Belangrijke wijzigingen in de wetgeving Opschorting van werkzaamheden Staten-Generaal en Raad van State Bepalingen voor vereenigingen en vergaderingen BINNENLAND WELKE BONS? MAANDAG 24 JUNI 1940 31ste Jaargang No. 9675 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Bevoegdheden Secretarissen-generaal In de heden verschenen verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de be voegdheden van de secretarissen-generaal van de Nederlandsche Departementen van algemeen bestuur wordt het volgende be paald. Par. 1. De secretarissen-generaal van de Nederlandsche departementen van alge meen bestuur zijn gemachtigd om binnen de grenzen van hun bevoegdheid de maat regelen, noodig voor de handhaving der openbare orde en voor de veiligheid van het openbare leven, te nemen," in het bijzonder om rechtsvoorschriften uit te vaardigen, alsmede om aan d,e aan hen ondergeschikte of onder hun toezicht staande autoriteiten, colleges, ambtenaren, diensten, bedrijven en inrichtingen van openbaren of niet openbaren aard en de daarbij betrokken personen aanwijzingen te geven. 2 de in gevolge alinea 1 uitgevaardigde voorschriften mogen strafbedreigingen be vatten. De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied behoudt zich het recht voor om de machtigingen, bedoeld in par. 1, in afzonderlijke gevallen te be perken of in te trekken. Par. 3. Deze verordening treedt in wer king op den dag van haar afkondiging. Het recht van ver eenigen en vergaderen Op grond van het voorgaande is uitge vaardigd een verordening van de secreta rissen-generaal van de departementen van justitie en van binnen landsche -zaken ter verzekering van de openbare orde in Ne derland. Hierin is 'het volgende bepaald: Par. 1. 1. Het voornemen een vereeni- ging of stichting op te richten moet worden medegedeeld aan den bevoegden procureur- generaal, fungeerend directeur van politie. 2. Deze mededeeling behelst: 1. Den naam en het doel der vereeniging of stichting; 2. De namen en woonplaatsen van de leden van het bestuur; 3. De statuten; 4. Bij een verordening: de namen en woonplaatsen van ten minste twaalf leden oprichters. 3. Indien de bevoegde procureur- generaal, fungeerend directeur van politie, niet binnen zes weken na de mededeeling verklaart, dat de oprichting niet in het be lang van de openbare orde en het open bare leven is, kan de vereeniging of de stichting haar werkzaamheid aanvangen. 4. Bij wijziging der statuten zijn de be palingen der leden 13 van overeen komstige toepassing. 5. De bevoegde procureur-generaal, fun geerend directeur van politie, kan bestaan de vereenigingen en stichtingen ontbinden of haar werkzaamheid schorsen. Par. 2. 1. Vergaderingen, die in een be sloten ruimte gehouden worden, kunnen slechts door het bestuur van een vereeni ging, of van een harer plaatselijke af dee lingen, of van een stichting worden bijeen geroepen. Uiterlijk zeven dagen, voordat de vergadering gehouden zal worden, wordt het voornemen daartoe aan den be voegden procureur-generaal, fungeerend directeur van politie, medegedeeld. De vergadering heeft- niet plaats, indien de bevoegde procureursgeneraal, fun geerend directeur van politie, verklaart, dat het niet in het belang van de open bare orde en van het openbare leven is, dat zij gehouden wordt. 2. Onverminderd het bepaalde in het voorgaande lid moeten de deelnemers aan vergaderingen, uitgaande van staatkundige vereenigingen of van plaatselijke afdeelin- gen daarvan, of waar staatkundige onder werpen besproken worden, schriftelijk uit- genoodigd worden. De uitnoodiging moeten op naam gesteld zijn. De bevoegde procu reursgeneraal, fungeerend directeur van politie, kan op verzoek van belanghebben den van deze beperkingen dispensatie ver- leenen. 3. Voor openluchtvergaderingen en voor optochten is de goedkeuring van den be voegden procureur-generaal, fungeerend directeur van politie, vereischt. 4. De bepalingen der leden 1 en 2 gel den noch voor vergaderingen met een zuiver godsdienstig of artistiek karakter, noch voor besloten gezelschappen, noch ook voor vergaderingen, waaraan niet meer dan 20 personen deelnemen. Par. 3. De bepaling van artikel 435a van het wetboek van strafrecht is slechts van toepassing, indien de bevoegde procureur- generaal, fungeerend directeur van politie, een verbod in den geest van dat artikel uit vaardigt. Par. 4 1. Opgeheven worden alle van .1 September 1939 tot én met 29 Mei 1940 op grond van artikel 37 van de wet van 23 Mei 1899 (Staat van oorlog en beleg), uit gevaardigde verboden, welke het vervaar digen, uitgeven, verspreiden, aanslaan of in omloop brengen van drukwerken be treffen. 2. Indien het belang van de openbare orde en het openbare leven zulks eischt, zal de bevoegde procureur-generaal, fun geerend directeur van politie, de noodige maatregelen treffen. Par. 5. Deze verordening treedt inwer king op den dag van haar afkondiging. W erkzaamheden Staten-Generaal, Raad van State, enz. Het heden verschenen verordeningen blad bevat voorts een verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied tot vastlegging van de werkzaamheden van den Raad van State, alsmede van eenige vertegenwoordigende lichamen. Deze verordening luidt als volgt: Par. 1. De werkzaamheden der beide Xamers der Staten-Generaal blijven tot nader order rusten. Par. 2. De werkzaamheden van den Raad van State ingevolge de artikelen 19, 38, lid 2, 39, 46, 77 en 136, lid 3, der grond wet, alsmede ingevolge de parn. 21, 22, 24, 25 en 26 van de wet van 21 December 1861 (Staatsblad no. 129), houdende regeling der samenstelling en de bevoegdheid van den Raad van State, blijven tot nader order rusten. Par. 3. Verkiezingen voor de Kamers der Staten-Generaal vinden tot nader order niet plaats. De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied bepaalt in hoeverre verkiezingen voor de Provinciale Staten, de gemeenteraden of andere publiekrech telijke vertegenwoordigende lichamen zul len plaats vinden. De rijkscommissaris bepaalt in hoeverre verdere benoemingen van leden van Ge deputeerde Staten en wethouders van de gemeenten plaats vinden. Hij beslist, in dien noodig, over de benoemingen van an dere publiekrechtelijke functionarissen. Par. 4. Voor zoover verkiezingen, die op zich zelf hadden moeten plaats vinden, in overeenstemming met de bepalingen van paragraaf 3 niet plaats vinden, worden de volmachten van de gekozen leden geacht tot nader order verlengd te zijn. De rijkscommissaris neemt de noodige maatregelen om te verhinderen, dat een publiekrechtelijk vertegenwoordigend li chaam niet in staat zou zijn om besluiten te nemen. Par. 5. De verordening treedt in wer king op den dag van haar afkondiging. Fonds wederopbouw In het heden verschenen verordeningen blad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied betreffende de instel ling van een fonds voor den wederopbouw. Part. 1. Er wordt ingesteld een fonds, genaamd „Herstelfonds 1940", ter finan ciering van de uitgaven, welke door het Rijk, in verband met 'de schade, als ge volg van het oorlogsgeweld geleden, wor den gedaan. Par. 2. Als uitgaven in den zin van par. 1 worden aangemerkt: a) de bedragen, die het Rijk ter beschik king stelt als bijdrage in de als gevolg van het oorlogsgeweld geleden schade. 2) De uitgaven ten behoeve van den we deropbouw van de aan het Rijk toebehoo- rende eigendommen, alsmede de bijdragen van het Rijk ten behoeve van den weder opbouw van de aan andere publiekrechte lijke lichamen toebehoorende eigendom men. 3) Andere uitgaven, welke naar het oor deel van den secretaris-generaal van het departement van Financiën wegens hun verband met het doel, waarvoor het fonds wordt ingesteld, eveneens ten laste van het fonds behooren te worden gebracht. Par. 3. (1) Met betrekking tot de vast stelling van de gevallen, waarin een bij drage, als bedoeld is par. 2 sub 1, wordt verleend, alsmede ten aanzien van de hoog te dezer bijdrage,'worden bij verordening nadere regelen gesteld. (2) De secretaris-generaal van het de partement van Financiën geeft nadere voorschriften met betrekking tot de vast stelling van de bijdragen, als bedoeld in par. 2, sub 2. Par. 4. Voor de financiering van de uit gaven, bedoeld in par. 2, worden aangewe zen: 1) Op de begrooting uitgetrokken bedra gen, in het bijzonder die bedragen, welke als gevolg van de gewijzigde staatsrechte lijke verhoudingen niet meer voor hun oorspronkelijke bestemming aangewend kunnen worden. 2) Het batig .saldo van het egalisatie fonds. 3) Vlottende schuld of geldleenningen. Par. 5. De secretaris-generaal van het departement van Financiën geeft nadere voorschriften met betrekking tot de dek king van de verplichtingen wegens rente- en aflossing, welke voortvloeien uit het bepaalde in par. 4, sub 3., Par. 6. (1) De secretaris-generaal van het departement van Financiën stelt de richtlijnen vast, volgens welke het Herstel fonds 1940 door dit departement zal wor den beheerd. (2) Van de uitgaven en inkomsten van het fonds wordt jaarlijks een begrooting vastgesteld. Par. 7. Deze verordening treedt in wer king op den dag van haar afkondiging. STEUNVERLEENING IN VERBAND MET HET BEPERKEN VAN WERK De Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het departement van Sociale Za ken, heeft aan de gemeente-besturen het volgende schrijven gezonden: Werklooze arbeiders, die na 9 Mei 1940 bij een onderneming zijn ontslagen, kunnen over de week, aanvangende 10 Juni 1940, en over daarna gelegen tijdvakken slechts dan voor steun ingevolge de steunregeling in aanmerking komen, indien de werkgever van den directeur-generaal van den arbeid of van de door hem hiertoe gemachtigde or ganen toestemming heeft verkregen om tot ontslag over te gaan. Bij de steunaanvrage moet een bewijs van deze toestemming wor den overgelegd. Ik hecht er echter mijn goedkeuring aan, dat zij, die waren ontslagen vóór 11 Juni 1940 (dit ontslag mag uiteraard niet in strijd zijn met het besluit van den opperbevel hebber van land- en zeemacht van 27 Mei 1940) zoo noodig ingevolge de steunregeling worden gesteund, totdat door den direc teur-generaal van den arbeid terzake een beslissing is genomen. Beslist deze, dat het ontslag terecht is gegeven, dan behoeft uiteraard geen verrekening plaats te heb ben; wordt het ontslag echter niet goedge keurd, dan moet de uitgekeerde steun met het loon worden verrekend. DISTRIBUTIE VLEESCH IN BLIK STOPGEZET. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Sociale Za ken, heeft aan de gemeentebesturen be richt: Met ingang van Maandag 24 Juni moet de distributie van vleesch in blik geheel worden stopgezet. Van genoemden datum af mogen derhalve geen blikken vleesch meer aan ondersteunde of tewerkgestelde werkloozen en armlastigen worden gedis tribueerd. De nog in uw gemeente aanwe zige voorraad behoort geheel ter beschik king te staan van de Nederlandsche Vee houderij Centrale. Omtrent de bestem ming der blikken zal te zijner tijd nader bericht worden gezonden. Ik zal het op prijs stellen, van u zoo spoedig mogelijk te vernemen, hoe groot het aantal blikken is,' dat op 24 Juni 1940 nog in uw gemeente was. BROODDISTRIBUTIE. In hotels, café's, restaurants etc. mag nog tot 1 Juli zonder bon brood worden verstrekt De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, maakt bekend, dat het voor een goeden gang van zaken noodzakelijk is ge bleken, het verkoopen van brood in hotels, restaurants, broodjes winkels, enz. ook nog deze week toe te staan zonder dat daarbij bonnen in ontvangst behoeven te worden genomen. EeVst met ingang van .Maandag 1 Juli zijn de restaurants enz. derhalve verplicht, voor eiken maaltijd, waarbij brood ver strekt wordt, het met de verstrekte hoe veelheid brood overeenkomende aantal bonnen van de bezoek.ers in ontvangst te nemep. Ten behoeve van de restaurants enz. is bepaald, dat zij van Maandag 1 Juli tot en met Donderdag 4 Juli a.s. het brood nog bij hun leverancier (bakker) kunnen be-, trekken, zonder dat zij hiervoor bonnen behoeven af te geven. BEGRAFENIS VAN ENGELSCHE VLIEGERS MET MILITAIRE EER. Zaterdagmiddag zijn op de algemeene begraafplaats te Den Burg op Texel vier Engelsche vliegers, die tijdens een lucht gevecht Vrijdagmiddag j.l? het leven lie ten, met militaire eer ter aarde besteld. De gevallenen werden door Duitsche mili tairen grafwaarts gedragen. Drie kransen, respectievelijk van het gemeentebestuur, van de thans nog op Texel vertoevende Ne derlandsche vliegofficieren en van de Duit sche weermacht dekten de baren. De bur gemeester van Texel woonde namens het gemeentebestuur de teraardebestelling bij. Aan het graf is in het Engelsch gespro ken door ds. Gorter, Doopsgezind predi kant. PAARDENVEILINGEN. Door de Duitsche militaire autoriteiten is een grooter aantal niet-benoodigde le- gerpaarden ter beschikking gesteld van de Nederlandsche landbouw. In dit verband zullen in verschillende plaatsen des lands paardenvcilingen worden gehouden en wel op 25 Juni in de cavaleriekazerne in Breda, op 27 Juni in de artilleriekazerne te Lei den en op 28 Juni in de Zijpesteinkazerne te Utrecht. Als koopers komen slechts per sonen in aanmerking, die hun paarden of tractoren ten behoeve van het leger heb ben moeten afstaan. De koopers ontvan gen een bewijs, hetwelk een wettig bezit van het paard zal moeten aantoonen. BEPERKTE VEILING VAN VROEGE AARDAPPELEN. In tegenstelling met de mededeeling aan de aardappelveilingen verstrekt, dat heden geen vroege aardappelen ter veiling zou den worden aangeboden, heeft de Neder landsche Groenten- en Fruitcentrale Za terdag bekend gemaakt, dat, irjet het oog op de behoefte aan vroege aardappelen in het binnenland heden in beperkte mate ter voorziening in die behoefte aardappe len zouden worden geveild. INZAMELING TE ENSCHEDE. De inzamelingsactie van het Oorlogsram- pencomité Enschede heeft tot resultaat ge had, dat een bedrag van ruim S 140.000 voor de getroffen streken beschikbaar kan BROOD. Bons 31 tot en met 40 broodbonbockje) Geldig tot en met 30 Juni (even tueel tot en met 4 Juli) recht ge vende op totaal 2000 gram brood. Voorts zijn de niet-gebruikte van serie tot en met 30 nog geldig tot en met 27 Juni. THEE OF KOFFIE. Bon 69 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 5 Juli, rechtge- vende op half pond koffie of half ons thee. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 75 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en imet 12 Juli, recht- gevende op 2'i ons tarwebloem of 7.Y» ons zelfrijzend bakmeel. SUIKER. Bon 70 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 27 Juni, rechtge- vende op één k.g. suiker. PETROLEUM. Petroleumzegel „Periode I", voor hen, die over geen andere kookgelegenheid beschikken dan petroleum. Geldig tot en met CO Juni, rechtgevende op 2 liter. worden gesteld. Een belangrijk gedeelte hiervan komt uiteraard ten goede aan Rot terdam. Reeds werden aanzienlijke bedragen in geld overgemaakt; ook is steun in natura geboden. Een gedeelte van het bedfag van 140.000 waarvan de buscollecte 3450 opbracht heeft het comité in den vorm van nieu we textielgoederen ontvangen. INDIENING VAN VORDERINGEN WEGENS LEVERANTIES ENZ. TEN BEHOEVE VAN DE „AUTO- TRANSPORTKOLONNE KRAUT" Het Nachkommando van den transport stab Kraut maakt bekend, dat zij, die vor deringen hebben op de Duitsche weermacht uit hoofde van leveranties (onderdeelen, banden, brandstof enz.), alsook wegens re paratiewerkzaamheden e.d., verricht ten be hoeve van dc„Autolransportkolonne Kraut" (transporten naar België en Frankrijk) hun desbetreffende volledige gespecificeerde rekeningen ten spoedigste, doch uiterlijk Zaterdag 29 Juni 1940, moeten inzenden aan: Nachkommando Transportstab Kraut, Zahlmeister Teschlcr, Mauritskade 53, Den Haag, waarna betaling spoedig kan worden tegemoet gezien. Ter voorkoming van misverstand wordt er op gewezen, dat de verrekeningen met de houders van vrachtautomobielen, die voor den duur dezer transporten door de Duitsche weermacht zijn overgenomen, te gelijk met den terugverkoop dezer wagens zullen plaats vinden, zoodat deze houders geen rekeningen moeten inzenden. NEDERLAND OP DE LEIPZIGER MESSE. In dezen tijd is het van bijzonder belang, dat de propaganda voor het Nederlandsche product op doelmatige wijze wordt voort gezet. Groote wijzigingen in den wereld handel hebben zich voltrokken. Markten zijn vervallen en nieuw afzetgebied is ont staan; meer nog dan anders moet Neder land dus op zijn post zijn, ter waarneming en tot het aanknoopen van relaties. Het is daarom van beteekenis, dat ons land ook ditmaal met een collectieve tentoonstelling aan de internationale Leipziger Najaars- Messe, welke van 25 tot 29 Augustus ge houden wordt, zal deelnemen. Naar ge woonte geschiedt dit onder leiding van den Economischen Voorlichtingsdienst. Wij vernemen, dat de inzending over het geheel van gelijken omvang zal zijn als tot nu toe en dat vooral die producten aange boden zullen worden, 'waarvan men den uitvoer tracht te bevorderen. De tentoon stelling wordt gehouden in het „Ring- Messhaus", waar ook andere vreemde sta ten zullen exposeeren. Hetgeen hierboven werd opgemerkt aan gaande den uitvoer, geldt mede voor den import. Tot de nieuwe oriëntatie, welke in vale gevalen noodig is, biedt Leipzig de geschikte gelegenheid. Dit verklaart de belangstelling, welke reeds nu in handels kringen ten onzent blijkt te bestaan voor een bezoek aan de komende Najaars-Messe. W. H. KROMHOUT t Zaterdag overleed op zes-en-zeventig- ajrigen leeftijd te Voorburg de bekende architect W. H. Kromhout. Kromhout is een aparte figuur in de Ne derlandsche bouwkunst geweest.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1