WOENSDAG 26 JUNI 1940 31ste Jaargang No. 9677 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. V ZeUbeheersching Van het Nederlandsche volk wordt zeer bijzonder in dezen tijd geëischt: zelfbe- heersching. Zelfbebeersching opder èlk opzicht. Ook in spelen en feesten en uitgaan. 't Moet eigenlijk als de meest gewone zaak ter wereld worden beschouwd, dat in een tyd, als dien de wereld nu doorleeft, een mensch, een meelevend en meevoe lend mensch, zich onthoudt van en zich verzet tegen luidruchtigheid en uitbundig heid in vermaken; zuiverder, dan mis schien ooit voorheen, begrijpt en voelt, dat hij ook in zijn vermaken moet rekening houden met, zich moet onderwerpen aan: Gods wetten! Ontspanning is natuurlijk geoor loofd, kan nu zelfs voor velen, meer dan ooit, geboden zijn. Maar geprotesteerd moet worden tegen dien vorm van „ontspanning", welke de eerw. heer H. de Greeve bedoelt in zijn „Lichtflitsen" van 7 Juni j.l.: Ze gaan uit, ze rijden, ze lachen, ze gichelen, ze flirten alsof er geen vlieg tuigen cirkelden boven de werèld, als of er geen oorlog is, alsof aan verre horizonten geen steden in brand staan; alsof er geen dooden zijn. Ja, de dooden! De dooden zijn ze al vergeten. Niets van levensernst, niets van ingekeerdheid staat te lezen op de onbeduidende gezichten van dit opper vlakkige volk, dat rijp is om straks weggemaaid te worden door den storm van Gods toorn. Een enkel dögenblik hebben zij geweten wat .angst is. Maar de dreiging ging voorbij en daarmede de ernst, die niets meer was dan een opwelling. Zulk 'n doen verraadt een zeer erger lijke geestesgesteldheid. Gelukkig en wij zijn daar trotsch op! toont ons volk in het algemeen een groote mate van zelfbeheersching, zoodat het zich niet slechts onthoudt van dingen, die altijd verkeerd zijn, maar vóóral nu, doch ook van op zich geoorloofde han delingen, welke, om de een of andere re den, niet passen in het kader van of niet wenschelijk zijn onder de huidige omstan digheden. Ons volk zal ook weten te begrijpen de voorschriften, die van hoogerhand zijn gegeven inzake het nalaten van uiterlijk vreugdebetoon door het vlaggen op da gen. waarop dit gebruikelijk was. Deze laatste bepaling doet ons denken aan een gesprek, enkele jaren geleden, met een Leidsch geestelijke op den dag, waar op de Pauskeuze werd herdacht. Wij ont moetten in de stad bedoelden geestelijke en, verder wandelend, maakten we een praatje over de vlaggen, die we zagen en die ter gelegenheid van genoemden her denkingsdag waren uitgestoken. En be doelde priester plaatste in dit gesprek deze opmerking: ik zou wel 'ns willen weten, hoeveel Katholieken vanmorgen de H. Mis hebben bijgewoond, hoeveel Katholieken ook van die vandaag vlaggen van morgen hebben gebeden voor den Paus. Wij willen dit zeggen: als wij, om be paalde redenen, uiterlijke dingen nalaten, behoeven wij niet na te laten wat veel voornamer is, wat het belangrijkste is, waarop het ten slotte aankomt. Deze ge dachte kan, naar onze bescheiden meening, medewerken, om een zelfbeheersching, die eenig gevaar mocht loopen, te sterken. DE RAAD VAN STATE. N aar reeds is medegedeeld heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied eenige verordeningen uitgevaardigd. Zoo is bepaald, dat de werkzaamheden van den Raad van State ingevolge de ar tikelen 19. 38, lid 2, 39, 46, 77 en 136, lid 3, der Grondwet, alsmede ingevolge de parn. 21, 22, 24, 25 en 26 van de Wet van 21 De- vember 1861 (Staatsblad No. 129), houden de regeling der samenstelling en de be voegdheid van den Raad van State, tot na der order blijven rusten. Wat de Grondwet betreft gaat het hier om de volgende artikelen: Art. 19 schrijft voor de bijeenroeping van de Staten-Generaal door den Raad van Sta te wanneer er bij overlijden des Konings geen bevoegde opvolger bestaat. Art. 38 lid 2 bepaalt, dat de ministers, wanneer zij, in rade vereenigd, oordeelen, dat de Koning buiten staat geraakt de re geering waar te nemen, van deze bevinding kennis geven aan den Raad van State en het college uitnoodigen binnen een be paalden termijn advies uit te brengen over het opdragen van het Koninklijk gezag aan een regent. Art. 39 regelt de verdere proce dure. Art. 46 bepaalt, in welke gevallen het Koninklijk gezag waargenomen wordt, door den Raad van State, n.L bij overlijden des Konings zoolang er geen Troonopvolger of Regent aanwezig is, of wanneer de Ko ning buiten staat geraakt te regeeren, zoo lang de Regent ontbreekt. Art. 77 schrijft voor, dat over alle wets voorstellen en maatregelen van bestuur de Raad van State gehoord moet worden. Art. 136 lid 3 bepaalt, dat de verordenin gen der Prov. Staten de goedkeuring des Konings behoeven, welke niet kan worden geweigerd dan by een met redenen om kleed besluit, nadat de Raad van State ge hoord is. De artt. 21, 22, 24, 25 en 26 van de wet op den Raad van State behandelen het hoo- ren van den Raad over wetsontwerpen, al- gemeene maatregelen van bestuur, zaken van bestuur of wetgeving. In dit verband moet worden opgemerkt, dat de werkzaam heden van den Raad met betrekking tot de geschillen van bestuur (de z.g. af dee ling contentieux) onverlet blijven. HET UNIFORM-VERBOD In de uitgevaardigde verordening van de secretarissen-generaal van de depar tementen van Justitie en van Binnen- landsche Zaken ter verzekering van de openbare orde in Nederland wordt o.a. ge zegd in 3, dat de bepaling van art. 435a van het Wetboek van Strafrecht slechts van toepassing is, indien de bevoegde procureur-generaal, fungeerend directeur van politie, een verbod in den geest van dat artikel uitvaardigt. Art. 435a luidt als volgt: „Hij, die in het openbaar kleedingstuk- kèn of opzichtige onderscheidingsteekenen draagt of voert, welke uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven, wórdt gestraft met eèn hechtenis van ten hoogste twaalf dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden". De bezettende autoriteiten en de arbeidersbeweging Door den Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart zijn een aantal gevolmach tigden werkzaam gesteld, die op het hen toegewezen terrein namens den Rijkscom missaris optreden. Deze gevolmachtigden zijn dus ook werk zaam op het gebied der arbeidersbeweging en dat der sociale organisaties in het a meen. Wat wil dit zeggen? K. geeft hierop in de „Volkskrant" een antwoord, waarbij hij eenige beschouwin gen voegt. Wij laten den bekenden K. die ook nu weer blijk geeft, een heel nuchter-zake- lijken kijk op de dingen te hebben hier graag aan het woord: „Evenals Nederland onder leiding de bezettende autoriteiten staat, is dit ook met de arbeidersbeweging het geval. Hebben wij dus, evenals ons land zélf, iii de huidige omstandigheden onze abso lute zelfstandigheid verloren, anderzijds wil dit niet zeggen, dat men zich nu van boven af met alles en nog wat gaat be moeien. Zien wij de verhoudingen en bedoelin gen goed, dan willen de autoriteiten zich in het geheel niet inlaten met hetgeen de meer inwendige organische vraagstukken betreft, maar wèl met de wijze waarop de sociale organisaties naar buiten optreden en haar taak vervullen. Daarmede komen zij namelijk op het gebied der maatschap pelijke verhoudingen en betreden zij recht streeks het terrein der algemeene belan gen van geheel ons volk. Daarop slaat klaarblijkelijk paragraaf 8, lid 2, van het Decreet van den Rijkscom missaris van 3 Juli 1.1., dat niet alleen open bare, maar ook particuliere autoriteiten, bureaux en inrichtingen verplicht zijn de gevolmachtigden van den Rijkscommissaris over bepaalde aangelegenheden uit eigen beweging bericht te geven en hun bepaalde bestuursmaatregelen vóór de vaststelling er van mede te deelen. En daar wordt aan toegevoegd: eHt vas- stellen moet worden uitgesteld, wanneer de gevolmachtigde dit verlangt. De gevol machtigde heeft dus het recht van veto, niet ten aanzien van alle, maar van „be paalde" bestuursmaatregelen. Daaruit volgt, dat de sociale organisaties haar werkwijze zullen moeten bepalen in overleg met deh gevolmachtigde van den Rijkscommissaris, voor zoover betreft de gioote lijnen van haar maatschappelijke taak. Zij hebben dit natuurlijk niet gewenscht, en zijn dit in Nederland ook nooit gewoon geweest; maar als deze samenwerking we derzijds op loyale wijze plaats heeft, en men elkander volgens het advies van den Rijkscommissaris met achting tegemoet kan blijven treden, dan behoeft de bezet ting van ons land aan een vruchtbare acti viteit onzer sociale organisaties, en van de arbeidersbeweging in het bijzonder, niet in den weg te staan. Dan kunnen zij haar taak van dienstbaarheid aan land en volk, ook onder de huidige moeilijke omstan digheden, b 1 ij v e n vervullen. Dit is ten slotte het voornaamste, en in feite de primaire bestaansreden der so ciale organisaties. Als wij dit domineerende in onze taak goed in het oog houden en ons daarbij richten naar eischen die de gewijzigde om standigheden stellen, dan U er alle reden om met ongebroken energie voort te wer ken en de toekomst onverschrokken tege moet te treden." BINNENLAND GEEN MAXIMUMPRIJZEN MEER VOOR AARDAPPELEN. Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat ingaande 24 Juni, geen maximum-prijzen voor aardappelen meer zullen gelden. Tevens wordt bekend gemaakt, dat met ingang van dienzelfden datum de aard appelsoorten Roode Star, Furore, alsmede Zeeuwsche bonten en blauwe, wederom vrij kunnen worden afgeleverd. DE VROEGE AARDAPPELEN CAMPAGNE. Bedrijfsraad bespreekt den toestand. In vergadering bijeen op 21 Juni j.l. heèft de bedrijfsraad voor het tuinbouwbe drijf in Noord-Holland breedvoerig de al gemeene bedrijfstoestand, in het bijzonder de vroege aardappel-compagne en de hui dige moeilijkheden besproken. De toe stand voor de vroege aardappelen achtte de raad niet zeer rooskleurig. Strubbelin» gen in de afzet zijn daarvan wel de voor naamste oorzaak. De export naar Duitschland kon tot he den toe niet in voldoende mate plaats vinden met als gevolg, dat de campagne, die normaal gesproken reeds een a twee weken geleden zou zijn aangevangen, eerst thans en dan nog in beperkte mate kon beginnen. In verband daarmede werd dan ook reeds in onderling overleg tusschen de standsorganisaties en veilingsvereenigin gen noode de maatregel getroffen, dat vanaf j.l. Maandag slechts 3 K.G. per Are en per dag gerooid zou kunnen worden, hetgeen evenwel door grootere afzet Dins dag d.a.v. kan worden verhoogd tot 6 K.G, per Are en per dag. Maar de stagnatie in de campagne werpt ook nog andere moeilijkheden op, ook al zal er een vrij groote kans bestaan, dat de aardappelen uiteindelijk hun weg wel zullen vinden. Immers de campagne moet hoe dan ook wel vlug verloopen verband -met de na-culturen. Willen deze niet in de knel komen, dan moet in Juli toch volop worden gerooid, ongeacht of er dan direct voldoende afzet zal zijn en, in dien dit laatste niet het geval zou zijn, worden opgekuild. Voor de tuinders, die financieel toch reeds in een benarde positie verkeeren, zouden in dat geval de financieele moei lijkheden nog grooter worden. Intusschen is gelet op de hiervoren ge noemde omstandigheden aan de hand van de teeltvergunningen een regeling van aanvoer ontworpen, waarbij elke teler eenzelfde kwantum per dag kan aanvoe ren berekend naar de oppervlakte. Uiteraard wordt dit kwantum, hetwelk thans nog zeer laag is, weer verhoogd zoo dra de export of het binnenlands verbruik toeneemt. Dat de regeling, waarbij be paald werd, dat slechts 3 K.G. zou mogen worden gerooid, reeds na den tweeden dag verdubbeld kon worden, stemt dan ook meer hoopvol. Ondertusschen wordt de werkgelegen heid door de huidige moeilijkheden nadee- lig beïnvloed, waarbij nog komt de moei lijkheid, voortspruitende uit de jongste maatregel, waarbij het in algemeenen verboden is, in dienst zijnde arbeiders te ontslaan. Daar het in verband met de omstandigheden, waaronder bedrijf en werkgevers verkeeren, vaststaat, dat het vrijwel onmogelijk is, de arbeiders, die men slechts voor het ingetreden seizoen noodig heeft, het geheele jaar in dienst te houden, durft men veelal geen men- schen aan te nemen. En met het oog daar op heeft de bedrijfsraad ter bespreking van de met grond te verwachten bezwa ren voor de nog resteerende werkgelegen heid besloten, op korten termijn een on derhoud aan te vragen met den heer di recteur-generaal van den arbeid. VROEGE AARDAPPELEN NAAR DUITSCHLAND Door de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale werd het volgende schrijven gericht aan de groentenveilingen: Hierdoor deelen wij u mede, dat vanaf 25 Juni 1940 de volgende regeling van kracht wordt: De aardappelen groote en bonken hebben een minimumprijs van f 5.0 per 100 K.G. drielingen en kriel hebben geen minimum prijs. De hoeveelheid aardappelen, die tegen den minimumprijs niet kan worden ver kocht, kan in overleg met ons voor Noord-Holland in overleg met de provin ciale commissie gereserveerd worden voor export naar Duitschland. In verband met de grootte van de aan leren adviseeren wij den veilingen, in dien vaststaat, dat er in ieder geval een hoeveelheid voor export beschikbaar is, reeds voor de veiling een deel van den aanvoer onmiddellijk voor export naar Duitschland te bestemmen, opdat de ex porteurs tijdig met de verpakking en ver lading kunnen beginnen. De hoeveelheid aardappelen, die naar Duitschland kan worden geëxporteerd, is voor deze week vastgesteld op circa I millioen K.G. per dag. Op grond daarvan is aan te nemen, dat de export veilingen voorloopig kunnen werken, zonder dat er behoeft te worden overgegaan tot een scherpe aanvoerregeling. Daar echter onder geen enkele omstandigheid meer dan 100 wagens kunnen worden verzonden, dient er mede rekening te worden gehouden, dat de reeds vroeger geadviseerde aan voerregeling in principe intact moet wor den gelaten, zoodat er geen overschotten op den aanvoer aan de veiling ontstaan. Een klein overschot kan van den eenen dag in den anderen worden meegenomen, maar dan moet de aanvoer den volgenden ig beperkt worden. Veilingen, van waaruit moeilijk export lar Duitschland kan plaats vinden, door dat vervoersmoeilijkheden zich voordoen, dienen in ieder geval hun aanvoer te be perken tot de afzetmogelijkheid in eigen rayon. NATIONAAL VERBOND K.J.M.V. Het Nationaal Verbond van Katholieke Jonge Middenstands Vereenigingen hield in hotel „Royal" in Den Bosch een algemeene vergadering, ten einde de werkzaamheden in deze bijzondere omstandigheden onder de oogen te zien. De voorzitter, de heer Bert Sprangers, deelde mede, dat ruim 1000 leden gemo biliseerd waren, terwijl niet minder dan 2500 K.J.M.V-ers zich meer dan gewoon verdienstelijk gemaakt hebben in allerlei burgerdiensten. Onze gedachten gaan op deze bijeen komst allereerst uit naar de 7 leden die tengevolge van de mobilisatie en oorlogs omstandigheden het leven gelaten hebben, ging spr. voort. Zij komen uit de afdeelin- gen Bodegraven, Haarlem, Hillegersberg, Helden-Panningen, Oud-Gastel, Rotterdam en Velp. Deze leden hebben hun plioht tot in de uiterste consequenties 'betracht en er zijn reeds voor hun zieleheil H. Missen opgedragen. Nadat ter vergadering ook een gebed voor de gesneuvelden gestort was, wees spr. nog op het volgende: tot de zwaarst getroffen afdeelingen behoort Rotterdam, die al haar bezittingen verloor en waarvan al haar leden gedupeerd werden in hun werkzaamheden en familieomstandigheden; van de 30 leden in Hillegersberg kwamen er tengevolge van den oorlog 14 zonder werk, Leimuiden zag haar geheele bezit verbrand en het clubhuis te Hazerswoude werd door een bom getroffen. Blijkens berichten uit bijna 100 afdeelin gen is het gewone K.J.M.V.-werk weer hervat, het Verbond heeft voortdurend contact gehouden met de'5 diocesane in stanties. Het is de uitdrukkelijke wensch der overheid, ging spr. voort, dat de sociale organisaties hun arbeid normaal voortzet ten. Er is momenteel niets wat onze K.J. M.V.-arbeid zou kunnen belemmeren, on zen afdeelingen is op het hart gedrukt een zeer correcte houding aan te nemen ten op zichte van het nieuwe gezag en ten over vloede werd er nog eens de nadruk op ge- legdo, dat de practische politiek in de K.J. M.V., zooals sinds de oprichting bepaald was, buiten beschouwing moet blijven. Wanneer ooit ons werk noodzakelijk is, dan is het nü zoovele jonge middenstan ders hunkeren naar geestelijk houvast. Wij •hopen en verwachten dan ook, dat een ze genrijke toekomst voor onze K.J.M.V. i weggelegd. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer G. Kloppenborg, blijkt het vol gende: bij het uitbreken van de mobilisa tie werden vooral de besturen var de af' deelingen zwaar getroffen. Van het Ver bond werd dan ook een groote krachtsin spanning gevraagd om de motor op toeren te houden en het zeer intense contact, dat met de gemobiliseerden gehouden kon worden, leidde echter tot vruchtbaar resul taat. Een nationale actie voor de jongens in het veldgroen werd op touw gezet. Een aparte administratie vergden de veldpost- BERICHT Ingevolge besluit der Vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers" is het den dagbladen met ingang van den lstcn Juli a.s. niet meer toegestaan aan de abonnementen verzekeringen, van wel ken aard ook, te verbinden. Met ingang van genoemden datum zal de verzekering van onze abonné's dus een einde nemen. DE DIRECTIE. D« nieuwit» foto van den Rijkt- commifjari» voor de bezette Neder landsche gebieden, dr. Seysi Inquart adressen der leden, die regelmatig alle uit gaven der K.J.M V. ontvingen en o.a. een Kerst- en Paaschuitgave ontvingen. Het nationaal win terprogramma stond in het teeken van het Katholieke Familie leven. Ruim 120 bestuurderen namen deel aan de 2-daagsche studiedagen te Tilburg. Het zomerprogramma werd naar voren gebracht onder den naam „Stoere toe komst" en lag voornamelijk op het terrein der lichamelijke oefening. Vele leden behaalden het speciaal daar voor ontworpen diploma. Het cultureele maandkamp voor jonge middenstanders en intellectueelen, dat te Ginneken werd gehouden, was geheel be zet. De samenwerking met de Ned. Kath. Middenstandsbond en de Standsorganisatie voor den werknemenden Middenstand werd opnieuw verstevigd. Eind 1930 werd een studiecommissie samengesteld, die de ver houding tusschen N.R.K.M. en K.J.M.V. onder de loupe nam en een rapport zal uitbrengen. De invloed op de Katholieke Onderwijscentrale werd intenser. Er was een herhaaldelijk contact waar te nemen met de Nationale Kath. Vakpatroonsorga nisaties. Het Nationaal Verbond kreeg een bijzon der aandeel in de stichting voor Katholiek Bakkersvakonderwijs. Het jaarverslag 'besluit met eenige per sonalia en woorden van dank aan talrijke instanties. Vervolgens werden de programma-mo gelijkheden voor de zomermaanden en den aanstaanden winter 'besproken. Bij alles wat de K.J.M.V. zal ondernemen zal de zuiver geestelijke vorming den boventoon voeren. Boomstronk-conferenties en licha melijke oefeningen zullen vele aantrekke lijkheden bieden. Getracht zal worden om de Nationale bestuursdagen ter inleiding van het winterprogramma, dat momenteel ontworpen wordt, te laten doorgaan. De voorzitter stelde in deze vergadering onder applaus vast, dat alle afdeelingen moreel volledig instemmen met het Mid denstandsoffer voor de door den oorlog getroffenen. De pittige vergadering, die bezocht werd door moderatoren en afgevaardigden van alle 5 bisdommen, werd daarna gesloten HAAGSCHE STADHUISBOUW UITGESTELD. Van de verschillende groote werken, welke de gemeente 's-Gravenhage op het programma heeft, en waarvan er verschil lende reeds in uitvoering zijn, zal, naar wij vernemen, van het millioenenplan voor het nieuwe Stadhuis aan het Alexander- plein voorloopig niets komen. Naar ons van bevoegde zijde werd verzekerd zal er, volgens beslissing van den regeerings- commissaris voor den Wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers, geen kwestie van kun nen zijn, dat aan den bouw van het raad huis zal worden begonnen. Er staan an dere groote plannen op het programma die urgenter zijn. „Tel."

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1