Hevige gasontplof fing te Den Haag Groote brand in de Amsterdamsche binnenstad LUCHTVAART KLEINE ANNIE WOENSDAG 24 APRIL 1940 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAO. Qemefiyde ffi&dcfdm Dame door glasscherven ernstig gewond IN DEN OMTREK VRIJWEL RUITEN GESPRONGEN Vannacht omstreeks vier uur heeft zich op de Breitnerlaan 116 te 's Gravenhage, waar de leerares handenarbeid mej. Greet Te Nuyl met haar moeder woont, een hevige gasontploffing voolgedaan. Doordat den vorigen avond in het werk kamertje van mej. Te Nuyl een gaskraan tje gedeeltelijk is blijven openstaan, heeft zich deze ruimte geheel met gas gevuld, hetgeen door bovenburen werd opgemerki. Deze waarschuwden telefonisch de be woner van no. 116, waarop mej. Te Nuyl zich naar het kamertje begaf, waar de gaslucht vandaan kwam. Wat er precies gebeurd is, is nog niet komen vast te staan, daar mej. Te Nuyl op het oogenblik in het ziekenhuis ligt en nog niet gehooid kan worden. Vermoedelijk is door het aan draaien van het electrisch licht een klein vonkje overgesprongen, dat evenwel net genoeg was om het licht-explosieve gas .mengsel tot ontploffing te brengen. Dit ge schiedde met een geweldige kracht. De tusschenmuur, die het kamertje van de badkamer scheidde, werd geheel wegge slagen, terwijl de andere muren in het huis barstten en scheurden. Ver in den omtrek was de knal hoorbaar en bij vrij wel alle omliggende huizen sprongen de ruiten. Zelfs aan de overkant moesten de vensters het ontgelden, zoo ook een groote spiegelruit van een rijwielzaak. Mej. Te Nuyl werd door de kracht van de explosie achteruit geworpen. Zij werd door glasscherven vrij ernstig gewond, ter wijl zij ook brandwonden aan gezicht en haren kreeg. Zij is naar het Bronovo- ziekenhuis overgebracht. Er ontstond eefi begin van brand in het kleine kamertje, doch met een tuinslang van een van de buren kon het vuur gebluscht worden, voordat de motorspuit van de brandweer aangekomen was. De moeder van het slachtoffer werd niet gewond, hoewel zij door het gebeurde na tuurlijk hevig is geschrokken. Haar zoon, die in de buurt woont, verleende assisten tie bij verrichten van de noodige werk zaamheden, terwijl ook de buren een hand je meehielpen. Werklieden van het gasbedrijf waren spoedig ter plaatse om de noodige veilige heidsmaatregelen te treffen. Natuurlijk heeft het voorval niet na gelaten de aandacht van het publiek te trekken, zoodat in den vroegen ochtend vele belangstellenden naar de ravage in dat gedeelte van de Breitnerlaan kwamen kijken. Omtrent de oorzaak van de gasontplof fing vernemen wij van de zijde van het ge meentelijk gasbedrijf nog het volgende: In de kamer, waar de ontploffing zich iheeft voorgedaan, stond een gas-comfoor, dat met een gummislang op de leiding was aangesloten. De kraan van dit toestel was gesloten, de wandkraan is echter in geopen- den toestand aangetroffen. Zeer waarschijnlijk is nu de gummislang door langdurig gebruik zoodanig gerekt, dat zij van de wandkrarn is afgeschoven, waar door het gas vrij in de kamer is gestroomd. Ook is het mogelijk, dat de slang plotse ling is ingescheurd. Beide komt bij ouder wordende gummi slangen vrij dikwijls voor. Hoe gevaarlijk het is de wandkraan van gasapparaten met dergelijke gummislangen na gebruik 'niet af te sluiten, heeft deze ontploffing wel bewe zen. Zeer waarschijnlijk is door het over springen van een vonk door het omdraaien van den electrischen schakelaar het gas tot ontploffing gekomen. Naar wij vernemen is de toestand van mej. Te Nuyl, die in het ziekenhuis Bro- novo verpleegd wordt, nog zeer ernstig. door gas verstikking gedood Gisternamiddag ontdekte men in een perceel in de Saskiastraat te Leeuwarden, dat een 72-jarige bewoonster door gas- verstikking om het leven was gekomen. auto met militairen na botsing over den kop Een doode, twee gewonden Omstreeks middernacht is op den Rijks straatweg AmsterdamAmersfoort te Laren, (N.H.) ter hoogte van den Vrede- laan een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Een personenauto, waarin vijf militairen, allen te Baarn gelegerd, zaten, kwam hier in botsing met een vrachtauto, welke uit Zutphen kwam. De snelheid, welke de personenauto had, was zoo groot, dat de wagen na de botsing nog 73 meter door schoot en daarna over den kop sloeg. De gevolgen waren zeer ernstig. Alle in zittenden werden uit de auto geslingerd. De 32-jarige bestuurder, Bruining genaamd en thuisbehoorende te Vught, was op slag dood. Twee andere militairen liepen ver schillende verwondingen op en twee Manufacturen groothandel van S. I. de Vries uitgebrand Hedenmorgen vroeg is een zeer groote brand uitgebroken in de magazijnen van de N.V. Handelsvenn. v/h S. I. de Vries, in de Warmoesstraat, het hartje van Am sterdam. De firma S. I. de Vries heeft een hoofd gebouw, dat met het front aan het Beurs plein en aan de Beursstraat gelegen «s. Maar de magazijnen strekken zich uit tot alle perceelen, gelegen aan de Papenbrug steeg, welke de verbinding vormt met de Warmoesstraat en tot de in deze straat daaraan grenzende gebouwen. Hier heeft men de bestaande, meerendeels zeer oude huizen, in hun verband gelaten en slechts binnendoor voor een onderlinge verbin ding zorg gedragen, in dit complex van oude huizen is de brand ontstaan, die om streeks half zeven door een schoonmaak ster werd ontdekt. Toen de brandweer ter plaatse kwam, had het vuur zich reeds vast genesteld in de groote voorraden textieigoederen en manufacturen, die ra elk gebouw liggen opgeslagen. Op het alarm „groote brand" rukte de brandweer van verschillende posten met groot materi aal uit. Het vuur sloeg weldra uit ver schillende perceelen aan Warmoesstraat en Papenbrugsteeg en met vijf motor spuiten, die later versterkt werden door de drijvende motorspuit Jan van der Heyden, werd met een groot aantal stra len water gegeven. Omstreeks acht uur vanmorgen woedde de brand nog steeds fel, doch was het ge vaar voor uitbreiding grootendeels ge weken. Nader wordt gemeld: In genoemd complex werken circa vier honderd pens'Onen, en omstreeks half zeven is eiken ochtend een garderobe-juffrouw de eerste, die via den personeelingang aan de Papenbrugsteeg het pand betreedt m voorbereidingen te treffen voor de komst van het personeel, dat voor een deel om aoht uur, voor een deel om half negen, de werkzaamheden begint. Het was mej. Ter Gouw, die om half zeven brandlucht rook en de brandweer waarschuwde. TO'ön deze korten tijd later arriveerde, bleek het vuur te woeden in een der per ceelen aan de Warmoasstraat, namelijk op no. 140. Aan den buitenkant zijn de afzon derlijke perceelen aan de Warmoesstraat en aan de Papen brugsteeg alle schij nbaar intact gelaten, zoodat men den indruk krijgt van een reeks afzonderlijke winkel huisjes, waarvan sommige al vrij oud zijn. Zij komen echter alle uit op een gemeen schap pelijike lichthof, die overdekt is met bleven ongedeerd. Dokter Holtmann en een voorbijkomend officier van gezond heid verleenden de eerste hulp, waarna de beide gewonden en het lijk van den on- gekomen bestuurder naar het Sint Jans ziekenhuis te Laren werden overgebracht. De personenauto werd totaal vernield, de vrachtauto zwaar beschadigd. kind doodgereden Gistermorgen is het driejarig zoontje van de familie G. Beukeman te Noordhorn, dat aan het spelen was met een autoped, on der een tifrfwagen geraakt en overreden. Het ventje was op slag dood. Den bestuurder van den wagen treft geen schuld. rangeerder overleden Maandagmiddag is de 42-jarige rangeer der A. Willems uit Hillegersberg bij werk zaamheden op het'emplacement van het station D.P. te Rotterdam met de borst op een buffer van een wagon gevallen. Met inwendige kneuzingen is de man naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd, waar hij thans is overleden. drie verdrinkingsgevallen. Gisteren is te Nijkerk het der jarig zoon tje van schipper Muller uit Puttershoek, die met een rijnaak in de buitenhaven te Nijkerk ligt, van den walkant te water ge raakt en verdronken. Te St. Michielsgestel is gisteren het tweejarig kindje van de familie van IJnt- hoven in een onbewaakt oogenblik in een sloot achter de woning geraakt en verdron- een groote matglazen kap. Weldra zag die brandweer dan ook in, dat men hier niet te doen had met een g>eïsoleerden brand in perceel Warmoesstraat 140, doch dat het vuur zich reeds een weg naar andere diee- len van het complex had gebaand- Toen volgde het alarm groote brand en kwam van verschillende posten verster king aanrukken. Daarop trachtte men dien brand in te sluiten, doch men stuitte in het ingewikkelde complex van oude gebouwen op tal van onvoorziene moeilijkheden. Niet alle etages van alk panden waren met el kaar verbonden, maar terwijl men van het eene huis slechts via de eerste verdieping in het beiendende perceel kon komen, kon men uit dit perceel slechts over de tweede of derde verdieping in het daarnaast ge legen pand komen, zoodat men zich in een waar doolhof bevond, terwijl de vlammen zich van deze hindernissen niets behoefden aan te trekken en door muren en trappen huizen heen vraten en rijkelijk voedsel vonden in de groote voorraden katoenen, zijden en wollen stoffen, waarin zij dik wijls hardnekkig konden voortsmeulen on der ontwikkeling van hevige rook, of soms bijna ongemerkt, om pa? naar buiten te slaan als zij zoover waren doorgevreten, dat aan bluescben nauwelijks meer te den ken viel. Toen die groote lichtkap tengevolge van de hitte barstte en naar beneden kwam, leek het alsof het vuur even niet te houden was. De open binnenplaat? werkte als een geweldige schoorsteen, en tengevolge van den trek s' :g het vuur verder naar de achterliggende perceelen door. Aan den kant van de Warmoesstraat., waar de per ceelen 140146 tot het complex behooren. bleef slechts 146 voor het vuur gespaard, terwijl aan de Papenbrugsteeg omstreeks acht uur de brand het felst woedde. Toch kon men toen reeds zien, dat het grootste gevaar geweken was. Met niet minder dan zeventien stralen werd het vuur aan vier kanten bestreden. In perceel Warmoesstraat 140, waar het vuur het eerst ontdekt was, en ook het felst woedde, stortte op een gegeven oogen blik een zoldering naar beneden, doch de vier brand'waohts, die hier aan het werk waren, hadden het gevaar tijdig gemerkt en bleven onverlet. Nog te kwart over acht, toen het leek alsof men de zaak reeds onder de knots had, sloegen opnieuw de vlammen uit het hoekhuis tussohen Warmoesstraat en Pa penbrugsteeg, doch ook hier had mem spoe dig het terrein heroverd, zoodat te 8.20 uur het alarm „brand meester" kon worden gegeven. Het perceel der firma S. I. de Vries, dat in het brandends pand zijm werk had, vond bij aankomst zich den weg door de uitgebreide politie-afzetting, die Warmoes straat en Beursplein voor het publiek had afgesloten, versperd, doch op aanwijzing van chefs en leden dier directie, die zich hier op straat bevonden, begaf het zich naar de opslagplaatsen en fabrii&kigpbou- wen der firma aan den anderen kamt van de Warmoeestraat. 'Vélen, waaronder tal van jeugdige atelier-meisjes, bleken diep onder den indruk toen zij zagen welke ver woestingen het vuur had aangericht op de plaats, waar zij hun dagelijksoh werk ple gen te vinden. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. LIJK OPGEHAALD. Sedert geruimen tijd werd vermist de 21-jarige dienstplichtige W. de Vries uit Hedel. In den afgeloopen nacht is zijn lijk te Roermond opgehaald. BEEN AFGEKNELD Nabij sluis 10 van het kanaal de Zuid- Willemsvaart onder de gemeente Someren, geraakte gisteren mejuffrouw C. W. P. he- kneld in een staaldraad met het noodlot tig gevolg, dat een der beenen nagenoeg werd afgekneld. In het ziekenhuis te Helmond waarheen de ongelukkige schippersvrouw, die af komstig is uit Groningen, werd vervoerd, moest tot amputatie van het been worden overgegaan. BRAND IN DE PEEL. Onder de gemeenten Deurne en Horst. Maandag en Dinsdag heeft onder de ge meenten Deurne en Horst de ^erste Peel- brand van dit jaar gewoed. De brand is Maandagmiddag door onbekende oorzaak ontstaan nabij Helenaveen. Aangewakkerd door den sterken Oostenwind breidde het vuur zich snel uit over een groote uitge strektheid heide -en veengrond aan weers kanten van de Helenavaart. De vlammen liepen voort tot aan het Deurnsche Kanaal, alwaar het personeel van de turfstrooiselfabriek, geassisteerd door omwonenden en een groot aantal mi litairen in den loop van den avond het vuur wisten te stuiten. Gistervoormiddag laaide op hetzelfde terrein de vlammen opnieuw op, meldt de „Msbd.". Het vuur woedde thans rij hevig in het opgeschoten hakhout langs den weg Griendtsveen naar Helenaveen en bereik te nagenoeg de woningen, welke langs de Helenavaart zijn gelegen. De bewoners dezer woningen wisten te voorkomen, dat enkele partijen turf verloren gingen. In den namiddags scheen het vuur de groote turfloods en andere gebouwen van de ge meentelijke turfstrooiselfabriek te bedrei gen. Daarop werd de vrijwillige brand weer uit Deurne gewaarschuwd, welke door het aanleggen van een groot tegen vuur er in slaagde uitbreiding te voorko men. Ook gisteren hebben militairen en burgers krachtdadig aan het bestrijden van den brand deelgenomen. Burgemeester mr. R. Lambooy van Deur ne bracht 's middags een bezoek aan 't ter rein van den brand, om tevens de schade, welke op het gemeentelijk veenbedrijf was aangericht te insnecteeren. Tengevolge van het feit, dat in den af geloopen winter a'le voorraden turf zijn opgeruimd, stond thans practisch geen ge stoken turf op de terreinen, waar de brand woedde. De schade is dan ook niet groot. Men zij voorzichtig met vuur. „ADELANTE" VOOR DE TWEEDE MAAL BESCHOTEN. Thans door Engelsche vliegei verjaagd. Reeds vorige week Vrijdag werd gemeld, dat in IJmuiden hardnekkige geruchten de ronde deden, dat behalve de treiler „Erin" ook de „Adelante" IJm. 19 tijdens de vis- scherij was beschoten. Gistermiddag keerde de „Adelante" te IJmuiden terug. Een „Msbd."-verslaggever had een onderhoud met schipper P. van der Meij, die de juistheid van deze geruch ten bevestigde. De vorige reis, aldus de schipper was het een Duitscher, die ons van den 58sten graad N.B. weg joeg, thans was het een Engelschman. „We bevonden ons verleden week Woens dag des morgens om 11 uur even voorbij den 58sten graad. We hadden juist onze netten binnengehaald en de visch lag nog aan dek te spartelen. De bemanning was bijna compleet aan dek om de visch te strip pen, te behandelen en te sorteeren, toen een groote Engelsóhe bommenwerper recht op ons af kwam. Hij cirkelde eens om ons heen en toen hij recht vooruit was en in een razend snel tempo naar ons toe vloog, gebeurde er iets, waar geen van ons op had gerekend. Geheel onverwacht opende hij het vuur. Wij op het schip stoven uit elkaar. De een rende de machinekamer in, de ander vloog het kombuis in; weer een ander kroop achter de winch en zoo zoch ten allen een veilig heenkomen. Opnieuw kwam de machine terug maar nadat ze nog een enkele maal om ons heen had gecirkeld, vloog ze gelukkig weg, zoo dat we er allemaal ongedeerd afkwamen. Voordat het vuur was geopend, aldus schipper v. d. Meij, stak ik de Nederland- sche vlag nog uit de stuurhut, hoewel dat eigenlijk niet noodig was, omdat er wel zes vlaggen op ons schip geschilderd zijn. Ook het woord Holland staat er met koeien van letters op. De beschieting kwam dan ook als een dondei'slag bij helderen he mel. Daar we geheel alleen in die buurt wa ren, besloot ik maar zuidwaarts te stoo- men. Rond den 54sten graad hebben we toen nog een paar dagen gevischt, maar dat is daar niets gedaan. Onze vische^-nden lig gen nu eenmaal rond de ,,58" en daar op de ,,54" vangen we eigenlijk niet veel meer dan een „bokkie" of een scharretje. U begrijpt, dat deze reis evenals de vo rige voor ons dus n belangrijke schadepost is geworden. Vooral de vorige reis zeg er aanvankelijk zoo goed uit. We hadden een paar prachtige trekken gedaan, toen we door dien Duitscher werden weggejaagd. En dezen keer, hadden we weer een vrij be- hoorlijke visscnerij en nu joeg deze En gelschman er ons vandaan." Een der leden van het machinekamer- personeel heeft verklaard, dat hij een der kogels op den schoorsteen hoorde ketsen, roet vloog omlaag doch een spoor heeft men van den kogel niet kunnen ontdekken. Op de thuisreis ontmoette de „Adelante" Maandagnacht wederom een vliegtuig, doch door de duisternis kon men de rfationali- teit niet vaststellen. Met een vangst van slechts 400 manden visch keerde de treiler nu in IJmuiden te- rug. UIT ZWEDEN GEVLUCHT Vier Nederïandsche kustvaarders ledig te Rotterdam aangekomen In het afgeloopen etmaal zijn vier Nederïandsche kustmotorschepen, die met het oog op de gevaarlijke siuatie uit Zwe den waren gevlucht, in de Rotterdamsche haven aangekomen. Het zijn de motor schepen Bernina en Albula, beide metende 329 ton en toebehoorende aan Schellen's Scheepvaart- en Bevrachtings N.V. te Rotterdam, het motorschip Fredanja van J. Hartman te Haren (Gr.) en metende 277 ton, en het motorschip Regeja, van J. Boerma te Groningen en 325 ton groot. De schepen, waarvan de twee eerstge noemde eergisteravond laat, de beide an dere gisterochtend vroeg binnenkwamen, hebben ligplaats genomen aan de Stieltjes kade. De schepen lagen alle vier te Malmö in Zweden om hout te laden. Toen echter de internationale toestand een dreigend ka rakter begon aan te nemen, hebben de gezagvoerders van de schepen in onder ling overleg besloten om niet te laden en gezamenlijk naar Nederland terug te keeren. Via het Kielerkanaal werd de te rugreis aanvaard; de schepen zijn nog kor ten tijd door de Duitschers te Kiel opge houden, doch konden verder zonder bijzon dere wederwaardigheden Rotterdam be reiken. JONGEN UIT OPVOEDINGSGESTICHT ONTVLUCHT Aan achtervolging ontkomen Gisterochtend heeft de politie te Velsen- Noord jacht gemaakt op den aldaar wonen den jongeman C., die in Februari uit het opvoedingsgesticht voor jongens in Avereest was ontvlucht. De politie was er achter gekomen, dat de jongen zich ten huize van zijn ouders ophield, doch toen men een inval deed, wist hij op het nippertje te ontkomen. Hij greep een fiets en trapte zoo hard hij kon den Koningsweg af. Bijna hadden de achtervolgens hem ingehaald, toen de spoorboomen van den overweg nabij de hoogovens voor hun neus werden neerge laten. De achtervolgde had nog juist voor de boomen neer gingen de spoorbaan kun nen oversteken. Hem werden vier kogels nagezonden, welke echter misten. De jon gen wist te ontkomen. Toen begon het tweede bedrijf van het drama, waarbij de vader van den ge vluchte hoofdpersoon was. Hij was de politie nagegaan met een groote bijl, waarmede hij de mannen van de overheid te lijf wilde. De politie wist hem echter te overmeesteren. Hij werd in het hoofd bureau te IJmuiden ingesloten. AMBULANCE VLIEGTUIG VERONGELUKT. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat een ambulance-vliegtuig van de luchtvaartclub in de bergen verongelukt is. De vier inzit tenden zijn om het leven gekomen. WRAK VAN BRITSCH LIJNTOESTEL GEVONDEN. Te Beinnuird bij Loch Lomond (Schot land) is het wrak gevonden van een Britsch lijntoestel. Het vliegtuig was Maandag uit Perth naar Heston vertrok ken. Er waren geen passagiers aan boord. Het toestel werd bestuur door captain King, die indertijd minister-president Chamberlain per vliegtuig naar Dijitsch- land heeft overgebracht. Alle drie inzittenden zijn om het leven gekomen Twee lijken werden in het puin van het toestel aangetroffen, het derde lijk bevond zich in de directe nabijheid. Eerste Leidsche Begrafenisonderneming voor Roomsch KitKolfeken GEVESTIGD lls2. 1671 G. H. KjLOINHANS PIETER DE LA cduRTST^AAT 22 TRANSPORT llLEtoOH 21453 Tarief en ultvoering\fn overleg met U Ken. Voorts is gistermiddag de 76-jarige landbouwer G. Bogchelman in het gehucht Medler bij Vorden in een sloot gevallen en verdrenken. verdwenen dienstbode verdronken De gemeente-politie van Ginneken heeft Dinsdagmiddag uit de rivier De Markt het lijk opgehaald van de 22-jarige dienst bode B. van G. uit Zevenbergschen Hoek, die sedert 1.1. Vrijdag vermist werd. Eén sigaretteneindje één enkele lucifer is im mers al méér dan genoeg om-'een heel bosch in vlammen te doen opgaaf ROOKT NIET IN BOSCH OF HEI

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 9