DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WELKE BONS? BINNENLAND DONDERDAG 20 JUNI 194o 31ste Jaargang No. 9672 Bureaus Paueagt&ehfc 32. Telefoon: Eedactie 200IS, Administratie 2093 a. Gtro 103003. Portbu» 1L V Werk in eigen omgeving Hoewel wij het uiteraard principieel toe juichen, dat ieder, die werken kan en wil, aan passend werk geholpen wordt, waar dan ook, spreekt het vanzelf, dat het uit nationaal oogpunt de voorkeur verdient, dat dit werk in het land zelf wordt gevon den, aldus schrijft dr. ir. M. D. Dijt in „Schakels". Tot op zekere hoogte is het een nationaal verlies, niet slechts materieel, maar ook cultureel, wanneer een belangrijk deel der bevolking in het buitenland aan het werk wordt gezet. Dit geldt nog meer voor den arbeid, dan voor het kapitaal. Wij hebben steeds op de verkeerde zijde van het aanwenden van nationaal kapitaal in het buitenland gewezen en zouden in nor male omstandigheden ook groote bezwaren tegen het laten werken van groote aantal len Nederlandsche arbeiders in het buiten land opwerpen. Wij herhalen, aldus ir. Dijt, dat werk in het buitenland beter is dan 'heelemaal geen werk, doch wij wijzen er met nadruk op, dat allereerst getracht moet worden zooveel mogelijk werkgelegenheid in het eigen land te scheppen. Ideaal is: werk in eigen land! Daarop moet allereerst het streven zijn gericht. En daarop is ook het streven van de autori teiten in Nederland het allereerst gericht. Nu zal veel wat wenschelijk is niet ge daan kunnen worden, omdat het wijken moet voor dat, wat noodzakelijk "is. Als verbetering van volkshuisvesting b.v. in den weg zou staan en dit mag onder de huidige omstandigheden niet louter- denkbeeldig worden geacht! aan het scheppen va»n volkshuisvesting, waar deze absoluut vereischt wordt, dan moet het eerste wijken voor het tweede. Het herstel van wat door de krijgsver richtingen is vernield gaat vóór het tot- standbrengen van nieuwe dingen tenzij inzoover het een met het ander kan samen gaan. En nu lijkt het ons zeker niet uitgesloten, dat er in Leiden een nieuw werk kan worden tot stand gebracht, waarvan de uitvoering niet behoeft te belemmeren andere nood zakelijke hers.elwerktn in den lande. Wij bedoelende spoorwegover gang aan den Rijnsburger weg b ij het station. Als aan deze beroemde, befaam de, beruchte zaak nu 'ns een eind kon wor den gemaakt! 't Zou een opluchting ge ven! Wij behoeven nu niet meer te betoogen, dat voor de verbinding van Leiden en ach terliggende gemeenten met bollenstreek en badplaatsen een verbetering van den spoorwegovergang aan den Rijnsburger- weg gewensoht, hoogst gewenscht is! Ook al zou er nog niet komen een radi cale oplossing van de kwestie, doch wel een beduidende verbetering van den toestand héél Leiden en Oegstgeest en talrijke an deren, autorijders en fietsers en voetgan gers, zouden dit feit met blijdschap vieren! Dit werk is er een, waaraan bijzonder veel arbeidskracht zou moeten worden besteed in verhouding tot de vereischte materialen, dat krachtig zou medewer ken om de werkloosheid in te perken. Wij willen het heel graag aan de meest ernstige aandacht van bevoegde autoritei ten aanbevelen. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN GEROEPEN TOT EEN ZELFSTANDIG BESTAAN In een artikel in de Utrechtsche Courant wordt kort en klaar gezegd, hoe wij ons de toekomst moeten voor stellen: „Hoe overweldigend ook de overwin ning der Duitsche wapenen in Europa moge zijn, toch moet en mag zij géén aan leiding geven tot de politieke gevolgtrek king, dat de historische Lage Landen aan de zee met hun duizend jaar oude eigen Dietsche gemeenschap, hoezeer ook in af stamming en wezen verwant aan de Duitsche stammen, slechts verlengstukken zouden zijn van Duitsch gebied, zonder eigen volkskarakter. Deze, onze Lage Landen, blijven geroepen tot een zelf standig bestaan in geestelijk en cultureel opzicht naast het vereenigde Duitsche volk van het overwinnend Rijk, waarmede het Nederlandsche volk vreedzaam en vruchtbaar zal moeten samen werken, in wederzijdsche achting en tot wederzij da ch Jjut," DE GEBOORTE VAN EEN NIEUWEN TUD Wij ontleenen aan een artikel uit de Tijd: „Als Nederlanders moeten wij hopen en er voor zoover dat mogelijk is voor wer ken, dat welken vorm ons staatsbestel ook moge aannemen, het wezenlijk waarde volle der verworvenheden van ons volk zoowel op geestelijk, als cultui-eel, als stof felijk gebied intact wordt gelaten en dat de leiding van den staat zal berusten in Nederlandsche handen, gewijd door het vertrouwen van het Nederlandsche volk. Zulke Nederlandsche handen zullen een innerlijk hechten Nederlandschen staat moeten bouwen, waarin alle bruikbare en van deugdelijke waarde gebleken bouw stoffen, die vooi-handen zijn, zullen worden benut, waarin het recht op arbeid en een rechtvaardig loon zal zijn verzekerd, waar voor iedere oprechte Nederlander het waard zal vinden te leven en te werken en zoo noodig te sterven. Over den moge lijken en meest wenschelijken en doel- matigen vorm van dezen vernieuwden en verjongden Nederlandschen staat willen wij hier nog niet uitweiden, maar als Ka tholieken zullen wij onwrikbaar moeten eischen, dat daarin de rechten en de vrij heid van onzen godsdienst zullen woiden erkend en gewaarborgd. Bij het bouwen van den Nederlandschen staat zal men ?ich moeten losmaken van de nog veelal op geld doende dwangvoorstelling, dat een democratie of een autoritair régime niet andei-s kunnen zijn dan zij tot nu toe waren. Integendeel, wij hebben het on schatbare voordeel waardevolle lessen te trekken uit het verle'den zoowel hier als elders, en een staats- en maatschappij ordening in het leven te roepen, waarbij de gebleken gebreken kunnen worden voorkomen. Beter dan in onvruchtbaar ti-euren om wat verloren ging werkeloos neer te zitten en af te wachten, wat van buitenaf over ons kan komen, is het ons zelf te bezinnen op de niet meer te mis kennen harde en nuchtere werkelijkheid en ons inwendig voor te bereiden op den nieuwen tijd, die met en niet zonder ons komen moet, opdat hij niet tegen ons ge richt zal zijn." INTERNATIONALE SAMEN WERKING Wij nemen over het stuk van een artikel in de Nieuwe Koerier: „De goddelijke Voorzienigheid ver lichte de leiders der volkeren bij het tot stand brengen van een vrede, die wei-kelijk een vrede heeten mag; om dat hij vriendschap geeft aan de vol keren, een ongedwongen gemeenschap- pelijken omgang, een slechting van de hoogopgebouwde tolmuren, waardoor een geregeld economisch verkeer zal ontstaan tot aller heil, en bovenal een hei-stel van onderling vertrouwen en vriendschap tusschen de volkeren, waaraan het zoovele tientallen jaren ontbroken heeft tot schade van de geheele wereld." Toespraak van den Rijkscommissaris Bij de overdracht van een S.S. „Doods- kop"-regiment aan den Rijkscommissaris, gistermiddag te 's Gravenhage, hield deze een toespraak, waarin hij o.m. het volgende zeide: Mannen der Waffen-S.S., Gij zijt hier te 's Gravenhage op Neder- landsch grondgebied aangekomen als solda ten van den Führer, bereid om door uw houding ten allen tijde te getuigen, dat gij zijt Duitsche mannen, nationaal-socialisten en strijders voor Führer en Rijk. Hoe zou de glansi-ijke zege van onzen weermacht mogelijk zijn geweest, als niet iedere Duitscher innerlijk doordrongen was van zijn geloof aan Duitschland en den Führer. Wij zijn ons volkomen "bewust van de be- teekenis van dit grootsche moment. Het gaat hier om het lot van een volk van 80 millioen menschen, dat zijn recht tot leven onder alle omstandigheden moet kunnen verdedigen. Ter bescherming ven onze levensrechten mcesten wij ook dit land binnenrukken. Maar wij staan hier, in dit land, niet als vijanden. Wij wenschen het Nederlandsche Volk te achten als een Germaansch volk. Ook al moesten wij strijden voor ons recht, dan willen wij toch den Nederlanders hun le vensrechten niet ontnemen. Er is in de krijgsgeschiedenis geen voorbeeld aan te wijzen, waarbij een land en volk, dat bezet werd, zoo vrij aan eigen beheer en bewind werd overgelaten als het Duitsche Rijk in Nederland vrijheid en eigen beheer heeft laten bestaan. Wij doen dat hier in het vol le bewustzijn, dat het hier menschen geldt van Germaanschen bloede, die eens zullen begrijpen, welke groatc daad de Führer heeft verricht door het Nederlandsche Volk deel te laten hebben Jan de bestemming van een nieuw lot vour toekomstige gene raties. De Rijkscommissaris zeide verder nog, met betrekking tot de overwinning in Frankrijk: Wij zullen niet meev naar de wapens be hoeven te grijpen, \tfant de Franschen zul len tot het bewustzijn zijn gekomen, dat thans met wapens niets meer te bereiken valt. Deze openlijke bekentenis zal leiden tot een opklaring in de verhoudingen tus schen Frankrijk en Duitschland. Gij weet, dat wij bijzondere plichten heb ben. Wij zijn bereid het Duitsche bloed te offeren als dat moet. Het gaat hier om het Duitsche Rijk De Rijkscommissaris beëindigde zijn rede met er op te wijzen, dat dp drie-eenheid van het nationaal geloof is: het Duitsche volk, het Duitsche rijk en <i wil van den Führer. De komende Jaarbeurs en de landbouw Van de zijde van den Raad van Beheer van de Kon. Ned. Jaarbeurs heeft men ons nog eenige medcdeelingen verstrekt, aan sluitend op hetgeen de heer W. Graadt van Roggen in een persconferentie reeds heeft verteld over de plannen om de najaarsbeurs gewoon te laten doorgaan op den vastge- stelden datum van 3 tot en met 12 Sep tember. Waar men bij deze beurs speciaal den nadruk op wil vestigen, is de afdeeling agra rische beurs. Op dit gebied zal dan in den loop der maanden zooveel veranderd zijn, dat een goede voorlichting op dit zeer be langrijke onderdeel van de beurs zeker ge wenscht is. De heer de Boer. die ons over deze agrarische beurs een en ander mede deelde, meende, dat de Nederlandsche Heidemaatschappij en ook de cultuur-tech nische dienst hier met vrucht vertegen woordigd kunnen zijn om inlichtingen te verschaffen op cultuurteohnisoh gebied. Het project-Westhoff werd door den heer de Boer in dit verband genoemd als te zijn van bijzonder belang in den nieuwen tijd. De voorloopige stopzetting van den in voer van veevoeder zal de veehouders wel licht nopen tot verbouw van groenvoeder- gewasscn op eigen bodem. Op de agrarische beurs zal daarover voorlichting gegeven kunnen worden, alsmede ook over het bewaren van veevoer (inkuilen en drogen van gras), terwijl daarnaast raac- kan wor den gegeven over intensievere, oude of ersatzmethoden op verschillend terrein. Tot voor kort kreeg men nog veel graan- en oogstwerktuigen uit Amerika. Dat zal voorloopig afgeloopen zijn en men moet derhalve teruggrijpen tot vroegere werk tuigen. Ook uit het oogpunt van benzine- Bons 21 tot en mcc 30 (broodbonbockje). Geldig tot en met Zondag 23 Juni (eventueel tot en met 27 Juni) recht gevende op totaal 2000 gram brood. THEE OF KOFFIE. Bon 6!) (algemeen distributiebockje) Geldig tot en met 5 Juli, rechtge- verde op half pond koffie of half ons thee. BLOEM OF BAKMEEL Bon 75 (algemeen distributiebockje) Geldig tot en met 12 Juli, recht- gevende op ly, ons tarwebloem of 2 y. ons zelfrijzend bakmeel. Bon 70 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 27 Juni, rechtge- vende op één kg. suiker. PETROLEUM Petroleum/egel „l'criodc I", voor hen, die over geen andere kookgelegenheid beschikken dan petroleum. Geldig tot en met 30 Juni, rechtgevende op 2 liter. DE DISTRIBUTIE VAN HUISDIEREN- VOEDSEL. Zooals wij eenigen tijd geleden hebben gemeld zijn maatregelen in voorbereiding voor het verstrekken van voedsel aan hon den en katten. Thans zijn de voorbereidingen in zoo verre gevorderd, dat de formulieren zijn uitgezonden door de sectie bijzondere dier- groepen, 't Spclderholt 22 te Beekbergen, van de afdeeling veevoederdistributie van het Rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd. Zij, die voor hun hond of kat geen for mulier ontvingen cn dat zullen de velen zijn, die nog nooit een aanvrage tot dat bureau hebben gericht, kunnen een formu lier aanvragen, dat vóór 25 Juni dient te worden ingezonden. Blijkens het formulier zal niet alleen voedsel worden verstrekt voor de rashon den van kennels, ingeschreven bij den raad van beheer op kynologisch gebied in Nederland, doch ook voor niet-rashonden en tevens voor raskatten. Over de te verstrekken hoeveelheid is nog niets bekend; voor de honden zal dit volgens de gewichten van de verschillende rassen woi'den geregeld. besparing zal men daartoe wel verplicht worden. De Nedeidandsche landbouw zal zich naar de nieuwe omstandigheden moeten richten. Een nieuwe markt zal zich oriën- teeren op Duitschland. In hoeverre dit evenwel zal geschieden, valt uiteraard thans nog niet te bezien. Wat wel met zekexTieid gezegd kan wor den, is, dat er meer werk zal komen. Een wijder aspect opent zich voor het aloude ambacht, het handwerk krijgt onverwacht weer eens een kans naar voren te komen. Er doemen nog meerdere vraagstukken op bijv. ten aanzien van het vervoer en de distributie van producten. Dat ook in dat opzicht het jaarbeurs-intermediair van veel beleekenis zal zijn, is boven eiken twijfel verheven. Zoodra men daaromtrent meer houvast heeft dan op dit oogenblik, zullen mededeelingen verstrekt worden. De Zuid Willemsvaart zonder water. Teneinde de vernielde sluizen in de Zuid Willemsvaart te kunnen repareeren is het kanaal drooggelegd KAASHANDELAREN. Het jaarverslag 1939 van de Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren. Aan het jaarverslag van de Nederland sche vereeniging van kaashandelaren over 1939 ontleenen we: Dc herinnering aan den oorlog 1914 1918 verwekte ook in den kaashandel een stemming, alsof er eensklaps overal in de wereld grootere vraag naar kaas zou ont staan met daarmede gepaard gaande veel hoogere prijzen; de Nederlandsche kaas handelaren gingen op markten en in fa brieken met groote voortvarendheid koo- pen, met- als gevolg, dat de prijzen snel omhoog liepen. Men verloor daarbij uit het oog, dat 25 jaar geleden de toestanden heel anders waren. Duitschland ging in begin September terstond over tot centraal in- koopen op basis van een prijsregeling, wel ke aan redelijke eischen moest voldoen, ter ijl de hoeveelheden, die ingekocht wer den. niet grooter waren dan die van het orige jaar. Engeland stelde weliswaar geen maximum-prijzen voor kaas vast. doch de uitkomst geleek er toch veel op. Frankrijk, dat allang onze kaasinvoer had tegenge werkt en ingekrompen, liet ons plotseling geheel en al in den steek, zoodat er sedert einde Augustus tot begin Februari geen Nederlandsche kaas meer werd ingevoerd, terwijl nadien de import gering bleef en zeer onregelmatig in Frankrijk verliep. Na het beëindigen van den burgeroorlog in Spanje had men de verwachting, dat on ze kaasexport zich weer zou herstellen, welke hoop ijdel bleek te zijn. Het gevolg van dit alles is geweest, dat de in dc maand September hoog gestegen kaasprijzen in October en November snel daalden en groote kaasvoorraden zich op hoopten. Weliswaar trad nadien wel cenige prijsstijging in, doch het feit blijft, dat groo te voorraden duur ingekochte kaas niet met winst te verkoopen waren. Voor de vereeniging is 1939 zeer belang rijk geweest. De eind 1938 opgerichte Fede ratie van vereenigingen van kaashandela ren is met haar werkzaamheden begin 1939 aangevangen. Met het doel van de stichting Fonds tot behoud der kaasmarkt Alkmaar heeft de vereeniging sympathie betuigd. Zij ver leende een bijdrage in verhouding tot de draagkracht van haar kaasmiddelcn. Het ledental beweegt zich in langzaam stijgende lijn en bedroeg 156. GEORGANISEERD OVERLEG IN AMBTENAARZAKEN. De centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken kwam Dinsdag 18 Juni 1940 in vergadering bij- In deze eerste vergadering der sie sinds Nederland in den oorlog betrok ken werd, kwamen verschillende met de bijzondere omstandigheden van het oogen blik verband houdende kwesties der amb tenaren ter sprake. Overeenkomstig dc zoowel door dc Duit sche als Nederlandsche autoriteiten voor geschreven algemeenc gedragslijn, besloot de commissie, haar taaK op normale wijze te blyven vervullen, met in achtneming van de door de bijzondere omstandigheden geboden zelfbeperking en werkelijkheids zin. De regeeringsdelegatie werd verzocht, met de daai*voor aangewezen autoriteiten en reeds bestaand comité overleg te ple gen aangaande de mogelijkheid om de stcunactic voor de door den oorlog getrof fenen te stimuleeren en meer algemeen te doen zijn. Besloten werd de regeering te verzoeken, die bij den aanvang der bezetting van Ne derland het rijkspersoneel bij wijze van voorschot uitbetaalde loonen en salarissen niet ineens doch geleidelijk te doen inhou den. Aangaande de aangelegenheid van de verhooging van het gezinspensioen stem de de commissie in met het voorstel van den minister van binnenlandsche zaken, om in het daartoe strekkende wetsontwerp de bepaling op te nemen, dat de datum van inwerkingtreding nader bij K.B. wordt vastgesteld. Voorts veregnigde de commissie zich met enkele voorstellen tot wijziging en aanvul ling van het bezoldigingsbesluit. Katholiek Comité van actie „Voor God" Wij bidden U, geef ons, Heer, dat de loop van het wereld* gebeuren naar Uw richtlijnen en voor ons op vreedzame wijze moge geschieden en dat de Kerk zich in rustige toewijding aan U moge verheugen. (4e Zondag na Pinkiteren)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1