NAAIMACHINE FECT? C. F. flEERPOEL ZATERDAG 22 JUNI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 "N FEEST VAN LIEFDE EN VREDE. Donderdagavond 27 Juni te 8 uur zul len in de R K. kerk aan de Hartebrug (Haarlemmerstraat) een aantal volwassen niet-katholieken hun verband sluiten met Jezus Christus, den Mensch-geworden Zoon Gods, in de handen van Zijne heilige Kerk onder plechtige bezwering met den eed van Liefde en van Trouw. Daarna zal Christus hen door Zijn H. Sacrament des Doopsels doen herboren worden tot „Kin deren Gods". Onze Moeder de H. Kerk heeft de toe diening van het heilig Doopsel omhangen met een statie-gewaad van wijding en ze gening, even sierlijk als verheven, waar uit de zoete, gekruide geur van het boven natuurlijke opstijgt tot verkwikking en stichting, zoowel van de toeschouwers als van de gelukkige, uitverkoren Doopelin- gen zelf. 'n Tafereel van Liefde en Vrede, van op wekking en vermaning, verkondigende in de onuitsprekelijke diepte zijner beteeke- nis, met de taal zijner zinnebeeldige cere moniën en welsprekende bewoordingen, dat de mensch toch werkelijk niet kan leven van brood alleen, 'n Tooneel van zichtbare mystiek; middel-eeuwsch? zoo ge wilt 't zij zoo! Maar: des te boeiender in ónze dagen en in ónze we reld. Deze plechtigheid prent eenieder bij uitstek deze waarheid in n.l. eenerzijds: de mensch heeft niets werkelijk niets gewonnen, al zou hij de heele werel.d ge wonnen hebben .indien hij daarbij toch schade zou lijden in zijne ziel d.i. in zijn verhouding tot God.; anderzijds: de mensch bezit alles, indien hij Jezus heeft gevonden, ook al zou hij daarbij de heele wereld hebben verloren. Wie nu zichzelf wil stichten, wie nu 'ns een uurtje zich wil onttrekken aan de hui dige atmosfeer van de tegenwoordige we reld, om zich te laven aan de Bronnen, welke de Katholieke Liturgie doet op springen, kome Donderdagavond 27 Juni naar de R.K. kerk a. d. Hartebrug. Allen zijn welkom in 't bijzender de niet-ka- tholieken. Toegang is vrij. De weleerw. pater H. Ponsioen zal van af den kansel de plechtigheid van begin tot einde begeleiden met nadere toelich tingen. Te acht uur aanwezig zijn! De catechumenen worden in aller gebe den aanbevolen. Pater WIJNAND SLUYS, O.F.M., R.K. Pastorie Kleverparkweg 17, Haarlem. COMITé VOOR GEWONDE MILITAIREN IN DE LEIDSCHE ZIEKENHUIZEN. Verantwoording van ontvangen gelden: Mej. E. E. 43.50; A. K. S. 5.—; S. M. S. Ph. F 2.50; M. P. 1.50, Mej. S. H. B. 2.50, D. B. 1.—, A. W. V. 2.50, A. G. 2.50, Mil. Teh. te O. 100.—, J. v. B. 2.50, Mej. D. F. B. 0.50. Welpen van de N. P. V. 91.44, B. de K. 10.—, P. H. 5.—. To taal met de vorige verantwoordingen 1290,54 J4. >- Het Comité voor gewonde Militairen in de Leidsche Ziekenhuizen wil door deze zijn grooten dank uitspreken /oor de me dewerking, die het van velerlei zijden heeft mogen ontvangen. Door de ontvangen gif ten in natura en de gezonden geldelijke bijdragen zijn aan de gewonde Militairen in de Leidsche Ziekenhuizen (en het zijn er helaas nog velen, waaronder verschil lenden met zeer ernstige verwondingen) regelmatig vruchten, limonade enz. ver strekt kunnen worden, terwijl de loopende patiënten dankbaar geprofiteerd hebben van de ontvangen sigaren en sigaretten. De ouders, echtgenooten en verdere fa milieleden van deze gewonden wonen even wel in de meeste gevallen op grooten af stand van Leiden (Friesland, Groningen, Drente, Brabant) en hoewel allen vol lof zijn over de uitstekende behandeling die zij in de Ziekenhuizen genieten, missen zij toch het bezoek van hunne familieleden. Deze zouden hun zoons en echtgenooten gaarne willen bezoeken, maar het ont breekt velen aan de geldmiddelen om de reis naar Leiden te ondernemen. Wel ver- leenen de Nederlandsche Spoorwegen eene zeer gewaardeerde reductie van 50 pet. op de reiskosten, maar toch is voor velen een reis over een grooten afstand nog te kost baar. Ook hier biedt het Comité de hel pende hand, maar hieraan zijn veel kosten verbonden. In de eerste weken was aan de Welpen van de Nederlandsche Padvin ders Vereeniging toegestaan des Woens dagsmiddags hiervoor een bijdrage op te halen hetgeen de kas van het Comité zeer versterkte, - doch het Hoofdbestuur heeft dit thans verboden op grond van de Regle menten van de N.P.V. zoodat deze bron van inkomsten verloren is gegaan en de Welpen dus alleen nog gaven in natura in ontvangst mogen nemen. Hoe dankbaar het Comité voor deze gaven ook is, het heeft toch groote behoefte aan versterking der kasmiddelen, want het laat zich helaas aanzien, dat velen gewonden nog langen tijd in de ziekenhuizen verpleegd zullen worden. Deze gewonden deden veel voor ons! Laten wij thans ook iets voor hen doen. Blijft ons met Uwe gaven steunen, welke afgegeven kunnen worden aan het gebouw van de V.V.S.L. Rapenburg 65, of steunt ons met Uwe geldelijke bijdragen, welke gestort of gegireerd kunnen worden op postrekening 72969 van E. W. Wichers Rollandet te Oegstgeest. Namens het Comité: Mevr. C. Verhey van Wyck-Roem Mevr, E. Alofs-Beijer. Mevr. E. W. Wichers Rollandet. Voor het examen van apothekersassis tent slaagde te Amsterdam de heer H. W. Kastein, alhier. EINDEXAMEN GYMNASIUM. Aan het Stedelijk Gymnasium zijn voor het eindexamen Afd. B, groep III geëxami neerd 7 candidaten. Geslaagd zijn: A. A. Hartman, Wassenaar; J. W. Perdeok, Lei den; A, Verduyn, Leiderdorp; F. J. de Vos, Leiden; G. P. E. Weyer, Leiden. Niet geslaagd 1 cand.; het examen wordt met 1 cand. voortgezet. Voor Afd. A. groep IV zijn nog geslaagd: I. H. Boeke, Oegstgeest; D. de Hondt, id.; K. G. Idema, Leiden. MEISJES H. B. S. Het toelatingsexamen. Voor het toelatingsexamen der Gem. H.B.S. voor Meisjes met 5- en 6-jarigen cursus alhier zijn geslaagd: 1. Th. Alofs, 2. D. Bleuzé, 3. T. Bodde Bouman, 4. V. M. Bolman, 5. E. Brink man, 6. S. A. Cossée, 7. H. B. Druif, 8. J. M. Peenstra, 9. H. M. C. Foks, 10. L. J. L. Franse, 11. M. P. Groenewegen, 12. C. B. Grullemans, 13. R. A. W. den Hartog, 14. J. M. Hogewoning, 15. A. Huysman, 16. H. B. Jansse, 17. M. M. Jöbsis, 18. A. Kloeke, 19. C. Korswagen, 20. E. J. Landzaat, 21. J. A. van Loo, 22. A. E. van Looy, 23. Y. Magito, 24. L. H. Meykamp, 25. E. Mieras, 26. E H. Millaard, 27. J. Molenbeek, 28. H. C Mulder, 29. J. H. M. Proper, 30. S. C. J. d-e Ridder, 31. C. M. Riemtsma, 32. E. Smit, 33. P. W. Sölner, 34. C. D. C. van Strijen, 35. D. M. Telj&ur, 36. G. Troost, 37. L. M. A. Verduin. TREIN EN TRAM GAAN VERDUISTERD RIJDEN. Daar de betrokken autoriteiten toestem ming verleend hebben, dat voortaan de trams en treinen verduisterd mogen rijden, zal vanaf heden de dienstregeling der N.Z.H.T.M. op alle lijnen belangrijk wor den uitgebreid. Zoo zal nu de laatste tram om 22.32 uur van Leiden naar Haarlem vertrekken terwijl eveneens om 22.32 de laatste tram uit Haarlem naar Leiden ver trekt. Binnenkort zal ook de treinenloop des avonds verandering ondergaan. De snel heid zal echter des avonds eenigszins ver minderd worden. K. J. M. V. Morgen Sportmiddag op het K.R.V.- terrein te Katwijk. Vertrek per fiets vanaf de Leidsche Courant, Papengracht 32, om kwart voor twee. MET DE MILITAIREN OP EXCURSIE Men verzocht ons opname van het volgende: Dank zij de welwillende medewerking der directie was gistermiddag een afdee- ling militairen in de gelegenheid het eeuwenoude bedrijf der Kon. Ned. deken- fabriek v.h. de firma Zaalberg te bezich tigen. De manschappen werden hier in de gelegenheid gesteld te zien hoe een deken, waar zij steeds gebruik van maken, tot stand komt. Allereerst werd de ververij bezocht. Het merkwaardige is hier wel in dit bedrijf de "ruwe wol, de zoogenaam de blootwol, daar zij afkomstig is van ge slachte schapen, wordt geverfd en dus niet eerst gereinigd en gesponnen wordt. Van daar ging het naar de drogerij, waar de geverfde wol gedroogd wordt. In de spinnerij en weverij kregen wij een zeer mooi overzicht hoe dit in z'n werk gaat. Daarna kwamen wy in de vollerij. In dit gedeelte wordt nog steeds gewerkt zooals onze voorouders dit deden, alleen met dit verschil, dat zij het met de hand deden en het hier machinaal gaat. In de vollerij wordt gewerkt met volaar de en dus niet met bijtende stoffen, wat het voordeel heeft, dat de wol niet broos wordt en dus haar natuurlijke sterkte be houdt. Daarna komen de dekens, die nu nog aan elkaar zi' n, in de ruwerij, waar zij geruwd worden. Dit ruwen geschiedt nog steeds met plantaardige distels en dus niet met metalen borstels, wat ook weer het ty pische is in dit bed.ijf, daar dit elders haast niet meer voorkomt. Na eerst nog met de hand nageruwd te zijn, het zoogena-unde strijken, worden de dekens gezwaveld om de bacteriën te doo- den. In de drogerij worden zij vervolgens machinaal gedroogd in een zeer vernuftige irstallatie. Vandaar komen de dekens in de af deeling, waar zi; op maal geknipt en af gewerkt worden, waarna zij voor de ver zending gereed gemaakt worden. Het was een zeer interessante en leer zame excursie, vooral ook door den duide- lijken uitleg die door een der heeren van de directie gegeven v/erd. Dit komt wel tot uiting in den volgenden slagzin, «Ue door een der manschappen gtbezigd werd: Heb gekeken Ben bezweken Voor de kwaliteit van een Zaalberg-deken. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 3263. Wed. M. de Kleer, Hooftstraat 86 rood. Timmer- en aannemers bedrijf. Uittr. E.: Wed. S. P. J. de Kleer van Winkel, Alphen a. d. Rijn, d.d. 1 Juni 1940. De gevolmachtige C. de Kleer is thans eigenaar. Wijz. handeisn. in: C. de Kleer. 2093. S. Visser, Alphen a. d. Rijn, 'sMo- lenaarsbuurt 7, broodbakkerlj, koek- en banket- en beschuitbakkerij. Uittr. E.: S. Visser, Alphen a. d. Rijn, d.d. 18 Oct. 1939. Wijz. handelsn. in: E. Visser, N. E.: lp. Vis ser; Alphen a. d. Rijn.- 7153. De Eerste Aarneg. Voorschoten, Hcgweg 3. Koffiehuis. Vest. fil.: Zoeterwou- de, H. Rijndijk F 74, café ,,'t Witte Huis", d.d. 3 Jan. 1939. 794. W. F. v. d. Reijden, Leiden, Nieuwe Rijn 43. Banketbakkerij, Bijv. uitgeoef. be- lechts elk GOEDE reparatie Js goedkoop Daarom nfar: 8363 Allééns Breeslraat 171 drijf: lunchroom en automatiek. 1860. J. G. Baart, Alphen a. d. Rijn, Hooftstraat 169. Boekhandel. Overl. E.: J. G. Baart, d.d. 27 Febr. 1940. 6571. N.V. „Alphia Film", Alphen a. d. Rijn, Pr. Hendrikstraat 17. Geven van film voorstellingen, enz. Het kantoor is ver plaatst naar den Helder, Palterweg 177. 3963. J. N. Paes Jr., Leiden, Resedastraat 2a, microscoophandel. Bovenstaande zaak is met ingang vai\ 15 Juni 1940 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Gebroeders Paes. (B.P.). Soort van bedrijf: medische en optische instru mentmakerij. yenn.: J. N. Paes Jr. en C." Paes, Leiden. 4276. Hollandsche Kettingfabriek N.V., Voorschoten, Leidscheweg 219. Overl. Comm.: J. H. Th. O. Kettlitz, Utrecht. 4129. NV. Zilverfabriek „Voorschoten" voorheen J- M. van Kempen en Zonen, Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Gouden en Zilveren Werken, Voorscho ten, Leidscheweg 219. Overl. Comm.: J. H. Th .O. Kettlitz, Utrecht. Nieuwe inschr.: 7475. N.V. Bouw en Exploitatiemaatschappij „Klijnoord", Noordwijk, Golfweg 22. (Ned. Staatscou rant 12 Juni 1940, Bijvoegsel nr. 600). Dir.: J. de Kleer, Noordwijk. Comm.: G. van Rhijn en C. Cramer, Noordwijk. Maatsch. kap.: 10.000.—, waarvan geplaatst en ge stort: 7000. Opheffing: 6653. Wed. C. v. d. Heu vel vh. J. G. Wolff, Leiden, Lange Mare 66; siearen, koffie en thee. 6232. „De Vergulde Wagen", Alphen a. d. Rijn, Raadhuisstraat 244, hotel, café, restaurant. NED. R.K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE VAN DE R.K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Verl. Bloemistenlaan 45. Zondag: Het gebouw is den geheelcn dag gesloten. Maandag: Repetitie R.K. Ge mengde Zangvereeniging „Pulchri Studio", 7.30 uur (zaal 6). Maandag: Vergadering begrafenisondernemers „St. Barbara", 7.30 uur (kantoor). Maandag: Kantoor Bouw vakarbeidersbond, zaal 10, 's avonds van 7.308.30 uur. Dinsdag: Rechtskundig Adviesbureau voor de leden van de afdee- ling Leiden en Omstreken, kantoor Bonds- gebouw, Steenschuur 15, nam. van 6.30 7.45 uur. Vrijdag: 7 uur nam. uitbetaling transportarbeidersbond (zaal 1 en 2). Za terdag: Spaarbank op het kantoor, 78 uur. Zaterdag: Uitbetalingen door Metaalbe- werkersbond te 9 uur v.m.; Tabaksbewer- kersbond te 10.30 uur v.m.; Grafische Bond te 3 uur nan.; Bouwarbeidersbond te 3.30 uur n.m.; Houtbewerkersbond te 3.30 uur INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPH'S GEZELLENVEREENIG1NG. Rapenburg 52. Gelegenheid om zich als lid van de Ka tholieke Gezellenvereeniging te doen in schrijven R.-K. Jongemannen vanaf 17 jaren iederen derden Maandag van den maand des avonds te half negen in de Pre sidentskamer van het Gezellenhuis, Rapen burg 52. Toegang tot de bijeenkomsten vor fietsers uitsluitend Pieterskerkhof; voetgangers Rapenburg 52. Beurtrooster: Heden, Zaterdag: G. Bot en C. Goddijn; Zondag C. v. d. Meel, A. Koper en C. God dijn; Maandag: A. Verhoog en A. de Gunst; Dinsdag: W. v. d. Holst en D. Devi- lée; Donderdag: C. v. d. Meyde en J. Hille- naar; Zaterdag: G. Bot en P. Goozen. Heden, Zaterdag: van 8a uur Bibliotheek. Zondag: is de zaal geopend van 12.30 2.30 uur en van 69.50 uur. van 8.15—9.30 uur verplichte bijeenkomst; om 9.50 uur wordt de zaal gesloten. Van 1—2 uur Bi- bliotheak. Geen zitting St. Josephs Spaar kas. 8.30 uur Prijsbiljarten met als hoofd prijs? Bij de sluiting van het Veertig- Uurgebed in de St. Petruskerk om 7.30 uur zullen aan de Processie deelnemen: G. Bot, C. Goddijn, J. Verhoogt, J. Pegt en W. Boogers. Maandag: 7.309.50 uur: Bij eenkomst voor de gezellen. 8 uur Ta feltennisclub.. Dinsdag 7.309.50 uur: Bijeenkomst voor de gezellen. 8.45 uur: Recollectie-oefening op de als ingerichte kapel bovenzaal. Men wordt verzocht al len op tijd aanwezig te zijn. Donderdag: 7.309.50 uur: Bijeenkomst voor de gezel len. 7.30 uur: Biljartclub „T. E. P.". Vrijdag: Repetitie Muziekgezelschap Frans Schweitzer. 7.30 uur: Biljartclub „T. E. P." Zaterdag: 7.309.50 uur: Bijeen komst voor de gezellen. 8.30 uur Kegel club „De Poedelaars". 8 ur: Tennisclub. Mededeelingen: A.s. Zondag Algemeene II. Communie voor de leden der Retraite club. SINT ODO-KOORKNAPEN. Maandag: half zes: Aspiranten Dirs- dag: zes uur: Schola Woensdag: Lof: St. Ambrosiusgroep Donderdag zes uur: Schola Vrijdag: half zes: Crescendogroep Zaterdag: Lof: Pius X-Groep. Jongens, denkt 'allemaal goed aan de re petities' ondanks de warmte en het mooie weer .We moeten voor onze zaak wat over hebben. Enfin, alles wordt genoteerd en dan.je kunt nu eens, als het erg warm is, zoo iets bijzonders meemaken op de repe titie. Je weet wel. Natuurlijk niet iedere keer, maar als het erg warm is, z o u het kunnen gebeuren. Vorige Schola-repetitie werd ik van alle kanten ingelicht, dat het toch wel warm was, maar jatoen was het in mijn portemonnaie toevallig vier graden onder nul! Kan je zoo hebben. Nou, tot kijks maar weer! Houdt je taai. Kapelaan E. A. M. PAAP. INTERPAR. ST. FRANCISCUS- LIEFDEWERK. Zondag 9 uur Morgengebed, H. Mis met preek. Daarna ontbijt en recreatie 6 uur Lof, waarna recreatie 7.30 uur Gezellen Maandag 6.45 uur Franciscusvrienden I 8.30 uur Gezellen Dinsdag 6.30 uur Sloyd I en II Woensdag 6.45 uur Fran ciscusvrienden II 8.15 uur Godsdienst onderricht waarna recreatie voor de school vrije jongens Donderdag 8 uur Gymnas tiek Vrijdag 8.30 uur Gezellen Zater dag 7 uur Franciscusridders I 8 uur Franciscusridders II. KRUISVAART Cohort St. Pancras Burcht: Anna Paulownastraat Maandag: 7 uur Gedialogeerde H Mis. Ook de nieuwe aspiranten worden ver wacht. Om 6.30 uur nieuwe aspiranten- groep. Om 8 uur W. Doyleban. Dinsdag: 8 uur Aspiranten. Denkt er om, kans op „zware" inspectie. Woensdag: 8 uur Odoban. Donderdag: 8 uur Roode ven del, in nieuwe samenstelling. Niemand wordt hier toegelaten, die niet eerst toe stemming daarvoor gevraagd heeft bij Bal juw of Directeur. Cohort St. Petrus. Burcht: Garcnmarkt 36. Zondag 4 uur Missieclub Pater Damiaar* Dinsdag 5.15 uur Sleutelkoor „Midden groep" 6 uur Sleutelkoor „Schola" 8 uur St. Stephanusban Woensdag 8 uur Kard. v. Faulhaber- en St. Aloysiusban Vrijdag 5.15 uur Sleutelkoor „Midden groep" 6 uur Sleutelkoor „Schola" Zaterdag 7 uur K. J. C.-Mis 8 uur St. Lodewijk-ban. Cohort Aeternus Pater Burcht: St Antonius Clubhuls Zondag: 7.30 uur H. Mis waaronder Alg. H. Communie voor Welpen, Verkenners, Voortrekkers, Kruisvaarders en Maria Congregatie. Maandag: 7 uur Willibror- dus-, Bonifatiusban Woensdag: 7.30 uur Servatius-, Paschalis-, Franciscus-, Tarci- siusban. Donderdag: 6 uut Gregorius- Aloysiusban. OEGSTGEEST. Zondag: Elisabeth-penning, Willibrord- ban. 2.30 uur: Aspranten. Maandag: 6 uur: Spreekuur. 7 uur: Congregatie. Dinsdag 7 uur Groen Vendel. Woensdag: 23.30 uur: Groen Vendel. 34.30 uur: Wit Vendel. 4 uur: Handenarbeid I. 8 uur: Rood Vendel. Donderdag: 6.45 uur: Zwemmen Rood Vendel. 7 uur: Dienstban. Zaterdag: 2 uur: Handenar beid II. 2.304 uur: Aspirantenkring. 2.30 uur: Zwemmen Groen Vendel en As piranten. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE. Parochie: „St. Petrus". Dinsdag: 8—9.15 uur: Middengroep. Dinsdag: 6.458 uur Jongste groep Woensdag: 78.15 uur Jongste groep. Zaterdag: 2.15—3.30 uur Mulo-groep. Aanmelding van nieuwe leden op de club avonden. Clubhuis Hoogewoerd 53. Parochie O.L.Vr. Hemelv. en St. Joseph Maandag: 6.45—8.15 uur Gemma Galgani groep; 78.30 uur Liduinagroep; 78.30 uur Marg. Sinclairgroep; 8.15—9.45 uur Mariaigroep. Dinsdag: 7.30 uur H. Mis en Alg. H. Communie. Donderdag: 8.30 uur Caeciliagroep. Vrijdag: 78.30 uur Theresiagroep. 78.30 uur Agnesgroep. Aanmelden nieuwe leden op de Club avonden. Clubhuis: Maria Gijzensteeg. Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren: Adriaan, zoon van G. Blofc en J. M. van den Hooven. Martha Apol- lonia, dochter van L Poel en W. G. van Tol. Jacobus, zoon van H. Verhoeven en L. N. de Tombe. Overleden: G. van Lammeren, man 74 jaar. J. L, Groenewegen, man 83 jaar. SPORT DE WEDSTRIJDEN VAN DE „KONINKLIJKE' Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roeivereeniging besloten de wedstrijden op 29 en 30 Juni a.s. niet op de Boschbaan te organisecren doch op de Amstel. Gezien het feit, dat op de Amstel voor de ongestuurde nummers slechts een korte baan kan worden uitgezet, heeft het be stuur der vereeniging besloten den jubi leumbeker dit jaar niet uit te loven. Ge zien de tijdsomstandigheden is het aantal inschrijvingen alleszins bevredigend. Voor deze wedstrijden is o.m. inge schreven door de Leidsche damesstudenten- roeiver. „De Vliet" in het nummer Styl Vier beginnelingen en Achtriemsgieken Njord noch Die Leythe nemen aan deze wedstrijden deeL Laatste berichten Binnenland JONGEN BIJ HET ZEILEN VERDRONKEN. Gistermiddag is de 11-jarige J. S. bij het zeilen in het Wertzijderveld bij Zaandam omgekomen. Hoe het ongeluk zich heeft toegedragen, is niet bekend, daar de jongen geheel alleen was gaan zeilen. Zijn lijk is eenige uren later gevonden. DUITSCHE VLIEGERS BOVEN ENGELAND. LONDEN, 22 Juni, (Reuter). De Duit- sche vliegers schijnen zich op korte vluch ten te concentreeren. Vannacht is Noord- West- en Zuid-Engeland door Duitsche bommenwerpers aangevallen. In Oost-En- geland is gisteravond luchtalarm gemaakt en werden hevige ontploffingen gehoord. NEGEN DOODEN BU BOMAANVAL OP ESSEN. ESSEN, 22 Juni. (D. N. B.). Naar de bladen over den luchtaanval op Essen in den nacht van 20 op 21 Juni nog melden, werden in de omgeving van de stad behalve woonhuizen en boerderijen ook een kerk beschadigd. In totaal vallen als slachtoffers dezen aanval op niet-militaire doelwit ten negen dooden en een reeks van zwaar- en lichtgewonden te betreuren. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 22 Juni. Boter. Prima boe- renboter 1.701.80 per K.G. Aanvoer: 250 K.G. Handel vlug. 1722 Juni. Turf. Aanvoer: 255.000 Lange turf, prijs 1112, per 1000. 21 Juni. Groenienveiling. Peen 811, aardappelen 67.30, andijvie 27, aardbeien 1640, snijboonen 3237, stokboonen 37, stamboonen 3138, tuinboon en f 78, doperwten 1124, peulen 1029, postelein f 4 11, spinazie f 312, tomsten A f 24.60 27, idem B 26—27.60, idem C 24—25.40, idem CC f 18.60—20.20, alles per 100 K.G.; andijvie f 1.502.20, komkommers 59, bloemkool 5.7012.50, salade 11.70, alles per 100 stuks; kroten f 1.602.60, pie terselie ƒ0.501, radijs f 2.202.90, selde rie 0.502.20, uien 1.304.40, peen 6.209.50, rabarber 1.503.30, alles per 100 bos. ROELOFARENDSVEEN, 22 Juni. Groen- tenvciling. Aardbeien 1721 ct. p. pond, peen f 5.70—6.40, sla f 1—1.30, per 100 krop, snijboonen 2.653.05, id. stek 1.651.80, peulen 11.35, doperwten 0.90—1.15, capucijners 1, tuinboonen 0.75, p. 10 K.G. Kwak el: peulen f 1, doperwten 1.05 1.10, tuinboonen f 0.70 per 10 K.G. TER AAR, 22 Juni. Centrale Veiling. Spinazie 23 ct., Andijvie 1423 ct., Sla ƒ1—1.40, Vellen 10 ct. Peulen 1—2.65, Dorperwten 9.901.30, Capucijners 0.90 1.20, Witte Capucijners 1.551.70. Blauwschokkers J 1.75, Tuinboonen ƒ0.70 0.85, Snijboonen 2 903.45, Dubb. Stam boonen 3.203.60, Postelein 5.9, Waschpeen 7.Prei f 3.20, Peterselie ƒ2.50, Kroten 1.60—3.30, Rabarber ƒ3.10, Bospeen ƒ58.Snidery f 23.10, Bloem kool ƒ415, Komkommers ƒ48, Aard beien 1420 ct., Tomaten 615. UTRECHT. 22 Juni. Vee. Totaal aan voer 2725 stuks, o.a. 550 runderen. Stieren 33—37 ct. per pond, handel redelijk, onver anderde prijen, Slachtkoeien 2e soort 3842 ct. per pond, Slachtkoeien 3e soort 3337 ct., handel matig, nauwelijks prijshoudend. Vaarzen 140220, Melkkoeien f 170200, Kalf koeien 180—275, Varekoeien 90— 180, handel kalm, onveranderde prijzen. 45 Magere kalveren 60110, handel go- drukt, dezelfde pryzen. 650 Nuchtere kal veren 811, handel vlug, geen hoogcre prijzen. 250 Magere varkens en Schrammen, resp. ƒ2842 en 2128, 470 Biggen 13 21, handel flauw, ongeveer gelijke prij zen. 60 Magere schapen f 1832, handel vlug, hoogere prijzen. 700 Lammeren: wei- delammeern 69, zuiglamn.eren 12 17, lammeren (Texelaars) 814, handel redelijk, oploopende prijzen. Kleinhandel: Boter 300 kg. 1.80 per kg. Kaas 150 Kg. 6080 ct. per Kg. Eieren 21.000 3.80—4.50 per 100 st. LEIDSCIIENDAM, 21 Juni. Groenten- veiling. Eng. komkommers le sooït 6.607.2e soort 5.706.3e soort 4.705.wankleurige 45.50, stek 23.50. Gele komkommers le soort 6.60 7.50, 2e soort f 5.70—6.20, 3e scort 4.70 —5.—, stek ƒ2—4.20. Kropsla 1—1.80. Peen ƒ7—10.50, Bloemkool 10—13.—2e soort ƒ69.uitschot ƒ45.50. Tomaten midd. 11.50—12.50, gr. ronden 11.50— 13.2e soort 111.5012.3e soort 69.50, bonken 810.uitschot f 5 7.rijp ƒ812.—. Andijvie ƒ13.60 per 100, Andijvie ƒ0.10—0.22 per 4 K.G., Spi nazie 0.180.46 per 4 K.G., Postelein 7 13.50 Rabarber 1.40—2.50 per 100 bos, Selderie ƒ0.80—1.50, Peulen 18—22 Tuinboonen 78.80, Doperwten 116 20.—. LEIDERDORP, 21 Juni. Eierenveiling. Kippeneieren f 3.20—3.70, Eendeneieren 2.903.40 per 100 stuks, Boter 0.70 0.77,7 Kaas ƒ0.300.38 per pond, Kippen ƒ0.35—0.95, Hanen ƒ0.35—1.10, Eenden ƒ0.35—0.65, Konijnen ƒ0.30—2.25 per stuk. UITHOORN, 20 Juni. Kaas. Op de kaas markt werden aangevoerd 35 partijen. Prijs Goudsche kaas le soort r.m. 29.00 31.50, id. 2e soort r.m. 27.00—28.00. Handel zeer vlug. KATWIJK AAN DEN RUN, 21 Juni. Groentenvelling. Vroege aardappelen: Bonken fl.OO—6.20, Groote 7.00—8.00. Drielingen 6.007.00. Per 100 K.G. Sla 1.40—2.10, Bospeen 7.00—8.10 p. 100 st.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3