antwoord der Sovjet-regeering op het voorstel van de Roemeensche regee ring wordt afgewacht Het communiqué is op de persconferentie door den minister van Propaganda voor gelezen. Het is door acht leden van den kroonraad, 18 leden van de regeering en den chef van den generalen staf ondér- teekend. De minister van Propaganda besloot met de verklaring, dat de Roemeensche natie zich vol vertrouwen in den koning en de regeering rond den koning schaart. BESSARABIë Bessarabië, de smalle driehoek inge sloten door Dnjestr (Russische grens), Proeth en Zwarte Zee, vruchtbaar land van akkers, was tot 1918 in Russisch bezit, ging "daarna over in handen van Roemenië. In het Noorden vindt men er vriendelijk, eens door groote bosschen overdekt heu velland, in het Zuiden is het een uitge strekte, geleidelijk in akkerland herscha pen wordende steppe. De akkers dragen er kostbare granen, men verbouwt daar naast tabak en ook wijn. Een bonte volksmengeling treft men aan in dit oude doorgangsland, waar de volken- en handelswegen van de Russi sche steppen naar den Balkan en van de Zwarte Zee naar de Oostzee kruisen: Roemenen, Oekraïners, Russen, Bulgaren (aan den Donau), Joden (hoofdzakelijk in de steden). Verder vestigden zich, met name in het Akkerman-district, aan de monding van de Dnjestr, vele Duitsche kolonisten. Akkerman is de eenige haven van dit rijke land, doch zij was slechts voor kleine schepen toegankelijk. De hoofdstad Kitsjinef (in het Roemeensch: Chisinau) ligt ongeveer in het midden van het land. De positie van dit gebied tusschen Roemenië en Rusland de vruchtbaar heid en de gemengde bevolking maakten van Bessarabië een voortdurenden twist appel tusschen de beide mogendheden. BOEKOWINA De Boekowina, het beukenland, vorm de een hertogdom en Oostenrijksch kroon land, totdat het in 1919 binnen Romeensche grenzen kwam. De Sovjet-Unie heeft thans het Noordelijk deel opgeëischt van dit land, dat zich naar het Zuiden en het Zuid westen verheft in de beboschte bergruggen der Woudkarpaten. Over den Borgo-pas voert hier in het Zuiden de oude heerweg naar Zevenburgen. Laagland treft men in het Noorden en het Oosten aan. Dunbe volkt is het Karpatengebied, dichter het „voorland" vóór de bergruggen een vruchtbaar heuvelland, doorsneden door rivieren, waarvan de Proeth langs de welbekende hoofdstad Cernowitsj stroomt. DE ROEMEENSCHE KROONRAAD VAN NACHT WEER BIJEEN. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is door de Kroonraad opnieuw bijeengeko men in het koninklijk paleis. Alle vensters van het paleis waren verlicht en groepen üelangstellenden stonden voor het gebouw den toestand te bespreken. Het Roemeen sche publiek had door de avond uitzending Van dq Roemeensche radio om 20 uur 45 kennis gekregen van de Sovjet-Russische eischen en het Roemeensche voorstel. SINDS GISTERMIDDAG. "De chef van het Duitsche bezet tingsle- j ger in de basses Pyrenées is Donderdag middag om 5 uur op de internationale brug te Irun aangekomen. Hij werd begroet door den Duitsche militairen attaché, kol. Bruns. Van af zes uur arriveerden in Hendaye de eerste gemotoriseerde colonnes van het Duitsche leger. De generaal van de zesde Spaansche divisie, Lopez Pinto, heeft zich eveneens uit Irun naar de grens begeven. De Spaansche avondbladen van Donder dag staan in het teeken der aankomst van Duitsche troepen aan de Spaansche grens. De Duitsche vlag, die thans aan den Fran- schen oever van de grensrivier Bidassoa waait, zoo schrijft Alcazar", is den Span jaarden zeer goed bekend. KONING ZOG TE LONDEN. Ex-koning Zog van Albanië is met ko ningin Geraldine te Londen aangekomen. FRANSCHE VLUCHTELINGEN KEEREN TERUG. De Fransche burgervluchtelingen heb ben allen Genève weer verlaten, om zich naar hun woonsteden in Frankrijk te be geven. DE ENGELSCHE VLIEGERAANVALLEN De „Westdeutsche Beobaohter" bericht, dat Britsche vliegtuigen in den nacht van 24 op 25 Juni het" plaatsje Gereonsweiler hebben aangevallen; Twee burgers werden gedood en drie zwaar gewond. Drie boeren woningen werden totaal vernield. Gisteren zijn in den loop van den mid dag over de Nederlandsche kust zes Brit sche vliegtuigen binnengekomen. Zij wer den terstond door de Duitsche jagers aan gevallen en na korte luchtgevechten neer geschoten. Twee andere Britsche vliegtui gen zijn er. daarentegen in de voor- èn na middaguren van denzelfden dag in ge slaagd, onder hiervoor bijzondere gunstige omstandigheden tot Hannover door te dringen en eenige. bommen op olietanks te werpen. Op den terugtocht werd een dezer vliegers eveneens door de jagers neergeschoten. VERKOOP VAN KOFFIE IN ITALlë GESTAAKT. Vanaf 1 Juli zal in Italië de verkoop en het schenken van koffie weer worden ge staakt. Gebak en ijs mogen met ingang van dien datum nog slechts op Zaterdag, Zondag en Maandag worden verkocht. ONRUST IN SYRIë. De correspondent te Belgrado van het Zweedsche blad „Aftonbladet" meldt, dat het in Syrië tot botsingen tusschen inheem- sche en Fransche troepen is gekomen. Men wacht met spanning af, of generaal Mit- telhauser de instructies der Fransche re geering zal opvolgen, aan wel aan Enge- lands zijde verder zal strijden. Uit Londen worodt gemeld, dat de „Dai ly Mail" in een bericht uit Jeruzalem mel ding maakt van hardnekkige geruchten, volgens welke Weygand zich een dezer da gen naar Syrië zou begeven. Het doel van de reis ligt in het duister. Hoe het ook zij, de Franschen in Syrië weigeren te geloo- ven, dat Weygand het leger zal komen dwingen, zich over te geven. MACHTIGING TOT IN BESLAGNEMING VAN SCHEPEN IN AMERIKA. President Roosevelt heeft Donderdag, volgens de Associated Press, den minister van financiën gemachtigd tot het inbeslag- nemen van een binnenlandsch of buiten- landsch schip, „wanneer dit noodzakelijk is om de schepen tegei. beschadiging te be schermen." Een hooggeplaatst ambtenaar verklaarde in dit verband: Roosevelts instructie zou kunnen worden uitgelegd als de basis voor een mógelijk in beslag nemen van thans in de Amerikaansche wateren zijnde sche pen van Frankrijk en van Londen, die thans door Duitschland zijn bezet. Roose velt trad op krachtens de wet op de spion- nage van 15 Juni 1917, welke de algemeene controle op de binnenlandsche en buiten- landsche scheepvaart bepaalt. De op bevel van Roosevelt aan den mi nister van financiën verleende bevoegdhe den, zoo meldt Associated Press verder, zijn tegelijkertijd verleend aan den goe- verneur van de Panamakanaalzóne. Beiden kunnen in zekere gevallen officieren en manschappen van scheppen afzetten en eigen scheepswachten aanstellen. Vooral is, naar de Associated Press ver der uiteenzet, belangstelling gewekt door het feit, dat schepen in beslag kunnen woroden genomen om hét „inachtnemen der rechten der Vereenigde Staten te ver zekeren." Officieele kringenweig eren ech ter commentaar te leveren op de mogelijk heid, dat de aan den minister van finan ciën verleende (bevoegdheden uitgelegd zouden kunnen worden als een machtiging om Fransche schepen over te nemen als schadeloosstelling voor Frankrijks schul den uit den wereldoorlog. In het ministe rie van financiën is aangeduid, dat geen plannen bestaan tot onmiddellijke maatre gelen op grond der nieuwe bevoegdheid. GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJK Onder voorzitterschap van burgemeester van de Mortel kwam de Raad dezer ge meente gistermiddag te drie uur bijeen. Af wezig was de heer Punt, die bericht van verhindering gezonden had. Alvorens tot de agenda over te gaan, hield de voorz. een rede, die wij hier in het kort memoreeren. Op 10 Mei j.l. werd door mij een verga dering van uwen Raad belegd. Niemand van ons kon vermoeden, dat deze bijeen komst niet kon plaats vinden door de ge beurtenissen var die dagen. Ik wil allereerst en ik verzoek de le den van den Raad zich van hun zetels te verheffen een wcord van eerbiedige hul de brengen aan de duizenden, die de ver dediging van ons grondgebied met hun le ven hebben betaald en in het bijzonder wil ik gedenken de Noordwijksche gevallenen, terwijl ook onze deelneming uitgaat naar hun familieleden. Op de tweede plaats wil ik mijn groote erkentelijkheid betuigen aan al degenen, die de taak van mij, als burgemeester, heb ben weten te verlichten. In het bijzonder aan mijn medewerkers in het college, den secretaris met zijn staf van ambtenaren, het geheele politiekorps, de luchtbescher mingsdienst (van wie nog steeds zooveel arbeid wordt gevraagd), de Bijzondere Vrij willige Landstorm, de evacuatie-commissie en zooveel andere inwoners der gemeente, die spontaan met waar en juist begrip zich van een zeer goede zijde hebben leeren ken nen. Op de derde plaats heb ik enkele verzoe ken te doen: le. aan de raadsleden, dat zij zich zullen onthouden in de raadsvergaderingen te spreken over alles, wat in de afgeloopen weken is voorgevallen; 2e. aan de ingezetenen, dat zij zullen ein digen met geloof te hechten aan allerlei geruchten, die geen enkelen grond van waarheid bezitten. „Kwaad gerucht neemt altijd toe; Goed gerucht wordt spoedig moe", heeft een dichter gezegd. En zoo is het in derdaad. De laatste dagen ben ik herhaalde lijk opgebeld door person m, die vroegen of het waar was, dat Noordwijk geëvacueerd moest worden. Men wist zelfs meer dan ik en kon mij de toevluchtsoorden, waarheen wij Noordwijkers moesten gaan, zelfs noe men. Mij is officieel noch officieus iets bekend van een eventueele evacuatie en ik kan dan ook deze geruchten ten stelligste te genspreken. Zij zijn van allen grond ont bloot. Niemand van ons, u i.iet en ik niet, kan natuurlijk zeggen wat er ons nog boven het hoofd hangt. Tot nu toe en daar mogen we God dankbaar voor zijn is Noordwijk gespaard gebleven van de verwoestingen van den oorlog. Laten wij hopen, dat dit zoo moge blijven, en laten wij vertrouwen hebben in de toekomst van ons volk, ook al zijn de tijden donker, en laten wij eendrach tig samenwerken, met terzijdestelling van eigen politieke inzichten, om Noordwijk te behouden als belangrijk bollencentrum en als parel van onze Noordzeekust. De heer de Vreede als woordvoerder der vergadering dankte de burgemeester en zijn personeel voor hun ijver, in de laatste we ken betoond. Dat het moeilijk is te regee- ren is in deze dagen bewezen. Spreker ver gelijkt de moeilijkheden van het hoofd der gemeente met die van een huisvader, die in zijn gezin met ziekte te kampen heeft. Nu in deze' dagen is het bekend geworden wat Noordwijk in zijn burgervader bezit Dag en nacht is hij in het belang der ge meente in touw geweest. Uit eigen erva ring wist spreker, dat de nachtrust van den burgemeester er meerdere malen bij in ZOETERWOUDE Gouden Bruiloft geschoten is. In zijn dank betrok spr. ook de wethouders en den secretaris met de overige ambtenaren. Bijzondere woorden van dank bracht hij aan de echtgenoote van den burgemeester. Want spr. wist dat de burgemeester in die dagen ontzettend veel hulp heeft gehad aan zijl vrouw. Is de moe der niet de drager van het, gezin? aldus spreker, en haar dankt hij mede namens de geheele gemeente. De voorz. dankt den heer de Vreede voor zijn hartelijke woorden. Hierna werden enkele mededeelingen ge daan en ingekomen stukken behandeld, die allen voor kennisgeving werden aangeno men. Voorstel inzake wijziging van het plantsoen aan den Ouden Zeeweg. Van enkele inwoners is een verzoek in gekomen om de dennen in het plantsoen aan den Ouden Zeeweg door bergdennen te vervangen. Burgemeester en wethouders hebben echter aan den Raad geadviseerd hierop afwijzend te beschikken, daar het belang der badplaats eischt, dat de bcbos- sching zooveel mogelijk wordt in stand ge houden. Vervanging van de aanwezige den nen door bergdennen zou het geheel ter plaatse ernstig schaden. De heer Wassenaar merkt op, dat hij dit laatste niet geheel kan onderschrijven. Im mers, indien deze plaats zoo zou worden veranderd, dat daar een plantsoentje komt zooals ook reeds elders in de gemeente is schied, dan zal het natuurschoon er zeker niet op achteruitgaan, terwijl de veiligheid van het verkeer er zeer mede gebaat zou zijn. De voorz. merkt op, dat daar al reeds zooveel dennen gerooid zijn en dat de ver keersveiligheid er toch wel zoodanig is dat het niet noodzakelijk is tot meerdere rooiing van de dennen over te gaan. Er wordt besloten op het verzoek van de heeren J. Coltof en A. Vermeulen af wijzend te beschikken. De volgende vier punten van de agenda, zijnde respectievelijk ontwerp-besluiten tot het treffen van een verhuurovereenkomst met. fruitverkoopers enz. op het strand; verhuur van gedeelten strand en verpach ting van een consumptietent; een voorstel tot intrekking van de verordening op de nakeuring van films, zulks op verzoek van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het Departement van Binnenlandsche Zaken, en op wensch van de Duitsche autoriteiten, en een voorstel tot het toekennen van extra bijdragen aan de bouwvereenigingen voor huurverlagingen, worden zonder beraad slaging en hoofdelijke stemming aangeno- Een voorstel tot herziening en hernieuwde vaststelling van de verordening gemeente politie Noordwijk, welke wijziging slechts van administratieven aard was, wordt na eenige opmerkingen over de al of niet dui delijke redactie van een bepaald artikel door den heer de Monije, zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Extra subsidie reclame-cam pagne voor de badplaats. Het volgende punt op de agenda behelst een extra subside-aanvrage van de ver ging voor Vreemdelingenverkeer „Noord wijk Vooruit". B. en W. deelen den Raad mede, dat het noodzakelijk is zooveel re clame te maken voor de badplaats. In het voorjaar leek het een goed seizoen te wor den, omdat door den oorlogstoestand het voor velen onmogelijk was hun vacantie in het buitenland door te brengen. Deze verwachting scheen ook aanvankelijk ver- Zooals wij reeds hebben medegedeeld, herdacht op 25 Juni het echtpaar Cor- nelis van der Drift en Alida Groeneveld zijn 50-jarige echtvereeniging. Zondag wordt door de talrijke schaar van kinderen en klein-kinderen de gouden bruiloft gevierd om het nog krasse gouden echtpaar. Vooral de bruidegom mag zich verheugen in een krachtige gezondheid. Als er een boom gerooid moet worden in Zoeterwoude, die moeilijk vallen kan, wordt nog steeds de 73-jarige bruidegom geroepen, om deze te vellen. Het gouden bruidje is ook nog, ondanks haar 72 jaren, vol levenslust en gezondheid, maar toch niet zoo vlug meer ter been, als de bruide gom die nog in den boom durft te klimmen. Er is reeds veel belangstelling geweest om dit jubileum, maar Zondag zullen da oudjes eerst in de bloemmetjes worden wezenlijkt te zullen worden, daar reeds in het begin van Mei meer plaatsen besproken waren dan andere jaren bij de opening van het seizoen. Zoodra echter Nederland in den oorlog werd betrokken, hebben de meeste badgasten van hun voornemen afge zien. Waar ons land evenwel grootendeels voor de verwoestingen is gespaard geble ven, zijn de meesten die andere jaren naar Noordwijk kwamen, ook nu nog in staat dit te doen. Vele geruchten en verkeerde voor stellingen omtrent de toestand van de bad plaats hebben hun ervan weerhouden hun vacantie in Noordwijk door te brengen. Het is daarom noodig de bevolking in t« lichten omtrent de ongeschondenheid der badplaats, dc zeer wel mogelijke reisgele- genheden, de lagere tarieven welke de ho tel- en pensionhouders bereid zijn toe to passen in verband met de gewijzigde econo mische omstandigheden. De vereeniging voor Vreemdelingenverkeer heeft het op zich genomen een reclame-campagne te voeren, teneinde van het komende seizoen te maken wat er nog van te maken is. Aangezien een goed badseizoen voor da Noordwijksche bevolking en voor de ge meente van "het grootste belang is, stellen B. en W. den Raad voor deze reclame-cam pagne te steunen met een extra subsidie van 300. Zonder verdere beraadslaging en hoofdelijke stemming wordt dit voorstel van B. en W. aangenomen. Hierna wordt ter tafel gebracht een voor stel tot het verkoopen aan de gemeenta Voorhout van dat gedeelte van de Dinsdag- sche-watering, dat onder Voorhout gelegen is, en wel voor den prijs van één gulden, waarbij dan tevens het beheer en het on derhoud van genoemde watering aan Voor hout wordt overgedragen. In eerste opzet' was besloten de door Dijkgraaf en Hoog heemraden van Rijnland ingevolge Rijn- landsch Algemeen Keur bevolen uitdie»- ping der watering in werkvtrsohaffing te doen uitvoeren. Nu het gemeentebestuur echter' van Voorhout de aanbieding heeft gekregen om de geheele zaak over te ne men, leek het B. en W. beter om dit laatste te doen. De heer Meijer merkt echter op, dat daarmede ook een mooi werkverschaf fingsobject aan de gemeente zou ontglip pen en dat in deze omstandigheden en daar legde de heer Meijer den nadruk op dit in geen geval zou mogen gebeuren. Nadat wethouder Vogelaar verklaarde, dat de onderhoudskosten der watering, die dik wijls niet meevallen, nu ook zouden over gaan en de voorzitter er den heer Meijer op wees, dat de werklooze arbeiders in Noord wijk niet zooveel voordeel van deze werk verschaffing zouden hebben als de heer Meijer wel dacht, om reden de uitdieping van de watering eén centraal object zou worden, waaraan dus ook andere dan Noordwijksche arbeiders alleen zouden worden te werkgesteld, werd het voorstel van B. en W. om genoemd deel der Dins- dagsche watering aan Voorhout te verkoo pen voor den prijs van één gulden en voor afkoop van onderhoud te betalen één be drag van 900, zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Na nog zonder verdere beraadslaging de voorstellen betreffende het heffen van 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting; wijziging van de gemeentebegrooting 1939 en extra bijdrage voor B-steun te hebben goedgekeurd, ging de Raad over tot beslo ten zitting, teneinde het voorstel tot ver hooging van crediet voor luchtbescher ming te behandelen, waarmede de openbare vergadering van den Raad eindigde.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5