De ijzeren ring om Vlaanderen Engeland raakt in de knel 5)e wig chingt daox tot ffiautagne Het neemt maatregelen De situatie in Frankrijk Verspreide be richten VRIJDAG 24 MEI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Frontberictit van het D.N.B. DE STRIJD NADERT ENGELAND. Het frontbericht van het D. N. B. meldt: De wig, die in Westelijke richting eerst langs de Somme en vervolgens verder Noordelijk tusschen de vijandelijke legers is gedreven, is verder ingeslagen. De Duit- sche troepen hebben zich in zekeren zin binnen deze wig omgedraaid en treden thans op in Noordelijke richting, dus naar Calais. De Westelijke rand van het groote ingesloten gebied, waarin de Belgisch- Fransch-Engelsche legers zijn opgesloten, wordt daarmede systematisch gesloten. De ring om den tegenstander wordt steeds nauwer. Met het oog op het toenemende gevaar van een definitieve vernietiging, zijn ook gisteren weer door sterke vijandelijke strijdkrachten in Artois over een breed front met het zwaartepunt bij Kamerijk en Oostwaarts uitvalspogingen ondernomen, die leidden tot geringe plaatselijke succes sen van den vijand, maar vervolgens on der bloedige verliezen voor den tegenstan der werden afgeslagen. Deze vergeefsche aanvallen hadden als eindresultaat, dat zij den wil tot weerstand van den tegenstan der verzwakten, aangezien na zekere aan vankelijke successen weer een zware reac tie intrad. Ook het verder oprukken van de Duitsche troepen in de richting van Calais heeft de hoop op een doorbraak ver der doen slinken. Het aandeel van het luchtwapen. Bij het afweren van de doorbraakpogin gen van gisteren werd het leger zeer krach tig uit de lucht gesteund; voorts onder scheidde zich het afweergeschut bij de be strijding van pantserwagens. Het boschter- rein ten Zuidoosten van Valenciennes werd van vijanden gezuiverd. Het luchtwapen heeft gisteren ook de haveninstallaties van Dover aangevallen, terwijl de Engelschen een oproep om hulp wegens de bedreiging van Calais hebben doen hooren. Naar het schijnt, wijst thans de stoot van het Westelijke Duitsche leger in de richting CalaisDover. Daarmede komt de eigen lijke strijd tegen Engeland naderbij. Aller eerst moet echter het omsloten, gebied in Noord-Frankrijk en België nog geheel door Duitsche troepen worden bezet. Met het oog op de sterke strijdkrachten, die hier ingesloten zijn, zal dat niet zon der zware gevechten kunnen geschieden. Vergelijkingen met ervaringen uit den Poolschen veldtocht moeten aangepast worden aan de hier aanwezige omstandig heden. De ring is aardrijkskundig veel grooter, de vijand militair sterker en be langrijk beter uitgerust dan de Poolsche divisies bij Kutno. Steunend op den fris- schen aanvalsgeest der Duitsche troepen, zal de Duitsche leiding ook deze taak zoo snel mogelijk ten einde brengen. Succesvolle snelle booten. De gisteren gemelde aanval van snelle Duitsche booten voor de vijandelijke ha vens aan het Kanaal vormt, naar uit het legerbericht blijkt, geen op zichzelf staan de actie. De uitbreiding van de Duitsche zeepositie rond de Nederlandsche kust strook naar het Westen, wordt dus reeds systematisch uitgebuit. Na het veelbelovende succes van den eerste-luitenant-ter-zee, Op den Hoff, die bij den aanvang der NederlandschBelgi sche operatie in de vrije Noordzeeruim te een Engelschen torpedobootjager tot zin ken bracht, leveren de eerste aanvallen uit de nieuwe, vooruitgeschoven stellingen te gen de Fransche havens aan het Kanaal verdere successen op en daarmede nieuwe bewijzen voor den aanvalsgeest der snelle booten, die reeds voor Noorwegen waarde volle diensten hebben bewezen. Het tooneel der nieuwe successen is het zelfde als dat waarop de snelle boot voor het allereerst in de geschiedenis van haar ontwikkeling haar aanvallen deed. De gebieden voor de Vlaamsche kust en voor de Kanaalhavens deden in den we reldoorlog door hun aardrijkskundige po sitie en hun militair belang, zoowel aan Duitsche als aan Engelsche zijde, de ge dachte opkomen aan het gebruik van snel- ie booten. Verkenning van nabij en bestrij ding van duikbooten werden toentertijd met succes door snelle booten uitgeroerd. Grootere successen tegen vijandelijke oor logsschepen waren den kleinen vaartuigen toen nog niet beschoren. Het gelukte slechts een van verre bestuurde snelle boot een Engelsch pantserschip te beschadigen. Het succes van Italiaansche snelle vaar tuigen in de Adriatische Zee tegenover een Oostenrijksch slagschip was indertijd in de hand gewerkt door den bijzonderen toestand van weer en zee in dit gebied, omstandigheden, die aan de Vlaamsche kust zeer moeilijk te vinden waren. De thans door de snelle Duitsche booten be haalde successen geven het recht vast te stellen, dat het gebruik van deze booten, dank zij het hoogere prestatievermogen en vooral door een verder ontwikkelde aan- valstactiek, groote uitbreidingen met zich zal brengen. ZWARE STRIJD IN EN OM BOULOGNE. Churchill heeft gisteren in het Lagerhuis de gevechten „aan de kust" uiterst ernstig genoemd. Hij bevestigde, dat Abbeville zich in handen van de Duitschers bevindt en verklaarde, dat in en om Boulogne „zwaar gevochten" wordt. FRANSCHE VLOOTVERLIEZEN. De Fransche admiraliteit maakt bekend: Tijdens de operaties op de Noordzee, aan de kust der Nederlandsche eilanden en van Vlaanderen, heeft de Fransche marine de duikboot „Doris", den torpedobootjager „Le Droit" en het ravitailleeringschi? „Le Niger" verloren. DE BLIKSEMOORLOG GEEN NOODSPRONG. De „Dienst aus Deutschland" keert zich tegen de bewering, dat de bliksem-oorlog, welke Duitschland thans ook in het Westen voert, om economisch-politieke redenen zou zijn ingezet. Een dergelijke bewering geeft blijk van weinig inzicht in de econo mische omstandigheden in Nederland, Bel gië en Noord-Frankrijk, temeer, aangezien men er rekening mede moest houden, dat de terugtrekkende vijand de meeste voor raden zou vernielen. Evenmin als het grootspraak is geweest, dat de Duitsche soldaten en wapenen de beste ter wereld waren, was het groot spraak, dat de voorraden in Duitschland gunstig waren, zooals in het najaar van 1939 werd verklaard. In de negen maanden van den oorlog heeft men nog geen enkele maal de verstrekte hoeveelheid levensmid delen in Duitschland behoeven te vermin deren, hetgeen in Engeland wel het geval is geweest. De Duitsche leiding heeft er zelfs reke ning mede gehouden, dat de verbindingen met het Zuidoosten van Europa afgesloten zouden worden en ook heeft zij niet gere kend op de arbeidskracht van de 800.000 Polen, die gevangen zijn genomen, terwijl de uitwisseling van goederen tusschen de Sovjet-Unie en Duitschland sneller in goe de banen komt, als zelfs optimisten durf den verwachten. DE SITUATIE VAN DEN „VERLOREN TROEP". Ten tijde van de- legers der landsknech ten noemde men die afdeelingen, welke bij den aanval den eersten vertwijfelden stoot moesten opvangen, en zich bij den terug tocht moesten opofferen, den „verloren troep", die van het begin af aan ten doode was opgeschreven. In deze positie, zoo schrijft de „Berliner Boersenzeitung" bevinden zich alle volke ren, die tot dusver door Engeland in den strijd zijn geworpen. Zoo had Finland te zamen met de andere Scandinavische lan den tot taak de zaak van Engeland te voe ren op een verloren post. Door het inzicht van zijn regeering en de staatkundige ge matigdheid van de Sovjet-Unie, is Finland aan dit lot ontkomen. Kort daarop gelukte het, met behulp van de Noorsche regee ring, het Noorsche volk tot den volgenden j „verloren troep" van Engeland te maken. Vervolgens was het de beurt van Neder land en België. Toen het Nederlandsche le ger op den vijfden dag de wapens neer legde, verklaarde Londen, dat Nederland niet tevergeefs gevallen was, want dat de vertraging van de Duitsche weermacht met vijf dagen „een belangrijke strategi sche winst voor de geallieerden" zou kun nen opleveren. Dus weer de situatie van den verloren troep. In deze dagen wordt ook aan België het lot van den „verloren troep" voltrokken, tenzij, dat ditmaal het Britsche expeditie korps zelf zulk een lot moet deelen. Doch, zoo besluit het blad, er' valleri reeds groo tere verschijnselen waar te nemen: het Fransche leger, geheel Frankrijk moet thans de eigenlij-ke „verloren troep" van de Britten worden. Wat de Fransche staats- en legerleiding om eiken prijs heeft willen voorkomen, n.l. het ontzettende bloedver lies van het uit den wereldoorlog nog ver zwakte Fransche volkslichaam, is in vollen gang. Het Fransche leger draagt den last van den dag. De Fransche soldaat sterft, opdat Engeland zich kan redden en leven. „Te laat" zegt men in Duitschland MAATREGELEN TE LONDEN. Op de groote, van het Oosten naar het Westen loopende wegen in Londen zijn op bepaalde afstanden van elkaar prikkeldraad versperringen en barricades opgericht, welke een snel oprukkende vijand tegen moeten houden., Het verkeer der autobus sen is voor zoover het nog bestaat, langs zijwegen omgeleid. Op alle strategische wegkruisingen zijn mitrailleurposten opge steld en in de groote parken, vooral die in de omgeving van het Buckingham Pa lace, worden loopgraven gemaakt. Op de daken van het paleis en de ministeries zijn vlechtwerken van draad aangebracht om het parachute-springers onmogelijk te ma ken op de daken te landen. Minister Duff Cooper heeft gisteren aan een lunch het woord gevoerd en gezegd, dat de Duitsche troepen ver zijn opgerukt en Boulo-gne aanvielen. De Britsche troe pen strijden hier tegen een overmacht. Het was heel goed mogelijk, dat ook Calais ge vaar liep, zoo voegde hij hieraan toe. De toestand was evenwel, volgens spre ker, in het geheel niet hopeloos. Het Brit sche leger is nog in goede orde en de ver liezen hiervan zijn niet groot. Wij weten, dat, wanneer wij dezen slag verliezen, onze eilanden nog niet aange tast zijn en dat wij onze overmacht op zee nog hebben. ARRESTATIES IN ENGELAND. Het Lagerhuislid Captain Ramsay is gis termorgen gearresteerd en in de gevange nis van Brixton ingesloten. Bij den aan vang van de Lagerhuiszitting heeft de speaker gisteren mededeeling gedaan van de arrestatie, die door den minister van binnenlandsche zaken was gelast. Ramsay is lid van de conservatieve par ty. Hij is op grond van de nieuwe wet op de verdediging gearresteerd, welke de re geering de bevoegdheid geeft om zekere personen, die contact staan met bepaal de organisaties, te arresteeren. Ook sir Oswald Mosley, de leider der fascistische partij in Groot Brittannië, is gisteren gearresteerd en door de politie naar het hoofdbureau van politie overge bracht. Onder de leiders der fascisten zijn nog zeven verdere arrestaties verricht; o.m. werd een vrouw in arrest gesteld. DE VOLMACHTEN VOOR DE BRITSCHE REGEERING. Minister Attlee heeft voor de radio ge sproken en o.a. verklaard: Engeland moet thans al zijn hulpbron nen mobilisecren en de grootste mogelijke prestaties verrichten. Daartoe moet de re geering de mogelijkheid hebben, controle uit te oefenen over personen en eigendom. Elkeen moet zijn werk voortzetten, doch de regeering meet het recht hebben, elk een daar te plaatsen, waar het staatsbe lang zulks vereischt, en bedrijven, handels ondernemingen, industrieën en banken aan controle te onderwerpen. De productie van munitie en oorlogsmateriaal wordt aan een speciale controle onderworpen. Zooals aangekondigd, zal Greenwood het voorzitterschap op zich nemen van den productieraad. „ONGEBREIDELDE DICTATUUR" SCHRIJFT DUITSCHE PERS. De Duitsche pers schrijft algemeen, dat de Woensdag door het Britsche Lagerhuis aangenomen volmachtenwet, die alle rech ten der persoon en van den eigendom op heft, neerkomt op de „oprichting van een ongebreidelde dictatuur" in een land, dat dezen oorlog juist z.g. tegen de dictatuur voert en steeds als prototype wilde optre den in de wereld van een liberale staat. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft o.m.: „Om democratie en liberalis me te redden, hebben de Engelschen den oorlog doen losbreken tegen de „nazi-dic tatuur". Om democratie en liberalisme te redden, schaffen zij nu deze begrippen af en voeren een dictatuur-Churchill in. De heerschende klasse in Engeland ziet zich dus thans midden in den oorlog gedwon gen om totalitaire hulpconstructies te im- proviseeren. Dat kan niet meer baten. Omdat het te laat is, maar ook omdat de dragers van het politieke leven in Engeland evenals in Frankrijk den ouden democratischen Adam toch niet kunnen afleggen. Wat er uit te voorschijn komt, is een reactionnair machtsmisbruik van Churchill en zijn Franschen filiaalleider Reynaud. Toch is het voor latere historici interessant om le constateeren, dat de onbruikbaarheid der democratie thans zelfs duidelijk wordt voor de tegenstanders van Duitschland, die van hun volken verlangen, dat zij voor dit vermolmde „ideaal" den dcod in gaan. De „Lokalanzeiger" schrijft: Bij nuchtere overweging zal men ook in Engeland in zien, dat het hier gaat om een warhoop- stap, waarboven evenals bij de andere Engelsche maatregelen het fatale woord „te laat" staat geschreven. De huishou ding van een land laat zich niet in enkele dagen op het hoogste toerental brengen. De voorsprong, dien Duitschland zich in zeven jaar ongehoorden arbeid heeft ver overd, is niet in te halen. Het „Hamburger Fremdenblatt" zet uit een: Het liberale Engeland, dat zich voor de geheele wereld beroemt cp zijn parle mentaire instellingen, heeft zich veran derd in een ongebreidelde dictatuur. Het levert het lot van Engeland uit aan de thans ongeremd regeerende oorlogspartij. Er is niets kenmerkender voor den revolu- tionnairen ommekeer der wereld, dan deze crisis der democratische instellingen, ^et mes zit den „grooten democratieën" op de keel. EEN VERKLARING VAN DUFF COOPER De vroegere Britsche minister van oor log, Duff Cooper, thans minister van voorlichting verklaarde in een radio rede, dat Engeland zich vooral moet weren tegen „het onzichtbare wapen van het de faitisme en van de geruchten". De spits van den Duitschen opmarsch door Noord oost-Frankrijk reikt inderdaad reeds tot het Kanaal. Daardoor is het Fransche front in twee deelen gesplitst. In het Zuiden ligt het grootste deel van de strijdkrachten, in het Noorden staat het Britsche expeditiecorps gereed. Zijn moraal is zeer goed. De Duit sche successen hebben voor de Duitschers groote gevaren meegebracht. Het Britsche luchtwapen vervult zijn taak met grooten meed. Niettemin is de toestand ernstig, wellicht ernstiger dan in 19141918. Dat beteekent echter niet, dat de nederlaag reeds voor de deur staat, ook niet, aldus de minister, indien wij dezen slag verlie zen. Engeland moet zich harden, Vele En gelschen zouden het bijna begroeten, wan neer de eerste bom op Engeland viel, want dan zouden zij het gevoel hebben, dat ook zij aan het lot van de troepen deel heb ben. De overwinning zal ten slotte bereikt worden. MIJNEN AAN DE ZUID-AFRIKAANSCHE KUST. Aan de Zuid-Afrikaansche kust zijn tot dusverre acht Engelsche schepen, uit Ka- ratsji en Singapore komende, op Duitsche mijnen gelcopen en gezonken. Slechts in drie gevallen kon de bemanning in de boo ten gaan. Het zoeken der mijnen is moei lijk en gevaarlijk gebleken. Reeds twee mijnenvegers zijn ten offer gevallen aan de Duitsche mijnen. In Walvischbaai zijn drie uit Engeland verwachte schepen tien tot veertien dagen over tijd. Uit Pretoria wordt gemeld, dat men aan Engelsche zijde door deze gebeurtenissen zeer getroffen is en bovendien sterk ver ontrust over de stemming der inheemsche bevolking. HET FRANSCHE STEENKOLEN- PROBLEEM. I(. In de „Koelnische Zeitung" wordt er op gewezen, dat de steenkoolvoorziening van i-'rankrijk door den Duitschen opmarsch sterk in het gedrang is gekomen. In 1938 bedroeg de behoefte aan steenkolen in Frankrijk 46.5 millioen ton en aan bruin kolen 1.1 millioen ton. Van deze 46.5 mil lioen ton steenkolen werden geprodu ceerd: in het departement Atrecht 19.12 miiL ton, in Douai 9.11, in Straatsourg 6.74, in de overige departementen 11.53 mill. ton. Alleen in Noord-Frankrijk en Elzas- Lotharingen werd dus 34.7 millioen steenkolen geproduceerd, waarover Frankrijk thans de beschikking niet heeft, en de steenkolenmijnen in de overige de partementen zullen voor dat verlies geen compensatie kunnen geven, zelfs indien men de arbeiders zou kunnen vinden. De invoer van Frankrijk bedroeg in 1938 niet minder dan 18.70 millioen ton steen kolen, 2.36 millioen cokes en 1.03 millioen ton briketten, waarvan door Engeland werd geleverd 6.35 millioen ton steenko len, 0.02 millioen ton cokes en 0.12 mil lioen ton briketten. Door den oorlog en het opdringen van de Duitsche legers zijn de leveranties van Duitschland, België, Ne- deiland en Polen uitgevallen, zoodat En geland, wat den invoer aangaat, boven dien zou moeten voorzien in 10 millioen ton steenkolen, 2.3 millioen ton cokes en 1 millioen ton briketten, afgescheiden van de rond 35 millioen ton, welke van de Fransche productie zijn uitgevallen. Om aan de behoefte van Frankrijk volgens den maatstaf van 1938 te kunnen voldoen, zou Engeland zijn uitvoer naar Frankrijk van circa 6.5 millioen ton tot ruim 51 mil lioen ton moeten doen toenemen. De totale uitvoer van Engeland beliep in 1938 in ronde cijfers: 36 millioen ton steenkolen, 2 millioen ton cokes en 0.35 millioen ton briketten. Door den oorlog zijn verscheidene afzetgebieden voor En geland verdwenen, maar alleen hetgeen Frankrijk noodig heeft, nL 45 millioen ton, bedraagt veel meer dan de hoeveel heid, die Engeland mogelijker wijze zou kunnen leveren, In den wereldoorlog voerde Engeland 20 millioen ton steenko len naar Frankrijk uit, maar de trans- portmogelijkheid was toen veel gunstiger dan op het oogenblik het geval is. BROODKAARTEN UITGESTELD De invoering van broodkaarten in Frankrijk, welke was aangekondigd om dat de voorraden meel geringer werden, is uitgesteld, omdat door de tallooze vluchtelingen uit Oost- en Noordoost- Frankrijk, aanzienlijke organisatorische moeilijkheden zyn ontstaan. FRANSCHE GENERAAL UIT DEN ACTIEVEN DIENST. De divisie-generaal van het luchtwa pen, Bertrand Pujo, is op eigen wensch, volgens een bericht in de „Paris Soir", met vervroegd pensioen uit den actieven dienst getreden. NOREN IN ZWEDEN KUNNEN NAAR HUN LAND TERUGKEEREN. De Duitsche autoriteiten hebben hun goedkeuring er aan gehecht, dat alle vrij willig naar Zweden uitgeweken Noren naar Noorwegen terugkeeren. Het juiste tijdstip van de terugreis wordt nog bekend gemaakt. Vermoedelijk zullen de Noren in extra-treinen op 25 Mei via Kongswinger naar hun land terugreizen. Voor vrouwen en kinderen zyn geen papieren noodig, daarentegen moeten mannen tusschen de 18 en 55 jaar een pas of een andere legiti matie by zich hebben. Het aantal van de betrokken Noren in Zweden bedraagt on geveer 2500. Het blad „Nationen" schrijft hierover: Er is alle reden aanwezig om de Diiitsche overheid voor haar welwillende tegemoet koming in de regeling van deze voor de Noorsche gezinnen belangrijke heid zeer dankbaar te zyn. TOTALE VERDUISTERING IN ZWEDEN. GEëINDIGD. De totale verduistering in Zweden, welke op 12 Mei was ingevoerd, werd hedenmid dag 3 uur beëindigd. DE ZWTTSERSCHE VORDERINGEN OP HET BUITENLAND. De Zwitsersche Bondsraad heeft ter be scherming van den Zwitserschen export en ter beveiliging van de vorderingen van Zwitserland op Noorwegen, België, Neder land en Luxemburg bepaald, dat alle beta lingen uit Zwitserland aan deze landen ge stort moeten worden op de Zwitsersche Na tionale Bank. Deze maatregel zal zoolang van kracht blijven tot bij verdrag een nieu we regeling van het betalingsverkeer met de betrokken landen kan worden aange gaan. NIEUWE ORDE IN HET VERRE OOSTEN. Bij de ontvangst van een regeeringsdele- gatie uit Nanking heeft de voorzitter van den Japanschen staatsraad en vroegere mi nister president, vorst Konoye, gewezen op de beteekenis van de aan den gang zijnde nieuwe ordening der wereld. Hij verklaar de, dat er op het oogenblik geen natie ter wereld is, die kan gelooven tegenover de omwentelingen in de geheele wereld haar bestaan volgens de oude wereldorde in stand te kunnen houden. Naties, die zoo doen, sluiten haar oogen voor het feit der evolutie der menschheid en moeten den bit teren beker der vernietiging ledigen. Daar uit wordt echter ook de wensch verklaard van de regeeringen in Tokio en Nanking om een nieuwe orde in het Verre Oosten te scheppen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2