DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voorschriften inzake behandeling vijandelijk vermogen Verordening voor het deviezenverkeer Russen trekken Roemenië binnen BERICHT VRIJDAG 28 JUNI 1940 31ste Jaargang No. 9679 S)e £ekl6ehe(3oii/ïci/nt B urea ar Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V Een nationaal blok De „Maasbode" schijnt iederen dag ver der uit haar assche te herrijzen, om het normale leven te hervatten. Wij zijn er blij om. Onzen collega zy héél veel zegen geschonken in z'n nieuwe leven. En nu over iets anders. Woensdagavond bevatte de „Maasbode" een pleidooi, waarin uitdrukking werd ge geven aan een verlangen, dat, naar onze besliste overtuiging, leeft en dringt bij duizenden Nederlanders, van verschillende richting. En speciaal ook bij zéér vele katholieken Het verlangen n.1., om de overtui ging, dat de nationale saamhoorigheid nu sterker voorop moet staan dan ooit, om te zetten in concrete p r a c t ij k, in vrucht bare activiteit! Wij hebben de laatste weken evenals wü dat ook voorheen herhaaldelijk heb ben gedaan dat verlangen ook in ons blad meermalen naar voren geschoven en in het licht geplaatst. De „Maasbode" gaat verder en zegt, hoe dat verlangen kan worden bevredigd. Wij citeeren het blad: Wanneer men aan nationale saam hoorigheid denkt, dan belandt men daarbij wel op de eerste plaats op po litiek en parlementair terrein. Politieke partijen op degelijken principieelen grondslag behoeven volstrekt niet noodzakelijk een beletsel te zijn voor echt-nationale saamhoorigheid. Dat is wel zoo treffend en afdoend mogelijk gebleken in Augustus 1914, toen zoo sterk internationaal georiën- toen zoo sterk interantionaal georiën teerd, aanstonds het woord vond, dat als 't ware tot een standaard-formule werd: De nationale gedachte moet de nationale geschillen overheerschen. En toen waien we zelf niet in den oorlog betrokken. Thans is dit wel het geval en daar om meet thans de nationale gedachte nog sterker overheerschen. Ons lijkt hiervan de noodzakelijke consequentie, dat onze grootere politieke partijen na der met elkaar in contact treden tot vorming van een nationaal blók. Zelfs deze naam, die het nationale en het compacte en massale aanduidt, zou kunnen worden gekozen. Wij zijn het hiermede vólkernen eens. 't Verwonderd ons, eerlijk gezegd, dat wat de „Maasbode" bepleit nog niet reeds is geschied. Langer wachten is zéker on verantwoordelijk. Van de leiders der politieke partijen mag ook, mag speciaal in dezen tijd worden verwacht een bijzondere groote activiteit in den dienst van het algemeen belang van het vaderland. En dit teloops wü hopen ook, dat zij spoedig gelegenheid zullen vinden, zich te richten tot het volk, dat een zeker recht op hun voorlichting kan doen gelden. Samenwerking op waarlijk nationalen grondslag dat is ons ideaal, hetwelk moet worden omgezét in practische daden ten bate van het gemeenebest, van de ge meenschap, van ons minder dan ooit zijn dit leege woorden: dierbaar vader land. Aangifte in het bezette Nederlandsche gebied. Bepalingen op dag van afkondiging in werking getreden TWEEDUIZEND ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND. WEIGEREN VAN WERK HEEFT STOPZETTING VAN STÉUN TOT GEVOLG. Gisteren werd te Utrecht de 42e verga dering gehouden van den directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzeke ring en.Arbeidsbemiddeling met de direc teuren van arbeidsbeurzen. Blijkens een circulaire van den secreta ris-generaal van het departement van So ciale Zaken aan de gemeentebesturen d.d. 25 Juni 1940 wordt de arbeid in Duitsch- land in het algemeen voor Nederlanders passend geacht, d.w.z. dat deze arbeid zal worden aangeboden aan al degenen, die voor dit werk in aanmerking komen. Het weigeren van werk in Duitschland heeft tot gevolg stopzetting van ondersteu ning, van plaatsing bij de werkverschaffing of van uitkeering uit de werkloozenkas, tenzij in bijzondere omstandigheden anders wordt beslist. Zoo zal o.a. rekening worden gehouden met gezinsomstandigheden, zoo als ziekte der huisvrouw, of met vaders van gezinnen met meer dan vier kinderen, beneden de tienjarige leeftijd. De arbeidsbeurzen zyn reeds sedert eeni- ge tijd bezig om onder leiding van den rijksdienst de plaatsing van Nederlandsche arbeiders in Duitschland te regelen. De rijksdienst werkt hierbij nauw samen met de sociale afdeeling van den commissaris- generaal voor Economische Zaken en Fi nanciën. Het heden verschenen verordeningsblad bevat de volgende verordeningen van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende de behandeling van vijandelijk vermogen. Het begrip „vijandelijk". Art. 1. Als vijandelijke staten moeten worden beschouwd: 1. Het Vereenigd Koninkrijk van Groot- Brittannië en Noord-Ierland met de over- zeesche bezittingen, koloniën, protectoraten en mandaatsgebieden, evenals de domi nions Canada, het Australische gemeene best, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrikaansche Unie met hun mandaatsgebieden; 2. Frankrijk met inbegrip van zijn bezit tingen, koloniën, protectoraten en man daatsgebieden; 3. Egypte; 4. Soedan; 5. Irak; 6. Monaco. Art. 2 bepaalt, dat als v ij a n d e n moe ten worden beschouwd: bovengenoemde staten, hun onderdanen, instellingen, stich tingen, rechtspersonen enz. Wat als vijandelijk vermogen dient te worden beschouwd. Art. 3. Als vijandelijk vermogen in het bezette Nederlandsche gebied moe ten de volgende vermogensbestanddeelen worden beschouwd, wanneer zij rechtens of in economisch opzicht aan vijanden toebe- hooren: A. 1) onroerende goederen, onroerende rechten en poerende zaken, welke zich in het bezette Nederlandsche gebied bevinden; 2) waardepapieren, aandeelen en winstbe wijzen van elke soort, welke zich in het be zette Nederlandsche gebied bevinden; obli gaties ten laste van het Duitsche rijk, van het Koninkrijk der Nederlanden, evenals van andere schuldenaren, welke hun domi cilie of hoofdkantoor in het bezette Neder landsche gebied hebben, ook al bevinden de documenten zich niet in het bezette Ne derlandsche gebied; 3) betalingsmiddelen, welke zich in het bezette Nederlandsche gebied bevinden; 4) deelnemingen in ondernemingen, wel ke, of in het bezette Nederlandsche gebied haar zetel of hoofdkantoor hebben, of waarvan de oorspronkelijke rechtspersoon lijkheid op Nederlandsch recht berust, on verschillig of zij in waardepapieren be lichaamd zijn of niet, voorts opties op zul ke deelnemingen; 5) vorderingen op schuldenaren, welke hun domicilie of duurzaam verblijf in het bezette Nederlandsche gebied hebben en vorderingen, welke in het bedrijf van een zich in het Nederlandsche gebied bevindend kantoor van den schuldenaar ontstaan zijn; 6) rechten en aanspraken, welke in een Nederlandsch openbaar boek of register zijn ingeschreven; 7) in het bezette Nederlandsche gebied afgegeven bedrijfsvergunningen; 8) industrieele patenten en auteursrech ten, welke in het bezette Nederlandsche gebied beschermd zijn; 9) het overige vermogen, strekkende ten behoeve van het bedrijf van een zich in het bezette Nederlandsche gebied bevin dend kantoor of van een in het bezette Ne derlandsche gebied uitgeoefende beroeps werkzaamheid, voorzoover het niet valt on der A. nro. 1 tot en met 8. B. 1) Rechten op de onder A, genoemde vermogensbestanddeelen 2) rechten uit overeenkomsten over de onder A. genoemde vermogensbestanddee len. Art. 4. Het is verboden, direct of indirect betaUngen aan vijanden, buiten het bezette Nederlandsche gebied, in contanten, in wissels of cheques, door middel van de giro of op andere wijze t$ verrichten. De commlssaris-gëieraal voor financiën en economische zaken kan uitzonderingen op dit betalingsverbod toestaan. Het voorschrift van art. 2 is dienovereen komstig van toepassing. Art. 5. Het zich in het bezette Neder landsche gebied bevindende vijandelijk vermogen (art. 3) moet worden aangege ven. Wie tot aangifte zijn verplicht Art. 6. Tot aangifte zijn verplicht: 1. vijandelijke onderdanen met uitzon dering van krijgsgevangenen welke zich in het bezette Nederlandsche gebied op houden; 2. degene, die in het bezette Nederland sche gebied vijandelijk vermogen beheert of bezit, in bewaring heeft, controleert of bewaakt; 3. degene, die aan een zich in het bezet te Nederlandsche gebied bevindenden vijand een prestatie schuldig is; 4. de leiders of de overigens tot verte genwoordiging of beheer bevoegde perso nen van die privaatrechtelijke rechtsperso nen, vereenigingen van personen, instellin gen, stichtingen en andere vermogens van instellingen met een bepaald doel, waarin vijanden deelnemen en die hun zetel of een kantoor in het bezette Nederlandsche ge bied hebben. Wijze van aanmelding. Art. 7.(1) De aanmeldingen moeten bin nen één week bij de Deutsche Revisions- und Treuhand A. G., kantoor 's-Gravenha- ge, Alexanderstraat 22, onder juiste opga ve van het vijandelijk vermogen geschie den. (2) Aan de in het eerste lid genoemde instantie moeten op verzoek over alle za kelijke aangelegenheden inlichtingen wor den verstrekt; eveneens moeten haar de boeken en bescheiden ter inzage worden overgelegd. Algemeen beschikkingsverbod. Art. 8, <1) Over het zich in het bezette Nederlandsche gebied bevindende vijande lijk vermogen mag niet worden beschikt. Met 'n beschikking ingevolge het burgerlijk recht staat gelijk een beschikking door mid del van executie, in het bijzonder de vol trekking van een vonnis of van een bn'* ren voorloopigen gerechtelijken maatregel. (2) Als beschikking geldt ook het aan nemen van een verschuldigde prestatie. Voorts is nog van belang art. 10, dat be paalt: Uit beschikkingen over het volgens arti kel 5 aan den aanmeldingsplicht onderhe vige vermogen, welke in den tijd van 9 Mei 1940 tot aan den dag van inwerkingtre ding dezer verordening hebben plaats ge vonden, kunnen geen rechten geldend wor den gemaakt Aangifteplicht voor goud en buitenlandsche waarden De toepassing van de verordening. Het verordeningenblad van 27 dezer be vat de verordening van de secretarissen- generaal van de departementen van finan ciën, van justitie, van handel, nijverheid en scheepvaart, van landbouw en visscherij en van koloniën betreffende de regeling van het deviezen-verkeer. De voornaamste bepalingen zijn de vol gende: Art. 1. Voor de toepassing van deze ver ordening en de krachtens deze verordening gegeven bepalingen wordt verstaan onder: Goud: gouden munten, fijn goud en alliages van goud (onbewerkt of halffabri kaat); edele metalen: zilver, platina en platinametalen (onbewerkt of halffabri kaat); betaalmiddelen: metaal- en pa piergeld, bankbiljetten en soortgelyke be taalmiddelen, met uitzondering van gouden munten; geldswaardige papieren: chèques, wisselbrieven, promessen en soortgelijke geldswaardige papieren met uitzondering van coupons, dividendbewij zen en effecten; effecten: inschrijvingen in schuld en aandeelenregisters, obligaties, pandbrie ven, aandeelen, winstbewijzen en soort gelijke waardepapieren, zoomede talons, coupons en dividendbewijzen; vorderingen: dadelijk en niet da delijk opeisch'bare deposito's, saldi in reke ning-courant en andere inschulden; roerende goederen: roerende goederen met uitzondering van goud, edele metalen, betaalmiddelen, geldswaardige papieren, effecten en documenten, waarin vorderingen zijn belichaamd. De waarden, welke men verplicht is ten verkoop aan te bieden. Art. 9. Ingezetenen zijn verplicht de na volgende waarden, die hun bij de inwer kingtreding van deze verordening in eigen dom toebehooren en welker waarde een bedrag van vijf gulden te boven gaat, rechtstreeks of door tusschenkomst eener deviezenbank, aan de Nederlandsche Bank aan te bieden Cu op verlangen te verkoo- pen en over te dragen: a) goud, b) edele metalen, c) buitenlandsche be'aalmiddelen, d) buitenlandsche geldswaardige papieren. De aanbieding moet geschieden binnen veertien dagen na de inwerkingtreding van deze verordening. De koopsom wordt door de Nederland sche Bank bepaald op grond van de over eenkomstig artikel 17, tweede lid, vastge stelde koersen. Voor zoover geen koersen zijn vastgesteld, worden de koersen zoo mede de tot grondslag te nemen prijzen door de Nederlandsche Bank in overeen stemming met den secretaris-generaal van het departement van financiën be paald. Aangiften van waarden. Art. 10. (1) De secretaris-generaal van het departement van financiën kan bepa len, dat ingezetenen bij door hem aan te wijzen instellingen aangifte moeten doen van de navolgende hun in eigendom toebe- hoorende aarden of groepen dezer waar den; a) buitenlandsche effecten, b) buiten landsche vorderingen, c) andere buiten landsche onlichamelijke zaken, d) roeren de goederen, buiten het bezet'e Nederland sche gebied berustende dan wel binnen het bezette Nederlandsche gebied berustende, doch niet in het vrije verkeer ingevoerd, e) buiten het bezette Nederlandsche gebied gelegen onroerende goederen. (2) De aangifte geschiedt overeenkom stig door den secretaris-generaal van het departement van financiën te geven aan wijzingen. (3) De aangifte geschiedt binnen een door den secretaris-generaal van het de partement van financiën vast te stellen termijn, die voor de onderscheidene waar den of afzonderlijke groepen daarvan ver schillend kan worden bepaald. Beschikking over binnenlandsche waarden. Art. 15. Het is aan ingezetenen slechts met vergunning van het deviezen-instituut geoorloofd: ONDERHANDELINGEN NIET AFGEWACHT BOEKAREST, 28 Juni. (Stefani) Hedenmorgen, bij het aanbreken van den dag, hebben Sovjet-Russische troepen den opmarsch aangevangen in de gebieden, welke aangegeven waren in de nota van Molotof. Gemotoriseerde detachementen en afdeelingen infanterie begonnen met de bezetting van Bessarabic en de Boeko- wina. Volgens het uitgegeven bevel zullen de Sovjet-Russische troepen zich voor hedenavond moeten meester maken van de stad Cernauti, de hoofdstad van de Boekowina, en Chisinau, de hoofdstad van Bessarabië, evenals van de stad Cetatea Alba, aan de monding van de Dnjester. Volgens de eerste berichten zouden zich geen incidenten hebben voorgedaan en zouden de Roemeensche troepen bevel hebben gekregen, zich ordelijk en zonder weerstand te bieden, terug te trekken. Heele escadrilles vliegtuigen gaan vooraf aan, begeleiden en beschermen den op marsch der Sovjet-Russische troepen. Het antwoord van de regeering der Sovjet-Unie op de nota, die gisteravond is overhandigd door de Roemeensche regee ring zou dus den Russischen wil weergeven om eerst de opgeëischte gebieden te be zetten en daarna eventueele detailkwesties te bespreken. Ingevolge besluit der Vereeniging ,,De Nederlandsche Dagbladpers" is het den dagbladen met ingang van den lsten Juli a.s. niet meer toegestaan aan de abonnementen verzekeringen, van wel ken aard ook, te verbinden. Met ingang van genoemden datum zal de verzekering van onze abonné's dus een einde nemen. DE DIRECTIE. 1) te beschikken over, te bezwaren en te vervreemden: a) binnenlandsche 'betaal middelen, b) binnenlandsche geldswaar dige papieren, c) binnenlandsche effecten, d) binnenlandsche vorderingen; e) andere binnenlandsche onlichamelijke zaken, f) binnen het bezette Nederlandsche gebied gelegen onroerende goederen; 2) Crediet te verleenen, aval te geven en borgtooht of andere zekerheid te stel len, alles voor zoover zulks middellijk of onmiddellijk geschiedt ten gunste van een niet-ingezetene. Art. 16. Het is aan ingezetenen slechts met vergunning van het deviezen-in stituut geoorloofd mede te werken aan het beschikken over, het bezwaren en het ver vreemden door niet-in.gezetenen van n) goud, b) edele metalen, c) betaalmiddelen, d) geldswaardige papieren, e) effecten, f) vorderingen, g) andere onlichamelijke za ken, alle, voor zoover zij of de documen ten, waarin zy zijn belichaamd binnen het bezette Nederlandsche gebied berusten; h) binnen het bezette Nederlandsche ge bied berustende roerende goederen, i) binnen het bezette Nederlandsohe gebied gelegen onroerende goederen, alles voor zoover zulks middellijk of onmiddellijk geschiedt ten gunste van een niet-ingeze tene. Art. 17. (1) Het is verboden buitenland sche betaalmiddelen, zoomede in een bui tenlandsche geldsoort uitgedrukte gelds waardige papieren en vorderingen, waar voor de Nederlandsche Bank koersen pu bliceert, te verkrijgen of te vervreemden tegen hoogere dan de laatst gepubliceerde koersen. (2) De koersen worden door de Neder landsche Bank vastgesteld in overeen stemming met den secretaris-generaal van het departement van financiën en worden gepubliceerd op de beurzen van koophan del te Amsterdam en te Rotterdam. (3) Het is verboden buitenlandsche be taalmiddelen, zoomede in een buitenland sche geldsoort uitgedrukte geldswaardige papieren en vorderingen, waarvoor de Ne derlandsche Bank geen koersen publiceert, te verkrijgen of te vervreemden tegen hoo gere koersen dan die, welke de Nederland sche Bank telkenmale op aanvraag van be langhebbende zal hebben bepaalde Art. 18. (1) Het is aan ingezetenen slechts met vergunning van het deviezeninstituut geoorloofd goud, edele metalen, 'buiten landsche betaalmiddelen en buitenland sche geldswaardige papieren aan ingeze tenen of niet-ingezetenen af te geven. DISTRIBUTIE VARKENSVLEESCH. Dezer dagen is gemeld, dat half Juli dis tributie te wachten is van varkensvleesch. Het „Vad." verneemt, dat deze distributie zich aanvankelijk zal beperken tot de pro vincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht, omdat in deze provincies het meeste var kensvleesch wordt verbruikt. Daarna eerst komen de andere provincies in aanmerking. De distributie zal gepaard gaan met een slachtverbod van varkens. Doel van de distributie is de regeling van het verbruik van vet en spek, wat noodzakelijk is, nu de import van grond stoffen voor de fabricage van margarine is uitgevallen. DE LEIDER TAN DEN OPBOUWDIENST. Majoor Breunese. Als leider van den in te stellen opbouw- dienst zal, naar wij vernemen, optreden majoor J. N. Breunese, o.a. bekend door zijn leiding van de jaarlijksche vierdaag- sche afstandsmarschen. DE SIGAREN-INDUSTRIE. Het collectief contract verlengd. De werkgevers- en werknemers-organi saties in de sigarenindustrie zijn te 's Bosch bijeen geweest tot het voeren van bespre kingen. Alle partijen hebben besloten, het col lectief contract voor de sigarenindustrie ongewijzigd te verlengen tot 1 Juli 1941. Uitvoer van goud, edele metalen enz. Art. 19. De uitvoer van a) goud, b) edele metalen, c) betaalmiddelen, d) gelds waardige papieren, e) effecten, f) in do cumenten belichaamde vorderingen, is slechts geoorloofd met vergunning van het deviezeninstituut. In- en uitvoer van roerende goederen. Art 22 (1) De invoer en de uitvoer van roerende goederen is slechts geoorloofd onder overlegging van door den secretaris generaal van het departement van finan ciën aangegeven documenten aan de am- tenaren der invoerrechten en accijnzen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1