Duitsch-Fransche wapenstilstand De krijgsverrichtingen in Frankrijk Zatetdag atn engmeet, 7 uut andenteekend Capitulatie in &yzaö,-£athwangen Londen breekt met Fransche regeering De beurt is aan Engeland Eenheidspartij in Roemenië Tegengesproken geruchten MAANDAG 24 JUNI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Thans voortzetting te Rome NOG GEEN STOPZETTING DER GEVECHTEN Zaterdag 22 Juni om 18 uur 50 Duitschen Zomertijd, is ii_ den salonwagen van Foch in het bosch van Compiègne hét Duitsch Fransche wapenstilstandsverdrag ondertee kend. De onderteekening werd aan Duitsche zijde verricht door den lasthebber van den Führer en oppersten bevelhebber der weer macht, den chef van het opperbevel der weermacht, generaal kolonel Keitel; aan Fransche zijde door generaal Huntziger als lasthebber van de Fransche regeering. Staking der vijandelijkheden is daarmede nog niet verbonden. Deze geschiedt eerst zes uur nadat de Italiaansche regeering aan het Duitsche opperbevel der weermacht mcdedeeling zal hebben gedaan van de slui ting van het ItaliaanschFransche wapen stilstandsverdrag. Over den inhoud van het wapenstilstands- verdrag kan nog niets bekend gemaakt wor den. Na de onderteekening verzocht generaal- kolonel Keitel den aanwezigen leden van de Duitsche en Fransche wapenstilstands commissie de van weerszijden gevallen doo- den die hun trouw aan het vaderland met hun leven hadden bezegeld, eerbiedig te gedenken. Een minuut van stilzwijgen volg de. Toen verlieten de Franschen de wagon teneinde zich naar Italië te begeven. DE FRANSCHE ONDERHANDELAARS TE ROME De Fransche gevolmachtigden voor de wapenstilstandsonderhandelingen, die den nacht te München hadden doorgebracht, zijn gisteren tegen 15 uur in drie Duitsche driemotorige Junker vliegtuigen op het vliegveld van Rome aangekomen. Voor ont vangst van de Fransche onderhandelaars waren van Italiaansche zijde twee hooge of ficieren van het ministerie van oorlog als mede twee ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken aanwezig. On middellijk na de begroeting begaf de com missie zich in tien gereedstaande auto's naar een nog onbekende villa, waar een uur later de wapenstilstandsonderhandelin gen met Italië begonnen. De Italiaansche voorwaarden voor den wapenstilstand zijn op Zondagavond den Franschen afgevaardigden overhandigd. Het volgende officieele communique is hierover verschenen In een plaatsje in de buurt van Rome hebben de Italiaansche afgevaardigden den Franschen afgevaardigden de voorwaarden Verwijten van Churchill FRANSCH NATIONAAL COMITé TE LONDEN. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: In een over de Londensche radio om geroepen officieele verklaring, wordt be toogd, dat Frankrijk na den wapenstil stand in een toestand van volledige afhan kelijkheid van Duitschland is gekomen. De Britsche regeering kan derhalve de regee ring te Bordeaux niet meer als de regee ring van het Fransche volk beschouwen. De Britsche regeering heeft kennis geno men van het voorstel, dat de vorming van een „Fransch nationaal comité" te Londen beoogt. De Britsche regeering Verklaart, dat zij met dit comité zal samenwerken, zoo lang het comité een politiek voert, ^ie de voortzetting van den oorlog mogelijk maakt. FRANSCH PROTEST. Naar de Fransche radio meldt, protes teert de Fransche regeering in een offi cieele verklaring met nadruk tegen de gis teren door Churchill afgelegde verklarin gen. Churchill heeft o.m. gezegd, dat de Brit sche regeering met verwondering en met leedwezen er kennis van genomen heeft, dat de wapenstilstandsvoorwaarden door de regeering te Bordeaux zijn aangenomen. De nakoming dezer voorwaarden door Frankrijk zou alle hulpbronnen van het Fransche wereldrijk in handen der Duit- schers doen vallen. De Britsche regeering doet een beroep op alle Franschen,, „die zich buiten den vijandelijken druk bevin den, om haar bij haar taak te helpen en de vervulling hiervan steeds meer to be spoedigen". Zij verzoekt allen Franschen, waar zij zich ook bevinden, met alle te hunner beschikking staande middelen de krachten van den vrijheidsstrijd te onder steunen, welke krachten enorm zijn en bij voor den wapenstilstand om half acht over handigd. Voor Italië waren hierbij aanwe zig: de minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, de chef van den generalen staf der geheele Italiaansche weermacht, maarschalk Badoglio, de chef van den ma rinestaf, admiraal Cavagnari, de chef van den generalen staf der luchtmacht, gene raal Pricolo, en de plaatsvervangende chef van den generalen staf van het leger gene raal Roatta. Voor Frankrijk: de generaal van het leger Huntziger, ambassadeur Noel, generaal Parisot, vice-admiraal Lelu en de brigade-generaal der luchtmacht, Bergeret. De Fransche afgevaardigden hebben, naar van bevoegde zijde verluidt, hun intrek ge nomen in drie verschillende villa's, die aan de Via Cassia zijn gelegen. Een dezer ver blijven is de villa Manzoni. Het overhandi gen van de Italiaansche voorwaarden voor den wapenstilstand is geschied in een plaatsje op ongeveer 20 km. van Rome. De ontmoeting van gisteren bleef uitsluitend beperkt tot het overhandigen van deze voorwaarden. FRANSCHE COMMENTAREN De Fransche bladen wijden aan den te-, genwoordigen toestand uitvoerige commen- taren. Zij twijfelen er geen oogenblik aan, dat de nog niet gepubliceerde voorwaarden zeer zwaar voor Frankrijk zullen zijn, doch zij zijn er eveneens van overtuigd, dat, wat ook komen moge, alle Franschen aaneen gesloten zullen blijven. Frankrijk, zoo schrijft de Petite Giron- de, is gewond, zelfs zwaar gewond, doch niet doodelijk. Frankrijk leeft en zal le ven. Het gaat thans niet om staatsvormen. Slechts om Frankrijk gaat het. Wij moeten de toekomst in de oogen zien. Ofschoon de Duitschers drievierde van ons land hebben bezet, moeten wij de Fransche ziel omsme den en een nieuwe moraal aankweeken. Alle Franschen moeten schouder aan schou der en onversaagd arbeiden om een .nieuw Frankrijk op te bouwen. De kracht daar toe zullen wij uit onze eeuwenoude tradi ties putten, die ons eveneens het geduld en de heldhaftige patriottische zelfverlooche ning zullen schenken. Wij mogen nog slechts edel in onze daden en in onze voor nemens zijn. Wat ook komen moge, Frankrijk moet blijven. INTOCHT IN BORDEAUX UITGESTELD Verscheidene Duitsche troepenafdeelin- gen zouden in de nabijheid van Royan en Saintes aangekomen zijn. Op een desbetreffende vraag van Pétain heeft Hitier hem medegedeeld, dat de Duit sche strijdkrachten niet Bordeaux binnen zullen trekken, zoolang de Fransch-Italiaan- sche besprekingen nog niet geëindigd zijn. een goede leiding de overwinning zullen verzekeren. De door Churchill aangenomen houding, zoo vervolgt de Fransche verklaring, is te meer ontoelaatbaar, daar de Britsche re geering van uur tot uur de militaire ope raties volgde, doch niet de elementen van den toestand kende, die de Fransche re geering dwongen om staking der vijande lijkheden te verzoeken. Churchill heeft tot dusver een vriendschappelijk begrip ge toond voor de smartelijke noodzakelijkhe den van het oogenblik. De hier door hem afgelegde verklaringen zijn geenszins in overeenstemming met den zorg, die de Fransche regeering voortdurend bezield heeft om aan de buitengewoon gruwelijke beproevingen niet ook nog een meenings- verschil tusschen Frankrijk enEngeland toe te voegen. De Fransche regeering pro testeert tegen het onderscheid dat Chur chill tusschen haar en de openbare mee ning in Frankrijk schijnt te willen maken. Zij is zich er van bewust, daarbij de be langen, welke haar zijn toevertrouwd, zoo goed mogelijk te behartigen en de instem ming van alle Franschen te bezitten. Zij zal bepaalde punten van de verklaring van Churchill in het bijzonder van de hand wijzen. Hiermede wijst zij reeds de tenden tieuze veronderstelling van den Britschen premier af. PéTAIN CONTRA CHURCHILL. De Fransche minister-president, maar schalk Pétain is gisteravond voor de Fran sche radio opgekomen tegen verklaringen, dit Churchill gisteren heeft afgelegd. Hij zeide o.a.: De Fransche regeering en het Fransche volk hebbgn met groot leedwe- zen kennis genomen van de rede van Chur chill. Wij laten hem het recht, over de eer van zijn eigen land een oordeel te vellen, niet echter over de eer van ons land. Frankrijk heeft noch zijn bloed, noch zijn krachten, noch zijn achting gespaard. Dat moet de heer Churchill weten. Wij hebben zeer zware beproevihgen doorstaan. Nie mand ontkent dat. Gelooft de heer Chur chill dan werkelijk, dat de Franschen ge weigerd hebben, het kleinste stukje van hun grondgebied te verdedigen? De Fransche regeering en het Fransche volk hebben met smartelijke verrassing de woorden van Churchill aangehoord. Wij begrijpen de angst, waardoor zij waren in gegeven. Churchill vreest, dat over zijn land het lijden zal komen, dat het onze reeds een maand heeft meegemaakt. Churchill laat zich leiden door de belan gen van zijn land, echter niet door de be langen van ons land. Nog minder laat hij zich leiden door de Fransche eer. Onze vlag is vlekkeloos gebleven. Ons leger heeft moedig en trouw gestreden. Het va derland toont meer grootheid, wanneer het zijn nederlaag toegeeft, dan wanneer het er vergeefsche plannen en illusieprojecten tegenover stelt. De houding van Egypte en Zuid-Afrika ENGELAND ROEPT MANNEN ONDER DE WAPENEN. Naar Reuter meldt zijngisteren de dienstplichtigen van de lichting 1910 in ge heel Groot Brittannië onder de wapenen geroepen. Er hebben zich 332.996 mannen gemeld. BOMBARDEMENT VAN ALEXANDRIA. In den nacht van 21 op 22 Juni zijn drie Italiaansche luchtaanvallen gedaan op de haven van Alexandrië, waarin een Britsch eskader lag. Bij den eersten aanval zijn 20 bommen op de stad geworpen. Na het bombardement van het Engelsche vlootsteunpunt is een groote volksmenigte onder het uiten van protesten tegen de En- gelschen, te hoop geloopen voor een Brit sche kazerne. De opgewonden Arabieren wierpen de schildwachten met steenen. Een van de schildwachten schoot op de menigte, die zich tenslotte terugtrok. Ver schillende Arabieren werden gewond. Een Engelsche soldaat kreeg een verwonding door een steenworp. Ook volgens een uit Istanboel komend bericht van Stefani hebben zich in Egypte bloedige anti-Britsche incidenten voorge daan. De „Popoio di Roma" maakt in een be richt uit Tetoean eveneens melding van ongeregeldheden. Hierbij zouden Schotsche soldaten op de menigte hebben geschoten. EGYPTISCH KABINET AFGETREDEN. Zaterdag werd gemeld, dat de Egyptische minister-president, Ali Mahèr Pasja, was afgetreden. Koning Faroek heeft het ontslag van het kabinet aanvaard. Totdat een opvolger is benoemd, zal Maher Pasja zich met de za ken belasten. PROTESTEN IN Z.-AÉRIKA. In een aan den Zuid-Afrikaanschen mi nister-president Smuts gerichten brief heeft generaal Hertzog uit naam van het Afrikaansche volk verlangd, dat de Unie onmiddellijk stappen neemt om uit den oorlog te geraken. Zondag zou een geweldige betooging van Afrikaansche vrouwen, moeders en zusters, in de historische voortrekkerskleedij van de kerkplaats in Pretoria naar het Union- gebouw, den zetel der regeering, trekken om daar aan Smuts een verzoekschrift te overhandigen, waarin het onmiddellijk sluiten van een rechtvaardigen vrede met Duitschland en Italië wordt gevraagd, evenals het staken der dreigementen, waarmede thans de legerdienst wordt af gedwongen. In aansluiting hierop zou een door de vertegenwoordigers der drie Afri kaansche kerken geleide bidstonde gehou den worden. IJZEREN GARDE TREEDT TOE. Koning Carol van Roemenië heeft Zater dagavond voor de radio een toespraak ge richt tot de Roemeensche natie. Hij ver klaarde, dat hij op verlangen van de leiding van het „Front der Nationale Wederge boorte" de opperste leiding op zich had ge nomen van de nieuwe staatspartij, de „Partij der Natie", in de overtuiging, daar mede een hoogen plicht jegens de natie en den staat te vervullen. De nieüwe partij geeft met naar yerbreede basis aan alle kringen der natie de mogelijkheid gemeen- schapsaftjeid te doen. De leider van de IJzeren Garde, Horia Sima, heeft zijn aanhangers bevolen, tot de nieuw opgerichte „Partij der Natie" toe te treden. Terwijl tot dusver godsdienstige plechtig heden voor de in de afgeloopen jaren door de politie doodgeschoten leden der IJzeren Garde verboden waren, is gisteren in een kerk te Boekarest zulk een godsdienst oefening gehouden. De patriarch van Roemenië heeft giste ren een bidstonde gehouden voor de ge zondheid van koning Carol en voor het welslagen van den arbeid van de nieuwe „Partij der natie", onder de hoogste leiding van den koning. Aan de plechtigheid werd deelgenomen door den minister-president Tatarescu, alle leden der regeering en tal rijke bekende persoonlijkheden. In aan sluiting op de godsdienstplechtigheid be gaven de leden der regeering zich naar het koninklyk slot, waar zij door den koning werden ontvangen. De groote menigte, die zich rondom het paleis had verzameld, juichte geestdriftig voor koning Carol en kroonprins Michael, die op het balcon van het slot waren verschenen. De Rhone gepasseerd RESTEN VAN TEGENSTAND IN MAGINOT-LINIE. Het Opperbevel der Duitsche weer macht maakte Zaterdagavond bekend: De in Elzas Lotharingen ingesloten Fransche legers hebben na wanhopi- gen tegenstand gecapituleerd. In to taal ongeveer een half millioen Fran sche soldaten hebben zich daarmede aan onze troepen overgegeven. Onder hen bevinden zich behalve vele andere generaals de opperbevelhebbers van het derde, vijfde en achtste leger. Slechts enkele sectoren van de Magi- notlinie in den Beneden Elzas en in Lotharingen en uiteengeslagen deelen in de Vogezen bieden nog tegenstand, Deze zal in zeer korten tijd gebroken zijn. ST. NAZAIRE IN DUITSCHE HANDEN. Het Duitsche legerbericht van Zondag middag luidt als volgt: De slag in Elzas-Lotharingen is, zooals reeds in een speciaal bericht werd gezegd, met de capitulatie van de ingesloten Fran sche legers op 22 Juni geëindigd. Wederom is hiermede na zware gevechten door de dapperheid van onze troepen en koene en vastbesloten leiding een overwinning van geweldigen omvang behaald, waardoor de laatste nog geheel strijdkrachtige groep van het Fransche leger overwonnen is. Meer dan 500.000 gevangenen, waaronder de opperbevelhebbers van het derde, vijfde en achtste leger en een aantal andere ge neraals, alsmede een geweldigen nog niet te overzienen buit aan wapens en oorlogs materiaal van allerlei soort zijn in onze handen gevallen. Het sterkste bolwerk van de vestingen van Straatsburg, de vesting Mutzig aan den Oostelijken rand der Vo gezen, werd Zaterdag veroverd. Slechts nog afzonderlijke sectoren van de Maginotlinie in den Beneden Elzas en in Lotharingen en verstrooide afdeelingen in de Vogezen bieden nog tegenstand. Deze zal in den kortst mogelijken tijd worden gebroken. In het kustgebied van den Atlantischen Oceaan hébben bewegelijke afdeelingen lot in de nabijheid van La Rochelle ge opereerd. De Francche oorlogshaven St. Nazaire werd veroverd. Onder den ge weldigen buit bevinden zich ook gepant serde gevechtswagens, die reeds waren in geladen om weggevoerd te worden. In het dal van de Rhone rukten onze troeoen van Lyon en ten Oosten daarvan in Zui delijke richting verder op. Zij dwongen aan de uitloopers van de Alpen van Sa- voye, ten Zuid-Westen van Genève, den overgang af over de Rhone. In het kader der gewapende luchtver- kenning voor de Franscshe Atlantische kust tusschen St. Nazaire en de Gironde wérden in totaal 5 koopvaardijschepen va- vieerende tusschen 3000 en 10.000 ton door bomtreffers ernstig beschadigd, een vracht schip van. 10.000 en een van 4000 ton tot zinken gebracht. De aanvallen van gevecht?eenheden en van .duikbommenwerpers richtten zich in den loop van den 22sten Juni voornamelijk tegen met vijandelijke vliegtuigen bezette vliegvelden, in het gebied ten Noorden van Bordeaux. Hierbij werden op het vliegveld Rochefort 10 vliegtuigen in brand geworpen, twintig vliegtuigen bij veelvul dige duikvluchten door beschieting ver nield, en een hangar door bomtreffers ver nietigd. De verliezen van den vijand be droegen op 22 Juni in totaal 49 Vliegtui gen. Hiervan werden er 6 tijdens luchtge vechten neergeschoten en de rest op den grond vernield.Vier eigen vliegtuigen worden vermist. Een duikboot heeft uit een vijandelijk oonVooi een vijandelijke tankboot van 16.000 brt. getorpedeerd. In den nacht van 22 op 23 Juni zijn vijandelijke vliegtuigen het Duitsche Rijksgebied binnengevlogen. HET FRONTBERICHT VAN HET D. N. B. Het frontbericht van het D. N. B. meldt: Door de zegevierende beëindiging van den slag in Elzas-Lotharingen is de strijd tegen Frankrijk feitelijk eveneens ten ein de. Op het geheele front, van de kust tot aan de Zwitsersche grens, v/aren de Fran sche legers vernietigd, nog vóór het ver zoek van de nieuwe Fransche regeering Pétain om een wapenstilstand resultaten had opgeleverd. Dit Fransche Verzoek om de wapenen neer te leggen is een gevolg geweest van de volslagen nederlaag. Het is van belang dit vast te stellen, opdat in de toekomstige geschiedschrijving oorzaak en gevolg niet verward worden. Van Lyon uit en ten Oosten van Lyon zijn de Duit sche troepen verder opgerukt naar het Zui den en, aan den voet van de Savoische 1 Alpen, zijn zij er in geslaagd de Rhone oVer te steken. De strijd speelt zich hier reeds af in een landschap van Hoog-Alpi- nisch karakter. Daarbij moeten moeilijk heden worden overwonnen, waarvan men zich over het algemeen geen voorstelling kan maken. VIJANDELIJKE VLIEGERS BIJ BERLIJN In den nacht van 21 op 22 Juni hebben eenige vijandelijke vliegtuigen in de buurt van Berlijn gevlogen. Een vliegtuig wierp eenige bommen buiten Berlijn op niet- militaire doelwitten neer, waaronder een lazaret. Zij richtten slechts geringe schade aan. Drie mannen, drie vrouwen en één kind werden gewond. Bij een nachtelijken Britschen luchtaan val op Duitsch gebied is dezer dagen een der lukraak neergeworpen bommen neer gekomen op de Katholieke kerk in de Fa- brikstrasse in Duisburg. De kerlc en een daarnaast staand woonhuis werden zwaar beschadigd. R.K. Ver. v. Kraamverzorging v. alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Burcaff Binnenvestgracht 30, worUftn ■Btarhaavestr. verleent hulp töfcr gSftplomeerde krachten Geopend eiken* BINlnG* en DONDER DAGMIDDAG uur tot het ver strekken vaol <je^££(wchte inlichtingen, aanmelden vfcn\ cowJg«Seerende leden en aanvragen voVl kraamhulp - Telef. 23420. b. g. g. Inlicht.08. Aanvragen (sc^iftelijk) adres Iste Bin nenvestgracht 30. OMTRENT TROEPENCONCENTRATIES AAN LITTAUSCHE GRENS. Het volgende officieele Russische com muniqué spreekt de geruchten tegen over groote Sovjet-Russische troepenconcentra ties aan de Littausch-Duitsche grens: „Den laatsten tijd zijn in verband met het binnenrukken van Sovjettroepen in het gebied van de Baltische staten in versterk te mate geruchten verbreid, volgens welke aan de Littausch-Duitsche grens 100 of 150 Sovjetdivisies geconcentreerd waren, dat deze concentratie der Sovjettroepen ont staan was door de ontevredenheid der Sov jetunie over de successen van Duitschland in het Westen, dat zij de verslechtering der Sovjet-Russisch-Duitsche betrekkingen weerspiegelde en ten doel had druk op Duitschland uit te oefenen. De verschillende variaties van deze ge ruchten worden den laatsten tijd bijna da gelijks door de Amerikaansche, Japansche, Engelsche, Fransche, Turksche en Zweed- sche pers herhaald. Tass is gevolmachtigd te verklaren, dat al deze geruchten, welker dwaasheid in ieder geval duidelijk is, op geenerlei wijze in overeenstemming zijn met de feiten. In de Baltische staten bevinden zich in wer kelijkheid geen 100 en geen 150 Sovjet- Russische divisies, maar in het geheel niet meer dan 18 tot 20 divisies. Deze divisies zijn niet aan de Littausch-Duitsche grens geconcentreerd, maar in verschillende ge bieden der drie Baltische republieken en hebben geen> „druk" op Duitschland ten doel, maar het scheppen van waarborgen voor de tenuitvoerlegging van de bijstands pacten der Sovjetunie met deze landen. In toonaangevende Sovjetkringen is men v^n meening, dat de verspreiders van deze onzinnige geruchten een speciaal doel na streven, n.l. een schaduw te werpen op de Sovjet-Russisch-Duitsche betrekkingen. De ze heeren echter geven hun eigen wen- schen als werkelijkheid uit. Zij zijn klaar blijkelijk niet in staat het in het oog sprin gende feit te begrijpen, dat de betrekkingen van vriendschappelijke nabuurschap, die zich hebben ontwikkeld tusschen de Sov jetunie en Duitschland als resultaat van het niet-aanvalspact, door geenerlei ge ruchten en minderwaardige propaganda kunnen worden gestoord, want deze betrek kingen zijn niet gegrondvest op voorbij gaande motieven van conjunctuuraard, maar op de wezenlijke staatsbelangen van de Sovjetunie en Duitschland". Katholiek Comité van actie „Voor God" Wij bidden U, geef ons, Heer, dat de loop van het wereld» gebeuren naar Uw richtlijnen en voor ons op vreedzame wijze moge geschieden en dat de Kerk zich in rustige toewijding aan U moge verheugen. (4e Zondag na Pinksteren)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6