KERKNIEUWS OMGEVING RIJNSTREEK Academienieuws Laatste berichten Nieuwe aanvallen begonnen Groot verlof WOENSDAG 5 JUNI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 VER. SA. VERONICA. Blijkens een klein advertentie in dit blad houdt opgemelde Ver. morgenmiddag van 35 uur weder zitting in de bovenzaal van het Vinc.-gebouw. Mogen vele dames lust gevoelen, deze Ver. door haar persoonlijke medewerking te steunen, opdat aan de ongetwijfeld vele aanvragen in de nabije toekomst zoo goed mogelijk voldaan kan worden. Veel materiaal om te breien en naaien ligt gereed, te wachten op even zooveel nijvere handen, die hiervan onderkleeding maken voor axemen en voornamelijk stille armen. Moge het een drukke opkomst zijn! Onze actie voor kleedinginzameling voor het zwaar geteisterde Valkenburg loopt ten einde. Mochten er echter nog dames zijn, die hiervoor al iets apart hebben gelegd, dan wordt dit alsnog gaarne morgenmiddag in ontvangst genomen. Reeds waren Wij zoo gelukkig te kunnen afzenden circa 350 stuks kleeding en 48 in contanten. Namens het comité te Valkenburg harte lijk dank voor dit medeleven. Ver. Sa.-Veronica, E. PH. AALDERS, jj secretaresse. VEERTIGJARIG JUBILEUM. Het was vandaag 40 jaar geleden, dat de heer A. Crama als letterzetter in dienst trad bij de N.V. Alg. Boek- en Handels drukkerij voorheen Batteljee en Terpstra. Met het oog op de tijdsomstandigheden is deze herdenking slechts op sobere wijze geschied. Ten kantore der vennootschap is de ju bilaris in bijzijn van het geheele perso neel toegesproken door den heer Is. Le- man en commissarissen, door den heer C. v. d. Ham Sr. namens het technisch en door de procuratiehoudster mevr. J. A. M. Huisman namens het administratief personeel. Deze toespraken gingen gepaard met het aanbieden van geschenken. Den jubilaris werd den verderen dag vrijaf gegeven. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n. 404. Wijnkooperij, Li keurstokerij en Distilleerderij „De Globe", voorheen Leo Oudshoorn en Co. Leiden, Doelensteeg 8. N. Comm.: J. H. Chr. Zand- voort, Leiden. 231. Firma A. N. Turksma, Leiden,, Haar lemmerstraat 171, winkel in wol, handwerk - artikelen en heerenmode-artikelen. Oph. fil.Noordwijk a. Zee, Oude Zeeweg 14, d.d. 15 April 1940. Uittr. filiaalbeh.: C. A. Wirtz. 1348. N.B. Boek-, Courant- en Handels drukkerij voorheen J. J. Groen en Zoon. Leiden, Pieterskerkkoorsteeg 18. N. Comm.: G. J. Thieme, Nijmegen en S. W. Melchior, Hoevelaken. 4764. T. Meijvogel. Katwijk aan Zee, Boo- remastraat 22, aannemer. Volmacht ver leend aan: K. Meijvogel, Katwijk aan Zee. 4665. N.V. Boek- en Steendrukkerij Edu- ard IJdo. Leiden, Hoogl. Kerkgracht 4. De statuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsn. in: N.V. Boek- en Steendrukkerij Eduard IJdo. 516. „De Hollandsche Boerin", Leiderj, Haarlemmerstraat 56. Winkel in boter, kaas, eieren, fijne vleeschwaren. Door uittreding van de vennoote wed. E. C. van der Voort- Raaphorst is de vennootschap onder firma per 1 Mei 1940 ontbonden en wordt het be drijf onder den ouden naam voortgezet door den overblijvenden vennoot A. J. van der Voort. Nieuwe inschrijving. 7469. J. Th. Kooyman en W. v. d. Kraan. Voorschoten, Voorstraat 14. Wegenbouw. Venn.: J. Th. Kooymah. Voorschoten en W. v. d. Kraan, Sassenheim. Opheffing. 3098. T. van Wijngaarden, Koudekerk A 45. Zadelmakerij en stoffeer- derij. De 18-jarige C. K. is gisteravond bij het spelen in Generaal Joubertstraat gevallen, tengevolge waarvan hij het linkeronder been heeft gebroken. Door den E.H.D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd. Gistermiddag is de 8-jarige N. B. in de Van Speykstraat bij het plotseling over steken van den ï'ijweg tegen een wielrij der geloopen. Met een vermoedelijk ge broken linkerbeen is het knaapje naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. In het pand Stationsweg 8 alhier zal woixlen gevestigd een machine-centrale van den Rijksbelastingdienst, alwaar zul len worden vervaardigd de kohieren der rijksbelastingen voor de kantoren in de provincies Zuid-Holland en Zeeland. PATERS MINDERBROEDERS TE WEERT. Onder meer ten gevolge van de groote vernielingen, door het geschut van de Ne- derlandsche militairen aangericht aan kerk en kloostergebouwen van de Eerw. Paters Minderbroeders te Weert, hebben de paters, broeders en theologanten het klooster sedert enkele dagen verlaten en hun intrek genomen bij hun Ordegenooten van de Duitsche Provincie in het bekende klooster Exaeten te Baexem. Het Minderbroedersklooster wordt thans nog bewoond door twee paters n.L Mar- culphus Heyer en den secretaris van den pater Provinciaal en door drie broeders. Er worden maatregelen getroffen, de vertrokken kloosterbewoners, in totaal on geveer honderd, zoo spoedig mogelijk te kunnen laten terugkeeren. „Nieuwe Koerier" KATWIJK Het aantal slachtoffers van den oorlog. Voor zoover thans bekend zijn van deze gemeente 4 inwoners als militairen gesneu veld en 4 burgers, die niet of niet tijdig genoeg een goed heenkomen konden zoe ken. De heer Geijteman werd op 10 Mei doodelijk getroffen, een der Paters uit het Missiecollege werd gedood, terwijl twee burgers, aan den Molentuinweg en Wasse- naarsche weg het leven lieten. Van enkele militairen, voornamelijk die op de vloot dienden, is nog niets vernomen, terwijl nog een tweetal in Duitsche krijgsgevangen schap vertoeven doch binnenkort huis waarts mogen keeren. Personalia. De heer J. Impthorn al hier is aangesteld bij het korps marechaus see met Apeldoorn als voorloopige stand plaats. Als volontair op het politiebureau is benoemd de heer C. D. B. v. Leeuw te Moercapelle. NOORDWIJK Cursus E.H.B.O. In verband met de ge wijzigde tijdsomstandigheden werd vorig jaar (22 December) opnieuw een cursus voor E H.B.O. door de R.K.' Nationale Fe deratie „Het Wit-Gele Kruis", in samen werking met de „Eerste Hulpbrigade Noordwijk" .georganiseerd. Thans kon worden gemeld^ dat een twaalftal cui^lsten, zijn toegelaten tot den vervolgcursus. Het zijn de dames: M. J. Faase, J. de Groot, A. H. C. Lindhout, W. H. Lindhout, G. Passchier en N. de Vos van Steenwijk, en de heeren: C. F. J. Brouwer, J. Plaatzer, W. D. Vink, A. Wijnands, J. de Zoete (uit Voorburg) en C. N. van Zuylen. RIJNSBURG Personalia. In de plaats van den heer D. de Jong is door den burgemeester tot hoofd van den Luchtbeschermingsdienst de heer W. L. v. d. Gugten Wzn. benoemd. VOORSCHOTEN GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Op 20 Juni a.s. hoopt het echtpaar A. J. Roodakker en E. Bentvelzen, wonende Els- laan 1, Voorschoten, zijn gouden huwelijks feest te vieren. Bruid en bruidegom, beiden 75 jaar oud, genieten van een uitstekende gezondheid. De bruid gaat nog steeds iederen dag ter kerke en de bruidegom oefent nog steeds het bedrijf van mollenvanger uit. Het echt paar heeft zes kinderen 38 kleinkinderen en drie achter-kleinkinderen. WARMOND „St. Matthias". Onder voorzitterschap van den heer C. Zwetsloot had in hotel „De Stad Rome" een zijzondere vergadering plaats van de werkende leden van de R.K. Muziek-, Tooneel- en Zangvereeniging ,.St. Matthias", alhier, waarbij aan <5e orde werd gesteld het voortbestaan der vereeniging. Uit de discussies bleek, dat men eenparig van oordeel was, dat op den ouden voet moest worden voortgegaan. Alle leden zeg den spontaan hun medewerking toe en het hoofdbestuur én de werkende leden even eens zijn er van overtuigd, dat ook de con tribuanten in deze moeilijke dagen de ver eeniging zullen blijven steunen. Alles zal zooveel mogelijk op den ouden voet worden voortgezet en de repetities zullen als ge woon op de hiervoor vastgestelde data plaats vinden. Duidelijk is gebleken, dat de saamhoorigheid in de vereeniging niets te wenschen overlaat ,en dat met onver- flauwden ijver zal worden voortgegaan om de vereenging niet alleen in stand te hou den, maar haar prestaties waar mogelijk op te voeren. Het was een prettige en aange name vergadering waarin de beste ver standhouding heerschte en bij het sluiten der bijeenkomst bracht de voorzitter dan ook allen dank voor hun spontane mede werking. ALPHEN AAN DEN RIJN Benoeming hoofd eener school. B. en W. bieden den Raad de volgende voor dracht aan voor de benoeming van een hoofd der openbare school voor g.l.o. en u.l.o. aan den Oudshoornscheweg alhier. 1. de heer G. Kroosrof, onderwijze aan de le u.l.o.-school te Groningen. 2. de heer W. J. Jouwersma, hoofd van de openbare school voor u.l.o. te Den Burg (Texel). 3. de heer W. H. M. Geelen, onderwijzer aan de open bare u.l.o.-school te Gouda. Rijksveldwacht. Met ingang van deze maand is de brigadier der Rijksveldwacht, de heer J. Heida in gelijke functie overge plaatst naar Westenhoek (Drente). LEIDEN. Geslaagd: Candidastsexamen wis- en natuurkunde, letter I mej. G. de Graaf, Overveen. Doctoraal examen rechten, de heer P. C. Maas, Leiden. Buitenland HET DUITSCHE LEGERBERICHT HOOFDWARTIER VAN DEN FUEH RER, 5 Juni (D. N. B.) Het opperbevel van de Duitscho weermacht maakt bekend: ..Zooals reeds in een afzonderlijk bericht is vermeld, werd de vesting Duinkerken op den 4den Juni na een zwaren strijd in genomen. Drie generaals en ongeveer 40.000 manschappen van verschillende Fransche eenheden gaven zich aan onze zegevierende troepen over. Bij Abbeville is een vijandelijke aanval, krachtig geleid door artillerie en pantser wagens, afgeslagen. Ook mislukte een aan val op onze gevechtsvoorposten ten Zuiden van Longwy, met zware verliazen voor den vijand. Het luchtwapen deed met gevechts- .en „Sturzkampf'-vliegtuigen aanvallen op vij andelijke concentraties ten Zuiden van Ab beville alsmede op havenwerken van Le Havre. In de vroege ochtenduren van heden zijn nieuwe aanvalsoperaties begonnen van uit het bestaande verdedigingsfront in Frankrijk. DE VEROVERING VAN Dui.'Mvc.nA.EN Drie generaals gevangen DUINKERKEN, 5 Juni (D.N.B.) Onder de rond vierduizend gevangenen, die bij de verovering van Duinkerken in Duitsche hand zijn gevallen, bevinden zich ook drie generaals. Zelfs een voorloopige raming van het daar buitgemaakte geschut de pantserwagens en ander oorlogsmate riaal is nog niet mogelijk. Tot dusver kon slechts worden vastgesteld, dat de haven van Duinkerken verwoest is en dat behalve tallooze beschadigde kleine vaartuigen, rond twintig grootere schepen als resultaat van den aanval van het Duitsche lucht wapen op het strand liggen. Het beeld der vernietiging kon niet vollediger' zijn. GROOTE OVERSTROOMINGEN IN DEN BALKAN. BELGRADO, 5 Juni (D.N.B.). In West-Bosnië en Oost-Servië heeft de ster ke regenval der laatste dagen groote over stroomingen veroorzaakt. Verscheidene dorpen moesten ontruimd worden. De door de overstroomingen aangerichte schade Is zeer groot, daar juist deze streken vruchtbare graangebieden zijn. 200 MILLIOEN DOLLAR GOUD NAAR AMERIKA NEW YORK, 5 Juni (D. N. B.) De Fe deral Reserve Bank heeft via Canada uit het buitenland naar schatting 200 millioen dollar goud ontvangen, meerendeels gou den staven. Dit is een der grootste hier ooit aangekomen goudzendingen. Ambtenaren van de bank weigerden te zeggen waar het goud vandaan kwam. Volgens Associated Press vermoedt men in financieele kringen, dat het grootste deel van dit goud uit En geland komt en voor oorlogsaankoopen dient. Binnenland De opperbevelhebber van Land- en Zee macht heeft aanwijzingen gegeven voor het verleenen van groot verlof aan reser- se- en dienstplichtig personeel. Met ingang van 5 Juni 1940 kan door den commandant van elk enkelvoudig oor logsonderdeel (compagnie enz.) groot ver lof worden verleend aan het nog in wer- kelijken dienst zijnde reserve- en dienst plichtig personeel. 1. Het groot verlof wordt alleen dan ver leend indien de belanghebbende aan den commandant van het betrokken oorlogs onderdeel een verklaring van werkgever, familie o.a. kan overleggen, waaruit blijkt, dat hij door loongevenden arbeid, dan wel op andere wijze in eigen onderhoud kan voorzien, althans niet ten laste van de ge meenschap zal komen. Bedoelde verklaring moet zijn gelegali seerd: a. door den betrokken burgemeester, b. voor hen, die in overheidsbetrekking zijn, door het betrokken diensthoofd ter plaatse. 2. Korporaals en manschappen mogen tot geen grooter aantal met groot verlof wor den gezonden dan mogelijk is om te kun nen voorzien in de noodzakelijke diensten (bewakingsdiensten, beweging en onder houd van paarden, beheer van materieel, op ruimen van land- en grondmijnen, alsmede van zinkschepenversperringen, onderhoud en bediening van bruggen en veren e.d.). 3. Officieren en onderofficieren worden tot geen grooter aantal met groot verlof gezonden dan mogelijk is om een voldoende sterkte aan kader te houden bij het restee- rende deel van het enkelvoudig oorlogs onderdeel. DE KRIJGSGEVANGENEN KWAMEN NOG NIET. Zoodra het bericht bekend werd, dat in den loop van Dinsdag een groot aantal Nederlandsche krijgsgevangenen via Bent- heim te Oldenzaal zou arriveeren, was een groote groep belangstellenden en nieuwsgierigen uit Oldenzaal en omlig-, gende plaatsen naar Oldenzaal gekomen om getuige te zijn van de aankomst der manschappen. Den geheelen middag tot laat in den avond waren de wegen vol met fietsende en wandelende mannen, vrouwen en kinderen, vervuld met de hoop, onder de terugkeerenden echtgenoot, zoon of broer, van wien zij ten hoogste wisten, dat hij in Duitsche krijgsgevan genschap was geraakt, te ontmoeten. Doch al het wachten was vergeefs. Eerst werd medegedeeld, dat de vrijgelatenen te voet van Bentheim naar Oldenzaal zouden komen. Later vertelde men, dat zij per trein kwamen, doch er gebeurde niets. Intusschen waren Dinsdagnamiddag 25 hoofd- en subalterne officieren en onder officieren, onder leiding van majoor J. C. A. Meyer, voormalig commandant van het eiland Tholen, te Oldenzaal aangekomen om de krijgsgevangenen te ontvangen. Verder zijn aanwezig een officier van ge zondheid en kapitein Jonker, voor de uit- deeling der soldij en sergeant-majoor ad ministrateur van der Kaay, voor de regi stratie. Voor inkwartiering bij de burgers zijn de manschappen in groepen verdeeld over de gemeenten Oldenzaal, Enschede, Hengelo en Almelo. Verwacht wordt, dat de geheele afwikkeling van een en ander ongeveer een week zal duren. Heel wat wachtende familieleden hebben den afge- loopen nacht in de nabijheid der grens on der den blooten hemel doorgebracht. Het aantal wachtenden nam in den vroegen morgen aanzienlijk toe. Bij informatie bleek ons, dat op het oogenblik nog geen manschappen te Bentheim zijn aangeko men. Naar wij vernemen, zal te Oldenzaal een volledige keuring plaats hebben, waar bij de plaatselijke doktoren assistentie zullen verleenen. Daarna zullen de man schappen in groepen worden doorgezon den naar Almelo, Hengelo en Enschede, terwijl de overigen te Oldenzaal zullen blijven. Zij zullen zooveel imogelijk bij particulieren worden ondergebracht. OPLICHTER MAAKTE MISBRUIK VAN DE OMSTANDIGHEDEN Op den lOen Mei, den dag, waarop wij in den oorlog werden betrokken, trachtten enkele Nederlandsche inwoners van Brus sel inderhaast ons land te bereiken. Onder hen bevond zich een 39-jarige dame, die zich had aangesloten bij twee heeren. Na vele moeilijkheden te hebben overwonnen belandde het gezelschap in 's-Hertogen- bosch, waar het zeer vol was en vele men- schen zich in de straten bewogen. In de menigte zocht de 32-jarige avonturier W. L., zonder beroep en zonder vaste woon plaats naar slachtoffers. Hij wist zich te mengen in het gezelschap van de dame en de beide heeren, was zeer hoffelijk en maakte een goeden indruk. Hij bood zijn medewerking aan om boven de groote ri vieren te komen en daar men vertrouwen in hem stelde, gaf de dame hem reeds den eersten dag een bedrag van tien gulden voor de moeite. Den volgende dag ont ving hij van het gezelschap vijf-en-twin- tig gulden en later nog eens honderd gul den. Het gezelschap wenschte naar Den Haag te gaan en inderdaad bereikte men deze stad na vele omzwervingen. L. vertelde, dat hij een zaak wilde beginnen en dat hierin voor de dame en hem een toekomst was weggelegd. Door dit aanbod verleid stelde zy hem nogmaals geld ter hand eri wel een bedrag van vijfhonderd gulden. Hierop begaf L. zich naar Amsterdam, vanwaar hij een uitgebreide corresponden tie met de dame voerde. Dezer dagen ont ving zij een brief, waarin hij een afspraak maakte om haar te ontmoeten op het Rijs- wijkscheplein. Deze ontmoeting had gister middag plaats, doch daar de dame Je zaak niet meer vertrouwde, had zij de politie er in gekend. Deze hield den man aan, toen hij op de afgesproken plaats aan kwam. Hij bleek geen cent meer over te hebben van alle bedragen, die hij achter eenvolgens had geincasseerd. L. bleek niet geheel onbekend te zijn aan de Haagsche politie. Hij was reeds eerder ter verant woording geroepen en genoord. Hy is voor loopig in politiebewaring gesteld. SCHIPPERSDOCHTER IN BRAND Haar vader wierp haar in het water Vanochtend wilde de 15-jarige dochter van schipper te Z., die met zijn schip in het Spaarne te Haarlem ligt, het fornuis aanmaken. Daar de schoorsteen onvol doende trok, wierp het meisje een hoe veelheid petroleum in het fornuis, met het gevolg dat plotseling een steekvlam naar buiten sloeg, waardoor de kleeren en het haar van het meisje in brand geraak ten. Op haar hulpgeroep snelde haar vader toe, die haar in het Spaarne wierp Het meisje dreigde nu echter te verdrinken. De vader sprong zijn dochter achterna, doch inmiddels was een familielid met een roeibootje naderbij gekomen. Hij wist beide drenkelingen uit het water te halen en naar den wal te brengen. Het meisje had ernstige brandwonden over het ge heele lichaam gekregen en haar vader had brandwonden aan de handen opgeloopen. Beiden werden naar de Maria-stichting overgebracht en daar opgenomen .De toe stand van het meisje is niet levensgevaar lijk VAN M'N BOEKENTAFEL HET Schild. Apologetisch Maandschrift. Uitg. der A.V. „Petrus Canisius". Het twaalfde nummer vsin den 21sten jaargang van het Schild iigt voor ons. Wederom is een nieuwe jaargang toege voegd aan de geschiedenis van het Schild een jaargang, die rijk is geweest aan ar beid voor den opbouw van ons geloofsle ven. De aan het einde opgenomen inhouds opgave spreekt in dit opzicht duidelijke taal. Het Juni-nummer opent met een arti kel van prof. dr. K. Sleur over „Het va gevuur en de H. Schrift". De leer van het Vagevuur is een van de punten, waarin de Katholieke opvattingen verschillen met die van de Protestanten. Luther beweerde, dat het bestaan van het Vagevuur uit de cano nieke boeken van de H. Schrift niet te be wijzen zou zijn, waartegenover paus Leo X verklaarde, dat dit wel te bewijzen was. Prof. Steur toont dit in zijn artikel nader aan. Prof .dr. Greitemann bespreekt vervol gens de Bijbelsche Geschiedenis, bewerkt door prof. Keulers. Volstrekt nieuw in zijn soort is dit werk wel niet, constateert prof. Greitemann. Keulers heeft namelijk voor gangers gehad, doch deze zijn zóó zeld zaam, dat dit nieuwe werk ten volle een uitvoeriger bespreking verdient. Als een van de meest eminente voorgangers dient genoemd te worden de z.g. „groote Muré", een werk dat voor zijn tijd uitstekend moet worden genoemd en dat jarenlang een van de hoofdbronnen is geweest, waaruit de kennis van de Bijbelsche Geschiedenis werd geput. Het werk van Keulers is echter meer een familieboek en heeft ook wetenschap pelijk grootere waarde, omdat de Bijbel wetenschap sinds Muré zeer groote en ver blijdende vorderingen heeft gemaakt. Dit boek zal voor de toekomstige opvoe ding een groote taak kunnen vervullen en gaarne sluiten wij ons daarom aan bij de wenschen die prof. Keulers in zijn voor woord bij den tweeden druk uitsprak: „Wij zouden de „Bijbelsche Geschiedenis" niet alleen willen zien op de studeertafel van den priester en van den ontwikkelden leek, maar we zouden ze willen brengen in alle huisgezinnen.... wij zouden het willen zien in de handen der jeugd die door dit boek haar 'nog wankelenden gang leert richten volgens de eeuwenoude wet ten en bedoelingen van God, in de handen der ouden van dagen die in de bladen van Gods H. Schrift reeds den adem der eeuwigheid speuren, op het bed der zieken die uit de overweging van Gods goed heid hoop en kracht putten om hun lij den te dragen. Vooral echter zouden wij het willen zien in het bezit van al dege nen, die, met materieele en geestelijke moeilijkheden kampend, hun verder leven weer leei'en grondvesten op de eeuwige waarheid van Gods Woord". Dr. Joh. Hartog schrijft vervolgens over „De wolk der getuigen". De wolk der ge tuigen zijn zij, die door het storten van hun bloed, door het nalaten van hun ge schriften of levensbeschrijvingen, een scha kel leggen tusschen de eerste ecuwen van het Christendom en 1940. Als slot van de artikelenreeks beschouwt Fr. van Oldenburg Ermke de problemen van geloofsverflauwing en geloofsafval van hun psychologischen kant. De rubrieken ,,Op den Uitkijk" en Vra- genbus besluiten deze aflevering. LICHTSEIN ONBEWAAKTEN OVERWEG

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3