SPORT RECHTZAKEN KLEINE ANNIE Feestartikelen DONDERDAG 9 MEI 1940 DE LEIDSCHE COURANT üERDE BUD - PAG. 9 DE VOETBALWEDSTRIJD TE LUXEMBURG. Doorreisvisa voor toeschouwers bij Belgisch consulaat. De Kon. Ned. Voetbalbond heeft uit Erussel de mededeeling ontvangen, dat Nederlanders, die den voetbalwedstrijd Ne derland—Luxemburg wenschen bij te wo nen en in het bezit zijn van een geldig paspoort en een toegangsbewijs voor den wedstrijd, onmiddellijk bij het Belgische consulaat, waaronder hun plaats van in woning ressorteert, een doorreis-visum door België kunnen krijgen. SCHAKEN OM HET KAMPIOENSCHAP 1940 VAN LEIDEN EN OMSTREKEN. W. H. v. d. Nat kampioen. De 5e (laatste) ronde. Voor de laatste ronde om het kampioen schap, die wederom in „In den Vergulden Turk" werd gespeeld, moest Westra tegen Bruint spelen, Barhema tegen van der Nat en Hoegen tegen Demimiendal. Westra open de met d4 en Brunt probeerde wederom (het Budapester gamibiet. Nadat wit kort en zwart lang gerocheerd had, bezette Brunt de op:n h lijn met druk op de witte Ikoninigstelling. Met enkele sterke zetten weet hij daarop de partij te winnen. Ook Barhema opende met d4. Van der Nat plaatste zijn looper op b7 en wit pro- IbeercLe een aanval op den achtergebleven pion c6. Hierna offerde van den Nat een looper, voor 3 pionnen, doch zijn koning was slecht beschermd. Barhema behandel de dit ged.elte niet te best, want in plaats van de koningin te behouden voor den aan val, ruilde hij deze af. Wel kreeg Barhama au verbonden vrijpionnen en de looper van zwart was voorloopig opgeborgen, doch nadat door het opspelen eener pion, deze looper weer in het spel kiwaan, stond van der Nat weer beter. Hij offerde nog een pion ^oor den «aanval, maar deze sloeg toch niet door en aan het einde van den speeltijd is de partij remise gegeven. Demimendal paste wederom de Hollamd- sche verdediging, toe Hoegen speelde niet de beste voortzetting, want hij kreeg een (geïsoleerde pion in het centrum en ver loor de openlijn. Toen de torens van Dem mendal op de 7e lijn kwamen, was de par tij spoedig voor Hoegen verloren. De afgebroken partij tusschen Hoegein en Brunt werd door Brunt, die een pion voor geraakt was, gewonnen, ofschoon Hoegen bij goed tegenspel wel remise, had (kunnen maken. De afgebroken partij trussohen Westra en Barhema werd remise gegeven, daar deze toch van geringen invloed was op den eindstand. De einduitslag luidt als volgt: W. H. v. d. Nat 4 p. W. Demmendal 4 p. ir. J. Westra 1 p. A. Barhema 1 1/2 p., D. Hoegen 2 p. en C. Brunt 2'A p. Demmendal en v. d. Nat waren dus gelijk en het hoog6te uitgekomen en zouden twee partijen moe ten spelen om de le en 2e plaats. Daar (Demmendal om de een of andere duistere reden, irn elk geval niet In verband «taande met deze wedstrijden van den Leidschen Schaakbond^ niet verder wenschte te spelen en aldius het wedstrijd reglement schond, hetwelk bepaalt, dat de deelnemers al hunne partijen tot het einde (moeten spelen, heeft het bestuur van den Bond hiermede korte metten gemaakt, den le prijs en den kampioenstitel toegekend aan den heer W. H. v. d. Nat te Leiden en den 2en prijs aan den heer C. Brunt te Wouibruigge. LEIDSCH SCHAAKGENOOTSCHAP— LE1DSCH STUDENTENSCHAAK GEZELSCHAP „MORPHY" eeds sedert lange jaren bestaam er vriendschappelijke betrekkingen tusschen bovengenoemde clubs. Voor en na waren steeds ook een aantal leden van „Morphy" tevens lid van L.S.G. Ieder jaar wordt een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld, den een en keer op de Studentensociëteit „Minerva", den volgenden keer in „In den Vergulden Turk", het clublokaal van L.S.G. Gisteravond was „Morphy" de gast van L.S.G. Door de tijdsomstandigheden kon den een aantal leden van „Monphy" plot seling niet opkomen, zoodat slechts aan 9 borden werd gespeeld. L.S.G. won ditmaal met 614214 en bleef dus in het bezit van den wisselprijs, die voor deze, wedstrijden is uitgeloofd. Het overzicht luidt air volgt: L.S.G.—„Morphy" G. BosschaM. Wij nans 1/21/2 C. B. v. d. BergJ. R. Hommee 1/^—1/2 Ir. J. J. G. v. HoekJ. H. Pastoors 01 A. E. J. ModdermanP. Wolterbeek 10 Dr. J. F. SirksH. v. Beek 10 A. F. G. A. ZandvlietM. A. v. Kampen 1/21/2 M. J. DiebenA. J. v. Looyen 10 Ir. H. N. FrangoisH. Streur 10 W. K. v. HasseltH. G. v. Geer 10 Totaal 614214 AUTOMOBILISME MILITAIRE VAARDIGHEIDSRITTEN DER K. N. A. C. Vier ritten vastgesteld. Ter bevordering van de rijvaardigheid en de kennis van het kaartlezen onzer mi litairen organiseert de K.N.A.C. met vol ledige instemming van den Opperbevel hebber van Land- en Zeemacht een viertal militaire vaardigheidsritten, waarvan de eerste op Zaterdag 1 Juni a.s. in Noord- Holland zal worden gehouden. Bij de vaststelling van haar Sportpro gramma voor dit jaar heeft de, K.N.A.C. in het besef, dat ook zy haar steentje dien de bij te dragen tot de ontwikkeling en ont spanning onzer gemobiliseerden, na ovec- leg met de desbetreffende militaire auto riteiten, besloten een viertal vaardigheids- ritten te organiseeren, welke alleen zouden openstaan voor militairen. De opperbevelhebber van Land- en Zee macht heeft ter nadere regeling daarvan aan de Sportcommissie der K.N.A.C. een militaire commissie toegevoegd, bestaande uit den kapitein C. F. A. Mildere, den re serve-kapitein K. J. J. Lotsy, en den re serve eersten luitenant B. Ph. Baron van Harinxma bhoe Slooten. De opzet van deze vaardigheidsritten zou zyn de aeelnemers een proeve van be kwaamheid te laten afleggen in rijvaar digheid en de kennis van het kaartlezen. Het motorverkeer speelt in dezen moder nen tijd in het leger een groote rol en het is duideLyk, dat ieder middel om de rij vaardigheid te verhoogen van hen, die zjjn aangewezen om de militaire motorrijtuigen te besturen, dankbaar wordt aangegrepen. Weliswaar zal in een enkelen rit geen ver hoogde rijvaardigheid worden verkregen, maar wel mag als vaststaande worden aan genomen, dat de militairen, die straks voor deelneming aan een der ritten in aanmer king willen komen, terdege voorbereid zullen moeten zijn en zich dus in alle op zichten zullen moeten oefenen om met eenige kans op succes den sportieven strijd aan te binden. Dat geldt misschien nog meer voor het kaartlezen, dat een verre van gemakkelijk en eenvoudig werk is, en dat zelfs menigen geroutineerden automo bilist nog dikwyls parten speelt. In het eerste artikel van het reglement van deze ritten wordt dan ook kort en dui delijk het doel omschreven: n.l. de rijvaar digheid en het kaartlezen, alsmede het zon der afwyken en het regelmatig rijden van de (opgegeven) route te bevorderen. Aangezien van den militairen autobe stuurder in de praktyk in hoofdzaak deze vaardigheid aan het stuur van andere dan personenauto's zal worden gevergd, zal aan deze ritten alleen kunnen worden deelge nomen met vraohtautomobielen, en wel van een halve, een en twee drie ton. In totaal zullen aan de vier ritten, zulks in overleg met de militaire autoriteiten ten hoogste 250 automobielen mogen deelne men, hetgeen per rit neerkomt op ongeveer 65 automobielen. In iedere automobiel mo gen ten hoogste twee militairen plaats ne men, nl. de organiek ingedeelde bestuur der en hulpbestuurder tevens kaartlezer, die onderling van functie mogen verwis selen. De inschrijving is open voor alle daar toe door de daarbij betrokken korpscom mandanten c.q. Commandanten van onder- deelen aangewezen militairen in werkelij- ken dienst. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht zal telkenmale aange ven, welke korpsen, c.q. onderdeelen kun nen inschrijven, en welke het aantal toe te laten deelnemers mag zijn, als mede op welke wijze en door wie de inschrijving moet geschieden. Overigens is het regle ment een getrouwe afspiegeling van dal der bekende Herfsttoohten der K.N.A.C., welke zich telkenjare in zoo groote belang stelling mogen verheugen en waarin aan de kennis van het kaartlezen steeds zeer hooge eischen worden gesteld. De duiur van iederen rit is vastgesteld op 7 uur; de deel nemers starten om de minuut van des mor gens half tien af, en zij die meer dan 7.30 uur na hun vertrek aankomen, komen niet voor een prijs in aanmerking. Dit laatste geldt trouwens ook voor de deelnemers die niet- de juiste route hebben gevolgd. De route zal uit twee of drie gedeelten be staan, en bij het vertrek wordt den deelne mers slechts de route-opgave van het eer ste gedeelte, dus tot de volgende hoofd- contrdle verstrekt, waar hij een nieuwe opgave voor het volgende deel ontvangt. Ter vaststelling dat iedere deelnemer de opgegeven route rudt, zullen gedurende den rit een aantal geheime route-contro les plaatsvinden. Iedere deelnemer en de hem begeleidende deelnemer, die den tocht regelmentair hebben volbracht en alle con troles regelmentair hebben aangedaan, zullen ter herinnering een plaquette ont vangen; zij, die niet meer dan één contró- Le in het traject van iedere route-opgave afzonderlijk hebben gemist, zullen een her inneringsmedaille ontvangen. De vier vaardigheidsritten zullen als volgt worden gehouden: 1 Juni 1940 in de Frov. Noord-Hollamd. 10 Augustus 1940 in de Prov. Utrecht. 14 Sept. 1940 in de Prov. Noord-Brabant. 28 Sept. 1940 in de Prov. Gelderland. De eerste van deze ritten nl. die in de Provincie Noord-Holland op Zaterdag 1 Juni e.k. begint te Alkmaar, waar de deel nemers op de Paardemarkt bijeenkomen. Daar Ls tevens het punt van vertrek. De sa menwerking tusschen de K.N.A.C. en de militaire autoriteiten heeft het mogelijk gemaakt voor dc bezetting van verschil lende oontróleposten te beschikken over een uitgebreide militaire hulp. Alle voorwaar den voor een vlot verloop dezer rhten zijn dus aanwezig. En verwacht mag doxs wor den, dat zij met suooes zullen worden af gewerkt. CONCOURS VOOR AUTO KOETSWERKEN. ..Naar wy vernemen, zal aan het concours voor koetswerken, dat de K.N.A.C. op Za terdag 15 Juni organiseert, een tentoon stelling van legerwagen^ worden verbon den, waarvoor de opperbevelhebber van land- en zeemaoht bereids toestemming heeft verleend. ORDONNANSRIT VOOR OFFICIEREN EN BURGERS. Naar wy vernemen organiseert de Kon. Ned. Automobielclub op Zaterdag 27 Juli een ordonnansrit, waaraan zoowel officie ren als burgers kunnen deelnemen. Aan zware eischen van rijvaardigheid zullen de deelnemers hebben te voldoen, Ir dien zy dezen rit met succes willen volbrengen. De start zal, op nader te vermelden plaats, is massa geschieden, waarna de rijders een aantal controleposten zullen hebben te be zoeken, waarvan zij de opgave in verzegel de enveloppe eerst bij het vertrekpunt zul len ontvangen. Hei zal er niet toe doen hoe, of met welke snelheid, zy deze posten zul len bereiken, mits het binnen een bepaal den ty-d geschiedt. BILJARTEN COMPETITIE F. B. H. O. Voor de 1ste klasse der F. B. H. O. werd de belangrijke wedstrijd TelescoopSoc. Vriendenkring gespeeld, welke In een 31 overwinning voor de bezoekers eindigde. Hoewel beide vereenigingen een gelijk aantal winstpunten hebben, is Telescoop door dit resultaat kampioen geworden, daar Jeze vereeniging in totaal 30 gewonnen partijen heeft, terwijl Soc. Vriendenkring er 28 heeft. De overige uitslagen waren: A. D. O.Vriendenkring 22 O. V. S.—Vr. Kring II 4—0 Soc. Vr. KringZandvoort 31 De eindstand luidt: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. Telescoop 12 7 2 3 30—18 16 Soc. Vr. Kring 12 5 6 1 28—20 16 A. D. O. 12 4 4 4 23—25 12 O. V. S. 12 2 7 3 24—24 11 VriendenkT. II 12 3 4 5 21—27 10 Zandvoort 12 3 4 5 2226 10 Vriendenkr. 12 3 3 6 2028 9 Klasse B. De A. D. O.-reserven wisten In deze af- deeling op fraaie wijze het kampioen schap te behalen met slechts één verlo ren wedstrijd. Excelsior (Llsse) wist zich van de tweede plaats te verzekeren door O. V. S. uit Haarlem met een 40 nederlaag naar huis te sturen, hetgeen voor de Lissenaren een mooie prestatie is. Voorts won De Doelen van Zandvoort met 31, waarmede de competitie in de E. klasse beëindigd is. Hier luidt de eindstand: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. A. D. O. 12 10 1 1 38—10 21 Excelsior (L.) 12 6 3 3 27—21 15 O. V. S. 12 5 3 4 25—23 13 De Doelen 12 4 4 4 23—25 12 K. R. 12 4 2 6 20—28 10 Vriendenkr. II 12 2 5 5 2028 9 Zandvoort 12 1 2 9 1533 4 POSTDUIVEN Leldsche Postduiven Club. Uitslag Weert, afstand 131 K.M. De dui ven werden om 11 uur gelost met N.O. wind. De eerste duif werd geklokt om 13 uur 13 min., vliegende met een snelheid van 991 meter p. min. De laatste duif kwam om 13 uur 40 min. aan. De volgorde is: H. Fasel 1; H. Schoo 2, 8, 18, 19, 22; A. W. Krol 3, 4, 14; J. B. Engelen 5; F. de Haas 6, 10, 12. 21; H. Wallaart 7; H. Sterk 9; R. Pet 11, 15. H. Flandr(jn 13, 16, 17 en P. v. Leeuwen 20. Vrijdag a.s. alléén inkorven voor Maas tricht, tevens afdeelingsvlucht; voor Amersfoort wordt volgende week gelegen heid gegeven af te richten. „De Gevleugelde Vrienden" (Wassenaar). Zondag hield bovengenoemde Ver. een wedvlucht met oude duiven vanuit Weert. Afstand pl m. 130 K M. In concours waren 129 vogels, dit gelost werden om 11 uur met Noorden wind. De eerste pryswinnende vogel bereikte het hok om 1 uur, 8 min. en 38 sec. on vloog met een snelheid van 1046 meter per minuut, De laatste prijswinnende vogel be reikte het hok om 1 uur, 31 min. 06 sec. en vloog met een snelheid van 892.33 meter per min. De uitslag was als volgt: W. Steff- haan 1, 8; A Florusse 2 12; L. H. de Klei ne 3, 4; J. H. Groeneveld 5, 22, 23; W. C. van Eek 6, 11, 21, 24; E. Waldeyer 7; U. de Vries 9, 10; P. van Leeuwen 13; J. F. v. d. Lely 14, 16; J. v. Kleef 15, 17, 26; S. v. d. Ham 18; Th. Parlevliet 19, 20; J. v. Spron- sen 25. Zenuwachtig Mijnhurdt'ê Zenuwtjble» J weer weldadij ui maken U spoedig isje 40 en 75 cent. HOFMEESTER WEGENS DOODSLAG OP ZIJN VROUW TOT 15 JAAR EN ZES MAANDEN GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD De rechtbank te Amsterdam heeft van daag vonnis gewezen in de geruchtmaken de strafzaak tegen den hofmeester P. L. Kooorens te Amstedam, tegen wien de officier van Justitie, mr. L. de Blécourt levenslange gevangenisstaf heeft geeischt wegens moord op zijn vrouw, gepleegd op 22 Juni van het vorige jaar in de woning in de Pijnackerstraat. De rechtbank veroordeelde Koo- rens wegens doodslag, het subsidi air ten laste gelegde, en wegens het verbergen van den moord, en het wegvoeren om het overlijden te verhelen, tot een gevangenisstraf van vijftien jaar en zes maanden. De rechtbank overwoog, dat de steek in de hartstreek den dood had veroorzaakt en dat de vrouw nog niet was overleden, toen zij den steek ontving. Van het primair ten laste gelegde, namelijk den moord werd K. vrijgesproken. By de uitspraak waren vele belangstel lenden aanwezig. De publieke tribune, zoo wel als de gereserveerde plaatsen waren geheel bezet. Koorens was hofmeester aan boord van de „Johan de Witt". Op 22 Juni van het vorige jaar kwam hy van een reis naar Indië terug, 's Avonds zou er, volgens zyn verklaringen, ruzie zyn ontstaan tusschen hem en zyn vrouw. Zy was gevallen en bewusteloos geworden. Na ruim drie kwartier dacht hij, dat de vrouw dood was. In zijn verbijstering had hy een mes genomen en haar verschillende ste ken toegebracht. Een van die steken had het hart doorboord. Daarna heeft hij van het lichaam van zyn vrouw de ledematen en het hoofd afgesneden. Den volgenden dag kocht hij een grooten hutkoffer, waar in hij de romp verpakte, de ledematen en het hoofd deed hij in een andere koffer. Den volgende dag heeft hij beide koffers in een auto geladen, waarmede hy naar Deventer is gereden. Op den terugweg ont deed hij zich bij Berneveld van de koffers. Slechts de hutkoffer werd op 10 Augustus toevalligerwijze gevonden; hoofd en lede maten zyn niet opgespoord. Koorens werd in Indië gearresteerd. Hij had voor het af schuwelijk misdrijf connecties met andere vrouwen aangeknoopt. De Officier van Justitie betoogde na het uitvoerige getuigenverhoor, waarbij meer dan vyftig personen hun verklaringen af legden, dat verd. opzettelijk, na kalm be raad en rustig overleg zijn vrouw had ver moord. Uit het deskundigen-onderzoek is vast komen te staan, dat de vrouw nog leefde, toen zij gestoken werd. De verdediger mr. F. A. Kokosky achtte niet bewezen, dat verd. het plan had ge had om de vrouw te vermoorden; kalm be raad en rustig overleg was z.i. niet aan wezig. Ook besteed pleiter de subs, ten laste gelegde doodslag. De psychiaters hadden Koorens toereke ningsvatbaar verklaard, ofschoon hij meer dere psychopatische trekken vertoont. HAAGSCH GERECHTSHOF Veldwachter werd er bulten gehouden. De caféhouder C. H. H. te O e g 81 g e e s t was door den Haagschen politierechter ver oordeeld tot drie weken gevangenisstraf, omdat hij een veldwachter, die des avonds na sluitingstijd wilde controleeren, of de drankwetten werden nageleefd, niet binnen had willen laten. Verdachte was van dit vonnis In hooger beroep gekomen bij het Gerechtshof, al waar de Procureur-Generaal, gezien de slechte reputatie van verdachte op dit ge bied, bevestiging van het vonnis had ge vraagd. Het Hof, heden vonnis wyzend, achtte het door verdachte begane feit niet straf baar en ontsloeg hem van rechtsvervol ging. Dure planten. W. van T. te Wassenaar, had daar ter plaatse planten weggenomen en had, toen hy daarop betrapt werd, tegen den agent gezegd, dat hij er best een maand voor over had. Het vonnis van den politierechter, twee maanden onvoorwaardelijke en twee maan den voorwaardelijke gevangenistraf, was hem zoo tegengevallen, dat hij in hooger beroep gekomen was bij het Hof, alwaar de Procureur-Generaal evenwel bevestiging van het vonnis gevraagd had. De uitspraak van het Hof werd over eenkomstig dezen eisch. Om met de mode mee te gaan. Mej. G. K. te Leiden was door den politierechter veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, omdat zij bij C. en A. Brenninkmeyer te Leiden een japon had ontvreemd, door, toen zij zioh onbespied waande, dit artikel vlug in haar tasch weg te moffelen. Van dit vonnis was zy in hooger beroep gekomen by het Hof, alwaar zij een beroep deed op haar groote gezin, hetgeen de Pro cureur-Generaal deed opmerken, dat zij wel twaalf kinderen heeft, maar dat de verhoudingen in het gezin niet bepaald goed zijn te noemen. Twee zoons voorwaar delijk ter beschikking van de regeering gesteld, een dochter onder een gezinsvoogd, enz. enz. Spr. vond dan ook geen termen aanwezig om de straf te wijzigen en vroeg bevesti ging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. Water bij de melk. De veehoudersknecht J. Th. v. d. V. te Hazerswoude was veroordeeld tot een week gevangenisstraf, omdat hy voor zijn patroon, maar zonder diens medeweten, een heele plas water by de melk gegooid had, omdat hij bij het melken niet aan do hoevoelheid melk kwam, welke vereischt werd. Zijn patroon had daardoor veel narigheid gekregen en bovendien nog een schadepost van bijna 1000 vanwege het feit, dat hij uitgesloten werd van melklevering. Verdachte had dit vonnis veel te zwaar gevonden en was in beroep gekomen bij het Hof, alwaar de Procureur-Generaal de straf absoluut niet te zwaar vond voor zulk een ernstig feit met zulke vérstrekkende ge volgen. De eisch werd dan ook bevestigintr van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. HAARLEMSCHE RECHTBANK DiefstaL De rechtbank deed uitspraak ln de zaak tegen D. M. uit A 1 p h e n a. d. R ij n, die terecht heeft gestaan wegens diefstal van 100 blikjes tomatenpuré en een kistje ge droogde peren door gebruikmaking van een gehuurde auto. Verdachte was reeds door de Haagsche Rechtbank veroordeeld voor een dergelijk feit. Een en ander was weg genomen ten nadeele van den kruidenier G. Streefland te Aalsmeer op 18 September van het vorige jaar. De officier van justitie mr. Sikkel had te gen verdachte geëischt 8 maanden gevan genisstraf. De rechtbank uitspraak doende veroordeelde verdachte tot 4 maanden ge vangenisstraf. Aanrijding met doodelljk gevolg. Vervolgens deed de rechtbank uitspraak in de zaak tegen M. R. v .d. V. uit Lisse, die terecht heeft gestaan, terzake dat hy op 11 Januari J.l. met een door hem bestuurde auto een wielrijder heeft aangereden op den Lisserdijk, die zoo ernstig werd ge wond, dat hy nog dienzelfden dag in het Acad. Ziekenhuis te Leiden aan de bekomen verwondingen overleed. De officier van justitie mr. Sikkel had tegen verdachte geëischt 14 dagen hechte nis en ontzegging om motorrijtuigen te be sturen voor den tijd van 1 jaar. De rechtbank uitspraak doende veroor deelde verdachte tot 2 weken hechtenis voorwaardelijk met 1 jaar proeftyd en een onvoorwaardelijke geldboete van f 60 sub sidiair 18 dagen hechtenis. Slingert met Vlaggen, 7 Mèter lang, 25 ct. Mutsen vanaf 2'/* ct., sAjk'en, Confetti» Serpentines, Senflptten, /siullszakies ens. Steeds èe nieuwAe voordrachten en Bruiltttslij[d|eJv 2467 Firma G. \/AN BRUSSEL HAARLEMMERSTRAAT 267 Weelc vóór Pinksteren Week van gebed en offer voor de Koloniale Missies

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 9