DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 27 MEI 1940 31ste Jaargang No. 9651 3)e£eicbe Bureaus Papeugracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V Gedemobiliseerd Het feit, dat reeds 50 van de gemobi- liseerden naar huis is kunnen gaan, heeft vreugde verwekt. Vreugde in 't bijzon der in vele gezinnen, waar men zoo noode een of meerdere der gezinsleden miste. Met verheugenis constateeren wij het feit, dat den Nederlandschen militairen, die feitelijk krijgsgevangenen van de Duit- sche weermacht zijn, volkomen vrijheid wordt geschonken. Maar mogen nu ook alle Nederlanders gezamenlijk en ieder afzonderlijk doen, wat in het vermogen ligt, doen alles, wat gedaan worden kan, om die vreugde niet te overschaduwen, niet te doen omslaan in teleurstelling en droefenis. Wij moeten toonen, dat wij waardeeren en respecteeren degenen, die, trouw en eerlijk, hun plicht hebben gedaan voor het vaderland; die bereidwillig vele offers heb ben gebracht en in den strijd hun leven hebben gewaagd voor ons allen. Wij moeten dat toonen door deze vader landers te helpen in hun streven aan een positie in de maatschappij; door deze va derlanders te steunen in hun dagelijksch onderhoud. De werkgevers hebben hier een bijzon dere taak te vervullen! Degenen, die hun dienstplicht hebben vervuld, moeten bij hun terugkeer in de onderneming, waarin zij voorheen werkten, weer een plaats kun nen vinden. Zeker wij weten heel goed, dat dit voor vele gevallen gemakkelijker kan worden gezegd, dan gedaan! En wij geven toe, dat er gevallen kunnen zijn en feitelijk gevallen zullen zijn, waarin "het onmogelijk is. Maar die onmogelijkheid moet dan ook vast staan; het moet inderdaad on mogelijk zijn! Er moet ni<?t} bewust of on bewust, tot die onmogelijkheid worden ge redeneerd en geconcludeerd, vanuit een standpunt, waarin de werkgever uitslui tend of bijna uitsluitend zijn eigen belang ziet. Deze tijd heeft zijn lichtzijden. Heeft vele lichtzijden. Wij kunnen betere men- schen worden. En wij zullen betere men- schen worden als ware gemeenschapszin onder ons öp-leeft en óp-bloeit in kracht en schoonheid; als ware naastenliefde zal zijn een voLlevend element in het levens- program en in het dagelijksch doen van allen, die God willen dienen De lasten van dezen tijd moeten wij dragen gemeenscha ppelijk, ieder naar kracht en vermogen, zoowel in groo- ten als in kleinen kring. Daarvan moéten wij ons diep doordringen, en daarnaar moe ten wij consequent handelen, willen wij zijn waardige Nederlanders en Nederlan ders, den naam van Christen waardig. Moge ons Christen-zijn dej .vuurproef van dezen tijd doorstaan en aldus blijken te zijn van echte waarde. Moge nu blijken, dat wij waarachtig onze naaste beminnen als onszelf. Er komt weer „oorlogs- brood" Het is niet onwaarschijnlijk, dat deze week, als de dagelijksche boterham op ta fel komt, in verscheiden huiskamers de verzuchting geslaakt wordt: „Wat ziet het brood er raar uit". De kleur zal wat don kerder wezen en de smaak wat anders. Maar wij kunnen hier direct aan toevoe gen, dat de kwaliteit van de boterham in geen enkel opzicht minder zal zijn. De oorzaak hiervan is, dat opdracht is gegeven, het z.g. uitmalingspercentage te verhoogen, het z.g. uitmalingspercentage te tot 75 pet, en in de toekomst zal het 85 pet. bedragen. Dit beteekent, dat het meel meer zemelen bevat, waardoor de kleur van het brood donkerder wordt. Voorts bestaat de mogelijkheid, dat er binnenkort aan het meel een bepaald percentage, er wordt ge sproken van 10 pet., rogge zal worden toe gevoegd. In vakkringen is men van oordeel, dat dit brood, al zijn dan ook samenstelling, kleur en smaak wat anders, toch niets van zijn voedingswaarde heeft verloren. Over den smaak valt niet te twisten, maar over de voedingswaarde wel en die- schijnt on verminderd goed te zullen blijven. Mgr. F. H. Evers t De oud-hoofdaalmoezenier van leger en vloot, mgr. F. J. H. Evers, is gisteren, vrij onverwacht, te zijnen huize te 's Graven- hage overleden. Fredericus Joannes Henricus Evers werd geboren te' Amsterdam op 5 September 1867. Hij volgde het gymnasium te Katwijk, studeerde aan de seminaria Hageveld en Warmond en was daarna als kapelaan werk zaam te Uitgeest, Rotterdam, Haarlem en Weesp. Nog voor hij eigenlijk aan de beurt was, werd hij toen rector in Amsterdam reeds benoemd tot pastoor in Duiven- dxecht. Zijn erkend gezag op marine-gebied hij had een speciale studie van onze vloot gemaakt, waarvan hij de resultaten neergelegd had in zijn in 1899 uitgegeven „De Nederlandsche Marine" en in „Oor logsschepen", hetwelk in 1902 verscheen was oorzaak, dat hij benoemd werd tot lid van den raad van defensie en in 1914 werd pastoor Evers geroepen om de katholieke geestelijke verzorging te organiseeren bij leger en vloot hier te lande, welken arbeid hij in 1924/25 in Indië met evenveel suc ces voortzette. In 1930 werd mgr. Evers benoemd tot hoofd-aalmoezenier, welke functie hij eenige maanden later neerleg de. Bij die gelegenheid en ook bij zijn 40- jarig priesterjubileum zijn mgr. Evers èn uit militairen- èn maritiemen- èn uit ci- vielen kring zeer vele blijken van groote en oprechte waardeering geworden. Ook genoot de overledene groote bekend heid als voorzitter van de vereeniging „Onze Vloot". Mgr. Evers was Huisprelaat van Z.H. den Paus, Eere-Kapelaan in de Souvereine Or de van Malta, Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, drager van het Kruis van Vex'dienste van het Nederland sche Roode Kruis, enz. Dinsdagavond te half acht zullen in de kerk van St. Jacobus aan de Perkstraat te 's Gravenhage de metten voor den over ledene worden gezongen, waarna Woens dagochtend te tien uur de Lauden en te half elf een plechtige Requiem zullen vol gen, welke laatste zal worden gecelebreerd door mgr. Noordman, hoofdaalmoezenier van leger en vloot. Z. H. Exc. mgr. Huibers, Bisschop van Haarlem, zal den Uitvaartdienst bij wonen. De teraardebestelling zal dien dag te half vier geschieden op het kerkhof van het re traitehuis Loyola te Vught (N.Br.). Dr. J. Postma r De nieuwe directeur van de Hoogere Textielschool te Enschedé, dr. J. Postma, die met 1 September dr. H. E. Holsboer zou opvolgen, is dezer dagen overleden. Hij studeerde te Leiden en Groningen en promoveerde op 2 November 1914 tot doc tor in de faculteit der wis- _>n natuurkunde op een proefschrift, getiteld: Over het kie- zelzuursel. Na. van 19251931 werkzaam te zijn ge weest bij het middelbaar onderwijs in Ned.- Indië, was hij achtereenvolgens leeraar te Assen en Utrecht. In 193%trad hij in dienst aan de Hoogere Textielschool om zich op het directeurschap voor te bereiden. DISTRIBUTIE VAN VEEVOEDER. Het Rijksbureau voor de voelselvoorzie- ning in oorlogstijd maakt het volgende be kend: Onder de aanuachi der plaatselijke auto- rneiten wordt gebracht, aat de regeling der veevoederdistributie thans wederom ter hand is genomen door het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd en de daaraan verbonden provinciale voed- selcommissarissen eii plaatselijke bureau houders. Anderen autoriteiten, die tijdelijke voor zieningen hebben getroffen, wordt derhalve verzocht hun bemoeiingen ten aanzien van de veevoederdistributie onverwijld te be ëindigen. Voor de afwikkeling van loopende zaken dienen zij zich met den provincialen voed- selcommissaris te verf taan. In aansluiting op hit radio-bericht, waar bij alle aflevering van veevoeder aan vee houders werd verboden maakt het Rijks bureau voor de voedselvoorziening in oor logstijd bekend, dat dit verbod niet.'geldt voor aflevering tegen inneming var: bestel bonnen, afgegeven door de sectie bijzonde re diergroepen te Beekbergen. Deze bonnen blijven dus geldig, echter met dien verstande, dat op bonnen, wel ker geldigheid aanvangt, op 21 Mei of eer der, slechts de helft van de daarop ver melde hoeveelheid mag worden afgeleverd. Op bonnen, welker geldigheid aanvangt op 22 Mei of later, mag dus de volledige hoeveelheid worden afgeleverd. HET OPRUIMINGSWERK TE ROTTERDAM Werkloozen worden in werkverschaffing te werk gesteld. Burgemeester en wethouders van Rotter dam hebben voor het opruimingswerk de volgende regeling vastgesteld. Al degenen, die op dit oogerolik bij het opruimingswerk zijn ingedeeld, worden van Maandag af bij dit werk in werkverschaf- img te werk gesteld- Zij houden dus van dezen datum op steuntrekker te zijn en ont vangen bij de te werk stelling het volgen de loon: Ploegleider ƒ4 per dag Arbeider kostwinner 3 per dag Arbeider niet-kostwinner „2 per dag Uit één gezin zullen niet meer dan twee ploegleiders of arbeiders te werk worden gesteld. De arbeidstijd is van 8 uur v.m. tot 6 uur n.m., met twee onderbrekingen van een half uur. Nalatigheid of verzuim leidt tot onmid dellijk ontslag, terwijl de betrokkene dan niet meer voor steun in aanmerking komt. De uitreiking van werkpakken en schoe-, nen is wegens voorgekomen onregelmatig heden stopgezet. Er zal hiervoor een na dere regeling worden getroffen. De emolumenten (vergoedingen), die bij de rijks- of gemeente-werkverschaffing worden verleend, zullen ook hier worden toegekend. BRUINE BOONEN VOOR UITZAAI Het rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd maakt het volgende bekend: Velé land- en tuinbouwers willen thans nog tot den uitzaai van bruine boonen over gaan. De zaaizaadhandel beschikt echter niet over voldoenden voorraad, om aan alle aanvragen te voldoen. Om hieraan tegemoet te komen stelt de Nederlandsche Akkerbouwcentrale een hoe veelheid bruine boonen voor den uitzaai beschikbaar. Aangezien echter deze boo nen oorspronkelijk voor menschelijke con sumptie bestemd waren, kan genoemde cen trale geen verantwoordelijkheid aanvaar de? voor kiemkracht, soort-echtheid en dei gelijke eigenschappen. Bloembollentelers, die bruine boonen willen gaan verbouwen, kunnen zaaiboo- nen betrekken via de algemeene vereeni ging voor bloembollencultuur, Krelagehuis te Haarlem. Andere belanghebbenden kun nen zaaiboonen vex-krijgen van de erkende handelax'en in zaaigranen en zaaipeulvruch- ten; zij moeten daartoe bij den handelaar inleveren een bestelbon, afgegeven door den plaatselijken bux-eauhouder. Handelaren kunnen hun bestellingen op geven bij de afdeeling vex-koop van de Rot- terdamsche Korenbeurs, tijdelijk adres: M. Teekens, Henegouwerlaan 48, Rotterdam, telefoon 33740. In geen geval kunnen zij meer betrekken dan de hoeveelheid, ver meld op evengenoemde bestelbonnen. De aankoopprijs voor den handel be draagt 23 per 100 kg. af pakhuis van den door de Nederlandsche Akkerbouwcentrale aan te wijzen bewaarnemer. De maximum verkoopprijs van den handelaar bedraagt 26 per 100 kg., afgehaald bij den hande laar. BETAAL NORMAAL. En men lxandhavc kort crediet. Het bestuur van den Kon. Ned. Midden standsbond heeft een oproep gepubliceei'd aan de Nederlandsche middenstanders, om de betaling van wissels niet onnoodig uit te stellen. „Oxxs bereiken klachten, zoo luidt de me- dedeeling, dat hier en daar door winke liers wissels van hun leveranciers worden geweigerd, hoewel aangenomen mag wor den, dat de betx'okken winkeliers door de contante betaljng van hun cliëntèle op het oogenblik wel over kasmiddelen tot beta ling van die wissels zouden beschikken, te meer daar de Girodienst volkomen intact is en alle betalingsopdrachten uitvoert. Het is duidelijk, dat zulk optreden de fi- nancieele positie der leveranciers onnoodig bemoeilijkt en het hun onmogelijk maakt normale crediettex*mijnen te handhaven, wat op zijn beurt voor andere winkeliers weer noodlottige gevolgen moet hebben. Men weigere dus geen wissels zonder geldig motief of dringende noodzaak". De lammerenmarkt op Texel. Naar wij vernemen heeft de lammeren- markt te Den Burg op Texel heden niet plaats gevonden. c Het ligt in het voornemen de lammeren- markten vanaf den derden Juni 1940 op de gewone wijze voortgang te doen vinden. Hulpstoffen voor vernietiging cadavers en ondeugdelijk vleesch. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart brengt met nadruk onder de aandacht van de burgemeesters, dat aan den dienst der destructoren alle mogelijke hulp moet wox-den verleend. Het is dringend noodzakelijk, dat cadav.-rs en ondeugdelijk vleesch vernietigd worden, opdat gevaar lijke ziekten voor mensch en dier voorko men en bestreden kunnen worden. Aan destructoren moet derhalve benzine, olie, diesoline, steenkolen en andere hulp stoffen worden afgeleverd, ten behoeve van dezen dienst. Zoekgeraakte motorrijtuigen In den tijd tusschen 10 en 15 Mei zijn verschillende Nederlandsche auto's onver wachts in gebruik genomen moeten worden door andex-en dan de houders dezer voer tuigen. Een ieder, die een motorrijtuig in zijn be zit heeft, hetwelk hij wederom in het bezit van den eigenaar wil stellen, kan daarvoor gebruik maken van de bemiddeling van de Kon. Ned. Automobiel Club. Lange Vijver berg 10, 's Gravenhage. Men vermelde bij de opgave vooral het provinciaal nummer .van het voertuig, als mede de plaats waar het zich thans bevindt, en zoo mogelijk merk, motor- en chassis nummer. EEN AANSLAG BERAAMD OP DE „PRESIDENT ROOSEVELT." BERLIJN, 27 Mei (D.N.B.). Naast de nieuwe Duitsohe successen waaronder vooral de inneming van Calais op opval lende wijze gepubliceerd wordt, houden de Duitsohe bladen zich ook uitvoerig bezig met het 'bericht uit Boston over een „voor genomen aanslag" tegen het Amerikaan- sehe mailschip „President Roosevelt", waarvan de Duitsohe bladen Winston Churchill beschuldigen. Door de harde slagen van de Duitsche weermacht tot vertwijfeling gebracht, zoo schrijven de bladen, gelooft Churchill, door eexx passagiersschip met Amerikaansche mannen, vrouwen en kinderen tot zinken te la ton 'brengen, een gelegenheid te heb ben, den aanslag Duitschland in de schoe nen te schuiven, om daardoor tusschen het Duitsche en het Amerikaansohe volk twee- diracht te stichten. Churchill wil op deze wijze zijn duister doel bevorderen, het Amerikaansche volk door misdadige methoden in den oorlog te halen. Het geval met de „Athenia" onmid dellijk na het uitbreken van den oorlog, dat voor hetzelfde doel diende, ligt nog in aller herinnering. Toen het tot zinken* brengen van dit sohip door de Duitsohe bewijsvoering niet tot het gewenschte doel leidde, 'bereidde Oburchill een aan slag voor op het s.s. „Iroquois," Van Duit sohe zijde is toen de Amerikaansche regee ring op de hoogte gebracht van dit Engel- sc.he voornemen, waardoor dit voorkomen* werd. Nu al deze aanslagen niet tot het vurig gewenschte resultaat, het Amerikaansohe volk in den oorlog tegen Duitschland te drijven, geleid hebben, aLdius de bladen, wil Ghurchill thans zijn misdadige plan nen verwezenlijken door een aanslag o,p de „President Roosevelt." De Amerikanen, zoo constateert het (blad „Montag," hebben van Duitschland. niets te vreezen, maar Winston Churchill houdt niet de minste rekening met het leven van Amerikaan sche burgers, indien hij ook maar sledhts de geringste hoop heeft, Engelands ver twijfelde positie daardoor even te kunnen verbeteren. De helft van de Nederlandsche weermacht is gedemobiliseerd. De drukte voor het Centraal Station te Amsterdam bü het vertrek naar huis Een zwart pantserwagen begeeft zich over een door Duitsche pioniers herstelde brug tijdens den opmersch docr België

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1