De Engelschen in België De strijd in Noorwegen Hardnekkige gevechten in Vlaanderen STADS NIEUWS WOENSDAG 22 MEI 1940 flE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 ZIJ RICHTTEN VERNIELINGEN AAN IN VLAANDEREN. In de door de Duitsche troepen bezette deelen van België, vooral daar waar de Engelschen op hun terugtocht zijn doorge trokken, zijn aanzienlijke vernielingen aan gericht. Vooral Vlaanderen heeft daaronder te lijden gehad. Het is voorgekomen, dat de Britsche soldaten op hun terugtochten bruggen opbliezen zonder de bevolking te waarschuwen, zoodat de omliggende hui zen met alle bewoners vernietigd werden. In Brussel en Antwerpen werden groote opslagplaatsen van goederen in brand gesto ken en voorraden levensmiddelen ver nield. In Leuven en de Vlaamsche dorpen hebben de Engelsche soldaten geplunderd. De benadeelde bevolking geeft hierover in scherpe bewoordingen uiting aan haar ver bittering. Over het optreden van de Engelsche troepen in Leuven geeft een bijzondere cor respondent van de „Popoio di Roma" te Brussel een ooggetuigenverslag. Deze oog getuige vertelde dat de geheele binnenstad door de Engelschen in puin is gelegd. We tende dat zij moesten aftrekken, hebben zij met een wellust, welke in legers van be schaafde landen onbekend is, alles ver nield. Zelfs de 70.000 deelen tellende biblio theek, genoemd naar kardinaal Mercier, tot welker totstandkoming alle landen heb ben meegewerkt, zouden zij in brand heb ben gestoken. De ooggetuige heeft den brand zelf gezien. Het prachtige raadhuis hebben de Engelschen achtergelaten in een toestand van onbeschrijfelijke verwaarloo- zing. De achtergelaten leege whisky-fles- schen kunnen getuigen, hoe de Britten met de meubelen zijn omgesprongen. Er is geen stoel meer aanwezig. Waardevolle meester werken zijn stukgesneden. De geheele Romeinsche avondpers spreekt over het vandalisme der Engelsche troepen in België en in het bijzonder over hun be handeling der stad Leuven, waarover uit voerige speciale correspondentenversla gen gepubliceerd worden. De verdediging van Leuven, zoo verklaart de frontcorres pondent van de „Giornale d'Italia", was den Engelschen troepen toevertrouwd, die zich daar echter hebben gedragen op een manier, welke verdient voor de historie te worden vastgelegd. De Engelsche soldaten begonnen hun handwerk ter mede, dat zij alle particuliere kelders en winkels, die al coholische dranken in voorraad hadden, plunderden. Uit alles, wat men in Leuven te zien kreeg, zoo schrijft de correspondent verder, blijkt duidelijk, dat de Engelschen het vooral op de vernieling der stad begre pen hadden. De „Lavoro Fascista" spreekt over Engelsche gruweldaden in Leuven. Het schijnt ongelooflijk, aldus het blad, hoe een strijdend leger van eën cultuurnatie zóó kan huishouden. Het ergst is de waar devolle bibliotheek van Leuven getroffen. Een volkomen ander beeld biedt de stad echter reeds nu, evenals de overige door de Duitsche troepen bezette Belgische ste den; waar Duitsche afdeelingen zich er toe zetten de verkeerswegen weer vrij te ma ken en overal orde te scheppen. Brussel biedt reeds het beeld van een vreedzame stad. De trams rijden, de winkels zijn weer open, de café's worden druk bezocht. Gebruik van dum-dum kogels. Het D. N. B. meldt uit Berlijn: Naar aan het D. N. B. wordt medege deeld, zijn zoowel in België als in Frankrijk herhaaldelijk dum-duim-kogels gevonden. De Duitsche militaire autoriteiten hebben bewijzen in handen, dat dum-dum-kogels gebruikt worden. Van deze tegen het vol kenrecht indruischende munitie zijn dui zend stuks gevonden in de kartonverpak king van een Fransch munitie-depot. Hier uit blijkt duidelijk, dat deze dum-dumko- gels in opdracht in serie gemaakt werden. DUITSCHE LUCHTMACHT IN ACTIE TE NARVIK. Het oppenbeyel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Bij Narvik heeft het luohtwapen op den 20en Mei krachtig in den strijd te land in gegrepen en de eigen troepen ontlast. De aanval in het zeegebied voor Narvik tegen aldaar opereerende deelen van de Britsche vloot leverde groote successen op. Een slagschip, waarschijnlijk van de „Resolu tion" klasse, kreeg 'twee zware bom treffers ter hoogte van dien voórsten toren, een zware kruiser kreeg een bom treffer van zwaar kaliber tusschen gevechtsmast en voorsten schoorsteen. Op beide oorlogsbo dems werden de uitwerking der explosies en het uitbreken van brand waargenomen. Met groote waarschijnlijkheid valt aan te nemen, dat ministens de zware kruiser moest worden opgegeven. Bovendien wer den nog twee oorlogsschepen en drie koop vaardijschepen door treffers beschadigd. Het Zweedsche persbureau meldt uit Bodoe, dat volgens daar aangekomen vluchtelingen nog steeds ongeveer 5.000 6.000 burgers zich te Narvik bevinden, die zich echter meerendeels moeten ophouden in kelders en bergruimten. Dertig burgers zijn bij een beschieting van die stad door de Engelschen gedood. Het aandeel van hel luchtwapen HET DUITSCHE LEGERBERICHT. HOOFDKWARTIER van den Fuehrer, 22 Mei (D. N. B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: De doorbraak van de Duitsche troepen naar de kust van het Kanaal werd gisteren ook naar het Noordwesten uitgebreid in de richting van St. Pol en Montreuil sur Mer. De haveninstallaties van Oostende, Duinkerken, Calais, Boulogne en Dieppe zijn door het Duitsche luchtwapen op nieuw met succes aangevallen. In Vlaanderen biedt de vijand tot dek king van zijn aftocht aan de Schelde steeds nog taai verzet. Bij Valenciennes is de aanval gaande tegen de hier geconcen treerde Fransche strijdkrachten, waarbij zich hardnekkige gevechten afspelen. Po gingen van den tegenstander om in Artois via Atrecht Westwaarts naar het Zuiden los te komen, werden verijdeld. Bij Atrecht hebben Junkers-Stuka vliegtuigen essen tieel bijgedragen tot het doen mislukken van een Engelschen pantseraanval. Bij de op den 19en Mei in Zeeland ten einde gevoerde gevechten werden door aanzienlijk zwakkere Duitsche troepen 1600 Franschen en 13.000 Nederlanders ge vangen genomen. De modern opgebouwde sterke uitlooper Neufchateau van de vesting Luik is geval len. Twaalf officieren en 500 manschappen vielen in onze handen. Op 21 Mei was het Duitsche luohtwapen met groot succes bezig, voornamelijk om den aftocht van den vijand te belemmeren. Bovendien werden verscheidene vliegvel den, waarop zich vele toestellen bevon den, met bommen bestookt, en werden l/uohtibases en vliegtuigen op den grond vernield. De- stations van Compiegne en Creil staan in brand. In en vóór de Belgisch-Fransche havens werden een kruiser en elf koopvaardij- en transportschepen vernield, alsmede ver scheidene andere schepen beschadigd. Snel le booten van de Duitsche oorlogsmarine brachten bij een opdringen tegen de Fransche Kanaalhavens een vijandelijken hulpkruiser tot zinken. De verliezen van den vijand bedroegen gisteren in totaal 120 vliegtuigen. Hiervan werden er 35 in lucht gevechten, 14 door luchtdoelgeschut neer geschoten de rest werd op den grond ver nield. Tien Duitsche machines worden ver mist. Zooals reeds in een afzonderlijk bericht vermeld, hebben op 20 Mei eenheden van het luchtwapen aanvallen gedaan op bij Narvik opereerende deelen van de Brit sche vloot. Een slagschip en een zware kruisér kregen zware bomtreffers. Boven dien werden twee andere oorlogsbodems en drie koopvaardijschepen door bomtref fers beschadigd. Bij een nieuwen aanval op 21 Mei zijn een torpedojager en een transportschip zwaar getroffen. In het zeegebied van Bergen werden vijf kleine Noorsche oorlogsbodems door eigen zeestrijdkrachten bemachtigd en in de Duitsche oorlogsmarine opgenomen. De gevechten van de groep Narvik tegen een vijand, die sterkt in de meerderheid is, du ren voort. De van Drontheim Noordwaarts aanval lende bergtroepen hebben 400 kilometer ten Noorden van Drontheim, Mo en Stor-^ forshei ingenomen en talrijke aldaar ope reerende Noren en Engelschen gevangen genomen. De laatsten werden reeds op 7 April in Engeland ingescheept en eerst naar Narviken vervolgens naar Mo ge voerd. In den nacht op 22 Mei hebben vijande lijke vliegtuigen lukraak bommen gewor pen boven West-Duitschland, die meeren deels op open land terecht kwamen. Mili taire inrichtingen werden niet geraakt. Twee vijandelijke toestellen werden door het luchtdoelgeschut neergehaald. HULPVERLEENING VOOR BREDA EN OMGEVING. In overleg met gemeentelijke en kerke lijke instanties is een comité opgericht tot leniging van die nooden in Breda en omge ving. Zeer dringend verzoekt dit, in het bij zonder de bevolking in de niet getroffen gebiedsdeelen van ons land, giften en ga ven, bestaande uit geld, dekens, schoeisel, kleeren e.d. te willen zenden aan de navol gende adressen van het comité. Voorzitter L. de Jongh, Taxandrialaan 17, Ginneken, secretaris H. A. Dousma, regente&selaan 20, Ginniken, penningmeester ds. J. Elenbaas, Taxandrialaan 19, Ginniken, gironummer 65626, telefoon 2252 Ginniken J. Elenbaas. Koopen en verkoopen van hout verboden Het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt het volgende be kend 1. In het hieronder volgende wordt ver staan onder; Hout: Rondhout, gezaagd naaldhout, gezaagd loofhout, triplex, vezelplaten (board) en kurkplaten; rondhout: alle rondhout, al dan niet bezaagd of behakt; naald.i out: grenen-, vuren- en den nenhout, pitchpine, oregonpine en soort gelijk hout; loofhout: alle soorten hard'- en fijn hout; triplex: triplex, waaronder multi plex, meubelplaat. 2. Iedere handelaar en of agent in hout, gebruiker, verbruiker, bewerker of ver werker van hout is verplicht aan den di recteur van het rijksbureau voor hout op dliens last opgave te doen van de- voorra den hout en van de gekochte, verkochte, afgeleverde, gebruikte, verbruikte of ver werkte hoeveelheden hout, alsmede van de doeleinden waartoe deze hoeveelheden hebben gediend en zullen dienen, desver- langd onder overlegging van de daarop betrekking hebbende bescheiden. De opga ven moeten schriftelijk geschieden, des- verlangd op en overeenkomstig een door den directeur voornoemd vastgesteld for mulier binnen een telkenmale door hem te bepalen termijn. 3. Het is verboden zonder uitdrukke lijke toestemming van den directeur bui- tenlandeche koopcontracten te annuleeren of te wijzigen. 4. a. Het is verboden hout te koopen, te verkoopen, te gebruiken, te verbruiken, te bewerken, te verwerken, te doen bewer ken, te doen verwerken of af te leveren, zonder daartoe van den directeur verkre gen schriftelijke vergunning. Voorzoover de vorenbedoelde handelingen door of ten •behoeve van de Duitsche en Nederland- sche bevoegde militaire autoriteiten en in stanties zullen worden verricht, wordt een algemeene dispensatie verleend. b. van het verbod, bedoeld sub. a. geldt tot een nader door den directeur te bepa len tijdstcp een algemeene dispensatie, be halve voor nieuwbouw, waarvoor nog geen gemeentelijke bouwvergunning is ver leend, met uitzondering van wederopbouw van in den oorlog verwoeste of beschadig de gebouwen of kunstwerken. c. aan een vergunning, als bedoeld sub. a. kunnen door den directeur voorwaar den en beperkingen wordien verbonden. d. de vergunningen mogen door den houder niet worden overgedragen. 5. De bevoegdheden in het bovenstaande aan den directeur van het Rijksbureau voor hout verleend, worden uitgeoefend in overleg met de heeren F. B. J. Gips en mr. D. F. Pont, resp. Voorzitter en direc teur van den Nederlandscben Houtbond, tevens leden van de commissie van bij stand van genoemd Rijksbureau. AAN PRODUCENTEN VAN ZUIVEL- EN MELKPRODUCTEN ln aansluiting op de bekendmaking aan producenten van zuivel- en melk producten deelt het Rijksbureau voor de voedselvoorziening mede dat aan deze producten ten behoeve van de be taling der door hen verschuldigde melkgelden een regeeringscrediet lean worden verleend tot een bedrag van 4 cent per K.G. melk over maximaal de door hen in de week van 1218 Mei 1940 verwerkte hoeveelheid melk. Het ligt in de bedoeling deze credieten slechts in strikt noodzakelijke gevallen te verleenen. In verband hiermede zal men zich eerst ter verkrijging van een financieringscrediet tot zijn eigen bank dienen te wenden. Mocht dit niet het gewenschte resultaat opleveren, dan kan men een verzoek tot het verkrijgen van een regeeringscrediet indienen bij den provincialen voedselcommissaris in zijn Provincie. RIJKSBUREAU DISTRIBUTIE VAN TEXTIELPRODUCTEN. Het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat hed/en is ingesteld een Rijksbureau voor de dis tributie van Textielproducten door dien handel, gevestigd Banstraat 1, 's-Graven- hage. Als directeur van dit bureau is benoemd de heer H. G. Hey. Doel van genoemd Rijksbureau is het treffen van maatregelen op het gebied van de distributie van alle textielproducten, zoowel door den groothandel als door den kleinhandel. Onder textielproducten worden hierbij verstaan alle uit textielgrondstoffen ver vaardigde artikelen, welke voor uiteinde lijke consumptie zijn bestemd. Van deze ar tikelen kunnen onder meer worden ge noemd: naai- en handwerkgaiens, manu facturen, kleeding, huishoudgoederen, de kens, tapijten, fournituren, enz. Op grond van het bovenstaande is iedere handelaar in textielproducten, in bovenge- noemden zin, verplicht onverwijld een schriftelijk ve 'oek tot inschrijving bij het Rijksbureau in te dienen, bij inwilliging van welk verzoek een vergunning tot het voeren van. het bedrijf zal worden ver leend. Het voortzetten van het bedrijf zon der een dergelijke vergunning zal binnen kort verboden zijn. Men riohte derhalve het verzoek tot in schrijving aan het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel, Banstraat 1, 's-Oravenhage. Konp&n en wA&vojien win i/Aatnen wA&oden Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend: 1. Het koopen van alle soorten schoenen bij den kleinhandel en het verkoopen en afleveren van alle soorten schoenen door den kleinhandel is verboden 2. Onder schoenen worden voor de toe passing van dit verbod mede verstaan: kinderschoenen, laarzen, sportschoenen, sandalen, somoa's en lederen pantoffels. 3. Van het verbod, bedoeld onder 1, is uitgezonderd het koopen door en het ver koopen en afleveren aan hen, die in het bezit zijn van een door den plaatselijken distributiedienst afgegeven, op naam ge stelden bon, rechtgevende op het koopen van één paar schoenen 4. De plaatselijke distributiedienst zal een bon als onder 3 bedoeld slechts af geven op vertoon van de distributiestam kaart aan hen, die ten genoegen van dien dienst aantoonen, dat zij niet beschikken over een paar schoenen, dat redelijker wijze bruikbaar kan worden geacht. 5. De onder 3 bedoelde bon moet bij af levering der schoenen door den kooper worden ingeleverd. De aan de achterzijde van den bon vermelde gegevens moeten door den verkooper worden ingevuld en door den kooper van zijn handteekening worden voorzien. 6. De kleinhandelaar is verplicht iedere bestelling van schoenen op een bij den plaatselyken distributiedienst verkrijgbaar bestelformulier in te aienen bij het rijks bureau voor huiden en leder, Keizers gracht 129/131 te Amsterdam. Dit bestel formulier moet vergezeld zyn van een met het te bestellen aantal paren schoenen over eenkomend aantal bonnen, als bedoeld onder 3. Bestelling rechtstreeks bij den fabrikant of grossier is derhalve niet meer mogelijk. VOLKSBOND-NIEUWS. Rondschrijven van het Centraal Bestuur. Door het Bondsbestuur van den Nederl. Kath. Volksbond in het Diocees Haarlem is het volgende schrijven gericht aan de resp. afdeelingen in dit Bisdom. Amsterdam, 20 Mei 1940. Aan de afdeelingen, Waarde vrienden, In dezen tijd van beproeving richten wij tot u een kort woord. Het is van de allergrootste beteekenis voor ons land, dat de rust en orde gehand haafd blijft. Wij, die ons ten allen tijde op dit stand punt hebben geplaatst, zullen nu vooral in deze moeilijke omstandigheden daaraan ten volle medewerken. Overeenkomstig de publicaties van den Opperbevelhebber moet het dagelijksch le ven zijn gewonen gang gaan. Daarom moe ten wij er ook zorg voor dragen, dat onze organisatie haar arbeid blijft vervullen, zooveel als dit maar eenigszins mogelijk is. Al onze afdeelingen en instellingen moe ten derhalve blijven functioneeren en de plaatselijke penningmeesters, agenten of boden dienen dan ook, evenals voorheen, de contributies, premies enz, regelmatig op te halen en aan de desbetreffende instan ties af te dragen. Wij rekenen ook in dezen moeilijken tijd op aller medewerking zooals wij die steeds mochten ondervinden. Moge Gods zegen door de voorspraak van den H. Willibrordus rusten op u, uw ge zinnen en onzen arbeid in het belang van het Nederlandsche volk. Namens het Bondsbestuur, J. W. v. d. AKKER, Voorzitter. ANT. J. M. ANGENENT, Secretaris. Het Rechtskundig Adviesbureau. Wij kunnen mededeelen, dat voor de le den van de afd. Leiden en Omstreken we derom gelegenheid bestaat gebruik.te ma ken van dit Adviesbureau. De zittingen worden gehouden zooals gebruikelijk was, dus eiken Dinsdagavond, van 6.308.00 uur in het Bondsgebouw, Steenschuur 15. HET BESTUUR. ALMA MATER KOOR Hedenavond 8 uur hervatting der repe tities in 't Antonius Clubhuis. Allen pre sent! MISSIE-NA ATVEREENIGING ST. FRANCISCUS XAVERIUS. De Missie-naaivereeniging „St. Francis- cus Xaverbis" zal Vrijdagavond wederom •haar gewonen clubavond houden. DE LAMMERENMARKT Men verzoekt ons mede te deelen, dat op de Vrijdag a.s. hier ter stede te houden lammerenmarkt ook Texelsche lammeren zullen worden aangevoerd. INLEVEREN VAN SPEK Het Rijksbureafx voor de voedselvoorzie ning ln oorlogstijd maakt bekend, dat met ingang van Dinsdag 21 Mei 1940 de gelegen heid tot het inleveren van spek bij de Ne derlandsche veehouderijcentrale aan de daartoe door deze centrale aangewezen spekdepots op de bekende voorwaarden en tegen de bekende prijzen, wederom is opengesteld. DE BETALING VAN SPOORWEG ABONNEMENTEN PER GIRO. Onder de werking van het bankenmora- torium blijken velen niet over voldoende contanten' te beschikken om hun abonne- ments- en trajectkaarten te betalen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat die 'betaling dezer kaarten ook kan geschie den door giro-overschrijving, welke onibe- penkt is toegestaan. De belangrijkste sta tions der N.S., en de erkende reisbureaux hebben vrijwel alle een eigen postgiro rekening die op aanvrage wordt opgegeven. Reizigers, die 'hun abonnements- of traject- kaart in ontvangst nemen aan de stations zonder eigen postrekening, kunnen giree- ren op rekening nr. 3859 van de N.S. te Utrecht. Het is ook mogelijk het verschul digde door middel van bankgiro te doen bijschrijven op rekening van de N.S. bij de Associatie Cassa te Amsterdam. Wil men de zekerheid hébben, op tij d zijn abonnementskaart te ontvangen, dan zal eenige dagen tevoren de overschrij ving moeten doen plaats vinden. VERLOREN GERAAKTE GIROBOEKJES Rekeninghouders, die door de bijzonde re omstandigheden de beschikking qver ihiun postohequeboekjes en postgiroboekjes hebben verloren, wordt verzocht zich ter verkrijging van nieuwe boekjes tot het postkantoor van de plaats van hun inwo ning of tijdelijk verblijf te wenden. Aan deze aanvragen zal door den post cheque- en girodienst met den grootst mo gelijken spoed w-orden voldaan, zoodat zij binnen enkele dagen na de aanvraag over nieuwe boekjes kunnen beschikken. ONZE GEWONDEN. Naar aanleiding van den opi*oep van Ma joor F. A. J. Alofs aan de Leidsche burgerij om kleine versnaperingen, fruit en rook gerei voor de talrijke gewonde Nederland sche militairen bijeen te brengen, heeft zich, in overleg met deze, een comité ge- voripd bestaande uit: Mevr. Verhey van Wyk, Mevr. Alofs, Mej. M. A. C. M. Wi- baut, mej. E. Exalto, mej. A. H. Vermeulen om verder zorg te dragen voor de uitdee- liiig van deze giften. Ook schaak- en damborden, kaartspelen en puzzle's, evenals finantieele bijdragen op giro no. 377748 ten name van mej. E. Exa.lto, worden zeer op prijs gesteld. Het Comité zal gaarne deze kleine gaven in ontvangst nemen op Rapenburg 65, na 8 uur 's avonds Rapenburg 49. We hopen, dat velen mee zullen helpen om deze dappere Nederlanders dit nood zakelijke verblijf in onze ziekenhuizen zoo aangenaam mogelijk te maken. RIJWIELEN! De burgemeester verzoekt ons opname van het volgende: In verband met het feit, dat het is voor gekomen, dat rijwielen zijn gevorderd, heeft de Ortskommandant mij medegedeeld, dat het vorderen van rijwielen alleen kan ge schieden op een door hem afgegeven schrif telijk bewijs dan wel door een Duitschen „Truppenkommandeur". Dit kan alleen ge schieden tegen een overeengekomen prijs dan wel tegen een ontvangbewijs. Het publiek wordt aangeraden rijwielen niet onbeheerd op den openbaren weg ach ter te laten. VEERTIG JARIG JUBILEUM Gisteren was het 40 jaar geleden, dat de heer J. H. Blokpoel, commies le klasse bij den Stationsdienst op het station alhier, in dienst trad bij de Ned. Spoorwegen. Hoewel de her Blokpoel, in verband met de tijdsomstandigheden, verzocht had, zijn jubileum onopgemerkt te doen voorbij gaan, heeft het den jubilaris gisteren niet aan belangstelling ontbroken. Daar dooi de tijdsomstandigheden de gebruikelijke huldiging door de directie der-Ned. Spoor wegen niet kon plaatshebben, kwam gister middag de stationscnef de her Slebos. ten huize van den jubilaris. Johan de Win straat 33, om hem in hartelijke bewoo din gen geluk te wenschen met zijn 40-jarig jubileum bij de Ned. Spoorwegen, waar bij ook de oud-stationschefs de hoeren van Druten en Legerstee tegenwoordig waren. Ne deze huldiging bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Ook ae verschillende chefs de bureaux, collega's cn andere spoorwegpersoneel kwam den jubilaris gc- lukwenschen. Verder ontving de jubilaris vele telegrammen en schriftelijke geluk- wenschen uit standplaatsen waar hij vroe ger was werkzaam geweest.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3