STADS NIEUWS SONNET. Weerbericht MAANDAG 24 JUNI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 O God, wiens wrok de schoonste bomen velde, de sloten vulde, boordevol met bloed tot het door sluizen en door dijken kwelde, ziet, ik erken: alleen Uw Raad was goed. Want op de weg die naar de afgrond helde, gleden wij voort in steeds maar groter spoed, totdat Uw stem ons de minuten telde en 't machtig woord sprak: Staak Uw spel en boet! Wij namen alle waarden voor gegeven als kinderspeelgoed door een Sinterklaas en hoefden zelfs geen dankliedje te zingen. Nu zoeken wij de schaamle rest van 't leven als d'eigen hartklop door het stormgeraas en weten U weer: Meester aller dingen. Dit is een héél mooi sonnet van Jef Last, overgenomen uit de laatste aflevering van „De Gemeenschap". Men leze en herleze het. En men geniete van deze zoo zuiver-doorvoelde poëzie. f Afconnenvmtsprija: voor Lelden II ent per week; t 150 per kwartaal. BU ohm agenten iO cent per wotó; 160 per kwartaal Franco per poat 195 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 80 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. »- ZONS- OP EN ONDERGANG. Zon onder 10.06 uur. Zon op 5.18 uur. Maan op 0.20 uur Dinsdagnacht. Maan onder 11.29 uur Dinsdagvoormid dag. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 25 Juni voorm. 8.en nam. 8.25 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 20 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 20 gr. C. De Rijkscommissaris op inspectie Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss- Inquart heeft Zaterdagmiddag een" tocht gemaakt door een^ groot gedeelte van ons lard en daarbij o.W een bezoek gebracht aan Utrecht, Rh enen en den Grebbeberg, Arnhem en Nijmegen. Het gezelschap bracht eerst een bezoek aan twee ziekenhuizen in Den Haag, waar de Rijkscommissaris gewonde Duitsche en Nederlandsdhe militairen bezocht en hun geschenken overhandigde. In Utrecht. Omstreeks het middaguur verlieten dr. Seyss-Inquart en zijn gevolg de Residentie om via den grooten verkeersweg naar Utrecht te rijden, waar men kort voor één uur arriveerde. Bij het stadion stonden drie bataljons Duitsche politietroepen opgesteld, alsmede een af deeling vafi de Duitsohe po- litiebrandweer en een muziekkorps. Onmiddellijk na aankomst inspecteerde de Rijkscommissaris de troepen. Na de inspectie heeft de Rijkscommis saris de troepen toegesproken. Hij wees haar op de taak en plicht van de Duitsche politie en gaf een uiteenzetting van haar positie, in het bijzonder van die op dit oogenblik. „Nu zeide Rijkscommissaris zijt gij in een land gekomen, dat niet in het Duit- 'sche Rijk ligt. Gij zijt gekomen in een land waar menschen wonen met Germaansch bloed. Bij hen moet gij den indruk achter laten, dat gij de raadgevers, de helpers en de vrienden van een ieder zijt, die ons wer kelijk met goeden wil bejegent". Na deze toespraak speelde met muziek korps het Duitsche volkslied en het Horst Wessellied, waarmede de inspectie ein digde. Dr. Seyss-Inquart en zijn gevolg begaven zich vervolgens naar het stadhuis. Op het bordes van het stadhuis werd de Rijkscommissaris door den gemeentesecre taris, dr. J. de Lainge en den chef van het kabinet van deiv burgemeester, dr. J. H. C. van den Berg, verwelkomd, waarna het gezelschap zich naar de ontvangstzaal be gaf. In dit vertrek werd dr. Seyss-Inquart begroet door den burgemeester van Utrecht, dr. G. A. W. ter Pelkwijk. De burgemeester hield een korte rede, waarin hij den Rijkscommissaris loyale me dewerking toezegde en vervolgens een uit eenzetting gaf van de belangrijke plaats, die zijn stad op schier elk terrein in ons land inneemt. De Rijkscommissaris, de toespraak van den burgemeester beantwoordende, gaf daarbij uiting aan zijn erkentelijkheid voor de loyale medewerking, welke de burge meester hem had toegezegd. De aanwezigen begaven zich vervolgens naar de kamer van den burgemeester. Hier .is de commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, mr. dr. L. H. N. Bosch Rid der van Rosenthal aan dén Rijkscommissaris voorgesteld. Beide heeren onderhielden zich geruimen tijd met elkaar. In de kamer van den burgemeester wer den ververschingen rondgediend. Na het bezoek aan het stadhuis op het bordes had de Rijkscommissaris op harte lijke wijze afscheid van den burgemeester genomen begaven dr. Seyss-Inquart en zijn gevolg zich naar den Katharijnesingel, waar voor het gebouw van de Nederland- sche Spoorwegen een défilé werd gehou den. Aan deze parade namen dezelfde troe pen deel, welke de Rijkscommissaris kort te voren op het sportterrein had geïnspec teerd. Na deze parade begaf -het gezelschap zich naar hotel des Pays Bas, waar de Rijks commissaris en zijn gevolg, alsmede een aantal hooge officieren der Schutzpolizei zich aan een maaltijd vereenigden. Tijdens dezen maaltijd speelde een mu ziekkorps voor het hotel populaire muziek. De Grebbeberg. In den namiddag werd de tocht voortge zet naar Rhenen, waar de -Rijkscommissa ris de verwoestingen in oogenschouw nam, en vervolgens naar den Grebbeberg. Hier werd geruimen tijd vertoefd bij de graven der Duitsche en Nederlandsche mi litairen, die daar zijn gesneuveld. De Rijkscommissaris legde op het ge meenschappelijk kerkhof dezer jongeman nen twee groote kransen. In Arnhem Via Wageningen is de tocht voortgezet naar een kazerne bij Arnhem. Op het bin nenplein van dit gebouwencomplex stond een bataljon S.S.-troepen, welke de Rijks commissaris in gezelschap van den S.S.- Brigadefü'hrer Rauter inspecteerde. Gene raal Schumann had het gezelschap in Utrecht reeds verlaten. Na de inspectie sprak dr. Seyss-Inquart de troepen toe. Ook in deze rede wees hij zijn landgenoo- ten op de taak, welke zij op dit oogenblik in Nederland hebben te vervullen. De -Rijkscommissaris inspecteerde .hierna de gebouwen, waarin het bataljon is on dergebracht. In Nijmegen. Dr. Seyss-Inquart en zijn gevolg zijn na het bezoek aan deze kazerne doorgereden naar Nijmegen; hier werd de vernielde brug in oogenschouw genomen ook de vernielde brug bij Arnhem had geruimen tijd de aandacht van den Rijkscommissaris waarna de terugtocht naar Den Haag werd aanvaard. Te Amsterdam. Geheel onverwacht heeft de Rijkscom missaris Rijksminister Seyss-Inquart Zon dagmiddag een on-officieel bezoek gebracht aan de in het Wilhelminagasthuis te Am sterdam verpleegd wordende gewonde Duit sche soldaten. Omstreeks half één reden drie auto's, waarin de Rijkscommissaris met zijn gezel schap de intocht maakten, dé zij-ingang van het Wilhelminagasthuis binnen. In het paviljoen, waar de Duitsche soldaten ver pleegd worden, werd het hooge bezoek wel kom geheeten door dr. W. de.Vlugt, burge meester van Amsterdam en dr. W. F. Velt- huyzen, directeur-geneesheer van het Wil li.lm inagasthuis. De Rijkscommissaris be gaf zich naar de ziekenzalen, waar hij zich met alle gewonden onderhield en elkeen een geschenk overhandigde, d^t zij van te voren hadden mogen kiezen. Na de rondgang, die ruim een uur duur de, onderhield de Rijkscommissaris zich nog met den burgemeester, wien hij zijn verontschuldigingen aanbood voor het feit, dat hem bij dit eerste on-officieel bezoek aan Amsterdam de tijd ontbrak om over het wel en wee van de hoofdstad te spreken. Met de belofte, spoedig daarvoor naar Am sterdam te komen, verliet dr. Seyss-Inquart omstreeks kwart voor twee het Wilhelmi nagasthuis, om zich naar Den Haag te be geven. Over een bezoek te Leiden vermelden wij elders. DE N.S.B. TE LUNTEREN Zaterdag heeft de N.S.B. te Lunteren haar vijfde hagespraak gehouden. Extra treinen en talrijke autobussen ver voerden de talrijke deelnemers naar deze bijeenkomst. Wij willen een en ander over deze sa menkomst mededeelen. Nadat het begin door klokgelui was aan gekondigd, betrad ds. Eekering het podium om mede te deelen dat de leider een op dracht heeft gegeven tot de stichting van een nationalen omroep. Dit nieuwe insti tuut zal nog zijn plaats moeten hebben naast de vele omroepen, maar straks, aldus profeteerde spr., zal het als de -ééne natio nale omroep in Nederland zijn taak hebben te vervullen. Hierna had een vlaggen-parade plaats, waarop een declamatie van den heer Van Hees volgde. Deze declamatie was gewijd aan de gevallenen. Na zijn voordracht, werd, ter eere van de gevallenen, de vaandelgroet gebracht onder nationaal- socïalistischen groet en met het luiden van de klok. Vervolgens sprak de heer Van Geel kerken over de gevallen kameraden. Toen onze kameraden, aldus spr. ten grave werden gedragen, heeft een vlag allen, ge dekt en deze vlag is door onzen leider aangewezen als eerevlag van onze be weging. Plechtig werd daarop die vlag door de groote groep van deelnemers heen binnen gebracht en begroet. De muziek speelt daarop As es' dood, ter wijl allen staande de eere-vlag groeten. De heer Van Geelkerken bracht hulde aan Mussolini, die den geest brak van communisme en materialisme. Gij zult hier, zoo zeide spreker, de Italiaansche vlag zien hijschen, en, als gij daarnaast de vlag van Duitschland ziet, gedenk dan Adolf Hitler, die het nieuwe Europa smeedt. Vervolgens werd de Spaansche vlag geheschen. Hierna verscheen een Duitsche rijksvlag, welke door Duitschers die in Nederland gevangen waren geweest geheschen werd. Hierbij hoorden allen staande het Duitsche volkslied en het Horst Wessellied aan. Vervolgens werden de Vlaamsche, Zuid- Afrikaansche en de Nederlandsche vlag geheschen. Nog een vlag zal voor u verschijnen, zoo besloot de heer Van Geelkerken en die vlag is het symbool van onze bloedverbonden- heid. Daarna is onder het spelen van het Wil helmus en het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmuslied een groote Neder landsche vlag geheschen aan de hoofdpaal. Hierna kwam de leider van de N.S.B. de heer Mussert aan het woord. Ir. A. 'Mussert hield een rede waarin hij er op wees, dat de N.S.B. ons volk jaren lang heeft voorgehouden, dat Europa van aangezicht zou veranderen. En het is ver anderd. Spr. wees er op dat het oude Europa ten gronde is gegaan aan eigen ongerechtigheid Nog is er geen gereohtgheid, maar wij vertrouwen; er zal gerechtigheid komen. De oude deugden en de goede ,eigen- schappen van ons volk zijn ter zijde ge schoven om te voldoen aan plat materialis- me. Niemand onzer die niet verheugd is dat er door den oorlog in ons land zoo weinig vernield is, maar ook niemand die niet beschaamd is daar wij vierhonderd duizend man onder de wapenen hadden, millioenen en millioenen aan de uitrusting zijn besteed en dat het resultaat was.... vier-en-een-halve dag. Spr. gaf van dezen afloop de schuld aan „de heeren in Londen". Wij nationaal-socialisten zijn belasterd. Er zijn er zelfs van ons vermoord, aldus spr. Maar nu begint het tweede tijdperk. Die heeren die ons opsloten zullen nooit meer de kans krijgen ons ooit weer te be lagen. En gerechtigheid zal geschieden. Gisterochtend is spr. meegedeeld, dat twee officieren gearresteerd zijn, die sprekers broeder hebben vermoord. Toen heeft spr. gezegd: Zij zijn niet de ware- schuldigen, die zitten in Londen. Nu is het de tijd een nieuw volk te vor men en dat volk kan op-een-na de sterkste loot zijn van den Germaanschen stam. Wij zullen met elkander een groot volk vormen indien aan drie voorwaarden wordt voldaan: 1. vrij van Joodsche invloeden; 2. vrij van den invloed der Walen en 3. vrij van kerkelijke heerschzucht op staat kundig terrein. Spr. betoogde dat het zaak is dat ons vok in het nieuwe Europa een plaats krijgt naar zijn willen en kunnen. Aan de regentenklasse moet de macht worden ontnomen. Het Nederlandsche volk moet leven als een goed vriend en een goede buur met andere volken van Ger maanschen stam. Wat is ons hier het liefste? Dat is onze klok, die wij door Amsterdam gezeuld hebben. Die is van koper en van tin. Dat heeft Duitschland noodig. Ik stel daarom voor, zoo zeide ir. Mussert, die klok te schenken aan den schepper van de Duit sche luohtmacht. Wij zullen nu voor. het laatst voor ons de klok laten luiden. Hier op werd de klok geluid). Spr.' besloot: Leve het Nederlandsche volk. Leve het nieuwe Europa. (Luid ap plaus en langdurig houzee-roepeh.) De landdag eindigde met een défilé voor den leider. Alle vooraanstaande functiona rissen uit de N.S.B. waren op den landdag tegenwoordig, alsmede eenige Duitsche ge- noodigden, o.a. dr. Schüon gevolmachtigde der N.S.D.A.P. en kreisleider Weiber. RIJKSCOMMISSARIS SEYSS-INQUART TE LEIDEN. Officieus bezoek aan het Academisch Ziekenhuis. Geheel onverwacht heeft gistermorgen de rijkscommissaris rijksminister Seyss- Inquart een onofficieel bezoek gebracht aan het Academisch Ziekenhuis aan den Rijnsburgerweg alhier. Alleen de betrokken autoriteiten, de burgemeester, mr. A. van de Sande Bak- huyzen en de directeur van het Acad. Zie kenhuis, dr. H. H. Maas waren hiervan op de hoogte en zij waren vanzelfsprekend bij de aankomst van den rijkscommissaris te genwoordig. Deze was Vergezeld door General Com missar Schmidt en den Sonder-führer der Propaganda-abteilung van het rijkscom missariaat Schnock. Tegen kwart voor elf arriveerde dr. Seyss-Inquart en zijn gevolg met 3 auto's aan het Academisch Ziekenhuis, waar de burgemeester en dr. Maas de bezoekers ver welkomde in het bureau van den directeur. Dr. Seyss-Inquart verzocht daarop toe stemming de gewonde en zieke soldaten uit den oorlog te mogen bezoeken, aan welk verzoek natuurlijk onmiddellijk werd voldaan. De rondgang ving daarna aan. Alle Nederlandsche en Duitsche solda ten, verdeeld over vijf verschillende kli nieken, werden met een bezoek vereerd en allen ontvingen een geschenk. Er heersch- te een rustige, waardige stemming toen dr. Seyss-Inquart zijn rondgang door de talrij ke ziekenzalen maakte. Na afloop daar van uitte hij zijn hooge waardeering over de inrichting van het ziekenhuis, hij prees de organisatie en roemde de behandeling der patiënten. Het bezoek duurde anderhalf uur en aan het einde daarvan dankte zoowel de burgemeester als dr. Maas den rijkscom missaris hartelijk voor de betoonde belang stelling en de woorden van waardeering over de inrichting. Na dit bezoek vertrokken de bezoekers naar Amsterdam, waar het Wilhelmina gasthuis werd bezocht. Bij het onderhoud, dat wij naar aanlei ding van dit bezoek mochten hebben met den directeur van het ziekenhuis, deelde dr. Maas ons nog mede, dat de opdracht Voor het Academisch Ziekenhuis voor ge val van oorlog luidde, dat 25 pet. der zie kenhuisruimte ter beschikking zou staan voor opname van gewonde militairen, ter wijl 2/3 van het aantal verpleegden ruimte zou moeten maken. Onmiddellijk bij het begin der vijande lijkheden is aan deze opdracht voldaan. In totaal werden rond 400 gewonde sol daten, Nederlanders en Duitschers opge nomen. Het overgroote deel daarvan is reeds ontslagen. Op het oogenblik bevin den er zich nog 110 gewonden in het Aca demisch Ziekenhuis. DE NATIONALE COLLECTE. Bracht ruim vijfduizend gulden op. De Zaterdag gehouden nationale collecte heeft ongeveer f 5783 opgebracht. De'huis collecte had hiervan het leeuwenaandeel, nl. 3698, terwijl de straatcollecte f 2084 beliep. Dank zij de welwillende medewerking van overste Trapman waren rond 200 mi litairen in de gelegenheid mede hun hulp bij de collecte te verleenen, terwijl ook 'net Roode Kruis de commissie zeer ter wille was door Roode Kruis-vlaggetjes ter beschikking te stellen. In totaal waren er 220 collecteurs en collectrices Voor de straatcollecte, 150 voor de collecte aan huis. Dr. A. SCHOLTE. De nieuwe rector van het Stedelijk Gymnasium. De in de hedenmiddag gehouden raads vergadering nieuw benoemde rector van het gymnasium werd 12 Juni 1901 te Zuid- Schar wouden geboren. Na de lagere school doorloopen te heb ben volgde hij het gymnasium te Zwolle en werd daarna als student in de klassieke letteren aan de Groningsche universiteit ingeschreven. Op 31 October 1933 promoveerde de heer Scholte aan de Groningsche universiteit op een proefschrift, getiteld: „Publii Ovidii Nasonis ex Ponto". Reeds vóór zijn promotie, van Septem ber 1926 tot Augustus 1931, was de heer Scholte leeraar aan het gemeentelijk gym nasium te Groningen. Daarna volgde zijn benoeming aan het gemeentelijk Lyceum Stokroosplein te 's Gravenhage, waar hij thans nog werkzaam is. Dr. Scholte is o. m. directeur van den Staatsexamencursus „Noctua". Agenda LEIDEN De avond-, nacht» en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 22 Juni 20 uur tot Zaterdag 29 J uni 8 uur waargenomen door de apothe ken: Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8, tel. 26274. EINDEXAMEN GYMNASIUM. Voor het eindexamen Afd. B. van het Sted. Gymnasium is alsnog geslaagd van groep III: P. Sierat, Leiden. De examens zijn afgeloopen. R.K. H.B.S. Toelatingsexamen. Voor het toelatingsexamen der R.K. H.B. S. zijn geslaagd: C. Akerboom te Oegst geest; J. v. Alphen te Leiderdorp; H. v. Beek te Leidschendam; J. Bik; L. Castelein; H. Derksen; R. Donders; J. Driessen te Maastricht; A. Eggen te Voorhout; E. Gul- jé; J. Hooge veen, te Wassenaar; M. Horikx; A. Hosman; G. Houtermans; K. Janson te Zoetermeer; J. Karreman; A. v. d. Krogt-te Voorschoten; A. de Kroon; J. de Lange; J. Mol te Den Haag; L. Onderwater te Wasse naar; P. v. Ovost; F. Pieck; R. Pollmann; H. Rebers te Voorschoten; B. Schellekens; J. Schrama te Katwijk; H. Thijssen te Was senaar; E. v. Tuyn; Th. Tijssen te Sassen- heim; H. Veldhoven; Th. Verdegaal te Ha- zerswoude; K. Vijgen te Boskoop; E. Wag- tei donk te Voorschoten; F. Welling; F. Wiessing; F. v. Zijl. Waar geen woonplaats is genoemd, is ge slaagde woonachtig te Leiden. GEM. H.B.S. Toelatingsexamen Aan de Gem. Hoogere Burgerschool met 5 j. cursus alhier zijn geslaagd voor het toelatingsexamen: G. J. van Alplhen, H. Bergers, J. M. Brons, B. J. de Bruin, G. J. Brusse, J. van Deventer, J. A. Eichhorn, Nike P. C. Elenbaas, J. A. Füchs, Grietje R. de Graaf, E. Groenendijk, H. W. H. Haaksma, R. F. Juressen, J. P. Klaassens, Lida J. H. Komman, D. van Leeuwen, Su- sanne van Leeuwen, J. van der Mast, R. G. Metzelaar, Josine E. S. Meulenhoff, G. Munk, F. F. Ravelli, B. L. de Rooy, N. H. Ruiter Zijlker, J. L. Schoeman, Bep Spil- ker, N. H. van der Star, K. Tolner, G. R. Veendorp, N. van der Velden, P. J. Ver mond, Gh. F. Versteegen, A. G. Vlasblom, H. Vreeken, P. J. de Water, C. van der Weele, A. P. van Wijk. Voor het akte examen L. O. is aan de Bisschoppelijke Kweekschool te Den Haag geslaagd mej. J. M. Pols alhier. GOUDEN JUBILEUM. Heden herdenkt de heer J. Pardon den dag, dat hij vijftig jaren geleden in betrek king kwam bij den koffie- en theehandel „Het Klaverblad", firma Wed. B. N. J. T. Molkenboer, alhier. Reeds een veertigtal jaren wordt.de verantwoordelijke taak van koffiebrander door hem op de meest accu rate wijze verricht. Voor zoo verre de huidige omstandighe den zulks toelaten, is dit feit op feestelijke wijze herdacht. Tegen 10 uur in den voor middag is de jubilaris per rijtuig van zijn woonhuis aan de Witte Rozenstraat afge haald en ten kantore van zijn patroon, door dezen, in tegenwoordigheid van diens echtgenoote, alsmede van mevr. M. Her mansSciaroni (de wed. v. e. der overle den patroons), 'enkele familieleden en het voltallige personeel, met enkele hartelijke woorden van gelukwensch, waardeering en dank voor zijn stiptheid en aangename sa menwerking, gehuldigd. Daarna werd den jubilaris een enveloppe met inhoud als stoffelijk blijk aangeboden. Namens het personeel bood hierna de oudste collega, de heer J. Uljé, onder een hartelijk woord een cadeau aan, hetgeen, op verlangen van den jubilaris, bestaat uit een zeer fraaien tuinstoel met idem tafel. Na nog eenigen tijd van feestelijk samen zijn is de feesteling weder naar huis ge bracht om den verderen dag in zijn hui- selijken kring door te brengen. ZWEMINRICHTING „DE OVERDEKTE". Op Donderdag 27 Juni des avonds te 7 uur zal in de Overdekte Zweminrichting het z.g. Diplomazwemmen gehouden wor den. Het aantal candidaten, dat proeven van bekwaamheid in de zwemkunst wenscht af te leggen, is wederom zeer groot. Vanaf de oprichting tot heden hebben reeds 823 personen in de Overdekte het zwemmen geleerd. Het ligt in de bedoeling van de directie om deze zomer een wedstrijd uit te schrij ven voor degenen, die in 1939 en 1940 hun diploma gehaald hebben, in het zuiver zwemmen, springen en duiken, waarvoor fraaie prijzen beschikbaar worden gesteld. Nadere bijzonderheden worden spoedig bekend gemaakt. jiiiiiiiimmiimiiiiiimiiiimiimiiuiiiiiiiiiit Verduisteringstijden f Er is bepaald, dat er verduisterd «5 moet worden tusschen zonsonder- S gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond 5 en morgenochtend: ZONSONDERGANG 10.05 uur. s, S ZONSOPKOMST 5.18 uur. E; Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. ^uiiiimnimniiuiiiniiiuiiuuiiiiiiiiiuiiti.ir

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2