STADS Toerisme bi) honk Laatste Berichten DONDERDAG 6 JUNI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 fEÖte" DE OUDE VEST Toerisme bij honk belooft de groote mode van dit seizoen te werden. Het zal druk worden in de vacantie-maanden van de Leidenaren, die Leiden komen bezceken, en tot de ontdekking zullen komen, dat zij, in Leiden wonend, hun eigen stad altijd voor bij-getreind zijn. In drommen togen zij de grenzen over om „nieuwe indrukken" te vergaren, ter wijl de eigen stad nooit eenigen indruk had gemaakt. Iedere vacantie opnieuw speelden we stoeltje verwisselen. De vreemdelingen kwamen naar Leiden en de Leidenaren trokken in den vreemde. De buitenland- sche toeristen waren opgetogen over wat zij in Leiden aanschouwden tot stomme verbazing van de Leiden aars-zelf, die eigenlijk niet goed begrepen, wat hier te zien, en zeker niet, wat hier te bewonde ren was. Het is de bedoeling van deze korte schet sen, de huisgenooten tot vreemdelingen te maken. Het feit, dat we nu reeds aan onze 19e rondwandeling toe zijn, en de voor naamste bezienswaardigheden van onze woonplaats nog buiten bespreking lieten, is wel het overtuigend bewijs, dat Leiden overrijk is aan merkwaardige en interes sante bizonderheden. Dat is ook voor ons een verrassing ge weest, en iedere onderzoekings-tocht brengt nog steeds nieuwe verrassingen. Dezen keer hadden wij de Oude Vest tot exploratie-terrein uitgekozen. Met een rij ke buit keerden wij terug. De Oude Vest zou men kunnen noemen het broekje, waar. de stad uitgegroeid is. De naam, te zamen met die van den Oude Singel aan de overzijde houdt in her innering, dat in vroeger eeuwen hier de stadswal gelegen was. En niet alleen de naam. Op den .heek van Oude-Vest en Mare is een gevelsteen ingemetseld „In den Ouden Marenpoort", met het jaarmerk 1615. De poort, die op dezen gevelsteen na tuurgetrouw is uitgehouwen in den doorgang loopt een breed-gehoede burger te wandelen heeft nauwelijks tijd gehad om op te drogen. Zij was gebouwd in 1600 en is in 1611 weer afgebroken. De stad was intusschen uitgelegd tot aan den Mare-sin- gel. Sindsdien is de Oude-Vest een breede gracht geworden, geflankeerd door veelal statige huizen, waarvan nog enkele de Re- naissance-gevels hebben bewaard. De meester-metselaar Bilderbeek heeft op Oude Singel 72 in 1612 zulk een sierlijk huis laten1 bouwen, dat het de bewonde ring wekte van tijdgenoot en nageslacht. In het fries van de eerste verdieping kij ken vier hoofden nieuwsgierig naar bui ten, en, bij wijze van naamplaatje, heeft hij zijn gereedschap laten uitbeitelen, met het inschrift: „Dit is in den vergulden Ghekroonden Hou Hamer". In de nabijgelegen lakenfabriek van de firma Krantz zijn twee gevelsteenen; de eene vermeldt, eenvoudig-weg dat Bilder- dijk er gedurende vijf jaren gedichten heeft gemaakt en de andere biedt een aar dig en kleurig tafereeltje van een wol-ver ver aan den arbeid. Zelfs in dit moderne gebouw maakt deze gevelsteen een goed figuur. Ook tegenover de Pauwbrug is een prachtig-gebeeld- houwde leeuwenkop in een nieuw huis in gelijfd, en op het einde van de Oude- Vest, bij den Koude Hoek, zijn een drie tal steenen in een muur gemetseld, die de nieuwsgierigheid tarten, omdat niemand de verklaring weet: „Datt friest" staat er te lezen en daartusschen-in een vroolijk ijsvermaak, waarbij het koek-en-zopie niet vergeten is. Beter dan welk pleidooi ook, toonen deze gevelsteenen aan, dat, al zijn de bijbe- hoorende huizen verdwenen, zij beter tot hun recht komen langs de straat in het volle leven, dan opgeborgen in een mu£- seum. VENATOR VAGANS. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. In de gisteren gehouden Vereenigde Ver gadering van het hoogheemraadschap van Rijnland werd mededeeling gedaan van de beëediging van de gekozen hoofdingelan den en hoofdingelanden-plaatsvervangers. Tot plaatsvervangendhoogheemraad werd in de plaats van den heer W. Los te Alphen aan den Rijn, die wegens hoogen leeftijd zijn ontslag als zoodanig had ge nomen, benoemd de heer N. T. Geertzema te Heemstede, hoofingeland voor het 4de district. Na behandeling van drie reclames tegen aanslagen in Rijnlands bundergeld 1940, werd besloten tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting (gewone dienst) voor 1939 tot een totaal bedrag van 19492.53. Een suppletoire begrooting voor den buitengewonen dienst 1939 tot een to taal in uitgaven en ontvangsten van 518324.60 werd vastgesteld. Daarna werd de rekening van Rijnland over 1939 vastgesteld. Deze sluit voor den gewonen dienst met een batig saldo van 34875.48, voor den buitengewonen dienst met een batig saldo van 258424.90. Bij de rondvraag deelde de Dijkgraaf mede, dat in de oorlogsdagen geen schade is toegebracht aan Rijnlands werken en eigendommen. VOOR DE GEWONDE MILITAIREN. Namens het Comité ten bate van gewon de militairen schrijft ons de secretaresse: Het comité blijft dankbaar voor dé vele op zoo sympathieke wijze ontvangen gif ten en gaven. Ook de jeugdige welpen, die onder leiding van mevrouw Ch. Viets-Has- pels en onder geleide van hunne Akéla's zoo volijverig en succesvol medewerken aan dit goede doel, verdienen een extra pluim. Er zijn reeds vele lichtgewonden weer aan het gewone leven teruggegeven, doch er liggen nog eenige honderden zwaargewonden in onze ziekenhuizen en het is een klein bewijs van uw erkente lijkheid, het lijden van deze dappere jon gens door uw gaven en medeleven wat te verlichten. Het comité stelt het op prijs, dat door mevrouw S. A. W. van de Sande Bakhuy- zen-Gericke het eerevoorzitterschap van het comité werd aanvaard. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Studie-hervatting gedemobiliseerde studenten. De Faculteit der Wis- en Natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden ver zoekt ,haar gedemobiliseerden studenten, die door de mobilisatie hun studie en in het bijzonder hun practische werk hebben onderbroken en die voor het begin van den komenden cursus de afgebroken practica wenschen af te maken, zich te melden bij de betrokken hoogleeraren, dan wel bij den secretaris van de Faculteit, prof. dr. C. J. v. d. Klaauw, Zoölogisch Laboratorium, Kaiserstraat 63 Leiden, met nauwkeurige opgave van het onderbroken werk. Ook voor verdere inlichtingen omtrent studie aangelegenheden wende men zich to ge noemde hoogleeraren resp. secretaris. C. EN A. EN HAAR PERSONEEL. Naar wij vernemen is het personeel van de firma C. en A. Brenninkmeyer, dat te Rotterdam door den oorlog zonder werk kwam,, over de diverse zaken in het land verdeeld. Leiden kreeg op deze wijze vijf slachtoffers toegewezen. De gehuwden zijn zooveel mogelijk in Rotterdam gehouden, omdat het in het voornemen der firma ligt zoo spoedig mogelijk weer een zaak al daar te openen. In totaal werden ruim hon derdvijftig personen door de oorlogsramp getroffen. Onder hen zijn er ook verschillenden, die al nun have en goed kwijt zijn. Voor deze oorlogsslachtoffers is een steunactie onder het personeel van alle zaken in het land op touw gezet. De opbrengst van deze steun actie zal door de firma zelve verdubbeld worden, zoodat verwacht mag worden, dat hierdoor een flink bedrag bijeen zal ko men. Dit is inderdaad een lichtend voorbeeld in deze dagen, een voorbeeld, dat meer dere bekendheid en warme aanbeveling verdient. BEJAARDE MAN EN KIND VERDRONKEN. Sedert Dinsdagavond 8 uur werd het 6- jarige knaapje J. W. N. uit de ouderlijke woning aan de Waardgracht vermist. Gis termiddag te 2.15 uur werd het ventje le venloos uit het water nabij de Utrechtsche brug opgehaald. Een uur later werd uit de Oude Vest het lijk opgehaald van den 62-jarigen D. H., gewoond hebbend aan de Oost-Dwars- gracht, die sinds Zondagavond werd ver mist. KIND UIT HET RAAM GEVALLEN. Gistermorgen is het 3-jarige meisje J. J. P. in de ouderlijke woning aan de Koene- steeg van 3 1/5 M. hoogte uit het raam ge vallen. Met een hersenschudding werd het .kind naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. DOOR EEN HOND GEBETEN. De 50-jarige mej. S. G.geb. N. is giste ren in den tuin achter haar woning in de Genestetstraat, door den hond van haar buurman xn het linkerbeen en den rechte'r- onderarrn gebeten. Zij liep daarbij zoodani ge verkondingen op, dat zij naar het Acad. Ziekenhuis moest worden vervoerd ter behandeling. VEETREIN GRONINGEN—LEIDEN. Zooals vroeger zal vanaf Dinsdag 11 Juni a.s. iederen Dinsdag weer een veesneltrein van Groningen via Woerden naar Leiden loopen. De loop van dezen trein, die pl.rn. 15 u. van Groningen naar Leiden vertrekt, is zooda nig geregeld, dat het vee Dinsdagsavonds nog in Leiden aankomt. De 33-jarige lasscher N. O. uit Wasse naar heeft gisteren bij zijn werkzaamheden in de Kettingfabriek een ketting tegen het hoofd gekregen, waardoor hij bloedend bo ven het linkeroog verwond werd. Handelsregister K. v. K. i Wijzigingen: 5127. Bern. Knaapen, Alphen a. d. Rijn, Stationsstraat 34, kas sier en commissionnair in effecten. Overl. Proc.: R. Rietveld, Bodegraven, d.d. 10 Mei 1940. 1348. N.V. Boek-, Courant- en Handels drukkerij voorheen J. J. Groen en Zoon, Leiden. Pieterskerkkoorsteeg 18. Uittr. Comm.: Wed. A. Groen-Kloots, Leiden, d.d. 29 Mei 1940. 7113. N.V. Ilverda, Voorschoten, Burg. de Kempenaerstraat 9, fabricage van en handel in bakelite en aanverwante artike len. Het kantoor is verplaatst naar Zaan dam, Mauvestraat 5. 6894. N.V. Vereenigde Graanhandel, Nieuwkoop, Noorden B. 29. Uittr. Dir.: C. Plomp, Nieuwkoop. N. Dir.: N. A. Klaver, Castricum. Nieuwe inschrijvingen: 7471. „Biochema", Leiden, Heerengracht 31, fa briek van biochemische praeparaten. Eig.: H. van Calcar, Leiden. 7472. Naamlooze Vennootschap Rijswijk- sche Betonbouw, Voorschoten, Rijndijk 160. Afkomstig uit district 's-Gravenhage. Het 8-jarig meisje H. Ph., wonend aan den Oude Singel, is gisteravond op de 1ste Binnenvestgi-acht met het hoofd tegen een automatiek geloopen, tengevolge waarvan het kind zoodanige verwondingen be kwam, dat het naar het Acad. Ziekenhuis moest worden vervoerd. Gevonden voorwerpen in de maand Mei 1940. Album met foto's, armbandhorloges, 3 flesschen appelmoes, agenda, autoped, be- hangei-sschort, broche, bont, bankbiljetten, blocnote en getuigschrift, brillen, bordje, ceintuur, cahier, dameshorloge, dop van benzinetank van auto, dop van autowiel, drooglijntje, damestasch. inh. portemon- naie, damestasschen, étui, inh. poltooden, gouden oorring, gewicht, handschoenen, hoofddoek, heerenhoed, handdoek en zwem pak, halssnoer, kettinkje, kop van autolan taarn, koperen kinderzegeli-ingetje, kinder schoentje, koffer, inh. kleeding, kinder trekwagentje, kruiwagen, lapje stof, R.-K. medaille, metalen letter, mesaanzetter, muts, nummerbord, notitieboekje, onder- broeken, portemonnaies, portefeuilles, paardedekens, pakje, inh. brieven en moer- sleutel, pet, regenpijpen, riem, R.-K. ge vangenboekje en gebedenboek, regenjas, regenmantel, sleutels, schipperszak met in houd, stofbril, schoenen, sjaals, vulpenhou der, zakspiegeltje in étui, zakmes, zeil boot, zilveren kettinkje met 2 K.-K. me dailles, rijwielbelastingmei'ken. Gevonden in de tram (stadslijn). 1 blauwe muts, handschoenen, 1 beursje, 1 stuk hout, 1 ceintur, 1 boodschappentasch, 1 dames tasch. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen iederen werkdag van 13 uur namiddags, behalve Donderdags en Vrijdags, ten Politiebureele alhier. TE LEIDEN GEVESTIGD C. van den Akker, Langegracht 75 J. M. van den Akker, dienstbode, Langegracht 75 M. C.' van der Voortvan den Akker, Langegracht 75 F. M. C. VojtaAlm, Kaiserstraat 38 B, T. A. Alofs en fam., Gi'oenesteeg 37c Wed. I. Uit den Boo gaardvan den Ban en fam., Morschstr, 48 Th. Barthen, instr.maker electr. app., Stadhouderslaan 33 H. Beltman, 1.1. ver pleegster, Rijnsb.weg 10 J. M. van den Berg, St. Jorissteeg 40 T. J. H. W. van den Berg, verpleegster, Rijnsb.weg 10 M. I. Biermann, Lammermarkt 3 A. L. BosmanBon, Rijnsburger weg 124 Wed. S. MesscherBroekman, Rijnsb.weg 60 H. Brouwer, kappersbediende, Plesmanlaan 2 E. van der Burgh, dienstbode, Hoogl. Kerkgr. 29 Chen Chao, koopman, Ves- testraat 114 C. Dirkse, 1.1. verpleegster, Hooigr. 64 Wed. M. Warmerdamvan Dregt en fam., Haagweg 46 J. G. Frie- link, chemicus, Verdamstraat 56 M. van Gent, dienstbode, Witte Singel 15 J. G. Gerritsen, Witte Singel 73 E. M. Govers, huishoudster, H. Rijndijk 19 L. J. M. Gussenhoven, chauffeur, Hogerbeetsstraat 4a R. Hiddes, landarbeider, Janvossen- steeg 44 J. H. D. Hozee, monteur, L. Mare 59 C. A. van RijnJongeling, v. d. Sande Bakhuyzenlaan 2 J. Jansons en fam., ass. D.B., v. d. Sande Bakhuyzenlaan 25 M. de Vrindde Joode, Oude Singel 18 I. K. BosmaKaüfer, Witte Singel 86 W. Keizer, Witte Singel 27 P. J. Ker- ling, Breestraat 39 A. Koetsier, dienst bode, H. Rijndijk 10 E. van Leeuwen, kinderjuffrouw, H. de Grootstraat 8 C. van der Lelie, instr.maker, Geeregracht 39 S. H. van Luyken, kinderjuffrouw, Bree straat 39 D. Maarsen, Merelstraat 22 E. Maarsen, kantoorbediende, Merelstraat 22 H. A. Mak, Maredijk 92b K. A. Mechelse, constructiew., Heerengracht 65 H. J. de Mooij, dienstbode, Rijnsb.weg 144 J. A. M. Molkenboer, kinderjuffrouw, Kam. Onneslaan 12 J. G. Nieuwenhuis, rijwielherst., Korte Mare 6 M. P. Onder water, dienstbode, Noordeinde 50 P. J. Oosthoek, fabrikant v. beton en dakpan nen, Beschuitsteeg 1 C. van Ederen Rootjes, huishoudster, Mariënpoelstraat 21a A. J. Rosmalen en fam., logementhouder, Oude Singel 2 J. H. Ruiten, kellner, v. d. Duynstraat 14 M. Sepers, hulp in de huishouding, Zijlsingel 18 J. O. Timmers en fam., Lorentzkade 52 J. Turion, Hooi gracht 38 J. de Vroede, metaalbew., de Wetstraat 12 M. W. Werkhoven, Spie- ghelstraat 20a N. Wessel, dienstbode, Ka naalstraat 22 J. E. A. Wildschut, ver pleegster, de Wetstraat 7 A. C. van Wou denberg, costumière, Rapenburg 1 A. van der Zaan en fam., veldarbeider, Heeren gracht 106 Wed. C. HorsmanZuurdeeg en fam., Pasteurstraat 18 E. H. W. Peer- deman—-de Groot, werkmeisje, Nw. Brug steeg 17. Binnenland AANVULLING DIENSTREGELING NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN Op de beperkte dienstregeling van de Nederlandsche Spoorwegen is vanochtend een vierde aanvulling verschenen waaruit wij zien, dat weer tal van steden en dorpen in ons land per trein bereikbaar zijn. Een belangrijke verbinding is in deze vierde aanvulling opgenomen, namelijk de lijn LeidenDen HaagRotterdam en UtrechtArnhem. Van Leiden naar Rot- tei-dam door een uurdienst, te beginnen om 7.14 tot 20.14 en van Rotterdam naar Leiden van af des morgens 7.41 tot 21.41. Vervolgens van Rotterdam naar Utrecht van 7.23 tot 20.23 en van Utrecht naar Rotterdam van 6.58 tot 20.58. De verbinding UtrechtArnhem, welke reeds geruimen tijd bestond, is, wat de tijd betreft, veranderd, want thans ver trekt de trein uit Utrecht eik uur van 6.08 tot 20.08 en van Arnhem van 6.38 tot 20.38. De lijn Hoek van HollandRotterdam is door een uurdienst tot stand gebracht, te beginnen van Rotterdam van 6.49 uur tot 20.49 en van Hoek van Holland van 6.11 20.11. In het Zuiden is de lijn EindhovenVen- laRoermond weer in orde gebracht. Er loopen vier treinen per dag met tusschen- poozen van drie uur. ZutphenDeventer en Zwolle zijn on derling verbonden met een drie-uurdienst. Van Zutphen van 7.25 tot 18.25, van Zwolle van 8.08 tot 19.08. De trein van Zwolle naar Groningen is in deze dienstregeling opgenomen met andere uren, want deze vervangt de dienstregeling van tabel 15a en b van de derde aanvulling op dienstre geling 1. De eerste trein uit Zwolle vertrekt om 7.09, de laatste om 20.00. De eerste trein uit Groningen vertrekt om 7.00 precies, de laatste om 15.15. Leeuwarden is per trein weer bereikbaar van BrugSmildervaart via Steenwijk, Peperga, Wolvega, Heerenveen, Akkrum, Grouw, Irnsum, en Wirdum. Er loopen vijf ti-einen per dag v.v. De lijn SittardHeerlen v.v. is weer in orde gebracht. Er is een nieuwe dienstiegeliag voor de lijn ZutphenWinterswijk, en wel een tweeuurdienst. Van Zutpnen van 5.30 tot 18.30, van Winterswijk van 7.00 tot 20.00 uur. Voor de lijn Zutphen—Hengelo is een nieuwe dienstregeling lot stand gekomen. De eerste trein uit Zutphen vertrekt om 8.05 en verder met tusschenpoozen van 2 uur tot 20.05. Van Hengelo zijn de ver- trek-uren vastgesteld van 8.33 af tot 20.33. Tenslotte vermelden wij nog de ver anderde dienstregeling voor de lijn Am sterdamUitgeest, Alkmaar —Den Helder en AlkmaarHoorn. Wat de eerste Ijjn be treft: er is een uurdienst van Amsterdam af, te beginnen om 6.05 tot 21.05, en van Alkmaar uit om 6.00, 6.44, vervolgens tot 20.44. De trein van de lijn Alkmaar Hoorn rijdt van 6.59 tot 20.j3, terwijl de trein uit Hoorn om 8.08 tot 20.08 rijdt, met een tusschenruimte van 2 uur. UITBREIDING BUITENLANDSCH POSTVERKEER TOT GEHEEL NEUTRAAL EUROPA. Met ingang van Vrijdag 7 Juni a.s, kan weder briefpost, d. w. z. alleen gewone brieven en briefkaarten, worden afgege ven met bestemming voor het geheele neu trale Europa met inbegrip van Noorwe gen. Uitgesloten is dus postverzending naar Engeland, naar Frankrijk en voorloopig ook naar België en Luxemburg. Aangetee- kende correspondentie en waarde-brieven zijn niet toegelaten. Er wordt nog eens met nadruk op gewezen, dat het tarief voor het geheele buitenlandsche postverkeer, en ook voor Indië bedraagt: voor brieven 12.5 cent voor de eerste 20 gram en 7.5 cent voor elke volgende 20 gram en voor briefkaarten 7.5 cent. DUITSCHE GEÏNTERNEERDEN IN NED.-INDIë. Naar wij vernemen hebben de Duitsche autoriteiten tot nu toe uit Nederlandsch- Indië nog geen berichten ontvangen, welke wijzen op een verbeterde behandeling van de Duitsche geïnterneerden aldaar. Zij hebben zich thans op het standpunt gesteld, dat een betere behandeling en wel een algeheele vrijlating van die Duitsche geinterneerden de voorwaarde moet zijn voor een herstel van de telegrafische ver binding tusschen Nederland en Indië. Dit houdt in, dat, zoodra de Nederlandsch Indische autoriteiten ertoe besluiten de Duitschers in Nederlandsch-Indië te be handelen op gelijke voet als de Duitsche autoriteiten hier tegenover de Nederland sche krijgsgevangenen zijn opgetreden, de mogelijkheid zal worden geopend familie- telegrammen naar verwanten in Indië te zenden. Daarentegen zal deze mogelijkheid zfch niet voordoen, zoolang in Indië in de tegenwoordige houding tegenover Duit sche onderdanen wordt volhard. HOLLANDSCHE BETON MAATSCHAPPIJ N.V. In de op 6 Juni 1940 gehouden vergade ring van commissarissen der Hollandsche Beton Maatschappij N.V. te 's-Gravenhage, is besloten aan de d.d. 17 Juni 1940 op te roepen algemeene vergadering van aan deelhouders voor te stellen, over het boek jaar 1939 een dividend van 10 pet. uit te keeren. SCHIPPERSDOCHTER AAN BRAND WONDEN OVERLEDEN In de Maria-stichting te Haarlem is in den afgeloopen nacht de 15-jarige schip- persdochter, die gisterenmorgen op het schip van haar ouders bij het aanmaken van een fornuis in brand geraakte, over leden. NIET-ONTPLOFTE GRANATEN. Op het terrein van het in aanbouw zijnde K. L. M.-gebouw aan den Raamweg tc Den Haag zijn gisteren twee nict-onplofte gra naten gevonden. De militaire autoriteit heeft deze projectielen verwijderd. Buitenland J*; „PARIJS STAAT OP HET SPEL." PARIJS, 6 Juni. (D. N. B.). De Parijsche bladen leveren commentaar op den giste ren begonnen nieuwen slag, doch toonen zich daarbij niet bijzonder optimistisch. De „Matin" constateert, dat het in den nieu wen slag om Parijs maar ook om Londen gaat. De groote slag, meent de „Victoire", vinot plaats op honderd km. van Parijs en .wel iets verder Noordwaarts dan de sia» aan de Marnë. Wanneer wij den slag vei liezen, zullen wij niet den oorlog verliezen, maar wel Parijs, dat in dezen slag op het spel staat, In het „Journal" meent gene raal DuVal, dat de Duitschei's geen werke- iijken doorbraak van het front berend hebben. Het betreft hier geen Maginol- linie, doch een diepe verdedigingslinie, die dtn opmarsch van den vijand kan ophou den. WERKGELEGENHEID IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 6 Juni. (D. N. B.). Naaf het D. N. B. van welingelichte zijde verneemt, bedroeg het aantal werkloozen in Duitsch- land eind Mei slechts 57.600. Bij het uit breken van den oorlog had Duitschland nog 62.000 werkloozen. Onder degenen die thans nog werkloos zijn, bevinden zich geen arbeidskrachten van beteeken is meer. Van oudsher, zoo verneemt D. N. B. verder, was Duitschland een land, waarin vele vreemdelingen werkten. Voor den wereld oorlog werkten er een millioen vreemde lingen, half in den landbouw en half in de industrie. Thans werken er in Duitsch land nog een half millioen vreemdelingen, waarvan 50.000 Italianen. Dit aantal Italia nen zal een verdere vexTiooging ondergaan. Tot dusver waren er 30.000 tot 40,000 Ne derlanders in Duitschland werkzaam. Hoe wel er in Nederland nog veel opruimings- werk te verrichten is, kan Duitschland de Nedex-landsche arbeidsmarkt helpen door Nederlandsche arbeidskrachten voor den landbouw, den mijnbouw, de textielindu strie of Voor havenwerkzaamheden in dienst te nemen. Duitschland streeft er naar, zoo werd ten slotte verklaard, door vrijwillige werving, buitenlandsche ar beidskrachten uit landen met groote werk loosheid af te nemen en in Duitschland te werk te stellen. NIET-AMERIKAANSCIIE BEZITTINGEN OP WESTELIJK HALFROND. WASHINGTON, 6 Juni. (D. N. B.) Na een kort debat hebben de commissies voor buitenlandsche aangelegenheden uit den Senaat en het Huis van Afgevaardigden de eer.ige dagen geleden ingediende moties goedgekeurd, krachtens welke de Vereenig de Staten de overdracht der bezittingen van een niet-Amerikaansche mogendheid in het Westelijk halfrond op een niet- Amerikaansche mogendheid niet zullen er kennen. Tevens heeft de Senaatscommis sie' met 19 tegen 2 stemmen het voorstel van den democratischen senator Pepper verworpen, waarin werd voorgesteld de geallieerden te steunen door een daadwer kelijke deelneming van de Vereenigde Sta ten aan den oorlog. POST-, TELEGRAM- EN TELEFOON- CENSUUR IN HONGARIJE. BOEIDAPEST, 6 Juni. (D. N. B.). Krachtens de wet op de landsverdediging is met ingang van vandaag de censuur op het brief-, telegram- en telefoonverkeer ingesteld. VEILIGHEIDSMAATREGELEN IN IRAK. BAGDAD, 6 Juni. (Havas). Ook Irak heeft alle noodige maatregelen getroffen, voor het geval dat het conflict zich zou uitbreiden. Een scherpe controle is inge steld op de vreemdelingen, alsmede op het post- en telegraafverkecr. Het blad „Albi- lad" eischt scherpe maatregelen tegen de agenten der vijfde colonne en betoogt dat het jeugdige land al zijn kracht moet ge ven om de nationale eenheid te bewaren. BLOEDIGE BOTSINGEN IN BOMBAY. SJANGHAI, 6 Juni. (D. N. B.). Naar eerst bekend wordt, is het bij de insche ping van Indische troepen voor den Euro- peeschen oorlog te Bombay tot bloedige botsingen gekomen. De Indische verzetten zich tegen het door de Engelsche officieren uitgevaardigde bevel tot inschepen. Dc dor de officieren te hulp geroepen garni zoenstroepen openden onmiddellijk het vuur en richtten onder de Indische troe pen een vreeselijk bloedbad aan. Tenslotte werd de tegenstand van de Indiërs gebro ken en moesten zij zich aan boord bege ven. Opmerkelijk in dit verband is een uit lating van de Engelsche „Sjanghai Times", waarin gezegd wordt, dat de toestand zich zienderoogen toespitst.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3