De ring om het geallieerde leger in Vlaanderen De stemming in Frankrijk en Engeland Calais in Duitsche handen Gent en Kortrijk eveneens genomen De strijd in Noorwegen MAANDAG 27 MEI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 De luchtmacht actief OPMARSCH TOT GREVELINGEN. Het opperbevel van de weermacht deel de gisteren mede: Nadat onze troepen hun opmarsch tot Grevelingen (Gravelines) hadden voort gezet, is Zondag na feilen strijd ook Ca lais in Duitsche handen gevallen. HET LEGERBERICHT VAN ZATERDAG. De ring om het Belgische leger, deelen van het eerste, zevende en negende Fran- sche leger en om de kern van het Engel- sche expeditieleger werd gisteren aan zienlijk versterkt en is daarmede definitief gesloten. In het Oosten van den ring werden Gent en Kortrijk genomen en werd de Leye in een aanval overgetrokken. Tusschen Rou- baix en Valenciennes ondernemen de Duitsche troepen een aanval op de Fran- sche grensvestingen. Ook in het Zuiden tusschen Valenciennes en Vimy duurt de aanval aan weerskan ten van Douai in Noordwestelijke richting voort. De hoogten van Vimy zijn genomen; in een hardnekkig gevecht met vijande lijke land- en zeestrijdkrachten viel Bou logne, Calais is omsingeld. Het heuvelland van Vimy over Lillers en St. Omer tot Grevelingen is in Duilsch bezit. Het aantal gevangenen neemt voort durend toe en is. evenals de buit, nog niet te overzien. Duitsche gevechts- en jachtvliegtuigen deden in den Belgisch-Noordfranschen sec tor aanvallen op troepenconcentraties, co lonnes en luchtdoelgeschut en hadden hierbij succes. In de Belgische en Fransche Kanaalhavens bestookten zij kaden en tanks, werven, dokken, artillerie-stellin gen en pieren met bommen. Daarbij ge lukte het een torpedojager en zeven koop vaardijschepen, resp. transportvaartuigen met een totalen inhoud van 20.000 ton, door bomtreffers te vernietigen, resp. zwaar te beschadigen. Een andere torpedo jager werd, zooals reeds in een afzonder lijk bericht is gemeld, door luchtafweerar- tillerie tot zinken gebracht. Aan het Zuidelijke front werden op eenige punten zwakke vijandelijke aanval len afgeslagen. Ten Zuiden van Sedan ont rukten de Duitsche troepen de laatste da gen in een hardnekkig gevecht een belang rijke hoogte aan den vijand; zij wisten zich daar tegen krachtige tegenaanvallen te handhaven. Bij de gevechten der laatste dagen in het gebied van Maubeuge hebben zich de commandant van een infanterie-regiment, kolonel Ordan. en de eerste-luitenant bij een pioniersbataljon, Langenstrass, door b'jzondere dapperheid onderscheiden. Voor het Zuidelijk front heeft het lucht- wapen tegen spoorwegemplacementen, vliegvelden, marsc.hcolonnes en gevechts wagenconcentraties groote uitwerking ge had. In het gebied van Narvik hebben Duit sche gevechtsafdeelingen haar luchtaan vallen op doelen ter zee voortgezet en met succes ook in den strijd te land ingegrepen. 'Zooals reeds in een speciaal bericht be kend gemaakt is, zijn daarbij op den 23ston Mei twee kruisers zoo zwaar getroffen, dat met het totale verlies er van te rekenen is. Ook een slagschip en een kruiser of een torpedojager werden zwaar beschadigd. Bij de herhaling van deze aanvallen kreeg het reeds op 23 Mei beschadigde slagschip, gisteren drie nieuwe zware treffers op het achterschip, zoodat het onbeweeglijk en zonder verdere verdediging bleef liggen. Een vliegtuigmoederschip geraakte in brand. Het moet als verloren beschouwd worden. Verder werd een kruiser mid scheeps getroffen, werden een transport vaartuig en twee koopvaardijschepen tot zinken gebracht, twee andere beschadigd en een groote tankboot na een treffer met slagzij op het strand gezet. Ter versterking van de bij Narvik ope- reerende .troepen gelukte het eenheden van berg jagers per valscherm neer te la ten. De totale verliezen van den vijand in de lucht bedroegen gisteren 84 vliegtuigen. Daarvan werden er 27 in een luchtgevecht en 14 door luchtdoelartillerie neergescho ten De rest werd op den grond vernield. Zeven Duitsche vliegtuigen worden ver mist. HET LEGERBERICHT VAN ZONDAG. In Vlaanderen en Artois hebben wij den concentrischen aanval op de ingesloten vijandelijke legers voortgezet onder voort durende vernauwing van hun strijdgebied. Op verschillende plaatsen biedt de vijand neg taaien tegenstand. Om dien sneller te breken greep het luchtwapen op vele plaatsen in den strijd op den grond in. Aan de Britsch-Fransche kust bestookte het luchtwapen opnieuw de haveninstalla ties van Zeebrugge, Oostende en Duinker ken met bommen. In Oostende werden een kruitmagazijn en het marinedepot door bomtreffers in brand gestoken, een trans- sportschip werd zwaar beschadigd. In den nacht van 24 cp 25 Mei heeft het luchtwapen verder talrijke vliegvelden in het Oosten en Zuidoosten van Engeland met goed gevolg met bommen aangeval len. In het- zeegebied van Calais werden twee groote koopvaardijschepen, elk van 5000 ton, twee kleinere koopvaarders en een oorlogsschip getroffen. Aan het Zuidelijke front geen bijzonde re gebeurtenissen. Het luchtwapen heeft daar zijn aanvallen bp spoorwegtrajecten, artilleriestellingen en troepenconcentra ties, vooral in de bosschen, voortgezet. De verliezen van den tegenstander bedroegen op 25 Mei in totaal 59 vliegtuigen. Hiervan werden 19 bij luchtgevechten, 17 door af weergeschut neergeschoten, de rest werd op den grond vernietigd. Elf Duitsche vliegtuigen worden vermist. In het gebied van Narvik hebben een groot oorlogsschip en een kruiser elk een zwaren treffer gekregen. Waargenomen werd, dat brand uitbrak. Gisteren zijn op nieuw Alpenjagers ter ondersteuning van de bij Narvik strijdende troepen met val schermen neergelaten. AANVAL OP BRITSCHE VLIEGVELDEN Het frontbericht van het D.N.B. van Zondag luidt als volgt: Uit zijn nieuwe, gunstige aanvalspositie heeft het Duitsche luchtwapen voor de eerste maal talrijke vliegvelden in het Oos ten en Zuidoosten van Engeland aangeval len. Sedert het oogenblik, dat in het le- gerbericht de namen Calais en Dover naast elkander opdoken, kon voortdurend het bericht van krachtiger overslaan der ge vechtshandelingen naar Engeland ver wacht worden. Voor de afrekening met Engeland vorm den de gevechten der laatste twee weken slechts de inleiding. De verreikende arm van het Duitsche luchtwapen heeft thans over het Kanaal heen toegeslagen op de vliegvelden, vanwaar vermoedelijk voor een deel de Britsche bommenwerpers zijn gestart voor hun systeemlooze nach telijke bombardementsvluchten naar West-Duitschland. Aangenomen kan wor den, dat het niet bij deze eerste aanvallen op vliegvelden zal blijven. De Engelschen hebben overigens ook op het Europeesche vasteland reeds gevoelige slagen in ontvangst moeten nemen en zij zullen nog meer verliezen te lijden krij gen, daar het niet meer gelukt is, het En- gelsche expeditieleger naar huis te bren gen. Engelsche strijdkrachten moeten der halve op het oogenblik, gehoorzamend aan de noodzakelijkheid en niet uit eigen beweging aan de afweergevechten van het ingesloten leger tegen de concentrische Duitsche aanvallen deelnemen. Uit het feit, dat de gevechtshandelingen der snel oprukkende Duitsche troepen voortdurend in gang zijn gebleven en dat zich voort durend krachtige gevechten hebben afge speeld, kan afgeleid worden, dat de nazen ding van brandstoffen en munitie even systematisch verloopen is als zij zorgvul dig voorbereid was. EEN OVERZICHT VAN DE KRIJGSVERRICHTINGEN TOT HEDEN. Het was Zondag de zestiende dag der samengesteld is uit talrijke Fransche élite divisies, het Engelsche vastelandsleger en de massa van het Belgische leger, is inge sloten. De ring wordt van dag tot dag nauwer. Het Duitsche leger is reeds in het bezit van de belangrijkste Fransche Ka naalhavens. In een overzicht over den toestand con stateert Oberstleutnant dr. Hesse in de „Voelkischen Beobachter" o.m. het vol gende: 1. Aan de Duitsche leiding is gelukt, het geen volgens de tot dusver bestaande op vatting van bijna alle militaire deskundi gen van vreemde legers niet voor mogelijk werd gehouden: de doorbraak door een modern vestingsysteem. Veldheerskunst heeft tot stand gebracht, dat de massa van het Fransch-Engelsch-Belgische leger tot den strijd werd gebracht. Dit is gelukt in een ongehoord koene operatie, die wel al tijd in de krijgsgeschiedenis gerekend moet worden tot de schitterendste. 2. Wij teekenen niet slechts het feit op, dat de tegenstander onder ongunstige om standigheden strijd moet leveren, d.w.z. niet in permanente versterkingen genes teld, *maar wij zien hem aan alle drie kan ten omsloten en met de zee in den rug. Hij bevindt zich in een vierhoek, die reeds groote operatie in het Westen, aldus meldt het D.N.B. Het Duitsche leger is reeds op gerukt voorbij vele punten, waar de Duit sche opmarsch in den wereldoorlog tot staan gekomen was en waarom verbitterd werd gestreden. Een vijandelijk leger, dat thans als het grootste slagveld van de twintigste eeuw kan worden aangeduid. 3. Aan den doorbraak in het midden en daarmede aan het effectief worden van sterke strijdkrachten, in het bijzonder snelle troepen, voor de operatie in het Noorden moet de grootste beteekenis wor den gehecht. Bij het inbezit nemen van de Sommelinie tot aan de zee en den op marsch naar Boulogne en Calais, gaat het hierbij om het naar voren brengen van sterke deelen van het Duitsche leger. De stoot is zoowel gericht op den Zuidelijken flank der in het Westen van België en in het Noorden van Frankrijk, dus ongeveer in het gebied om Rijssel staande strijd krachten, als ook op het verbreken dei- verbindingen in den rug. 4. De verbinding van deze vijandelijke strijkrachten met het centrum Parijs kan als opgeheven worden beschouwd. Maar ook de verzorging der Britsche troe pen uit het -moederland is uiterst zwaar gestoord. Het Duitsche luchtwapen neemt in zekeren zin de insluiting van de vierde zijde op zich. 5. De Duitsche operatie 'is van haar kant aan den linkerkant zoowel door sterke le- gerdeelen, alsook door uitmuntende na tuurlijke hindernissen beschermd. 6. Aan de in onvermoeide marschen op rukkende infanterie is het overal gelukt ter hoogte van het pantserwapen te komen. 7. Des te verwonderlijker is het, dat men, wanneer men b.v. van Keulen, Bonn of Koblenz op één der groote naar België en Luxemburg en verdei- Frankrijk inlei dende wegen per auto rijdt, overal nog niet in gevecht zijnde divisies aantreft. Deze vaststelling werpt licht op de buiten gewone kracht der huidige Duitsche ope ratie. 8. Steeds weer moet er op gewezen wor den, met wat voor buitengewoon inzicht, irr het groote zoowel als in het kleine, de troepen in den strijd worden gebracht. Men wil voor zoover dat maar mogelijk is, nut- telooze offers sparen. Men heeft dit ook zoo goed als overal bereikt. Onze verlie zen bedragen een onderdeel van hetgeen wij in 1914 hebben verloren. 9. Des te zwaarder wegen de verliezen van onze tegenstanders. Zij hebben zoowel aan dooden als gewonden groote verlie zen geleden, evenals aan den anderen kant verliezen door krijgsgevangenen. 10. Groote aandacht verdienen ook de buitengewoon groote materieele verliezen. 11. De in de legerberichten medegedeel de getallen over eigen en vijandelijke ver liezen aan vliegtuigen doen ondubbelzin nig de geweldige superioriteit van het Duitsche luchtwapen zien. 12. Bijzondere waardeering verdient de Duitsche nazending van versterkingen. Re kende men aan den kant van onze tegen standers er op, dat de groote vernielingen aan wegen, spoorlijnen en bruggen den Duitschen opmarsch belangrijke vertragen en vooral de verzorging van dit ver Frankrijk in stootende leger onmogelijk konden maken, dan heeft men zich daarin volledig vergist. Alle troepen, ook die in de voorste li nie, -zijn op het oogenblik uitstekend voor zien van munitie, strijdmiddelen van aller lei aard, verzorgingsmiddelen en in het bijzonder ook van brandstof. De toestand op den zestienden dag der groote operatie kan dus beschouwd wor den als uitstekend voor de Duitsche lei ding. Zij heeft het heft in handen. Zij be schikt over een geweldig, eerst voor een gering deel in den strijd geworpen instru ment. Zij beschikt over het belangrijkste, zij heeft eveneens, zooals iedere minste soldaat, den door niets te schokken wil om te overwinnen. HET BELGISCHE LEGER TELDE 750.000 MAN. De vroegere Belgische minister-presi dent Hymans heeft gisteren te Parijs me degedeeld, dat het Belgische leger, dat zes maanden aan de Duitsche grens heeft ge staan. 750.000 man telde. ENGELSCHE OORLOGSSCHEPEN VERLOREN. De Britsche admiraliteit maakt bekend, dat de mijnenveger „Charles Boy es" ver loren is gegaan. De commandant, een of ficier en dertien man, worden vermist. Officieele wordt voorts medegedeeld, dat de Britsche torpedojager „Wessex" tenge volge vdn beschadiging bij een vijandelij ken luchtaanval voor de Fransche kust is gezonken. HOOGTE VAN LORETTO IN TWEE DAGEN GENOMEN. In een door het D.N.B. ontvangen front- bericht wordt verteld, hoe de hoogte van Loretto door een Duitsche pantserdivisie werd bestormd. In den wereldoorlog, aldus dit bericht, werd er twaalf maanden om deze hoogte gestreden. Honderdduizenden Vijftien generaals afgezet WAT VLUCHTELINGEN VERTELDEN. Het bureau van den Franschen minister president deelt mede, dat vijftien generaals van het Fransche leger van hun commando zijn ontheven. Hieronder bevinden zich commandanten van legers, legercorpsen en divisies. Dit feit heeft bij de Fransche .be volking een nieuwen niet geringen schrik gewekt. Wanneer men ook instemt met de door Reynaud en Weijgand ondernomen „zuivering", ieder gevoelt daarin toch een benadeeling van het aanzien der Fransche legerleiding, van welker bekwaamheid en bijna zelfs onfeilbaarheid men tot dusver overtuigd was. De „Popoio di Horna" meldt uit Irun: Volgens verhalen van vluchtelingen uit Frankrijk zijn twee Fransche generaals en hun staven op grond van de door hen begane fouten doodgeschoten. Ook zou de vroegere minister van binnenlandsche zaken, Sarraut, zijn doodgeschoten. Verder wordt vernomen, dat generaal Miaja, bekend uit den'Spaanschen burger oorlog, aan de FranschBelgische grens een bataljon Spaansche emigranten zou commandeeren. Dit bataljon zou deel uit maken van de door de Duitsche troepen ingesloten geallieerde afdeelingen. Nog voortdurend zouden ambtenaren, die pessimistische berichten verspreiden, wor den afgezet en gevangen genomen zijn. Zoo zou de prefect van het departement van de Oise op staanden voet ontslagen zijn. Uit Lyon wordt gemeld, dat de politie aldaar een bureau tot propaganda van tegenstanders vaji den oorlog heeft ont dekt. Zeventien mannen en twee vrouwen zijn gearresteerd. Uit Parijs wordt vernomen, dat in de toekomst vreemdelingen, van welke natio naliteit dan ook, alsook Franschen op last van de autoriteiten uit de stad worden verwijderd en naar een gedwongen ver blijfplaats in de provincie worden verwe zen. In Zuid-Frankrijk aankomende vluchte lingen uit de door den oorlog getroffen gebieden en uit de hoofdstad van Frank rijk vertellen, dat in verscheidene steden de bevolking getracht heeft te betoogen voor een vrede. In Parijs zijn volgens deze vluchtelingen dergelijke betoogingen door het onmiddellijk optreden van gewapende politie onderdrukt. De in de voormalige Baskische regeering als minister van open bare werken zitting hebbende Astigana- bia zou door de Fransche politie zijn ge arresteerd en ter dood zij 'i veroordeeld. De „Temps" schat het aantal vluchtelin gen op "enkele millioenen. De Fransche re geering staat voor een moeilijk vraagstuk, aangezien de onverwacht snelle opmarsch van de Duitsche troepen in Noord-Frank rijk de oorspronkelijke evacuatie plannen geheel in de war heeft gestuurd. PIERLOT TE LONDEN. Officieel wordt medegedeeld, dat thans ook de Belgische minister-president Pier lot tezamen met andere Belgische minis ters, te Londen is aangekomen. Verscheidene Italiaansche corresponden ten, die zich aan het Westelijk front be vinden, hebben geconstateerd, dat onder de Belgische bevolking de ontstemming je gens Engeland steeds grooter wordt, om dat de Engelschen niets gedaan hebben om het land te steunen en omdat de Britsche troepen bij hun terugtocht alles hebben ge plunderd. Men vraagt zich thans in België af, waarom de Franschen en Belgen zich laten slachten om te voorkomen, dat En geland den oorlog op eigen bodem te voelen Het lachtwapen ondersteunde met ster hebben op dit slagveld den dood gevonden. Veertigduizend Franschen liggen op het kerkhof der hoogte van Loretto. 32.000 Duitschers zijn op dit grootste Duitsche kerkhof van het vroegere Westelijke front, Maison Blanche, bijgezet. Ditmaal heeft het twee dagen geduurd voordat de Duitsche troepen in den sector van Atrecht tot de hoogte van Loretto doordrongen. Een pantserdivisie heeft de hoogte ingenomen en is daarna het Noord- Fransche industriegebied ingedrongen. Op de hoogte van Loretto wappert de Haken- kruisvlag. Wij hebben steeds eerbied voor een dapperen 'tegenstander. Ook ditmaal heeft de Franschman zijn nationale heilig dom, de hoogte van Loretto, taai verde digd, maar voor de uitwerking van dc zware pantsers moest hij wijken. Wij heb ben uitsluitend militaire objecten onder vuur genomen. Souchez, Ablain, St. Na- zaire en de andere dorpen om de hoogte van Loretto vertoonen geen sporen van den strijd. Het Fransche nationale heilig dom, de kerk Notre Dame de Loretto en de 52 meter hooge toren, zijn onbescha digd. Ook het Fransche kerkhof heeft niet geleden. De bestorming van de hoogte heeft ditmaal slechts weinig slachtoffers geëischt, een resultaat van de troepenlei ding, van de opleiding der manschappen en van de kwaliteit der gevechtswagens en wapenen. krijgt. Zeer verbitterd i smen, dat het En gelsche expeditieleger eerst besloot te vech ten, toen de Belgische strijdkrachten aan de uiterste grens van de verdedigingsmo gelijkheid waren gekomen. ENGELAND ONDER DEN INDRUK. De bezetting van Boulogne door de Duit sche troepen heeft de onrust onder de Engelsche bevolking nog vergroot. Ook de Engelsche bladen publiceeren een pessi mistische beoordeeling van den toestand. De „Daily Chronicle" schrijft dat Enge land zich voorbereiden moet op nog slech tere berichten dan die van de laatste da gen. Het blad merkt verder op, dat het vraagstuk der verzorging der geallieerden zeer ernstig is geworden. De „Daily Mail" schrijft letterlijk: „Thans klopt de vijand aan onze deur, het bericht, dat de val van Boulogne meldde, heeft de natie als een knotsslag getroffen. Het gevaar eener invasie van den kant der Duitsche weermacht vormt het schrik beeld der leidende Engelsche kringen en van het Engelsche volk. Tegen dit gevaar worden dagelijks nieuwe initiatieven en maatregelen genomen. Al deze maatrege len verhoogen de angst en de ernstige be zorgdheid van de openbare meening. die daarin de onmiddellijkheid van het Enge land bedreigende gevaar ziet. Officieel wordt medegedeeld, dat tenge volge van de Duitsche bezetting van de Noordkust van Frankrijk de regeering be sloten heeft de volgende steden aan de Zuid-Oostkust van Engeland als gevaarlij ke zone te beschouwen: Great Yarmouth, Lowestoft, Felixstove. Harwich, Clacton, Frinton, Walton, Southend, Lowestoft, Ramsgate, Broadstairs, Sandwich, Dover, Deal en Folkestone. De kinderen worden uit dit gebied ge- evacueerd en naar Midden-En geland of het graafschap Wales gebracht. Officieel wordt medegedeeld, dat gene raal Ironside is benoemd tot opperbevel hebber van de binnenlandsche verdediging. Generaal Dill volgt hem op als chef van aen generalen staf. Bij Belfast werden drie Engelsche vlie gers, die op een vliegveld bij de stad land den, door de bewakingsmanschappen onder vuur genomen, aangezien men hen voor Duitsche parachute-springers hield. De drie vliegers moesten zwaar gewond in een ziekenhuis worden opgenomen. VLIEGTUIGMOEDERSCHIP BIJ NARVIK VERGAAN. Van bevoegde militaire zijde wordt me degedeeld: op 25 Mei hebben Duitsche ge vechtsvliegers in het zeegebied vóór Nar vik opnieuw een groot succes behaald. Na dat reeds op 24 Mei een vijandelijk vlieg tuig-moederschip op de Ofotfjord een zwa ren bomtreffer had gekregen werd dit schip op 25 Mei voor Harstadt opnieuw door drie bommen, w.o. een bom van het zwaarste kaliber, getroffen. Ten gevolge van de zeer zware bescha diging moest het vliegtuig-moederschap op gegeven worden. Het verging. Het legerbericht van het opperbevel der Duitsche weermacht heeft Zaterdag ge meld, dat bij Narvik sterke Duitsche een heden van bergjagers door middel van pa rachutes werden neergelaten. In militaire kringen uit men bijzondere waardeering voor dit inzetten van troependeelen, welke tot dusver alleen voor den strijd te lande waren opgeleid. Men acht dit een bewijs, dat de Duitsche soldaat geen hinderpalen kent. Zuioeting.A actie in fruinócfie Ceg,e*CeuUng.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2