Duitsche doorbraak in Frankrijk Russische troepen bezetten Littauen Jxantjcfie tegwc wijkt ou&c geheele linie aan Jlanaat tot Zwitöe^óehe giaió SWeóident Smetona afyeUedea Russische beschuldigingen Itallë's deelneming aan den oorlog Japan en de koloniën MAANDAG 17 JUNI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 REGEERING-REYNAUD AFGETREDEN DOOR DE MAGINOT-LINIE. Het oppercommando der Duitsche weer macht maakte Zaterdag bekend: Na den doorbraak door de linie van for ten ter weerszijden van de Maas zijn stad en citadel van de in den wereldoorlog zwaar omstreden vesting Verdun door ons genomen. Na zware gevechten zijn onze troepen op een breed front door de Maginotlinie ten Zuiden van Saarbruecken heen gebroken. LEGERBERICHT VAN ZATERDAG. In het Duitsche tegenbericht van Zater dagmiddag werd o.a. medegedeeld: De achtervolging is tusschen de Bene- den-Seine en de Maas overal aan den gang. De ontbinding der verslagen Fransohe le gers duurt voort. Parijs werd Vrijdag zonder strijd bezet en gepasseerd. Boven het kasteel van Ver sailles, waar in 1871 het lot van Duitsoh- land werd. gevormd, en in 1919 de Duit sche sanaad bezegeld, wappert de Duitsche oorlogsvlag. Ten Zuiden van het bosch der Argon- nen, werd de vijand naar het Zuidoosten geworpen en afgedreven van de richting, waarin hij wilde vluchten. Op 14 Juni ondernamen eenheden vlie gers van alle wapenen een grootschen aan val aan het Saarfront op de Maginotlinie. LEGERBERICHT VAN ZATERDAG. Het Duitsche legerbericht van Zaterdag middag luidt als volgt: Het geheele front van het Kanaal tot aan de Zwitsersche grens stormt zegevie rend voorwaarts. Bij de aohtervolging van den verslagen vijand in de richting van de Loire wedijveren gemotoriseerde en niet- gemotoriseerde groepen in geweldige marsehprestaties en halen vaak den vluch tenden en uitgeputten vijand in. Het aantal der gevangenen stijgt voortdurend. Opeenvolgende aanvallen van het lucht- wapen werden met krachtig gevolg gericht op de langs spoorlijnen en wegen naar de Loire terugtrekkende deelen van den vij and. Ten Zuidoosten van Parijs en aan de Boven-Marne zijn sterke gemotoriseerde en pantsergroepen bezig rusteloos naar het Zuiden op te rukken. Het plateau van Langres is overschreden. De terugtochtli nies der van Saar en Rijn terugtrekkende Fransche strijdkrachten zijn daarmede doorbroken. De vesting Verdun is met al haar forten veroverd. Ook de sterke fortificaties in de streek van Longuyon zijn genomen. Aan het Saarfront is de Maginotlinie den Rijn op terugtrekkende Fransche sol ken. De Boven Rijn is ten Oosten van Col- mar op een breed front in den aanval over trokken. FRANSCH LEGERBERICHT. Het Fransche opperbevel deelde gisteren mede: Sedert 24 uur heeft de slag zijn hoogte punt bereikt. De vijand werpt voortdurend nieuwe troepen en nieuw materiaal in den strijd en voert zijn aanvallen met ontzag lijke kracht uit. Hij is reeds de hoogvlakte van Langres voorbij. Het gelukte den vij and zijn gepantserde verkenningscollonnes tot voorbij Chaumant te doen oprukken. De vijand is tot in het gebied van Gray doorgedrongen. VIER FUNDAIMENTEELE FEITEN. In het frontibericht van het D.N.B. wordt erop gewezen, dat het legerberioht van 16 Juni vier voorname feiten van fundamen- teele en 'beslissende beteekenis bevat, nl.: 1. Groote deelen van het Fransche front zijn geheel ineengestort, of storten ineen. De Duitsche legergroepen stormen van het Kanaal tot aan de Zwitsersohe grens over al zegevierend voorwaarts. 2. De Duitsche troepen hebben ten Zuid oosten van Parijs reeds de hoogvlakte van Langres achter zich gelaten. Zij zijn hier rond honderd K.M. van de Zwitsersche grens verwijderd. Hierdoor zijn zij door de terugtochtlinies van de van de Saar en den Rijn op terugtrekende Fransche sol daten gestooten. De reeds Zaterdag aan geduide omsingelings-beweging is hierdoor dus geslaagd. 3. De vesting Verdun, waar omheen in den wereldoorlog bloedige veldslagen zijn geleverd, viel bij den eersten stormloop met al haar verdedigingswerken en forten in Duitsche handen. 4. De Maginotlinie is tusschen St. Avoid en Saaralben doorbroken. Het geheele militaire beeld, dat op deze vier feiten rust, wordt nog vollediger door de mededeellng, dat de Duitsche troepen er in geslaagd zijn den Boven Rijn over een breed front over te trekken, waardoor thans de linkervleugel van het Duitsche Westelijke leger den Elzas binnendringt. Op het oogeniblik stooten de gemotori seerde en niet gemotoriseerde groepen door geweldige marsehprestaties steeds weer in de vluchtende vijandelijke colonnes, die middellijk aan de vooruitstormende eenhe den van het Duitsche leger overgeven, de wapens neerleggen en gevangen genomen worden. Dit geldt voornamelijk voor de fronten ten Westen van Parijs, terwijl in afzonderlijke deelen van de Maginotlinie dikwijls nog taaie tegenstand wordt ge boden. De beteekenis van den doorbraak die tusschen St. Avoid en Saaralben door de centrale vestingen van de Maginotlinie kon worden geforceerd, is daarom van des te grootere beteekenis. Ook de verovering van de sterke vesting Verdun is in dit verband van groote mili- tarie en moreele draagwijdte, want hier door is de achterzijde van de Maginotlinie in een sector vrij. VLUCHT NAAR DE ZWITSERSCHE GRENS. Het gerucht doet te Genève de ronde, dat een FransCh leger, dat door de Duit- schers wordt achtervolgd, op weg is naar de Zwitsersche grens en dat het voorne mens is deze te overschrijden. Verschil lende Fransche soldaten zouden er reeds in zijn 'geslaagd zich op Zwitsersch grond gebied te begeven. De Zwitsersche autori teiten vorderen in groote haast te Genève autobussen op om soldaten naar de grens te brengen. PETAIN VORMT NIEUWE FRANSCHE REGEERING. Volgens te Genève ontvangen berichten uit Bordeaux is de Fransche regeering gisteren om 22.30 Franschen tijd afge treden. Een nieuwe regeering is gevormd met maarschalk Pétain als minister-president. Generaal Weygand is plaatsvervangend minister-president geworden. Minister van oorlog is geworden gene raal Colson, van luchtvaart de onlangs ge- pensonneerde generaal-vlieger Pujo, en van marine de chef van den marinestaf, Darlan. Tot minister van justitie is de vroegere premier en minister van buiten- landsche zaken Laval benoemd. Minister van buitenlandsche zaken is Bausoin, die tot dusver onderstaatssecretaris van bui tenlandsche zaken was. Dutillier is minis ter van financiën gebleven ULTIMATIEVE EISCHEN VAN MOSKOU. In den loop der laatste maanden heeft zich in Littauen een reeks van gevallen voorgedaan, waarin volgens de uitlegging van Moskou, door Littausche autoriteiten Sovjet-Russische militairen van de Russi sche troependeelen, die zich volgens het bijstandspact op Littausch gebied bevinden, weggevoerd en gefolterd werden om van hen militaire geheimen van den Sovjet staat af te persen. Door dergelijke acties zouden de Littausche autoriteiten het ver- blyf van Sovjet-Russische troependeelen in Littauen onmogelijk trachten te maken. Bovendien zou spoedig na het sluiten van het bijstandsverdrag de Littausche re geering een militair bondgenootschap ge sloten hebben met Letland en Estland. In verband met deze beschuldigingen vertoefde de laatste dagen de Littausche minister van buitenlandsche zaken Urbsys te Moskou. De onderhandelingen zijn blijk baar op niets uitgeloopen, want Zaterdag werd bekend, dat de Sovjet-Russische re geering de volgende eischen in ultimatie- ven vorm gesteld had: 1. De Littausche minister van binnen- landsche zaken, Skucas, en de chef van po litie, Powailitis, moeten terstond voor het gerecht gedaagd worden, aangezien zij naar Sovjet-Russische opvatting de voornaam ste schuldigen aan de incidenten van den laatsten tijd zyn. 2. In ^Littauen moet een nieuwe regee ring gevormd worden, die „in staat en be reid" is om het Sovjet-RussischLittau sche bijstandspact ten uitvoer te leggen en op te treden tegen de vijanden van dit verdrag. 3. In Littauen moeten Sovjet-Russische troepen toegelaten worden om verdeeld te worden over de belangrijkste centra in vol doenden getale om de mogelijkheid van de uitvoering van het bijstandspact te waar borgen en om alle incidenten te voorko- DE RUSSEN OVERSCHRIJDEN DE GRENS. De Littauscne minister van buitenland sche zaken, Urbsys, heeft Zaterdag om 14 uur, het volgende telegram uit Moskou ge zonden: De Russische minister van buitenland sche zaken, Molotow, heeft de Littausche regeering de volgende eischen gesteld: 1. Het Sovjet-Russische leger overschrijdt heden om 15 uur de Littausche grens op de volgende plaatsen: Eisisjkis, Droeskenin- kai, Droeskeninkeliai en Doekstas. 2. De Sovjet-Russische troependeelen zullen in het. bijzonder bezetten de steden Wilna, Kaunas, Sjaulen, Ponjwjesj en Ra- seyny. 3. Wat de andere plaatsen betreft, deze zullen worden vastgesteld door den Sov jet-Russisch en generaal Pawlow en den Littauschen opperbevelhebber generaal Vitkauskas. Zy zullen elkander heden om 20 uur op het station Goedagojo ontmoeten. LITTAUSCHE REGEERING ZWICHT Teneinde onaangename incidenten te vermijden, zoo werd uit Kaunas gemeld, bevelen de Littausche regeeringsinstanties geen hinderpalen in den weg te leggen aan den intocht der Sovjet-Russische troepen in Littausch gebied. Onmiddellijk nadat de regeering de Rus sische eischen had aanvaard, trad zij af, waarop de president, der republiek generaal Rastikis opdracht gaf tot vorming van een regeering. Generaal Rastikis begon ter stond met de uitvoering van zijn opdracht. Intusschen verklaarde de commissaris van buitenlandsche zaken, Molotow, dat Rasti kis voor de Sovjet-Unie geen persona grata was en da het noodzakelijk was om in overleg te treden met de Sovjet-Russische regeering over den minister-president en de andere ministers. Onmiddellijk daarop deelde minister Urbsys mede, dat Sovjet- Russische legerdeelen Zaterdagmiddag om 14 uur de Littausche grens zouden over schrijden en zien zouden begeven naar de aangegeven belangrijke centra van Littau en. De Littausche regeering gaf terstond haar organen bevel en instructie om de in Littauen aankomende Sovjet-Russische le gers zoo te ontvangen als de regeering der Sovjet-Unie dit verzocht. Tegen 19 uur kwam met een speciaal vliegtuig de plaatsvervangende Sovjet- Russische commissaris Dekanossow als ver tegenwoordiger van zijn regeering te Kau nas aan in gezelschap van den Sovjet-Rus- sischen gezant voor Littauen, Podziniakow. Hij zou direct in contact treden met de Lit tausche instanties ten behoeve van de vor ming van een nieuwe regeering. Inmiddels waren 200 Sovjet-Russische tanks Kaunas gepasseerd. Het gros van een pantserdivisie was in Kaunas aangekomen. Pantserwagens werden gestationneerd voor de openbare gebouwen. De bevolking volg de de instructie der regeering op om zich rustig te gedragen. PRESIDENT SMETONA AFGETREDEN. De president der Littausche republiek, Smetona, is daarop met zijn gezin uit zijn paleis vertrokken, hetgeen als een aftre den wordt beschouwd. Volgens de grond wet wordt hij door den premier, op dit oogenblik door den afgetreden premier Merkys, vertegenwoordigd. De minister van oorlog, generaal Mustei- kis, die nog behoorde tot het kabinet Mer kys, dat was afgetreden, doch zich nog met de afwikkeling der staatszaken bezig hield, heeft ontslag genomen. De afgetreden minister van binnenland- sche zaken, generaal Skucas en de gelijk tijdig ontslagen chef van de veiligheidspo litie, Powailitis, zijn gearresteerd en in de gevangens opgesloten. De besprekingen met den Sovjet-Russi- schen plaatsvervangenden volkscommissa ris van buitenlandsche zaken, Dekanozow, over de vorming van een nieuwe Littau sche regeering, zijn in verband met de nieuwe omstandigheden, welke door de vlucht van den staatspresident zijn ont staan, niet doorgegaan. Eerst nadat nadere berichten over de houding van Moskou zijn ontvangen, kan nader gesproken worden over de vorming van een nieuwe regeering. In het geheele land is de orde niet verstoord. Incidenten heben zich niet voorgedaan. De oorlogscommandant van Kaunas heeft Zondagavond door middel van een procla matie verscherpte bepalingen bekend ge maakt, welke zyn genomen in verband met den thans bestaanden uitzonderingstoe stand. Volgens déze proclamatie is elk verkeer en elk verblijf buiten de eigen woning, zonder toestemming verboden. Ook de HET LEGERBERICHT. Het Italiaansche tegenbericht van Zon dag luidt als volgt: Aan de Alpengrens ontwikkelen zich voortdurend verkenningsacties, die alle aan gene zijde van de grens ondernomen worden, welke grens door den tegenstander tevergeefs versperd is. Krijgsgevange nen en automatische wapens vielen in onze handen. Op de Middellandsche Zee zetten onze marine en luchtmacht haar optreden voort met steeds doeltreffender en veelbeloven- der resultaten. Terwijl de Britsche radio officieel het verlies bevestigde van den kruiser „Calypso", hebben onze duikbooten in den loop van nieuwe zegevierende ac ties tegen vijandelijke dur'kbooten er een tot zinken gebracht. Tezelfdertijd neemt onze luchtmacht, die haar aanvalsgeest eer aandoet, overal het initiatief. Met vaststaand succes heeft men talrijke bombardementen ten uitvoer gelegd op'Fransche luchthavens en haven werken op Corsica en op het arsenaal van Burmola (Malta). Een uitgebreide, stoutmoedige offensie ve actie werd ondernomen met zeventig jachttoestellen op de luchtbases van Le Cannet des Maures en Cuers-Pierrefeu in Zuid-Frankrijk. Veertig vijandelijke vlieg tuigen werden vernield, waarvan een deel tijdens hevige gevechten en een deel op den beganen grond. Een groot munitiede pot vloog in de lucht en talrijke branden ontstonden. Opmerkelijk was de reactie van den tegenstander: vijf van onze vlieg tuigen worden vermist. In Noord-Afrika zijn hevige acties gaan de tegen Engelsche strijdkrachten, die ge steund door talrijke gevechtswagens ge poogd hadden aan te vallen in de richting van Sidi Azeis. In Oost-Afrika hebben onze luchteen- heden de luchtbases van Berbera en Man- dera gebombardeerd; boven Massaoea werden twee Britsche vliegtuigen, die trachtten binnen te vliegen, neergehaald. In den nacht van 15 Juni heeft de vijand de gebruikelijke vluchten gemaakt boven het moederland. Op Genua werden eenige bommen geworpen, die lichte schade ver oorzaakten en eenige slachtoffers onder de burgerbevolking. Vier vijandelijke toestel len werden door het luchtafweergeschut van Genua neergeschoten. DE HOUDING VAN EGYPTE. De Egyptische regeering heeft de Ita liaansche regeering door tusschenkomst van den Italiaanschen gezant te Cairo en den Egyptischen gezant te Rome de vol gende mededeeling gezonden: „Ingevolge de oorlogsverklaring van den kant van Italië heeft de Egyptische re geering, overeenkomstig het bondgenoot schapsverdrag met Groot-Brittannië, be sloten de diplomatieke betrekkingen met de Italiaansche regeering te verbreken. Het Egyptische parlement heeft kennis geno men van dit besluit en in zijn zitting van 12 Juni j.L hebben de Kamer van Afge vaardigden en de Senaat goedkeuring ge hecht aan de volgende verklaring, afge legd door den ministerpresident: 1. Egypte zal de verplichtingen van zijn bondgenoot schap met Groot-Brittannië eerbiedigen en al het noodige doen in het binnenland van zijn gebied om zijn bondgenoot alle hulp en alle faciliteiten te verschaffen, welke deze zal vragen. 2. Egypte zal slechts aan den oorlog deelnemen ingeval het zal wor den aangevallen door Italië op een van de drie volgende wijzen: a. Wanneer Italiaansche soldaten het initiatief zullen nemen tot een inval op Egyptisch gebied, b. wanneer Italië Egyp tische steden door bombardementen zal verwoesten, c. wanneer Italië luchtaanval- openbare gelegénheden en amusementsbe drijven moeten gesloten worden. Wapens moeten binnen 24 uur worden ingeleverd. Overtreding dezer bepalingen wordt be straft met opzending naar een kamp van dwangarbeiders, voor tijdvakken tot een jaar of met geldboeten tot 5000 lita. RADIOTOESPRAAK VAN MERKYS. De Littausche minister-president Mer kys, die thans de functies van den staats president en van minister-president uit oefent, heeft gistermiddag voor de Littau sche radio een toespraak gehouden, waarin hij met betrekking tot de jongste gebeur tenissen de bevolking tot een juiste beoor deeling van den toestand aanmaande. Wij zijn er van overtuigd, zoo zeide hij, dat het binnenrukken van nieuwe Sovjet-Russi sche troepenonderdeelen in Littauen alleen gebeurd is voor het verkrijgen van een grootere veiligheid van Littauen en de Sovjet-Unie. Daarom moeten deze troepen door ons beschouwd worden als een be vriend en verbonden leger. LETLANDSCHE GRENSWACHT IN DE ASCH GELEGD. Naar het Letlandsche telegraafagent- schap uit Riga meldt, is de standplaats v: de Letlandsche grenswacht in Maskenki in de streek van Abrene Zaterdagochtend in de asch gelegd. Men vond de lijken van twee grenswachters en een vrouw, voorts een zwaargewonde vrouw en een zwaarge wonden jongen. Bovendien zijn elf grens wachters en verscheidene bewoners der plaats verdwenen. Een commissie van on derzoek onder leiding van den comman dant der grensbewaking, generaal Bolstein, is naar Maslenki vertrokken. R.K. V«r. v. Kraamverzor ing v. alle gezindten ti Leiden en Omstreken Plaalsing-Bure u le/feinner estgracht 30, voor) een Bmrbz&v rtr. verleent hulp oor /ellplonu rde krachten Geopend eikei DINSDAG- n DONDER DAGMIDDAG van 2*4 JL tot het ver strekken van e gewénwht inlichtingen, aanmelden vai contribueen ide leden en aanvragen voo kraamhulp Telef. 23420. b. g. g. Inlicht k 08. Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bin nenvestgracht 30. len zal ondernemen op Egyptische militai re doelen". Na de officieele overhandiging van de verklaring der Egyptische regeering over 't afbreken der diplomatieke betrekkingen met Italië wordt, aldus meldt D.N.B. uit Rome, in bevoegde Italiaansche kringen, die nog niet terstond een concreet oordeel willen geven, de meening geuit, dat men eerst moet zien, hoe de Egyptische regee ring zelf haar verklaring uitleggen err prae- tisch uitvoeren wil. Uitsluitend daarvan zal in de toekomst de houding der Italiaan sche regeering afhangen, zooals overigens ook blijkt uit de verklaring van den Duce van vorige week Maandag. UITWISSELING VAN ITALIAANSCHE EN FRANSCHE DIPLOMATEN. In den loop van Zondag is de uitwisse ling geschied van het Italiaansche en het Fransche diplomatieke en consulaire korps. Gistermorgen kwamen in het station van Genève twee treinen uit het grensstation Beltegarde aan. In den eerste bevond zich het Italiaansche diplomatieke en in den tweede het Italiaansche consulaire korps uit Frankrijk. Op het oogenblik, waarop de twee trei nen het Zwitsersche grondgebied bereik ten, werd telefonisch naar Italië instructie gezonden, het te Domodossola opgehouden Fransche diplomatieke en consulaire korps toe te staan, naar Zwitserland te vertrek ken. De onderhandelingen over de uitwisse ling van het Italiaansche en het Engelsche ambassade-personeel, welke in Lissabon zal geschieden, schijnen echter nog niet ge ëindigd te zijn, aangezien de kwestie van het verleenen van een veilig geleide voor het s.s. „Conté Rosso" op onverwachte moeilijkheden is gestuit. De Engelsche am- bassadeurstrein en de Italiaansche staan derhalve nog steeds op Italiaanschen, resp. Engelschen bodem DE WAPENZENDINGEN UIT INDO-CHINA. Japan wil maatregelen nemen. Het hoofdkwartier van het Zuidelijke Japansche leger heeft, volgens een bericht der „Tokio Nitsji Nitsji", in een verklaring er op gewezen, dat Fransch Indo-China verantwoordelijk is te achten voor het verzet, dat de regeering van Tsjoengking blijft bieden. Te Haiphong, dat het centrum is voor de ravitailleering van Tsjoenking, wordt in hoofdzaak Fransch en Engelsch oorlogsmateriaal verscheept, dat langs den Joennanspoorweg en langs den nieuwen, met Fransch geld gebouwde autoweg, naar het binnenland van China verder wordt vervoerd. Ondanks de Japansche protes ten zyn de dagelijltsche leveranties aan Tsjoenking in versterkte mate voortgezet, zoodat de vy andelij ke houding van Frank rijk, welke voor Japan een gevaar vormt, duidelyk ie. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft, in verband met de verklaring van het hoofdkwartier van het Zuidelijke Japan sche leger over de noodzakelijkheid een einde te maken aan het transport van wa penen uit Fransch Indo-Ghina aan Tsjiang Kai-Sjek, vastgesteld, dat de opvattingen der militairen, welke in deze verklaring tot uiting komen, aldus moeten worden verklaard, dat wellicht een aanval op den spoorweg HaiphongJoennan en een ver woesting van dien spoorweg zijn te ver wachten. HET KOLONIALE GEBIED IN DEN STILLEN OCEAAN. Het Japansche blad „Nitsji Nietsji" houdt zich bezig met de Fransche en Engelsche Koloniën in het Westelijke en Zuidelyke deel van den Stilten Oceaan en constateert daarbij, dat zij wegens de nederlaag der Westelijke mogendheden in Europa thans zonder practische controle van haar moe derlanden zijn. Daarmede, aldus het blad, is de positie voor deze koloniën gelijk aan die van Nederlandsch-Indië. Het schynt dat tusschen Engeland en de Vereenigde Staten een geheime overeenkomst over een ge meenschappelijke verdediging van de En gelsche en Fransche koloniën in het Zuide lijke deel van den Stilten Oceaan, inclusief Australië, Nieuw Caledonië en Neder landsch-Indië, gesloten is. Voorts meldt het blad over beweerde on derhandelingen over de mogelijkheid van een tijdelijk gemeenschappelijk beheer van Fransch-Indo-China door Engeland, de Vereenigde Staten en Frankrijk. De Ja pansche regeering zal aan de ontwikkeling van dit vraagstuk, vooral aan de kwestie van Indo-China de grootste aandacht be steden. Tegen een gemeenschappelijk be stuur van Fransch-Indo-China door En geland, Amerika en Frankrijk zou Japan uiteraard ten scherpste protesteeren

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6