w Academienieuws Laatste berichten Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN NIEUWE BOEKEN. "ZATERDAG 8 JUNI 1940 DE LEIDSCHE COURANT INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN HOOGER OP Er zijn toch maar weinig menschen die goed kunnen nadenken. Allerlei gebeurte nissen spelen zich af rondom hen, ge wichtige gebeurtenissen, die in staat zijn, menschen die kunnen nadenken in een oogwenk te veranderen. En by hen is alles weer zoo spoedig vervlogen. Plotselinge sterfgevallen, b.v. ontroeren hen niet lang, wereldschokkende feiten zijn verdwenen, zonder dat zij zich afvragen wat de be- teekenis is en de gevolgen kunnen zijn. Wat wordt er oppervlakkig geleefd en wei nig nagedacht. Er zjjn, Goddank, wel uitzonderingen. En er zijn toch nog wel jonge menschen ook die willen en kunnen nadenken, die trachten uit het enge los te komen en zich hooger op te werken, boven het gewone niveau van den lichtzinnigen tijdgeest. Wij hebben zulken noodig, voor wie de wereld meer beteekent dan een samen raapsel van onsamenhangende feiten, die deugd en wetenschap meer eeren dan den sportkampioen in een of andere behendig heid. Zulken die even dieper door willen denken en meer bewust willen leven. Wij hebben dikwijls een zee van tijd. Maar in gemoede we kunnen ons af vragen, hoeveel tijd verlummelen we niet, zonder dat het iets oplevert noch voor onzen medemensch, noch voor onze ont wikkeling. Meen je soms dat dat verlummelen nu eenmaal noodig is ter ontspanning? Als of er geen hoogere ontspanning te zoeken is, die ons meer kan voldoen dan het lumme len en zielloos en dikwijls schadelijk ge klets..,. Hoog op moeten wij met onze gedach ten en strevingen. Men ziet. er tegen op hoog te timmeren, omdat men bang is voor de moeite hoog te moeten stijgen, maar, zooals bij alles, zoo ook hier: de eerste stappen alleen zijn wat zwaar, weldra wordt men toch be loond door veel genoegen dat men proeft en dat de moeiiijKheden verzoet. Godsdienst, Kunst en Weten schap staan ook voor ons openl Geen Jan Salie-geest! Ons leven zal er schooner op worden en wij zullen ook beter weten te leven. En dus ook beter leven volgens de bedoelingen "van God, beter beantwoorden aan zijn inzichten en plannen. God schonk ons talenten, niet om ze te begraven. Wie geeft zich op voor onze Ontwikkelingsclub. BERICHT Gezellen: Denk aan Zondag 8 uui H. Mis in de St. Lodewijkskerk voor An- toon Vuurpijl, die zijn vaderland verdedi gend gesneuveld is, bij den Moerdijk. Algemeene H. Communie. Dinsdag 7 uur in de St. Josephskerk H. Mis voor de gesneuvelde leden van de mannelijke jeugdvereeniging in onze stad Wie kan moet isomen en ter H. Com munie gaan. Luxor. EEN BANNELING KEERT TERUG. Zooals in vele Fransche filmwerken, komt ook in de film die deze week in Luxor wordt vertoond, een scène in de rechtzaal voor. In plaats dat de film, zooals gewoonlijk, met een dergelijke scène ein digt, vangt deze film hiermede aan. De groote Aldo Berti (Tito Schipa), een .groot opera-zanger, zet de groote gebaren van het tooneel in werkelijkheid voort. Op het tooneel steekt hij als held menschen aan zijn degen. Wanneer hy in zijn kleedkamer terugkeert, vindt hy een man bij zijn vrouw, dien hij, nog geheel in zijn rol zijnde, met denzelfden degen neersteekt. Op dit onderwerp wordt de film verder opge bouwd. Berti wordt tot een lange tucht huisstraf veroordeeld en zit zijn tijd in het bagno uit. Hierna keert hy weer in het le ven terug en zoekt naar de minnares van den man, dien hij doodde. Hij vindt haar en wil boete doen. Hij zingt liedjes in haar zaak, doch hij wordt ontgoocheld wanneer zij verklaart, voor de rechtbank comedie te hebben gespeeld. Daarna vertrekt hij, diep gekrenkt, naar zijn vrouw en dochter. Aanvankelijk wil het geluk nog niet terug- keeren en kan hij geen baantje als zanger vinden. Later wordt hij door toedoen van den verloofde van zijn dochter door het publiek aanvaard, waarmede het einde komt. Dit is in het kort de inhoud van deze film, waarin men kan genieten van het stemgeluid van Tito Schipa. Voor de pauze wordt vertoond de film „Fluister-campagne", waarin Jack Holt en Dolores Castello de hoofdrollen vervullen. Het onderwerp van deze film behandelt den laster, die als gerucht door dorp en stad gaat, waardoor een firma ten onder gaat. Wie het praatje de wereld heeft ingebracht is niet bekend, doch men zegt „men". De „fluister-campagne" wordt als bedrijf opgezet, waarmee grof geld wordt ver diend. De leider van deze affaire wordt tenslotte door een vrouw overtuigd van het verkeerde van zijn handelwijze, waarna een „happy end" volgt. VERTROKKEN PERSONEN P. Allewijn, St. Philipsland, A 57 E. M. Asjes, Tiel, St. Agnietenstr. 17 E. Th. Bertels, Dordt, J. de Wittstr. 27 T. Blanksma, Wonseradeel (Witmarsum), Arumerw. 51 E. A. Blommaert, 's-Gra- venhage, Bierkade 17a J. Bosboom, Groningen, Verl. J. A. Feitstr. 2 H. W. van den Bosch, 's-Gravenhage, Eksterln. 5 P. C. Bosman, Nieuwer Amstel, Bosch en Vaartln. 10 G. P. Boulogne, Gouda, Burg Martensing. 32 H. Brinks, Sneex, Franekerkade 4 J. H. J. de Bruin en fam., Haarlem, Aelbertsbergstr. 7 J. Bruinikx en lam., Breda, Sikkelstr. 14 B. Burger, 's-Gravenhage, Cypresstr. 56 K. J. Cankrien, Baarn, Pr. Marieln. 4a A. H. Dalmeijer, Bloemendaal, Dr. D. Bak- kerln. 60 P. van der Does, Hillegers- berg, Berglustln. 39a M. van Dijk, Al phen aan den Rijn, Gnephoek 11 J. Dijkstra, Hilversum, J. Pennweg 12a M. C. Eekhoff, Nijmegen, Groesoeekschew. 25 G. W. Eggink, Oegstgeest, L. de Co- lignyln. 20 J. M. Esmeijer, Hillegersberg, Statenlaan 35 J. Flohil, Groot Ammers, B 26 A. van Gelderen, Amsterdam, St. Ant. Breedstr. 25II M. E. de Geus, Schiedam, Remorandtln. 81a S. van Gyn, 's-Gravenhage, H. Zwaerdecroonstr. 27 P. Hamerling, Tiel, Nieuweweeg 49 G. W. L. de Hertogh, 's-Gravenhage, K. Houtstr. 1113 A. W. Heymans, Oegstgeest, Wilhelminapark 34 A. M. H. Holland, 's-Gravenhage, Parsifalstr. 27 A. A. Jellema en fam., Amsterdam, War- monderstr. 1961 J. M. Jong, Wassenaar, Schouw weg 25 Wed. W. J. Vollenhoven van Dalen-Kapteyn, 's-Gravenhage, Fred. Hendrikln. 47 C. H. Karstens, Voor schoten, Leidscheweg 349 W. Klymeij, Maarsen, Amsterd.str.weg 20 J. H. Lind Alkmaar, Kennpark 22 S. van Loef, 's-Gravenhage, Koninginnestr. 72 H. van Maanen, Amsterdam, Keijzersgr. 653 H. M. J. Manuel en fam., 's-Gravenhage, Dib- betsstr. 28 Wed. Th. Omstek-Maurer, Oegstgeest, Rhijngeesterstr.w. 40 H. J. van der Meer, Woubrugge, Wijde Aa B 177a J. Meeuwse, 's-Gravenhage, Hooge- weg 4 W. J. Mensen en fam., Maas tricht, Bogaardenstr. 9 C. M. A. A. Mol, O. en Nw. Gastel, Dorpstr. A 251 I. Mul ler, Weststellingerwerf, Noorlwolde A 514 P. Niks, Rijswijk Z.H., Haagweg 71 E. A. Noothoven van Goor, 's-Graven hage, Fred. Hendriklaan 39 J. A. Nijssen, 's-Gravenhage, Oostduinlaan 50 J. Swaanenburg-Onvlee 's-Gravenhage, Vree- wykstr. 799 Gl. van Oosten Slingeland, Rotterdam, Julianalaan 62 W. H. G. Palm, 's-Gravenhage, W. de Zwygerlaan 155 J. Wassink-Petit, Woerden, Leid- schestr.w. 69 J. C. Pierlot, Katwijk, Wasséhaarscheweg 17 G. Quispel, Was senaar, v. Z. v. Nyeveltstr. 82 M. Rem merswaal, Alkemade, B 504a W. C. A. Riem Vis, 's-Gx-avenhage, Eksterlaan 5 A. de Roode, Apeldoorn, Morelln. 15 G. R. Ruijs, Wassenaar, Koekoeksin. 2 G. G. Serier, Zuilen, Gr. v. Prinstererstr. 25 C. Sieval, Oegstgeest, Poelgeesterln. 2 B. Lindhout-Smitshuyzen, Haarlem, Berkenrodestr. 7 J. C. Burger-Snel, 's-Gravenhage, Cypresstr. 56 A. van Spaandonk, 's-Gravenhage, Fred. Hendrik laan 47 D. B. Starrenburg en fam., Apeldoorn, Hoenderloscheweg 11 E. C. M. Stouten, Nieuwveen 156 J. Veldman en fam., 's-Gravenhage, Vaillantlaan 525 II C. J. Verboon, Poortugaal Molendijk 7 J. Verwater, Enschede, Brinkstr. 5 A. A. van Vliet, 's-Gravenhage, Marktweg 231 M. van Vliet, Woubrugge, Voorstr. A 108 H. G. Wessel, Alkmaar, Laat 161 G. A. J. van IJzerloo, Rijswijk Z.H., Haagweg 163 P. Zwanenburg, Oegst geest, Oranjelaan 1 Th. M. Zwetsloot, Noordwyk, v. L. Stirumstr. 12 LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de geneeskunde op proef schrift getiteld „Transplantatio Corneae" (keratoplastiek) de heer A. F. Deutman, ge boren te Soekaboemi en wonende te Oegstgeest. Geslaagd: doctoraal-examen rechten mej. Th. Exalto, Den Haag. Binnenland BRAND IN EEN RENSTALLEN- COMPLEX. Gisteravond omstreeks elf uur is door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan in een hooiberg, welke bij het renstallencom- plex stond van den heer G. van der Haar aan den Driebengsohestraatweg te Zeist Het vuur greep snel om zich heen en in korten tijd stonden ook de stallen in brand. In deze stallen stonden zeer kostbare ren paarden en een aantal legerpaarden. Ne- derlandsohe en Duitsche militairen stelden alle pogingen in het werk, de paarden uit de stallen te halen, hetgeen hun met veel moeite gelukte. Het vuur had zich intusschen uitgebreid tot een volgenden hooiberg en kon eerst nadat nog een houten bijgebouw aangetast en gedeeltelijk vernield was, bedwongen worden. Het blusschingv||rk geschiedde door de brandweer uit Zeist die met zes stralen werkte. Een groote voorraad hooi, stroo en turf- stxooisel ging verloren. TER AAR De eerste tulnboonen. Gisteren wer den door een drietal tuinders de eerste tuinboonen aangevoerd by de Centrale veiling. [r' iP Buitenland PANIEKSTEMMING ONDER DE FRANSCHE BEVOLKING. MILAAN, 8 Juni. (D. N. B.). De „Ga- zetta del Popoio" meldt, dat zich van de Fransche bevolking een steeds sterker wor dende paniekstemming meester maakt. In Mentone, aan de Fransche Riviera, dat door de burgerbevolking geheel is ontruimd, zijn duizenden Italiaansche burgers, die naar hun land wilden terugkeeren, door de Fransche douane en politie onderzocht, waarbij de brutaalste methoden werden gebruikt. Zy moesten zich vaak geheel ont- kleeden. Geld werd hun afgenomen, zoo dat duizenden Italianen zonder geldmidde len te Ventimiglia op Italiaanschen bodem aankwamen. Deze methoden werden echter niet allen tegen Italianen, doch ook tegen Zwitsers, Hongaren en vooral Belgen ge- bruikt. Nu de militaire en politieke toe stand steeds-erger wordt, maakt zich van de Franschen een toenemende vreemdelingen haat meester. Uit Cannes, Antibes, Cap Martin en de andere prachtige plaatsen aan de Riviera, zijn de rijke lieden, die daar hun villa's hadden, verdwenen; zij trachten Spanje te bereiken. ELF MAAL LUCHTALARM IN ZUID OOST ENGELAND STOCKHOLM, 8 Juni (D. N. B.) De Londenscne correspondent van „Stock- holms Tidningen" meldt, dat er vannacht elf maal luchtalarm in het Zuidoosten van Engeland is gemaakt. Het alarmgebied strekte zich uit van Durham tot Hampshire. DE FRANSCHE REGEERING NAAR ANGOULEME? ROME, 8 Juni (D. N. B.). De Fransche regeering heeft thans, naar uit Italiaansche berichten blykt het plan om naar Clermont- Ferrand te gaan, opgegeven, en zou thans voornemens zijn den regeeringszetel naar Angoulème te verplaatsen. EERSTE BLAD - PAG. 3 Bij het Gem. Energiebedrijf te Amsterdam is een electrische auto in gebruik genomen. De drijfkracht wordt verkregen door middel van een accumulatoren batterij LEIDEN. Geboren: Cornelia d. van W. F. de Roode en M C. Abrahams Magdalena d. van A. Joziasse en M. Geurts Al- brecht Jacques z. van J. Pommer en S. Bekooy Willem Daniel z. van J. Regeer en M. E. v. d. Reijden Eugenie Maria d. van P. J. Nieuwesteeg en M. T. P. H. Bruynen Johanna Petronella Antonia d. van J. P. Prins en C. v. d. HeuveL Ondertrouwd: J. Noppert jm. 26 j. en L. Jagersma jd. 21 j. W. P. Jorritsma jm. 28 j. en H. J. Bregman jd. 26 j. Overleden: C. H. Verhagen hsvr. van K. Haasnoot, 52 j. G. C. J. Verwer m. 50 j. LEIDEN, 7 Juni. Groenten- en Fruitvei ling. Prei 3.00—3.30, Andyvie f 4.00 11-.00, Aardbeien 46.0060.00, Smij- boonen 42.0056.00, StambooTven 51.0063.00, Dorperwten 28.0030. Peulen 19.00—31.Postelein 9.00 f 14.Spinazie f 6.00f 17.00, Tomaten A 32.00—34.00, id. B 32.00—36.00, id. C 28.00, id. CC 22 00. Per 100 KG. Komkommers 6.8010.80; Bloemkool f 5.0013.20, Salade f 1.00—1.80. per 100 stuks. Peterselie f 0.701.80, Radijs ff 1.40, Selderie f 0.5O—1.70, Uien 30— 80 Peen f 6.1010.60, Rabarber 1.50 4.00 per 100 bos. 8 Juni. Boter. Aanvoer 7.40 K.G. Prij zen: Boeremboter, prima 1.47 Kf 1.65. Handel vliug UTRECHT, 8 Juni. Vee. Totaal aan gevoerd 3055 stuks vee, o.a. 675 koeien. Stieren 313.6 ct. per pond, handel kalm, pry zen gelijk. Slachtkoeien 2e srt 3440 ct., idem 3e srt 3033 ct., per pond, handel iets beter, prijzen niet hooger. Vaarzen 140225, pinken 80135 melkkoeien f 170—260, kalfkoeien f 180—270, vare koeien 100210, handel redelijk, prijzen onveranderd. 50 magere kalveren f 60 100, handel kalm, pryzen onveranderd. 700 nuchtere kalveren f 610.50, handel matig, pryzen gelijk. 225 magere varkens 3044, schrammen f 2330, 435 biggen 1223, handel kalm, prijzen vrijwel ge lijk, 120 magere schapen 1828, handel kalm, prijzen niet hooger, 850 lammeren: weidelammeren 710, zuiglammeren 1116, Texelaars 812.50, handel re delijk, pryzen hooger. 200 K.G. Boter 1.80, 150 K.G. Kaas 60—80 ct., per K.G.; 37.000 eieren f 3.30— 4.50 per 100 stuks. NIEUWVEEN, 7 Juni. Eieren. Kip- eieren 1965: 33.50, eendeieren 60: 2.90. KATWIJK AAN DEN RIJN, 7 Juni. Groenten. Per 100 K.G.: Kitlof 3.50— 4.40, Prei f 33.20, Spinazie f 36, Per 100 bos: Radijs 2.502.90, Raapstelen 5060 ct., Bospeen per 100 8.9010.10, Natuursla f 11.80. LEIDERDORP, 7 Juni. Vrije veiling. Kipeieren 3.204, eendeieren f 2.903.30, boter 6881 ct. per pond, kaas 2739 ct. kippen 4585 ct., hanen 251.15, konijnen 352.45. TER AAR, 7 Juni. Centrale Veiling. Spinazie f 0.40f 0.50, Andijvie 0.16 f 0.44, Sla 1.00-J 2.20, Vellen f 0.07— 0.15, Peulen 1.50ƒ2.30, Doperwten f 2.804.00, Capucijners 2.80f 3.70, Snijboon en 4.004.80, Tuinbooruen 2.20—2.90, Postelein 5.00-^f 9.00, Prei 3.50—4.40, Peterselie 3.10—f 3.60, Rabarber 1.003.00, Bospeen f 8.00 12.00, Selderij 2.30—f 3.00, Bloemkool 0.00—0.22, Komkommers 0.060.09, Aardbeien 0.07f 0.13, Tomaten f 0.14 0.16. Mgr. Dr. Tihamer Toth, Bisschop van Veszprem. De Meester is daar en roept U! Uit het Hongaarsoh vert, en van een levensschets voorzien door Frans Schneiders. Foreholte. Voorhout 1939. Het laatste boek van den grooten Hon- gaarschen-bisschop, die ons het vorig jaar door den dood ontviel. Zijn laatste boek en zijn geestelijk testament. Na heel de Katholieke Geloofsleer in zijn talrijke bun dels doorloopen te hebben, wijst hij ons ten slotte op de Eucharistie als op de le venwekkende spijze, die wij zoo noodig hebben, en waarin al onze raadsels wor den opgelost. De boeken van Toth geven geen diep zinnige theologie, maar zij zijn populair in den goeden zin. De groote volksredenaar weet de dingen helder te zeggen en be schikt ook altijd over een overvloed van pakkende voorbeelden, die zijn betoog sma kelijk en begrijpelijk maken. Daarbij be zit hy een gelukkigen zin voor praktische consequenties: hij spreekt niet alleen over de verheven schoonheid van hot Eucha ristisch Mysterie, hij zegt ook met niet te ontwijken duidelijkheid, wat den chris tenen te doen staat, om de hemelsche vruchten van dezen Boom des Levens te plukken. Dit krachtige boek, geschreven in sobere, meesleepende trant, heeft de roeping, vele christenen meer bewust te maken van de rijkdommen, die God in niets ontziende vrijgevigheid geschonken heeft. Frans Schneiders heeft het op voortreffe lijke wijze in het Nederlandsch vertaald. Benoit du Moustier. Uit koor en kluis. Vox Romana. Schietoroök. Dit boek wacht al sinds lang op een be spreking. Het is te mooi, om het onbespro ken te laten. Het is eigenlijk een geheel omgewerkte uitgave van het in 1924 ver schenen: „Een boek over Karthuizers". De schrijver, zelf een Karthuizer, maar die zich angstvallig verstopte onder een pseu doniem, droeg het op „aan allen, die een betere en schoonere wereld willen." Het ware te wenschen, dat het ook in handen kwam van hen, die het verlangen naar een betere wereld hebben opgegeven, omdat zy door het leven te zeer ontgoocheld werden. Het zou hen wellicht met nieuwen moed en herlevend enthousiasme vervullen. Want dit is waarlijk een boek van een be tere en schoonere wereld. Een boek, dat ons in de mysterieuze wereld van het Karthuizer-leven bfnnen leidt. Een stil, voor de wereld verborgen leven, uiterst ongecompliceerd, schijnbaar zonder af wisseling, besloten binnen de omheining van een klein wereldje, maar toch vol grootsche spanning en goddelijk avontuur, een verbeten, maar onhoorbare strijd om het hoogste, dat voor den mensch is weg gelegd, het constante bezit van God. In „de wereld" spréékt men alleen maar over vrede, daar, in de bovenaardsohe rust van het monasterium, de burcht van God hierop aarde, heeft men, tastbaar haast en toch onuitsprekelijk dien vrede gevonden, dien de wereld met al zijn zaligheden (arm-zaligheden!) niet geven kan. Dit on gekunsteld boek over een ideaal, dat schijnt te spotten met heel de moderne beschaving, kan duizenden van onze tijd- genooten een openbaring worden van wat in den diepsten zin het „Leven" is. En men kan het wel niet lezen, zonder den wel- gemeenden wensch in zijn hart uit te spre ken, dat de stille Karthuizers toch weer spoedig hun verheven, ongezien werk ook in ons vaderland hervatten mogen, William Thomas Walsh. Uit de storm. Nederlandsch van Jos. Pan- huysen. Uitgeverij Het Spec trum, Utrecht. Dit nummer is een uit een nieuwe reeks, de Prismaboeken, door de jonge, levens krachtige uitgeverij „Het Spectrum" in 't licht gegeven. Een reeks, die veel belooft. Deze roman kan men met twee woorden teekenen, Amerikaansch en Katholiek, beide genomen in den goeden zin. Ameri kaansch, dat wil zeggen vol beweging, vol bruischend leven, vol afwisseling. Het ge varieerde van de Amerikaansche samenle ving (een agglomeraat van volkeren, Ieren, Polen, Lithauers, enz.) treedt sterk op den voorgrond. Tegen de achtergrond van deze fel-bewogen wereld waarin de mechanisa tie en de natuur gelijkelijk een rol ver vullen, komen de karakters scherp naar voren. Walsh doet herhaaldelijk aan Dic kens denken, sommige van zijn figuren hebben iets weg van karikaturen, zooals dat ook bij den grooten Engelschen schrij ver vaak het geval is. Maar de langdra digheid van beschrijving, die bij Dickens soms als bezwaar gevoeld wordt, is hier geheel afwezig. De schrijftrant is vlot, pakkend, levendig, het verloop vol hande ling en dramatische spanning. Het boek is ook door en door Katholiek, niet in dien zin, dat er van het begin tot het einde gepreekt wordt, maar zoo, dat een werke lijke kijk op het leven gegeven wordt, ter wijl dit ten slotte vanuit de groote Katho lieke gedachte in al zijn rijke potenties wordt doorlicht. Het is een boek, dat klaar en bewust partij kiest; dat met een glim lach van wijs begrijpen de kleine onvol maaktheden in de vroomheid der eenvou- digen ziet, maar tegelijkertijd de diepe, onloochenbare werkelijkheid, die zich daar achter verschuilt, onderstreept. Een goed, rijk boek, niet voor de jeugd, maar voor menschen, die het leven ken nen. Het lijkt geroepen, om een aposto laat te vervullen. De vertaling is vloeiend, de vorm van uitgave uitstekend zooals we dat trouwens van het Spectrum gewoon zijn. Dr. M. Vanhaegendoren. Het ver kennersleven. Pedagogische stu die over het spel van verkennen. Deel II. Vox Romana, Schie- broek 1939. Enkele jaren terug hebben wij het eer ste deel van dit belangrijke boek uitvoe rig besproken. De verschijning van dit vervolgdeel kunnen we slechts met vreugde begroeten. Het eerste deel was vooral een principieele uiteenzetting van de ideëele grondslagen der verkenners-beweging. Dit tweede (en ook het nog niet verschenen derde deel) geeft een practische kijk op de beweging en haar methodiek, zooals die feitelijk bestaat. Men kan zonder over drijving zeggen, dat ons hier een goudmijn van ervaring op het gebid van jeugdleiding geboden wordt. De schrijver kent niet al leen door en door het spel van verkennen zelf, hy heeft ook een zeer diepen kijk op de psyche van den jongen en verstaat zoo voortreffelijk, wat jongens, in heel de pe riode van hun uitgroei, hun „Sturm und Drang" ook, eigenlijk noodig hebben. Zy, die in de verkennersbeweging met leiding belast zijn, zullen dit boek niet alleen moe ten lezen, het moet voor hen een object van studie zijn. Maar wat wij bij het bespre ken van het eerste deel al hebben opge merkt, kunnen we hier niet dringend ge noeg herhalen: laten ook de ouders, die jongens onder.de welpen of de verkenners hebben, dit boek lezen. Ze zullen iets meer van hun jongens gaan begrijpen, ze kun nen intenser met ze meeleven, hopelijk zul len ze er ook toe komen, aan de jeugdbe weging, die zich zooveel moeite geeft om hun jongens tot mannen te vormen, meer moreele, en zoo noodig ook materieele steun te verleenen. Johannes Kirschweng. De zware reis. Nederlandsch van H. Kuiten brouwer. Illustraties van Otto van Rees. Uitgeverij Het Spectrum, Utrecht. Het tweede Prima-boek. De Elzasser Kirschweng vertelt er de lotgevallen van een voorvader uit den tijd der Fransche revolutie. -Die heeft toen een priester, die vermomd door het land trok, om hen, die trouw bleven, te helpen, op zijn reizen vergezeld. Er hangt over dit boek een waas van oude volksche vroomheid, van eerbiedwaardige traditie en onbezweken trouw. Het bevat ook de belofte, dat hei lig volks-bezit niet sterven zaL Daarom is het een bezielend boek, by zonder voor de jeugd van onze dagen. Do bezonken om slag en de illustraties versterken de sfeer van deze rustige vertelling, die uitmuntend in het Nederlandsch werd vertaald. Dr. H. v. R.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3