K I P Weerbericht BINNENLAND KERKNIEUWS Wilt U iets weten? DE BRUYN - Yloogewoerd 72 DONDERDAG 6 JUNI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 AlxmnenymtsprUi: voor Lelden II cent per week; t 2.50 per kwartaal B ij onze {en ten /O cent per wo*k; Ze60 per kwartaal. Franco per pcaot 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogster 80 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 9.57 uur Donderdagavond. Zon op 5.20 uur Vrijdagmorgen. Maan op 6.58 uur Vrijdagmorgen. Maan onder 10.54 uur Vrijdagavond. IIOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 7 Juni vcorm. 5 en nam. 5.25 uur. WATERTEMPERATUR. Zweminrichting „De Zijl", 20 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer", 21 gr. C. JIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIL Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- £j S gang en zonsopkomst. S Deze tijden zijn voor hedenavond 5 S en morgenochtend: 5 ZONSONDERGANG 9.57 uur. ZONSOPKOMST 5.20 uur Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. rfiiiiiimniiiiiuiiiiiiniiiiiiititiiiiiiiiiiiiiiiiiiiT DE AALMOEZENIERS. Naar de „Tijd" verneemt, zyn van de 70 aalmoezeniers, die bij het gemobiliseerde leger waren ingedeeld, 5 aalmoezeniers nog niet teruggekeerd; ook heeft men van hen geen enkel bericht ontvangen. Ver moed wordt, dat zij in krijgsgevangenschap vertoeven. Van niemand staat met zeker heid vast, dat hij is gesneuveld. OLIëN EN VETTEN. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt mede, dat alle be palingen betreffende banderolles en gelei- debiljetten voor margarine, vetten en oliën onverkort van kracht gebleven zijn. Gedurende de oorlogsdagen zijn enkele malen in het belang van de voedselvoor ziening aan fabrieken, wier banderollevoor- raad uitgeput was en door de vervoersstag- natie niet kon worden aangevuld, toestem mingen gegeven om vetten zonder bande rolles af te leveren, mits de heffing werd voldaan. Vermoedelijk zijn deze voorraden inmiddels reeds opgebruikt. Voor zoover dit niet het geval mocht zijn, kunnen de genen, die nog dergelijke ongebanderol- leerde vetten in voorraad hebben, zich om gaand tot de Nederlandsche Zuivelcentrale, afdeeling margarine, vetten en oliën, te 's-Gravenhage, Nassaulaan 6, wenden, ten einde dien voorraad alsnog gebanderolleerd te krijgen. Men gev<? daarbij de juiste kwantiteit en verpakking op, dus b.v. 50 pakjes van 1/2 K.G. vet en 10 pakjes van YK K.G. reuzel, den naam van den leveran cier. den datum van ontvangst en sluite de factuur ter inzage bij. PLANTAARDIGE VEZELS. Het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt bekend, dat heden bij het rijkstextielbureau te Arn hem is ingesteld een sectie „plantaardige vezels". Deze actie omvat alle harde en zachte plantaardige vezels, voorzoover de ze spinbaar zijn. Hiervan kunnen worden genoemd hennep, sisal, manilla, cocos, ra- mie en dergelijke. Katoeh, jute en vlas zijn hiervan uitgezonderd, aangezien hier voor reeds eerder afzonderlijke regelingen zijn getroffen. Ondernemingen, die van de bewerking of verwerking van, of van den handel in hoogergenoemde grondstoffen, alsmede van de daaruit vervaardigde halffabrikaten en eindproducten hun normaal bedrijf ma ken, zijn verplicht een verzoek tot in schrijving te richten tot de sectie „plant aardige vezels" van het ryks-textielbureau, Willemsplein 5, Arnhem. Van deze verplichting zijn uitgezonderd die handelaren, welke deze artikelen uit sluitend leveren voor direct verbruik door den uiteindelijken consument. VEEVERVOER PER NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Gistermorgen is een conferentie gehou den tusschen den dienst handelszaken en goederenvervoer van de Nederlandsche Spoorwegen, de Nederlandscne vereeniging tot bescherming van dieren en de Neder landsche bond van veehandela'en. Het re- s.iltaat van de besprekingen is, dat met ingang van Vrijdag a.s. marktdag te Leeuwarden tot afvoer "an het gekoch te vee een veetrein zal loop'ji van Leeu warden en Zwolle over Deventer, richting Amersfoort en bestemd voer Amsterdam. Llrecht, Leiden, den Haag, en Rotter dam. Vertrek uit Leeuwarden pl.m. 15 uur o.o.v. Ook van Groningen zal te beginnen met Dinsdag a.s., den dag van de Gronin ger markt, een veetrein ic-open via Assen— Mcppel en verder over dezelfde route. Voor veevervoer over andere lijnen wachte men op nadere berichten. liet zal zaak zijn, dat de afze-.idcrs de nummers der spoorwagons duidelijk noteert n. HANDEL IN TABAK. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat van het verbod tot aflevering van onbewerkte ta bak, voorzoover het betreft aflevering aan de binnenlandsche industrie, dispensatie wordt verleend, voorzoover de verkoop vóór 15 Mei 1940 heeft plaats gehad. De houders der betrokken partijen tabak zijn verplicht van deze afleveringen ken nis te geven aan het Rijksbureau vcor Ta bak en Tabaksproducten op staten, die door dit bureau op aanvrage ter beschik king zullen worden gesteld. Tevens wordt bekend gemaakt, dat, zoo lang de resultaten van de inventarisatie der voorraden onbewerkte tabak door 't Rijksbureau voor Tabak en Tabaksproduc ten nog niet bekend zijn, vergunningen tot verkoop van onbewerkte tabak in het alge meen niet worden verleend. Ten einde stagnatie in de verwerkings bedrijven te voorkomen, zal een uitzon dering worden gemaakt voor die fabrikan ten, wier voorraad tabak niet voldoende is om hun bedrijven te kunnen uitoefenen. Betrokkenen, die in dit geval verkeeren, dienen een schriftelijk verzoek om tot aan koop, respectievelijk afroep, van gekochte partijen te mogen overgaan, in te dienen bij het Rijksbureau voornoemd, Ccrn. de Witlaan 8. te 's-Gravenhage. Zoodra het resultaat der inventarisatie bekend is, zal worden beslist, welke ver ruiming bij den aankoop van onbewerkte tabak kan worden toegestaan. Fabrikanten, die in strijd met boven staande bepaling handelen, zullen geen aanspraak meer kunnen maken op dis pensatie van de verbodsbepalingen, ge noemd in sub 4 en 5 der op 28 Mei j.l. af gekondigde bepalingen. INLEVERING VAN LEDIGE VATEN. In overleg met de Duitsche autoriteiten maakt het departemenr van handel, nij verheid en scheepvaart met betrekking tot het inleveren van ledige benzinevaten of andere voor het vervoer van benzine ge schikte vaten, nader het volgende bekend: De verplichting tot inlevering van vaten geldt uitsluitend voor ledige transportva? ten, welke regelmatig gebruikt werden als verzendmateriaal. De verplichting tot inlevering is niet van toepassing op petroleum stand- en lig-va- ten, die per tankwagen gevuld worden, echter wel voor smeerolievaten en gas- olievaten Evenmin is deze verplichting van toepas sing op vaten in gebruik bij overheidsbe drijven, waaronder b.v. de Nederlandsche Spoorwegen Nadrukkelijk wordt onder de aan dacht gebracht, dat het in te leveren ma teriaal zich in een dusdanigen staat moet bevinden, dat dit voor direct vervoer van benzine bruikbaar is. DE „DEUTSCHE ZEITUNG IN DEN NIEDERLANDEN". Gisteren is het eerste nummer van de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden" verschenen. Rijkscommissaris Rijksminis ter Seys-Inquart stelt in een inleidend woord het blad tot taak, een orgaan te zijn voor de Duitschers, die wonen in het be zette gebied, en een schakel te vormen tus schen het bestuur en de bevolking. In een hoofdartikel wordt het beginsel van het nieuwe dagblad als volgt omschreven: „Wij Duitsche journalisten in de Ne derlanden, willen op publiciteitsgebied de pioniers zijn bij het slaan van een brug van volk tot volk. De taak, welke ons wacht, zal verlicht worden door de banden van politieken, cultureelen en economi- schen aard. alsmede door de noodzakelijk heid naast en met elkaar vreedzaam te le ven binnen een organische levensruimte, waarin de Voorzienigheid ons plaatste, door een geest van wederzijdsche achting en door een onvoorwaardelijke en onver moeide offervaardigheid in den strijd van den Fuehrer, wien wij geheel zijn toege wijd. De „Deutsche Zeitung in den Nieder landen" is de verst vooruitgeschoven pu blicistische voorpost tegen Engeland, wel ke aardrijkskundige ligging niets zou be- teekenen, ware het niet, dat wij haar als een factor in den strijd zouden zien. Ook voor de Duitsche soldaten zal het dagblad een brug zijn: het is de schakel tusschen front en vaderland. Een onzer voornaam ste opdrachten zal het zijn deze verbin dende functie duidelijk naar voren te brengen. Het blad zal den soldaten be richten geven over het vaderland en zijn onwrikbaren wil tot overwirmen. Het zal het vaderland vertellen over Duitsche sol daten in den vreemde. Bovendien zal de Duitscher in Nederland, die jarenlang een wekelijksch orgaan als zijn lijfblad heeft gehad, met dit dagblad een vurige wensch in vervulling zien gaan. STEUNACTIE VOOR OORLOGS SLACHTOFFERS. Het bestuur van het alom bekende reeds uit den vorigen wereldoorlog dateerende „Marinerampenfcnds", dat zich het vorige jaar het lot heeft aangetrokken van de slachtoffers van de verongelukte mijnenve gers „Willem van Ewijck" en „Jan van Gel der", heeft thans het initiatief genomen tot het organiseeren eener nationale steun- actie ten behoeve der behoeftige oorlogs slachtoffers van Land- en Zeemacht, die in de oorlogsdagen van 10 tot 14 Mei zijn ge vallen bij de verdediging van onzen va- derlandschen grond. Het wil trachten dit doel te bereiken dcor de stichting van een daartoe strek kend afzonderlijk fonds, dat den naam zal dragen van „Leger- en Vloot-fonds-1940, voor hen die vielen". Het is mogelijk, dat ook van andere zij den prijzenswaardige pogingen zullen wor den aangewend, om voor de oorlogsinvali den en nabestaanden van gesneuvelden gelden in te zamelen. Teneinde versnippe ring te voorkomen, wordt de -Nederland sche burgerij verzocht zich hiervan te ont houden. Het bestuur van het Marine-ram- penfcnds hoopt binnen enkele dagen met de voorbereiding zoover gevorderd te zyn, dat het in staat is, het centrale gironum mer te vermelden, waarop bijdragen wor den ingewacht. HULP VOOR GETROFFEN ZAKENLIEDEN. Regeeringscredieten. Wij vernemen, dat momenteel door de Nederlandsche autoriteiten te 's-Graven- plannen worden uitgewerkt, om zelfstan digen zakenlieden, wier bedrijf ten gevol ge van den oorlog is vernietigd, door cre- dietverleening te hulp te komen. Deze cre- dicten zullen alleen gebruikt mogen wor den voor inventaris en voorraden, dus niet voor opbouw van perceelen. Een definitieve regeling is nog niet ge troffen, doch het laat zich aanzien, dat deze na de gevoerde onderhandelingen, niet lang meer op zich zal laten wachten. De moge lijkheid bestaat, dat een zekere vorm van samenwerking met het geheele bankwezen zal worden gezocht, hetgeen ook plausibel schijnt, wanneer men bedenkt, dat met een diergelijken steun vermoedelijk vele mil- lioenen gemoeid zullen zijn. MEN REIZE NIET NAAR OVERIJSSEL OM DE ONTSLAGEN GEVANGENEN TE ONTVANGEN. De kolonel, territoriaal bevelhebber in Overijssel en Gelderland, maakt bekend, dat velen zich per trein, per rijwiel, te voet en met andere middelen van vervoer begeven hebben naar de gemeenten Olden- zaal en Zevenaar. teneinde aldaar hun fa milieleden, die uit Duitsche krijgsgevan- genschop ontslagen worden, te ontmoeten. De kolonel, territoriaal bevelhebben in Overijssel en Gelderland ziet zich genood zaakt alle toegangswegen tot deze gemeen ten door militaire politietroepen te doen afzetten en iederen toegang van niet-inwo- nenden dezer gemeenten met gestrengheid tegen te deen gaan. Alle maatregelen worden getroffen, op dat de vrijgelaten krijgsgevangenen in zoo kort mogelijken tijd naar hun haardsteden zullen kunnen terugkeeren. RECHTERLIJKE UITSPRAKEN UITGESTELD. In afwachting van een nadere regeling. Aan alle rechtsprekende colleges is een omzendbrief gezonden, waarin gezegd wordt, dat de uitspraken van deze colleges voor korten tijd moeten worden uitgesteld, in afwachting van een spoedig uit te vaar digen besluit, onder meer betreffende de rechtspraak. Zeer binnenkort is n.l. een besluit te verwachten van den Rijkscommissaris voor de bezette gebieden, waarin cok wat be treft de rechtspraak èen nadere regeling vervat zal zijn. Het uitstellen van de uit spraken der rechtsprekende colleges het betreft alle rechtskwesties (dus behalve strafrecht en civiol recht ook administra tief recht, ambtenarengerechten, enz.) moet men, naar men ons verzekerde, slechts zien als een voorloopige maatregel in afwachting van een besluit van den Rij kscommissaris. De loopende proèessueele handelingen kunnen echter gewoon voortgang vinden. Ook de uitspraken, die in den loop van een procedure gegeven worden (bijv. beslissin gen omtrent voorloopige hechtenis, e.d.) worden nog gedaan. BREDA NOG ONGERUST OVER 2000 ZIJNER INWONERS. Nadat de laatste dagen nog steeds groep jes Bredasche vluchtelingen, meest uit Noord-Frankrijk, te Breda waren terugge keerd, is er op het oogenblik een stilstand ingetreden, zoodat gisteren vrijwel geen vluchtelingen meer arriveerden. Een nieu we nauwkeurige telling heeft uitgewezen, dat te Breda Woensdagavond nog ruim twee duizend personen worden vermist. Uit de randgemeenten Ginneken en Prin- cenhage zijn nog ongeveer duizend perso nen niet van hun vlucht teruggekomen. Men vreest, dat een groot aantal hunner in Midden- en Zuid-Frankrijk is terecht geko men, zoodat het hun niet gemakkelijk zal vallen den eersten tijd naar Nederland te rug te keeren. OVER BOUWMATERIALEN. Verbetering transportgelegenheid binnen enkele weken verwacht. Bij onze informatie naar den hier te lan de aanwezigen voorraad bouwmaterialen, werd van deskundige zijde verzekerd, dat die niet onvoldoende is, omdat men nog al tijd zit in transportmoeilijkheden, doch binnen enkele weken hoopt men dat die zullen zyn overwonnen. Van diezelfde zijde wordt er ons uitdruk kelijk op gewezen, dat onder het begrip: Bouwmaterialen niet wordt begrepen ijzer, staal en hout; wel alle bouwmate rialen, buiten die van de metaalbranche in haar verschillende schakeeringen, zooals steenen en aardewerkproducten, bindstof fen, t.w. cement, kalk, tras, en het ver vangend materiaal, dat tegels en haar bekleeding, triplex en andere bouwartike- len remplaceert. In dat vervangend materiaal onderschei den de vaklui niet minder dan drie en zeventig hoofdsoorten, in baksteenprcduc- ten heeft men er zelfs tachtig, waaron der vooral de tegels groote verscheidenheid bieden. Hetzelfde geldt voor het artikel: dakpannen. Hollandsche, Romaansche, enz.; laatstgenoemde categorieën vallen on der de rubriek, door de deskundigen aan geduid als: aardewerk. Kalk, cement en tras zijn eveneens in verschillende soorten verdeeld. Met betrekking tot enkele bouwmateria len, is de positie moeilijk, omdat, ten ge volge van het transport, de aanvoer stag neert. Dit laatste is het alléén. Want Neder land kan, wat de bouv/materialen betreft, zich voor het allergrootste gedeelte zélve voorzien, omdat de grondstof: klei, in vol doende mate aanwezig is. Anders is het met de bindstoffen. Hier omtrent wordt verwacht, dat vrij spoedig van Duitsche zijde de uitvoer naar ons land zal worden opengesteld. Verwacht wordt, dat o-ver enkele weken in dit opzicht de toestand door verbetering der aanvoersmiddelen weer normaal zal zijn. En tot dien tijd worden, door de daar voor aangewezen instanties, de aanwezi ge voorradei\ met overleg en inzicht on der de belanghebbenden gedistribueerd. „Handelsblad". POLITIECORPS TE HILVERSUM DOOR DEN BURGEMEESTER GEHULDIGD. Een week verlof en verschillende promoties. De politie alom in den lande heeft in de afgeloopen oorlogsperiode buitengewoon zware dagen meegemaakt en gedurende eenigen tijd dag en nacht op volle sterkte gewerkt. De burgemeester van Hilversum, mr. dr. K. L. C. M. I. baron de Wijkerslooth de Weerdesteyn, heeft hierin aanleiding ge vonden het politiecorps daarvoor openlijk dank te zeggen. Dit is, naar de ..Gooi- en Eemlander" meldt Zaterdagmiddag op de binnenplaats van het politiebureau geschied. De burgemeester hield daarbij een toe spraak tot het verzamelde politiepersoneel en zeide o.m.: „Dit is zeker, dat, wat ook veranderd mo ge zijn, het belang van de handhaving van de openbare orde en rust meer dan ooit op den voorgrond staat. De beteekenis van een goed politiecorps in dienst van de Over heid is grooter dan ooit. In deze dagen van bezetting is dit. wel overduidelijk geble ken, evenals in de zware dagen, die wij al len tezamen hebben doorleefd toen het Ne derlandsche opperbevel heeft moeten be sluiten de wapenen neer te leggen. De da gen, die aan dit besluit zijn voorafgegaan, brachten groote zorgen over het geheele Nederlandsche volk en het is nu eenmaal een feit, dat juist in zulke dagen het gevaar voor verstoring van de openbare orde en rust wordt verdubbeld. In deze dagen was de taak van allen, die geroepen zijn deze orde en rust te handhaven, een zeer verant woordelijke." De burgemeester had gemeend de erken ning van de verdiensten van het corps tot uitdrukking te moeten brengen in den vorm van een drietal besluiten, welke de commissaris van politie, de heer G. D. J. Vrijdag, hierna voorlas. Het eerste besluit bepaalde, dat de wa pens wederom aan het -corps werden toe vertrouwd; het tweede besluit bepaalde dat aan het corps 7 extra dagen verlof werden toegekend; het derde besluit bepaalde eeni- ge titulaire promoties van agenten tot hoofdagent en bevordering van enkele com miezen in dienst der politie. Hierdoor wenschte de burgemeester hulde te brengen aan het geheele politiecorps en hij uitte de verwachting, dat het corps ook in den nu komenden tijd zijn laak van nauwgezette plichtsbetrachting en zelfbeheersching waardig zou vervullen. Namens het politiecorps dankte hierna hoofdinspecteur J. Nieuwold den burge meester èn voor zijn kalme leiding in dc bewogen Mei-dagen èn voor de wijze, waar op hij zijn waardeering voor het politie corps heeft willen uiten. Benoeming in het bisdom Haarlem. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den weleerw .heer N. A. Comman deur benoemd tot kapelaan te Amsterdam (O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand). Vraag: Welke is de kortste en mooiste weg per fiets van Voorhout naar Enschede? Hoeveel K.M.? Antwoord: Voorhout, Leiden, Alphen a. d. Rijn. Bodegraven, Woerden, Utrecht, de Bildt, Amersfoort. Hoevelaken, Voort huizen, Milligen, Apeldoorn, Teuge, Twello, Deventer,* Holten, Goor, Delden, Hengelo, Enschede. Afstand 193 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Zoeterwoude H.R. naar Huizen? Hoeveel K.M.? Antwoord: Zoeterwoude, Hoogmade, Woubrugge, Zevenhoven, Nieuwveen, Wil ms, Vinkeveen, Loenen, Hilversum, Laren, Blaricum, Huizen. Afstand 65 K.M. Binneu Likdoorn weg.Eelt Pijn weg! 35 e Drogisterij J. Vr Haarl. straat 119, 3089 |n weg lacon oek Hartebrugkerk nooit goedkoo] opruimen. Prachtkippen Jonge haantjes regout 45 cent TELEFOON 25031. WAT DUITSCHLAND VAN FRANKRIJK BEZET HEEFT. Naar het D. N. B. meldt heeft Churchill in het Lagerhuis een verklaring afgelegd van het gebeurde in Noord-Frankrijk. Wij publiceeren hierbij een kaartje waarover de verklaring liep, en juist over het gedeelte, dat op de kaart met dikke zwarte lijn ingesloten ligt. Dit vormt het aanmerke-lijke deel van Noord-Frankrijk, dat thans na den val van Duinkerken geheel in Duitsche handen is. Uit de verklaring der teekens (in den linker benedenhoek) kande lezer opmaken, dat dit de Kanaalhavens zijn, kolenmijnen en industrie-centra.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2