ZATERDAG 15 JUNI 1940 31ste Jaargang No. 9668 ^id^elieSoma/nt Bureaux Papen gracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus lt V Hoe kunnen wij „goede dagen" zien Ieder mensch verlangt er naar, om goede dagen te zien waarlijk goede dagen. Welnu het Epistel van de Zondagsmis op den vijfden Zondag na Pinksteren (mor gen) zegt ons, wat wij moeten doen, om „goede dagen" te zien! Morgen wordt het ons in de kerk voor gelezen door den priester. Beseffen wij het dan wel, dat de priester dan niet mededeelt menschelijke wijsheid, geboren uit kennis en ervaring, maar het woord van God-Zelf. Men leze dit Epistel, ontleend aan den lsten Brief van St. Petrus, reeds heden met aandacht: Welbeminden: Weest allen eensge zind, deelnemend voor elkander, vol broederliefde, barmhartig, bescheiden; vergeldt geen kwaad met kwaad, of schelden met schelden, maar zegent el kander veeleer; ge zijt toch geroepen, om zegen te erven. Immers: Wie het le ven wil liefhebben, en goede dagen wil zien, weerhoude zijn tong van het kwaad, en doe het goede, zoeke den vrede en jage hem na. Want de oog en des Heeren zijn op de rechtvaardigen gericht, en zijn ooren gericht op hun smeeken; maar 's Heeren aangezicht is tegen de boosdoeners gefronst. En wie zal u kwaad doen, wanneer ge ijve rig zijt in het goede? Maar al zoudt ge ook lijden om de gerechtigheid, zalig zijt ge! Vreest niet vöor hen, en laat u niet verontrusten. Heilig Christus den Heer, in uw harten. 't Zal voor ons zijn een heerlijk-vrucht bare Zondag, als wij deze waarheden uit de Heilige Schrift in ons weten op te ne men, en te „verwerken", zóódat ze in onze gedachten en gevoelens gaan leven, onze gedachten en gevoelens bezielen! In „Levenswijding door de Zondagsmis" wijst Deken de Korte er op, dat de bijzon der les, welke ons morgen in de wisselende Mis-gebeden wordt gegeven, betreft de lief de tot God en den evenmensch. Met opzet wordt de deugd gekozen, die de grootste is der goddelijke deugden. In deze deugd is gelegen de band der volmaaktheid, want wie deze deugd in haar volkomenheid be oefent onderhoudt alle geboden. Eigenlijk ligt de liefde tot den evenmensch al opgeslo ten in de volmaakte liefde tot God; want hij, die ons met de woorden van den H. Geest het tractaat van de liefde schreef, zegt: „Wie dan de goederen dezer wereld bezit, en zijn broeder in nood ziet, maar zijn hart voor hem sluit, hoe blijft in hem de liefde tot God?" en „Zoo iemand zegt: „Ik heb God lief', maar toch zyn broeder haat, hy is een leugenaar; wie- immers zijn broeder, dien hij gezien heeft, niet bemint, kan God niet beminnen, Dien hij niet heeft gezien (Joës I 3, 17 en I 4, 24). Omdat nu de liefde voor den evenmensch haar wortel heeft in de liefde tot God, wordt op de eerste plaats om die volmaakte Godsliefde gebeden" in de wisselende Mis-gebeden aldus Deken de Korte. De liturgie van de Kerk is voor alle tij den en als 't ware voor iederen tijd heel speciaal, heel bijzonder. Dat ondervinden wij mensch en van dézen tijd ook in de liturgie van morgen. 't Is, alsof het Epistel, waarin ons wordt medegedeeld, hoe wij goede dagen kunnen beleven, is geschreven voor dezen tijd, waarin vele nvreezen en zich verontrus ten V Ee» onderzoek gewenscht De Nationaal Socialistische Beweging in Nederland heeft een brochure laten ver schijnen, getiteld „de N.S.B. in oorlogstijd" Mussert vraagt een grondig onderzoek over de geheele „landverraad-actie". Met dit verlangen moet ieder het eens zijn. Een objectief gerechtelijk onderzoek zal ieder, die het recht lief heeft, ongetwijfeld wenschen en van ganscher harte wen- schen. Met onedele, minderwaardige of zelfs afschuwelijke wraak-gevoelens heeft deze wensch niets te maken. Hij komt daarentegen juist voort uit een zuiver rechtsgevoel. Wat is er waar van de geruchten over V Ons zelf zijn Wat van iederen Nederlander aller eerst wordt gevraagd is: dat hij zich zelf bljjft! Wij hebben op dezen eisch al meermalen gewezen. Vandaag willen wij enkele stemmen van anderen laten hooren. Het „Handelsblad" schrijft, dat Neder land wenscht te blijven „een eigen histo risch gegroeid Nederlandsch geheel": In een zich vernieuwend Europa zul len wij wederom onze plaats weten te vinden, met behoud van de beste grond beginselen en eigenschappen, die ons volk hebben gemaakt tot een eigen his torisch gegroeid Nederlandsch geheel. Tegenover het nieuwe dat streeft naar een menschwaardigen opbouw heeft Nederland nooit afwijzend gestaan en, nadat het nieuwe den transformator van onzen volksaard was gepasseerd, is het steeds tot bloei gekomen, en heeft het in zijn edelste openbaringen steeds uiting gevonden, in Nederlandsche cul tuurwaarden, die bleken door de eeuwen heen even waard gehandhaafd te blijven als het, in dezen zin bijna symbolische, stadhuis van Middel burg. Nederlanders zijn we en Nederlanders blijven we schrijft de „Nieuwe Utrecht- sche Courant": Nederlanders zijn we en Nederlan ders blijven we. Wy worden straks weer vrije Nederlaiders en dan zullen we als de verhoudingen zoo blijv als ze thans onder Gods gunst zijn dank baar zijn voor de medewerking welke de Duitschers ons hebben gegeven. Dan kan er iets geboren worden van een goede verstandhouding tusschen buur- volken. Maar nooit met prijsgeving van ons eigen nationaal besef, onzen eigen volksaard, ons eigen volkskarak ter, onze eigen rechten. Dat begeeren de Duitschers niet van ons en wij, Nederlanders, willen dat niet!" De „Volkskrant" brengt onder de aan dacht van hen, die anders mochten meenen, dat Nederland nu niet in-eens nationaal-so- cialistisch is geworden: De Duitsche bezetting is uiteraard een tijdelijk verschijnsel, uit een stra tegisch oogpunt ondernomen, evenals de bezetting van Denemarken. Duitschland heeft niet de bedoeling ons in te lyven en van Nederland, naar Oostenrijksch model, een West mark te maken. Duitschland bedoelt ook niet ons zijn politieke opvattingen en inzichten op te leggen: de verklaring van den rijks commissaris en de toelichting van diens juridischen adviseur stellen dit buiten kyf. En hoe voldaan wellicht de Duitsche overheid mocht zijn indien het volk van Nederland uit volle overtuiging de nationaal-socialistische leer aanhing, even weinig ingenomenheid zou ze aan den dag leggen indien dat aanhangen enkel geveinsd of voorgewend was, voorgewend om bij de nieuwe meesters in de gunst te komen. Waar blijft het woord van den heer Mussert in zijn weekblad, dat een Duitsche overwinning het proces der bekeering van Europa tot het nationaal- socialisme ietwat zou verhaasten, met de waarschuwing daarnaast dat „men de invloed van wapenfeiten op het geestelijk gebeuren niet moet over schatten." De tijdelijke bezetting van ons land door de Duitschers maakt het niet na- tionaal-socialist.isch: Duitschland vindt hier de bodem niet bereid, zooals an derhalve eeuw geleden het geval was, toen de Patriotten, in hun strijd tegen de Prinsgezinden, de Fransche revolu- tionnairen te hulp riepen. De „Maasbode" verklaart met dankbaar heid te hebben kennis genomen van de re devoeringen van dr. Seys Inquart, waaruit blykt, dat hij het eigene van het Neder landsche volk niet wfl aantasten. En het blad vervolgt dan: Dat valt den Duitschen bezetter blijkbaar niet moeilijk, omdat hij hier niet alleen heeft gevonden een groot, aan eigen traditie en cultuur zoo rijk verleden, maar ook een heden, dat het kenmerk droeg van gezonde toestan den en een welvaartspeil, staande vér boven het Europeesch gemiddelde, gepleegd landverraad? Wat is er waar van mishandelingen, on- schuldigen onrechtvaardig aangedaan? De tijd voor een rustig, objectief onder zoek en een eerlijk en correct antwoord op deze vragen moge er spoedig zijn. waaraan niets afdoet het feit, van de, vóór den oorlog steeds verminderde werkloosheid, die thans reeds door één der aangekondigde bestrijdingsmidde len, tewerkstelling in Duitschland, na tuurlijk radicaal kan worden opgelost. Al hopen we van harte, dat juist dit middel door het goed werken van de andere, het minst gebruikt zal moeten worden. Dit is ons aller vurig verlangen en dit blijke uit ons aller bezonken gedrag: Ne derland wil zichzelf zyn. BINNENLAND De distributie van brood vangt Maandag aan Per 'hoofd en per week 2.000 gram t De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visschery, maakt bekend, dat op Maan dag 17 Juni a.s. met de distributie van brood een aanvang zal worden gemaakt. Onder brood wordt verstaan alle soorten wit brood, bruin brood, rogge-brood, kren tenbrood en luxe-broodjes. Beschuit, ont bijtkoek, banket en koekjes zullen der halve niet onder de distributie vallen. Per hoofd van de bevolking wordt per week beschikbaar gesteld onge veer 2.000 gram brood, of een daar mede gelijkstaand gewicht aan klein brood. Per week zullen in totaal 20 bonnen worden geldig verklaard, met dien verstande, dat men de voor een bepaalde week bestemde bonnen des- gewenscht nog tot en met den Donder dag der daarop volgende week voor het koopen van brood zal kunnen ge bruiken. Per bon wordt derhalve plm. 100 gram brood verstrekt. Aan arbeiders, die zwaren lichamelijken arbeid te verrichten hebben, zal een extra- rantsoen van 50 van het normale rant soen worden toegekend. Zij, die zeer zwaren arbeid verrichten, krijgen 100 van het normale rantsoen extra. Indien men in aanmerking denkt te komen om onder een van bovengenoemde categorieën te worden gerangschikt, dient men zich met den plaatselijken distributiedienst in verbinding te stellen ter verkrijging van extrabroodbonnen. Voor groote bedrijven is de mogelijkheid opengesteld, dat de werkgever voor alle daarvoor in aanmer king komende arbeiders van zijn bedrijf, na overleg met den plaatselijken distribu tiedienst, de aanvraag collectief indient. De bakkers mogen zonder in ontvangst neming van bonnen geen brood aan hun klanten verstrekken en zijn verplicht de bonnen in te leveren bij de plaatselijke distributiediensten. De inlevering der bon nen zal niet geschieden op opplakvellen, zooals dit voor de tot nog toe gedistribu eerde artikelen voorgeschreven is, maar in enveloppen, welke bij de plaatselijke dis tributiediensten verkrijgbaar zijn. Tegen inlevering van de bonnen wordt onmiddellijk aan de bakkers een toewijzing tarwebloem en/of tarwemeel verstrekt door de distributiediensten. Indien de bak ker roggebrood wenscht te bereiden, kan hij zijn toewijzing tarwebloem en/of tar wemeel bij de Nederlandsche meelcentrale inwisselen voor een toewijzing roggemeel. De bakkers kunnen zoo noodig van de meelcentrale een voorschottoewijzing meel en/of bloem ontvangen. Voor eiken maaltijd, waarbij brood verstrekt wordt, moeten in de hotels, café's, restaurants en in de zoogenaam de broodjeswinkels enz. het met de ver strekte hoeveelheid brood overeenko mende aantal bonnen van de bezoe kers in ontvangst worden genomen. Op deze bonnen kan door de hotels enz. brood worden betrokken van de bakkers. Teneinde er voor te zorgen, dat de hotels, café's, restaurants enz. bij den aanvang der distributie over brood beschikken en om hen in s^aat te stellen aan de ver- groote vraag naar brood, bijvoorbeeld op den Zaterdag en Zondag, te kunnen vol doen, is bepaald, dat zij van Maandag 17 Juni a.s. tot en met Donderdag 20 Juni a.s. het brood van hun leverancier (bakker) kunnen betrekken, zonder dat zij hiervoor bonnen behoeven af te geven. Daarentegen is het onmiddellijk vanaf den aanvang der distributie, dus met ingang van Maandag 17 Juni a.s., aan de hotels enz. slechts ge oorloofd brood aan hun bezoekers te ver strekken tegen in ontvangstneming van het met de verstrekte hoeveelheid brood cor- respondeerende aantal bonnen. Met deze bonnen kunnen zij dan fta Donderdag 20 Juni a.s. brood betrekken. Op deze wijze behouden zij steeds een zekeren reserve- voorraad aan bonnen, welken zy kunnen gebruiken om het verschil in behoefte op verschillende dagen op te vangen. Aan iederen Nederlandschen militair, die niet in eigen voeding voorziet, zal maandelijks door de militaire autoriteiten een kaart met 16 broodbonnen worden verstrekt, welke voorziet in de behoefte aan brood gedurende het periodiek verlof. Voor langere verloven zullen de distribu tiediensten losse bonnen verstrekken. Gedurende de week van Maandag 17 Juni ajt. tot en met Zondag 23 Juni a.s. geven de bonnen 21 tot en met 30 van het broodbonboekje dat zijn dus, aangezien van elk nummer 2 bon nen in het boekje voorkomen, in totaal 20 bonnen recht op het koopen van ongeveer 2.000 gram brood. Bonnen, die om een of andere reden op Zondag 23 Juni a.s. nog niet gebruikt mochten zijn, kunnen nog tot en met den daar op volgenden Donderdag 27 Juni a.s. voor het koopen van brood worden ge bruikt. De bakker moetde bonnen uiterlijk op Zaterdag 29 Juni a.s. bij den distributiedienst inleveren. Nadien nemen de distributiediensten dus geen bonnen 21 tot, en met 30 meer ter in wisseling aan. Herstel van vernielde bruggen OPDRACHTEN AAN WATERSTAAT. Naar de „Tel." meldt, heeft de Rijkswa terstaat de volgende werken opgedragen: Het opruimen van de deelen van de brug voor gewoon verkeer over den Usel te Katerveer aan de N.V. Rijker's Aan nemersbedrijf te Rotterdam en het fa briekswerk voor de vernielde deelen aan de N.V. F. Kloos en Zn.'s werkplaatsen te Kinderdijk. Het opruimen van de hoofdoverspanning en het herstel van de Westelijke overspan ning van de brug voor gewoon verkeer over den IJsel te Westervcort aan Werk spoor te Amsterdam (tevens opdracht van de Nederl. Spoorwegen voor het herstel van de spoorwegbrug). Het opruimen van de hoofdoverspanning van de brug voor gewoon verkeer over den IJsel te Zutphen aan de N.V. Plettery v/h. L. J Enthoven en Cie, te Delft in samenwerking met de N.V. Hermes Ne derlandsche constructiewerkplaatsen te De Steeg, de herstelling van de hefbrug aan Werkspoor en montage van de van elders aangevoerde nieuwe hoofdoverspanning aan de N.V. Bouw- en Montagebedrijf te Rotterdam. Het vervaardigen in de fabriek van de hoofdoverspanning van de brug over den IJsel te Deventer aan de N.V. Pietter v/h. L. J. Enthoven en Cie. te Delft als hoofd aannemer en de montage aan de N.V. Bouw- en Montagebedrijf te Rotterdam. Het opruimen der vernielde vaste over spanningen van de gemeentebrug te Kam pen aan de N.V. Werf Conrad te Haarlem. De herstelling van de brug voor gewoon verkeer over de Waal bij Zaltbommel aan Werkspoor te Amsterdam (tevens opdracht door de Ned. Spoorwegen tot herstel van de spoorwegbrug) op kostprijsbasis plus 10 pet. Het herstellen van de brug voor het ge woon verkeer en de daarnaast gelegen spoorwegbruggen over het Kanaal door Zuid-Beveland te Vlake aan de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen op kost prijsbasis plus 10 pet. Den bouw van een noodbrug over de Grebbelinie in den Rijksweg Amersfoort Hoevelaken aan de N.V. Verschuur's Aann. Bedrijf te Zeist voor kostprijsbasis. Het leveren en stellen van een nieuwe val voor de ophaalbrug over het Wilhel- minakanaal in de Kraaivenschestraat te Tilburg en het herstellen van de overige constructiedeelen enz. aan de N.V. Machi nefabriek „Breda" v/h Backer en Rueb te Breda op kostprijsbasis plus 10 pet. Het maken van een duiker van gewa pend beton, van een hulpbrug en doortrek ken van de verharding in en over de Turf vaart in den Rijksweg PrincenhageZun- dert aan de N.V. Bredasche Beton- en Aann. Mij v/h H. Vriens te Breda voor 9298. Het vrijmaken voor de scheepvaart op het Wilhelminakanaal onder Tilburg aan de fa. A. Verhagen te Breda, idem met de N.V. Aann. Bedrijf v/h Van Dongen en Van Hoven te Dordrecht. Dll nummer beslaat 'uit vlr bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. De Ortskommandantu- ren opgeheven DE BURGEMEESTERS RECHTSTREEKS ONDER DEN COMMISSARIS DER KONINGIN. Krachtens de bestuursorganisaties, wel ke door Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart is ingesteld, berust het Duitsche burgerlijke gezag in de provin cies, thans bij de provinciale gevolmach tigden, die ingevolge de verordening hun zetel hebben in dezelfde plaats als de Commissaris der Koningin. Deze gevolmachtigden houden voeling met den Corpmissaris der Koningin en een gevolg van deze regeling is, dat alle bur gemeesters weer zooals vroeger onder den Commissaris staan. Het civiele gezag is hierdoor gecentraliseerd in de hoofdsteden der provincies en in verband hiermee zyn de Ortskommandanture opgeheven. Duitsche vordering en inkwartiering Betaalbaarstelling nog niet geregeld Naar wij vernemen is binnenkort een regeling op komst van de vergoeding voor gevorderde roerende goederen en van in kwartiering ten behoeve van het Duitsche bezettingsleger. Deze materie was nog niet uniform geregeld. In de meeste gemeenten hebben de Duit- sche^ militaire autoriteiten zich tot de burgemeesters gewend met het verzoek de adressen op te geven van personen, die voor bepaalde vorderingen of inkwartie ringen in aanmerking kwamen. Een Duit sche kwartiermeester of fourier regelde dan in overleg met de ingezetenen de vor dering. De Duitsche autoriteiten beslisten in elk geval afzonderlijk of de vergoeding voor de vordering direct werd uitbetaald, dan wel of een ontvangstbewijs of inkwor- tieringsbewijs werd afgegeven. Ook voor de betaalbaarstelling van deze bewijzen was nog geen regeling getroffen. Naar wij thans vernemen, is deze rege ling binnenkort op komst. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft aan de burgemeesters een omzendbrief gezonden, waarin gezegd wordt, dat de ingezetqnen hun vorderingen uit dezen hoofde by de gemeente-secretarie moeten indienen on der overlegging van de door de Duitsche commandanten afgegeven en onderteeken- de bewijsstukken. De burgemeesters zullen van deze vorde ringen voorloopig aanteekening houden en de juistheid van de vorderingen onderzoe ken. Er dient de aandacht op te worden gevestigd, dat leveranties en vorderingen van werkzaamheden door de Duitsche autoriteiten slechts tegen contante betaling of afgifte van geldige ontvangstbewijzen zal geschieden. Inkwartiering geschiedt te gen afgifte van inkwartieringsbewijzen. Als de niet betaalde vorderingen tén ge volge kunnen hebben dat iemand niet meer uit eigen middelen in het noodzake lijke onderhoud kan voorzien, kan van ge meentewege een voorschot worden gege ven. De gemeenten kunnen eveneens in ge vallen, waarin zich daartoe de noodzaak doet gevoelen, aan bedrijven, van welke in verband met inkwartiering ten behoeve van het Duitsche bezettingsleger leverin gen worden gevorderd van voeding enz. zonder dadelijke betaling, voorschotten terzake van die voeding en de daarmede gepaard gaande rechtstreeksche onkosten verstrekken, die verrekend zullen worden met wat te zijner tijd vanwege het Duit sche bezettingsleger op de uit te reiken ontvangstbewijzen betaalbaar zal worden gesteld. „Vaderland". MAANDAG A.S. PETROLEUM OP DEN BON. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, maakt bekend, dat de met „Periode 1" ge merkte petroleumzegel gedurende het tijdvak van Maandag 17 Juni a.s. tot en met Zondag 30 Juni aA recht geeft op het koopen van twee liter petro leum.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1