«INNÊNIAND Oorlogsrisico Ongevallenwet STADS NIEUWS AGENDA Alle lotkaarten blijven geldig VRIJDAG 3 MEI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 AöonnenvfliLsprijs; voor L«l<l«n II cent per week; 2.51) per kwertaaL Bfy onxe agenten <<0 cent per weak; 4.60 par kwartaal Franco per poet f 1.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER 7 DROOG, WARM WEER. De Bilt seint: Verwachting: Droog vrij warm weer, behoudens plaat selijk onweer. Helder tot halfbewolkt. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: onbewolkt, matige Oostelij ke wind, 11 gr. C. Vlissingen: lichtbewolkt, zwakke N. N. O. wind, 13 gr. C. De Bilt: onbewolkt, zwakke N. N. O. wind, 13 gr. C. Groningen: lichtbewolkt, matige Oostelij ke wind, 11 gr. C. Maastricht: windstil, 11 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Over Midden-Scandinavië en de Botni- sche Golf ligt vermoedelijk een gebied van hoogen luchtdruk, dat weinig van plaats verandert en waarvan de intensiteit ook vrijwel gelijk blijft. Over Frankrijk en het Noord-Westelijk Middellandsche Zee ge bied ligt een depressiesysteem, met een centrum over de Golf van Genua. Bij de Azoren wordt weer een nieuwe storing ge meld. Als gevolg van deze luchtdrukver- deeling wordt warme lucht uit het Mid- aellandsche Zeegebied naar onze omge ving aangevoerd, de temperatuur was in ons land hedenmorgen gemiddeld 2^ gr. boven normaal. In het Zuiden van het land kwam gisteren plaatselijk onweer voor. In Spanje en Italië vielen plaatselijk groo- te hoeveelheden regen, Gijon had 35, San tander 26, Mirafiori bij Turijn 39, Milaan en San Remo 17 m.m. LUCHTTEMPERATUUR. 18.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 7.58 uur tot Zaterdagmorgen 3.55 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 4 Mei voorm. 1 en nam. 1.25 uur. Maan op 3.16 uur Zaterdagnacht. Maan onder 4.23 uur Zaterdagmiddag. KOSTWINNERSVERGOEDING VOOR ZIEKE MILITAIREN Op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Posthuma, luidende: 1. Is het waar, dat kostwinnersvergoe ding voor de militairen, die tijdens hun verlof ziek worden en deswege thuis of in een inrichting moeten worden verpleegd, niet wordt uitbetaald? 2. Indien dit zoo is, is de minister dan, waar dit als een onbillijkheid wordt aan gevoeld en in de betrokken gezinnen moei lijkheden veroorzaakt, bereid dit verbod in te trekken? Heeft de minister van defensie nis volgt geantwoord: 1. Met betrekking tot de gevallen, waar op in deze vraag wordt bedoeld, is een voorziening getroffen bij par. 10, tweede lid van de mobilisatie-vergoedings-beschik- king, van welke beschikking een exem plaar aan de leden der Staten-Generaal is toegezonden, het hierbedoelde lid luidt: ..Over de dagen, waarop een dienstplich tige wegens ziekte van hem zelf van een hem verleend verlof achterblijft, wordt de vergoeding uitbetaald, nadat de daartoe bevoegde autoriteit de reden van achter blijven geldig heeft verklaard".. 2. Door het antwoord op vraag 1 be hoeft vraag 2 geen beantwoording meer. en Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Ongeval lenwet 1921 en van de Land- en Tuinbouw- onge vallen wet 1922 De strekking is, het oorlogsrisico in een gewapend conflict, waarbij Nederland niet als partij is betrokken, te doen opnemen in het risico, waarvoor de beide ongeval lenwetten dekking geven. De minister stelt voor een regeling, waarbij de geldelijke lasten van oorlogs ongevallen, zoolang Nederland niet als partij in het gewapend conflict is betrok ken, worden omgeslagen over het geheele complex der onder de verplichte verzeke ring vallende bedrijven. Met het aan be paalde bedrijven verbonden bijzondere ge vaar voor ongevallen is rekening gehouden door voor te schrijven, dat van in zoo danige bedrijven voorgekomen oorlogs ongevallen slechts de helft der kosten in den omslag wordt gebracht. Dit laatste beteekent dat de helft der lasten wordt gedragen op de normale wijze, als in de ongevallenwetten geregeld, dat wil zeggen door het risico-dragend or gaan, waarbij de onderneming, waarin het ongeval heeft plaats gevonden, aangesloten is, eventueel door den werkgever, die zelf het risico van de verzekering draagt. Door de beslissing, of een ongeval, dat heeft plaats gevonden, kan worden geacht te hebben plaats gehad als gevalg van een oorlogs gewelddadigheid, in handen te leg gen van het bestuur der Rijksverzekerings bank met beroep op den Centralen Raad van Beroep, is, naar de overtuiging van den minister, voldoende waarborg gegeven voor zoowel onpartijdige als eenzelfde lijn volgende beslissingen. Tevens stelt de minister voor een nadere voorziening ten behoeve van de personen, die werkzaam zijn voor de passieve lucht bescherming, hetzij van de onderneming, waarin zij werkzaam zijn, hetzij van cie locale gemeenschap, terwijl zij verbonden zijn aan de luchtbescherming, uitgaande van den gemeentelijken luchtbescher mingsdienst. De loonarbeiders, die op verzoek van hun werkgever bij dreigend luchtgevaar een speciale taak op zich hebben genomen, gericht op de beveiliging van hun mede arbeiders en/of van de onderneming, waar in zij werkzaam zijn, behooren ter zake van hun bij de uitoefening van die taak overkomen ongevallen, gevolg zijnde van oorlogsgewelddadigheden, onder alle om standigheden,derhalve ook voor het geval Nederland als partij in een gewapend con flict wordt betrokken, aanspraak te heb ben op de normale schadeloosstellingen,, waarop onze ongevallenwetten den verze kerden aanspraak geven. De gebonden heid van deze arbeiders en de betrekking van de oorlogsgeweldadigheid tot hun spe ciale taak is zoodanig, dat een ongeval, sis vorenbedoeld, moet worden gerekend tot het rispue-professionnel. BOETE PROCESSIE VAN DEN L.T.B. Op Woensdag 15 Mei a.s. zal door den Kath. Land- en Tuinbouwbond (L.T.B.) de eerste boete-processie van dit jaar naar Heiloo worden gehouden. De intentie van deze bcote-processie is: Geestelijk en stoffelijk welzijn van de leden van den L.T.B. en hun gezinnen en vrede over ons vaderland en de heele wereld. Om 10 uur vangt de Hoogmis aan, ter wijl om half één het plechtig Lof gecele breerd zal worden, waaronder de processie. Deze keer wordt weer een groote deel name verwacht. DE BOTERHEFFING Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter, is, behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 2 tot 9 Mei vastgesteld op 75 cent per K.G. EEN RADIOGESPREK VAN EEN AMERIKAANSCHE MET Ir. MUSSERT. Vragen aan den voorzitter van den raad van ministers. Het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters heeft aan den voorzitter van den raad van ministers de volgende vragen gesteld: 1. Is het de regeering bekend, dat een Amerikaansche correspondente via het Co lumbia broadcasting system een vraagge sprek met ir. A. Mussert, verantwoordelijk leider van de Nationaal Socialistische Be weging, blijkbaar met diens toestemming, heeft wereldkundig gemaakt? 2. Is het de regeering bekend, dat in dat gesprek ir. Mussert op de vraag, of de Ne- derlandsche nationaal-socialisten ingeval van een buitenlandschen inval al of niet voor hun Koningin zouden vechten, heeft doen weten, dat zij in dat geval absoluut niets zouden doen, alleen de armen over de borst kruisen? 3. Heeft overweging van een en andei de regeering tot de conclusie geleid, dat door dit antwoord, waarbij de in militairen dienst zijnde leden van de Nationaal Socia listische Beweging niet werden uitgesloten, en waarvan de geïnterviewde wist, dat het in het buitenland zou worden verspreid, de neutraliteit van den staat in gevaar wordt gebracht, en dat voorts gezien het in beweging gehuldigde leidersbeginsel hier in moet worden gezien een opruiing tot dienstweigering en desertie? Welke maatregelen heeft de regeering bij geheel of ten deele bevestigende be antwoording van de derde vraag genomen of beraamd? Ontwerp Oorlogs winstbelasting Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot heffing van een oorlogs winstbelasting. In de memorie van toelichting zegt de minister van financiën, dat gelijk reeds tevoren is medegedeeld de regeering van oordeel is dat ook ditmaal een deel der mobilisatie-uitgaven bestreden behoort te worden aoor het heffen van een oorlogs winstbelasting. Weliswaar zijn er tal van omstandighe den, welke doen voorzien, dat van een op brengst, als in de vorige oorlogsperiode verkregen werd, thans geen sprake zal zijn. Reeds de mindere koopkracht in het buitenland en de in'scherpte nog toegeno men belemmeringen in het internationale ruilverkeer wijzen in die richting, waarbij dan nog komt, dat in het binnenland thans van de aanvang af tegen een abnormale prijsstijging zooveel doenlijk gewaakt is. Niettemin is ook nu reeds hier en daar oorlogswinst gemaakt en zal zich dit ver moedelijk bij een onverhoopt voortduren van den oorlog voortzetten. Dat deze winsten door een buitengewone heffing getroffen worden, ter gedeeltelijke dekking van de uitgaven, voortvloeiende uit dezelf de oorzaak waaraan de winsten te danken zijn ligt zoozeer voor de hand, dat nadere toelichting wel overbodig schijnt. Het tarief is 25 pet. voor natuurlijke per sonen en 40 pet. voor lichamen. De eetste 1000 oorlogswinst over een jaar blijven onbelast. Zcowel natuurlijke persopen als lichamen kunnen belastingschuldig zijn. Ten aan zien van binnenlandsche personen en licha men wordt gelet op*de oorlogswinsten, be grepen in hun geheéle winst, voor zoover deze laatste niet valt onder elders belast- DUBBEL JUBILEUM VAN DEN HEER G. TH. KOEKENBIER. Veertig jaar collectant en vijf en twintig jaar voorzitter. Op Hemelvaartsdag heeft de heer G. Th. Koekenbier zijn dubbel jubileum gevierd van 40 jaar collectant der St. Petruskerk en tevens van 25 jaar voorzitter te zijn ge weest van het college van collectanten. Het behoeft niet gezegd, dat deze jubilea niet onopgemerkt zijn voorbijgegaan. Gistermorgen was het daarom feest ln de St. Petruskerk. Des morgens vroeg waren de leden van het college van collectanten allen present voor de gezamenlijke H. Communie, daarna in de plechtige Hoog- mis, welke te half elf tot intentie van den jubilaris door den zeereerw. heer pastoor werd opgedragen. Na de Hoogmis vereenigden allen zich in een der zalen van pastorie, waar pastoor Th. M. Beukers als voorzitter van het aan wezige kerkbestuur den heer Koekenbier, die met echtgenoote en kinderen tegen woordig was, toesprak. Pastoor Beukers herinnerde allereerst aan het 25-jarig voorzitterschap van den jubi laris. Dat begon dus lang voordat spr. hier pastoor werd. En zijn veertig jaren van collectant zijn begonnen lang vóór spr.'s priesterschap. Toen reeds ging de jubilaris in de St. Petruskerk rond voor kerk en ar men. Dat feit dient thans wel bijzonder ge- commemoreerd te worden. Pastoor Beukers wees er daarna op, dat de jubilaris toevallig zich bevond aan de voeten van een afbeelding van Mozes, die na een veertigjarigen tocht door de woes tijn het beloofde land introk. De jubilaris was hier na veertig jaar binnengegaan om de gelukwenschen in ontvangst te nemen voor een zoo langen arbeidstijd. Spr. dank te den heer Koekenbier met hartelijke woorden voor de vervulling van de vrij willig op zich genomen taak en hoopte, mede namens het kerkbestuur, dat de ju bilaris nog vele jaren voor kerk en armen zou willen blijven werken. Namens het college van collectanten sprak de heer R. J. Renckens, den jubilaris toe. Vandaag moest van den regel worden afgeweken, dat de voorzitter namens het college het woord voerde. Nu was het spr. gegeven woorden van dank te spreken tot hem, die zelf zooveel complimentjes reeds had uitgedeeld. Vandaag was het echter z ij n dag, want een veertigjarig jubileum is maar niet zoo'n gewoon tijdvak, doch één, waarbij men op een uitgebreiden staat van dienst kan terugzien. Spr. herinnerde er verder aan, dat de '■eer Koekenbier slechts -vijf jaar gewoon bare winst. Met betrekking tot buitenland- sche natuurlijke personen en lichamen wordt uitsluitend gelet op -de Nederland- sche winst. De huidige oorlog tusschen verschillen de landen heeft haar schaduwen reeds ge- ruimen tijd vooruit geworpen. Dientenge volge zijn reeds vóór 1 September 1939 winsten gemaakt, die als oorlogswinsten mogen worden beschouwd. Hoever met het heffen van de onderwerpelijke belas ting moet worden teruggegaan, is derhalve grootendeels een kwestie van opportuiteit. Daar het intusschen in het algemeen niet wenschelijk is, met nieuwe belastingen ver terug te gaan, is als aanvangstijdstip voor de heffing gekozen 1 Jan. 1939. DE O. 25 LIEP VAN STAPEL. Eerste van zestal nieuwe onderzeebooten. Woensdagmiddag twaalf uur is op de werf Wilton Feijenoord te Schiedam de on derzeeboot O. 25 van stapel geloopen. De tewaterlating geschiedde in de bouw loods aan de Nieuwe Maas door mevrouw A. S. van Erkel-Hanbury. De O. 25 maakt deel uit van de serie O-booten, waarvan de O. 21 en de O. 22 op het-oogenblik te Vlissingen afgebouwd worden en de O. 24 bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, terwijl de O. 26 en de O. 27 nog op de helling van de Droog dok Maatschappij te Rotterdam liggen. RAADSHEER HOOGE RAAD Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Neder landen prof. mr. P. A. J. Losecaat Ver meer, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit en raadsheer-plaatsvervanger in het gerechtshof te Amsterdam. lid van het college is geweest. Daarna werd hij secretaris en toen hij deze functie tien jaar had vervuld, werd hem by het heen gaan van den heer v. Noort de opperste leiding opgedragen. Die leiding is altijd voortreffelijk ge weest, want nimmer werd de goede harmo nie onderling verstoord. Van deze uitstekende leiding getuigde ook de volgende spreker, de heer J. H. M. Beek man als voorzitter der feestcommissie. Spr. dankte den heer Koekenbier voor alles wat hij gedurende die veertig jaar voor het college is geweest. Hij wees er terloops op, dat de boetekas van het college nimmer bijzonder gespekt is geweest door den voor zitter; in de laatste tien jaar werd door hem voor zakelijk verzuim slechts 70 cents boete betaald. Zijn voorzitterschap was verder een voorbeeld van góeden geest en saamhoorig- heid en men zou zich geen vergadering kunnen indenken, waarin de heer Koeken bier niet de leiding zou hebben. Als stoffelijk aandenken had men de hand gelegd op een stuk van den schilder W. Heynes. Spr. bood dit den jubilaris aan onder het uitspreken van de hoop, dat de levensavond van den jubilaris moge zijn als dit schilderstuk: zonnig, warm en blij. De heer Koekenbier zeide in zijn dank- waard zeer onder den indruk te zijn voor de hem gebrachte hulde. Daarom dankte hij de sprekers, en in het bijzonder pastoor Beukers, voor de hem toegezwaaide hulde, welke hij voor zich veel te groot vond, om dat hij thans de waarheid begreep van de woorden, welke hij dr. van Beurden eens hoorde zeggen: „er worden nooit sterker woorden gesproken dan bij jubilea". Spr. hoopte intusschen, dat de goede geest van kameraadschap zou mogen blij ven bestaan, hij dankte voor de hartelijke woorden en het geschenk, dat hij gaarne aanvaardde. Hierna werd een kopje koffie geser veerd, waarmee de huldiging ten einde was. Des avonds vereenigde men zich aan een gemeenschappelijk diner. MR. S. MOK PRIVAAT-DOCENT TE UTRECHT. Bij beschikking van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, is mr. S. Mok, alhier, tot wederopzeggens toe gelaten als privaat-docent by de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniver- sitteit te Utrecht, om onderwijs te geven in het arbeidsrecht. LEIDEN. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Woens dag 1 Mei 20 uur tot Zaterdag 4 Mei 8 uur waargenomen door de apotheken; E. B. de Metz, Lammenschansweg 4, D. J. van Driesum, Mare 110. Te Oegstgeest- Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8. BIJ EEN VEERTIGJARIG ZAKENJUBILEUM. Op 1 Mei was het veertig jaar geleden, dat het café-restaurant „In den Vergulden Turk" in beheer kwam bij den tegenwoor- digen eigenaar, den heer W. Couwenberg. Gedurende veertig jaar is „De Turk" zooals de zaak in den volksmond wordt ge noemd het middelpunt geweest van het Leidsche uitgaande leven. Tal van feeste lijkheden hebben zich in den loop der ja ren binnen de muren van het café-restau rant afgesp'eeld, gedurende jaren heeft de familie Couwenberg met haar personeel klaar gestaan om de zalen in orde te ma ken voor festiviteiten, jubilea's, huldigin gen en wat al feestelijkheden meer en „De Turk" was meermalen bij al die gelegen heden als herschapen in een bloemenhof. Nu was er weer feest in „De Turk", weer waanden we ons als het ware in een schoo- nen bloementuin, maar nu gold het geen gasten van buiten, nu was de familie Cou wenberg zelf het middelpünt der feeste lykheden, nu werd het feit van een veer tigjarige onafgebroken werkzaamheid dank baar herdacht. In dichte rijen stonden de overtalrijke bloemstukken aaneengereid, toen Woensdagmiddag te drie uur de re ceptie aanving en bij ons binnenkomen tel den we er reeds meer dan zeventig stuks, terwijl er daarna nog steeds meer werden binnengedragen. En van drie uur tot ruim half vijf kwa men talrijk velen de jubileerende familie Couwenberg gelukwenschen. Onder hen merkten we o.m. op den kantonnements- commandant, luit.-kol. mr. F. J. J. Trap man, luit.-kol. Boots, commandant van het Landstormverband hier ter stede, mr. dr. C. E. van Strijen, secretaris der gemeente Leiden, den zeereerw. heer pastoor Th. M. Beukers, de heeren P. J. van der Zande en W. de Wilde, namens den Kon. Ned. Middenstandsbond, de heeren B. de Ko ning en Joh. Geijtenbeek namens de Midza, de heeren W. van der Laan en E. W. Wi- chers Rollandet namens de 3 Octoberver- eeniging, de heeren J. van der Horst en Joh. Geijtenbeek namens de N.R.V., mej. F. Kruyt en dr. Cath. Hovens Greve namens de Soroptimistenclub, een deputatie van „Quisque Suis Viribus", den heer Th. B. J. Wilmer, hoofdredacteur van „De Leidsche Courant", den heer G. Bosscha namens het L. S. G. en voorts tal van zakenrelaties, klanten, vrienden-en bekenden. In de vreugde over dit jubileum deelde tevens mede de oudste der kellners, de heer H. van Riet, beter bekend als „Herman", die de familie Couwenberg gedurende 33 jaar gediend heeft. Hem was des ochtends de verblijdende mededeeling gedaan, dat het H. M.'de Koningin behaagd had hem te verleenen de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eeremedaille in brons, welke onderscheiding door hem op bijzon der hoogen prijs werd gesteld. LITTERIS-UITVOERING. „Heeft Constance gelijk". Wij gelooven, dat Litteris eens wat los moet komen van het overwegend opvoe ren van blijspelen, die het probleem van de huwelijkstrouw behandelen. Het thema zelf moge niet zoo gauw afgezaagd zijn, vooral als het geestig, licht en ironisch wordt behandeld, maar het genre dreigt al spoedig te vervallen in dat soort praat stukken, waarbij het moeilijk valt de aan dacht gespannen te houden. Zelfs het be- roepstooneel slaagt er niet altijd in, de geestigheden van een dialoog zóó over het voetlicht heen te krijgen, dat ze volkomen genietbaar zijn. En vervolgens komt men er toe omwille van de geestigheden een stuk te aanvaarden, dat overigens hoogst inbevredigend is. Heeft Constance gelijk? Neen, volstrekt niet. Ofschoon de schrijver de conclusie in het midden laat, wordt de indruk gewekt, alsof in het huwelijk beide partijen het recht hebben, zich op zijwegen te bege ven, als de liefde begint te verflauwen. Voor de vrouw is het minder gemakkelijk, maar het kan, als zij erin slaagt, zich fi nancieel onafhankelijk van haar echtge noot te maken. 't Is een fraaie opvatting en daar zitten we drie lange bedrijven naar te luisteren. Men moet wel over zeer goede krachten beschikken om dit spel genietbaar te ma ken. Mevrouw Hageman-Verhagen en de heer H. G. Frentzen bleken voor hun taak wel opgewassen, maar overigens was er weinig gelegenheid voor de executanten om zich te doen gelden. Het gemiddelde peil der Litteris-opvoe- ringen staat hooger dan thans geconsta teerd kon worden, wij hopen dus een vol gende maal in het volgende seizoen op beter. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 7198. Gebroeders We zelenburg, Hazerswoude, Loete B7. Boom- kweekerij. Bijv. uitgeoef. bedr.: tevens han- delskweekerij. 7258. Maatschappij tot Exploitatie van Bioscopen „Molian" N.V.. Leiden Steen straat 39., hoofdzetel.: Amsterdam, Amstel- dijk 93 hs. Het hoofdkantoor is verplaatst naar Leiden, Lorentzkade 4. 96. N.V. Koninklijke Nederlandsche Fa briek van wollen deken voorheen J. C. Zaalberg en Zoon, Leiden, Vestestraat 22. Uittr. Comm.: J. P. van Rossum, Parijs. Opheffing: 7346. Stoomwasscherij „De Pinguin", Leiden, Heerenstraat 51. die op 3 Maart aan alle kerken zijn uitgedeeld of later zijn ontvangen. Het is een groot misverstand te denken dat de lotkaarten der f 2536 NATIONALE PAX§Cft LOTERIJ I94U „verloopen" zouden mjn omdai er o« staat: TREKKING 10 APRIL. j Door de groote deeln^i^mm«"s m/csten meerdere trek kingen worden geho«en |n \veh~ 2de trekking 16 Mei,voor Ide lotkaarten ingezonden na 13 Maart en vóór of op 8 Aplil. 3de trekking 20 Juniï deelname aan deze trekking staat nog open. y/ Bij alle trekkingen loten telkens de 15 hoofdprijzen en 1500 andere prijzen, ter gezamenlijke waarde van 36000.— uit, welke op de kaarten staan vermeld. Geen enkele prijs valt aan het Comité terug. ALLE LOTKAARTEN BLIJVEN GELDIG voor inzending tot deelname aan de derde trekking. Lotkaarten nog gratis en franco verkrijgbaar Postbus 2, Heemstede.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2