De krijgsverrichtin gen aan de grens. Onze troepen houden stand. Reactie in Ned.- Indië STADSNIEUWS MARKTBERICHTEN VRIJDAG 10 MEI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Legerberlcht van het Nederlandsche opperbevel van 10 Mei 1940, no. 2. 's-GRAVENHAGE, 10 Mei. Nederlandsche grenstroepen bieden ver bitterd weerstand aan IJssel en Maas. Ondanks krachtige Duitsche aanvallen, handhaven onze troepen zich ln Delf zij L Vier Duitsche pantsertreinen zijn bulten gevecht gesteld, waarvan één tegelijk met de spoorbrug bij Venlo, in de lucht vloog. Bij luchtaanvallen op onze vliegvelden en bij landingspogingen in het binnenland, zijn tenminste 70 Duitsche vliegtuigen neergeschoten. Zwakke ln het binnenland gelande vijandelijke afdeellngen trachten zich te handhaven, doch worden door onze troepen met verbetenheid aangevallen. Van verschillende plaatsen wordt gemeld, dat Nederlandsche krijgs gevangenen door Duitschers als dekking worden gebruikt. OVERAL ONTSTELTENIS EN DROEFHEID Omtrent den indruk en de reactie in Ne- derlandsch-Indië over den Duitschen inval in Nederland seint Aneta het volgende: Hoewel den geheelen morgen reeds ge: ruchten circuleerden kwam de officieele bevestiging van den Duitschen inval in het moederland niettemin als een donderslag. Overal was diepe ontroering te bespeuren, terwijl hier en daar zichtbare teekenen van ontsteltenis zich openbaarden, doch ner gens werd een paniek verwekt. De gouverneur-generaal spoedde zich naar Batavia, waar intusschen reeds in structies aan de leiding van het leger, den commandant der zeemacht en den procu reur-generaal waren uitgegaan en in uit voering gebracht. Deze instructies bestaan hieruit, dat over geheel Nederlandsch-Indië is besloten tot interneering van Duitschers, en de bezet ting van het consulaat-generaal van Duitsch- land, de Deutsche Verein, en de Duitsche kantoren. Velen waren zichtbaar bewogen en aller- wege ging een weemoedige aandacht uit naar het moederland, terwijl de eerste be richten daarvan gelukkigerwijze gewaag den van de groote kalmte en doeltreffend heid, waarmede de schok is weerstaan. In een minimum van tijd waren alle te legraaf- en telefoon-lijnen en alle verbin dingen overbelast. Een geweldige drukte heerschte voor de gebouwen van Aneta en van de dagbladen, die bulletins en de middag-editigs van de couranten, met wegdrukking van eigen emo ties, zoo goed en zoo snel mogelijk pöog- den te verspreiden. G. G. KONDIGT STAAT VAN BELEG AAN. Om half drie in den middag, dus op den tijd waarop de nieuwsgerichten door de N.I.R.O.M. worden uitgezonden, klonk de rustige stem van den gouverneur-generaal, teneinde een proclamatie uit te geven, waarin de Staat van Beleg voor geheel Nederlandsch-Indië wordt aangekondigd: Z. E. sprak als volgt: „Inwoners van Nederlandsch-Indië, Ik hecht er waarde aan, u met mijn eigen stem kennis te geven van de proclama tie, die ik onverwijld zal uitvaardigen. Het Koninkrijk der Nederlanden heeft bij den aanvang van den Europeeschen oorlog het besluit tot handhaving van de strikte onzijdigheid aan de wereld kond ge daan. Alle deelen van het Rijk hebben naar dit besluit gehandeld. Met stiptheid jegens alle oorlogvoerenden •zijn de plichten van de onzijdigheid ver vuld. In vrede wenschte het koninkrijk met anderen samen te verkeeren, ook met het Duitsche Rijk. Nochtans hebben de Duitsche strijdkrach ten heden Nederlandsch gebied beireden en in euvelen moed een aanval ingezet Het Nederlandsche volk is tot afweer ge wapend en gereed. De wil tot bewaring van den eigen aard en zelfstandig volksbestaan zal opnieuw de drijfkracht van zijn daden zijn. Vereenigd ook in deze uren van gevaar met het Huis van Oranje, vastbesloten en vast vertrouwend onder de hooge leiding van de diepvereerde draagster van de Kroon, aanvaardt de natie eens van zin den strijd tot behoud van den grond des va derlands. Ver van het tooneel van den strijd kun nen deze gewesten niet rechtstreeks deel nemen aan het krijgsbedrijf, doch elke steun, waartoe zij in staat zijn, zal worden geschonken in hartstochtelijk medeleven niet het moederland. Als deel van het Koninkrijk is ook Ne derlandsch-Indië betrokken in den oorlog met het Duitsche Rijk, doch overigens blijft de internationale politieke status van dit gebied dezelfde als voorheen. Het hier gevestigd gezag is besloten en in staat, om op den bestaanden voet het be wind te blijven voeren en te blijven waken over het rechtsgebied, zoo te land als ter zee. Hulp daartoe van buiten, zal, van welke zijde deze ook wordt geboden, als onwelkom worden afgewezen. De maatregelen, die de omstandigheden vereischen, zijn onverwijld genomen. De Staat van Beleg is met ingang van dit oogenblik afgekondigd in den geheelen Archipel. Mannelijke Duitsche personen boven de 16 jaar worden geinterneerd. Verdachte personen worden in hun vrij heid beperkt. De regeering verwacht van alle inwoners van deze géwesten, zoo Nederlanders als Nederlandsche onderdanen als vreemdelin gen van bevriende nationaliteit, medewer king en volstrekte gehoorzaamheid aan de gezagsorganen. Blijft aan uw arbeid, verspreidt geen ge ruchten, weest getrouw. God bescherme H.M. de Koningin en het Koninkrijk. Intusschen kwam uit het moederland de boodschap van H.M. de Koningin, waarnaar reikhalzend werd uitgezien, en die nog over- al in de avondbladen kon worden afgedrukt en 's avonds door de radio kon worden be luisterd. Momenteel kan slechts worden verklaard, dat Nederlandsch-Indië, hoewel in ontstel tenis verkeerend, niettemin ook dit zeer ernstig gebeuren, dat helaas al zoo dikwijls werd verwacht, met vastberadenheid en kalmte onder de oogen ziet. Incidenten worden niet gemeld. Berichten uit andere plaatsen, behalve vragen om inlichtingen, zijn nog niet be schikbaar. De te Tandjong-Priok aanwezige Duit schers werden door militairen met den ba jonet op het geweer gevangengenomen, en voprloopig in het immigratiekantoor ge interneerd. Ook te Soerabaja zijn alle Duitschers ge interneerd. Te Ngawi is.men druk bezig om het fort van den Bosch te transformeeron in een in- temeeringskamp. Het wordt geheel omge ven door prikkeldraad, terwijl electrisch licht wordt aangebracht Een detachement van 80 man politie of militairen zullen eventueel de bewaking vormen. DE DUITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN STAD EN OMGEVING. Vannacht te omstreeks 4 uur werden de bewoners van stad en omgeving door eer ste ontploffingen van het luchtafweerge schut uit den slaap gewekt door het mo torgeronk der vreemde vliegtuigen. Al spoedig bleek, dat het' hier geen toe vallige passanten betrof, zooals reeds eer der meermalen was voorgekomen, maar dat het ditmaal bittere ernst was: het Ne derlandsche rechtsgebied was door Duitschland geschonden, Nederland was in staat van oorlog met Duitschland. Angst en ontsteltenis verspreidde 2ich alom, toen, hetgeen voor ongelooflijk werd gehouden, zekerheid werd. Onder hooge spanning werden de ma noeuvres der vliegtuigen gadegeslagen, vooral toen in de nabijheid der stad para chute-troepen werden neergelaten. Wij zullen niet trachten een relaas te geven van hetgeen zich daarna heeft af gespeeld, omdat wij het wenschelijker ach ten de mogelijke officieele berichtgeving daarover te geven. De toestand in de stad. Vanmorgen in alle vroegte, zoodra de luchtwachtposten de eerste berichten van den vijandelijken inval bekend maakten, werden alle maatregelen uitgevoerd, die nu reeds zoo langen tijd tevoren waren beraamd. De luchtbescherming trad in haar vol- BEKENDMAKING. De regeering doet in deze voor Neder land ernstige tijden een beroep op den moed en de kalmte der bevolking. Bij nadering van den vijand blijve de niet onder de wapenen geroepen burger rustig in zijn woonplaats en bescher me door zijn tegenwoordigheid huis gezin, have en goed. Door het verlaten van zijn wooplaats stelt hij zich aan het gevaar bloot om tus- schen de strijdende partijen te geraken en loop hij groote kans elders noch voedsel, noch onderdag te vinden. Ook bij gevaar voor aanvallen uit de ïucht blijve de bevolking rustig en neme. zij nauwkeurig in acht de bij „openbare bekendmaking" voorgeschreven gedrags regels voor geval van dergelijke aanvallen. De regeering verbiedt aan alle Ne derlanders, die niet behooren tot de krijgsmacht van den staat, met de wa penen aan den strijd deel te nemen. Aangezien de burgerwachten uitsluitend bestemd zijn voor het verrichten van po litiediensten en zij ook overigens niet be hooren tot de krijgsmacht van den staat, is het ook aan de leden hiervan ook al zijn zij in uniform gekleed uitdrukkelijk verboden met de wapenen aan den strijd tegen den invaller deel te nemen. Hoe loffelijk ook uit een oogpunt van va derlandsliefde, een deelneming aan den strijd door daartoe onbevoegden kan onze rechtvaardige zaak slechts schaden en zou den vijand er toe kunnen brengen om over te gaan tot het nemen van vergeldings maatregelen. Ieder zorge, dat bij de nadering van den vijand alle in zijn bezit zijnde wijnen of andere alcoholhoudende dranken tijdig werden vernietigd. Niemand late zich door woord of bedrei ging overha'en om trouw te beloven aan den vijand, om inlichtingen te geven over onze strijdkrachten of om arbeid te ver richten, waardoor hij aan de krijgsverrich tingen tegen zijn vaderland zol deelnemen. De vijand heeft niet het recht daartoe te dwingen. Ieder blijve zooveel mógelijk rustig aan zyn gewone bezigheden. Blijve trouw aan de eigen regeering en volge stipt haar bevelen op. De Voorzitter van den Raad van Ministers. 's-Grave nhage, 10 Mei 1940. hsid in werking: de luchtwachtposten wer den bezet, de wijkposten en blokposten voornamelijk voor de brandweer werden ingenomen, het politiecorps was onmid- delijk gemobiliseerd en voor zoove.' noo- dig bewapend om de veiligheid van den staat mede te kunnen handhaven. Het eerste werk der politiemacht was alle staatsgevaarlijk geachte personen te arresteeren en te interneeren. Dertig a veertig personen werden hier aldus aan gehouden. Bovendien werd het gebouw van het „Nationale Dagblad" onder bewaking ge steld en de persen verzegeld. Een ander werk van het politieapparaat was de eigen telefooncentrale in werking te stellen. Bovendien werden door de politie in sa menwerking met de militaire autoriteiten alle maatregelen genomen. welke in het belang der veiligheid moesten worden ge troffen. De beschieting der vijandelijke vliegtuigen. Bij de luchtraids, welke vanaf den vroe gen morgen en verder gedurende den dag plaats vonden, kwam overal het luchtaf weergeschut en de luchtafweermitrailleurs in actie. Tengevolge van mitrailleur-kogels werd op de Beestenmarkt het 13-jarige meisje M. B. en in de Sumatrastraat de 30-jarige mej. G. B. getroffen. Het meisje werd door den kogel in den rug gewond, mej. B. liep een lichte verwonding aan den onder arm op. Een andere kogel, maar een die met op zet gericht was, trof een Duitsch militair. Deze was, gestoken in Nederlandsche sol- datenkleeren, met zijn parachute afge dwaald van de overigen en in den Leid- schen Hortus terecht gekomen. Hij vlucht te naar den Singelkant en hield zich daar schuil in een roeibootje. Door een der manschappen van den bewakingsdienst werd hij vanaf den Witte Singel gesom meerd aan den wal te komen, doch deze sommatie had geen gevolg. Daarna werd een schot op hem afgevuurd, dat hem in de borst trof. Later is de militair in het Diaconessenhuis opgenomen. Op tal van plaatsen zijn voorts mitrail leurkogels en granaatscherven neergeko men. Voor zoover ons bekend vielen deze vooral in het Haagwegkwartier, in de Van Lennepstraat, de Nic. Beetsstraat en de Potgieterslaan. Diverse maatregelen. In het belang van eigen veiligheid wordt de burgerij aangemaand alle door de mili taire of burgerlijke overheid te nemen maatregelen met de meest stipte volgzaam heid na te komen. In dit verband verwijzen we naar de elders in dit blad gepubliceerde verorde ningen van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht en van den burge meester. De Commissaris van Politie, hoofd van politie in den zin der Vuurwapenwet, her innert de ingezetenen eraan, dat alle vuur- Gemeenlel. Aankondiging OPENBARE BEKENDMAKING. De Burgemeester van Leiden, Gezien artikel 3, le lid van de Wet be treffende bescherming tegen luchtaanval len (Wet van 23 April 1936, Staatsblad 302), hem belastend met de uitvoering van maatregelen ter beperking van de gevaren voor de bevolking, voortvloeiende uit luchtaanvallen; Gezien artikel 1, 2e lid, dier Wet, bepa lend dat onder deze maatregelen mede behooren de algemeene gedragsregels voor de bevolking; Overwegende, dat een toestand van luchtgevaar is ingetreden: BEPAALT: dat de volgende door hem vastgestelde Algemeene Gedragsregels voor de Bevol king bij openbare bekendmaking zullen worden voorgeschreven: A. Ieder is verplicht de noodige beveili gingsmaatregelen tegen brand te treffen in de bij hem in gebruik zijnde gebouwen of gedeelten daarvan en de daartoe behoo- rende aanhoorigheden. Met name zal men zooveel mogelijk op elke verdieping met water gevulde emmers en teilen aanwezig dienen te hebben, zoo mede. een hoeveelheid zand. B. Ieder is verplicht ervoor te zorgen, dat van een half uur nè zonsondergang, tot een half uur vóór zonsopgang alle aan een bij hem in gebruik zijnd pand of pandge- deelte aanwezige buitenverlichting (incl. portiek- of trappehnuis- en onder zijn be heer staande reclameverlichting) gedoofd is en blijft en bovendien elke lichtuitstraling, van dit pand of pandgedeelte uit, naar bui ten wordt voorkomen. C. Van alle zich op of aan den openbaren weg bevindende rij- of voertuigen moeten van een half uur na zonsondergang tot een half uur vóór zonsopgang alle lichten zijn gedoofd. Het is in deze zelfde periode aan inzittenden dezer rij- en voertuigen, zoo mede aan alle zich buitenshuis bevindende personen verboden, om eenig ander licht te ontsteken of ontstoken te houden. D. Met uitzondering van de onder het beheer van het Hoofd van den Luchtbe schermingsdienst dezer gemeente staande sirenes tot het geven van het sein „lucht alarm" mogen geen sirenes, voor welk doel dan ook, worden in werking gesteld of in werking gehouden. E. Gedurende de periode van lucht alarm mag niemand, niet behoorend tot eenige door of vanwege het Hoofd van den opgeroepen hulpploeg van den Luchtbe schermingsdienst, zich op straat bevinden. Men zal zich op het sein „luchtalarm" ter stond naar openbare schuilkelders of por tieken van huizen moeten begeven, dan wel bij gebreke daarvan in de nabije hulzen, parken, of plantsoenen een heenkomen dienen te zoeken. Dit geldt eveneens voor inzittenden van onder F genoemde rij- en voertuigen, trams, enz. F. Rij- of voertuigen, welke bij het sein „luchtalarm" niet op eenige parkeerplaats staan, moeten zich op dat sein op het voor hen uiterste rechtergedeelte van den weg kunnen worden opgesteld, moeten zoodanig worden stilgezet, dat zij het verkeer niet in den weg staan. Trekdieren moeten ste vig worden vastgebonden. G. Publiek, dat zich bij het „luchtalarm" in eenig gebouw bevindt, moet gedurende de periode van luchtalarm in dat gebouw blijven. HERINNERT: aan den inhoud van de artikelen 12 en 13 van de Wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen (Wet van 23 April 1936, Staatsblad 30è), luidende: 1. De Burgemeester, alsmede het mili tair gezag, zyn bevoegd om in het belang van de bescheiming van de bevolking te gen luchtaanvallen schriftelijk te vorde- a. het verrichten van nader te omschrij ven werkzaamheden en diensten vanaf een in de vordering aan te geven tijdstip tot aan een in de vordering, dan wel in een nadere schriftelijke aanzegging aan te ge ven tijdstip; b. de terbeschikkingstelling zoo noodig op een in de vordering nader aan te wij zen plaats voor bepaalden of onbepaalden tijd van bij verordening of algemeene be kendmaking daartoe aangewezen goede ren, met dien verstande, dat deze vorde ring slechts kan worden gericht tot de eigenaars of houders van die goederen; c. het treffen binnen den daartoe bij de vordering genoemden tijd van nader om schreven voorzieningen; d. alle overige medewerking Een ieder, tot wien een vordering, als in dit artikel bedoeld, wordt gericht, is verplicht daaraan gevolg te geven, met dien verstande, dat de personen, van wie het verrichten van werkzaamheden of diensten is gevorderd, verplicht zijn zich voor deze werkzaamheden of diensten in persoon aan te melden ter plaatse, als in de vordering aangegeven, alsmede om de aan. wijzingen op te volgen van degenen, die met de leiding over of het toezicht op die werkzaamheden zijn belast, mede voor wat betreft hun verblijfplaats gedurende de tijden, dat de hun opgedragen werkzaam heden zijn onderbroken en het na zooda nige tijden wederom opnemen van deze werkzaamheden. De Burgemeesters, alsmtde het militair gezag zijn bevoegd om in het belang van de bescherming tegen luchtaanvallen bij openbare bekendmaking algemeene of bij zondere gedragsregels voor te schrijven. Het militair gezag is bovendien bevoegd algemeene of bijzondere voorschriften te geven, teneinde in tijden van oorlogsge vaar handelingen' te voorkomen, welke, naar het oordeel van dat gezag, van nut kunnen zijn bij de voorbereiding van lucht aanvallen, als in deze wet bedoeld. Ieder is verplicht zich te gedragen naar de gedragsregels en voorschriften, op grond van dit artikel vastgesteld. 2. Hij, aan wiens schuld is te wijten, dat aan een verplichting, als bedoeld in het vorige lid, niet wordt voldaan, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of met een geldboete van ten hoogste vijfhonderd gulden. 3. Indien het feit is gepleegd in geval van oorlog of oorlogsgevaar, worden de in de vorige leden gestelde maxima verdub beld. 4. De feiten, strafbaar gesteld in dit ar tikel, worden beschouwd als misdrijf. Zoomede aan de bevoegdheid, b(j arti kel 16 dier wet aan de met het opsporen van de daarbij strafbaar gestelde feiten belaste ambtenaren verleend, om hem, die qen feit pleegt, strafbaar gesteld bij deze wet en daardoor de bescherming tegen luchtaanvallen in gevaar brengt, aan te manen op staanden voet de noodige maat regelen te treffen en, wanneer de over treder dan in gebreke blijft, de noodige maatregelen te treffen zelfs tegen den wil van den overtreder op diens kosten - die maarregelen te treffen of te doen treffen. y) l GELAST: dat deze Algemeene Gedragsregels dóv publicatie door middel van de plaatselijke dagbladen, zoomede door aanplakking op openbare plaatsen zullen worden bekend gemaakt. De Burgemeester voornoemd, VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 10 Mei 1940. wapenen door de burgers moeten worden ingeleverd, zulks in het belang van eigen veiligheid. Vanavond vindt een algeheele verduis tering plaats en natuurlijk zal ieder zich beijveren de daarvoor voorgeschreven maat regelen zoo nauwkeurig mogelijk na te leven. Bij vrees voor een luchtaanval zal alarm worden gemaakt APOTHEKERS NACHTDIENST. De nachtdienst der Apothekers in de stad wordt thars door allen waargenomen. De Zondagdienst blijft voorloopig ge handhaafd. Handelsregister K. van K. Nieuwe inschrijving. 7464. N.V. Bouw-, Handel- en Exploitatiemaatschap pij Stager. Leiden, Rijnsburger weg 125. Af komstig uit Gouda. W ij z i g i n g. 96. N.V. Koninklijke Ne derlandsche Fabriek van wollen dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zoon. Leiden, Vestestraat 22. N. Comm.: N. P. Landsman, Amsterdam. LEIDEN, 10 Met Vee. Aanvoer: 5 stie ren, 114 kalf- en melkkoeien, 204 vare koeien e. a., 84 vette koeien, 9 vette kal veren, 210 nuchtere slachtkalveren, 50 vette schapen, 271 vette lammeren, 55 lam meren, 3 zeugen, 92 mestvarkens, 55 big gen, 9 bokken of geiten. Geen handel. Kaas. Aanvoer 11 partijen Goudsche kaas. Geen noteering. Leiden, Kf^flei 1940. Julianaswaat 2a. Heden overleed tot onze groote droefheid, na een langdurig, ge duldig gedragen lijden, nog geheel onverwacht, onze innig geliefde Vrou\Yi en d^t kinde ren altijd JÊBfcgzame Moeder, BWiuw§ldoch- uwd- en?Nicht, beeMs Kebk^> geb. l/Al e4wOND in den 5ou< Irdom van 36 jaren| tJiT aller naam, S. HEEMSKERK Leiden, 9 Mei 1940. Pioenstraat 25. Geen bezoek Geen bloemen. De teraardebestelling is bepaald op a.s. Dins dag te 11.30 uur op de begraafplaats „Rhijn- hof'. 2775

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3