DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De wederopbouw van Nederland Geleidelijk opheffing bankmoratorium DONDERDAG 23 MEI 1940 31ste Jaargang No. 9648 S)e Geki&eh^Soii/ïa/nt Bureaus Papengrachfc 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbue 11, V Voorwaarts In een tijd, als dien we nu beleven, moe ten vele menschen zich laten zien, zooals zü zijn. Wie slechts met een dun laagje gemeen schapszin, met een schijntje van naasten liefde was beplakt, zal dat nu gauw verlo ren heoben en zich laten zien in zijn wa ren aard: de egoistische, alleen aan zich zelf denkende mensch. Wie daarentegen met de ernst, waartoe zijn beginselen hem verplichten, er naar gestreefd heeft, geen woorden-dienaar te zijn, maar God te dienen in een zich in op offerende daden openbarende waarachtige liefde voor zijn mede-menschen, hij zal nu zich toonen, de gemeenschap ten zegen: de helpende, steunende, bemoedigende, voor anderen arbeidende mensch. In een lijd als deze is de tweeslachtige mensch, de visch-noch-vleesch mensch niet in zijn element! „Plunderaars" al dan niet voor den rechter verschijnende en zich-zelf voor anderen vergetende menschen zij zoeken v/erk in dezen tijd! Wij zijn er van overtuigd, dat het aantal „plunderaars" ook van hen, die plun deren in een vorm, welke hen nog niet bij den rechter brengt zeer gering zal zijn. Trouwens de Overheid treedt krachtda dig op, om o n-m aatschappelijk han delen te voorkomen en te bestraffen. Wij hebben de stellige verwachting en wij willen herhalen wat wij reeds meer schreven dat het Nederlandsche volk in zijn geheel zal medewerken, inderdaad naar best vermogen, aan den we deropbouw van ons land, aan het werk ten behoeve van het gemeenebest. De Duitsche militaire en de _Nederland- sche burgerlijke Overheid doen wat in nun vermogen ligt om al datgene, wat handelt en bedrijf ter beschikking staat, zoo recht vaardig mogelijk ten behoeve van het be drijfsleven te kunnen inschakelen. Wij con- stateeren dit andermaal met een even groo- te bewondering als waardeering. De handen uit de mouwen! Rustig en vertrouwvol voorwaarts. Niet bij de puinhoopen neerzitten, kla gend en jammer'end. Maar zich opheffen en zich richten naar de toekomst, energiek. Deze karaktertrek van het Nederlandsche volk moet in dezen tijd sterk tot uitdruk king komen. Geslagen ja, maar niet ter neergeslagen! Wij werden gisteravond getroffen door advertenties in de Rotterdamsche pers; „Voorloopig adres"; „Thans gevestigd"; „Verplaatst naar"; „Wij verkoopen tijde lijk te.Zóó werkt Rotterdam. Een voor beeld voor heel het land. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN HOU EN TROUW. Uit een driestar in de Volkskrant: „Nu zijn er menschen, die door de om standigheden min of meer defaitistisch ge worden, die oordeelen óf dat ze geen krant meer hoeven te lezen, óf dat alle kranten op elkagr gelijken. Het geen krant lezen houdt in onzen tijd niemand langer dan acht dagen uit. De radio moge het nieuws geven, voor een rustig wikken en wegen, voor een ont leden van hetgeen gisteren, vandaag en morgen melden moet men de tekst gedrukt voor zich zien. Wie meent dat alle kranten op elkaar gelijken generaliseert onrechtvaardig en onverdiend. Men cijfert dan de beginselen weg, eigen aard en wezensmerk van lezer en blad. Dit blijft een factor van beteekenis, ook thans, wellicht mag men zeggen vooral thans, nu de gebeurtenissen ons wel dwin gen de dingen om ons heen, groote en klei ne, meer te beschouwen in het licht der eeuwigheid." HET ADRES DER DEPARTEMENTEN Van het departement van binnenlandsche zaken is een schrijven aan de gemeentebe sturen uitgegaan, waarin wordt medege deeld, dat stukken, gericht tot dit departe ment, moeten worden geadresseerd: Aan den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken. Bij brieven gericht tot andere depar tementen moet eenzelfde adresseering wor den gevolgd, met wijziging van den naam van het departement. HERSTEL VAN OORLOGSSCHADE. Slechts met goedkenring van den Regeeringscommissaris voor den Wederopbouw geoorloofd. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, in overleg met den Duitschen Bevelhebber in Nederland, heeft op de voordracht van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Waterstaat, en gehoord den Regee ringscommissaris, belast met het herstel van het verkeerswezen, de drooglegging van onderwaterzettingen, den wederop bouw van steden, dorpen en gebouwen en al hetgeen daarmede samenhangt, als volgt besloten 1. De leiding van alle werkzaamheden, verband houdende met den wederopbouw, zoowel door openbare lichamen als door particulieren, berust bij den Regeerings commissaris, belast met het herstel van het verkeerswezen, de drooglegging van onderwaterzettingen, den wederopbouw van steden, dorpen en gebouwen en al hetgeen daarmede samenhangt. De Regeeringscommissaris voornoemd draagt den titel van Regeeringscommissa ris voor den wederopbouw. 2. Alle overheidsdiensten, welke uitslui tend of mede bemoeiing hebben met aan gelegenheden, welke voor den wederop bouw van belang zijn, verleenen, in het belang van een spoedigen wederopbouw, medewerking aan den Regeeringscommis saris en onthouden zich ten deze van da den en beslissingen, waarvan niet te vo ren ia vastgesteld, dat zij overeenstem men met de plannen van dien Regeerings commissaris. Zij stellen desgevraagd alle gegevens beschikbaar en verleenen overigens alle medewerking. 3. Werkzaamheden tot herstel van gele den oorlogsschade, uitgezonderd kleine herstellingen aan werken en gebouwen, die overigens geen belangrijke schade hebben geleden, mogen noch door open bare lichamen, noch door particulieren worden verricht zonder goedkeuring van of vanwege den regeeringscommissaris. 4. Werken en gebouwen, die als monu ment zijn aangemerkt door de daartoe be voegde instantie, mogen niet worden ge sloopt of veranderd dan na voorafgaande toestemming van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg. 5. Afkomend materiaal van ernstig be schadigde werken en gebouwen blijft ter plaatse beschikbaar, in afwachting van nadere aanwijzingen door of vanwege den Regeeringscommissaris. 6. Met uitzondering van grondwerken mogen werken op het gebied van den wa- teropbouw, spcrvbouw, wegenbouw, bur gerlijken bouw en utiliteitsbouw van Maandag 17 Juni 1940 af niet worden on dernomen of voortgezet zonder goedkeu ring van of vanwege den Regeeringscom missaris. Voor in uitvoering zijnde werken moet deze goedkeuring vóór 1 Juni 1940 schrif telijk worden aangevraagd. De aanvraag moet uitsluitend de vol gende gegevens bevatten: a. Naam en adres van dengene, die het werk heeft opgedragen of wenscht op te dragen: b. Korte omschrijving van het werk, met vermelding van plaats en doel; c. Bedrag, waarvoor het werk is opge dragen of waarop het werk is geraamd; d. Voor in uitvoering zijnde werken het aantal manweken, dat nog voor de vol tooiing noodig is, of, zoo deze opgave be zwaar oplevert, het geschat gedeelte, dat nog onvoltooid is. Het verzoek moet in tweevoud worden ingediend aan het adres: regeeringscom- missariaat wederopbouw-afdeeling voort zetting werken Oostduinlaan 2, 's-Graven- hage. 7. Werken, als onder 6 bedoeld, waarme de nog niet is aangevangen, worden, on geacht of gunning al dan niet heeft plaats gehad, niet aangevat. Zuivelsteun gaat door AFZET VAN VOORRAAD EN PRODUCTIE ZAL MOGELIJK BLIJVEN. Het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd brengt ter kennis van producenten van zuivel- en melkproducten, dat de zuivelsteun - regelingen voorloopig onveranderd doorloopen. Ten einde voorts dezen producenten de voldoening van hun financieele verplich tingen tegenover hun melkleveranciers ie vergemakkelijken, zullen door de Neder landsche Zuivelcentrale maatregelen wor den getroffen, welke spoedig zullen wor den bekend gemaakt. Voorts kan worden medegedeeld, dat voor onze zuivel- en melkproducenten, zoowel voor de nieuwe productie als voor reeds aanwezige voorraden, afzet aanwe zig zal zijn. Een en ander is gebaseerd op den wensch om de productie op gang te hou den en ook de melkprijzen te handhaven op het vóór 9 Mei 1940 bestaande peil. HYPOTHECAIRE MOEILIJKHEDEN. De contact-commissie van belanghebben den bij het onroerend goed, gevormd door: De Vereeniging van Directeuren van Hypotheekbanken, de Vereeniging tot Bevordering van het Levensverzekeringswezen, de Broederschap van Notarissen in Ne derland, de Nederlandsche Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers, de Nederlandsche Bond van Bouwonder nemers, en de Bond van Vereenigingen van Huis eigenaren in Nederland, heeft vergaderd en besloten, dat de ten op zichte van hypothecaire moeilijkheden reeds jaren lang werkende bemiddelings commissies te Rotterdam, den Haag en Amsterdam hare taak blijven vervullen. Voorts is voor de bijzondere moeilijkhe den, welke te Rotterdam en elders zijn ge rezen tengevolge van de aldaar aange brachte schade, een speciale commissie in gesteld, bestaande uit de heeren mr. J. Wilkens, J. G. H. Sauveplanne, S. J. Mook en A. van Kesteren, welke commissie ver wacht in nauwe samenwerking met de autoriteiten voor de oplossing van die moeilijkheden werkzaam te kunnen zijn. Met machtiging van den opperbevelheb ber van Land- en Zeemacht deelt de Ne derlandsche Bank, in ovexdeg met het Mi nisterie van Financiën en met de Vereeni ging voor den Effectenhandel, het volgen de mede: (1.) Teneinde het economisch leven hier te lande zoo snel mogelijk weder normaal te doen functionneeren, wordt onder meer gestreefd naar een spoedige opheffing van het bij Koninklijk Be sluit van 10 Mei 1940 (Staatsblad No. 483) ingestelde bankenmoratorium. De bedoeling is, die opheffing geleidelijk te doen plaats hebben. Als eerste stap in de aangegeven richting zijn het mini mum van drie procent genoemd in ar tikel 2, tweede lid van bedoeld besluit, alsmede het aldaar genoemde bedrag van 50.met ingang van 21 Mei 1940 verdubbeld. (2.) De Nederlandsche Bank zal over eenkomstig het navolgende aan banken, bankiers of commissionairs tot het maxi mum van het totaal der door hen op onder pand van effecten verleende voorschotten aan cliënten, welke voorschotten sinds 10 Mei 1940 geblokkeerd zijn tengevolge van het in werking treden der krachtens de Beurswet daaromtrent vastgestelde beurs- voorschriften, bijzondere voorschotten in rekening-courant op onderpand van effec ten verstrekken tegen een rente, welke op het oogenblik vier procent per jaar be draagt. (3.). Als onderpand voor bedoelde bij zondere voorschotten zullen door de Neder landsche Bank ook andere fondsen wor den aangenomen dan die, welke onder nor male omstandigheden als „bankpand" wor den beschouwd. Over het algemeen zullen alle fondsen die in het beursverkeer als pand geaccepteerd plegen te worden, door de Nederlandsche Bank als onderpand worden aanvaard voor de bijzondere voor schotten waarvan hier sprake is. (4.) Als basis de berekening der waarde van het onderpand zullen voor deze speciale voorschotten der onderpandkosten gelden, bedoeld in de voorschriften, wel ke door de Vereeniging voor den Effecten handel te Amsterdam in haar circulaire van 10 Mei 1940 zijn gepubliceerd. Voorzoover het fondsen betreft, waarvoor deze onder- pandkoersen nog niet gereed zijn, zal in afwachting van het gereedkomen dezer onderpandkoersen de koers van 9 Mei 1940 worden genomen of indien op 9 Mei j.l. geen koers was genoteerd een vorige koers of een andere koers, ter beoordceling van de Nederlandsche Bank. Op deze koersen wordt door de bank, wanneer het onderpand behoorlijk verdeeld is, een surplus geëischt van 25 procent. (5.) De Nederlandsche Bmk zal bij de beoordeeling van haar voorgelegde aan vragen om bijzondere voorschotten als hier bedoeld ten volle rekening houden met de buitengewone omstandigheden. Hoewel zjj zich het recht moet voorbehouden, niet alle posten, die haar worden aangeboden, on voorwaardelijk te accepteeren en in daar toe in aanmerking komende gevallen addi- tioneele zekerheid te vragen van de geld- nemers, die in staat zijn zoodanige zeker heid te geven, zal zij de meest mogelijke coulance in acht nemen. Bij de aanvragen om voorschot behoort een exemplaar van de laatste balans van de aanvragende in stelling of firma te worden overgelegd. (6.) Aan banken, bankiers sionnairs, die gebruik willen maken van de bijzondere voorschotten als bovenbedoeld, wordt in overweging gegeven, daarmede niet tot het laatste oogenblik te wachten, doch zich zoo spoedig mogelijk tot de bank te wenden. (7.) Het ligt in de bedoeling om, zoo- dra het geldverkeer meer normaal is, de Effectenbeurs weder te openen. (8.) Zoolang dc Effectenbeurs gesloten is, is het aan een ieder verbodene effecten te koopen of te verkoopen. TERUGGAVE MOTORRIJTUIGEN BELASTING. Voor verschuldigde deel na 31 Mei. Van de zijde van A.N.W.B. en K.N.A.C. en van den B.B.Ii, welke het betreffende verzoek heeft gedaan, wordt medegedeeld, dat het Departement van Financiën heeft bepaald dat restitutie zal worden verleend voor het gedeelte der reeds betaalde mo torrijtuigenbelasting, welke verschuldigd zou zijn na 31 Mei 1940. Dit betreft zoowel kwartaalkaarten als 60-dagen kaarten. Men dient zich met de belastingkaart te vervoegen bij den ontvanger der Dir. Be lastingen, afd. motorrijtuigenbelasting, waar de belastingkaart werd verstrekt. DE NEDERLANDSCHE MILITAIREN. Mededeelingen over welstand. De opperbevelhebber van land- en zee macht verzoekt, in overleg met den Duit schen bevelhebber in Nederland, alle mili tairen rechtstreeks per briefkaart hunne familieleden In te lichten over hun verblijfplaats en hun welstand en dit bij elke verplaatsing te herhalen. Het verkeer over de Weel te Nijmegen geschiedt thans per pont De drukte een een der aanlegplaatsen, weer velen wachten, om te worden overgezet. Op den achtergrond de vernielde spoorbrug Aardappel prijzen Voor de week van 2025 Mei. Het Rijksbureau voor voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt, in overleg met de Duitsche instanties, bekend, dat de maximum-prijzen voor aardappelen, welke wekelijks worden vastgesteld, voor de week van 2025 Mei 1940 zullen bedragen: 1. Voor de Zeeuwsche bonte, Zeeuwsche blauwe, roode star en furore van kleigrond: Telersprijs f 4.25 per 100 kg. Grossiersaan koopprijs franco van den wal ter bestem ming 5.05 per 100 kg. Winkeliersaankoop prijs franco winkel 5.85 per 100 kg, in Amsterdam 5.95 per 100 kg. Prijs voor den consument 0.07 y, per kg., indien af gehaald van den winkel, f 0.08 y. per kg., indien thuis bezorgd. 2. Voor de soorten Eigenheimers en Be velanders en daarmede gelijk te stellen soorten van kleigrond, respectievelijk: Te lersprijs 3.70 per 100 kg. Grossiersaan koopprijs franco voor den wal ter bestem ming 4.50 per 100 kg. Winkeliersaankoop prijs franco winkel 5.30 per 100 kg., in Amsterdam 5.40 per 100 kg. Prijs voor den consument f 0.07 per kg. indien afge haald van den winkel; f 0.08 per kg. in dien thuisbezorgd. 3. Voor de soorten Alpha, bintje, indu strie en daarmede gelijk te stellen soorten van kleigrond, respectievelijk: Telersprijs 2.82 y, per 100 kg. Grossiersaankoopprijs franco van den wal ter bestemming 3.50 V? per 100 kg. Winkeliersaankoopprijs franco winkel f 4.30 per 100 kg., in Amsterdam 4.40 J-a per 100 kg. Prijs voor den consu ment 0.06 per kg. indien afgehaald van den winkel, 0.07 per kg. indien thuis be zorgd. De prijzen voor de consumenten zijn dus ongewijzigd gebleven. GEEN SOUVENIRS MEENEMEN VAN VREEMDE VLIEGTUIGEN. Zal strafrechterlijk vervolgd worden. De opperbevelhebber van land- en zee macht, in overleg met den Duitschen be velhebber in Nederland, maakt bekend, dat voorwerpen en onderdeelen, welke af komstig zijn van niet-Nederlandsche vlieg tuigen en als herinnering of anderzins wer den medegenomen, onverwijld moeten wor den ingeleverd bij de plaatselijke politie. Voor zoover zulks niet zou geschieden, zal dit medenemen strafrechtelijk vervolgd worden. BINNENKORT WEER SNOEKBAARS Naar wij vernemen, zal op 1 Juni a-s. de visschery op snoekbaars op het IJssel- meer weer worden aangevangen, zoodat dan •weer spoedig deze visch aan de markt sal worden gebracht.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1