De worsteling in het Westen Sie óietnming, in £anden en ffcvtifó PARIJS REORGANISEERT ZIJN LEIDING Betooging te Milaan Eupen en Malmedy het Duitsche rijk MAANDAG 20 MEI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Sbtifd gzötaafot op. Zeeuwócrie eiCatidett ANTWERPEN IN DUITSCHE HANDEN Doorgestooten lol SI. Quentin MEDEDEEI.INGEN VAN ZONDAG. Gelijk onze lezers Zaterdagavond wel allen door de radio zullen hebben verno men, heeft ook Zeeland gecapituleerd. Het opperbevel van bet Duitsche '^ger deelde Zondag mede: Na het einde va a den laatsten tegenstand cp het eiland Walcheren is geheel Nederland met alle eilanden in Duitsche handen. In het Noorden van België hebben onze troepen, na de reeds door speciale me- dedeeling bekend gemaakten val van Ant werpen, den strijdend terugirekkenden vijand, verder naar het Westen gedron gen. Ten Westen van Antwerpen werd de Schelde overschreden en ten Westen van Brussel is de Dender-sector bereikt. Tusschen Maubeuge en Le Fere wordt de aanval voortgezet. Sambre en Oise zijn overschreden, Le Cateau en St. Quentin zijn in Duitsche handen. Op den Zuide lijken vleugel hebben wij met sterke krachten de streek benoorden Laon en de Aisne bij Rethel bezet. Bij den strijd ten Noordwesten van Montmedy is in de Maginot-linie het ster ke pantserwerk 505 genomen. Tot nu toe zijn 110.000 gevangenen gemaakt, waarbij niet wordt gerekend het Nederlandsche leger. Talrijke stukken geschut tot een kaliber van 28 c.m. zijn buit gemaakt. De luchtmacht heeft krachtig het opruk ken. van het leger gesteund. Het zwaarte punt van haar optreden lag op de achler- waartsche verbindingen, verkeerswegen en terugtochtwegen van den vijand. Bombar dementen op talrijke vliegvelden hebben hangars, startbanen en op den grond staande toestellen vernield. Voor de Fransch-Belgische kust werd een koopvaardijschip van 6000 ton door een bom tot zinken gebracht, een torpedo jager werd zwaar beschadigd. De verliezen van den vijand bedroegen 147 vliegtuigen, waarvan 47 in luchtge vechten en dertien door het vuur van de luchtdcelartillerie. De rest werd op den grond vernield. 27 eigen vliegtuigen wor den vermist. In Noorwegen strijdt de bezetting van Narvik, door de luchtmacht ondersteund, nog steeds fel tegen de aanvallen. Hier werden een koopvaardijschip van 1500 ton en een transportschip van 6000 ton tot zinken gebracht. Een vijandelijke vliegboot werd in een luchtgevecht omlaag geschoten. Vijandelijke vliegtuigen hebben weder om aanvallen gedaan op verscheidene ste den aan de Noordduitsche kust en in Westduitschland. Militaire doelen werden niet geraakt. LAATSTE PHASE VAN DE BEZETTING VAN NEDERLAND. De toestand zcoals deze in hgt leger- bericht van het opperbevel der Duitsche weermacht van Zondag wordt weergege ven, wordt door bevoegde militaire zijde als volgt geschilderd. Men kan thans vast stellen: 1. De geallieerden zijn in België en Noord-Frankrijk volkomen op den terug tocht. 2. De Duitsche troepen dringen overal in scherpe achtervolging van den vijand naar het Westen door. Daar de terugtrekken de bewegingen der geallieerden uit Mid- den-België duidelijk deels naar het Noordwesten en deels naar het Zuidwes ten gericht zijn, kan men aannemen, dat de Engelschen hun troepen in de richting van de havens aan het Kanaal terugtrek ken, terwijl de Franschen er natuurlijk cp bedacht moeten zijn hun Noordelijken flank en daarmede hun hoofdstad Parijs te dekken, welke door de lucht nog slechts 120 kilometer van het thans reeds als be zet gemelde St. -Quentin verwijderd is. Er moet dus op gerekend worden, dat ter ontlasting van de uit België terugtrekken de troepen, getracht wordt uit Midden- Frankrijk op te dringen naar het Noord- Oosten. De Duitsche leiding is dienover eenkomstig vporbereid. In Nederland zijn, nadat het laatste ver zet op het eiland Walcheren was gebro ken, de Zeeuwsche eilanden Volkomen in Duitsche hand. Daarmede controleeren Duitsche troepen thans onbetwist de mon ding van den Rijn en van de Schelde. Bo vendien echter biedt de nog onlangs door de Engelschen bezette haven Vlissingen een waardevol steunpunt voor de con trole van het Zuidelijke deel van de Noordzee en van den ingang van het Ka naal, alsmede van den toegang tot de groote haven van Antwerpen. Het laat ste hoofdstuk over de inbezitneming van Nederland is hiermede afgesloten. DE TERUGTREKKENDE GEALLIEERDE LEGERS. Het frontbericht van. het D.N.Bj van Zon dag luidt als volgt: Onder den druk van de nederlaag, welke de tegenstanders de laatste dagen moesten incasseeren, trekken de Belgen, Engelschen en Franschen verder terug. Overeenkom stig de afwijkende politieke belangen, trachten de Engelschen daarbij de richting naar het Noordwesten te houden, terwijl de Franschen meer naar het Zuidwesten op- diingen. Tusschen deze beide richtingen staan de Belgen, die bedacht zijn op red ding van het eigen land. De laatste dagen hebben getoond, dat deze zorg zich niet al leen uitstrekt over de snel optrekkende Duitsche troepen. Veeleer nebbe- de En gelschen bewezen zeer gevaarlijke bondge- nooten te zijn, daar zij op hun terugtocht plunderen en vernielen. Zoo is b.v. de stad Leuven door de aldaar liggende Engelschen bij hun aftocht volkomen leeggeplunderd. Doch ook het vernielingswerk der Britten, die blijkbaar gelooven in een vreemd land geen bijzondere rekening te behoeven te houden met de burgerbevolking, vermag de onophoudelijke achtervolging van den te genstander door de Duitsche troepen niet tegen te houden. Eiken dag wordt de Duit sche linie weer verder gelegd in de rich ting van de naar Engeland wijzende Belgi sche kust. Evenwijdig daarmede ruKt het Duitsdie leger in Frankrijk eveneens steeds verder naar het Westen op. Binnen enkele dagen is de opmarsch verricht van de Maas tot over de Oise en den bovenloop van de Scmme tot aan St. Quentin. Groote oorlogs kerkhoven uit den vorigen oorlog, welke de toenmalige slagvelden omzoomen, herin neren aan de zware verliezen, welke toen op dezen zoo veel omstreden boden gele den zijn, toen om elke stelling wekenlang met trommelvuur gestreden werd. Thans, nu ook de sterkste hindernissen overwon nen worden, zijn de verliezen bij de Duit sche troepen betrekkelijk zeer gering. Op enkele brandpunten mogen grootere offers noodig geweest zijn, over het algemeen echter vallen alleen bij den tegenstander groote verliezen waar te nemen, vooral daar, waar in zijn terugtrekkende colonnes pantsereenheden drongen en luchtstrijd krachten hun bommen uitwierpen, en daar- daar zeer zware verliezen verwekten. In de Maginotlir.ie by Montmedy gelukte het, naar het opperbevel van de weermacht meldde, een zwaar gepantserde stelling te nemen. Het betrof hier een der sterkste forten, dat ondanks hevig verzet dank zij het volle gewicht van de aanvallende troep werd ingenomen. Het leggen van mijnen voor de kust van Zuid-Afrika is een dappere zeemansdaad van de oorlogsmarine, welke speciale om zichtigheid vereischte, omdat de Britten met behulp van Z.-Afrikaansche lucht macht in staat zijn, een groot gebied naar zee te bewaken. Zooals bekend heeft de hulpkruiser Wolf in de tweede helft van den wereldoorlog onder bevel van den fre gatten-kapitein Nerger, de Britsche oorlogs voering ter zee door het leggen van een versperring in de buurt van d<? Kaap ge dwongen tot buitengewone veiligheidsmaat regelen in alle havens, welke tot dusver als volkomen veilig hadden gegolden. Het op treden van Duitsche zeestrijdkrachten voor Zuid-Afrika toont aan, dat ook op dit gebied van den oorlog ter zee het initiatief bij Duitsohland blijft. KRIJGSGEVANGENEN In verband met het bericht van het op percommando der weermacht, dat tot dus verre 110.000 gevangenen zijn gemaakt, ver neemt het D.N.B. nader, dat zich onder deze gevangenen slechts enkele duizenden Engelschen bevinden. Deze getallen zijn voor het verloop van de gevechten tot dus verre zeer ophelderend. Zij bewijzen, dat de Engelschen ook op hei Westelijk oor- logstooneel den strijd niet in ggHjke mate hebben gezocht als hun bondgenooten. LUCHTAANVALLEN OP HAMBURG EN BREMEN Naar de Duitsche bladen melden, werden eergister- en gisternacht bij vijandelijke luchtaanvallen op Hamb irg 29 burgers ge dood en 51 gewond. Een reeks huizen en bouwwerken is beschadigd. Ook op Bre men zijn in deze beide nachten aanvallen gtdaan. Daar werden 11 burgers gedood en 65 gewond. ERNST VAN DEN TOESTAND DRINGT DOOR FRANSCHE REGEERING GEREORGANISEERD. Generaal Weygand generalissimus. Zaterdag is de Fransche regeering gere organiseerd. Reynaud heeft de portefeuille van buitenlandsche zaken overgedragen aan Daladier en zich belast met de lands verdediging. Petain is benoèmd tot vice- premier. Mandel is minister van binnen- landsche zaken geworden en Rollin van ko loniën. Barety werd minister van handel. Generaal Weygar.d is gisteren bij de creet van president Lebrun benoemd tot chef van den generalen staf der landsver dediging en tot bevelvoerend chef van alle operaties. Intusschèn gaat men voort met het ne men van maatregelen voor de binnenland- sche veiligheid en de ontwikkeling van de Fransche bewapenirg. Alle vliegtuigfabrie ken zullen twaalf uur per dag moeten wer ken en den wekelijksehen rustdag moeten afschaffen. Vreemdelingen, die in het Pa- rysche gebied wonen, zullen niet meer per auto kunnen rondrijden, zonder vrijgeleide en niet meer zonder vergunning der mili- tire autoriteiten naar andere gebieden mo gen vertrekken. De Frarsche bladen blij ven de bevolking tot kalmte aanmanen en trachten een optimistisch beeld van den militairen toestand op te hangen, ondanks den voortdurenden Duitschen opmarsch. RADIOREDE VAN REYNAUD. Minister-president Reynaud heeft Zater dagavond een radioredevoering uitgespro ken. Hij verklaarde: het is den Duitschers gelukt ten Zuiden van de Maas een groote uitstulping naar voren te schuiven. Deze uitstulping is r.aar het Westen toe ver breed. De situatie is ernstig, maar geens zins vertwijfeld. De overwinnaar van Ver dun, wien Frankrijk het dankt, dat het Duitsche offensief van 1916 niet slaagde, maarschalk Petain, zal van heden af aan de zijde van den premier als vice-president van den miristerraad en daarmede als plaatsvervangend ministerpresident zijn geheele Intelligentie en kracht in dienst van het land stellen. Hij zal tot aan de overwinning op dien post blijven. Onder de huidige omstandigheden is het bovendien noodzakelijk geweest, dat het hoofd der regeering de leidirg van het ministerie van oorlog op zich neemt. Ook een diplomatieke reorganisatie zal uitgevoerd worden. Alle takken van bestuur in Frankrijk moeten zich aan den oorlog aanpassen. Het is nood zakelijk, dat krijgsgeest in de bureaux komt. Iedere fout zal terstond gestraft worden. Iedere Franschman, zij het bij het leger, zij het in het binnenlard, moet he denavond den plechtigen eed zweren te overwinnen. BORDEAUX VERWACHT FRANSCHE REGEERING. De stille landelijke stad Bordeaux is, naar te Irun aankomende reizigers melden, van den eenen dag op den anderen veranderd in een mierenhoop. Alles wordt voorbe reid voor het vertrek van de Fransche re- geerirg naar Bordeaux, dat zooals men weet, reeds in 1914 het toevluchtsoord der staatsleiding was. Bijna alle openbare ge bouwen der stad, scholen en kazernes, worden voor het onderbrengen der ministe ries in orde gebracht. De weinige hotels zijn overvol goed gesitueerde lieden uit Noord-Frankrijk, die de laatste dagen zijn aangekomen en die de verdere ontwikkeling in het bereik van de Spaarsche grens wil len afwachten. Fen Engelsch stoomschip is Vrijdag met 600 Fransche en buitenland sche vluchtelingen aan boord met onbe paald doel in zee gestoken. Naar gezegd wordt bevond zich aan boord ook een groo te goudzending van de Fransche bank, die bestemd was voor New York. HERINNERINGEN AAN 1870 EN 1914. De Fransche hoofdstad is, naar de Pary- sche correspondent van de „Messaggero" meldt, aangegrepen door eenzelfde paniek stemming als in 1870—71 en in het najaar van 1914. De bevolking is er zich thans van bewust geworden, zoo vervolgt de corres pondent, dat de Duitsche opmarsch, welke de Fransche hoofdstad bedreigt, den oor log brengt tot voor de poorten van Parijs. Reeds zijn barricades opgericht, hulpgroe pen georganiseerd en zijn alle lazaretten in gereedheid gebracht voor de opneming van tienduizenden gewonden. Vele levens middelenzaken zijn gesloten. De Parijsche bevolking, zoo besluit de correspondent, die reeds zwaar beproefd is door de mis lukte expeditie in Noorwegen en door de capitulatie van Nederland, staat voor een volledige ineenstorting. RADIOREDEVOERING VAN CHURCHILL Churchill heeft Zondagavond een radio- redevoering uitgesproken, welke ook naar de Vereenigde Staten is uitgezonden. Hij zeide, dat hij voor de eerste maal als pre mier sprak op een ernstig oogenblik in het leven van het empire. Een vreeselijke slag woedt in Frankrijk en in Vlaanderen. De Duitschers zijn tengevolge van de opmer kelijke samenwerking tusschen bombarde mentsvliegtuigen en de zwaarste tanks door de Fransche verdedigingslinie ten Noorden van de Maginotlinie heen gebro ken. Sterke afdeelingen hunner pantserwa gens bevinden zich in streken van Frank rijk, die één of twee dagen zonder verde diging zijn geweest. Het zou dwaas zijn zich illusies te maken over den ernst van den toestand. Men behoeft echter niet den moed te verliezen. Een goed uitgerust le ger als het Engelsche kan niet in één storm loop onder den voet worden geloopen. Engeland moet het leger meer dan tot dus verre voorzien van muritie, kanonnen en vliegtuigen en wel in versneld tempo. Het komt er voor Engeland op aan, niet alleen den slag, maar den geheelen oorlog te winnen, want na Frankrijk zal het eigen land aan de beurt zijn. Er mag derhalve niet gedraald worden met het nemen van de meest drastische maatregelen en om uit het Engelsche volk alles te halen. Spreker, Churchill, heeft van Reynaud de allerhei ligste verzekering gekregen, dat Frankrijk bereid is tot het einde te strijden. Engelands taak kan alleen daarin be staan dezen oorlog te winnen. Churchill besloot met de woorden: „Het is beter in den slag te sterven dan zich te onderwer pen". ENGELSCHE GRAAFSCHAPPEN WORDEN ONTRUIMD. De Londensche correspondent van „Af- tonbladet" meldt, dat de graafschappen Kent, Essex en Suffolk gedeeltelijk ont ruimd worden, daar zij al te dicht aan de kust liggen. DE LEVENSMIDDELENVOORZIENING VAN ENGELAND. Een door het Amerikaansche ministerie voor economische zaken uitgegeven bericht verduidelijkt de buitengewoon gevoelige consequenties, die voor Engeland ontstaan door het wegvallen van de Nederlandsche en Belgische leveranties van levensmidde len. Het bericht wijst er op, dat met name Nederland een groot aandeel had in de voorziening van Groot-Brittannië, zoodat een belangrijke verslechtering van den Brit- schen ravitailleeringstoestand, vooral door het toenemend schaarscher worden van melk, boter, eieren en peulvruchten, onver mijdelijk is. IN ENGELAND 77.000 PERSONEN GEÏNTERNEERD. „Dagens Nyheter" meldt uit Londen, dat het Engelsche publiek bevangen is door den angst voor parachute-troepen. Sirds eenige dagen zijn op alle verkeerspunten strenge maatregelen genomen. De persoonlijke be wegingsvrijheid wordt steeds meer inge krompen. Langs de Engelsche Oost- en Zuidoostkust mogen de bewoners hun hui zen ba des avonds acht uur niet meer ver laten. In totaal zijn thars 77.000 personen, grootendeels emigranten uit Duitschland en Oostenrijk geïnterneerd. EERSTE VERJAARDAG VAN DUITSCH- ITALIAANSCHE BONDGENOOT SCHAPSVERDRAG. De Italiaansche minister van buitenland sche zaken, Ciano, heeft gisteren In Milaan een rede uitgesproken ter gelegenheid van den eersten verjaardag van de onderteeke- r.ing van het Dultsch-Italiaansche bond genootschapsverdrag. Er zijn te Milaan geestdriftige betoogin gen gehouden. Op het Domplein en in de noofdstraten der stad was een reusachtige menigte saamgestroomd, di° borden droeg met de opschriften: Evvlva Mussolini, Ev- viva l'ltalia", en borden met het opschrift „Heil Hitier" en „Evviva la Germania". Ook de winkels waren feestelijk versierd met wimpels en vanen in de kleuren der beide bevriende staten en met opschriften „Evviva 11 Duce' en „Heil Hitier". Graaf Ciano bracht een bezoek aan het eerste redactie-vertrek van de Popoio d'Italia, waar Mussolini in den gevechts- tyd van de fascistische beweging zijn re volutiebed leidde. Naast de Italiaansche driekleur wapperde een groote hakenkruis- vlag van de gedenkwaardige plaats der fascistische beweging, waarvoor duizenden jonge fascisten en kinderen der Balilla den minister toejuichten. Van de Piazza San Sepolcro, waar de striidfasci opge richt werden, trok graaf Ciano aan het hoofd der oude strijders der beweging en der leden van de strijdorganisaties naar het Domplein, waar hij zijn redevoering uitsprak. De honderdduizenden, die hadden deel genomen aan de betooging, trokken vervol gens onder het zingen van oorlogs- en re volutieliederen en onder hoerageroep voor Ttalië, den Duce en het bevriende Duitsch or, d door de straten der stad, waar aan de weer bl| DECREET VAN DEN FUEHRER. De Fuehrer heeft op den 18den Mei 1940 het volgende decreet uitgevaar digd: De krachtens het dictaat van Ver sailles van het Duitscche Rijk afge scheiden en bij België ingelijfde ge bieden zijn weder in Duitsch bezit. Innerlijk zijn zij steeds met Duitsch land verbonden gebleven. Zij zullen daarom ook niet tijdelijk beschouwd en behandeld worden ais bezet vijan delijk gebied. Ik bepaal derhalve reeds thans: 1). De in het dictaat van Versailles van het Duitsche Rijk afgtsscheiden gebieden van Eupen, Malmedy en Moresnet vormen weer een bestanddeel van het Duitsche Rijk. 2) De genoemde gebieden worden Ingedeeld bij de Rijnprovincie (regee- ringsdistrict Aken). 3) Bepalingen over de uitvoering van dit decreet behoud Ik mij voor. De „Voelkischer Beobachter" schrijft hierover, dat de Fuehrer een oud onrecht uit den weg heeft geruimd, dat te Ver sailles Duitschland werd aangedaan. Op de conferentie van Parijs in 1919 heeft België deze gebieden met de meest weer zinwekkende motiveering weten los te krijgen en deze roof werd door het diktaat van Versailles bevestigd. Reeds eerder hadden de Belgen zich te Eupen, Malme dy en Sankt Veith genesteld en de bevol king geterroriseerd. Deze bevolking zou, overeenkomstig de bepalingen van het ver drag, het recht hebben haar wensch te ken nen te geven tot welken staat zij wilde bc- hooren. In plaats van een eerlijke stem ming, welke, zooals steeds is gebleken uit de verkiezingen voor parlement en ge meenteraden, een groote meerderheid voor terugkeer tot Duitschland zou hebben uit gewezen, legden de Belgen openbare lijsten aan en wie het waagde hierop in te teeke nen, kon er zeker van zijn, dat hy binnen korten tijd uit het land werd verwijderd. België is nooit zeker van dii bezit geweest en het heeft nooit aan stemmen ontbroken, die aanraadden het gebied terug te geven, doch toen de Belgische regeering eens ge neigd scheen hiertoe over to gaan, werd zy door Parijs hierin gehinderd, aangezien Frankrijk wënschte, dat dit deel van den Eifel een Belgisch bolwerk tegen Duitsch land zou zijn. De Belgen hebben zich hier aan gehouden, toch werd dit voorveld van de vesting Luik snel veroverd. De echt Duitsche bevolking van dit ge bied, groot 1036 vlerkante kilometer met 620000 inwoners, heeft zich nooit accoord verklaard met de overweldiging van 1920 en steeds Verlangd naar het rijk terug te keeren. De Duitsche troepen werden op 10 Mei met groote vreugde ontvangen. Moresnet telt slechts enkele vierkante kilometers. Een deel hiervan werd bij het vaststellen van de grenzen van 1815 verge ten en werd later neutraal gebied ver klaard. Thans is het ook bij het Rijk ge voegd. Bnltenlancfsche Berichten AARDBEVING IN CALIFORNIë Een hevige aardbeving heeft de gebieden van de Imperial Valley in Californië ver woest Ongeveer honderd personen werden volgens de tot dusverre bekende gegevens gewond, acht gedood. NOODWEER IN ROEMENIë In de laatste dagen is geheel Roemenië door hevige regenval geteisterd. Vooral in het Noorden en Noord-Oosten is de tempe ratuur sterk gedaald en in de bergen van de Boekowina is een dikke sneeuwlaag ge vallen. R.K. Ver. v. Kraamverzorging v. alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Bincenvestgracht 30, voorbeen UetWwavestr. verleent hulp dcor geeiploftieerric krachten Geopend elkej D1N«>A';Ï cn DONDER DAGMIDDAG van7*—4 ijr tot het ver strekken vaagde £ewenscjrte Inlichtingen, aanmelden v|h cönt^bu^frende leden en aanvragen voor -kraanÖftilp - Telef. 23420. h g. g. Inlichf. 08. Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bin nenvestgracht 30. gevels op vele plaatsen vlugschriften wa ren geplakt met de Italiaansche eischen betreffende Malta, Tunis en Corsica. DE „REX" NIET AANGEHOUDEN. Het Turijnsche blad „Stampa" legt den nadruk op het bericht, dat het uit de Ver eenigde Staten terugkeerende Italiaansche schip „Rex" niet door de Engelschen in Gibraltar is aangehouden om gecontroleerd te worden. Het Britsche controle-schip groette de „Rex" cn liet het schip onge hinderd pa^seeren. De „Stampa" is van meening, dat Enge land door het buitengewoon scherpe op treden van Italië tegen de onrechtmatige economische blokkade, voorzichtiger is geworden ten aanzien van dit land en dat Engeland, door zijn moeilijke positie alles poogt te vermijden, wat onaangename ge volgen voor Engeland in c'e Middellandsche Zee tengevolge zou kunnen hebben.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3