KERKNIEUWS Burgerlijke Stand RIJNSTREEK Laatste berichten OMGEVING MAANDAG 24 JUNI 1940 DE LEIDSCHE COURANT ST. JOSEPHS-GEZ.-VEREENIGING. Alle gezellen worden langs dezen weg er aan herinnerd, dat morgenavond om 8.45 uur de Recollectieoefening der Retrai teclub wordt gehouden. Mogen alle gezellen aanwezig zijn en een hooger ideaal hebben dan ontspanning. De stichter, Adolf Kolping, heeft immers geleerd, dat Godsdienst en Arbeid de bo dem is van het volk. Moge het zoo zijn, dat de kapel te klein is. Retraitevereenïging „St. Theresia". De dames van deze onderafd. van den R. K. Vrouwenbond die morgenavond mee gaan naar de Retraite worden verzocht haar broodbonnen mee te brengen. Tevens wordt gemeld, dat de dames te half 6 op 't perron aanwezig moeten zijn. Handelsregister K. v. K. W ij z i ig i n g e n. 4172. N.V. Ateliers voor Edelsmeed- en Penningkunst, voorheen Kon. Utr. Fabr. v. Juweelen, Zilverwerken en Penningen van C. J. Begeer. (Kon. Be geer). Voorschoten, Leidscheweg 219. Overl. comm.: J. H. Th. O. Kettlitz, Utrecht. 6939. Internationale Kunsthoorn Industrie N.V. Voorschoten, Rouwkooplaan 2. Uittr. Comm.: C. J. C. Hora Siccama-Jager, 's Gra- venhage, sinds uit. 1939. DISTRICTS-SCHOOLARTSENDIENST KATWIJK. Aan het jaarverslag van den distrlcts- schoolartsendienst „Katwijk" is het vol gende ontleend: Aangesloten waren 7 open bare scholen (met 945 leerlingen), 29 Pro- testantsche (met 3604 leerlingen) en 15 Katholieke (met 1543 leerlingen), totaal 42 scholen met 6192 leerlingen. Daar ook de plannen tot aansluiting van de Neutrale Montessorischool te Oegst- geest een vasten vorm aangenomen heb ben, zijn thans alleen nog de scholen, res- sorteerende onder het R.K. Schoolbestuur te Veur (gem. Leidschendam), van genees kundig schooltoezicht verstoken. Het geregeld langer worden der kinderen bij gelijken leeftijd ten opzichte van vroe ger heeft tot gevolg, dat over de geheele lijn behoefte is ontstaan aan banken van grcoter model en vooral in de laagste en hoogste ylas. Waai* noodig is dit met het onderwijzend personeel besproken. Het verslag geeft voorts een overzicht en een tabel van de geconstateerde ziekte verschijnselen. HILLEGOM Gemeentel aad. De raad dezer gemeen te houdt een openbare vergadering op Woensdag 26 Juni nam. 2 uur. Agenda: 1. Vaststelling van de notulen der vorige ver gadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Recla mes plaatselijke belastingen. 4. Comptabi- liteitsbesluiten. 5. Benoeming van twee commissarissen van de N.V, Electriciteits- bedrijf HillegomLisseSassenheim, we gens periodieke aftreding van de heeren B. N\ Loerakker en Th. Paase (voorgesteld wordt de aftredenden te herbenoemen). 6. Voorstel tot het verleenen van eervol ont slag aan den stoker van het gasbedrijf H. Soet en tot het voorzien in deze vacature door de benoeming van den wachtgelder J. Verhoeven. 7 Benoeming vart*"een lid van de commissie van openbare werken, we gens bedanken van den heer Th. Paase. 8. Voorstel tot het aangaan van een overeen komst inzake toelating leerlingen op scho len voor buitengewoon lager onderwijs te Haarlem. 9. Voorloopige vaststelling uitga ven O. L. onderwijs over 1939. 10. Mede- deelingen: eenige onderwerpen, welke na der door den voorzitter aan de orde zullen worden gesteld. Plechtige Uitvaart F. J. Payens. Zater dag had alhier de plechtige uitvaart en be grafenis plaats van wijlen dan heer F. J. Payens, in leven directeur van het gas- en watrleidingsbedrijf, bestuurslid der T.B.C.- ver., der R.-K. Wijkverpleging en van het R.-K. kerkbestuur van St. Martinus. On der degenen, die tegenwoordig waren, merk ten we op: de burgemeester jhr. mr. dr. van Nispen tot Pannerden, mr. J. H. Peek, gemeente-secretaris, de beide wethouders, meerdere raadsleden, burgemeester Gou verneur van Sassenheim, de heer J. H. A. Vooren, secr. der plaatselijke T. B. C.-ver. en alg. secretaris der T. B. C.-bestrijding in Zuid-Holland, de gascommissie, de water leidingcommissie, het bestuur der T. B. C. en der R.-K. Wijkverpleging, het kerkbe stuur van Sint Martinus, het R.-K. Armbe stuur, de hoofden der kath. par. scholen aan de Mariastraat de hoogste klassen der bei de scholen, het personeel der gasfabriek en van het Waterleidingbedrijf, enkel hoofd ambtenaren van hier en van elders e.a. De plechtige uitvaartdienst werd gecele breerd door oen zeereerw. <Jieer pastoor F. B. Kusters, diaken de pater-assisent der parochie, sub-diaken kapelaan Bottelier der zelfde krek Voor Valkenburg. JDe liefdadigheids avond ten bate van het geteisterde Val kenburg alhier heeft 76.72 opgebracht. Personalia. Tot chef van het distribu- tiebureau is benoemd de heer A. J. van Ma- ris, alhier. Geboren: d. van A. S. van Rijswijk en van der Kooy. d. van A. van der Burgh en van Lunleren. z van D. Marijnis en Koelemeijer. z. van A. Burger en Fi- hppo. z. var. H. Rikkers en van der Ha ven. d. van M. Guklemeester en Kardol. Ondertrouwd: J. Rijke en C. G. van der Mey. BENOEMINGEN. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Kapelaan te Lisse (H. Agatha) den weleerw. heer P. G. M. Schoonebeek; tot Kapelaan te Oude Tonge den weleerw. heer C. A. van Steen. Leiden Ondertrouwd: J. C. Buitendijk jm. en P. de Mooij jd. H. J. Duffels jm. 26 j. en W. Flandrijn jd. 25 j. A. Kleinjan jm. 25 j. en C. Crama jd. 23 j. F. v. d. Mark jm. 26 j. en J. C. S. Trouwee jd. 24 j. A. J. Martijn jm. 22 j. en A. de Feij jd. 20 j. G. K. Spierenburg jm. 32 j. en L. de Graaf jd. 37 j. W. P. Sijbranda jm. 32 j. en J. H. Snel jd. 29 j. I. Vinkestijn jm. 23 j. en J. C. v. d. Walle jd. 21 j. W. N. v. d. Voort jm. 26 j. en J. Prins jd. 23 j. A. T. Deutekom jm. 23 j. en J. Trouwee jd. 23 j. E. M. F. Blom jm. 33 j. en H. C. J. v. Diesen jd. 21 j. J. L. v. Eisen jm. 2d j. en M. C. J. Leenheers jd. 23 j. ,G. A. Voskuyl jm. 28 j. en J. E. M. G. Nieuwen- burg jd. 24 j. Overleden: J. L. van Asten, m. 77 j. A. Dunkel, m. 43 j. Getrouwd- H, W. Thijssen en M. Ver zij lenberg Overleden: C. K. Balk, echtgen. van M. var. der Voet vr. 53 j. KATWUK Jongetje overreden Gistermiddag is in de Wethouder Ouweh andstra at te Katwijk aan Zee het driejarig jongetje L. van Duyn, dat plotseling den rijweg opliep, gevallen en bekneld geraakt ausschen het trot toir en een juist achteruit rijdenden vrachtauto, bestuurd door G. Th. van G. uit Hoogmade. Het kind werd ern stig gewond naar het academisch zie kenhuis te Leiden overgebracht, waar het kort na aankomst is overleden. Arbeidsbeurs. Aantal ingeschrevenen op Vrijdag 21 Juni 1940: mannen 671, jon gens 35, meisjes 12. Totaal 718, Stand vorig jaar 244. LISSE Kapelaansbenoeming Tot kapelaan aan de St. Agatha-keric is door den Bisschop van Haarlem benoemd de weleerw. heer P. G. M. Schoonebeek. Kapelaan Schoonebeek werd geboren in 1911, priester gewijd in '34 en was vóór den oorlog kapelaan te Voorburg. Tijdens den oorlog was de weleerw. heer Schoonebeek aalmoezenier; thans is hij gedemobili seerd. De nieuwe kapelaan zal de plaats inne men van den weleerw. heer F. S. P. van Buchem, die zidh terugtrekt in het Trappis tenklooster „Sion" te Diepenveen. LEIDSCHENDAM Personalia. Voor het examen bisschop pelijke Kweekschool is geslaagd voor de akte L.O. de heer P. W. van Niel. NOORDWIJKERHOUT VERDRONKEN. Bij het zwemmen in de Zanderijsloot langs den Gooiweg alhier is het 12-ja- rig zoontje Adrianus van den heer Arie Duivenvporden, alhier, Zondagmiddag verdronken. De politie'heeft het lijkje opgedregd. Het kind lag reeds een uur in het water. Geslaagd. In de „Voorzienigheid" al hier slaagden voor costuumnaaien Bep van Schooten, Annie Warmerdam en Carrie Soethof. Voor diploma lingerie: Nelly Zoet, Willy Couwijzer, A. v. d. Burg en Gretha Slobbe. SASSENHEIM Collecte Nationaal Hulpcomité. De Za terdag alhier gehouden collecte ten bate van het Nationaal Hulpcomité heeft 609.43 opgebracht. Een zeer mooi bedrag in deze benarde tijden. R.K.S.V. „Teylingen". Vrijdagavond vond de jaarvergadering plaats in het K.S. A.-gebouw. Na het openingswoord van den voorzitter, den heer C. Rotteveel, werden de jaarverslagen van secr. en penningm. ter tafel gebracht, waaruit bleek, dat Teylin gen, ondanks alle omstandigheden, stabiel is gebleven. Bij de ingekomen stukken vonden we een viertal bedankjes, o.a. van de Junio ren-commissieleden, de heeren A. Berg en N. Berg, welke laatste als secr. van deze commissie zooveel heeft gedaan voor onze Junioren. Vervolgens het bedanken van 2 onzer oudste leden, de heeren C. v. Nobe- len en Chr. Homan. De voorzitter betuigde zijn hartelijken dank voor al datgene, wat deze heeren voor „Teylingen" hebben ge daan. In de kas-ocommissie werden be noemd de heeren B. de Zwart, J. Zuider- wijk en Jo v. d. Slot. De bestuursverkiezing bracht verschil lende veranderingen aan. De heeren C. Rotteveel, voorzitter, en B. Huyts, commis saris, waren aftredend en werden herko zen, terwijl een verwisseling plaats vond in het secretariaat, dat thans wordt waar genomen door ons oud-lid, den heer P. v. Nobelen, terwijl de heer H. Hoogervorst de verzorging van de afdeeling Junioren op zich nam. De oud-penningmeester, de heer F. Homan, die uit militairen dienst is te ruggekeerd, heeft zijn functie weer over genomen van den heer Bentvelzen, welke laatste tot commissaris werd benoemd. Tot leden voor de elftal-commissie wer den benoemd de heeren F. C. Homan en Th. Homan en Chr. Homan, allen oud-spe lers van „Teylingen". Daarna richtte de voorzitter het woord tot de heeren P. v. Nobelen en Chr. Ho man, als oud-leden, die hadden bedankt als spelende leden en zich thans beschik baar hadden gesteld om als bestuursleden de vereeniging „Teylingen" te steunen. Spreker dankte beide heeren voor de ge dane werkzaamheden en was er van over tuigd, dat hun nieuwe werkkring in het be stuur aan de vereeniging ten goede zal ko men. Bij hun vertrek als spelend lid over handigde de voorzitter namens alle leden en bestuur aan beide heeren een keurige leeren sigarenkoker als aandenken, welk geschenk beide heeren onder applaus in ontvangst namen. Beide heeren zegden dank, en hoopten dat zij zich nog vele ja ren voor de vereeniging verdienstelijk mochten maken. De geestelijk adviseur bracht een woord van dank aan bestuur en leden voor de prettige samenwerking. Op deze wijze is het te begrijpen, dat het „Teylingen" goed gaat. Ook op godsdienstig gebied hoopt spreker, dat het zoo mogen blijven. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voorzitter klokslag 10 uur deze prettige vergadering. VOORSCHOTEN Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert op Zaterdag 29 Juni, des namiddags te 3 uur. Instituut Wullings. Voor het eindexa men H. B. S. 5-jarige cursus afdeeling A Instituut Wullings zijn geslaagd: A. J. Ballegooyen de Jong, Goes, C. M. J. Ba ron Boetselaar, Utrecht, A. Th. Baron v. d. Borch tot Verwolde, Bilthoven, E. A. Bos- schart, Den Haag, T. J. A. G. Crijns, Maastricht, J. A. Dortland, Gouda, S. H. van Harten, Amersfoort, C. W. van Hin- löopen Lutterson, Wassenaar, W. J. v. d. Hoff, Den Haag, P. van Kuijk, Den Haag, S. Lankhuyzen, Rotterdam, J. F. Ooster- werf, Leeuwarden, L. R. P. Schoonheim, Wassenaar, M. A. Saint Martin, Schevenin- gen, A. R. C. Terpstra, Den Haag, J. Wag ner, Amsterdam, Djie Ting Ien, Kediri (In- dië). Afgewezen geen. ALPHEN AAN DEN RIJN K. R. O.-speldje. De jaarlijksche speld jesverkoop ten bate van de K. R. O. We relduitzendingen heeft ongeveer 56 gulden opgebracht. We herinneren er aan, dat be zitters van het speldje er goed aan doen het vlaggetje, dat aan het speldje bevestigd is, te bewaren tot Zondag 30 Juni om te kunnen deelnemen aan den luisterwedstrijd welke alsdan des avonds wordt uitgezon den. Waterpolo. Woensdagavond om 8 uur speelt A. Z. C. I in Alphens zwembad de eerste competitiewedstrijd tegen „De Fo rel" I uit Woerden. A. Z. C. IH speelt tegen Bodegraven I. ALKEMADE Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Woensdag 26 Juni des namiddags om 8 uur. Onderwerpen ter be handeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Be noeming lid der commissie tot wering van schoolverzuim, vacature J. Zoetendaal. 3. Voorstel: a. tot verhuring van de woning D 73a aan den gemeente-veldwachter L. Krul. b. tot verhooging van het reeds toe gestane crediet, ten behoeve van den bouw van een veldwachterswoning te Roelof- arendsveen. 4. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van besmet telijke ziektengelden. 5. Voorstel tot vast stelling van een verordening, bepaling maximum snelheid voor het dorp Kaag. 6. Voorstel tot verleening van een garantie aan de gemeente Leiden op grond van arti kel 8 van de aangegane stroomleverings- overeenkomst. 7. Voorstel tot onbewoon baarverklaring van de woning D 184. 8. Voorstel tot vaststelling van het bedrag der vergoeding in aanmerking komende uitgaven als bedoeld bij artikel 101 der L.O.-wet *voor de bijzondere lagere scholen in deze gemeente. 9. Voorstel tot vaststel ling van een nieuw ambtenarenreglement in deze gemeente, alsmede tot vaststelling van een arbeidsovereenkomstenbesluit. 10. Voorstel tot vaststelling van een verorde ning tot regeling van het kampeeren in de gemeente. 11. Voorstel tot continueering der met de Frauderisico-onderlinge van ge meenten gesloten verzekering van de ge meente-gelden tegen benadeeling. 12. Re clames schoolgeld, honden- en straatbelas ting. 13. Wijziging gemeente-begrooting 1939 en 1940. Collecte gewonde soldaat. De collecte ten bate van het Comité voor den gewen den en zieken soldaat heeft in deze ge meente opgebracht de som van f 130.04. HAZERSWOUDE K. R. O.-speldje. Gisteren zijn alhier alleen in de parochie dorp 414 K. R. O.- speldjes verkocht, waarvan de opbrengst is 40.65 ZOETERWOUDE Oude man overreden En op slag gedood Op den Hoogen Rijndijk naby de fabriek van de firma Oosthoek en Zn. is Zaterdag middag de ongeveer zeventigjarige W. J. Hofsteden uit Den Haag door den autobus van den dienst Alphen aan den RijnLei den aangereden en op slag gedood. De man kwam uit het kreupelhout langs den weg toen de autobus uit de richting ALphen a. d. Rijn naderde. Een oogeniblik •bleef de man staan, zoodat de chauffeur den indruk kreeg, dat hij op de bus wacht te. Juist toen de bestuurder aanstalten maakte om te stoppen, stak de man den weg over. De chaffeur gooide zijn waigen met een ruk naar links en bracht hem op het rijwielpad tot stilstand. Daarbij remde hy zoo krachtig, dat de dertig buspassa giers door de bus werden geslingerd, waar bij een hunner, mevrouw v. Ginhoven, uit Hazerswoude, een hoofdwonde opliep. De chauffeur kon door deze manoeuvre echter niet verhinderen, dat de voetganger door de autobus werd gegrepen en daarbij zulke ernstige verwondingen opliep, dat geneeskundige hulp niet meer mocht ba ten. Mevrouw v. Ginhoven kon, na ter plaatse door een medicus te zijn verbonden, naar haar woning terugkeeren. Volgens het politie-onderzoek treft den chauffeur geen schuld. GOUDEN BRUILOFT. Morgen hoopt het echtpaar Comelis van der Drift en Alida van der DriftGroe- neveld zijn vijf tig-jarige echt vereeniging te herdenken. De gouden bruiloft wordt a.s. Zondag ge vierd. Binnenland DE STAATSLOTERIJ. Naar wij vernemen, zal de volgende Staatsloterij, de 484e, op de gewone wijze worden gehouden. De datum van den verkoop is vastge steld op 18 Juli, terwijl de eerste trekking op 5 Augustus zal plaats hebben. Ook deze loterij zal, evenals de thans loopende, worden vernummerd. DE INLICHTINGEN OVER KRIJGSGEVANGENEN. Nu de Nederlandsche krijgsgevangenen, die naar Duitschland waren overgebracht, vrijwel allen zijn teruggekeerd, neemt de leiding van het algemeen informatiebu reau aan, dat de groote meerderheid van de aanvragen om inlichtingen, op het bu reau ontvangen, door de terugkeer van de gezochten als vervallen kan worden be schouwd. Daarom verzoekt de leiding van het bu reau hen, die thans nog in onzekerheid verkeeren over lot en verblijfplaats van Nederlandsche militairen, zich opnieuw te wenden tot het algemeen informatie-bu reau, Lange Voorhout 7, den Haag, ditmaal met een enkele briefkaart, waarop de vra gers mededeelen, dat zij hun verzoek om inlichtingen handhaven. Buitenland ATLANTISCHE KUST TOT DE GIRONDE BEZET. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH RER, 24 Juni. (D. N. B.). Het Opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan den Atlantiscben Oceaan werd de kust tot aan de monding van de Gironde bezet. La Rochelle en Rochefort werden ingenomen. Meer Oostwaarts werd de streek ten Noorden van Poitiers bereikt. Wat de enorme en voortdurend toenemende buit betreft, moet nog vermeld worden, dat aldaar een groote opslagplaats met artil leriemunitie in ons bezit is geraakt. In Elzas-Lotharingegn hebben zich weer nieuwe uiteen gedreven vijandelijke groe pen overgegeven. Weer nieuwe vesting werken in de Maginot-linie werden inge nomen. Ten Zuid-Oosten van Lyon rukken onze troepen naar Grenoble en Chambéry op. Aan Duitsche „Schnellboote" gelukte het in den nacht op den 24en Juni in het zee gebied van Dungeness een gewapend En- gelsch schip van 3500 ton en nog een an der schip van 5.000 ton door torpedo's tot zinken te brengen. Een duikboot meldt het tot zinken brengen van 23.500 bruto re- gisterton. Het optreden van het luchtwapen be perkte zich gisteren tot verkenningsvluch ten boven het gebied van de Noordzee. Duitsche jagers schoten gisteren twee Britsche gevechtsvliegtuigen bij Calais neer. Van ongeveer negen Britsche vlieg tuigen, die des middags boven Nederland poogden te vliegen, werden er zes door jagers en luchtdoelgeschut neerg#aald. Beschermd door het wolkendek gelukte het aan twee of drie van zeven vliegtuigen door te dringen naar Westfalen, waar zij zij het plaatsje Wieschenhoefen boeren huizen met bommen bestookten, en de be woners met machinegeweren beschoten. Hierbij werden twee burgers ernstig, vier andere burgers licht gewond, des nachts zette de vijand zijn vluchten boven Noord en West-Duitsdhland voort. De op tal van plaatsen, op niet militaire doelwitten uit geworpen bommen richtten materieele schade aan en eischten weer dooden en gewonden onder de burgerbevolking. Eenige bommen vielen in een kamp van krijgsgevangenen aan de Oostzeekust, waarbij eenige Fransche gedood en gewond werden. In de gevechten, ten Zuiden van Toul, in den nacht van 21 op 22 Juni, dwong de eerste luitenant Klotte in een regiment infanterie, slechts door twee sectiecom mandanten en 20 man zijner compagnie vergezeld, door onverschrokken en krach tig optreden drie Fransche regimenten infanterie en twee regimenten artillerie tot overgave en ontwapening. HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT. Aanval op Alpenfront. ERGENS IN ITALIë, 24 Juni (Stefani). Legerbericht No. 13 van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt als volgt: Op 21 Juni hebben onze troepen den aan val geopend aan de Alpengrens vanaf de Mont Blanc tot aan de zee. De geweldige verdedigingswerken in1 de rotsen van het hooggebergte, de zeer krachtige reactie van den vijand, die vastbesloten bleek zich .te gen onzen aanval te verzetten en de on gunstige weersgesteldheid hebben de aan- valskracht van onze troepen, die overal opvallende successen behaald hebben, niet kunnen verzwakken. Dank zij het bijzonder dappere optreden van onze detachementen wisten wij ons van bepaalde vestingwerken meester te ma ken, zooals byv. van Chanaillet, nabij Briangon en Razet aan den benedenloop van de. Roja. Al onze èenheden bereikten de dalen van de Isère, de Ajc, de Guil, de Ubaye, de Tinée en de Vesubie, drongen door in het verdedigingsstelsel van den vijand en bedreigen alle vijandelijke fron ten in den rug. Aan alle fronten wordt de opmarsch van onze troepen voortgezet. In de Tyrheen- sche Zee werd een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Onze luchtmacht, die ondanks de moeilijke weersgesteldheid voortdurend met de landmacht samen werkt, heeft ook gisteren haar aanvallen de actie voortgezet en bomaanvallen on dernomen op de luchthaven van Micabba op Malta en op het arsenaal van Bizerta. Twee van onze jachtvliegtuigen zijn niet teruggekeerd. In Noord-Afrika werden de bombarde menten op de basis van Marsa Matrouh en van Sidi Barrani herhaald. Een belang rijke concentratie Engelsche gevechtswa gens en vrachtauto's werd op doeltreffen de wijze met bommen van groot en klein kaliber bestookt. Al onze vliegtuigen keer den op hun bases terug. In Oost—Afrika werden bomaanvallen ondernomen op de luchtbases van Djiboeti en Berbera en op vijandelijke troepen in Kenya. De vijand ondernam, zonder resultaten, eenige vluchten boven Massaouah, Assab en Diredawa. Gistermiddag heeft de vijand bomaan vallen ondernomen op do stad Palermo, zonder schade aan militaire werken te be rokkenen. Onder de burgerbevolking wer den 25 personen gedood en 153 gewond. Een toestel werd oor onze jachtvliegtuigen neergehaald. JAPANSCHE STAP IN LONDEN TE VERWACHTEN. TOKIO, 24 Juni. (D. N. B.). De woord voerder van het Japansche departement Van buitenlandsche zaken deelde heden in de persconferentie mede, dat Japan eer lang stappen in Engeland zal ondernemen wegens de leveringen van oorlogsmateriaal aan Tsjoengking via Birma, en wel op de zelfde wijze als geschied is tegenover Frankrijk wegens de wapenleveringen aan de regeering Tsjang Kai Sjek via Fransch Indo-China. Dienovereenkomstige vertoogen in Moskou worden echter niet beoogd. POLITIEKE EENHEIDSBEWEGING IN JAPAN. Prins Konoye afgetreden. TOKIO, 24 Juni. (D.N.B.) Prins Konoye heeft heden den minister-president Yonai zijn ontslag als voorzitter van den gehei men staatsraad aangeboden. Hij heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij op de noodzakelijkheid wijst een sterke nationale politieke structuur op te bouwen om rekening te houden met den gewijzigden binnen- en buitenlandschen toestand. Ik kan echter, zoo zegt Konoye, geen beweging steunen, die niet naar een principieele wijziging van het geheele par tijwezen streeft. Ik ben daarom voorne mens alle krachten voor de verwezenlij king van een nieuwe politieke structuur te gebruiken. In zijn ontslagaanvrage heeft Konoye voorts nadrukkelijk vastgesteld, dat hij wil meewerken aan den oubouw van een nationale structuur. Domei voegt hieraan toe, dat dit feit eenig in zijn soort is en van de grootste beteekenis geacht moet worden. Konoye heeft besloten zich bij de bewe ging voor <le nieuwe politiek partij aan te sluiten. Hij zou tot het inzicht gekomen zijn, dat de weg voor een politieke een heidsbeweging thans vrij is. EEN REDE VAN DE VALERA. DUBLIN, 24 Juni. (Reuter). In een te Tralee gehouden rede verklaarde De Va lera o.a. het volgende: De geografische po sitie van Ierland is in de tegenwoordige omstandigheden niet gunstig te noemen en vormt eer een uitdaging tot de oorlogvoe rende mogendheden. De oorlog heeft een nieuwen keer genomen. In plaats dat het gevaar zich van ons verwijderd heeft, is het dichter bij ons gekomen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3