Het nieuwe offensief in Frankrijk %)uitócflvtó ouexdchvifden de Satnme Geen Engelschen ontmoet Italië en de oorlog De toestand in Frankrijk RECHTZAKEN lÉfAMN JAN DE W ZONEN I Fransch -DuitsclrÉngelscli DONDERDAG 6 JUNI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. G 4 WEYGAND-LINIE DOORBROKEN. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: Onze legeers zijn Woensdagochtend vroeg over een breed front tot den aan val op het leger van Frankrijk over gegaan. Zij slaagden er in, de Somme tusschen de monding en Ham en het Oise-Aisne kanaal te overschrijden en de daarachter liggende, in aanbouw zijnde z.g. Weygand-linie op verschei dene plaatsen te doorbreken. Gisteren heeft het Duitsche luchtafweer geschut in belangryke mate bijgedragen tot het mislukken van een vijandelijke pant- seraanval bij Abbeville. Door rechtsireek- sche beschieting werden zeven vijandelijke pantserwagens vernietigd. HET DUITSCHE FRONTBERICHT. Het frontbericht van het D. N. B. luidt als volgt: Op den dag na de verovering van Duin kerken, waarbij opmerkelijkerwijze slechts Franschen, maar geen Engelschen meer gevangen werden genomen, zijn volgens het legerbericht van 5 Juni, nieuwe aan- valsoperatie uit het tot dusverre bestaande afvveerfront begonnen. De aanval werd op een breed front on dernomen en stuitte uitsluitend op Fran- sche formaties. Daarmede is het bewijs ge leverd, dat het den Duitschen strijdkrach ten in een tijdsbestek van minder dan vier weken gelukt is, het Britsche expeditieleger te vernietigen en de laatste Engelschen van het vasteland te verdrijven. Het Fransche leger strijdt alleen. lie in het legerbericht vermelde aanval van Junkers-, Sturz-Kampf-vliegtuigen op de ten Zuiden van Abbeville samengetrok ken vijandelijke troepen heeft opnieuw de superioriteit van het Duitsche luchtwapen bewezen, zelfs tegenover de sterkste strijd middelen op den grond van den tegenstan der. De Duitsche Sturz-Kamp-vliégtuigen vielen ook Fransche pantserformaties aan, die door de goedgerichte bommen volko men buiten gevecht werden gesteld. Met den aanval van Duitsche gevechts vliegtuigen op de haven-installaties van Le Havre heeft het luchtwapen de belang rijkste Noord-Fransche haven aan den At lantische Oceaan getroffen. Via Le Havre loopt het grootste deel van den Engelschen steenkool-import naar Frankrijk. Ook als plaats voor de overlading van petroleum is Le Havre voor de Fransche economie van militaire beteekenis. De aanval der Duitsche gevechtsvliegtuigen op Le Havre geschiedde in den nacht van 4 op 5 Juni. Uit talrijke bi-anden, die door de neerge worpen Duitsche bommen werden veroor zaakt, bleek het treffende succes van den aanval. Bij het licht der branden kon wor den geconstateerd, dat de haveninstallaties van Le Havre klaarblijkelijk onder den indruk van de Duitsche bezetting der Ka- naalkust slechts zwak bezet waren en een buitengedwoon gering scheepsverkeer vertoonden. DAGORDER VAN GOERING. De opperbevelheber van de Duitsche luchtmacht, generaal-veldmaarsclialk Goe- ring, heeft tot de soldaten van de lucht macht een dagorder gericht, waarin o. a. het volgende gezegd wordt. De grootste overwinning van alle tijden is bevochten, het veldheerenvernuft van onzen Fuehrer en oppersten bevelhebber heeft de groote slag in het Westen tot de heerlijkste triomph der Duitsche wapenen gemaakt. Onvergankelijke lauweren heeft zich onze jonge luchtmacht in deze geweldige worste ling verworven en zij heeft een beslissend aandeel gehad in de overwinning, die de Duitsche weermacht behaald heeft op de strijdkrachten van twee wereldrijken en hun misleide hulp volkeren. Van ganscher •harte dank ik u voor uw prestaties. Gij hebt bereikt, dat onze tegenstanders u niet slechts leerden achten, doch ook vree zen. Onze valschermtroepen en de landings troepen van onze luchtmacht hebben een in de geschiedenis nog nimmer voorgeko men taak met heldhaftige dapperheid en voorbeeldige strategie tot uitvoering ge bracht. Op eenzame posten hebben zij stand gehouden en zich in de veroverde stelling gehandhaafd tot de grondtroepen waren aangekomen. De luchtdoelartillerie in de afweer van vijandelijke luchtaanvallen tot schild van vaderland en front geworden heeft niet slechts in afmattenden lang- durigen waakdienst haar stille plicht ge daan, doch ook zulk een groot aantal vijan delijke vliegtuigen en pantserwagens ver nietigd, dat zij een zoowel voor den lucht- strijd als voor den strijd op den grond waardevol wapen gebleken is. Bliksemsnel, zooals het geheele lucht wapen. heeft de luchtmededeelingsdienst voor de commando-overbrenging voor de veiligheid onzer vliegtuigen de voorwaar den geschapen en zich daardoor den eere naam van leidingtroep van het luchtwapen ten Volle waardig getoond. De leiding van ons luchtwapen heeft zich in de afgcloopen weken steeds weer voor geweldige taken gesteld gezien. Zij heeft deze taken volbracht en wel zoo, dat wij deze grootste overwinning in de krijgs geschiedenis van alle volken konden be halen. Onze jonge luchtmacht heeft voor strategie en taktiek van de luchtoorlog nieuwe wegen gewezen. Arbeiders en in genieurs, bedrijfsleiders en employé's van de vliegtuigindustrie hebben meesterwer ken der techniek geleverd in een hoeveel heid, die alle verwachtingen overtroffen en daarmede onze luchtmacht tot de sterkste der geheele wereld gemaakt heeft. Hun aandeel in het behaalde succes is evenre dig aan de grootte van hun vlijt. Wij hebben een succes behaald en dit met het bloed van de beste en dapperste kameraden betaald. Eerbiedig neigen wij onze vanen voor deze mannen, die met hun leven deze overwinning hielpen behalen. En thans gaat het erom, volgens oud sol- datengebruik den helm vaster te binden en gereed te staan. De vreeselijke slag, die onze tegenstanders getroffen heeft, heeft hen rijp gemaakt voor den stoot in het hart. WEER BOMMEN OP NEUSS. Volgens berichten in de Duitsche bladen hebben vijandelijke vliegers in den nacht van Maandag op Dinsdag bommen gewor pen op Neuss. De aanval was gericht op de burgerbevolking. Vooral de huizen van een arbeidersbouwvereeniging werden ge tetterd. Talrijke woningen moesten worden ontruimd. Twee dooden en verscheidene gewonden zijn als slachtoffer van den En gelschen luchtaanval gevallen. Mannen en vrouwen moesten, deels slechts schamel ge kleed, have en goed verlaten. Van Duitsche zijde is er herhaaldelijk op gewezen, dat de systeemlooze luchtaanval len van vijandelijke vliegers boven Duitsch gebied en op het leven en den eigendom der vreedzame Duitsche bevol king zonder uitzondering geregistreerd worden en, als het uur der vergelding ge komen is, tand om tand vergolden zullen worden. Niettemin blijven de vijan delijke vliegers onder de bescherming der duisternis op groote hoogte over Neder land, België en de Duitsch-Fransche grens naar Duitschland vliegen en laten zij hun bommen vallen. ZWITSERSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN FRANSCH GEBIED. In kringen der Wilhelmstrasse te Berlijn werd gisteren tegenover persvertegenwoor digers bevestigd, dat er gevechten tusschen Duitsche en Zwitsersche vliegtuigen hebben plaats gehad. Het staat vast, dat Zwitser sche vliegtuigen boven Fransch gebied aanvallen op Duitsche vliegtuigen hebben ondernomen, waarbij een Duitsch toestel boven Fransch gebied door Zwitsersche vliegtuigen is neergeschoten. In het lucht gevecht, dat hierop ontstond, werden vier Zwitsersche vliegtuigen neergeschoten. Tot dusver is reeds bij twee van deze vliegtui gen onomstootelijk bewezen, dat zij zich boven Fransch gebied bevonden. Zij zijn ook op Fransch grondgebied neergestort. Het diplomatieke onderzoek van de aange legenheid is nog gaande. DE ITALIAAN SC HE WATEREN. Medegedeeld is, dat een zone van 12 myl breedte rondom de kusten van Italië, Alba nië en de Italiaansche koloniën voor de scheep- aart gevaarlijk s. Schepen, die ha vens aan deze kusten wenschen binnen te loopen» zullen van een speciale vergunning voorzien moeten zijn. Op het onder Engelsch bewind staande eiland Malta zijn nieuwe voorzorgsmaatre gelen genomen. Een vrouw van Duitsche nationaliteit is geinterneerd. ZEVEN ITALIANEN IN BELGIë DOOR DE FRANSCHEN DOODGESCHOTEN. Volgens een door Stefani gepubliceerd rapport van het Italiaansche consulaat te Charleroi hebben de Franschen in België zeven Italianen doodgeschoten en een aan tal anderen mishandeld. Een paar dagen vóór het plaatsje Vieux Campinair, op 12 K.M. van Charleroi gele gen, door de Duitsche troepen bezet werd, ondernamen de Franschen een jacht on der de daar wonende Italianen, meeren- deels mijnwerkers. Een Fransche officier, aan het hoofd van een troep, drong een huis binnen, waar een oude Italiaansche arbeider woonde, die een talrijk gezin moet onderhouden. De officier trok zijn pistool, verliet het huis en riep zijn soldaten toe: ,,Het zijn spionnen". De soldaten begonnen daarop het huis te beschieten. Daarna dwong men den mijnwerker, zijn vrouw en zijn kinderen, op de binnenplaats met de handen omhoog tegen den muur te gaan staan. Nog andere Italianen uit Vieux Cam pinair moesten zich bij de ongelukkigen aansluiten. *De Italiaansche gevangenen werden voor een soort krijgsraad gesleept, die door een Franschen luitenant werd voorgezeten. Eenigen hunner werden vrij gelaten, zeven echter doodgeschoten. Dit is, zoo besluit het rapport, niet de eenige wandaad, die de Franschen in Bel gië en Frankrijk tegenover de Italianen hebben gepleegd. Reorganisatie van het kabinet REYNAUD NEEMT BUITENLANDSCHE ZAKEN. Reynaud heeft gisteren weer een wijzi ging in zijn kabinet aangebracht. De pre mier neemt in plaats van Daladier de por tefeuille van buitenlandsche zaken en be- noudt daarbij het ministerie voor landsver dediging. Paul Baudoin wordt aan hem toe gevoegd voor buitenlandsche zaken en ge neraal de Gaulle voor de nationale verde- Ciging. Voorts zijn benoemd: de secretaris-gene raal Bouthillier tot minister van financiën, Georges Pernot lot minister voor het Fran sche gezin, Jean Prouvost tot minister van voorlichting, Frossard tot minister voor openbare werken, Delbos tot minister van onderwijs. De andere ministeries blijven on veranderd. De reorganisatie van het mi- i.iesterie is geschied tegen middernacht in een kamnetszitting. ANGST IN PARIJS VOOR NIEUWEN DUITSCHEN OPMARSCH. Te San Sebastian aangekomen vluchte lingen uit ABordeaux en de Gironde mel den, dat de gisteren hervatte Duitsche op- marsch de Parijsche bevolking met angst en schrik heeft vervuld. Gistermorgen '•ceds zijn de eerste vluchtelingen uit Aumale, Geauvais, Compiègne en Reims per vrachtauto aangekomen. Daarop volgde ten vare lawine van vluchtelingen, die Zuidwaarts trok en daarbij Noordwaarts trekkende Fransche troepen ontmoette. Hoewel de regeering zware straffen heeft geste.d op het verspreiden van ongunstige berichten, weet elkeen wat er UITBUITING VAN BELGISCHE VLUCHTELINGEN. Do „Populaire" keert zich tegen de uit buiting van Belgische vluchtelingen door Franschen. De aankomst in massa van vluchtelingen in bepaalde provinciesteden, schrijft het blad, hebben alle prijzen van levensrr iddelen snel omhoog gejaagd. Vocrtr zijn ook de huurprijzen, die reeds bij het begin van den oorlog in verschil lende provincieplaatsen op abnormale wij ze gestegen zijn, opnieuw omhoog gegaan. De meeste vluchtelingen of geëvacueerden moeten in de open lucht verblijven, omdat zij geen onderdak vinden. Deze uitbuiting, zoo sluit het blad, verwekt onder de vluch telingen en geëvacueerden een beklag ens- vvaardigen gemoedstoestand. DE BELGISCHE KONINGSKINDEREN. De dx ie kinderen van koning Leopold, prinses Maria Charlotte, oud dertien jaar, prins Boudewijn, oud elf jaar, en prins Al- bert, oud acht jaar, bevinden zich volgens berichten ir de Fransche bladen, in het kasteel Montal in het departement Lot. Vol gens dezelfde bladen heeft koning Leopold op 25 Me' bevel gegeven zijn kinderen naar Portugal te brengen. Hun vertrek is echter niet uitgevoerd. ARRESTATIES IN ENGELAND. In verschillende plaatsen, onder meer te Londen, Folkestone, Canterbury en Sout hampton worden nog steeds personen ver dacht i an actie tegen de Staat, aaugebo i den. Bij het begin der bijeenkomst van het Lagerhuis hee*f de voorzitter voorlezing gedaan Tan een trief van den gearreneer- den afgevaardigde Ramsay, die er zich over beklaagde, dat hij rv-d* veertien dagen n preventieve hechtenis zit, zonder dat een be schuid1 ping tegen hem is ingebracht. Deze procedure, aldus Ra .^aj, vormt een ernsti ge schennis der privileges en eerste rech ten der leden van her Iluis. Daar -iemand op cit schrijven comn.«.i taar we^chte te leveren, ging het Hu.s over tot óp orde van *Ien dag. RaUcn'andschc Rerichten MIJNONTPLOFFING IN YORKSHIRE. Gisterochtend heeft zich in een steenko lenmijn in Yorkshire'een ontploffing voor gedaan. waarbij zes arbeiders om het le ven zijn gekomen en acht brandwonden hebben opgeloopen. NOODWEER IN BULGARIJE. De laatste drie dagen is bijna geheel Bul garije geteisterd door noodweer, dat in het bijzonder in het Noorden des lands groote schade heeft aangericht. In eenige streken is de oogst door hagel ernstig in gevaar gebracht. Geheele landstreken zijn over stroomd. Uit eenige plaatsen zijn ook be richten ontvangen over verliezen aan men- schenlevens tengevolge van blikseminslag of verdrinking. In Sofia zijn de laag gele gen stadsdeelen ernstig door de binnen dringende watermassa's geteisterd. Eenige scholen en vele kelderwoningen moesten ontruimd worden. Ook de spoorwegen zijn op eenige plaatsen beschadigd, zoodat het verkeer tijdelijk moest worden gestaakt. De schade wordt voorloopig op meer dan 100 millioen lewa geraamd. De regeering heeft maatregelen getroffen voor de hulp verleening. OVERSTROOMINGEN IN NEBRASKA. Uit Omaha (Nebraska) wordt gemeld: Tengevolge van den aanhoudenden zwaren regenval is het water in talrijke rivieren en beken zoozeer gestegen, dat het in het Noordwesten van Nebraska tot overstroo mingen is gekomen, die veel schade heb ben aangericht. Dertien menschen zijn reeds verdronken. Men vreest echter, dat het aantal slachtoffers gröoter is. In vele plaatsen zijn huizen en gebouwen door het water vernield. BRAND IN ZWEEDSCHE KUNSTZIJDE FABRIEK. In een kunstzijdefabriek te Boros (Zwe den) is gisternacht een brand van enor- men omvang ontstaan, waardoor de fa brieksgebouwen vrijwel geheel werden verwoest. De schade wordt op 250.000 kronen geschat. SABOTAGE OP ZWEEDSCH VLIEGVELD? Een ontploffing, die zich eenige dagen geleden in een vliegtuigloods op het mi litaire vliegveld te Karlsborg (Zweden) heeft voorgedaan, is, naar „Nya Dagligt Allehanda" op grond van een mededeeling van den eskader-commandant aldaar meldt, veroorzaakt door de explosie van een krachtige lading ontploffingsmiddelen. Bij deze explosie zijn, naar destijds ge meld werd, vijf personen om het leven ge komen. Daar de verdenking gerezen is, dat het voorgevallene aan sabotage te wij ten is. wacht men met spanning op het re sultaat van het ingestelde onderzoek. Haagsche Politierechter Oncollegiale collega's. „Ik wier giftig en toen heb ik hem een makke gegeven," deelde de koopman dood nuchter mede. „Oh," zei de Politierechter, maar hij in formeerde toch wat een makke was. Nou, een makke is een doodgewone huis-, tuin- ot keuken stomp. De uitdeeler van de makke was een koopman op leeftijd en de ontvanger was een jeugdige Leidsche koopman. De oude koopman had een dochter en de jon ge koopman was verliefd op deze dochter. Maar de papa en de mama van de dochter achtten de „pesiesie" van hun dochters beminde nog niet voldoende om in de hu welijksboot te stappen. En daarover was nu de herrie ontstaan, want zoowel de dochter als haar aanstaande vonden, dat zij het wel konden wagen. Maar aangezien de dochter nog minderjarig was, kwam er niets van in. De wrijving tusschen de beide kooplieden nam met den dag toe en een uitbarsting kon niet uitblijven. Op een dag was de schoonzoon in spe weder om op bezoek bij zyn toekomstige schoon ouders, toen hij wederom het huwelijk ter sprake bracht. „Er komt voorloopig niks van in", zei de mama en papa knikte beamend. Op deze nieuwe weigering was de jongeling ingegaan met dien verstande, dat hij on nette dingen was gaan zeggen en met zijn vuist op tafel was gaan slaan. Papa had zijn jeugdige collega daarop uitgenoodigd om „effe buite te komme", opdat hij hem even zou kunnen afdrogen. Aan deze uitnoodiging was gevolg gege ven en pipa had daarna gevraagd of 'het jongmensch alle onnette dingen nog eens wilde herhalen „nou se as manne onder mekaar ware." Deze had een reprise ge geven van de serie- scheldwoorden, waar op papa, zooals in den aanvang vermeld, giftig was geworden en de makke had gegeven. „Het was zoo erg niet", zei de oude koopman. „Niet erg," zei de jonge dito, „meheer. Lij kwam net op me oor en ik ben er veer tien dagen doof van geweest". Nadat nog vele verwijten over en weer gegaan waren, stopte de magistraat het debat en gaf het woord aan den Officier, die in het geheel niet te spreken was over des ouden koopmans optreden. Het was trouwens niet voor het eerst, dat de onge makkelijke „makke-uitdeeler" in het bank je stond, dat bleek wel uit de voorlezing van zijn strafblad, waarop raeds zeven veroordeelingen prijkten, alle wegens dergelijke driftbuien en de gevolgen van dien. Thans werd de eisch een maand gevan genisstraf. Dat vond de oude koopman erg veel en de jonge collega eveneens, want thans was alles koek en ei tusschen hem en de papa en mama en zal het hu welijk toch plaats vinden. Hij had gedacht, dat een kleine geldboete het gevolg van zijn aanklacht zou zijn geweest, anders had hij het niet gedaan. „Of het niet met een voorwaardelijke straf af kon loopen", vroeg papa beleefd en betuigde zijn spijt en berouw over het gebeurde. Alhoewel de Politierechter den afloop betwijfelde, wilde hij verdachte toch het volle pond geven en hield de zaak aan, opdat de reclasseering een rapport uit zou kunnen brengen of zij verdachte alsnog on der haar hoede zal willen nemen. En hoopvol vertrok de papa met zyn toe- komstigen schoonzoon. KLEERMAKERS EN OPKOOPERS VOOR DE RECHTBANK. Watten voor militaire uniformen gingen niet terug naar het Kleedingmagazijn. De rechtbank te Amsterdam heeft een aantal strafzaken behandeld tegen kleer makers, verdacht van verduistering van watten, bestemd voor de vervaardiging van militaire uniformen. Ook eenige op- koopers stonden terecht, verdacht van he ling. De eerste verdachte was een 32-jarige man uit Diemen, bedrijfsleider van het confectiebedrijf van zijn vader, gevestigd te Amsterdam Hem waren greote partijen stoffen en watten ter beschikking gesteld om duizenden uniformen te vervaardigen. In de meeste gevallen waren te veel pak ken watten verstrekt en een aantal confec- tionnairs, o.w. deze verdachte, beschouwde dit overschot als speer. Speer is de rest van verstrekte stoffen enz., die door de kleermakers als hun eigendom wordt be schouwd. De president vroeg, of verdachte de fei ten toegaf „Dat wil zeggen", zeide hij, „ik heb die watten gehouden, niet wetende, dat ik een strafbaar feit beging. Ik heb die watten niet onttrekken aan de uniformen, daar zit voldoende in verwerkt". De directeur van het Centraal Magazijn voor Militaire Kleeding, kapitein P. van der Heiden, die als getuige werd gehoord, verklaarde, dat met het bedrijf van ver dachte een contract was gesloten, waarin o.m. was bepaald, dat de afval eigendom blijft van het Rijk. Maar getuige gaf toe, dat de uniformen, die verdachte heeft afge leverd, goed waren. De officier van justitie, mr. P. 's Jacob, begon zijn requisitoir in deze eerste zaak met de opmerking, dat deze kwestie groot opzien in het land heeft gewekt. Maar zij dient hier in de rechtszaal tot de juiste proporties te worden teruggebracht. De meeningen liepen sterk uiteen: sommigen spraken van zware misdrijven, anderen van volkomen onschuld. Wat toch is hier gebeurd? Nadat de mo bilisatie was afgekondigd, moest in korten tijd zeer veel militaire kleeding worden vervaardigd. Het particuliere vrije bedrijf moest in ruime mate mede beschikbaar zijn voor de vervaardiging. De militaire overheid verstrekte stoffen en watten. De watten werden niet gesneden afgegeven. Verdachte beweert, dat wat hij heeft over gehouden, z.g. speer is, dat de confection- nair mag houden. Wat is het speer-begrip? zoo vroeg de officier van justitie zich af. Daarover loo pen de meeningen uiteen. Het betreft res ten, overschotten bij zuinige bewerking. Doch hier beschouwde men als speer mate riaal, dat heelemaal niet gebruikt werd. Daarmede is het begrip speer overtreden. Deze verdachte heeft belangrijke hoeveel heden onaangebroken partijen verkocht ten eigen bate. Wij hebben hier niet te maken met speer, doch met verduisterd goed. Dat de verd. dit niet wist, kan de officier niet aaynemen. Wegens verduistering eischte spr. een gevangenisstraf van drie maanden. In den loop van den dag stonden nog acht confectionnairs terecht voor dezelfde feiten. Ook tegen hen werd drie maanden geëischt. In den namiddag kwamen de kooplie den aan de beurt, die de watten hadden opgekocht om ze langs een omweg weer aan het rijk aan te bieden. Tegen hen luidde de eisch: vier maan den. PUINOPRUIMERS BREKEN BRANDKAST OPEN. Zestien mille aan juweelen verdeeld. Drie puinopruimers, van een ploeg van twaalf, die een brandkast onder het puin van de Schiekade te Rotterdam te voor schijn had gehaald en de juweelen ter waarde van zestien mille onder elkaar had verdeeld, stonden gistermorgen voor de Rotterdamsche rechtbank. Tegen elk van hen is in een fel requisitoir twee jaar ge vangenisstraf geëischt. ZORGT VOOR DEN WINTER KOOffcTHANS Zoowel i rig. Wel^als J kende H lland-glz? raad lev rbaar. KORT RAPENBURG 10 - Tel 20025 Vertalingen en lorrespondentiën j in bovengenoemde Talen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6