Frankrijk legde de wapens neer Mitiet en Jluóóviitü Oeuiadó£agen OVER DE VREDESVOORWAARDEN Nieuwe regeling voor distributie van motorbrandstof BINNENLAND DINSDAG 18 JUNI 1940 31ste Jaargang No. 9670 Bureaux Papengrachfc 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 209S5. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. - U. Zooals de radio gisteren reeds bekend gemaakt heeft, verklaarde gistermiddag de minister-president der niéuw gevormde Fransche regeering, maarschalk Pctain in een radio-toespraak tot het Fransche volk, dat Frankrijk thans de wapens moet neerleggen. Maarschalk Pctain wees daarbij op een door hem reeds ondernomen stap, om de Duitsche regeering van dit besluit in kennis te stellen en de voorwaarden te vernemen, waaronder het Duitsche Rijk bereid is te voldoen aan de Fransche wenschen. De Führer zal een ontmoeting hebben met den Italiaanschen minister-president Benito Mussolini voor een gcdachtenwisse ling waarin de houding der beide staten zal worden vastgesteld. Met ingang van t Juli verbod, om zonder vergunning motorbrandstof te koopen of te verbruiken V Eenvoudige dingen De tijdsomstandigheden maken 't voor velen, voor de meesten, gemakkelijk, ont spanning, genoegen en vreugde te zoeken, waar ze die voorheen niet zochten: in een voudige dingen, in het goede en schoone, dat ons in de natuur wordt geschonken. De omstandigheden dringen ook velen, om te putten uit de bronnen, die de Godsdienst voor ons heeft opengezet, en waarvan wij voorheen zoo weinig gebruik maakten, om ons geestelijk en zedelijk leven te verster ken en te veredelen. Wij waardeeren nu véél en zijn dank baar voor véél, wat wij tot nu toe aanvaar den, als kwam 't ons rechtens toe, als kon 't ons niet onthouden worden. Wij waardeeren nu véél en zijn dankbaar voor véél, waarvan wij de kostbare waarde eerst nu, of althans nu veel klaarder dan vroeger, inzien en begrijpen. Eenvoudige dingen kunnen het leven zoo mooi en zonnig maken; kunnen onze le venslust weer zoo echt verfrisschen! Hier in ligt ook de verklaring van de groote krachtsontwikkeling op geestelijk gebied, ontwikkeld door «zoo vele in soberheid le vende kloosterlingen, in den loop der eeuwen. Dit is de tijd van de waardeering dei- eenvoudige dingen! Als wij die waardeering leeren en vast houden is deze tijd voor ons zeker goed ge weest! V Hei bedrijfsleven Uit verschillende voorschriften voor het bedrijfsleven genomen is allerduidelijkst, dat de Duitsche autoriteiten op dit terrein een andere opvatting hebben van krachtig optreden of van z.g. „drastische" maatre gelen, dan vele liberale of liberaliseerende heeren ten onzent. En wij erkennen dat de eerst-bedoelde opvatting, die volkomen strookt met wat wij zelf meermalen hebben verdedigd, heel veel beter is. Door bedoelde voorschriften voor het bedrijfsleven komt dit wel vast te staan, dat voor de Duitsche autoriteiten ontsla gen, waardoor menschen werkloos worden, een gruwel zijn; dat ontslagen dan eerst geoorloofd moeten worden geacht, indien deze werkelijk maar dan ook: werke lijk- het eenige middel zijn, om een on derneming te kunnen in stand houden en voortzetten. Als er echter andere middelen zijn, zoo als vermindering van inkomsten voor den ondernemer, loons- en salarisverlaging voor alle employé's, geen uitkeering van divi dend en tantièmes in een N.V., dan moet aan dergelijke middelen de voorkeur wor den gegeven bij het nastreven van een noodzakelijke verbetering der financieele resultaten van een onderneming. De door ons bedoelde liberale heeren waren echter vaak „drastisch" in hun maatregelen, die anderen troffen, maar erg teer als zij vrijwillig aan hun belangen moesten raken. Als de huidige omstandigheden hen op dit punt een beter inzicht en een betere practijk bijbrengen, dan is er ook al weer heel veel gewonnen. VLUCHTELINGEN AAN DE ZW1TSERSCHE GRENS BERN, 18 Juni (D.N.B.) De Zwitser- sche militaire en burgerlijke overheid heeft aan de Noord-Westelijke grens om vangrijke maatregelen getroffen om Ihet hoofd te bieden aan den toestand, die is ontstaan door het aankomen van talrijke Fransche vluchtelingen. Het overschrijden van de grens is slechts toegestaan aan per sonen onder de 18 en boven de 65 jaar en aan vrouwen. Auto's moeten worden achtergelaten. Vertegenwoordigers van de regeering van het kanton Bern bevinden zich sedert Zondag aan de grens om de uitvoering van de getroffen maatregelen te leiden. De vluchtelingen, die tot dusver zijn aange komen, zijn ondergebracht in het gymna sium van Concourt, ten Zuiden van Delle. Voor de ontwapening en interneering van deelen van het Fransche leger, die over de grens komen, zijn eveneens maatregelen getroffen. In liet geheele grensgebied is de Zwitsersche grens door vlaggen duide lijk aangegeven. DE DUCE VERTROKKEN. Mussolini is Maandagavond om 20 uur 30 uit Rome vertrokken voor een nieuwe ont moeting met den Führer en Rijkskanselier, Adolf Hitler. Zijn vertrek geschiedde in particulieren vorm van een nevenstation in Rome. De Duce wordt begeleid door den mi nister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, door zijn kabinetschef Segastianini, en door den plgatsvervangenden chef van den generalen staf, generaal Rotta. Voorts verluidt, dat tijdens de reis nog verdere persoonlijkheden, onder wie vooi'- namelijk ook de chef van den generalen staf der geheele Italiaansche weermacht, maarschalk Badoglio, in den trein zullen stappen. Tegelijk met den Duce is ook de Duit sche ambassadeur von Mackensen naar Duitschland vertrokken. OPROEP TOT DE FRANSCHE BEVOLKING. De Fransche radio heeft gisteravond na een herhaling van het besluit van maar- WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN NATIONALE WAARDIGHEID. Het Tweede-Kamerlid M. v. Poll schrijft onder bovenstaanden titel een artikel in de Utrechtsche Courant, waaraan wij het volgende ontleen en: Toen Alexander de Groote, na een ver blindende reeks van zegepralen op allerlei tegenstanders de grenzen van Indië had bereikt, wachtte hem daar, aan de oevers van Hydaspes, de oude, maar krachtige koning Porus met een sterk en goed toe gerust leger op. In een hevigen en bloedi- gen veldslag werd echter ook het leger van Porus door de geharde troepen van Alexan der geslagen. Porus zelf trachtte zich nog door de vlucht te redden:'hij werd evenwel achter haald en voor zijn overwinnaar Alexander gebracht. Toen heeft zich een gesprek ontwikkeld, dat geschiedkundige onsterfelijkheid heeft verworven. Alexander vroeg namelijk aan den overwonnen Porus, ïloe deze behandeld wenschte té worden. Het even rustige als majestueuze antwoord luidde: „Als een Koning!"... Het is ook aldus geschied: Alexander bevestigde niet alleen Porus in diens koninkrijk doch breidde dit zelfs in sterke mate uit. De waarde van de geschiedenis is geen andere dan dat zij lessen bevat voor heden en toekomst; wat betee*kent het verle den zonder dat? De les nu, welke ons dit brokje geschie denis geeft, is, dat het ook in de nederlaag mogelijk en geboden is een rechtmatige fierheid te behouden. Als ons volk eens gevraagd kón worden: hoe wilt gij behandeld worden, dan zou zijn antwoord moeten luiden en, naar onze vaste overtuiging ook luiden: als een hoog ontwikkeld Nederlandsch cultuurvolk! En evenals Porus op een nadere vraag van Alexander verkla£«*e dat in zijn antwoord, dat hij als koning behandeld wilde wor den, alles vervat was. wat hij had te zeg gen; evenzoo zou ook in dit antwoord al les vervat zijn, wat in de gegeven omstan digheden ons volk zou te zeggen hebben. Wij zijn nooit blind geweest voor de ge breken, óók vèn ons eigen volk en we zijn dat ook nu niet. Maar wij mogen er fier op gaan, dat het Nederlandsche volk een hoogontwikkeld cultuurvolk is, hetwelk op alle levensterrein een voor aanstaande plaats in de geheele wereld heeft ingenomen en ook nu nog inneemt. schalk Pélain de bevolking aangespoord „geduld en koelbloedigheid" te bewaren en de aanstaande gebeurtenissen met de grootste kalmte af te wachten. Alle Fran- schen moeten thuis blijven en niet te hoop loopen op de landwegen, teneinde een des organisatie van het geheele verkeersnet te vermijden. De regeering en de autoriteiten zijn vast besloten de rust en de discipline te handhaven en zullen dit met alle mid delen doorzetten. RADIOTOESPRAAK VAN CHURCHILL. Churchill beeft gisteravond een korte radiotoespraak gehouden, waarin hij aller eerst opmerkte, dat de berichten uit Frank rijk zeer Plecht waren. Vervolgens sprak hij enkele woorden van deelneming naar aanleiding van het ongeluk, waarin Frank rijk is gestort. Dit ongeluk, zoo vervolgde Churchill, is van geen invloed op het Brit- sche doel. Engeland zal thans als eenige voorvechter „de zaak. dor wereld" verde digen. Tenslotte sprak Chmchill de hoop uit, dat tenslotte voor Engeland alles nog een goed einde zal nemen. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. De Raad van Beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs deelt ons mede, dat de Najaarbeurs 1940, waar aan voor de vijfde maal een agrarische afdeeling verbonden zal zijn, ongewij zigd op den reeds vroeger vastgestel- den datum: 3 tot en met 12 September te Utrecht zal worden gehouden. Dit besluit is genomen met volle instem ming van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart en van het departement van landbouw en visscherij. VERSTREKKING EXTRA - BROODKAARTEN Welke arbeiders ervoor in aanmerking komen Hieronder laten wij een lijst van beroe pen volgen, waarir over het algemeen zwa re of zeer zware lichamelijke arbeid wordt verricht. Zooals men weet komen deze ar beiders in aanmerking voor extra-brood kaarten. Algemeen: stoker, tremmer, arbeider bij reinigingsdiensten, arbeider met pneumati sche werktuigen, zandstraalblazer. Mijnbouw enz.): mijnarbeider, (boven- grondsch en ondergrondschbruinkoolar beider, turfgraver, veenarbeider. Chemische industrie: arbeider in: lood- witf abrieken, lucif erf abrieken (geen hout- bewerkend), magnesietmalerijen, magne sia-fabrieken, springstoffabrieken, teerdis- tilleerderijen, zinkwitfabrieken, zoutziiur- fabrieken, zwavelzuurfabrieken, superfos- faatfabrieken. Metaalindustrie: arbeider in ijzergiete rijen, smid, ketelmaker, klinker, tcgenhou- der, voorslager, scheepsbouwarbeider, (handarbeid). Haven- en transportbedrijf: bootwerker, sjouwer, transportarbeider, chauffeur bij goederenvervoer over langen afstand. Scheepvaart: scheepsvolk bij: groote vaart, kleine vaart, visscherij, binnen scheepvaart. Spoor- en tramwegen: locomotief-perso neel, arbeid-remmer, rangeerpersoneel. Grondwerken, waterbouwkundige werken en wegenbouw: caissonarbeider, duiker, dijkwerker, grondwerker, polderwerker, baggerman. Bouwbedrijf: straatmaker, wegwerker, betonwerker, metselaar, opperman. Steen-, Glas- en Aardewerkindustrie: ar beider in glas- en aardewerkfabrieken, ar beider in steenfabrieken, steenhouwer, glas blazer, -buiger, -etser. Dc secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt bekend, dat een nieuwe regeling is ontworpen voor de distributie van motorbrandstof, waaronder wordt ver staan motorbenzine, motorbenzol en gasolie voor snclloopcnde dieselmoto ren. Ingevolge deze regeling is het met ingang van 1 Juli a.s. verboden zondcr schriftelijke vergunning, af te geven door den plaatselijken distributiedienst motorbrandstof te koopen of te ver bruiken. Op dien datum vervallen alle voorschriften en regelingen ten aanzien van het afleveren en verbruiken van motorbrandstof, alsmede de op grond daarvan afgegeven vergunningen. Deze vergunningen blijven derhalve tot en met 30 Juni van kracht. Er mogen ech ter vanaf heden geen nieuwe vergun ningen meer worden afgegeven. Van het bovenvermelde verbod tot hel koopen of verbruiken van motorbrandstof zijn uitgezonderd Nederlandsche militairen in het bezit van bonnen, afgegeven door een door het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart aan te wijzen in stantie. De aandacht wordt er nogmaals op geves tigd, dat bij het verbruiken van motor brandstof in verband met de zeer geringe 1 hoeveelheid, welke hier te lande beschik baar is, de grootst mogelijke zuinigheid moet worden betracht. Vergunningen zullen dan ook worden afgegeven voor geringe hoe veelheden bij uiterste noodzaak cn uitslui- •lend aan die personen en ondernemingen, die in verband met de uitoefening van hun beroep of bedrijf naar het oordeel van dc tot uitreiken bevoegde instanties daarvoor in aanmerking komen. Het maken van rit ten voor particuliere doeleinden is derhalve verboden. Een uitzondering hierop zal wor den gemaakt voor in'validewagentjes, voor zien van een kleinen motor met zeer ge ring verbruik. De plaatselijke distributiediensten mogen een vergunning slechts afgeven aan die ver bruikers, die in het bezit zijn van een mach tiging tot het in ontvangst nemen van een dergelijke vergunning. De beslissingen ten aanzien van het verleenen van machtigin gen ten behoeve van personenvervoer an ders dan door middel van taxi's, huur auto's en autobussen behoeven de goedkeu ring van den directeur van het rijksbureau voor aardolie-producten. Aanvraagformu lieren tot het verkrijgen van een machti ging zijn gratis te bekomen bij de plaatse lijke distributiekantoren. Deze formulieren moeten volledig ingevuld en onderteekend worden ingediend door: a. Verbruikers van benzine, benzol of gasolie, dienende voor de voortbeweging van motorrijtuigen, bij den rijksinspecteur van het verkeer van het district, waarin zij woonachtig of gevestigd zijn; b. Verbruikers van benzine of benzol, dienende voor de voortstuwing van vaar tuigen of de aandrijving van hulpmotoren Houtbewerking: houthakker, houtschil ler, houtzager, kuiper. Drukkerij: lettergieter, lettersmelter. Voedings- cn genotmiddelen: arbeider in suikerfabrieken, bakker (handbedrijf), slachter (geen slager). Landbouw: landbouwarbeider. Regeling voor hotels enz. nog eenige dagen uitgesteld. De Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat in afwij king van hetgeen betreffende de brood distributie reeds is gepubliceerd, de hotels, café's, restaurants enz. tot en met Zondag a.s. 23 Juni, nog brood aan hun gasten kun nen verstrekken, zonder daarbij bonnen in ontvangst te nemen. Zij zijn derhalve eerst met ingang van Maandag a.s., .24 Juni, ver plicht bij het verstrekken van broodmaal tijden de noodige bonnen in ontvangst te nemen. Bij wijze van overgangsmaatregel zullen voorts de hotels, café's, enz. van Maandag 24 Juni tot en met Donderdag 27 Juni a.s. het brood nog bij hun leverancier (bak ker) kunnen betrekken, zonder dat zij hier voor bonnen behoeven af te geven. TEELTPREMIE VLAS. Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dal aan boord van vaartuigen bij de secrtaris- sen of de daaronder ressorteerende agenten van de bevrachtingscommissies; c. Verbruikers van benzine of benzol als brandstof voor tractoren of stationnai- re motoren voor land- of tuinbouwdoelein- den, bij den directeur v.an afdeeling 2 d kunstmeststoffen van het Rijksbureau voedselvoorziening in oorlogstijd, Alcxan- derstraat 19, 's-Gravenhagc; d. verbruikers van benzine of benzol als brandstof voor tractoren of stationnaire motoren voor andere dan land- of tuin- bouwdoeleinden bij den directeur van het Rijksbureau voor aardolieproducten, Zee straat 100104 te 's-Gravenhage. e. verbruikers van benzine, benzol of gasolie, dienende voor andere doeleinden dan als motorbrandstof, bij den directeur van het Rijksbureau voor aardolieproduc ten. De vergunningen, welke slechts geldig zijn gedurende een door den secretaris-ge neraal wnd. hoofd van hel departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart aan te wijzen tijdvak, zijn voorzien van een aantal coupons, welke in dat zelfde tijdvak recht geven op het koopen van een daarop aangegeven hoeveelheid benzine, benzol of gasolie bij pomphouders. De pomphouder mag geen losse coupons in ontvangst ne men, doch moet de coupons eigenhandig van de vergunning knippen cn de ontvan gen coupons op opplakvcllen plakken, wel ke bij het Rijksbureau voor aardolieproduc ten, alsmede bij de benzinemaatschappijen verkrijgbaar worden gesteld. Tegen afgifte van dc opgeplakte coupons, zoomede van de bonnen ontvangen van militairen, kan de pomphouder zijn voorraad weder aan vullen bij den leverancier. Een afzonderlijke regeling is getroffen voor die verbruikers, hoofdzakelijk groot verbruikers, die over een aftapinrichting voor eigen gebruik beschikken. Deze cate gorie van verbruikers welke de motor brandstof rechtstreeks van den leverancier betrekt, heeft hiervoor geen vergunning noodig, doch een door of vanwege het Rijks bureau voor aardolieproductie af te geven bestelbon. Deze bestelbonnen moeten wor den aangevraagd bij een der onder a. tot en met e genoemde instaties. Dc bestel bonnen, waarop moet worden aangegeven de hoeveelheid motorbrandstof, waarop de verbruiker recht heeft, zijn eveneens slechts geldig gedurende een door den secretaris generaal voornoemd aan te wijzen tijdvak. Als eerste tijdvak van de geldigheid van vergunningen cn bestelbonnen als boven bedoeld is aangewezen het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 Juli 1940. Pomphouders en leveranciers, welke de ontvangen coupons, bonnen of bestelbonnen niet aanwenden tot het aanvullen van hun voorraad, zijn verplicht deze gedurende ten minste zes maanden te bewaren en op eer ste aanvrage aan de met dc controle belas te ambtenaren te vertoonen. EEN RADIOREDE VAN MINISTER BAUDOIN. GENEVE, 18 Juni. (D. N. B.). Dc nieuwe Fransche minister van buitenlandsche za ken Baudoin heeft gisteravond een radio rede tot het Fransche volk gericht, waarin hij een verklaring gaf van den stap van maarschalk Pétain bij de Duitsche regee ring. Frankrijk, aldus de minister, is tot de zen stap gedwongen geworden door de mi litaire superioriteit van Duitschland en door de ondoeltreffendheid van de Engel- sche hulp. Frankrijk was niet opgewassen tegen de Duitsche strijdkrachten en het Duitsche materiaal. De Fransche troepen, die uitgeput waren -van vermoeidheid kon den niet worden afgelost. voor vlas van den oogst 1939, hetwelk werd verkocht in de periode 25 September 1939 tot en met 30 April 1940, alsmede voor vlas, dat op 30 April 1940 nog onverkocht was, geen teeltpremie zal worden ver leend. R. K. Militair Tehuis te Delft. In tegenwoordigheid van majoor W. Rigter, namens den garnizoenscommandant luit.-kolonel P. W. Leverland, en andere militaire autoriteiten, is in het gebouw der R. K. Jongelingen-Congregatie aan de Brab. Turfmarkt te Delft een nieuw R. K Militair Tehuis geopend.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1