DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De demobilisatie ZATERDAG 25 MEI 1940 31ste Jaargang No. 9650 9a £aid4cha(5k>u/fca/nt Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Eedactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Arbeid in gemeen schapszin De zegening van den arbeid moet a 1- t d worden afgebeden. Bijzonderen zin heeft dit gebed in dezen tijd. In dezen tijd, waarin nóg meer dan anders spreekt de noodzakelijkheid, om alle ar beid te zetten op een hooger plan, dan een zoo goed mogelijke voorziening in eigen behoeften en een zoo ruim mogelijke ver vulling van eigen verlangens. In dezen tijd, waarin alle arbeid nood zakelijk door gemeenschapszin moet zijn gedragen en gesteund, gemotiveerd en be zield. Arbeid in gemeenschapszin. Te weinig is dit ideaal practisch beleefd in het ver leden. Dat wij in waarachtige eerlijkheid schuld bekennen! In het heden en in de toekomst hoe deze ook moge wezen! moet dat anders worden. Als wij in dezen tijd bidden om den za gen over den arbeid dan bidden wij bij zonder om dien arbeid zoo te mogen ver richten, blijde en opgewekt, dat hij an deren, de gemeenschap ten zegen strekt. De jaarlijksche plechtigheid van de zege ning van den arbeid, die morgen in de de- kanale kerk te Leiden plaats vindt, zal dit jaar wel bijzonder diep worden beleefd nu wij den arbeid zien in het licht van dezen bijzonderen tijd! Arbeid in gemeenschapszin gemeen schappelijke offervaardigheid, ware saam- hoorigheid moet zijn en blijven onze volkskracht, onze vaderlandsche- en ons christen-plicht! De secretaris van „Geloof en Weten schap" zond ons een opwekking voor de leden van G. en W. om deel te nemen aan de plechtighend van de zegening van den arbeid, waarin bij zeer terecht schrijft: Het komt ons voor, dat de Katholie ken in intellectueele kringen hierdoor uiting moeten geven aan oprechte ge voelens van saamhoorigheid met het ge- heele katholieke volk, opdat meer en meer in alle harten groeie de mentali teit van de „Nieuwe Gemeenschap", samenwerking van alle groepen en standen. Deze tijd mag in geen geval aan ons voor bij gaan zonder diepe leeringen. Dat wij moeten arbeiden in gemeen schapszin is een dier leeringen, waarvan wij ons moeten doordringen. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN BEWAREN WIJ ONZE EENDRACHT. Prof. Mr. V. Rutgers schrijft aan de Standaard het volgende: „Er wordt in deze dagen veel gedacht en veel gesproken. Wij zijn geschokt en ver bijsterd door den snellen loop der ge beurtenissen. In onze harten schrijnt de vernedering, niet omdat voor een overmachtigen tegen stander de wapens zijn gestreken, maar omdat ons volk in zijn grootsten nood niet vrij is geweest van innerlijke verdeeld heid. In welke vormen die verdeeldheid zich heeft geopenbaard en in welke mate zij onzen weerstand heeft verzwakt, daar over zal eerst later het volle licht kunnen schijnen. Daarnaast is er de teleurstelling over de houding onzer Overheid. Ook daarover moet dj historie oordeelen. Ik geloof, dat haar oordeel milder zal zijn dan dat, het welk velen thans uiten. Ik ben overtuigd, dat veel meer de wijze waarop de beslui ten werden uitgevoerd en toegelicht dan die besluiten zelf de gevoelens hebben ge krenkt. Het zou echter in hooge mate veront rustend zijn, indien wij ons zouden bege ven in een stemming van moedelcoze en thans vruchtelooze critiek. Van wege de bezettende macht is te kennen gegeven, dat wij worden vrij gelaten ons eigen huis te bestieren, natuurlijk met inachtneming van de beperkingen, welke de situatie op legt. Het zou een eeuwige schande zijn, indien wij van deze vrijheid geen ander gebruik wisten te maken dan tot ontevre denheid en murmureering. Uit onze nationale vernedering en te leurstelling moet ons opheffen de moed, dien onze soldaten aan den dag hebben gelegd. Zy zijn niet gevallen opdat wy burgers by de pakken zouden blijven neerzitten en het hoofd zouden laten han gen. En voorts: onze beginselen gelden niet alleen in tyden van voorspoed. Die beginselen hebben ons in onzen tegen spoed niet verlaten. Onze voormannen zijn gespaard. Zij er dan bij ons geen verwar ring, maar bewaren wij onze eendracht, niet ziende op wat achter ons ligt, maar ziende op wat vóór ons is". Wij hebben gisteren reeds melding ge maakt van het besluit tot demobilisatie. nog kan worden medegedeeld, dat het geringe aantal krijgsgevangenen, dat zich in Duitschland bevindt, eveneens onder den demobilisatie-maatregel valt. Wij vernemen verder nog de volgende bijzonderheden. Het groot verlof wordt in het algemeen verleend aan hen, die van de gelegenheid om naar huis te vertrekken, wènschen ge bruik te maken en een betrekking hebben of althans werk kunnen vinden. Den voor rang genieten zij, die zakenverlof hebben aangevraagd en daarna achtereenvolgens zy, die werkzaam zijn in: 1. Landbouw-, tuinbouw- of mijnbedrijf; 2. Voedselvoorzieningsbedrijf (bakkerij enz.); 3. Bouwbedrijf; 4. Ander openbaar of particulier be drijf of dienst. Voor elke van deze groepen afzonderlijk komen in aanmerking: awerkleiders vóór andere werkkraohten; b. gehuwden vóór ongehuwden; c. ouderen vóór jongeren. De commandant van elk emcelvoudig oorlogsonderdeel (compagnie enz.) beslist wie met groot verlof zullen vertrekken tot ten hoogste 50 pet. der aanwezige sterk te van zijn onderdeel. Hij is bevoegd, van de hierboven gestelde regelen binnen de grens van 50 pet af te wijken, indien dit noodig blijkt om personen naar huis te zenden, te wier aanzien eenig particulier of algemeen belang dit wenschelyk maakt. Officieren en onderofficieren worden tot geen grooter aantal met verlof gezonden dan mogelijk is om een voldoende sterkte aan kacier over te houden. Compagnies-, batterij-, eskadrons- en hoogere commandanten, verplegings-offi- cieren, onderofficieren-administrateur, fou- riers en personeel van het Centraal Regi stratie-Bureau vallen buiten vorenstaande regeling en mogen dus niet met groot ver lof gezonden worden. Zij, aan wie verlof wordt verleend, ver trekken rechtstreeks van hun verblijfplaats naar hun haardsteden, voorzien van een be wijs van het verleende groot verlof, tevens dienende als vervoerbewijs voor openbare middelen van vervoer. De grootverlofgangers hebben de ver plichting zoo spoedig mogelijk, in ieder geval binnen een week, hun volledig adres pp te geven aan den burgemeester van hun woonplaats. Allen moeten er voor zorgen, dat de militaire goederen, welke hun wor den medegegeven, naar behooren worden bewaard en onderhouden. De paardenoppassers van de officieren, wier paarden particulier eigendom zijn, mogen tenzij zy zijn vervangen niet met groot verlof worden gezonden. Hiervoor zal t.z.t een afzonderlijke rege ling worden getroffen. HET GIROVERKEER KAN ZONDER BEPERKING GESCHIEDEN. De dienstuitvoering functionneert normaal. In aansluiting aan hetgeen daaromtrent reeds eerder werd medegedeeld, vestigt de directeur van den Postchèque- en Giro dienst er nogmaals de aandacht op, dat het eigenlijke giro-verkeer, d.w.z. het doen van overschrijvingen tusschen de postrekenin gen, zonder eenige beperking kan geschie den. Met uitzondering van de rekeningen, welke daarvoor vanwege het Departement van Financiën zijn vrijgesteld, gelden voor het beschikken door middel van chèques de bepalingen van het bankmoratorium, met dien verstande, dat de bij deze bepa lingen voorgeschreven beperkingen voor zoover den postchèque- en girodienst be treft, ook van toepassing zijn voor het op nemen van bedragen voor loonen, huren, e.d.m. In verband met de laatste wijziging van de bepalingen van het moratorium, welke dezer dagen in de dagbladen te al- gemeener kennis zijn gebracht, kan thans echter in contanten worden opgenomen: a. 6 procent van het op 10 Mei j.l. bij den aanvang van den dienst aanwezige tegoed, of b. ten hoogste 100 per week. Hierdoor is, in vergelijking met de aan vankelijke bepalingen te dezer zake, het bedrag, waarvoor chèques kunnen worden afgegeven, derhalve verdubbeld. Inlichtingen over militairen IN DEN HAAG PER BRIEF KAART MET BETAALD ANTWOORD TE VERKRIJGEN. Den Haag, Vrijdag. De opperbevelhebber van Land en Zeemacht brengt, in overleg met den Duitschen bevelhebber in Nederland, het ondervolgende ter algemeene kennis. Ieder, die schriftelijk inlichtin gen wenscht te vragen en te ont vangen over een Nederlandschen militair, dient een briefkaart met betaald antwoord (dubbele brief kaart) te richten aan het Alge meen Informatie-bureau, Marnix- straat 18, Den Haag, onder zoo vol ledig mogelijke opgave van naam, voornamen, geboortedatum, rang. lichting en troepenonderdeel van den betreffenden militair, bene vens het adres van den aanvrager. De antwoordkaart moet door den aanvrager zelf van zijn eigen adres worden voorzien, terwijl de aan vrager tevens aan de keerzijde van deze antwoordkaart de hierboven bedoelde gegevens, zooals naam, voornamen, enz., moet Invullen. NEDERLAND ONDER DUITSCH MILITAIR BESTUUR. Een ieder gedrage zich correct! De Opperbevelhebber van het Duit- sche leger heeft den volgenden oproep tot de bevolking van Nederland ge richt: Het door de Duitsche troepen bezet te Nederlandsche gebied wordt onder het Duitsche militair bestuur geplaatst. De legerbevelhebbers zullen de maat regelen, noodig voor de veiligheid der troepen en voor de bestendiging van rust en orde, uitvaardigen. De troepen zijn gehouden, de bevol king, voorzooverre zij zich vreedzaam betoont, in alle opzichten te ontzien en haar eigendom te eerbiedigen. In geval van loyale samenwerking met de Duitsche overheden zullen de openbare besturen op hun post gelaten worden. Véin het gezonde verstand en het in zicht der bevolking verwacht ik, dat zij alle onbezonnen handelingen, eiken aard van sabotage, van lijdzamen of werkelijken weerstand aan de Duitsche weermacht zal nalaten. Alle verordeningen van het Duitséhe militair-bestuur moeten stipt en on voorwaardelijk worden opgevolgd. Het zou de Duitsche weermacht spijten, moest z(j zich, gedwongen door vyan- delijke handelingen van onverantwoor- delyke elementen der burgerbevolking, tot scherpe maatregelen tegen de gan- sche burgerbevolking genoodzaakt zien. Dat ieder aan zyn arbeid en op zyn post blyve. Zoo dient hy niet alleen zyn eigen belang, maar de belangen van zyn Volk en van zyn Vaderland. VERORDENINGEN OP FINANCIEEL GEBIED. Naar wij vernemen kunnen spoedig nieuwe verordeningen worden verwacht, en wel omtrent de geldigheid van het be talen in Duitsche bankbiljetten, omtrent het verstrekken van inlichtingen, en om trent het veilig stellen van deviezen. ROODE KRUIS BEMIDDELT NIET In correspondentie met het buitenland. Naar aanleiding van tallooze verzoeken, die bij het Roode Kruis binnenkomen om bemiddeling te verleenen voor mededee- lingen aan of correspondentie met perso nen in buitenland of overzeesche gewes ten, vestigt het Nederlandsche Roode Kruis er de aandacht op, dat het tot nader be richt aan geen van deze verzoeken gehoor vermag te geven. AARDAPPELEN NIET LANGER VEEVOEDER. Denaturatie verboden. Het Ryksbureau Voedselvoorziening maakt bekend, dat het denatureeren van aardappelen met recht op steun niet meer zal plaats vinden. As ïvra- gen tot denaturatie, welke reeds zijn ingediend, zullen niet worden afge wikkeld. Echter zullen voor denatu- raties, welke reeds zyn verricht, de daarvoor vastgestelde steunbedragen DE AFLEVERING VAN VEEVOEDER. Uitzonderingen op het verbod. Het ryksbureau voedselvoorziening maakt het volgende bekend: In afwyking van het bericht, waarbü alle aflevering van veevoeder aan veehou ders werd verboden, wordt bepaald, dat in zeer uitzonderlyke gevallen, n.l. wan neer dit verbod de instandhouding der be treffende dieren ernstig in gevaar brengt, het met IV genummerde deel van den bestelbon, hetwelk geldig was voor de week van 19 tot 26 Mei, wederom geldig verklaard kan worden. De geldigverklaring kan geschieden door den provincialen voedselcommissaris of den plaatselyken bureauhouder door op het evengenoemde deel van den bon met rooden inkt te vermelden: „geldig tót 26 Mei" en deze woorden met zyn stempel te waarmerken. GASGENERATOREN VOOR MOTORRIJTUIGEN. Het Departement van Handel, Nüver- heid en Scheepvaart maakt bekend, dat, in verband met de groote behoefte aan en de voorloopig beperkte leveringsmoge- lykheid van deze installaties, voorloopig de aflevering van gasgeneratoren en pers- gas-installaties ten behoeve van motorrij tuigen zonder vergunning is verboden. Vergunning tot aflevering kan verstrek ken het Centraal Instituut voor Industria lisatie, Bezuidenhoutscheweg 64 te 's Gra- venhage. Deze instantie verschaft desge vraagd tevens aan fabrikanten, die de fa bricage en levering van gasgeneratoren ter hand willen nemen, voorlichting. AFLEVERINGSVERBOD TEER EN TEERPRODUCTEN. Het departement van handel, nüverheid en scheepvaart maakt bekend, dat het zonder toestemming van den directeur van de sectie koolteer vail het rijksbureau voor chemische producten is verboden, teer van alle soorten, alsmede geheel of gedeelte- lyk uit of niet teer bereide producten en residu's daarvan, af te leveren behou dens op verlangen van het Duitsche mili taire gezag met uitzondering van mo torbenzol, welke product valt onder de re gelingen voor aardolieproducten. NOTEERINGEN VAN RAAP- EN LIJNOLIE Raapolie: voor den kleinhandel 34 per 100 kg., 2V/$ per H.L. Lynolie: voor den groothandel 25 1/8 per 100 kg., voor den kleinhandel 28X per 100 kg., 27per H.L. NEDERLANDSCHE STAATSLOTERIJ. De directeur der Nederlandsche staats loterij maakt bekend, dat de uitgestelde trekkingen van de vijfde klasse der 483ste staatslotery zullen plaats hebben op 10 Juni en volgende dagen. GEZONDHEIDSZORG IN ZUID HOLLAND Wat het Wit-Gele Kruis in 1939 presteerde. Het dezer dagen verschenen jaarverslag van den Zuid-Hollandschen Bond van het Wit-Gele Kruis, geeft een goed beeld van den zegenryken arbeid, welke in ons land door de Kruisvereenigingen, zoowel Groen als Wit-Geel, ten bate van de volksgezond heid wordt verricht. Hoezeer dit werk ver breid is kan reeds hieruit volgen, dat in de provincie Zuid-Holland 46 Wit-Gele Kruis- afdeelingen werkzaam zyn, waarbij ruim 26.000 gezinnen zyn aangesloten, dis door hun vrijwillige bydragen de ïnstandnouding van dit gezondheidszorg-apparaat mogelijk maken. De spil van dit apparaat vormen de 67 wijkverpleegster-huisbezoeksters, waar over het Wit-Gele Kruis in Zu'd-Rolland beschikt. Naast de v/jjirverpleging beoefe nen 27 afdeelingen de tuberculosebestry ding, alleen of in samenwerking met het Groene Kruis, 33 hebhtn een kraamh ilp- dienst en 27 een dienst voor zuigelingen zorg. Dat de zuigelmgenconsultatiebureaux door de bevolking gewaardeerd worden, blijkt uit edn onkel cyfer. op de 19 zuige- lingenconsultatiebureaux. die van het Wit- Gele Kruis uitgaan, w<~den in 1939 inge schreven 3470 zuigelingen. De hygiënische zorg voor moeder en kind. die het funda ment is van de geheele gezondheidszorg, wordt aangevuld door het werk van de moe dercursussen, waarvan er 32 werden gege ven. Ook de eerste hulpdiensten vertoonen een sterke groei: 25 plaatselijke onderaf - deelingen voor E.H.B.O. beschikken over honderden gediplomeerde eerste helpers, die juist in de huidige omstandigheden zulk een prachtig werk kunnen doen. Dat ook de moderne geestelijke gezondheidszorg in ons land ingang vindt, blykt uit het feit, dat op de consultatiebureaux voor opvoe dingsmoeilijkheden in Den Haag en in Rotterdam 227 moeilijke kinderen werden ingeschreven. Ook aan het bezoek van B.L. O.-scholen verleende het Wit-Gele Kruis krachtige medewerking. Met een overzic.nt van het werk van kleu ter consultatiebureaux en consultatiebu reaux voor praenatale zorg alsmede van speciale acties voor bloedtransfusie en op leiding van Roode Kruishelpsters, be3luit dit verslag, dat duidelijk doet zien, welke nuttige sociale arbeid voor de volksgezond heid in de provincie Zuid-Holland onder Wit-Gele Kruis-vlag wordt verricht. DE A.S. FRUITOOGST. Verwachtingen blijven hooggespannen. Konden wy eenige weken geleden be richten, dat de bloesemtoestand der fruit- boomen in de Brabantsche en Geldersche fruitteeltcentra een ryken oogst deed ver wachten, thans, nu de befaamde IJheili- gentijd voorby is. kan worden vastgesteld, dat die optimistische verwachtingen alle kans hebben ten volle te zullen worden verwezenlykt. Alle soorten vruchtboomen, kers, pruim, peer en appel, zyn ryk beladen met Jonge vruchten, die zich dank zy de gunstige weersgesteldheid, tot nu toe voorspoedig hebben ontwikkeld. De eerste der zes groote lammerenmarkten in Nederland is Vrijdag te Leiden gehouden

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1