Het laatste bedrijf in Vlaanderen DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Regeling civiel gezag Een verwoede strijd DONDERDAG 30 MEI 1940 31ste Jaargang No. 9654 S)e C^ld6clve(2oi4^<Mit Bureaux Fapeagraehi 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Met ingang: van heden is het hoogste ge zag in civiele zaken in het bezette gebied van Nederland uitsluitend op den Rijks commissaris overgegaan. In verband hiermede werden de secreta rissen-generaal der departementen heden door den Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart in zijn ambtsgebouw ontvan gen. De Rijkscommissaris zette hun uiteen, welke opdracht hij van den Führer heeft ontvangen en verzocht hun medewerking. De secretarissen-generaal hebben met toestemming van den Nederlandschen op perbevelhebber van Land- en Zeemacht, generaal Winkelman, hun medewerking toegezegd. V De vrijheid van Nederland Wij kunnen de toekomst niet voorspellen. Wij kunnen hopen. En wij kunnen vertrouwen. Maar, h o e de toekomst ook zij, ons stellig vertrouwen moet er op zijn gericht, dat Nederland Nederland blijft! In de proclamatie en in de rede van den Rijkscommissaris hebben wij vernomen, dat de „vrijheid" van Nederland tot de doeleinden van het Duitsche bewind be hoort. Dat geeft ons, h o e de ontwikkeling der •feiten ook zij, alle reden, ons aan dat stel lig vertrouwen onwrikbaar vast te hou den, ons geen toekomst, welke dan ook, voor te stellen, anders dan met een vrij Ne derland! De boven-bedoeldé verklaringen van den Rijkscommissaris mogen ons goeden moed geven voor de toekomst van óns vader land! Als wij in dezentijd onzen plicht begrijpen en doen, wat van ons verlangd moet en redelijkerwijze kan wor den. En consciëntieus- moet onzerzijds worden medegewerkt met alles, wat door Duitsche en Nederlandsche autoriteiten wordt gedaan, om het maatschappelijk en economisch leven weer op te bouwen. Als wij ons'hierbij laten stuwen door liefde voor ons vaderland dan zal juist de Duitscher dat wéten te respecteeren, omdat bij den Duitscher zélf de vaderlands liefde zoo héél vast geankerd ligt. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN VOORZICHTIG OORDEELEN. H. A. schreef onlangs in het F r i e s c h Dagblad onder dit hoofd een stukje, dat nu nog actueel is: ♦Velen onder ons waren diep geschokt door het plotselinge vertrek van H. M. de Koningin. Onze jongens, zoo zeide men, liggen in de vuurlinie, en gaat de Konin gin ons nu verlaten? Wij hebben toch altijd gemeend, dat in de ure van het gevaar Oranje en Nederland één zouden zijn? Het is licht te begrijpen, dat zulke vra gen worden gesteld. Maar wie wijs is, schort zijn oordeel op. Men weet niet, wat er aan de hand is geweest. Wij moeten "in deze dagen ons goed rea- liseeren, dat de historie van dezen oorlog eerst later zal worden geschreven. En dan zal er ook worden geoordeeld. Misschien wel streng worden geoordeeld. Er zijn vele dingen gebeurd, die uiter mate vreemd zijn. Om maar een voorbeeld te noemen: het Duitsche opmarschplan be doelde, de vesting Holland binnen te drin gen via Noord-Brabant en de Moerdijk- brug. De laatste werd reeds de eerste dag bezet. De spoorbrug bij Gennep, die de weg naar Noord-Brabant opende, is niet door onze troepen vernield. Zulke dingen zullen later,worden bekeken en opgehel derd. Voorloopig zullen wij daaromtrent wel niets naders vernemen. Zoo zijn er tal van dingen te noemen. Mlen denke dan ook niet, dat de opper bevelhebber van land- en zeemacht zijn gansche hart heeft uitgestort,'toen hij ons duidelijk trachtte te maken, waarom ver dere strijd nutteloos was. Zulke verklarin gen worden altijd met een zekere reserve gegeven en dienen ook zoo te worden aan vaard. Wij moeten wachten en zullen later er wel meer van hooren. Dwaas is het, te trachten, de hiaten van jiiiiiiiiiiiimiitiiiimiiiiiiimiiiitiiiiminmit: Verduisteringstijden s Er is bepaald, dat er verduisterd s S moet worden tusschen zonsonder- 5 E gang en zonsopkomst. E Deze tijden zijn voor hedenavond S S en morgenochtend: ZONSONDERGANG 9.50 uur ZONSOPKOMST E 5.26 uur E E E E Tusschen deze beide tijden dient S er dus verduisterd te worden. "iimiiiuiuiiiimuuuniiijiitmjiiiimiiiiimir onze kennis aan te vullen door geruchten. Zelfs de meest tastbare dwaasheden vin den in sommige kringen geloof en dat be wijst, hoezeer de burgemeester van Den Haag terecht moest opmerken, dat de in nerlijke rust nog niet overal is weerge keerd. Maar dwaas is het ook, op grond van fragmentarische gegevens nu reeds een oordeel te vellen, dat alle reserves laat va ren. Men weet niet, hoe de situatie was, toen de Koningin vertrok en welke gevaren er nog dreigden. Men weet niet, of zij zelf ook gevaar liep. Men weet niet, of er mis schien in haar eigen omgeving ook elemen ten waren, die haar positie ondergroeven. Er zijn evenwel ook dingen, die we wel weten. We weten, wat de Korfingin gedu rende een lange reeks van jaren heeft ge daan. We weten, dat haar beleid verstan dig was, bezonnen en kloek. Zij heeft in een lange reeks van jaren getoond, dat zij het vertrouwen van ons volk waard was. Laten we daarom voorzichtig zijn en niet zondigen, door een haastig oordeel. Wij zeggen het met te meer vrijmoedigheid, omdat de soms bittere woorden, die aan het vertrek van de Koningin worden ge wijd spruiten uit een zuivere bron, uit de bron der liefde. De liefde en het vertrou wen waren zóó groot, dat niemand anders kon denken dan: wij staan en vallen metj de Koningin. En die liefde kon het niet geloóven, dat bericht van het overhaaste vertrek. Als wij vanavond ons hoofd buigen tot het gebed, hebben we dan vrijmoedigheid om niet meer, zooals voorheen te bidden voor onze Koningin? OOK VAN DEZEN TIJD. In de Utrechtsche Courant schrijft mr. A. baron van Wijnbergen een artikel, waaraan het volgende is ontleend: „Niet het oor geleend aan hen die zwart gallig, die ontevreden zijn, piaar blijmoedig ook in dezen tijd door ieder onzer gedaan, wat plicht gebiedt te doen op de plaats waar men is gesteld. Zij,, aan wie de bezetting van ons land werd toevertrouwd, werken met de Neder landsche autoriteiten samen, opdat ook in dezen tijd het maatschappelijk, het econo misch leven hier te lande zich zoo goed mogelijk ontwikkele, aan ons allen de taak tot dat zelfde doel mee te werken, ieder op de wijze, als het van hem wordt gevraagd. Zonder overdreven bezorgdheid wach ten we dan rustig en kalm de toekomst ai. Met onverzwakt vertrouwen blijven we uitzien naar hetgeen het kindergebed in deze Meimaand zal vermogen af te smee- ken. Alom ter wereld wordt vurig verlangd naar een spoedig einde van den oorlog. Blijven we daarvoor bidden, en werken we inmiddels rustig voort aan den dage- lijkschen arbeid. Neen, van oné werd niet gevraagd het zwaarst wat gevraagd kan worden, het of fer van het leven, door zoovelen onzer landgenooten zoo edelmoedig gebracht. Terwijl we voor hen blflven bidden, zij hun lichtend voorbeeld voor ons, van wie zoo veel minder gevraagd wordt, een prikkel dat dan ook getrouw te volbrengen, telken dage ons zelf opnieuw in herinnering brengend, dat God is Koning van den tijd, ook van dezen tijd". VOORBARIGHEID. De Volkskrant van gisteravond schrijft o.m. in een driestar: Als Nederlander mag en moet men ho pen, dat aan het einde der Europeesche worsteling het rijk der Nederlanden onge rept en ongedeerd als onafhankelijke staat moge te voorschijn treden. Minder hebben wij niet verdiend: aan geen vergrijp, nog minder aan een daad van felonie heeft ons land zich schuldig gemaakt. Ons volk staat met onbesmeurd blazoen. Daarom begrijpen we niet, hoe een Ne- derlandsch blad reeds thans als vaststaand aanneemt, dat „aan het volstrekt souve- reine Nederlandsch bewind van vroeger een einde zal komen". Is dit een Nederlandsche gedachte en »en Nederlandsche suggestie? Reparatie blijft vrij WIE MEER DAN 1200 VERDIENT, WORDT GEACHT EEN PAAR BRUIK BARE SCHOENEN TE HEBBEN Sedert eenige dagen is er, gelijk men weet, in den lande een algemeen verkoopverbod van schoenen. De wijze, waarop sedert eenige weken -gehamsterd werd hebben de autoriteiten gedwongen tot dezen drasti- schen maatregel, welke uiteraard behalve voor het publiek, voor de schoenen winke liers wel van zeer vèrstrekkenden aard is. Talrijke menschen blijken nog niet geheel op de hoogte te zijn van den inhoud van de zen maatregel. Een uiteenzetting van de situatie komt neer op het volgende. Zij, die een inkomen hebben, hoogcr dan 1200, worden geacht in het bezit te zijn van tenminste een paar bruik bare schoenen en zijn totaal uitgesloten van den verkoop, althans voor den duur van dezen maatregel, welke mogelijk eenige maanden van kracht zal blijven. Daar de reparatie van leeren schoenen nog geheel vrij is, zal in de practijk voor deze categorie Nederlanders het verbod niet zoo zwaar drukken, als het zwart op wit mag lijken. Zij, die een inkomen hebben beneden de 1200 per jaar, kunnen een bon ontvan gen, waarop hun een paar schoenen mag worden verkocht. Deze bon wordt evenwel alleen dan verstrekt, wanneer de aanvra ger niet in het bezit is van een paar bruik bare schoenen. Hij of zij is dan verplicht dit schriftelijk te verklaren, waarbij wordt opgemerkt, dat een valsche verklaring kan worden be straft met een boete tot 5000 of een ge vangenisstraf voor den tijd van een jaar. Een zekere soepelheid bij het verstrekken der bonnen zal worden betracht, naar ons werd verzekerd, zoodat indien het publiek geneigd is zich te schikken in dezen tijde lijk onvermijdelijken maatregel, hij in de practijk voor velen vrijwel onopgemerkt zal blijven. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat alle schoenen, die niet van leer vervaardigd zijn, buiten het verkoopverbod vallen. KOSTWINNERSVERGOEDING. In verband met het met verlof zenden van een deel van het leger, wordt het vol gende onder de aandacht van belangheb benden gebracht: De kostwinnersvergoeding mag worden uitbetaald tot en met den datum van ver trek met groot verlof op den verlofpas ver meld. De laatste betaling liep over het tijdvak van Zondag 19 Mei tot en met Zaterdag 25 Mei. De verwanten van grootverlofgangers, die na 25 Mei zijn vertrokken, moeten bij de betaling de verlofpas van den dienst plichtige vertoonen. Verwanten van gesneuvelden, waarvoor kostwinnersvergoeding werd genoten, moe ten zich ten spoedigste aan het Bureau voor vergoedingen melden onder overlegging van het officieele bericht van het Neder landsche Roode Kruis. ZOEKGERAAKTE MOTORRIJTUIGEN In den tijd tusschen 10 en 15 Mei j.l. zijn verschillende Nederlandsche automobielen onverwachts in gebruik genomen moeten worden door anderen dan de houders dezer voertuigen. De K.N.A.C. doet een dringend beroep op een ieder, die een motorrijtuig in zijn bezit heeft, hetwelk hij wederom in het bezit van d^n eigenaar wil stellen, zich daartoe tot haar secretariaat, Lange Vijverberg 10 te 's Gravenhage te wenden, dat in 'dezen haar bemiddeling verleent. Men vermelde bij de opgave vooral het provinciaal {num mer van het voertuig, alsmede de plaats waar het zich thans bevindt en zoo moge lijk merk, motor- en chassisnummer.? LAAT THANS DE MOTORVOERTUIGEN NAZIEN EN HERSTELLEN De Nederlandsche vereenigmg „De Rij wiel- en Automobielindustri e" (R A I.) te Amsterdam bericht ons: Tengevolge van het verbod tot het ver bruiken van benzine enz. staan -thans de meeste motorrijtuigen op stal, terwijl de vele goed geoutilleerde garages en herstel plaatsen practisch zonder weck d.w.z. zon der inkomsten zijn. Het publiek kan thans het eigen belang tezamen met het algemeen belang dienen door motorrijtuigen thans een „goede beurt" te laten geven en gereed te laten maken, opdat, zoodra weder gereden zal kunnen worden, alle vehikels geheel in or de zullen zijn. Wanneer het oogenblik komt, waarop weder gereden zal kunnen worden, zullen de garages en herstelplaatsen overkropt worden met werkzaamheden, terwijl men thans volop gelegenheid heeft het werk, dat noodig of gewenscht is, grondig en deugdelijk te verrichten. De garages en herstelplaatsen zijn thans nog voorzien van geschoold personeel, werktuigen en, niet te vergeten, origineele onderdeelen voor alle merken. Of deze om- JsLattAcfieti in een „zaft" (tij Jïijööel YPEREN EN KEMMEL BESTORMD. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In den voortgaanden aanval tot vernie tiging van het Engelsche leger hebben onze troepen Ypcren en Kemmel bestormd. Het frontbericht van het D. N. B. luidt als volgt: Uit het nu reeds sedei-t dagen fel omstre den Vlaamsche gevechtsgebied snijden de Duitsche troepen door voortdurend door het luchtwapen nadrukkelijk ondersteunde aanvallen brok na brok weg. In een zeer nauwe ruimte tezamen gedrongen staat de tegenstander thans voor de keus zich over te geven of dood te bloeden in nutteloozen tegenstand. Door een vastbesloten doorbraak uit het Oosten en Westen naar Rijssel werd rond om een deel van den tegenstander teh Zui den van deze belangrijkste stad in Noord- Frankrijk een ring gelegd. Op een gebied van ongeveer 20 K.M. in het vierkant zijn hier hoofdzakelijk Fransche troepen inge sloten. Op andere punten werden soortgelijke omsingelingen tot stand gebracht. Er blijft van de totdusverre ter beschikking staande gevechtsruimte der Frarischen en Engel- schen alleen nog het gebied over ten Noor den van Rijssel tot aan de kust. Het is één groot slagveld, dat van alle kanten door de Duitsche artillerie wordt bestreken. Op het oogenblik wordt nog fel gestreden. Onbekend met den waren toestand ge- looven enkele troependeelen van den te genstander nog, dat zij een „terugtocht" moeten dekken. Maar ook slecht vliegweer kan hen niet helpen hun lot te ondergaan. Door een snellen opmarsch in Noord- Vlaanderen kwamen de Duitsche troepen tot aan den IJzer in de richting van Duin kerken op de lengte van onngeveer '40 KM. toen de berichten voor het legerbericht van gisteren gesloten werden. Intusschen is de afsnoering van den vijand voortgezet. Duin kerken ligt onder het vuur Van de Duit sche, zware artillerie, afgezien van de ef fecten der Duitsche bommenwerpers. De haveninstallatie is vernield, een ontwijken via het Kanaal van daar uit in noemens- waardigen omvang is niet meer mogelijk. Duitsche vliegtuigen en snelle booten hou den daar wacht. DE ACTIE DER „SCHNELLBOOTE" IN HET KANAAL. Het D. N. B. geeft een beschrijving hoe een Duitsche „Schnelboot" voor een Belgi- standigheid na verloop van tijd nog aan wezig zal zijn, is moeilijk te voorspellen. Het schijnt derhalve een goede raad: laat thans deze werkzaamheden verrich ten. Mede wordt daardoor de instandhouding bevorderd van bedrijven, welke in de toe komst niet gemist kunnen worden. DE BOLLENHANDELAREN Men meldt uit Haarlem aan de „N. R. (Jour an t": De bloembollenhandel is voor -moeilijke problemen gesteld. Op de gisteren gehouden beurs in het St. Bavo-gebouw te Haarlem was men allerminst optimistisch gestemd. Het eene afzetgebied na het andere is ver loren gegaan. De berichten, welke werden uitgewisseld over de gewassen in den Anna Paulownapolder gewaagden van groote schade ontstaan door de inundatiemaatrege len. De velden werden overstroomd door het zoute water hetgeen een funeste uitwer king had op de geteelde bloembollen. Met vereende krachten hoopt men thans even wel een oplossing te vinden. Voorts werden besproken de consequenties van de thans ontstane bevroren credieten in het buiten land. Ten slotte wisselde men de ervaringen uit over de boonenteelt welke krachtig ter hand is genomen. Ofschoon de bollenbeurs vrij druk bezocht werd, kwam het uiteraard niet tot eenigen handel. NIEUW TWEEDE KAMERLID In de vacature prof. J. v. Gelderen De voorzitter van het centraal stem bureau heeft in de vacature, ontstaan door het overlijden van prof. J. van Gelderen (S.D.A.P.), als diens opvolger tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard den heer H. J. van den Born te Amsterdam. sche haven een vijandelijken torpedojager tot zinken bracht. Eiken nacht weer hebben Duitsche „Schnelboote" den laatsten tijd den vijand in het Engelsche Kanaal opgezocht; vijf vijandelijke torpedojagers, een duikboot, een hulpkruiser, een transportvaartuig en zelfs een vliegtuig zijn op deze wijze de laatste dagen door Duitsche „Schnelboote" tot zinken gebracht. HET LAATSTE BEDRIJF VAN DEN SLAG IN VLAANDEREN. ,/Het laatste bedrijf van den grooten slag in Vlaanderen". Onder dit opschrift publi- ceeren de Duitsche ochtendbladen het be richt over de bestorming van Yperen en Kemmel door de Duitsche troepen. De Yser-linie, waarom in den wereldoorlog zoo fel gestreden is, is thans haar sleutelpunt der stad Yperen, in Duitsche handen, schrijft de „Berliner Boersenzeitung". Nu Rijssel, Armentièi-es, Yperen, de Kem- mel-berg en Dixmuiden genomen zijn, en de Belgisch-Fransche grens bereikt is, treden twee feiten naar voren: 1. de zak ten Zuid- Oosten van Rijssel, waarin het Fransche le ger zich bevindt, is volkomen ge sloten, aangezien Rijssel zoowel van het Westen als van het Oosten uit genomen is. 2. De Duitsche stoottroepen zijn ook den sector van de Engelsche divisies van twee kanten binnengedrongen, n.l. van het Noord Oosten en van het Zuid-Westen. Wat aan Engelsche troepen niet door de Duitschers reeds omsingeld is, dringt thans naar het Noorden en probeert de kust te bereiken. Acht dagen geleden stonden den toen reeds sterk teruglrekkenden Engclschen nog een half dozijn Kanaalhavens ter be schikking. Thans is dit anders. Boulogne, Calais en Oostende zijn in Duitsche han den. Duinkerken ligt in het vUur van de Duitsche artillerie. De laatste Britsche hoop is gevestigd op de kleine Belgische haven Nieuwpoort. Doch ook daar is het niet veilig. De ha ven is voor de Duitsche bommenwerpers gemakkelijk te bereiken en Duitsche „Schnelboote" hebben voor Nieuwpoort op nieuw een naar Engeland vluchtenden grooten Britsche tordedojager getorpe deerd. Men ziet dus, zoo 'besluit het blad, dat het geweldige drama met rassche schre den zijn einde tegemoet gaat. EEN ENGELSCHE PERSSTEM. De slag van Artois en in Picardië moet thans als verloren worden beschouwd, zoo constateert de „Daily Express", welk blad voortgaat: De Duitschers hebben thans de volgende voordeelen behaald: 1. Zij zijn meester van het belangrijk ste Fransche industriegebied; 2. zij bezitten vliegsteunpunten, die zeer dicht bij Engeland liggen,-zoodat hun bombardementsvliegtuigen door jachttoe- stellen kunnen worden begeleid; 3. htm artillerie zal het Kanaal en den toegang tot de haven van Londen beheer- schen; 4. De Duitschers bezitten buitengewone belangrijke steunpunten in Noorwegen, van waar zij de blokkade der Britsche Oost kust kunnen vervolledigen. DE TOREN van het Zeeuwsche dorpje Kapelle is vrijwel ongedeerd uit den strijd gekomen. Slechts aan de rechter zijde ie eenige beschadiging zichtbaar.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1